Stadsnieuws WPIGLEY '2 TRIUMPH IO* VIRGIN IA Cl GARETTES IO? PUROL Huis J Laat Uw smaak triomfeeren! ABDIJSIROOP Er wordt thans druk geschaatst Predikbeurten Feuilleton Zaterdag 30 lanuari 1937 Tweede Blad Aanbesteding* Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging* /NAHETROOKEN i 1 Autobusdienst voor leerlingen R.K.-scholen. Dc M.S.F.-festivitciten Hebt Gij '1 telkens op de luchtpijpen AKKER 's verstèrkte Een aardig idee* Ijsvermaak Zondag 31 Januari 1937 WIJ KOOPEN Museumnieuws. Prima VORSTVRIJE Aardappelen. HET RAADSEL VAN HET ONBEWOONBARE THEA BLOEMERS Onze stadgenoot de heer K. Majolé be haalde te Chemnitz (Duitschland) aan de Vakscholen der Auto-Union D.K.W het meester-diploma. Voor het diploma Machineschrijven slaag de aan het Instituut „Mercurius", mei. E van Duin, leerlinge aan bovengenoemd insti tuut APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P, Hool- mans, Spoorstraat. Van Maandag 1 Februari tot S Februari wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Door den architect J. J. Schoeffelenberger is gisterenmorgen in het Kegelhuis publiek aanbesteed: le. Het sloopen van de bestaande veestalling aan de Middenstraat en het daar ter plaatse bouwen van 5 woningen. 2e. Het glas-, behang- en verfwerk dier wo ningen. Er was ingeschreven als volgt: (Timmer- en metselwerk) Gebr. Riemers 7897. D. Kooger 8270.— W. F. Labout 8290. D. Geluk Zoon 8344. C. Th. Kwast 8395.— Joh. Steeman 8466.— Minneboo Walboom 8570. J. Lugtenburg 8700.— G.H. Geus - 8845. H. Doorn 8850.— Noppert Oort 8880. A. Smit 9066. G. v. d. Wal 9120. Modder Cuperus 9200. Jacob Kingma, Middenmeer 9280. K. Venema 9350. Kingma Zoon, Slootdorp 9390.—1 in massa 10.135. Koorn De Jong, Medemblik 9470. D. de Graaf, Koegras 9800. W. Freeke 10.650. Glas- en schilderwerk: C. H. Kaspers W. F. Kriek K. Sennhenn W. J. Sanders Grimmann Koning J. Swart W. Groenedijk 540— 580— 645— 698— 758— 935— 950— In massa bedroeg de begrooting 8500. Afdeeling Den Helder. In verband met de film „De avonturen van de Bij Maja", die op 6 Februari in de Rialto- bioscoop wordt gegeven, hield Donderdag avond de heer Nijkamp voor bovengenoemde vereeniging een causerie over bijen, die werd toegelicht met een aantal lichtbeelden en een mooie collectie iemkerswerktuigen, voor dit doel welwillend afgestaan door den bijenstand PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM f H* „Mellona" te Santpoort en den heer Kil jan alhier. Uitvoerig ging spreker ln op het leven der honingbijen, op de taak, die koningin, werk ster en dar in de kolonie verrichten, terwijl hij ook over het zwermen en de bij encultuur het een en ander meedeelde. Vergoeding der buskosten. Door de ouders der leerlingen van de R.K. scholen aan de Javastraat en aan den Polder weg, die gebruik maken van den door de Stichting „Het R.K. Onderwijs" in het leven geroepen autobusdienst, zijn verzoeken tot den Raad gericht, om over het schooljaar 1 Sep tember 19351 September 1936, in aanmer king te mogen komen voor den in artikel 13 der L.O.-wet 1920 bedoelden steun ter tege' moetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken van genoemde scholen. Naar aanleding hiervan stellen B. en W. voor te besluiten, om over het tijdvak 1 Sep tember 19351 September 1936 het bedrag der tegemoetkoming vast te stellen bij een inkomen van: 1000.tot 2000.op 75% der bus- kosten f 2000.tot f 2500.op 50 der bus- kosten; f 2500.tot f 3000.op 25 der bus- kosten; f 3000.en hooger op 10% der buskosten; terwijl, bij gebruikmaking van het vervoer- del voor een deel van het schooljaar of voor hen, die in den loop van het schooljaar 1 September 19351 September 1936 den leer plichtigen leeftijd hebben bereikt of zullen hebben overschreden, een evenredige vermin dering der vergoeding of tegemoetkoming dient plaats te hebben. Het bestuur van het M.S.F. verzoekt ons de aandacht te vestigen op het Bal-Masqué van hedenavond en den Carnavals na-avond van Zondag, Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. neem dan bij het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat deze voor Uw aandoening hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-mid del, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijmvliezen van Uw ademhalings organen goed en g. ondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krach tig hoest-bedwingende stof: „codeïne'' welke snel Uw verkoudheid doet .rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprikkel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Volmaakt onschadelijk voor oud en jong. Daarom noemt men Akker's Ab dijsiroop ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen i 75 ct., f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon Gisteren was het anders op vele plaatsen nog riskant. 4 schaatsen rijders zakten door het ijs. De vorst heeft ook gisteren flink doorgezet, tot niet geringe vreugde van ieder, die de schaatsensport mint! Toch was het nog niet je d&t. Eerstens was er de snerpend- koude Noord-Ooster, die wel iets van zijn aanvan kelijk felheid ingeboet had, doch die gisteren toch van dien aard was, dat velen zich daar door lieten weerhouden om de ijzers onder te binden. Tweedens was er de onbetrouwbaar heid van het ijs, op vele plaatsen in onze stad. Wij hadden gisteren al gelegenheid, naar aan leiding van den eersten schaatsenrijder op het Heldersche Kanaal, om een waarschuwend ge luid te laten hooren voor het schaatsen op de open wateren als genoemd Kanaal, Fabrieks- gracht, Fortgrachten, enz. Niettemin zagen we 's middags toch verscheidene lieden op de kanalen en grachten rijden; en dat, terwijl iedereen toch kon zien, dat het ijs abso luut onbetrouwbaar was. Een viertal mannen, die op de Fabrieks- gracht reden, moesten dan ook hun waag halzerij met een nat pak bekoopen, want op een gegeven moment liet zich een onheilspel lend gekraak hooren, en in het wak, dat korte oogenblikken daarna in het ijs geslagen was, spartelden vier mannen. Het bleef ge lukkig enkel bij een nat pak en een bibberend half-uurtje (als de „drenkelingen" tenminste geen nadeelige gevolgen van hun koude had opgeloopen hebben), want in de nabijheid zijn de toeschouwers schoten toe en haalden het viertal op het droge! Dit geval is dus gelukkig goed afgeloopen, maar het moge toch als waarschuwing dienen! De ware animo komt! Het wintersche beeld is er anders gisteren heel wat levendiger op geworden. Immers op verschillende plaatsen, waar het ijs wèl be trouwbaar was, werd vrij druk gereden. Aar dig was het b.v. in het Timorpark, waar vooral de jeugd flink vertegenwoordigd was. Daar werd lustig gezwierd of... gekrabbeld, al naar mate de capaciteiten van de betrokkenen reikten. Als een loopend vuurtje had het gerucht, dat het op het Timorpark best rijden was, zich door de stad verspreid, want we zagen met tientallen de liefhebbers, de schaatsen onder den arm gedrukt, derwaarts trekken. Ook enkele gedeelten van de Fortgrachten waren gisteren uitstekend berijdbaar. Vooral dat breede stukje achter Tuindorp; de kwali teit van het ijs was uitstekend, vooral toen er eenigen tijd op gereden was en de ribbels ver dwenen waren. Het was hier dan ook zeer druk. Een uitstekend stuk ijs. Van vriendelijke zijde werd ons bericht, dat een uitstekend stuk te vinden is op dat ge deelte van de Fortgracht, waar voorheen de ijsclub „Het Noorden" resideerde. Dit gedeelte kan men bereiken via den Windwijzer. Bedoeld wordt niet het gedeelte van de Fortgracht, dat men het eerst bereikt, als men den weg langs het „Schapedijkje" afloopt. Dit is niet van al te goede kwaliteit, maar men kan in alle gemoedsrust de schaatsen onderbinden en het laatste gedeelte van het traject per schaats afleggen. Zoo komt men vanzelf op de ijsbaan, welke wij bedoelen en welke heerlijk beschut is door den hoogen wal van Fort Erfprins. We twijfelen er niet aan, of van dit stukje zal dezer dagen een gretig gebruik gemaakt wor den... als de vorst tenminste aanhoudt. De „officieele" ijsbanen. Van de officieele ijsbanen het volgende: Gisteren ware ze alle drie wederom geopend, doch de belangstelling was wederom niet groot. Het was nog te koud, en daar zij alle drie nagenoeg onbeschut liggen, konden er slechts weinigen toe komen, om hier hun schaatsen onder te binden. Toch doet men al z'n best om het (Jen liefhebbers naar den zin te maken. Vooral op de baan van „Het Sportpark" aan de Langevliet (achter Tuin dorp). De baan is uitstekend en 's avonds ver licht. Gisteravond werd van die omstandig heid dan ook al een dankbaar gebruik ge maakt. Verder is er muziek op deze baan; met behulp van een paar versterkers worden vroo- lijke melodieën uitgezonden. Men is zelfs van plan om Zondagmiddag Hollander's reportage van den voetbalwedstrijd DuitschlandNeder land uit zenden, zoodat de schaatsenrijders en -sters hier 2 sporten kunnen combineeren. „IJs en weder dienende" zal het dan ook druk worden op deze baan, dat gelooven we stellig. Trouwens er zal dezer dagen wel op alle gelegenheden, die zich voordoen, flink gereden worden! We wenschen allen schaatsenenthou- siasten een onverdeeld genoegen toe! Ijsbaan nabij Donkere Duinen. Wij vestigen volledigheidshalve nog even de aandacht op de ijsbaan nabij de Donkere Dui nen (ingang nabij den Driesprong), welke pl.m. ll/£ ha groot is. Naar wij vernemen is het ijs hier van goede hoedanigheid. In de laatst gehouden bijeenkomst van de buurtbewoners van de Hoogstraat en gedeelte Koningdwarsstraat, werd besloten om den in de week van 2 tot en met 7 Jan. j.1. toegekenden len prijs voor de straatversiering een vaste bestemming te geven. De toegekende le pr. zal worden aangebracht in een gevel van een der perceelen in de Hoogstr.; de plaats van aan brenging en de datum van de onthulling (welke men hoopt met eenige feestelijkheid te doen plaats vinden), zal nog nader bekend ge maakt worden. Het bestaande buurtcomité werd ontbonden, waarna een permanent buurtcomité werd op gericht, bestaande uit de heeren Steeman, Reus, Willemse en de dames Kamp en Kegge. Men besloot deze bijeenkomst met den wensch uit te spreken, dat dit comité moge mede werken bij de buurtbewoners de onderlinge band te versterken. De le prijs is voor belangstellenden te be zichtigen in de étalage van de heeren Kemna en Scholten. geeft ruwe huid verzacht - geneest Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Viering van den Jeugddag. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). s Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. M. van Wichen Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Cand. D. B. Starrenburg van Amsterdam. 's Avonds: geen dienst. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m Verlossings-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. De avonturen van de Bij Maja. Als tweede film in dit winterseizoen komt het museum met „De avonturen van de Bij Maja", een verfilming van het mooie boek van Waldeman Bronsels „Die Biene Maja". Op niet te overtreffen wijze zijn alle avonturen, die de bij in en buiten de kast beleeft, op de gevoelige band vastgelegd en een uitverkocht Rialto zal op Zaterdag, 6 Februari, 's middags 3 uur, alle avonturen meebeleven. Was onze Rendier-film een succes, dit zal overtroffen worden door wat U dien middag geboden wordt, te meer, daarU in een natuurlijk ver haal met het leven der bijen kennis maakt. Over bijencultuur geeft deze film weinig te zien en om hieraan tegemoet te komen heeft In BAKKER's Aardappelenhuis Molenstraat vanaf hoek Keizerstraat (le huis). Naar het Engelsch bewerkt door 5) „Niet dat ik weet. Maar, lian..."? „Zou u dat we doen, nu de villa verhuurd is?" „Och wat, ze zal denken, dat ik de tuinman ben. Ik heb nog wel een oud jasje." „Het spijt me, dat ik u nog met andere zaken moet lastig vallen," zei de heer Berry, terwijl hij hem een stuk ter teekening voor legde. Toen Jullan geteekend had, keek hij met een ontevreden gezicht naar buiten. De regen druilde neer, de ruiten waren er streperig van. „Ik had om drie uur hier willen zijn," zei hij, „maar ik liep toevallig den eenigen man in Londen tegen het lijf, die ik graag eens wilde ontmoeten, mijn neef Le Mesurier. Hebt u wel eens kennis met hem gemaakt?" „Sir Gerald Le Mesurier, de chef van de centrale recherche?" Julian grinnikte. „Hij liep zich te ergeren over die interpel latie in 't Parlement gisteravond. „Een interpellatie?" „Niet gelezen? Hte was geweldig! Is het juist dat de Fransche regeering scherpe op merkingen heeft gemaakt over het onrustba rend aantal valsche bankbiljetten, dat uit ons land in Frankrijk wordt ingevoerd? Is het de regeering bekend, dat die biljetten in Enge land gedrukt zijn? Waar is de Schotland Yard? luidde de interpellatie verder. Hebben we een recherche of hebben we er geen? Is de regeering tevreden over de door haar be reikte resultaten Enzoovoort. Gerald was ge woon woest! Ik heb bijna een uur werk ge had om hem te kalmeeren. Vanavond dineer ik met hem, dan begint hij natuurlijk weer. Ik snak er naar me in de eenzaamheid terug te trekken. Als er soms iemand naar me vraagt, zeg dan maar, zeg dan maar, dat ik een voorhistorischen tempel aan 't uitgraven ben op de zuidelijke helling van de Popoca- tepetl." „Maar mijnheer Julian, ik geloof werke lijk..." „Van het weer trek ik me geen steek aan", viel Julian hem in de rede. „Ik veeg den vloer en braad saucijsjes en ik flirt een beetje met lady Susan en 's avonds heb ik mijn lectuur. Tot ziens, mijnheer Berrij." Hjj stond al op den drempel en wuifde den notaris toe. Toen keerde hij zich om. „Wat ik zeggen wil, als u soms eens die mevrouw Grey schrijft, vertel haar dan, dat de tuin man een volkomen betrouwbaar individu is!" HOOFDSTUK III. Een week later, op een Maandagmiddag, reed Amabel Grey in een ouderwetsch rij tuigje van de halte Forsham weg. Ze had den arm om arm om den nek van Marmaduke, een niet meer jongen takshond met een eenigszins onberekenbaar humeur. Tegenover haar zat de trouwe Ellen. Zij zou voor haar meesteres door het vuur zijn gegaan, als het noodig was, maar aan overmatige vroolijkheid leed ze niet; ze droeg ook ditmaal zwarte handschoenen en trok een echt begrafenisgezicht. Amabel keek uit het raampje, toen het vehi kel de oude steenen brug passeerde* Zij was in een opgewekte, bijna avontuurlijke stemming. Haar huis was verhuurd en Daphne was op getogen vertrokken. En zij, Amabel, keek met schitterende oogen naar de dingen, die ze in geen twintig jaar had gezien. Er viel een miezerige regen. De bermen waren nat en donker. Toen ze hier den laatsten keer was geweest, was de hemel blauw en de heggen bloeiden. Hier, op dezelfde plek, was Julian van den berm gesprongen, toen ze ver trok, het rijtuig had even stilgestaan en ze hadden elkaar met vochtige oogen aangezien. Nog hoorde ze zijn stem: „Amabel! Beloof je...?" Was dat werkelijk twintig jaar gele den? Het leek... Met een blos op haar gezicht trok Amabel zich van het raampje terug. „We zijn er direct, Ellen", zei ze. „Het huis zal je best bevallen en je zult met Jenny wel gauw goede vrienden worden. Ik herinner me Jenny nog wel, dat wil zeggen, ik herinner me, dat er tweelingen waren, en daar moet Jenny er één van zijn. Hoe heette de andere ook weer?... Annie?... Ja, zoo was het, Jenny en Annie. Ze had lichtrood haar en zat vol met sproeten. Ik ben benieuwd wat er van haar geworden is. „Ik houd niet van rood haar", verklaarde Ellen. Maar Amabel luisterde niet. Het rijtuig reed een hek in en zij keek weer naar buiten. Het was nauwelijks drie uur, maar het was al donker. Ze voelde iets als opluchting, toen ze de open ruimte voor het huis bereikten. De koetsier steeg af, belde aan en opende het portier van het rijtuig. Marmaduke blafte schel. Amabel kalmeerde het dier, stapte uit en keek om zich heen. Wat zouden de dames Georgina en Harriet daar wel van gezegd hebben! Overal onkruid en mos, doode struiken en verwilderd klimop; groen op de stoep, zelfs de koperen deurknop was zwart! Langzaam, aarzelend ging de deur open. „Jenny Brown zeker", zei Amabel. Ze her kende de hall, maar Jenny herkende ze niet. Amabel had twee kleine meisjes gekend met roode krullen, heldere oogen en kwieke bewe gingen. Nu zag ze een verwelkte vrouw met een gezicht zonder uitdrukking en fletse, matte oogen. „Twintig jaar!" dacht Amabel. Ze keerde zich om, om iets tegen Ellen te zeggen en vluchtig zag ze daarbij zichzelf in den hall- spiegel. Zij zag licht in haar oogen en den warmen blos op haar gelaat. Het trof haar zonderling, het was alsof ze een visioen van haar eigen jeugd had gezien, alsof de jaren achter haar plotseling waren uitgewischt. Jenny had thee klaargezet in het kamertje boven, waar de dames Forsman gewoonlijk zaten. „Ik dacht dat u het in den salon wat koud zou vinden, mevrouw", zei ze bedeesd. „Ik heb de slaapkamer er tegenover voor u in orde gebracht; wilt u uw dienstbode op de kamer er naast hebben, of verderop de gang in?" „Laat Ellen maar bij me blijven", antwoord de Amabel. „U woont met uw moeder bene den, is 't niet?" „Ja, mevrouw, meneer Forsman heeft ons de kamer van de huishoudster en de kamer ernaast gegeven." „Ik herinner me uw moeder nog wel", ver telde Amabel. Als ik mag kom Ik haar mor gen eens even begroeten. Ik heb u nog gekend als klein meisje, en uw zuster heette die niet Annie? is ze getrouwd?" Jenny ging naar de open deur. „Neen", zei ze vlug. Toen voegde ze er aan toe: „Moeder zal 't heel prettig vinden als u komt." Amabel keek rond, terwijl zij haar thee dronk. Het behangsel, het vloerkleed, de be kleeding van sofa en stoelen, het was alles verschoten en onwezenlijk scheen op die oude dingen het nieuwe electrische licht. Dat had George Forsman laten aan leggen vóór de laatste huurder de villa betrok; de installatie op het kasteel leverde den stroom. Al viel electriciteit in die omgeving uit den toon, Amabel was toch blij, dat het er was. Met al dat licht was er zooveel minder gevaar, dat zij of Ellen zich zouden verbeelden... Amabel sneed die gedachte onmiddellijk af. Het was de eerste maal sinds het plan om de villa te betrekken bij haar was opgekomen, dat zij zichzelf van de ongerijmdheid van het spook verhaal trachtte overtuigen. Na de thee ging zij naar haar slaapkamer, om uit te pakken. Marmaduke, de hond, volgde haar en onderwierp de kamer aan een gron dige inspectie. Toen hij alles besnuffeld had, ging hij onder het bed liggen en knorde be haaglijk. Toen kwam Ellen binnen. Op haar gezicht stond duidelijk te lezen, dat zjj zich op het ergste had voorbereid. „Kijk Ellen," begon Amabel, „je komt vlak naast mij, hier achter deze deur. Je zult het wel naar je zin hebben, want het is de kamer van mis Georgina zelf geweest. Ben je al bjj juffrouw Brown geweest? En heb je al vriendschap gesloten met Jenny? Vóór ik er morgen heenga, moet je toch eens zien uit te vinden, wat er van haar zuster geworden is." (Wordt vervolgd.) mijnheer Ju-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5