Stadsnieuws V isscherij ASTO voor Buitenritten De winter zet door Waar gaan we heen? Feuilleton Vrijdag 29 Januari 1937 Heldcrsche Courant Tweede Blad Helders Roomsch Katholiek gemengd koor voor de radio. Drie ijsbanen geopend. Amusementsavond van de V.C.M.P* Vorst en vogels» Burgerlijke Stand van Den Helder Ster-Tabak puzzle. Licht op voor alle voertuigen EEN PHILIPS RADIOTOESTEL EEN SIMPLEX HEEREN- OF DAMESFIETS EEN ZILVEREN HEEREN- OF DAMESHORLOGE Cn EVFIT Prins Hendrikkade 26 d.On.LEf ELI AMSTERDAM.; STER KOFFIE STER THEE HET RAADSEL IC E-ADMIRAAL. DE GRAAFF HEEFT ZIJN BENOEMING TOT HOOGEN COMMISSARIS VAN DEN VOL KENBOND NIET AANVAARD. Naar wy vernemen heeft Vice-Admi- raal J. de Graaff, die aangezocht was voor de functie van Hoogen Commissaris van den Volkenbond te Dantzig, gisteren aan het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat hij de benoeming niet zal aanvaarden. A.s. Zondag, des middags om 12.15 uur voor den K.R.O. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat ons plaatselijk Roomsch Katholiek Ge mengd Koor a.s. Zondagmiddag, te 12.15 uur, een concert zal geven via den Hilversumschen zender, op 301 meter. Zij, die de kwaliteiten van dit uitnemende koor, onder leiding van den heer Leewens ken nen, zullen ongetwijfeld op genoemd uur hun toestel afstemmen op Hilversum, doch ook diegenen, welke nog nimmer dit koor beluis terden kunnen wij hiertoe adviseeren. Het feit, dat het koor een uitnoodiging van den Katholieken Radio Omroep kreeg, getuigt o.i. hiervoor op zich zelf reeds voldoende. Het volgende programma zal worden uit gevoerd: „Wiegeliedje" „Belofte" „Krisanten" „Exandi Deus" Fred. J. Roeske. Ol. Koop. Ol. Koop. H. Balthasar Florence. en na hierop volgende gramofoonmuziek .Natuur" A. J. Leewens. DeR Uil" Alph. Diepenbrock. De heer Leewens, onze plaatselijke muziekmeester, die Zon dagmiddag 12.15 u. voor den K.R.O. met „Helders R.K. Gemengd Koor" optreedt. TELEF. 63© Ruijghweg38 Maar geen liefhebbers. De talrijke liefhebbers van de schaatsen- sport hebben het gisteren niet getroffen. Was eenigen tijd geleden de intredende dooi spel breker, thans was het de gure Oostenwind, die de kracht had van een storm, welke een verblijf op de ijsbanen schier onmogelijk maakte. Gierend floot die wind over de be vroren en besneeuwde landouwen, wolken sneeuw vaagden over de ijsvlakte van de baan aan de Langevliet Mannen, die vol goeden moed begonnen waren om lampen en masten aan te brengen, moesten van hun arbeid afzien; geen hunner, die zich in de masten waagdeZoo kwam 't, dat aan het oorspronkelijke plan om de banen van Het Sportpark 's avonds te ver lichten, geen gevolg gegeven kon worden. Dat was n u niet erg, want men bleef lekker bij de kachel zitten, voor zoover men niet noodwendig naar buiten moest. Kwam er dus 's avonds van schaatsen rijden niets, ook 's middag was de animo be grijpelijkerwijze miniem. Een enkele „ware", zooals de gezusters Lanser en mevrouw Boo- nen kwamen eens even kijken en de laatste heeft ook een baantje getrokken, maar overi gens bleef de baan leeg, akelig leeg. In het hokje, waar de potkachel lekker stond te snorren, wachtte de administrateur op de do nateurs, die niet kwamen, de marinier en de matroos, die het er laat in den middag op gewaagd hadden, niet meegerekend. Ja, de schaatsenrijders(sters) hebben werkelijk pech (gehad?). Behalve die aan de Langevliet werden er nog twee banen geopend. Die op de breede sloot van boer Schippers, nabij de Donkere Duinen en die van de IJsclub „Eendracht", aan de Kortevliet (nabij Vliegkamp De Kooy), maar ook zij waren eenzaam en ver laten. Het is dus gisteren een scheepje van bij leggen geweest voor de banen-exploitanten, maar als de vorst nog eenige dagen aan houdt en het ziet er, wat dat betreft, niet ongunstig uit dan zal alles nog wel „reg kom" Vannacht ongeveer 7 8 graden onder 0, b(j storm uit het Oosten. Op onze informatie hedenmorgen bij hei; Observatorium op den Dyk, deelde men! ons mede, dat te 8 uur hedenmorgen de geregistreerde thermometerstand 5,6 gra den onder het vriespunt bedroeg. Gedurende nagenoeg den geheelen nacht bleef de temperatuur vrijwel constant en wel schommelende tusschen 6,7 graden en 6,8 graden onder 0. Gisterenavond van 6 tot 7 uur viel er een merkbare stijging te constateeren, ondanks het feit, dat toen de windkracht toch 10 was. Van gistermiddag 4 uur tot des nachts noteerde men windkracht 10 (ongeveer 22 tot 25 meter), hetgeen overeenkomt met storm- sterkte en van 12 uur tot 8 uur hedenmorgen 9 (18 tot 22 meter per seconde). Wat de verdere vooruitzichten betreft, de barometer staat vrijwel stil en van dooi is nog geen sprake. In ieder geval verwacht men vandaag geen verandering in de weersomstandigheden. Schaatsen rijders kunnen zich dus paraat blijven houden Gisteravond hield de Vereeniging van Christe lijk Marine-Personeel wederom een Amuse mentsavond, de derde van het seizoen. De opkomst was deze keer maar matig, waaraan de vele ziektegevallen in onze stad en de strenge koude wel niet vreemd zullen geweest zijn. Te half negen kon de heer R. Zwolsman de bijeenkomst voor een half gevulde Casino zaal openen. Hij wees op het streven van de vereeniging: het aankweeken van saamhorig heid tusschen de marine en de burgers. Daar na dankte 'hij diverse instanties, die dezen avond hun Medewerking verleenden, n.1. het ensemble- Bijl, de tooneelclub „D.I.C.", den heer Zegel en den heer M. Polak, welke laatste voor deze gelegenheid de consumptieprijzen „aangepast" had. Gezamenlijk zongen de aanwezigen vervol gens het tiende vers van Psalm 68: „Gelooft zij God met diepst ontzag", waarna een aan vang werd gemaakt met de afwerking van het programma. Dit bestond uit muziek, film en tooneel. Na een vroolijke muzikale inleiding van het ensemble Bijl werd de eerste film gedraaid, „De Brandweerman", welke een komische créatie van den onvolprezen Charlie Chaplin te zien gaf. Het was een acte uit den tijd, toen de „talkie" nog geboren moest worden en het was vermakelijk te zien, in welke malle frat sen men toen de kracht van de film zocht. Vroeger lachte men omdat men de film zoo grappig vond, thans lachte men nog harder om de dwaasheid waarmede we ons 10 15 jaar geleden zoo kostelijk amuseerden. Ook de tweede film, „De Zaagmolen", gaf gelegenheid tot een dergelijke komische ver gelijking en vandaar, datnook deze zeer in den smaak viel. Geen wonder dus, dat men den heer Zegel dankbaar was voor deze specimen uit de Kodascope-bibliotheek. D. I. C. verscheen met een drietal korte stukjes ten tooneele. Voor de pauze was het de „Huwelijkscandidaten", die de aanwezigen vroolijk bezig gehouden heeft, daarna was het „De pet van den inbreker" die de vroolijk heid er bij de aanwezigen inhield. Het derde, eigenlijk een toegiftje, viel eveneens zeer in den smaak. De D. I. C.-ers hebben dan ook aardig werk verricht, al moet men nog leeren zich meer los van den tekst te maken en wat meer aandacht aan het acteeren te besteden. Rest ons nog te vermelden, dat het trio Bijl de films op aangename wijze muziaak illustreer de en dat de heer Zwolsman de bijeenkomst sloot. Voldaan verlieten de aanwezigen over elven „Casino", waarna zij gestreeld werden door den snerpenden Oostenwind, hetgeen min der aangenaam was De strenge koude van de laatste dagen wordt i vele vogels noodlottig en groot is het aantal doode en stervende dieren, dat wij langs dijk en strand kunnen vinden. Op al deze dieren, onverschillig wat het z(jn, stelt het Museum grooten prjjs. Laat dus nie mand denken: „het is maar een meeuw of een musch of een spreeuw", want ook deze vogels, ook al hebben wy ze reeds, zijn ons welkom, daar wijze kunnen gebruiken als ruilobject. Dieren, die nog te genezen zijn, worden niet doodgemaakt. Stervende of onherstelbaar be schadigde vogels worden pijnloos afgemaakt. Alle dieren voor het Museum kunnen ge bracht worden bij den heer J. A. Nijkamp, Javastraat 134, bij den heer L. J. Daalder, Kanaalweg 119 of aan het Museum (alleen op uren, dat het geopend is). van 28 Januari 1937. BEVALLEN: W. Lambregtse—van de Voorde, z.; M. BokSteeman, d.; A. Schouwenaarsde Jong, z.; C. A. Henze Lugtig, z. GETROUWD: G. Walboom en A. de Reus; J. Lingbeek en J. Oorbeek; A. Rietdijk en A. H. van der Steeg. Wy ontvingen heden een exemplaar van de interessante Ster-Tabak Puzzle, welke deze week door geheel Nederland huis aan huis verspreid is. Tot 15 Maart a.s. kunnen oplossingen wor den ingezonden, terwijl de uitslag op 30 April a.s. zal worden bekend gemaakt. Voor de prijzen welke voor deze puzzle wor den uitgeloofd, zie men de advertentie op pagina 2, eerste blad van dit nummer. Haringvisschery. Was er de laatste dagen by den Afsluitdijk eenige vangst van haring, thans met den door- staanden wind uit het Oosten, ysvorming in zee en aanstrengende vorst is deze visscherij komen stil te liggen. Waarschijnlijk zal men genoodzaakt zijn om de kamers en kommen weer weg te halen, wil men ernstige schade wegens het ijs voor komen. Zoo brengt dit wintertje al weer zijn nadeel aan, ofschoon het in het algemeen voor de natuur misschien wel zijn voordeelen heeft, die men niet zoo zichtbaar kan aanwijzen. De treilvisscherjj. Het kampen met veel slecht weer op zee heeft de treilvisscherij groote moeilijkheden in den weg gelegd. Ook verschillende kotters van Texel, die niet veel vertrouwen in het weer stelden, bleven gemeerd in de haven, wachtend op wat betere weerberichten. Er is reeds geconstateerd, dat er minder kleine slips worden aangebracht, nu men ge dwongen is met een maaswijdte van 7 cm te visschen. Dit nadeel werd des te meer gevoeld nu deze slips juist den laatsten tijd weer hoog in prijs was en soms tot 1.per kilo kwam. Nu is wel gezegd, dat er later voordeel uit den maatregel zal voortvloeien, omdat de Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Vrijdag 29 Januari. Chr. Militair Tehuis, 8.15 u. Ned. Chr, Vrouwenbond. Lezing mevr. L. A. Lever- Brouwer. Zaterdag 30 Januari. Militair Tehuis, Bpoorstraat 8 u. „Gysbert Japicx". Musis Bacrum, 8 u. Propaganda-feestverga- dering afd. Centrum der Speeltuinvereeniging „Den Helder". Casino, 8.30 u. M.S.F. Bal-Masqué. Zondag 31 Januari. Casino, 2 u. Afternoon-bal. Dansinstituut „Mouton". R. K. Volksbond, 8 u. Maria-vereeniging. Propaganda-avond Casino, 26 u. Tusschenbal Dansinstituut Mouton. Vrijdag 29 Jan17.00 uur ontsnapte tong dan gelegenheid heeft gehad zich te ontwikkelen en dus teruggevangen wordt als meer marktwaardige visch, maar dan houdt men te weinig rekening met het geen juist Frankrijk vraagt, n.1. kleine slips, die daar bijzonder gewild is door de men- schen, die wel wat geld aan visch kunnen be- Dit jaar bestaat onze firma 125 jaar, gedurende welken tijd zij steeds de be kende prima Sterkoffie en Sterthee met stijgend succes heeft verkocht. Om ook onze cliëntèle in dit jubileum te betrekken, stellen wij beschikbaar» voor hen, die uit het opschrift van deze advertentie „Sterkoffie en Sterthee jubileeren" de meeste, bestaande Nederlandsche woorden (oude spelling) weten te vormen en aan ons vóór 1 Mei 1937 inzenden. Voorwaarden voor deelname: Voor ieder ingezonden woord moet een sluitetiket met een klein Sterretje, ge knipt van een zak Sterkoffie of Sterthee, worden bijgesloten. Ieder woord mag niet meer letters van één soort bevatten, dan totaal in het opschrift voorkomen; alle woorden moeten verschillend zijn. Alle inzendingen moeten ons vóór 1 Mei 1937 franco worden toegestuurd. Bovendien ontvangt ieder deelnemer, die minstens 8 woorden en sluitetiketten heeft ingezonden, een jubileumgeschenk. Dit geschenk heeft U direct, want het opschrift geeft U zoo zonder meer reeds vier van de acht woorden. VAN HET ONBEWOONBARE j-Jjjjg Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS 4) „O, ja," merkte mevrouw Grey op, „ik hoorde mijnheer Forsham over zijn broer pra ten. Is die dan niet in Italië?" „Er staat in de krant van wel", was het antwoord, „maar... in diep vertrouwen, me vrouw Grey ik geloof dat hij in Londen is en dat de reporters het hem zóó lastig ma ken, dat hy zich schuil houdt. Kent u hèm ook?" „Ja," zei Amabel. Het duurde even eer zij verder ging. „U wilt toch niet zeggetj, dat u in die spokerij gelooft?" „Overdag niet", meende de notaris. „Maar als je midden in den nacht in een verlaten huis zit, met regenweer en mist om je heen, dan weet ik 't nog zoo net niet." „Omdat u een stadsmensch bent!" riep Amabel. „Ik ben gewend aan donkere nach ten en regen en mist. Ik zal 't er heerlijk vin den. Weet u ook, wie er op 't kasteel Fors ham woont 7" „Een zekere Bronson, een heel geschikt iemand." „En weet u ook, of de Berkeley's er nog naast wonen? „Ik geloof het wel, meneer Forsham heeft den naam tenminste genoemd. Maar heusch mevrouw Grey, als u mijn raad aanneemt..." Zij stond op en kwam naar hem toe. „Mijnheer Berry, mijn besluit is genomen en ik reken op uw medewerking. Eén ding wou ik u vragen ik heb liever, dat meneer Forsham mij als een volslagen vreemde be schouwt. Hij heeft me gekend als Amabel Ferguson, en waarschijnlijk is hij me totaal vergeten. U begrijpt, dat ik nu maar liever een vreemde b 1 ij f." Mijnheer Berry waardeerde haar fijngevoe ligheid, om geen voordeel te willen trekken uit hun vreogere kennismaking en toen hij afscheid van haar nam, hield hij haar hand even vast en zei dat hij alles voor haar zou doen wat ze wenschte. De afgrond was op dat oogenblik héél dichtbij... HOOFDSTUK II. „En... mynheer Berry?" vroeg Amabel Grey. Ze gaf hem een hand en begon hem onmiddellijk allerlei te vragen. „Hebt u het kunnen schikken? Ik had u verzocht te telegrafeeren, weet u wel, maar u hebt het niet gedaan. Er zijn toch, hoop ik geen bezwaren?" De notaris hield Amabel's hand vast. Zacht trok ze die nu uit de zyne. „Maar mevrouwtje, u overstelpt me met vragen! Gaat u zitten, dan zal ik ze een voor een beantwoorden." Amabel ging naar den haard om haar voeten een beetje te warmen. Hij ging voor zijn bureau zitten en zocht uit zijn papieren een getypt vel. Hij nam dat in de hand; terwijl hij zich omdraaide en glimlachend zei: „Ik heb den heer Forsham Zaterdag gespro ken en u kunt het huis huren, als u de voor waarden wilt onderteekenen." „O, mynheer Berry, als u eens wist, hoeveel pleizier u me daarmee doet!" De notaris tikte met een vinger op het papier. „Weest u maar niet al te blij, ten minste niet eer u de voorwaarden gehoord hebt. Rond uit gezegd... mij staan ze niet aan, en ik zou u niet raden er op in te gaan. Ik spreek, zooals u begrijpt, in mijn kwaliteit van vriend en van advocaat." „Wat zijn dan die voorwaarden?" Amabel liep dan de kamer door en ging in den leunstoel zitten, bij het bureau van den heer Berry. "Wat zijn dan die voorwaarden?" herhaalde ze glimlachend. „Daar komen we direct aan. Ik wilde u eerst even zeggen, dat de heer Forsham ze zelf op papier heeft gezet, zonder er zelfs mijn mee ning over te vragen, 't Komt hierop neer: Ten eerste: u moet zes maanden in '1 huis blijven wonen, behalve als hy u zelf verzoekt eerder te vertrekken. Ten tweede: In den loop van die zes maan den moogt u niet langer dan acht-en-veertig uur achtereen buiten het huis vertoeven. Ten derde: U krijgt tweehonderd pond con tant uitbetaald. Dat heeft me nogal moeite gekost, maar ik stond er op, omdat ik wist dat u het geld noodig had. Ik zei, dat ik hem an ders niet helpen kon, en op 't laatst gaf hij toe." Amabel knikte glimlachend. „Ten vierde. U verbindt zich, het geheele bedrag terug te betalen, als u geen volle zes maanden blyft, en ten vijfde: de weduwe Brown en haar dochter moeten de beschik ing houden over de vertrekken, die hun zijn aangewezen in het sousterrain van de villa." „Wie is die weduwe Brown?" vroeg Amabel. „De oude kindermeid van mijnheer Fors ham", antwoordt de notaris. „Een familiestuk; ze is tegenwoordig bedlegerig. Ze hebben er vrij wonen, vuur en licht en mogen uit den tuin zooveel groenten en fruit gebruiken als ze willen. Als u 't mij vraagt, hoeven we naar 't spook niet ver te zoeken. Het zal wel in het belang van die dames zijn, dat het huis niet verhuurd wordt." „Jawel, dit is zoo, maar toch..." Zij aar zelde, en zei toen: „Dat ligt zóó voor de hand, dat de Forsham's er ook wel aan gedacht zul len hebben." „Ik heb er met mynheer George ronduit over gesproken", vertelde de heer Berry, „maar hij wou er geen woord over hooren, hij deed zelfs erg uit de hoogte." „Echt George", meende Amabel. „En nu krijgen we nummer zes", besloot mynheer Berry, „dat is het ergste van alles. U mag onder geen omstandigheden de hulp inroepen van detectieves of politie. Als u zich daar niet aan houdt, verbeurt u de heele twee honderd pond. Er wordt van u verwacht, dat u die voorwaarde eerlijk en stipt in acht neemt, naar den letter en naar den geest." „Waarom?" vroeg Amabel. „Ja", sprak de heer Berry, schouderopha lend, „het is nu eenmaal z ij n huis, 't huis van den heer George Forsham! Hij laat er liever een spook rondwandelen dan zoo'n ordinairen, snuffelenden detective of een politie-agent met vuile schoenen. Zoo kan ik zijn uitlatingen ongeveer weergeven, ofschoon hij nog veel meer gezegd heeft. Heusch, mevrouw Grey, nemt u myn raad aan..." „Komt me te duur, mijnheer Berry", lachte Amabel. „Dat zou me tweehonderd pond kos ten." Ze stond op en nam afscheid. „Heusch, dat is me te duur." Tien minuten later, toen ze het kantoor verliet, met de chèque van tweehonderd pond in haar tasch, was zy een en al opwin ding en verwachting. Met opgeheven hoofd en schitterende oogen ging ze de stoep af. Op de onderste trede liep ze rakings langs een man, die juist het huis binnenging. Ze keken elkaar niet aan, en waren zich van niets be wust dan van een vluchtige aanraking met een vreemde. Amabel Grey betrad de schemerige straat, op het moment dat Julian Forsham aanbelde aan het kantoor van den notaris. „Dus u bent niet in Italië?" constateerde de advocaat. „Och neen, maar die reporters verveelden me; ik heb den een verteld, dat ik naar Je- richo ging, den ander naar Timboektoe, en een heldere kop heeft er Italië van gemaakt. In werkelijkheid ga ik naar Farsham om te luieren. Wat is dat voor onzin van George met de villa? Hij zei zooiets. Is dit echt ver huurd?" „Ja," bevestigde de heer Berry, „aan een zekere mevrouw Grey, de weduwe van een ouden vriend van me." „De stakker!" riep Julian. „Wat heeft het arme mensch je gedaan? Heb je haar verteld, dat ze er met geen geld of goede woorden personeel heen krijgt?" „Mevrouw Grey is... eh... op zekere moei lijkheden voorbereid", deelde de notaris mede. „Wat personeel betreft, ik meen dat ze een oude, vertrouwde meid heeft, die haar nooit in den steek laat, en Jenny Brown zou een handje helpen, geloof ik." Julian haalde de schouders op. „Ik had er mezelf al zooveel van voorge steld om op spokenjacht te gaan", zei hy. „Enfin, ze zal het er wel niet langer uithou den dan de anderen. Ik trek in de boschwach- terswoning en wacht af. George heeft de boschwachterswoning toch zeker niet ver huurd?" j(Wordt vervolgd.}

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5