Veerboot Enkhuizen Stavoren in het ijs vastgeloopen Wat de pers zegt van t Tariefsverlaging bij P.T.T. Verbetering der suikerpositie Boterknoeiers staan terrecht Restitutie op graan voorraden Dreigend conflict in de textielindustrie De drie zusters De ronde van Purmerend Interlocale gesprekken over kor ten afstand worden goedkooper. Binnenlandsche telegrammen te rug naar 't v o o r oorlogsche ta. riet. De financieele vooruitzichten van het P.T.T. bedrijf zijn dusdanig, dat opnieuw eenige tarieven, welke daarvoor in de eerste plaats in aan merking komen, kunnen worden verlaagd: TELEFOONDIENST. Interlocale gesprekken. De verlaging betreft de tarieven in de eer ste en de tweede zone welke als volgt wor den gewijzigd: le zone (1—10 km.): tarief voor een gesprek van 3 minuten 6 cent, nieuw tarief voor idem 4 cent. 2e zone (1015 km.): tarief voor een gesprek van 3 minuten 12 cent; nieuw tarief voor idem 10 cent. De verlaging treedt in werking op 1 Fe bruari 1937, behoudens, dat zij verschoven kan worden uiterlijk tot 1 Maart 1937, in dien dit voor bepaalde netten om technische of administratieve redenen noodzakelijk wordt geacht. Interlocale doorverbindingen. Het bestaande tarief voor een Interlocale doorverbinding in sluitingstijd der Kanto ren, dat tot dusver f 25.— tot 40.— per jaar bedroeg, naar gelang van den omvang aer daarvoor noodige technische v00"I2n wordt, met ingang van 1 Maart 1937, terug gebracht op een uniform tarief van i (A. voor alle doorverbindingen. Voorts zijn nog de volgende wijzigingen vai meer administratieven aard in het rijks- telefoonreglement 1929 gebracht, o.a.: Verhooging of verlaging van het grond- abonnement geschiedt niet meer naar den stand van 1 October, doch naar dien van 1 Januari. Ten einde te voorkomen, dat het abonnement herhaaldelijk moet worden ge wijzigd, doordat het aantal aansluitingen schommelt, heeft de directeur-generaal de bevoegdheid een zekere speling toe te pas sen ten aanzien van het minimum en maxi mum aantal aansluitingen voor een bepaalde tariefsklasse vastgesteld. Tenslotte is aan den telefoonboodschap pendienst, welke door toepassing in alle netten met meer dan 2.000 aansluitingen feitelijk reeds uit het stadium van een proefneming was getreden, een blijvend karakter gegeven. Het instituut is met in gang van 1 Februari in het rijkstelefoon- reglement opgenomen, met vermelding van de voor dezen dienst gestelde voorwaarden. TELEGRAAFDIENST. Binnenlandsche telegrammen. Het binnenlandsche telegramtarief wordt als volgt gewijzigd: aantal w. binnenlandsch verkeer locaal verkeer gew. telegrammen brief-telegr. gew. telegrammen: brief-telegrammen: 7 woorden 8 woorden 9 woorden 10 woorden thans nieuw 35 et. 25 ct. 40 ct. 25 ct. 45 ct. 25 ct. 50 ct. 25 ct. thans nieuw 20 ct. 15 ct. 20 ct. 15 ct. 25 ct. 15 ct. 25 ct. 15 ct. thans nieuw 25 ct. 15 ct. 30 ct. 15 ct. 35 ct. 15 ct. 40 ct. 15 ct. 'thans nieuw 15 ct. 10 ct 15 ct. 10 ct. 20 ct. 10 ct. 20 ct. 10 ct. yoor elke 5 woorden of gedeelte daarvan, tot 50 woorden 10 ct. 10 ct. 5 ct 5 ct 10 ct. 10 ct. meer meer meer meer meer meer 5 ct 5 ct meer meer Voor elke 10 woorden of gedeelte daarvan, voor de woorden boven 50: tH ld. i/4 4/4 4/4 id. Radiotelegrammen. id. id. id. id. id. id. Het tarief voor radiotelegrammen in het verkeer met Nederlandsche schepen met een vasten lijndienst van of naar een Ne derlandsche haven is in bepaalde gevallen met 10 ct. per woord verlaagd. Fotografisch afschrift van een telegram kost voortaan f 1.in plaats van f 1.50. Verder is de sedert 1 December 1934 bij wijze van proef ingevoerde regeling, dat de bodekosten van een telegram buiten den kosteloozen bestelkring ten hoogste 60 cent zullen bedragen, definitief geworden, is de gelegenheid geopend tot langere openstelling van de telegraafkantoren, op kosten van de belanghebbenden, evenals zulks voor de te lefoonkantoren het geval is en zijn de dien sten van de nationale telegrammen en van de radiobrieftelegrammen in het rijkstele- graafreglement vastgelegd. De wijzigingen bij den telegraafdienst tre den alle 1 Februari 1937 in werking. Wat den postdienst betreft is nog een wijziging in het luchtposttarief met Indië in voorbereiding. Voor het tegenwoordige kunnen hieromtrent echter nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Over een verlaging van het binnenland sche briefport is wel gedacht, doch de mid. delen zijn dit jaar niet toereikend om een dergelijke, zeer kostbare, verlaging te ver wezenlijken. Zij zal tot een gunstiger tijd stip moeten wachten. O.M. eischt zware straffen. De grossier J. M., en zijn beide zoons A. L. M. en P. M., uit Leiden stonden in hoo- ger beroep terecht van een vonnis van den kantonrechter te Leiden, waarbij zij wegens overtreding van de landbouwcrisiswet tot geldboeten waren veroordeeld. De ambtenaar van het O.M. bij genoemd kantongerecht, die tegen elk hunner zware straffen had geëischt, had tegen dit vonnis geappel leerd. Als getuigen in deze zaak werden gehoord de ambtenaren der crisiszuivelcentrale J. Nijsse en J. C. de Jong, voor wie de ver dachten geen onbekenden waren, want maandenlang hebben deze ambtenaren alle pogingen in het werk gesteld om de feiten te kunnen constateeren. Zij hebben daartoe dagen en nachten moeten kampeeren of in een auto verblijven totdat zij voldoende be wijsmateriaal hadden, dat verdachten op clandestiene wijze margarine vervaardigden, .voorhanden hadden en afleverden. Volgens deze getuigen waren verdachten „sportief", want toen zij eenmaal geknipt waren, legden zij hun niet de minste moei lijkheden in den weg. Integendeel zij ver leenden alle medewerking om de strafbare feiten te kunnen vaststellen. Ook tegenover de rechtbank, gepresideerd, door mr. Haga, gaven de verdachten de fei ten toe. Zij betrokken van de Unilever groo- te partijen margarine, verpakt in kisten, gevuld met cartons of pakjes, voorzien van een geldig wikkel. De kisten die ook gemerkt waren, wisten zij op handige wijze te openen, zonder het merk te beschadigen. Met behulp van een warm mes verwijderden zij de wikkels van de pakjes en gebruikten omslagen en wik kels voor de door hen op frauduleuse wijze vervaardigde margarine. Daarbij zorgden zij dat niet alle pakjes vervalscht waren, zoo dat de ambtenaren bij controle op gemakke lijke wijze om den tuin konden worden ge leid. Ook waren zij in het bezit gekomen van .valsche wikkels. Requisitoir. Mr. Rouffaer, die het O. M. waarnam, bracht hulde aan het doortastend optreden van beide ambtenaren die geen moeite hadden gespaard om deze ernstige fraude op het spoor te komen. Zij wisten, met welke sluwheid de verdachten, die herhaaldelijk voor soortgelijke feiten gestraft zijn, doch desondanks doorgaan met knoeien te werk gingen. Blijkens hun houding ter terecht zitting, bekommerden zij zich niet om het feit dat zij een ernstige wetsovertreding begaan niet alleen, maar bovendien den naam van bona-fide fabrikanten op dit gebied schade toebrengen. Aan den hoofdverdachte zijn drie feiten, n.1. het fabriceeren, het voorhanden hebben en het afleveren van margarine in strijd met de bepalingen ten laste gelegd. De Of ficier meende dat hieraan een einde moest worden gemaakt door ernstige straffen te eischen en vroeg ten aanzien van J. M. 6 weken principale hechtenis, f 1000.boete, subs. 3 maanden hechtenis en nog eens f500.— subsidiair 1 maand hechtenis. Te gen P. eisohte hij een geldboete van f 1000.subs. 3 maanden hechtenis en te gen A. L. M. een geldboete van f500. subs. 1 maand hechtenis. Verdachte J. M. zeide het een schande te vinden dat hij een dergelijke eisch moet hooren. P. M. verklaarde, dat er voor de grossiers niets meer in dezen tijd te verdie nen was en daar het huishouden van zijn vader uit 15 personen bestaat, meende hij dat hen hem dwong aldus te handelen. De president merkte naar aanleiding hier- ven op, dat de verdachten zich blijkbaar op het standpunt stelden, dat zij zich aan de wet niet behoefden te houden en naar wille keur konden doen en laten wat zij wilden. De rechtbank zal 11 Februari uitspraak doen. Ook handelaren komen in aan merking. Ten vervolge op de mededeeling van 28 December 1936 betreffende restitutie op voor raden tarwe, rogge, mais, gerst en haver bij verlaging van de monopolieprijsverschillen, waarbij alleen werd gesproken van daartoe aangewezen importeurs, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat zeer binnenkort een regeling zal worden getroffen, waarbij ook aan daartoe aangewezen handelaren onder zekere voorwaarden restitutie kan worden verleend. Zij, die voor deze regeling in aanmerking meenen te kunnen komen, zullen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Neder landsche Akkerbouwcentrale, Bezuidenhout 15, te 's-Gravenhage, welke hun de verschil lende voorwaarden zal doen toekomen. De R.K. Textielarbeidersbond „St. Lamber- tus" en de Moderne Textielarbeidersbond „De Eendracht", hebben een ultimatum ge steld aan de N.V. Vaalsche Textielfabriek te Vaals, dat op 6 Februari a.s. afloopt. Het personeel bestaat uit ongeveer hon derdveertig personen, die, behoudens eenige Duitsche vrouwen en meisjes, vrijwel zon der uitzondering zijn aangesloten bij genoem de organisaties. De organisaties eischen herziening van de loonregeling en loonsverhooging voor het jon ge personeel. NIEUW ZWEMRECORD. Bandoeng, 28 Jan.: De zwemmer Piet Stam verbeterde in het zwembad „Centrum" het record voor 2C6 meter rugslag, zoowel voor Ned.-Indië als voor Nederland en bracht dit op 2 minuten 37 2/5 sec. Initiatief van Ramsay McDonald en Dr. Colijn. De Britsche staatsman Ramsay MacDonald en Dr. H. Colijn, hebben besloten een inter nationale conferentie bijeen te roepen, ten einde te overwegen of het niet mogelijk is een overeenkomst tot stand te brengen in zake de opbrengst en de afzetmogelijkheid van suiker. Deze conferentie zal te Londen in April bijeen worden geroepen. Reeds geruimen tijd was'men doende om te geraken tot een nieu we suikereonventie. Toen het Chadbourne- plan op 1 September 1935 ten einde liep, werd overwogen of het niet dienstig was dit plan te verlengen. Zooals bekend, had de Chadbourne-overeen- komst, ten doel de groote suikervoorraden te doen verdwijnen en de suikerprijzen te doen stijgen. Men was er weliswaar in geslaagd de overmatig, groote stocks iets.,te. .doen slin ken, doch een stijging van de. suikerprijzen was niet te voorschijn geroepen. En in ver band hiermede werd rifen ook besloten om het plan niet te vernieuwen. Zooals bekend, waren vooral de vertegenwoordigers van de Java-suikerindustrie, om trouwens zeer be grijpelijke redenen, ten-zeerste gekant tegen de werkwijze van het Chadbourne-plan. Evenwel waren de vertegenwoordigers op de vergadering, die in Augustus 1935 werd ge houden, en waarop over het lot van het Chadbourne-plan werd beslist, de meening toegedaan, dat het niet ondienstig was om de groote wereldsuikerproducenten nauwe voeling met elkander te doen houden, en daarom werd overeengekomen aan de Brit sche regeering aan te bevelen een wereld- suikerconferentie bijeen te roepen, waarop alsnog door vertegenwoordigers van de be langhebbende landen zou worden onder zocht, welke maatregelen zouden kunnen worden genomen, om de suikersituatie te doen verbeteren. In verband hiermede werd een internationaal suikercomité opgericht, en het bestaan van dit comité werd in Augustus 1936 verlengd tot Febr.. van dit jaar. Veel bijzonders is dienaangaande niet vernomen. Ondertusschen is de suikersituatie, vooral in verband met het sterk gestegen verbruik, niet onbelangrijk verbeterd. De voorraden zijn tot een als normaal te beschouwen peil geslonken en klaarblijkelijk in verband hier mede achten bovengenoemde staatslieden een basis aanwezig, waarop een nieuwe interna tionale suikerconferentie wellicht vruchtdra gende resultaten zal kunnen bereiken, vooral nu ook de suikerprijzen zich in 'n opgaande richting hebben bewogen. Dienst gestaakt. De „C. Bos man" bevrijdt haar zusterschip. De veerboot „R. van Hasselt", van den dienst Enkhuizen-Stavoren, is gistermor gen, ter hoogte van den vuurtoren „De Ven", in het drijfijs blijven steken. De boot verliet, zooals gewoonlijk, te kwart over negen de haven. Reeds spoedig kreeg men met het vele drijfijs te kampen. Buiten het Krabbers gat gekomen bleek het ijs zoo dik te zijn, dat de boot niet meer voor of achteruit kon. De andere veerboot, het motorschip „W. F. van der Wijck" wordt thans in orde ge bracht om de „Van Hasselt" behulpzaam te zijn en zoo mogelijk de passagiers over te nemen. Gelukt dit niet dan zal men pro- beeren met ijsvletten de passagiers uit hun benarde positie te verlossen. Officieel wordt medegedeeld, dat de veerdienst wordt stop gezet. In vervolg op de berichten van gisteren ochtend vernemen wij nog nader ,dat niet de „W. F. van der Wijck" gistermorgen is uitgevaren om hulp te bieden aan de „R. van Hasselt" welke in het ijs was vastge raakt, doch de „C. Bosman". Zooals een nader bericht mededeelde zijn beide sche pen gisterenmiddag behouden te Enkhui zen teruggekeerd. De beide motorschepen van de reederij eiland Urk, welke thans nog in het ijs vast zitten zijn de „Van Geudau" en de „Sirene" Men schat de dikte van het ijs voor het Krabbersgat, waar deze beide schepen zit ten, op ongeveer een meter. De passagiers konden zich met den eerst- volgenden trein naar hun woonplaats bege ven. Twee booten van den Urker stoom- bootdienst zitten nog in het ijs bekneld. Zij trachten zich zonder hulp uit het ijs te be vrijden. Behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten van Noord-Holland en de Nederland sche Wielrenunie zal op 28 April a.s. voor de tweede maal de ronde van Purmerend, georganiseerd door de A.R. en T.C. „Lecham pion", worden verreden. De burgemeester van Purmerend heeft zijn goedkeuring reeds gegeven. SCHAKING. Door de recherche te Amsterdam Is Woens dagavond aangehouden de minderjarige C. Ranzijn. Zij bevond zich in gezelschap van zekeren P., afkomstig uit Alkmaar. Het meisje had met Kerstmis de ouderlijke wo ning te Heiloo verlaten. P. zal waarschijnlijk wegens schaking ver volgd worden. ZATERDAG 30 JANUARI 1937. Hilversum I, V ARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 De Ramblers, voordracht en gram.platen. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 „Melodyr Circle". 2.40 „De boschplan-tentoonstelling", causerie. 3.05 Vervolg concert. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Gramofoonplaten. 4.10 Economische lezing. 4.30 De Flierefluiters. 5.00 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire lezing. 6.00 Orgelspel m.m.v. soliste. 6.30 „Uit Filmland". 7.00 Westfriesche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herh. S.O.S.-Berichten. Nieuwsberichten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 „Buikspreken, spinnen en muggen", ge varieerd programma. 9.00 Viool en piano. 9.12 Voordracht. 9.25 Trompet en orgel. 9.40 Radiotooneel. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.00 Berichten. 11.0512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-melodisten en gramofoonplaten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.05 Kinderuur. 4.05 Gramofoonplaten. 4.15 Vervolg KRO-orkest en gp-amofoonplaten 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 Voor Kath. padvinders. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Maria Lichtmis. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzingen met muzik. omlijsting. 8.30 KRO-orkest, KRO-Melodisten en solist gramofoonplaten. 10.30 Berichten A.N.P., gramofoonplaten. 10.40 Filmpraatje. 10.55 De KRO-Boys. 11.3012.00 Gramofoonplaten. JHR. DE GEER OVER ONS PARLEMENTAIR STELSEL. Oud-Minister de Geer publiceert in Stemmen des Tijds een uitvoerig artikel over den inhoud van ons parlementaire stelsel. Jhr. de Geer geeft in dit tijdschriftartikel aan wat voor het parlementaire stelsel van fundamen- teele beteekenis moet worden geacht en toont tevens aan, welke onjuiste opvattingen en gedragingen aan het parlementaire stelsel afbreuk doen. In groote lijnen aangegeven, is het de taak der Regeering om te regeeren, de taak van de Volksvertegenwoordiging om te controleeren, n.1. toetsing van wetsont werpen en verantwoording vragen van be stuursdaden. Aan de beginselen, door den heer de Geer uiteengezet, zijn dan eenige gevolgtrekkingen ontleend, betrekking hebbende op de practijk van ons staatsleven. Deze gevolgtrekkingen zijn o.m.: dat de regeering volkomen gerechtigd Is moties van orde, door de Kamer aangenomen, naast zich neer te leggen; dat een „motie van wantrouwen" niet de verplichting inhoudt voor den betrokken minister om heen te gaan; dat een minister niet noodzakelijk behoeft af te treden als een door hem verdedigd be langrijk onderwerp wordt verworpen; dat een begrooting nimmer mag worden verworpen om redenen daarbuiten gelegen, als middel dus om de Kroon te dwingen een bepaalden minister te ontslaan. Beteekenen de hierboven weergegeven op vattingen vraagt oud-minister de Geer zich dan af een inperking van de rechten en den invloed van het parlement? En hij be antwoordt deze vraag in zijn studie in Stemmen des Tijds ontkennend: „De opvat ting, dat een parlement er is om kabinetten te leveren, casu quo naar huis, te zenden, kan het Darlement zeer onvrij en beschroomd makOTi in zijn critiek, d.w.z. in zijn primor diale taak." „Het is niet de taak van een parlement, in een kabinet te voorzien. En wie het die gekunstelde taak opdringt, besnoeit het daar door in zijn natuurlijke taak: onder alle om standigheden een vrij oordeel te vellen over het Regeeringsbeleid en de Regeeringsont- werpen". „Ons Staatsbestel is sinds oude tjjden gegrondvest op de dualiteit van Overheid en Onderdaan, in dit verband: van Regeering en Volksvertegenwoordiging. In dien men deze beide gaat vereenzelvigen, kun nen geen van beide aan hun roeping beant woorden. Het historische, en in de orde der dingen liggende recht van „weerstand", uit geoefend door het parlement wordt dan op geofferd aan een revolutionnaire theorie, die aan het parlement geeft wat niet des parle- ments is, en het daardoor in zijn wezen ont mant".

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8