Hollandsche coureurs en het Wereld-uurrecord Pasteurisatie van de kaasmelk öe lilt seint Het kostbaarste hondenras ter wereld 3SVÏIK Marktberichten Uit onze Omgeving Conserveeringsmethode voor vleesch en visch CALLANTSOOG De eerste zwaluw! Reeds thans besproken voor het a.s. seizoen. In een der pensions alhier zijn voor het r.s. seizoen reeds plaatsen besproken Dit is een goed teeken. Ondanks den druk der tijden is men er te Callantsoog steeds vroe ger bij. De eerste inlichtingen werden bij de flr.V.V. in de maand November van het vo rige jaar al gevraagd. ANNA PAULOWNA Uitvoering Kunst en Eer. Onze bekende mandolineclub Kunst en Eer zal Zondag 24 Januari a.s. in Veerburg haar uitvoering geven in samenwerking met de tooneelvereeniging Ormenio. Het belooft Weer een genotvollen avond te worden. Voor bijzonderheden venvijzen we naar de adver- tente, voorkomende in dit no. WIERINGEN Jaoht en visscherij. In 1936 werden in deze gemeente afgege ten 334 consenten ter uitoefening van de Jiustvisscherij en 125 groote vischakten. Er werden 11 jachtakten uitgereikt Armenzorg. Het collectebusje voor de armen in de trouwzaal bleek aan het einde van dit jaar ite bevatten f38.22. Dit bedrag is verdeeld onder de armbesturen der 4 kerkelijke in- Étellingen in deze gemeente. Hinderwet, bouwvergunning, etc. Ingevolge de Hinderwet is vergunning ver ïeend aan den heer L. Schotte te Wierin- gerwerf tot het oprichten van een timmer manswerkplaats, met electrisch gedreven machinerieën. Bouwvergunning werd verleend aan den Keer S. Lont Czn. tot den verbouw van een winkelhuis in de Hofstraat te den Oever en van de oude kaasfabriek te Stroe. Aan dien heer S. Blaauboer tot uitbreiding van zijn woonhuis aan den Koningsweg. Leekenspel „Verlossing". Zondagavond ƒ.1. werd alhier in de Ned.- Herv. Kerk door de leden der Vrijzinnige Jeugdclub „De Rijzende Kerk" uit de Wie- ringermeer het leekenspel „Verlossing" op gevoerd. Als te acht uur Ds. van Beek het openings woord uitspreekt, is de kerk bijna vol. Na het welkomstwoord wordt gezongen Psalm 42 vers 1. Door Ds. Neijholt wordt daarna een inlei ding gegeven, waarbij spreker den wensch Wit, dat deze avond zijn vruchten mag af werpen. Na het zingen van Gezang 7 vers 1 en 2 Wordt een aanvang der voorstelling gemaakt Boven aan weerszijden der kansel staan [tien engelen opgesteld, die de heerlijkheid en goedheid van God in mooie samenspraken verkondigen. Daar beneden komt echter de iaanklager, zeer goed vertolkt door den schrijver van het s-tuk, den heer G. Ekkers luit Slootdorp. Hij toont ons het verwaarloos de en ouderlooze kind, de werkloozen en de oorlogsinvaliden en ieder klagen op hun manier hun nooden. De engelen hierdoor getroffen zullen erbar- iriing smeeken bij den Heer. Na een klein muzikaal tusschenspel zien we Maria en Joseph, en we hooren dan als Maria alleen is de boodschap van den aarts- ongel Gabriël aan Maria. Even later als Joseph opkomt en Maria vertelt dat zij een zoon zal baren wiens naam zal zijn Jezus, dan is hij wantrouwend maar zie, ook aan hem brengt Gabriël ver lichting en hij begrijpt het groote wonder. Dan later komen de oorlogsinvaliden, de Werkloozen en het verwaarloosde kind wederom op, allen getrokken door een won- iderlijk gezang, maar wat het is, zij weten het niet. Doch hoort, daar spreekt een stem die zegt: „Vreest niet, want heden is geboren den Zoon des menschen, wiens Naam zal zijn Jezus". En dan heffen de engelen in koor aan: „Eere zij God in den Hooge en vrede op aarde, in de menschen ©en welbehagen". Dan tot slot komen Maria en Joseph hen de blijde gebeurtenis rhededeelen. Tot slot klonk daarna nog een gezamenlijk lied, waarna alleen hoogst voldaan huis waarts keerden. Met dit optreden heeft de Jeugdclub zeer Zeker veel succes geoogst. T.B-C.-bestrijding rundvee. onder het Vergadering afd. Wieringen T.B.C.-bestrij- öing onder het rundvee, in Hotel „Centraal" te Hippolytushoef. Aanwezig 21 leden. Opening door den waarnemend voorzit ter. De voorzitter de heer M. Bakker heeft bericht van verhindering ingezonden wegens ziGktG De secretaris, de heer J. Veerdig, leest de notulen welke onveranderd worden goedge keurd. De rekening- De ontvangsten bedroegen f872.24, de uit gaven f 933.—. Nadeelig saldo f 60.76. Was nog in kas f 261.24. Saldo alzoo 200.48. De boeken werden nagezien door de hee- ren N. Mulder Dz. en C. Ruijter Pz. Jaarverslag- Hieruit blijkt, dat de afd. Wieringen er met het reactie-percentage goed voor staat. Van de 1420 dieren reageerden maar 29 st. of 2 pet. Vorig jaar was het percentage 2.1 pet. De vereeniging telt 81 leden. Van dez hebben 73 leden een T.B.C.-vrije stal. De secretaris, welke werd afgevaardigd naar de vergadering van het Hoofdbestuur, geeft een uitvoerig verslag hierover. Naar aanleiding van een belangrijk p waarover op de vergadering te Alkmaar door den hoofdinspecteur is gesproken, gat Dr. Hoedemaker een beschouwing. Dr. Hoedemaker het woord verkrijgende, wil alvorens zijn onderwerp te behandelen, eerst nog enkele punten hespreken. Spr. begon met nog eens uitdmkkehjkeT op te wiizen, dat het van het grootste be lang voor een succesvolle dieren is, dat de leden hun nieuw gekochte dieren direct na aankoop laten onderzoeken* Houden de veehouders zich niet aan deze bepaling, dan doen zij zich zelf schade, ter wijl dan het reactiepercentage over de ge- heele plaatselijke vereeniging nooit tot nul is terug te voeren. Vervolgens wees Dr. Hoedemaker er op. dat koeien die men z.g. „voor de melk" van een veehandelaar in bruikleen heeft, ook onderzocht moeten wor den op tuberculose. Na deze opmerkingen over de T.B.C.-be- strijding werd door spr. de aandacht ge vraagd voor het besmettelijk verwerpen on der het rundvee. Dit feit gaf spreker de vrijheid om in deze vergadering van de Vereeniging ter bestrij ding der T.B.C. eenige ojxnerkingen te ma ken over het besmettelijk verwerpen. Eerst werd verklaard wat men onder het besmettelijk verwerpen of besmetting met de abortus Bang-bacteriën verstaat. Daarna werden enkele cijfers genoemd om een indruk te geven welke enorme schade de Banginfectie onder het rundvee veroor zaakt. Door te onderzoeken of een afweerstof tegen T.B.C. is gevormd kan men de bacil lendragers afzonderen. Dit geschiedt door bloedonderzoek. Van de drie tijdens de vergadering onder zochte bloedmonsters bleek er één afkom stig te zijn van een rund, lijdende aan be smettelijk verwerpen, terwijl de twee andere normaal waren. Het verschil tusschen het bloed van het besmette dier en de niet be smette dieren was voor alle ter vergadering aanwezigen zeer fraai waar te nemen. Tot zoover het behandelde onderwerp van Dr. Hoedemaker, onze plaatselijke veearts. De voorzitter vraagt of er nog heeren zijn, welke naar aanleiding van deze lezing iets hebben op te merken, wat niet het ge val was. Rondvraag. De heer C. Mulder wil eens een film laten komen op landbouwgebied. Spr. zegt dat die ook op Texel is geweest. Spr. weet niet of er kosten aan verbonden zijn. Dr. Hoedemaker zal informeeren bij een veearts op Texel. Daar de rondvraag niets meer oplevert, zegt de Voorzitter Dr.. Hoedemaker dank voor zijn interessante lezing en den secre taris-penningmeester dank voor zijn veel en goed werk. Daarna sluiting. Een gevaar voor onze nationale industrie, waarvan de nadeelige gevolgen niet zijn te overzien. Een verbod van pasteuriseeren. dringend noodig. De beweging om te komen tot de oprich ting van een Kaasbeurs te Alkmaar, waarin de factor van „gelijkschakeling" die meest moderne uiting van onze alles rationalisee- rende tijd, niet te ontkennen valt, vindt een waardige tegenhanger in de kaasproductie methode, waarbij als grondstof wordt gebe zigd de gepasteuriseerde kaasmelk. En er is wellicht geen middel te bedenken, meer ge ëigend om de monopoliepositie, welke de Nederlandsehé kaas in de wereld innam, grondig te ondermijnen. De methode vond grif ingang, omdat zich het merkwaardige verschijnsel voordeed, dat de productie er in zeerbelangrijke mate door kon worden opgevoerd. Het was geen zeldzaamheid, dat inplaats van ongeveer 10 kg kaas uit 100 kg kaasmelk, een opbrengst werd verkregen van 14 of 15 kg. Ja, het gelukte soms het gewicht aan kaas op te voeren tot 16 en 17 kg. Een en ander was het gevolg van het feit, dat na pasteurisatie vrijwel alle stoffen, die zich in de melk be vonden, werden neergeslagen, terwijl boven dien deze kaasmassa een veel hooger water gehalte bleek te kunnen bevatten. Het lag voor de hand, dat dit er bij de kaasbereiders wel in wilde, temeer omdat door het pasteuriseeren verschillende kiemen werden gedood, waardoor bijvoorbeeld het gebrek „los" in veel mindere mate optrad. Helaas echter zijn er in de wereld weinig dingen te vinden, die alleen voordeelen bie den. En degenen die de pasteurisatie van de kaasmelk in de practijk brachten, krijgen de bezwaren daarvan dagelijks sterker te gevoelen. Om te beginnen moet de grootere produc tie de prijzen hebben gedrukt en dit feit is te ernstiger, waar van een loonende voort brenging toch al niet kon worden gesproken Echter, ook gebieden in Nederland, die daarvoor vroeger niet in aanmerking kwa men, begonnen kaas te bereiden, waardoor de productie al weer werd opgevoerd. We denken daarbij aan onze Oostelijke provin ciën. Het was voornamelijk het feit, dat ze konden uitgaan van een zoo goed als kiem- vrije grondstof, welke de mogelijkheid tot kaasbereiding voor hen opende. Dit nu zou alles nog tot daaraan toe zijn geweest, ware het niet, dat, uitgaande van gepasteuriseerde melk ook voor het buiten land de bereiding van Nederlandsche kaas soorten mogelijk was geworden. Dat hier inderdaad sprake is van een dreigend ge vaar wordt ten duidelijkste belicht door het feit, dat men in België thans ernstig voor nemens is een eigen kaasindustrie te grond vesten. Het noodlot begint zich te voltrekken over onzen Nederlandschen kaasproducent, die het onderste uit de kan wilde hebben en die nu het deksel op zijn neus dreigt te krijgen. Een omstandigheid echter is er, die maakt, dat de situatie wellicht nog niet hopeloos is. De echte Nederlandsche kaas blijft de kaas, bereid uit ongepasteuriseerde melk. Want wel kan door de nieuwe metho de de productie betrekkelijk in groote mate worden opgevoerd, dit ging ten koste van de kwaliteit. Van het fijne aroma, dat ons oor spronkelijk vaderlandsch product kon ken merken, is bij gepasteuriseerde kaas geen sprake. Het is een echt gelijkgeschakeld arti kel geworden, vrijwel reuk- en smaakloos, dat niet te vergelijken is met de kaas, bereid uit ongepasteuriseerde melk. Bovendien heeft het de eigenaardigheid op den duur uitgesproken bitter te worden, waarvan het gevolg reeds is geweest, dat hier en daar propaganda wordt gemaakt met de leuze: „Eet jonge kaas!" Nu ligt het voor de hand, dat eventueele buitenlandsche concurrentie meer wordt vergemakkelijkt, naarmate het euvel want zoo mag het onder de heerschende omstan digheden wel worden genoemd hier meer ingang vindt. Hoe grooter het verschil is tusschen Nederlandsche kaas en overeen komstige in het buitenland geproduceerde soorten, hoe bezwaarlijker een nijverheid elders kan wortel schieten* Nederland heeft het in eigen hand te wil len afdalen tot het kwaliteitsniveau der gepasteuriseerde kaas met de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat de hier nog bloeiende kaasindustrie op den duur definitief in den grond wordt geboord. We hopen, dat het hier zal heeten: beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Te meer omda't de kans bestaat, dat de vaar digheid in het bereiden van kaas uit ong pasteuriseerde melk zou kunnen verminde ren, naarmate op grooter schaal wordt over gegaan tot de fabricatie van het tweede rangs product. De grootere productie is het lokaas, waar in door menigeen nog al te graag wordt gebeten. Het belang van onze natiouale kaasbereiding dat door veel directe be langhebbenden met de veel voorkomende kortzichtigheid te weinig wordt ingezien brengt mee, dat hier van overheidswege wordt ingegrepen. Gelukkig is ons bekend, dat er stemmen opgaan van menschen, die het in deze rich ting willen sturen. Bij alle gelijkschakeling mag nooit uit het oog worden verloren, dat deze altijd gaat ten voordeele van den zwakkere of van den minder bekwame - In dit geval was de Nederlandsche zuivelbereider de sterke, de alléén-bekwame. Daarom handelt hij dwaas door op den ingeslagen weg voort te gaan. Velen echter zien niet verder dan hun neus lang is. De groote specialist Jan van Hout lang niet kansloos. Ook Frans Slaats is een ernstige gegadigde. De snelste baan ter wereld. De meest opzienbarende prestatie, die in de wielerwereld is geleverd, is ongetwijfeld de geslaagde recordpoging van den Fransch man Richard. Hij heeft namelijk opnieuw het record over een uur verbeterd. Vorig jaar had de Italiaan Olmo dit record van den Franschen specialist afgesnoept en ex perts waren het er vrijwel over eens dat het bijna uitgesloten was, dat een renner het zou bestaan, boven de ruim 45 K.M. uit te komen. Na een periode van ernstige voorbe-' reiding heeft de onttroonde Richard echter opnieuw een poging gewaagd op het lichtste materiaal wat te verkrijgen was, allumini- um onderdeelen en zijden banden. Op de snelste baan ter wereld, de Vigorelli Baan te Milaan, waar ook Olmo zijn record ves tigde, deed de Franscbman een succesvolle aanval. Richard die zich heelemaal heeft in geleefd op het temporijden, sloeg met ruim 300 M. het bestaande record en bracht het met 45 K.M. 390 M. opnieuw op zijn naam. Van dat oogenblik is men er vol van en is men logischer gaan redeneeren, want alle records kunnen verbeterd worden. Speciaal in België heeft men een geweldige propa ganda gevoerd om het uurrecord opnieuw aan te vallen. Op initiatief van het Belgi sche blad „Sportwereld" heeft men een premie van 25000 francs uitgeloofd voordien Belgischen coureur, die het record van den huidigen titelhouder klopt. Karei van Wij- nendaele heeft hen, die komend voorjaar een serieuze aanval willen wagen ingeschre ven en het zijn er heel wat. Hiervan heeft men een aparte lijst gemaakt van hen, die de beste kansen hebben. Het zijn o.a. Gust Deloor en Romain Maes (Winnaar Tour de France 1935). Maar daarnaast heeft men er ook een drietal buitenlanders opgezet, n.1. Olmo (Italië), Jan van Hout (uurrecordhou der in '33) en Frans Slaats, beiden Neder landers. En als wij de verschillende moge lijkheden nagaan, dan komen we tot de con clusie, dat beide Nederlanders een fraaie kans bezitten, want èn van Hout èn Slaats zijn temporijders bij uitnemendheid Want dat moet men zijn en daarnaast moet men in het uur de lichaamskracht op de juiste manier verdoelen wat wel het allerbelang rijkste is. Er zijn al verschillende renners van naam en klasse geweest die gepoogd hebben om het record omver te werpen, maar omdat zij reeds in den beginne teveel van hun krachten vergden, moesten zij in het laatste half uur opgeven, omdat zij vol komen kansloos waren. Wel bleven zij het eerste half uur onder de tijden van den re cordhouder, maar dan kregen zij een dus danige inzinking, dat het nutteloos was om verder te rijden. Die inzinking is het be wijs, dat de krachten niet oordeelkundig zijn verdeeld en daar komt het in hoofdzaak op aan. Welnu van Hout is één der grootste specialisten in het tijdrijden,-zijn verschil lende tijden zijn van dien aard, dat hem de kans gegeven moet worden om de 45.390 M. van Richard aan te vallen. De Nederland sche sjxirtliefhebbers hebben dan ook niet geaarzeld om gelden te verzamelen en het komende voorjaar zal van Hout zich in Mi laan vestigen en het juiste oogenblik af wachten om zijn kans te wagen. Velen zul len zich afvragen of dat juist in Milaan moet gebeuren, op Alkmaar en Wieringen zijn toch ook snelle banen. Maar lang niet zoo snel als de 300 Meter groote Vigorelli- baan. Algemeen wordt deze als de snelste baan in Europa beschouwd. Het klimaat is er ten tweede veel geschikter en men moet bladstil weer hebben voor een dergelijke poging. De internationale wielerwereld ziet in van Hout een ernstige candidaat. Ook Slaats wil een poging wagen als hij zijn vorm behoudt van het afgeloopen jaar. Slaats is de sterkste pisterijder van den laatsten tijd en geen wonder dan ook, dat de Amerikanasche manager Chapman hem momenteel met meer dan gewone belang stelling gadeslaat en hem wil contracteeren om naar Amerika te gaan om hem daar in groote koppelcoursen en Zesdaagschen te la ten rijden. (Ondertusschen is het bericht gekomen, dat naast andere Hollandsche ren ners van wereldvermaardheid, Slaats inder daad door Ghapman is gecontracteerd voor eenige Amerikaansche Six-days Red.) Slaats wil echter ook naar Milaan en zoo zal hij in het vroege voorjaar zijn kans wagen en die heeft hij zeer zeker, want bij scheert over de baan als een mes. Ook een Pijnenburg of een Magne zullen zeker in staat zijn om een poging tot 'n goed ein de te brengen, maar het verhoogt hun „han delswaarde" niet en uit dit oogpunt moet men als beroepsrenner de zaak zeer zeker zien. De laatsten zullen de poging dan ook niet riskeeren, omdat bij een eventueele mislukking het zaakje eerder scha dan. voor deel brengt Inmiddels zien we met belang stelling de diverse verrichtingen tegemoet. Het zijn de St. Bernardshonden. de trouwste vrienden der mon nikken van het St. Bernards klooster. De groote St. Bernard is in diepe duis ternis gehuld. Het is een stormachtige nacht. De wind giert in de dalen. Op de berg jaagt de sneeuwstorm. De monnikken in het klooster weten, dat zij de nacht weer wakende moeten doorbrengen. Zij kennen de melodie van den witten dood. Sinds eeuwen zijn zij op dezen bergtop ge huisvest, zij weten dat menig verdwaalde z'n eenige hoop op de monnikken van het St. Bernardsklooster gevestigd heeft. Aan hen is het dan ook te danken, dat bergbeklim mers, die door den sneeuwstorm overvallen zijn en de pas niet meer bereiken konden, niet om het leven zijn gekomen. Maar het zijn niet de monnikken alleen, die jaar in jaar uit dit offerrijke Samarita- nenwerk verrichten. Machteloos zouden zij zijn, wanneer zij niet op de hulp hunner medewerkers konden rekenen, die hun taak zoo verstandig en onvermoeibaar vol brengen, zooals een mensch dit nauwelijks doen kon. De St. Bernardshond is dan ook de onafscheidelijke kameraad en de nim mer vermoeide menschenredder. Het ras der St. Bernardshond is zeer oud en dateert uit vóórhistorische tijden. In Zwitserland zelf is de St. Bernard' reeds tweeduizend jaren inheemsch. Het edelras, dat heden ten dage gefokt wordt, lijkt nog slechts zeer weinig op het hondentype, dat de broeders van het St. Bernardsklooster vergezelt. Een Zwitsersch patriciër schonk inder tijd een koppel St. Bernardshonden aan het klooster doch het heeft langen tijd geduurd, alvorens de monnikken een exemplaar ge fokt hadden, dat zoo mooi en edel was, dat het zijns gelijke in de geheele wereld niet had. Deze hond was de wereldberoemde „Barry". De levensgeschiedenis van dezen hond is een heldendicht! Tien jaar oud werd de hond. Op zijn vijfde jaar redde hij zijn eerste menschenleven en in de rëstee- rende vijf jaar van zijn bestaan wist het trouwe dier nog negenenveertig andere men schen het leven te redden. Men kan dan ook zeggen, dat de St. Bernard de koning onder de honden is. De Engelschen gaan zelfs zoo ver, dat zij van „The holy race" (het heilige ras) spreken. Het ras der St. Bernards is dan ook een prachtras. De honden zijn gemiddeld tach tig centimeter hoog. Hun gewicht bedraagt ongeveer negentig kilogram. Hun vacht is glanzend en zacht. In den grooten kop lig gen een paar sprekende, diepzinnige oogen. Dit alles zijn teekenen van een adel, die bij geen ander hondenras te vinden zijn. En bij dit alles is de St. Bernard een onver gelijkelijke waak- en reddingshond geble ken. Het is derhalve geen toeval, dat de St. Bernard als Roodekruishond zich tij dens den wereldoorlog zoo verdienstelijk ge maakt heeft. Behalve een groot aantal menscbenlevens ging in d'en oorlog ook een groot aantal hondenlevens verloren, zoodat na het beëin digen der vijandelijkheden men om zoo te zeggen opnieuw met het fokken beginnen moest. Behalve in Zwitserland werd de fok kerij der St. Bernardshonden ook in Duitsch land en Oostenrijk ter hand genomen. Voor al de Oostenrijksche kvnologcn hadden veel succes en het is dan ook een product der Oostenrijksche teelt, dat op het oogenblik een wereldvermaardheid bezit. Dit is de be roemde hond „Ganda von Maierhofen", die op verschillende tentoonstellingen inet tal rijke eerste prijzen bekroond is. In verband hiermede heeft men nu ook te Weenen, naar het voorbeeld van Zwitser land. Duitschland en Tsjecho-Slowakije, waar dergelijke clubs langen tijd bestaan, een St. Bernardsclub opgericht. Dat een St. Bernardshond wel degelijk waarde heeft voor hondenbezitters, moge blijken uit het feit, dat een middelmatige rashond drie a vijfduizend schillingen op brengt, terwijl voor een buitengewoon exemplaar somtijds fabelachtige prijzen be taald worden. Zoo werd eenige jaren gele den de beroemde St. Bernard „Bar vom Grossglockner" voor tienduizend dollar aan een Amerikaan verkocht. En inderdaad, wanneer men de staat van dienst van de zen hond bekijkt, moet men tot de conclusie komen, dat deze prijs geenszins overdreven is. Gemakkelijk maar niet sportief. Vervoergelegenheid voor hen die met lage schoenen of hooge hakken de bergsport denken te beoefenen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. De stormwaarschuwingsdienst seinde 19 Januari aan de posten van Hoek van IIol land tot de Belgische grens: „Stormsein neer", en aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neerhalen blijft oip uw hoede'!, Verwachting: Tijdelijke Zuidwesterstorm, la ter afnemend tot krachtige Z.W. tot W. wind, betrokken met regenbuien, Later tijdelijk opklarend, aanvankelijk zachter. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk opklarend, Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 747. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 4Vz gr. C. is 40 gr. F. Een nieuwe vinding. In het „Hamburger Fremdenblatt' trof het „Hbl." een artikeltje aan over een nieuwe bevriezingsmethode voor het bewaren van vleesch en visch. De uitvinder daarvan, ing. Bland, heeft in de koelinrichting Rosshafen een demonstratie gegeven van zijn snelbe- vriezingsprocédé, waarbij de te conserveeren voedingsstoffen in een uit glycerine, alcohol en water bestaande vloeistof worden ge bracht van minus 30 graden koude. De cel- vochten worden dientengevolge binnen zeer korten tijd hard, hetgeen beschouwd wordt van groot belang te zijn voor het behoud van de verschheidshoedanigheden. De ge noemde vloeistof heeft, volgens de mede- deeling, geen nadeeligen invloed op het uiterlijk en den smaak van hetgeen men wil bewaren. Gevogelte, visschen en vleesch, welke in de vloeistof waren ondergedompeld geweest en weldra in steenharden toestand waren overgegaan, werden later, toebereid, opgediend en de vertegenwoordigers van het leger en de autoriteiten en belanghebbenden op economisch terrein, die voor het bijwonen van de demonstratie waren uitgenoodigd, konden zich overtuigen, dat het procédé den smaak der spijzen volkomen intact had ge laten. Of de verteerbaarheid der voedings middelen evenmin heeft geleden door het conserveeringsmiddel wordt niet in het arti keltje meegedeeld. Dat zal allicht nog wor den onderzocht. DE TIEN MAN VAN DE „DISCOVERY" TERECHT. Londen, 19 Jan. (Havas) De minister van koloniën heeft vanochtend van den gouverneur der Falckland-eilanden, die zich aan boord bevond van de „Ajex" het bericht ontvangen, dat tien leden van de bemanning der „Discovery", die sinds eenige dagen ver mist werden, gezond en wel zijn terugge vonden. Men weet, dat zij op het King George eiland (Zuidelijke Poolzee) waren aan geland. AMSTERDAM, 18 Januari. Ter veemarkt waren hedien aangevoerd, 543 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 6270 ct. 2e kw. 5660 et.., 3e kw. 50 54 ct., per Kg. slachtgewicht88 melk- en kalfkoeien f160210 per stuk; 78 vette kal veren: 2e kw. 58—64 ct., 3e kw. 4856 ct. p. Kg. levend gewicht; 56 nuchtere kalveren f 711 per stuk, 94 schapen f 1825 per stuk. 561 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 5253 ct., zware varkens 5152 ct., vette varkens 5051 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslach te runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen ruimen aanvoer, handel zeer stug, prijzen onveranderd. Er werden ruim dertig runderen voor export Deterding aangekocht. Melkkoeien redelijken aanvoer, kalmen han del. Vette kalveren redelijken aanvoer, prij zen lager. Nuchtere kalveren korten aan voer, prijzen onveranderd. Schapen korten aanvoer, handel stug, prijzen vast Varkens redelijken aanvoer, vaste prijizen. PURMEREND. 20 Januari. Veemarkt. Aanvoer, totaal 360 stuks, t.w.: 210 vette koeien 5264 ct. per Kg., handel vlug; geldekoeien f 80160, melk koeien f 110115. stieren 4555 ct., 8 paar den f 60130 per stuk, 66 vette kalveren 30 —60 ct, per Kg., 310 nuchtere kalveren v. d. slacht f 515 per stuk, 240 vette varkens voor de zouterij 3642 ct. per Kg., 65 ma gere varkens f 1925 per stuk, 320 biggen f 9.50—14, 950 schapen f 1830, 24 bokken f4—15. WARMENHUIZEN, 19 Januari. Rodde kool f 1.40—1.90, gele kool f 1.20 1-30, Deensche witte kool fl, drielingen, uien f 1.90, uien f 1,10. Aanvoer: 2950 Kg. roode kool, 2550 Kg. gele kool, 1500 Kg. 1). witte kool, 950 Kg. uien. AMSTERDAM, 19 Januari. Binnenl. granen. (Boerennoteering) Rogge f 8.25—8.50, Chev. gerst f 8.509, wintergerst f 88.50, haver f 7.758, duiveboonen f 8— 9.50, paardeboonen f 6.50—7, groene erwten f 8.50—9.50, alles per 100 Kg. Karwijzaad f 11.75—12.25, blauwmaanzaad f 11.50—12.50. BROEK OP LANGENDIJK, 19 December. Uien 1.10—1.40, drielingen 1.50—1.G0, grove 1.201.50, peen 1.60—1.70, groene kool 1.50 —3.60, kroten 1.10—1.60, roode kool 1.40—2, gele kool 1.20, D. witte kool 1—1.20. NOORDSCHARWOUDE, 19 Januari. Uien 1.10—1.40, drielingen 1.30—1.70 grove 1.30—1.50, roode kool 1.40—2.30, gelekool .1.20-4.20, D, witte kool 1—1.10.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7