Texel DIPLOMA'S? f VerscheLeng Fa. J.C. DUINKER J. BOK Orukkerij De Boer* Een advertentie in dit blad treft doel! ALANS- OPRUIMING KONING BIJL Donderdag 21 Januari 1937 Heldersche Courant Jaarvergadering Texel's Fanfarecorps Eerlijk Is eerlijk, 1. 2. 3. is 't best 18 ct per groot pak. Stoomvaartberichten Tijdschriften en Weekbladen Uit het politierapport iets ve**1 tfe Losse nummers van de Heldersche Courant 3 cent* Te veel verbieden is verkeerd* Bij ZWAGERMAN versche schar en baktong BOEKHANDEL SPOORSTR. 64 koning' Na 87, uur scherij-directoraat, zou er ook in de territo riale wateren van Noorwegen verandering in de bevissching dier vtschrijke gebieden te ver wachten zijn. Nu wordt de visscherij daar nog op de oude wijze door de kustbewoners uitgeoefend, waar tegen van andere zijde reeds lang bezwaar is gemaakt. Deze laatste groep dringt er sedert lang op aan, dat ook de trawlers in deze wa teren de visscherij mogen uitoefenen, maar de kustbewoners zijn daartegen te hoop ge- loopen en de regeering heeft een dergelijke toestemming nog niet meenen te moeten geven. Ook de buitenlandsche trawlers zouden daar graag hun netten uitwerpen, maar de kustbewoners heoben er telkens tegen gepro testeerd en trachten zelfs het territoriaal uit gebreid te krijgen, omdat ze door toelating van de trawlers, verarming van hun visch- gronden vreezen. Heeft dit alles nu iets aan ons vischbedrijf te zeggen? We meenen van ja; en wel om deze reden, dat, bij moderne, intensieve bevissching, ook van deze wateren, wanneer misschien honder den trawlers van allerlei naties daar hun be drijf zullen uitoefenen, of zelfs wanneer de Noorsche trawlervloot, die zich dan wel zal uitbreiden, aan de visscherij gaat deelnemen, er in den eersten tijd groote vangsten zullen zijn, maar dat weldra het toppunt zal zijn bereikt en dat er daarna mindere vangsten zullen zijn. Komen er dus vooreerst grootere vangsten, dan zal men in Noorwegen probeeren deze visch op de markt te brengen, hetzij in ver- schen, dan wel gedroogden staat of wel als conserve. Dan kan er dus verwacht worden een sterkere concurrentie op de wereldmarkt. Daarvan is dan nadeel ook voor onze vis- scherijbedrijven te verwachten. Het tweede stadium mindere vangsten zal mindere Noorsche visch op de markt brengen, zoodat er voor onze visch weer wat meer stabiliteit zal optreden. Het derde stadium: inzinking van de vang sten aan de Noorsche kust, zal voor onze vis scherij betere vooruitzichten openen. Hoofdzaak is, dat we hier te lande dit pro ces nauwkeurig gadeslaan en daaruit con clusies gaan trekken voor ons vischbedrijf. Prijs der levende garnalen. Zooals te denken was, na het stormachtige weer, zou de prijs der levende garnalen wel oploopen. Aan den Amsterdamschen afslag werd hier voor Woensdag van 3 tot 4 per lit van 15 kilo besteed. Botvangsten. Nog altijd komt er in de gewezen Zuiderzee bot voor. Wel zijn de vangsten niet groot, maar geregeld vermelden de marktberichten uit enkele plaatsen rond het IJselmeer, dat er eenige kilo's bot zijn aangevoerd, die voor zeer behoorlijken prijs van de hand gaan. Burgerlijke Stand van Den Helder van 20 Jan. 1837. ONDERTROUWD: H. Prins en T. de Geus; F. A. Beckering en L. A. Schmoginski. BEVALLEN: M. de VriesWouda, z.; S. FillerupWiersma, d. en z.; D. OttenMa kelaar, z. OVERLEDEN: K. A. Govers (m.), 5 maan den; D de Roode (m.), 42 jaar; J. Koster- Zalm, 81 jaar. Moeilijkheden in de kern der ver- eeniging. Toen we ons gisterenavond naar De Graaf's Lunchroom begaven, waar de Jaarvergadering van ons Tex. Fanfarecorps werd gehouden, konden we geenszins verwachten, zulk een sensationeele bijeenkomst te zullen bijwonen; waarvan het verloop is geweest, dat niet min der dan zes leden hun lidmaatschap zouden opgeven en slechts één bestuurslid, de heer Vonk, zou aanblijven. De vergadering werd geleid door den heer N. Kortenhoeven, die voor kort secretaris van het corps was, toch na het bedanken van den heer J. Schrama, als voorzitter, daarnaast ook deze functie vervulde. Uit het door den voorzitter-secreta ris voorgelezen jaarverslag bleek al ,dat er onder de leden van het corps een geest heerschte, die zeer gevaarlijk voor den bloei der vereeniging dreigde te worden; het bedan ken van den heer Schrama stond daarmede ook reeds in verband. De heer Kortenhoeven wees verder in zijn jaarverslag op de zeer vele publieke feestelijkheden en dergelijke, waarmede de bestaansnoodzakelijkheid van het corps voldoende op den voorgrond kwam. Ten slotte werd in het jaarverslag een klein overzicht van den financieelen toestand van het corps gegeven, waaruit bleek, dat er dit jaar slechts een gering nadeelig saldo was. Na dit jaarverslag deelde de Voorzitter mede, dat hij een uitspraak eischte van de vergadering over den geest, die in het corps heerscht, (ook penningmeester de heer P. Zijm, sloot zich hierbij aan) wilde men op de zelfde wijze voortgaan als in den laatsten tijd en zich niet neerleggen bij de leiding van het bestuur, dan wilde hij niet langer lid der ver eeniging zijn. Over dit punt ontspon zich een discussie, waaruit bleek, dat het corps verdeeld was in twee stroomingen, waarover een buitenstaan der moeilijk een oordeel kan uitspreken; er bleken verschillende ernstige kwestie's te zijn ontstaan; o.a. het niet of wel houden van bal na de jaarlijksche uitvoering, het benoemen van den heer Bouwsma als onder-directeur; Wat een voldoening, tel kens weer als 1.2.3. de wasch voor U doet. Met al Uw moeite kreeg U vroeger het goed toch nooit zoo mooi als nu met dit voortreffelijk zelfwerkend waschmiddel. Bovendien heeft het veel minder te lijden. Daarbij komt nog dat de prijs laag is En als U thans 2 pakken 1.2.3. tegelijk neemt, ontvangt U van Uw winkelier een heerlijk fijn geparfumeerd stuk toiletzeep. MILL het medewerken aan een Gymnastiek-uitvoe- ring op Zondag enz. De woordvoerders van de oppositiegroep bleken de heeren A. Vonk (bestuurslid) en J. Dekker te zijn, terwijl er ook een gedeelte der leden zich buiten de be spreking hield. De voorzitter verklaarde ten slotte, dat hij niet langer zitting in de vereeniging wilde hebben, nadat ook nog een poging was aan gewend om in deze vergadering een stemming te houden over een al of niet te houden bal na de uitvoering. Gok een poging tot het hou den van een bestuursverkiezing mislukte, om dat de penningmeester, de heer P. Zijm, die periodiek moest aftreden niet langer in de vereeniging wenschte te blijven. Verschillende niet-leden der ver., die als do nateur toegang hadden, trachtten nog bemid delend in deze kwestie op te treden, doch het bleek evenwel, dat de kwestie zoo diep zat, dat elke poging daartoe mislukken moest. Ten slotte verlieten niet minder dan zes leden de vergadering, die tevens voor het lidmaat schap bedankten, n.1. de heeren N. Korten hoeven, P. Zijm Sz., O. Bouwsma, H. Koorn, D. Koorn en N. de Jong. Een ernstig verlies voor het corps, dat reeds op zulk éen hoog peil stond. De overige leden (een 16-tal) besloten daar na alles in het werk te stellen om de ver eeniging te doen voortbestaan. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren H. Zijm Sz., S. Zijm Pz., C. Witte Dz., A. Vonk en J. Dekker. Eerstgenoemde zal in dit voor loopig bestuur als voorzitter fungeeren. Besloten werd om den directeur, den heer Dol, schriftelijk in kennis te stellen van het gebeurde en de repetitie op de gewone wijze te doen doorgaan, men hoopte op het toetreden van enkele oud-leden. De heer H. Zijm sprak aan het einde van de vergadering enkele waardeerende woor den over het omvangrijke werk, dat door de heengaande leden voor het corps is verricht. Gewezen werd er op, dat men voorloopig wel niet meer op het peil zal komen, waarop de vereeniging nu staat, doch er zijn verschillen de goede jonge krachten, waarmede men met enkele jaren veel meende te kunnen bereiken. VISCHAFSLAG OUDESCHILD. 18 Jan. Geen aanvoer. 19 Jan. 258 kg wulken per 100 kg 17.3018.40 20 Jan. 996 kg wulken per 100 kg 14.00 R.K. TOONEELCLUB. De R.K. Tooneelclub „Omhoog" zal op 28 en 29 Januari in Hótel „De Zwaan" te Den Burg opvoeren het komisch tooneelspel „Ben speelt het klaar". Woudbloemen. De stormen des levens, z(j lyken zoo waar Als de parken der steden, precies op elkaar. Maar waar er een stil, eenzaam plekje ook zij, Toch staat er een bord, met een waarschu wing bij. Wees in Uw woning een heer en Koning, Geen dwingeland; vergeef, die falen; Breng weer, die dwalen; Paar het vriendelijk oog aan de helpende hand. Een leugen is gelijk een sneeuwbal, Hoe langer men haar wentelt, hoe grooter zij wordt. Mevr. G. L. Borst. H. v. H. Stoomvaart M(j. Nederland. Johan de Witt, t., 20 Jan. v. Colombo. Marnix van St. Aldegonde, u., 19 Jan. v. Algiers. Poelau Roebiah, u., 19 Jan. v. Genua. Tarakan, t., 20 Jan. v. Belawan. Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Aurora 20 Jan. v. Amsterdam. Barneveld, 20 Jan. v. Antwerpen. Boskoop, t., 18 Jan. v. Callao. Costa Rica, 19 Jan. v. Barbados. Odysseus 20 Jan. v. Amsterdam. Orpheus, 19 Jan. te Kopenhagen. Mars 20 Jan. te Genua. Perseus, 19 Jan. v. Kopenhagen. Poseidon, pass. 20 Jan. Dover. Perseus 20 Jan. te Gothenburg. Poseidon 20 Jan. te Amsterdam. Telamon, 19 Jan. v. Valencia. Van Renseslaer, 18 Jan. v. Curagao. Venezuela, t., 21 Jan. te A'dam verwacht. Ulysses 19 Jan. v. Piraeus. Kon. Paketvaart Maatschappij. Barentsz 18 Jan. v. Kohsichang. Houtman 19 Jan. te Kaapstad. Nieuw Zeeland, 19 Jan. v. Merbourne. Nieuw Holland 19 Jan. v. Singapore. Stagen 17 Jan. v. Tamatave. Swartenhondt 18 Jan. v. Shanghai. JavaNew-York lijn. Kota Cede 18 Jan. v. Savannah. Talissa 19 Jan. te Philadelphia. Tanimbar 19 Jan. te Belawan. Rotterdamsche Lloyd. King Pinang, 19 Jan. v. Liverpool. Kertosono, t„ pass. 20 Jan. Perim. Kedoe, t., pass. 19 Jan. Point de Galle. Slamat, 20 Jan. v. Batavia. Sitoebondo, t., 20 Jan. v. Port Said. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, 19 Jan. te Londen. Hector, 20 Jan. v. Singapore. Melampus 19 Jan. te Batavia. Polyphemuss, pass. 19 Jan. St. Catherine's Point. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, t„ 20 'Jan. v. Bahia. HollandAmerika Lijn. Boschdijk pass. 20 Jan. Prawlepoint. Drechtdijk, 19 Jan. v. Liverpool. Lochgoil, 17 Jan. v. Vancouver. Maasdam, 19 Jan. te Norfolk. Volendam 20 Jan. te New York. Silver JavaPacific Lijn. Kota Agoeng, 19 Jan. v.; San Franciscc Mapia, 18 Jan. te Port Alberni Saparoea, 18 Jan. v. Columbia River. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Albriba, 19 Jan. v. Hamburg. Alcyohe, t., 18 Jan. v. Montevideo. Alpherat, 19 Jan. te B. Ayres. HollandAfrika Lijn. Algorab, t., 19 Jan. v. -J3eira. Boschfontein, u„ 20 Jan,, te Kaapstad. Heemskerk, u„ 20 Jan. v. Antwerpen. HollandBritsch-Indië Lijn. Hoogkerk, u., 20 Tan. të Calcutta. Streefkerk, 19 Jan. te Bremen. HollandOost-Azië Lijn. Meerkerk, 19 Jan. v. Antwerpen. Serooskerk, t„ pass. 18 Jan. Gibraltar. Gaasterkerk, u., 20 Jan. v. Aden. HollandWesf-Afrika Lijn. Amstelkerk, t., pass. 20 Jan. Dungeness. HollandAustralië Lijn. Nijkerk, t., 19 Jan. v. Kaapstad. „Hot Kind", veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders, 9 Januari. Uitgave C. A. Spin Zn., N.V., Amsterdam. Het eerste nummer in het nieuwe jaar van deze uitgave is tot in de puntjes verzorgd. Het opent met een fijngestemd gedichtje, dat als onderwerp de geboorte van het Kindeke Jezus heeft. In de Paedagogische puzzles treffen we een interessant gesprek aan over het vacan- tie- en huiswerkprobleem, terwijl een aardige beschrijving van H. van RaalteSimons over het volkslied in Zuid-Spanje, dat zooveel „grandezza" bezit, er op volgt. We noemen voorts het artikeltje, dat ons vertelt hoe de kinderen op een Indië-boot bezig gehouden worden; dat, waarin de veelbesproken film „Meisjeslyceum" onder de loupe wordt geno men, en het globale overzicht van een Studie- Conferentie, te Amersfoort gehouden. De ru briek „De Vrouw" is dezen keer geheel ge wijd aan Bertha Pappenheim, de vrouw, die geheel voor het kind geleefd heeft. Het maandelijksch bijblad „Het Indische Kind" behandelt Kleuter-geboorteproblemen en geeft ook het slot van de dagboekfrag mentjes van M. van Lithv. S. Het 2e maande- lijksche bijblad is „Zuigeling en Kleuter", waarin vele goede wenken gegeven worden voor baby's en kleuters. De mantel van een lantaarnpaal vernield. Woensdag werd op de Weststraat, bij den afrit van den Dijk, door tot nu toe onbekende oorzaak de glazen mantel van een lantaarn paal vernield. De politie stelt een onderzoek in. Beleediging. Een bewoner van de Stakmanbossestraat diende bij de Politie een klacht in, om reden dat hij door iemand beleedigd was. Wat men nooit leert. Woensdag werd een vrij groot aantal per sonen bekeurd voor het niet of onvoldoende blijk geven van kennis der verkeersregelen. Zoo kwamen op de bon lieden die met een bakfiets zonder verlichting reden, idem be rijders van fietsen, en wielrijders, die meen den bij het nemen van bochten dat men den arm niet behoeft uit te steken. als het ds-. eeï* „Ik vraag u, mijnheer de detective, zou u den heelen avond met mijn vrouw willen dansen? Zij draagt n.1. de familie-diamanten", "8.8S DE VEREENIGDE STATEN KRIJGEN MEER MILLIONNAIRS De nieuwste belastingstatistieken toonen aan, dat zich in de Vereenigde Staten van Amerika meer personen, die men tot de mil- lionnairs kan rekenen, ophouden, dan in de afgeloopen tien jaren. In 1930, dus kort na de groote krach, welke plaats vond in het najaar van 1929, telde Amerika slechts 20 million- nair.s. Kort vóór de krach van '29 telde men er ruim 500, en thans vindt men in de Ver. Staten 41 millionnairs. Eén der „nieuwbakken" millionnairs heeft zijn inkomen in den loop van één jaar zelfs kunnen verviervoudigen! Overigens vindt men in Amerika voorloopig nog „kleine" millioenen bezitters. 89 van alle belastingbetalers ver dient een jaarlijks inkomen van 5000 Dollars. Examinator; Beschrijf mij eens de werking van een stoomschop. Examinandus: Je kunt toch geen stoom op een schop dragen meneer! Losse nummers van de Heldersche Courant z(jn, behalve aan ons kantoor, tegen den prijs van 3 cent, verkrijgbaar bij de volgende boekhandelaren en depóts: Boekhandel: Schreuder, Koningstraat, Spruit, Kanaalweg. Duinker, Spoorstraat. Depóts: Minneboo, Vischstraat. 't Hart, Schagenstraat. Biegstraten, Corn. Ditostraat. Buis, Molenstraat. Jongkees, Paardenstraat. Smit, Westgracht. Bres, SpoorgrachL Uipkes, Brakkeveldweg. Riedeman, Oranjestraat. Mondfrans, Jonkerstraat. Thijssen, Basstraat. Kramer, Ruyghweg. Heiligenberg, Stakman Bossestraat. Ouders zullen zoo veel mogelijk hun best doen om hun kinderen op te doen groeien tot flinke, krachtige persoonlijkheden. Toch is de manier, waarop velen dit doen, niet altijd de juiste. Steeds verbieden heeft op kinderen een zeer verkeerden invloed, en men bereikt er niets mede. Ieder onzer kent uit de naaste omgeving dergelijke vaders of moeders, voor -,vie het verbieden een tweede natuur is ge worden, die bijzonder onaangenaam inwerkt op de geheele omgeving: „Zit recht", „Kom hier niet aan", „Doe dit niet!" O, men zou bladzijden kunnen vullen met een lange reeks van vermanningen, die honderden malen per dag gegeven worden. Worden de kinderen er beter door? Immers, neen, want ze vervallen telkenmale weer in de oude fouten terug, zoo dat alle verbieden niets helpt. Het onaangename van dat vele verbieden is, dat ouders zulks niet alleen in hun eigen huis doen of in hun eigen kring, doch ook in tegenwoordigheid van anderen of wanneer zij bij familie of kennissen op bezoek zijn. Gevoelige kinderen reageeren hierop, door verlegen en onbeholpen te worden, wanneer zij steeds op hun kleine gebreken gewezen worden, of zelfs verwijten hiervoor moeten aanhooren. Ze missen tenslotte alle zelfver trouwen en kinderlijke onbevangenheid. Meer krachtige naturen luisteren ten slotte heele- maal niet meer naar alle vermaningen, die zij den ganschen dag moeten aanhooren. Men ziet, dat al te veel „opvoeden" geen inwerking meer heeft, en zelfs een zeer na- deeligen invloed op de karaktervorming van de kinderen kan uitoefenen. Wij willen geenszins betoogen, dat men kinderen niet op hun fouten opmerkzaam moet maken, doch het moet niet overdreven worden geen tweede natuur. Men moet tevens niet uit het oog verliezen, dat zoowel karakter-eigenschappen, als hou ding, gang en dergelijke vaak erfelijk aan geboren zijn, en wel verbeterd, doch niet altijd geheel veranderd kunnen worden. Het goede voorbeeld der ouders heeft altijd de beste uitwerking, daarom hebben de op voeders den taak, steeds zichzelf te corri- geeren, willen zij bij hun kinderen die eigen schappen van geest en gemoed aankweeken, die hen ten slotte tot krachtige persoonlijk heden vormt. KALENDERS TEGEN HALVE PRIJS De naam zegt genoeg 3 of 2 pond mooi Lof 10 Extra Witlof p. p. 6, 7, of 8 Goudreinetten p. p 12 15, 12 of 10 pracht Sinaas appelen of Mandarijnen 25 Pracht verse Andijvie p. Kilo 18 2 mooie Bloemkolen 25 Spruitjes vanaf 3 pond 10 Present van Engeland p. Kilo 25 Pracht rode Tomaten per pond 22 Plet Heinstraat 38 Telefoon 291 Paardenstraat 12.Tel 566 Tijdelijk Kon ingstr. 99 naast Witte Bioscoop. Telefoon 432. worden als regel des morgens geen ad ver» lentiën voor het dien dag verschijnend num mer meer aangenomen

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6