De „Jonge Jacobus" met man en muis vergaan Het proces te Moskou De crisis in Japan DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De auto-staking Amerika De Sterrit naar Monte Carlo Voetbalwedstrijd Diiitschland - Holland De „Achilles" heeft geen geredden aan boord De Rijksdagzitting van heden Buitenlandsch Overzicht UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 30 JANUARI 1937 65e JAARG. No. 7913 Radek niet ter dood veroordeeld Fransch-Russisch verdrag een sta in den weg 1 HE LDERSCHE COURANT Volgens bij de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij binnengekomen berichten is het s.s. „Achilles" gisteren in de Taag op- gestoomd en heeft het schip Lissa bon beggikt. De kapitein heelt telegrafisch aan de maatschappij medegedeeld, dat op 27 dezer een der openvarenden, de 27-jarige Cornelis Kuyt, nit Katwijk aan Zee, overboord geslagen en ver dronken is. In het telegram aan de maatschappij wordt niet gerept van het aan boord nemen van de be manning van de „Jonge Jacobus". De rëederij heeft den kapitein van de „Achilles" die in verband met het gerucht, dat de bemanning van de „Jonge Jacobus" door de „Achilles" aan boord zou zijn ge nomen inlichtingen gevraagd. De kapitein seinde gistermiddag laat terug, dat het gerucht tot zijn spijt niet op waarheid berustte en dat hij de beman ning van de Jonge Jacobups' niet aanboord had. Uit de telegrammen van den kapitein van de „Achilles" mag men wel afleiden, dat dit schip in het geheel niet heeft deel genomen aan de reddingspogingen. Ware het ongeluk aan boord van de „Achilles" geschied tijdens het assistentie verleenen aan de „Jonge Jacobus''', dan zou de kapi tein deze bijzonderheid zeker in zijn eerste telegram hebben geseind. De directie van de K.N.S.M. heeft echter wel den indruk, dat de noodseinen van de „Jonge Jacobus" door de „Achilles" moeten zijn gehoord, omdat het schip zich in de nabijheid van de plaats van de ramp heeft bevonden. Met man en muis vergaan. Uit Lissabon is bericht binnenge komen, dat men helaas moet aan nemen, dat de bemanning van de „Jonge Jacobus" bij de scheeps ramp is omgekomen. De laatste oogenblikken van de „Jonge Jacobus". Het laatste te Lissabon opgevangen draad- looze bericht van de „Jonge Jacobus" luidt: „Wij verlaten het schip in de booten. Wan neer wij niet veilig land bereiken, zeg dan aan onze gezinnen, dat onze laatste gedach ten bij hen waren." Op het oogenblik waarop dit draadlooze be richt verzonden werd, bevond de „Jonge Ja cobus zich op een afstand van vijf mijlen van de Berlengas-eilanden, waar men met het afvuren van signalen, met toortsen, fakkels en andere lichtseinen, den geheelen nacht met inspanning van alle krachten bezig is geweest met het afzoeken van de kust. Al het zoeken bleef echter vergeefsch. Het stoomschip „Achilles" heeft nog geruimen tijd in de omgeving het water afgezocht in de hoop, iets van het schip of van de red dingbooten te vinden. Draadloos meldde la ter de kapitein van de „Achilles" echter, dat hij er niet in geslaagd was eenig spoor van de schipbreukelingen te ontdekken. De opvarenden van de „Jonge Jacobus". De bemanning van de „Jonge Jacobus" be stond uit 23 leden, waarvan tien Nederlan ders. De buitenlanders waren grootendeels Spanjaarden. De Nederlandsclïe opvarenden van de „Jon ge Jacobus" waren: Sj. Jager, uit Rotterdam, kapitein; P. van der Woude te Rotterdam, eerste stuurman; A. van Vuuren te Rotter dam, tweede stuurman; M. van Beelen te Rotterdam, derde stuurman; A. J. de Cocq te Schiedam, eerste machinist; Jac. Faber te Rotterdam, tweede machinist; F. J. Theuns te Hillegersberg, J. H. Putting te Rotterdam, stuurmansleerling; M. van der Thoorn te Vlaardingen, kok; J. Bruyn te Rotterdam, be diende. „Achilles" kwam te laat. Na dere verklarinig van den kapi tein. Toen de „Achilles" den mond van Taag binnenliep, heeft een correspondent van United Press een onderhoud gehad met kapitein Putman. Deze gaf een dramatiek relaas over de vergeefsche pogingen welke men had gedaan om de bemanning van de „Jonge Jacobus" te redden. Woensdagavond, zoo vertelde hij, had men op de „Achilles" talrijke S.O.S.-seinen opge vangen van de „Jonge Jacobus die zich ten Westen van de Berlinga-eilanden in nood bevond. Terstond werd de koers gewijzigd en met vollen stoom spoedde de „A- chilles" zicl#naar de plek, welke de marconist seinde als de positie van de „Jonge Jacobus", De zee was zwaar en maakte het manoeuvree ren moeilijk, maar toch stoomde men onvervaard voort. Toen men het laatste radiogram opving „Te laat. Wij zinken. Groet onze families" werd ook het allerlaatste nog uit de machines van de „Achilles" gehaald wat er uit te halen was. Helaas ver geefs. Toen het schip de aangedui de plek bereikte, viel er geen spoor meer van de „Jonge Jacobus" te ont dekken. Kapitein Putman was van oordeel, dat zoowel het schip als de bemanning een prooi van de golven waren geworden. Tijdens den orkaan, die Woensdag woedde had de „Achilles" zelf een man verloren. Door een zwaren overkomenden breker was deze overboord gespoeld. Men had nog alle pogingen aangewend om den ongelukkige te redden, maar deze waren bij de hooge zee, welke er stond, vergeefsch. Toch nog Hoop? United Press seinde ons gisteravond uit Lissabon, dat noch de Nederlandsche consul aldaar, noch de havenautoriteiten eenige be vestiging hebben kunnen verkrijgen van de geruchten over de redding, evenmin als over het omkomen der bemanning van de „Jonge Jacobus". Schipbrenkelingen aangespoeld Een later telegram van United Press meldt ons, dat in de nabijheid van Peniche bij de Burlingseilanden verscheidene schipbreuke lingen zijn aangespoeld. Eenigen hunner zouden nog teekenen van leven vertoonen. Men neemt aan, dat het hier leden betreft van de bemanning der „Jonge Jacobus" de wet Inzake de volmachten voor de regeering. 2. de regeeringsverklaring af te leggen door Hitier. Vqjgens sommigen zal de Rijksdag eveneens een wet aannemen, waarbij het vertrek van vrijwilligers naar Spanje ver boden wordt Hieromtrent wordt echter niets naders medegedeeld. De regeering, die direct na de bijeenkomst van den Rijks dag in plenaire zitting bijeen zal komen, kan op grond van de volmachten, die haar verleend zullen worden, een dergelijke wet afkondigen. De volmachtenwet, die heden zal worden ingediend, is noodig om de nationaal-socia- listische dictatuur een formeele juridische basis te geven. De wet van 23 Maart 1933 die tot vier jaar beperkt is, loopt n.1. in April van dit jaar af. De nieuwe wet zal geen tijdsbeperking inhouden, zoodat Hit- Ier een dictatuur voor het leven wordt verleend. Vervolgens zal Hitier een redevoering houden. In deze rede zal hij antwoorden op de rede van Eden. Hij zal terugko men op zijn vredesvoorstellen en zijn voor stellen tot het sluiten van tweezijdige ver dragen doch elk stelsel van collectieve vrede, waarbij ook de Sovjet Unie betrok ken is, van de hand wijzen. Waarschijnlijk zal hij ook zijn aanbod inzake een nieuw Locarno zonder verband met een stelsel van collectieve veiligheid in Oost-Europa herhalen. lil Hitler dictator voor het leven? De dag van heden zal waarschijnlijk geen enkele sensatie opleveren. De Rijksdag, die in Maart 1936 gekozen is, zal zijn constitu- eerende zitting houden. Het is zoo goed als zeker, dat Goering tot voorzitter zal worden gekozen. Afgaande op de weinige aanwijzin gen, die in nationaal-socialistische kringen worden verkregen, zullen op de agenda voor komen: Stakers, die fabrieken bezetten, voor het gerecht gedaagd. Op verzoek van de directie der General Motors heeft 't gerecht vaon Tenesse waar zich de fabrieken bevinden, een bevel schrift onderteekend, waarbij de stakers, die twee werkpalatsen der General Motors bezet houden, voor het gerecht gedaagd ziin De gouverneur van Michigan, Murphv, heeft geweigerd de veiligheid te waarbor gen voor de niet-stakende arbeiders, die in verscheidene fabrieken van de General Motors het werk hebben hervat. Hij beschuldigt deze werkwilligen er van, verantwoordelijk te zijn voor het afbreken der onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers, terwijl de regeering hun den raad gaf af te wachten, tot een over eenstemming was tot stand gekomen, al vorens het werk te hervatten. Per WACO ZONDAG 31 JANUARI naar den te Dusseldorp - Retour f 5. Vertrek Zaterdagmiddag of Zondagmorgen. Stadionkaarten verkrijgbaar. Inlichtingen Reisbureau WACO,, Kanaal- weg 137. Tel. 773, Den Helder. DE TROTSKISTEN SPREKEN HUN LAATSTE WOORD. Gisteren in uitspraak gedaan in het politieke proces te Moskou. 13 der beklaagden zijn ter dood ver oordeeld. Radek Sokolnikow en Arnold zijn tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld en Stroilow tot acht jaar. Het Tass-agentschap meldt nader, dat ter dood veroordeeld zijn: Pja- takow, Serebrjakow, Moeralolf, Liwsjitz, Drbodnis, Bogoeslawske, Knjaseff, Raitatsjak, Norkin, Sjoe- stoff, Toerok, Grasje en Poesjin. De ochtendzitting begon gisteren met bet pleidooi van Kommodov, den verdediger van Poesjin, die verzachtende omstandig heden aanvoert. Poesjin heeft, naar Tass meldt, steeds een ondergeschikte rol ver vuld in de organisatie.- Radek zeide, dat het onderhavige proces twee belangrijke gevolgtrekkingen mogelijk maakte; op grond van een enorme hoeveel heid objectief bewijsmateriaal was vast ko men te staan, dat de Trotskistische organi satie.zich met alle contra-revolutionnai- ra machten had vereerd. Radek brand merkte de Trotskistische organisatie als een orgaan van de krachten, die den we reldoorlog voorbereiden. Hij verdedigde zich tegen de karakteristiek van den aanklager, die de beschuldigden gewone misdadigers heeft genoemd en zeide: Als zij gewone misdadigers waren, hoe zou men er dan zoo zeker van kunnen zijn, dat zij de waarheid spraken? Ik heb in mijn handen een stuk van het geheim van het ontstaan van een oorlog en ik heb niet het recht dit geheim te verbergen; ik wil iedereen ervan overtuigen, dat ik de waarheid spreek en niets dan de waarheid. Over zijn betrekkingen met Trotski spre kende, zei Radek dat Trotski de organisatie voor voldongen feiten stelde door haar be velen voor de ondermijnende activiteit te geven, terwijl hij zelf, achter den rug van het centrum om, overleg pleegde met bui- tenlandsche mogendheden. „Trotski zelf voelde zijn machteloosheid in den strijd te gen de macht van de Sowjet en vestigde zijn hoop op Hitler." Radek beschuldigt Trotski er van, dat hij toen hij de verwarring ge waar werd, die zijn instructies in 't parallelle centrum teweegbraohten, nog een illegale terroristische orga nisatie ging scheppen, die tot dus ver nog niet volkomen ontmaskerd is en die steunt op een kern van personen, die van buiten naar de Sovjet-Unie worden gezonden en op geleid zijn door het Duitsche fascisme G.P.Oe. heeft twee lezingen van „complot" opgesteld. Trotski heeft, naar Havas uit Mexico seint, verklaard, dat de G. P. Oe twee lezingen van het Trotskistische complot heeft opgesteld, De oorspronkelijke lezing was een grove vervalsching, welke rechtstreeks was gein- spireerd door Stalin en welke voor binnen- landsche gebruik was bestemd en in het bij zonder voor arbeiders, en boeren in de Sow jet Unie. Volgens deze lezing wordt Trotski voorgesteld als een fascistische verrader, die zich aan Duitschland heeft verkocht, aan welk land hij geweldige stukken van de Sowjet Unie zou hebben beloofd. De tweede lezing is opgesteld volgens Ra- dek's stijl en is bestemd voor geletterden en vrienden van de Sowjet Unie. Volgens deze lezing zou een tijdelijke overeenkomst tus schen Trotski en de fascisten een kleine ver minking van de Sowjet-Unie inhouden, die dan door latere revoluties in Duitschland en Japan zouden worden teniet gedaan. Trotski herinnerde er aan, dat hij liever met honderden vrienden had gebroken dan af te zien van de onvoorwaardelijke ver dediging van Rusland. Pjatakov kan Trotski in Decem ber 1935 niet hebben ontmoet. Konrad Kundsen, lid van het Storting heeft mede volgens een Havas bericht het volgende telegram gericht tot den procu reur-generaal Wysjinski, Moskou: „Deel mede, dat heden officieel is vastge steld, dat geen enkel particulier of buiten- Iandsch vliegtuig in December op het vlieg veld bij Oslo is gedaald. Trotski bevestigt eveneens, dat in November of December 1935 geen ontmoeting met Pjatakov heeft plaats gehad". Knudsen was Trotski's gastheer geduren de zijn verblijf in Noorwegen in dat jaar. Een der Palermo Equpes uitge vallen. Van der Hoek pas seerde hedenmorgen Dyon. Volgens telegrafische binnenkomst van de controle-resultaten uit Brussel voor de noordelijke routes Umea, Stavanger, Tallinn, Koningsbergen, Boekarest en Amsterdam en uit Muenchen wat betreft de Zuidelijke routes Palermo en Athene zijn er van de in deze plaatsen gestarte 121 deelnemers er 27 uitgevallen. Bovendien hebben 16 equi pes strafpunten opgeloopen, zoodat er nog 78 deelnemers zonder zijn. De Stavanger-rou- te en de Palermo-route hebben elk niet minder dan 10 slachtoffers geëischt, zoodat hieruit blijkt wel, dat deze twee routes, alsmede die uit Athene, waarvan, zooals men weet geen enkele deelnemer ook maar Saloniki bereikte, wel bijzonder zwaar zijn geweest. Het voornaamste feit, wat betreft de Nederlandsche deelnemers, is wel dat de in Palermo gestarte Lin coln Zephyr equipe Sprenger van Eyk, ir. A. Paulen de controle te Muenchen niet heeft bereikt. Gis teren waren onze langenooten welge moed op tijd uit Weenen vertrok ken voor het 436 K. M. lange traject naar Muenchen, maar na de sluiting van deze controle waren zij nog niet aangekomen, zoodat deze equipe van verdere deelneming is uitge sloten. Momenteel ontbreekt nog ieder nader bericht van onze land- genooten. Ook de heeren ZeehuizenDerkinderen, die op tijd met hun B.M.W. uit Weenen wa ren vertrokken, hebben de controle te Mun- chen niet op tijd bereikt. Niet minder dan 1 uur en 54 minuten later dan voor hen was vastgesteld, kwamen onze landgenoo- ten aan, zoodat zij thans een groot aantal strafpunten hebben gekregen. Alleen de derde uit Palermo vertrokken Nederland sche deelnemer, de heer Van der Hoek met Packard heeft Munchen op tijd bereikt en is dus de eenige Nederlander, die op deze route nog een schoon carnet de route heeft. Wij vernemen zoo juist telefonisch dat de equipe Van der Hoek met Packard, waarvan als „noordeling" de Schager auto mobilist Kees Kruit deel uitmaakt, heden morgen Lyon zonder strafpunten is gepas seerd. Generaal Senjuro Hayashi kabinets formateur. Het leger staat achter hem. Na de mislukking van Oegaki's formatie pogingen, heeft de keizer, volgens Un. Press uit Tokio, thans generaal Senjuro Hayashi, oud-minister van oorlog, met de vorming van een nieuw kabinet belast. Hayashi heeft deze opdracht aanvaard en is ter stond met vooraanstaande militaire en po litieke persoonlijkheden in onderhandeling getreden. Nadat generaal Oegaki besloten had, de op dracht tot kabinetsformatie terug te geven, begaf de zegelbewaarder Yuasa zich weder om naar het oudste nog in leven zijnde lid van den Genro, prins Saionji, die tevens voorzitter van den staatsraad is. Saionji stelde generaal Hayashi voor als minister-president, daar deze als een „ge matigd" militair beschouwd wordt. Men verwacht algemeen dat de oud minister door de militairen zal worden ge steund. Zijn kans van slagen is dus zeer groot. Anderzijds kan men echter de houding van de beide groote partijen, de Minseito en Seiyukai, die de economische en fi- nancieele belangen vertegenwoordigen niet uitschakelen. In financieele kringen gelooft men, dat Hayashi een gematigden koers zal inslaan zoodat een kabinet onder zijn leiding ook voor die kringen, die zich tegen een uit sluitend militair kabinet zouden verzetten aanvaardbaar zou zijn. Veel hangt af van de vraag hoe de be sprekingen van Hayashi met de leidende militairen zullen verloopen. In parlementaire kringen wijst men er op, dat Havashi zich in den landdag steeds voor handleiding van dc constitutie heeft uitgesproken en voortdurend getracht heeft de tegenstellingen tusschen leger en par lement te vereffenen. Nadat hij de keizerlijke opdracht had aanvaard, verklaarde Hayashi tegenover de pers, dat hij Zijne Majesteit verzocht had, hem voldoenden tijd te geven voor het voeren van de noodige besprekingen. In politieke kringen te Tokio wordt vol gens D.N.B. verklaard, dat het leger Ha yashi niet zal afwijzen, wijl hij begrip toont voor de vernieuwingsdenkbeelden ook van de jongere militaire kringen. Hayashi zal ook door de marine worden gesteund, daar VOOR EEN REGELING VAN DE ZAKEN IN WEST-EUROPA, ZEGT DE TIMES. Vandaag zal Hitler opnieuw tot Europa spreken. Want al zullen zijn woorden in hoofdzaak en in de eerste plaats gericht zijn tot de millioenen Duitschers binnen de Duitsche grenzen en daarbuiten, over hun hoofden heen zal het woord gaan tot de millioenen, die met even groote spanning, naar het woord van den Führer zullen luis teren. Zal de welwillende houding van Duitschland ook uit het woord van den lei der klinken, of zal het, als bij vorige gele genheden, tal van speldeprikken bevatten aan het adres van andere Europeesche mo gendheden In ons volgend nummer zullen we de ge legenheid hebben Hitler's woorden te be schouwen. Waar we vandaag aandacht voor wilden vragen is voor een beschouwing van de „Times", die we in het Hbld. van giste renavond besproken vonden en waaraan wij een en ander ontleenen. Het Engelsche blad dat dikwijls de opvatting of stemming van de regeering weergeeft, heeft een artikel ge publiceerd dat ook in de Duitsche pers al veel commentaar heeft gehad. Het blad komt terug op de redevoeringen, welke minister Eden onlangs te Bradford en in het Lagerhuis gehouden heeft en die te Berlijn aanvankelijk aanleiding hebben ge geven tot ernstige ontstemming. Eden had in deze redevoeringen, waarvan wü indertijd een uitvoerig uittreksel hebben gegeven, den Führer duidelijk te kennen gegeven, dat Duitschland slechts kon rekenen op econo mische hulp van Engeland, indien het zich bereid verklaarde te goeder trouw mede te werken aan een algemeene regeling van de groote Europeesche problemen, in het bij zonder zijn bewapeningswedloop walde sta ken. De Duitsche pers zag in Eden's redevoe ringen een aanbod van „concessies" of „om- kooperij" in ruil voor politieke capitulatie. De „Times" betoogt thans, dat daarvan geen sprake is, dat Duitschland een „aandeel wordt aangeboden in een economisch deel genootschap, dat gelijk alle overeenkomsten, de partijen wederkeerig zal binden om be paalde dingen te doen of na te laten." Het blad verzacht Eden's rede nog verder door op te merken, dat samenwerking, zooals dit land ze begrijpt, „geen opoffering eischt van. het recht van een volk om zijn eigen poli tiek te voeren volgens zijn eigen traditie en behoefte". De „Times" giet aldus balsem op de wonde in de Duitsche gevoelens geslagen. Het blad gaat echter nog veel verder: het zoekt de zwakste plek op in de Duitsch nationaal- socialistische gevoelens. Wie Duitschland den terugweg naar het Concert van Europa wenschen te banen, zegt het blad, „hebben den specialen plicht, zich niet te verschuilen achter algemeenheden over de mentaliteit der Nazi's, doch zullen zich moeten trach ten te verplaatsen in de Duitsche zienswijze over en de opvatting van Europa, en hoven- al moeten afzien van den eisch van dezen of genen afstand als een prealabele voor waarde voor een conferentie." Men zal toegeven dat dit een gezond stand punt is van het Engelsche blad. Maar er is nog meer. Het blad schrijft: „Geen Engelschman in Duiisch- land's schoenen zou er in toestem men, de verplichtingen van een nieuw verdrag te aanvaarden, terwijl het Fransch-Russische verdrag en dat tusschen Rusland en Tsjecho- slowakije nog steeds van kracht wa ren. Zij zijn onvereenigbaar met een vrije politieke regeling." 4» De Times spreekt voor den eersten keer onbewimpeld uit, dat het Fransch-Russische verdrag en het Tsjechisch-Russische ver drag aan een regeling van de zaken in Eu ropa in den weg staan. indien de Times tharis Inderdaad weer geeft wat er in de regeeringsbureaux leeft, dan wil dat zeggen, dat Engeland practisch openlijk op Frankrijk pressie oefent om het grootst* beletsel voor de regeling van zaken in West-Europa weg te nemen. De verdragen mogen echter niet worden verbroken, noch door opzegging, noch door druk of geweld. Het Fransch-Russische heeft een looptijd van vijf jaar en moet minstens een jaar voor expiratie worden opgezegd. Gestreefd moet worden naar een nieuw evenwicht in het Oosten en het Westen van Europa, en wel door uitwisseling, op voorwaarden, van nieuwe waarborgen, zoodat de pacten geen reden geven, dat zij zich overleven. De lijn waarlangs de „Times" den gang van zaken ziet, loopt als volgt: regeling van de non interventie ten opzichte van Spanje, uitwer king van de neutraliteitspolitiek van België, indamming van de actie der Komintern, een overeenkomst inzake de bewapeningen en herziening van het Volkenbondshandvest hij van ouds gestreefd heeft naar een nauwe samenwerking met de weermacht. In militaire kringen wordt intusschen medegedeeld, dat het leger van een nieuw kabinet versterking van de landsverdedi ging instelling van *n centrale raad naast het kabinet en hervorming van het parle mentaire stelsel en van het kiesstelsel ver langt. Bovendien wil het dat de regeering niet afhankelijk is van de politieke par tijen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1