dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Groote rede van Arita Strijd om den heuvel der Engelen De moeilijkheden ia Sjeasi Voetbalwedstrijd Deitscblaed - Holland Oproep tot strijd tegen het communisme Eedsaflegging van President Roosevelt Russen onderzoeken Japansch schip Buiienlandsch Overzicht UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 D ONDERDAG 21 JANUARI 1937 65e JAARG. No. 7905 SPANJE Zal de kerk de hand- schoen opnemen? De ware moordenaar van den kleinen Mattson? Het Noorsche stoomschip „Tryn nog steeds in gevaar Eden heft de vuist op* Radek c*s* op de beklaagdenbank HELDERSCHE COURANT WJ Japan heeft geen veroverings plannen in de Stille Zuidzee. Bij de opening van het parlement heeft, naar Reuter seint, de minis ter van buitenlandsche zaken, Arita, een rede gehouden. Hij gaf hierin een lange uiteen zetting van den toenemenden in vloed van het communisme in Oost- Azië en Europa, in verband waar mede hij de buitenlandsche mogend heden uitnoodigde met Japan samen te werken om deze „roode invasie" te bestrijden. Verder besprak hij de Japansche betrek kingen met Mandsjoekwo en China en den tegenwoordigen onrustigen toestand in het noordwestelijk deel yan laatstgenoemd land. V s-. .V V.VAVJ y ARITA. Tevens herinnerde de minister van bui tenlandsche zaken in vriendschappelijke termen aan de traditioneele vriendschap tusschen Groot-Brittannië en Japan, waar bij hij verklaarde, dat de Japansche regee ring er ook in de toekomst naar zou streven om de banden tusschen Engeland en Japan nauwer aan te halen. „De nationale politiek van Japan", aldus Arita, „is er op gericht om zoowel de stabi liteit in Oost-Azië te verzekeren en daar door bij te dragen tot den wereldvrede, als om de welvaart en het geluk der menschheid te behartigen, door internationale rechtvaar digheid te betrachten." Met betrekking tot den internationalen po- litieken toestand, merkte Arita op, dat deze nog steeds zeer onstabiel is en blijkbaar nog voortdurend slechter wordt. Volgens spreker was dit hoofdzakelijk te wijten aan de acti viteit der Komintern, en het was dan ook van groot belang, dat er op 25 November 1936 een overeenkomst tusschen Japan en Duitschland met betrekking tot de commu nistische internationale tot stand was ge komen. Dit verdrag was bedoeld als afweer- maatregel tegen de activiteit van de kom intern, wier streven niet alleen in strijd is met de Japansche nationale politiek, doch te vens met de menschelijke natuur zelf. Spreker gaf vervolgens een over zicht van deze activiteit in de afge- loopen jaren en verklaarde, dat op het zevende congres der Komintern in den zomer van 1935 openlijk was aangekondigd, dat zekere landen, met inbegrip van Duitschland en Ja pan in het vervolg de voornaamste operatie-basis der communisten zou den worden. Verder zou de Komin tern bezig zijn China tot een Sowjet- staat te maken, waardoor de Japan sche belangen werden geschaad, met name door de zg. anti-Japansche volksfrontbeweging, welke door ge heel China werd georganiseerd. Ook herinnerde Arita aan de z.g. .volks front-campagnes" der communisten, welke in verschillende landen in Europa succes hadden gehad, met name in Spanje, waar zij den burgeroorlog ontketende. Spreker verklaarde, dat het noodzakelijk was de verdediging tegen de communisti sche activiteit op internationale basis te or- ganiseeren. Dit was dan ook de reden waar om Japan het tegenwoordige verdrag met Duitschland had gesloten, dat betrekking heeft op de uitwisseling van inlichtingen en de bestudeering van eventueel te nemen af- weermaatregelen tegen het communistische gevaar. Spreker hoopte, dat ook andere lan den zich bij dit verdrag zouden aansluiten. Japan wenscht geenszins een wedlooD in vlootbewapening en hoopt, dat men zal ko men tot het sluiten van een rechtvaardig en billijk vlootverdrag ter beperking en ter vervanging van de verdragen van Washing ton en Londen. Japan blijft gehecht aan het nietaanvals-beginsel, maar gevoelt ernstige ongerustheid ten aanzien van de slagboo- men in den internationalen handel, weshal ve het aanbeveelt de kwestie der koloniale markten te doen behandelen door de mo gendheden in den geest van het verdrag betreffende het Congobekken. Wat China betreft, Japan zal een politiek van onderhandelingen voeren, ondanks de omstandigheid, dat de vroegere onderhan delingen geen resultaten hebben opgeleverd. Hij herinnerde aan de pogingen der Ja pansche regeering om met Nanking tot over eenstemming te geraken, maar deze po gingen werden verijdeld door tal van in cidenten waaruit de anti-Japansche geest in Ghina duidelijk tot uiting kwam. Deze anti Japansche agitatie aldus Arita vindt voor een groot deel, haar oorzaak in de houding der Chineesche regeering. Wij ho pen, dat Nanking duidelijk blijk zal geven, bezield te zijn van het verlangen om de betrekkingen met Japan te verbeteren. Tot nu toe zijn de onderhandelingen met China op een teleurstelling uitgeloopen. Daarom moeten nieuwe onderhandelingen worden geopend in het belang van beide landen. Sprekende over de jongste troebelen in China zeide Arita, dat de Japansche regee ring ten aanzien van het Sianfoe-incident een strikt neutrale houding had aangeno men. Het is echter bedenkelijk, dat Tsjang Sjoe-liang als voorwaarde voor de vrijla ting van Tsjang Kai-sjek de vorming van een anti-Japansch front heeft geëischt. ZIJN STREVEN ZAL OP SOCI ALE EN ECONOMISCHE VOOR- tlTGANG ZIJN GEBASEERD. Gisteren heeft Roosevelt op het bordes van het Kapitool den eed afgelegd als President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Ter inleiding van zijn tweede ambtspen- ode heeft president Roosevelt gisteren een e devoering uitgesproken, waarin hij o.m. zei de te beloven dat hij datgene wat hij „de kanker der onrechtvaardigheid" noemde, zou doen verdwijnen, de kanker, die gebick veroorzaakt, waar overvloed heerscht. „Wij zijn vastbesloten", aldus de president, „iederen Amerikaanschen burger en onder daan belangstelling en zorg voor zijn land bij te brengen. Onze ouders hebben de fede rale regeering in het leven geioep het doei het algemeen welzijn te ^vorderen en voor het Amerikaansche volk de voor deelen van de vrijheid te verwerven, daag doen wij een beroep op dez»ljde krach ten in deze regeering om dezelfde doeleinden te bereiken. De grondwet van 1787 heeft on democratie niet machteloos gemaakt vooruitgang van het herstel is duidelijk maar de nieuwe orde van zaken, die seder 1933 bestaat, beteekent meer dan dat. Door nieuwe methoden te gebruiken vo ciale rechtvaardigheid, hebben wij bonden om op de oude grondslaB duurzamer bouw op te trekken tot gebruik voor komende geslachten. scheiden richten zich naar een duurzame^, Irasruitgang-, ROOSEVELT. De indruk der traditioneele plechtigheid ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding en de presidentieele Boodschap werd ge schaad door den neerstroomenden regen. De ambtenaren en de duizenden belangstel lenden waren ten slotte door-en-door-nat. De oorzaak hiervan was dat Roosevelt het voorstel had afgewezen den eed af te leggen in het Kapitool zelf en zich wilde houden aan de regelingen, welke er op berekend waren dat de eed buiten op het bordes zou worden afgelegd. Met den vinger op de steeds grooter wordende menigte wijzende, zeide Roosevelt: „Wanneer deze menschen den regen kunnen verdragei*. dan kan ik dat ook*! REGEERINGSTROEPEN HEBBEN ZICH TERUGGETROKKEN. CON- TRA-OFFENSIEF VAN MALAGA UIT. Om 10 voor tienen gistermorgen ondernam, naar Un. Press meldt, een luchteskader van de nationalisten een nieuwen bomaanval op Madrid. Hoe groot de uitwerking van het bombar dement was is nog niet bekend. In tegenstelling tot de gisteren door den rooden verdedigingsraad verspreide berich. ten volgens welke de Cerro de los Angeles (den heuvel der engelen) door de volks- fronters zou zijn ingenomen kan ais zeker worden gemeld, dat de heuvel nog steeds door de nationalisten bezet wordt gehouden. Door het commando van de witten naar den Cerro de los Angeles gezonden hulptroe pen zijn er in geslaagd, den aanval van de rooden met groote verliezen af te slaan. De aanval heeft den rooden 252 dooden en nog meer gewonden gekost. Een machi negeweer. tal van geweren, mijnwerpers, een kanon en een met granaten beladen auto werden buitgemaakt. De haven van Barcelona is opnieuw door oorlogsschepen en vliegtuigen van de nati onalisten gebombardeerd. Contra-offensief van Malaga uit. Bedreiging voorloopig afge wenteld. Tengevolge van het contra-offensief dat de regeeringstroepen van Malaga uit hebben ingezet, hebben de rechtschen hun op- marsch tusschen Marbelia en Fuengirola moeten onderbreken. Ceuta is gisteren ge bombardeerd door drie regeeringsvliegtuigen Uit Taragona wordt gemeld, dat een duik boot der opstandelingen is vastgeraakt in de netten van een visschersboot. Te Barcelona zijn zevenhonderd ton graan uit Frankrijk aangekomen. Nanking wacht af. Van verscheidene zijden wordt te Sjang hai bekend, dat de samenwerking tusschen de communistische elementen en den „lei der" van de muitende troepen, Jang Hoe- tsjeng steeds grooter wordt, zoodat het voor de centrale regeering wel moeilijk begint te worden, de voorbereidende maatregelen voor een actie van haar leger nog langer op te schorten. In goedingelichte kringen verwacht men, dat de kwestie zich als volgt zal ontwikke len: De gevolmachtigden van Sjensi, die per vliegtuig van Nanking naar Sian-foe zijn vertrokken, zullen daar het antwoord van de centrale regeering aan de verschillende kampen van de opstandelingen mededeelen De leiders van de opstandelingen zullen, In dien blijkt dat de regeering niet is getreden in hun eischen inzake een gedeeltelijke au tonomie van Sjensi en Kansoe en een mo gelijken terugkeer van Tsjang-Sjoe-liang, mogelijk een vast besluit nemen, waardoor ook de leiders die zich nog niet bij de op standelingen hebben aangesloten geïnflu enceerd zullen worden. Intusschen wil de regeering te Nanking den loop der gebeur tenissen niet forceeren, opdat bij een even- tueele actie van de regeeringstroepen, deze in zoo gunstig mogelijke positie kunnen optreden. Sommige berichten die gisteren reeds mei ding maakten van gevechten langs den Loenghai-spoorWeg, schijnen overdreven te zijn. Op zijn hoogst kan er sprake zijn ge weest van kleine schermutselingen tusschen de troepen^van Nanking en muiters uit Sjansi. De gouverneur van Kansoe toch trouw aan Nanking. Uit Nanking wordt gemeld, dat de gou verneur van Kansoe. Hoe Soe-tsjoeng de ge ruchten ontkent volgens welke hij zich bij de robellen zou hebben aangesloten. Hij be vestigt wederom zijn trouw aan de centra le regeering. Opzegging van het concordaat overwogen. Raymond Henry stelt in de Figaro de volgende vraag: „Zal de Heilige Stoel het door Duitschland geschonden concordaat opzeggen?" En hij antwoordt zelf hierop, dat men ongetwijfeld alle middelen tot verzoening zal beproeven alvorens hiertoe over te gaan. Op het oogenblik zijn .vele bemidde laars, niet allen geestelijken aan het werk, want een verbreken van het concordaat zou een ernstig inconvenient zijn vor Hitler- Duitschland. Aan de eene zijde zou het Europeesche front tegen het Bolsjewisme, waarvan Duitschland zich heeft opgeworpen, tot apostel, aan kracht verliezen en zouden de kansen hiervan verminderen als het tot een openlijke breuk kwam tusschen het na- tionaal-socialisme en de katholieke kerk, aan de andere zijde zou een breuk met de kerk een slecht effect hebben op de vriend schap tusschen Duitschland en Italië. Doch openlijk of niet, de breuk bestaat en men ziet geen mogelijkheid van een duurzame overeenkomst. Havas meldt nog uit Vaticaanstad dat de uiteenzetting van den toestand der ka tholieken in Duitschland, welke in het Vaticaan gegeven si door de Duitsche kerk vorsten, die zich thans te Rome bevinden, in kerkelijke kringen ernstige ontroering schijnt te heben gewekt. Zooals men weet, vormt deze toestand het onderwerp van bijna voortdurende protesten van den kant van de nuntiatuur te Berlijn in de Wilhelmstrasse. Het probleem is o.a. ook nog met zeer bijzonderen nadruk be sproken door Z. H. den Paus persoonlijk in Zijn Kersttoespraak, die alleen in Duitsch land niet mocht worden uitgezonden. Het is zeker dat de H. Stoel alle diplo matieke middelen, waarover hij beschikt, gebruiken zal, om een eerbiediging te ver krijgen van het concordaat, maar het woord „ultimatum" dat in het buitenland ge bruikt is ter kenschetsing van de houding van het Vaticaan wordt als volstrekt on juist beschouwd aangezien dit 'n eventu- eelen breuk in zich zou opsluiten, hetgeen een geste is, waartoe de Vaticaansche di plomatieke nooit het initiatief neemt. Priester uit zijn ambt ontzet wegens het voorlezen van een herderlijk schrijven. Naar de bisschop van Münster, Z. H. Exc. Graaf von Galen, in zijn kerkelijk ambtsblad voor het diocees Münster mede deelt, heeft de president van de provincie Westfalen Freiherr von Lüninck een katho lieken geestelijke, die met het geven van godsdienstonderricht aan een gymnasium belast was, de opdracht tot het geven van godsdienstles ontnomen, omdat hij in een Hoogmis op Zondag een herderlijk schrij ven van den kansel had voorgelezen. De politie te Tacoma heeft, naar Stefani seint, een zekeren George YVilson, oud 40 jaar, gearresteerd, wiens signalement zou kloppen met dat van den moordenaar van den kleinen Mattson. Wilson verklaarde zich gelukkig te voelen, dat de moord gepleegd is, doch ontkende de dader te zijn. Hij voegde eraan toe, dat hij de heele familie Mattson zou willen dooden. De man is een krankzinnige, die onlangs uit een gesticht te Louieville ontslagen i». De reddingspogingen door sneeuw stormen bemoeilijkt. Naar wij gemeld hebben heeft het Noor sche schip Venus koers gezet in de richting van het in nood verkeerende vaartuig Tryn Hoewel men het schip wist te bereiken was het reddingswerk door de duisternis on mogelijk, men seinde zelfs dat het schip was gezonken. Tengevolge van den hevigen sneeuwstorm heeft het postvaartuig Venus het contact met het stoomschip Tryn echter weer ver loren, echter ondanks ale pogingen kon de Venus het in nood verkeerende vaartuig niet terug vinden De Tryn drijft ech ter nog steeds, doch kan tengevolge van de weersgesteldheden geen radioberichten meer ontvangen. Uit Haugesund wordt nader gemeld, dat de Venus het in nood verkeerende stoom schip Tryn weder zou hebben gevonden. De bemanning zou trachten een reddingboot te strijken, terwijl de Venus olie op de gol ven werpt. De opvarenden gered. Havas meldde om twaalf uur uit Oslo dat alle opvarenden van de Tryn zijn gered. Diplomatieke documenten in be slag genomen. Te Tokio is een zekere onrust ontstaan door het bericht, dat het Japansche schip „Siberia Maru", dat den dienst tusschen Tsugura en Wladiwostok onderhoudt, bij aankomst te Wladiwostok 19 dezer werd aangehouden door talrijke manschappen der Gpoe, terwijl niet werd toegestaan, dat de opvarenden zich in verbinding stelden met het Japansche consulaat. Het schip werd aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen door de Gpoe-agenten en een dubbel aantal douane-beambten. De Sovjet-autoriteiten hebben diplomatieke documenten, welke aan boord van het schip werden vervoerd en welke bestemd waren voor het Japansche consulaat te Wladiwo stok, in beslag genomen en weigeren deze terug te geven. De Japansche regeering is voornemens bij do Sovjet-regeering te protesteeren. Men heeft in ons nummer van gisteren een uitvoerig verslag gevonden van de rede van den minister van buiten landsche zaken, Eden, die opnieuw een warm pleidooi heeft gehouden voor demo cratie en van Duitschland en Italië geëischt heeft zich duidelijk uit te spreken. De rede van Eden bevatte niet veel pieuwe gezichtspunten, doch heeft slechts opnieuw gestipuleerd het Engelsche standpunt en dat was eigenlijk op het juiste moment, want de langdurige „particuliere" besprekingen, die de Duitsche minister-president, Goering, deze week gehad heeft met Mussolini, had den een wel wat duister karakter en het is dus goed dat Engeland opnieuw gezegd heeft waar men op rekenen kan, als men in den binnenlandschen toestand van Spanje ingrijpt. „Indien iemand gelooft, dat als uitkomst van dezen burgeroorlog in Spanje een enkele vreemde mogend heid of een paar vreemde mogend heden Spanje voor den duur van een generatie zullen gaan overheer- schen, zijn leven beheerschen, zijn buitenlandsche politiek leiden, dan ben ik er van overtuigd, zoo heeft Eden gezegd, dat hij zich in zijn oor deel vergist en dan zou ik hem wil len antwoorden, dat van al de moge lijke uitkomsten van dezen burger oorlog deze de meest-onwaarschijn lijkste is. Wij zouden ons sterk tegen een dergelijke gebeurlijkheid verzet ten." Dat is taal. Men weet nu opnieuw wat men van den kant van Engeland te wachten heeft. Engeland zal niet dulden dat inge grepen wordt in den binnenlandschen toe stand van welk land ook. Het was noodig, zoo zeiden we in den aanvang, dat Engeland zijn standpunt in deze nog eens duidelijk naar voren bracht, want Gayda, de gezag hebbende zegsman van Mussolini, heeft dezer dagen nog in de „Giornale d'Italia" betoogt, dat een communistisch regiem in Spanje, als schending van den status quo in de Middellandsche Zee zal moeten worden beschouwd. Eden heeft echter zeer positief verklaard: „Er is in de Engelsch-Italiaansche verklaring geen woord, geen regel, geen komma, welke eenige vreemde mogendheid het recht zou kunnen geven in Spanje te intervenieeren, ongeacht den aard van de regeering in eenig deel van dat land." Italiij en Duitschland weten dus opnieuw wat Engeland wil en zij zullen verstandig doen daarmee rekening te houden. Engeland zet niet alleen een groote mond op, maar het heeft ook de beschikking over het mate rieel, om dien grooten mond kracht bij te zetten. Beschuldigd van hoogverraad. Tass meldt uit Moskou dat de instructie tegen het „Trotskistische centrum" is geslo ten. Bij het onderzoek is komen vast te staan aldus meldt het officieele Telegraaf- agentschap der Sovjet-Unie in een commu niqué dat het Trotskistische Centrum op directe instructie van Trotski terroristische en ondermijningsgroepen organiseerde, wel ke in een reeks bedrijven en met name in die welke van beteekenis waren voor de na tionale defensie, hun activiteit deden gelden. Ook waren zij belast met de voorbereiding van terreurdaden tegen de leiders van partij en regeering en bedreven zij op directe instructie van Trotski zelf en het Centrum spionnage ten gunste van eenige buiten landsche mogendheden. Voorts is vastgesteld, zoo gaat Tass verder, dat de misdadige activiteit van het cen trum en andere leden van de Trotskistische organisatie, die als verdachten ter verant woording worden geroepen, gericht was op ondermijning van de militaire macht der Sovjet-Unie, bespoediging van militaire aan vallen op de Sovjetrepublieken, het verlee- nen van bijstand aan buitenlandsche aan vallers, ook ten gunste van inbezitneming van grondgebied der Unie, op den val van de Sovjet-macht en het herstel van het ka pitalisme en de bourgeoisie. In verband hiermede zullen zich voor de rechtbank te verantwoorden hebben: Pjata- kof, Radek, Sokolnikof, Serebriajof, Moera- lof, Liwsjitz, Drobnis, Pogoeslafski, Njasef, Rataitsjak, Norkin, Sjestof, Stroilok, Toerek, Grasche, Poesjin en Arnold. Het proces zal a.s. Zaterdag in het mili taire college van het Opperste Gerechtshof een aanvang nemen. te Dusseldorp - Retour I 5. Vertrek Zaterdagmiddag of Zondagmorgen. Stadionkaarteh verkrijgbaar. Inlichtingen Reisbureau WACO,, Kanaal- weg 137, Tel. 773, Den Helder.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1