De doodvonnissen te Moskou Duitschland is welkom DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Gisteren voltrokken Tegen kruis en christendom De staking bij General Motors Nieuwe dijkbreuk in Amerika De schoolstrijd in Duitschland De koloniale kwestie Buiïenlandsch Overzicht REIST PER WACO Radek dankt zijn redding aan Stalin Stakers dreigen mer gewelddaden De redevoering zonder verrassingen AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO, Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773 HELDERSCHE COURANT UITGAYI. N.V. DRUKKERIJ ZN UITGEVIRIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DIN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 1606Ó 65e JAARG- No. 7914 DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 De correspondent van de „Daily Mail" ver neemt, dat de dertien veroordeelden met een machinegeweer geexecuteerd zijn. Dit bericht is nog niet officieel bevestigd. De veroordeelden vernamen Zondagmid dag, dat het doodvonnis bekrachtigd was. Piatakof kon geen woord uitbrengen. Toen hij zich hersteld had, vroeg hij naar zijn vrouw. Men antwoordde hem, dat zij in de gevangenis was opgesloten. Muralof hoorde de mededeeling met een ironischen grijns aam Verschillende andere veroordeelden verloren het bewustzijn. Omtrent het lot van mevrouw Sokolnikof is niets bekend. Het verluidt, dat zij naar hot eiland Slovietsky is verbannen. Ook verluidt, dat de weduwe van Lenin, Kroepskaia, in arrest ie gesteld. Officieele berichten melden, dat het von nis inderdaad gisteren is voltrokken. Het zijn Pjatakof. Serebrjakof, Moeralof, Drobnis, Liwsjits, Bogoeslawski, Knjasef, Ratajtsjak, Norkin, Sjestof, Toerok, Poesjin en Gras ja. Nog meer arrestaties? Het D.N.B. meldt uit Moskou, dat behalve Beloborodof ook Oeglanof gearresteerd zou zijn. Beider namen zijn in het laatste proces genoemd. Zij zouden hebben deelgenomen aan een samenzwering tegen Stalin Oeg lanof zou in verbinding hebben gestaan met de z.g. rechtsche oppositie van Boecharin en Rvkof. Havas meldt voort, dat Kroepskaja, de weduwe van Lenin, gearresteerd zou zijn en dat het derde proces tegen de Trotskiïs- ten in April zou beginnen. Stalin bij het proces aan wezig? De „News Chronicle" verneemt, dat de totaal onverwachte clementie, tegenover Ra- dek en Sobolnikov betoond in het jongste proces te Moskou, moet worden toegeschre ven aan directe tusschenkomst van Stalin. Deze was naar men gelooft, aanwezig, of schoon voor het publiek onzichtbaar in de laatste zitting van de rechtbank toen de gevangenen hun persoonlijke opmerkingen maakte. Stalins onverwachte beslissing, of schoon gedeeltelijk toe te schrijven aan den wensch om de gevoeligheden in het buiten land te sparen in het geval van twee man nen van zoo groote reputatie als Radek en Sokolnikov, had ook andere beweegredenen. De sowjetregeering meent thans, dat zij is doorgedrongen tot het centrum 'van de voornaamste Trotskistische samenzwering, en wenscht thans de reeks rechterlijke exe cuties ten einde te brengen. Algemeene amnestie voor Trotskisten op komst. de In goed-ingelichte kringen te Moskou verwacht men, dat in de naaste toekomst een vergadering zal plaats hebben van het Centraal Comité der partij, waar alle Trots kisten, die tegen den staat hebben gecon spireerd, openlijk zal worden verzocht, zich aan te melden en hun schuld te bekennen STALIN in ruil waarvoor zij „kwijtschelding van straf" zullen ontvangen. De „Iswestia", schrijvende over het vonnis spoort het volk der Sowjetunie tot waak zaamheid aan. Het blad merkt op, dat wan neer de Fransche generale staf nog tot voor kort, zooals de reactionaire Fransche journalist De Kerelis toegeeft, afwist van innig contact tusschen Hitler-Gestapo en de Trotskisten, en dat diep geheim hield, dit thans geen geheim van den generalen staf meer is. Thans moet dat iedereen weten, wien den vrede lief is. Trotski wenscht instelling van een internationale commissie. In een interview met Reuter heeft Trots ki blijkens bericht uit Mexico, verklaard, bereid te zijn, al zijn dossiers en duizenden andere documenten aan een internationale commissie voor te leggen „om de atmosfeer te reinigen van de bacillen van het bedrog' van den laster en van intriges". Duitschland zal zijn eisch met cijfers toelichten. Naar Un. Press verneemt, is een vijftal regeerings- en partijinstanties momenteel be zig met het opstellen van een uitvoerig me morandum over de koloniale behoeften van Duitschland. Dit morandum zal over eenige weken aan de „betrokken" mogendheden, dat wil zeg gen aan de mogendheden, die belast zijn met het mandaat over de vroegere Duitsche ko loniën, worden voorgelegd. In een tot in détails uitgewerkte stati stiek zal uiteen gezet worden, waarom Duitschland koloniën eischt en in hoeverre de Duitsche handel en de wereldhandel daarvan profiteeren zouden. Aan de uitwerking van het memorandum nemen deel: het ministerie van economi sche zaken, de rijksbank, het arbeidsfront, het ministerie van arbeid en het rijksbureau voor de statistiek. HACHELIJKE POSITIE VAN HET KATHOLICISME IN HET DERDE RIJK. De bisschop van Trier, Z. H. Exc. mgr. dr. Frans Rudolf Bornewasser, heeft volgens de Msb. een herderlijk schrijven gericht tot de geloovigen van zijn bisdom, waaruit opnieuw al lerduidelijkst spreekt de bezorgdheid der bisschoppen over de hachelijke positie, waarin het Katholicisme door het nationaal-socialisme in het derde rijk gedreven wordt. Bedoeld herderlijk schrijven, waar van wij 'n korte samenvatting hieron der laten volgen, is op Zondag 31 Januari in alle katholieke kerken van het bisdom Trier van den kan sel voorgelezen. In zijn inleiding wijst de bisschop op de onverschrokken getuigenis van den H. Pe trus, die ten overstaan van heel het volk, 2'jn geloof belijdt in den gekruisigden en ver rezen Verlosser. >,De hoofdman van de tempelwacht nam hem daarvoor weliswaar een dag in „Schutz- haft", maar den anderen dag sprak Petrus nog moediger, thans voor de hoogepriesters ®n schriftgeleerden". „Angst en haat", zoo vervolgt dan de bis schop", „waren de lage motieven, die de hoogepriesters en de schriftgeleerden, de ou derlingen en voorgangers der Joden er toe bewogen, om het spreken over Jezus Chris tus te verbieden. Ook heden ten dage zijn millioenen men- schen van haat vervuld Zij hebben niet al leen de gehoorzaamheid tegens Jezus Chris tus den Zoon van den levenden God en den toekomstigen eeuwigen Rechter opgezegd, zij zouden bovendien niets liever willen dan Zijn heilig werk, het Christendom, Zijn Kerk, het leven van het Christenvolk vernietigen en zelfs Jezus heiligen Naam uit het geheu gen der menschen wegvagen In tijden, zooals wij thans beleven, nu het strijdorgaan voor het z.g. „Duitsche Ge loof", der „Durchbruch", ongehinderd en ongestraft millioenen Duitschers, die in Chris tus gelooven, woorden mag tegenslingeren, die overvloeien van haat, zooals bijv. deze: „Het Kruis moet vallen, als Duitschland wil leven", of zooals bijv. die andere gods lasterlijke woorden: „Het Kruis staat op het punt te vallen, Duitscher ruk het totaal omlaag!" De volle beteekonis van Christus' woord over de moedige belijdenis van Zijn geloof begrijpt de Christen eerst tenvolle in da gen, zooals wij thans beleven, nu onze jonge Katholieken in vele opleidingskampen moe ten aanhooren, hoe uit „de Mythe van de Twintigste Eeuw" het woord van Rosen- berg wordt voorgelezen en verklaard dat het Kruis uit de Kerken en van de open bare straten moet verdwijnen. Christus' woord begrijpt men tenvolle, nu men ook in bepaalde streken van ons bis dom de kruisbeelden uit de scholen wil weg halen en nu men op vele plaatsen in Duitschland de Kruisbeelden bevuilt en stuk slaat. Directie eischt gewelddadige ont ruiming der fabrieken. De situatie in hel slakingsgebied heeft zich naar Un. Press uit Flint meldt anmerkelijk toegespitst, daar de directie van de General Motors gisterenmiddag bij de rechtbank den eisch heeft ingediend, dat de door stakers bezette fabrieken met ge weld zullen worden ontruimd. Gouverneur Murphy stelt alle po gingen in het werk, om alsnog te trachten, op het laatste oogenblik voor het tot een treffen komt, een wapenstilstand tusschen beide par tijen tot stand te brengen. De stakers bij de General Motors hebben met gewelddaden gedreigd, bij aldien de directie een poging zou wagen, om de fa brieken te doen ontruimen. Ten bewijze, dat het hun ernst is met dit dreigement, voorzien zij zich van allerhande wapens zooals sleutels en flesschen, deurklinken en stukken ijzer. De politie is van karabijnen en traangas voorzien. Terwijl verder twee duizend man van de nationale garde het stakingsgebied zijn binnengerukt. De stakers, die de fabrieken bezet houden zijn meerendeels heetgebakerde jongelui. Zij vormen ook de wachtposten, die de werk willigen uit de werkplaatsen weren. Het is bekend géworden, dat de General Motors van plan zijn, 17 der door de sta king getroffen fabrieken te heropenen, welk plan zij motiveeren met de verklaring, dat 123.724 van de 149.249 arbeiders zich bereid hebben verklaard, het werk te hervatten. Lewis, de voorzitter van het comité voor de organisatie der industrie-arbeiders heeft den stakers in de Amerikaansche automo bielindustrie een mededeeling doen toeko men, waarin het heet, dat de staking te Flint nog maar een eerste treffen is in den strijd tusschen arbeid en kapitaal. Hij beschuldigde er de staalmagnaten van, dat zij de General Motors steunen bij hun strijd tegen de arbeiders. De machten van het kapitaal, verklaarde Lewis, heb ben zich over het gehrtle land aaneengeslo ten, om mij te bestrijden. De minister van arbeid mrs. Perkins zet haar pogingen, om het conflict alsnog tot een beide partijen bevredigende oplossing te brengen onverdroten voort; echter veel vertrouwen in den goeden afloop van haar bemiddeling schijnt ook zij niet meer te hebben. Einde van de zeeliedenstaking. Vroegstens zullen Donderdag of Vrijdag de zeelieden het werk hervatten. Vandaag zijn aan meer dan 40.000 arbeiders der bij de ha venstaking betrokken zeven vakbonden de stembriefjes uitgereikt. Het resultaat van dit referendum over het al of niet beëindigen der staking zal niet voor Woensdag bekend zijn. Ook al wordt Donderdag of Vrijdag de ar beid hervat, dan zullen er toch nog weken heengaan, voor de handelsscheepvaart in den Pacific in vollen omvang zal kunnen worden hervat. Talrijke schepen liggen ter reparatie in de droogdokken. 100.000 ARBEIDERS WERKEN AAN DE DIJKEN. EEN MILLIOEN MENSCHEN DAKLOOS. De rivier Mississipi heeft gisteren een breuk van een halve mijl lengte geslagen in de dijken nabij de spoorlijn Kentuckv— Tennessee, waardoor het lager gelegen land zeven voet diep onder water kwam te staan. Het dorpje Besie was 't centrum van angst en vernieling. Mannen, vrouwen en kinde ren wisten zich in veiligheid te brengen, maar niemand was bij machte den water stroom te keeren, terwijl rondom Ridgely. dat reeds geheel verlaten is, de watersnood in hevigheid toenam. Het eenige lichtpunt vormt volgens de legeringenieurs het gebied rondom New-Madiirl in Missouri, vaar de druk op d-en rivierdijk verminderd zal wor den. Naar het zuiden, langs het 1200 mijl lange dijkstelsel, was geen onmiddellijk ge vaar te duchten. Eenige uren na den door braak rapporteerden de ingenieurs, dat het water in de Mississipi begon terug te stroo men. Indien het water zijn stroom blijft te rugvinden, zal het gevaar voor Tiptonville en Reelfoot-lake zijn afgewend. In Louisville hebben de federale troepen het westelijk deel der stad afgezet en een uit ijzer opgetrokken quarantaine ingericht om epidemische ziekten als dysenterie en tv- phus te vermijden. In het geheel werken 100.000 arbeiders aan de dijken. Het weer bericht voorspelde regen en koude voor Ohio, Tennessee, Kentuckv en West Virgi- nia. Omtrent de slachtoffers van den wa tersnood wordt gemeld, dat 366 menschen den dood hebben gevonden, een milliocn dakloos zijn, terwijl de aangerichte schade geschat wordt op een half milliard dollars. Dc giften voor hulpverleening zijn tot acht millioen dollar gestegen. Naar schatting der bevoegde ambtenaren is uit het dal van de Ohio 300 millioen ton vruchtbare dekaarde door het water weggespoeld. De strijd om Cairo Men had verwacht, dat het water reeds Zondagmorgen bij Cairo (Illinois) zijn groot DE ZAAK VAN DEN VREDE GEEN STAP VERDER GEBRACHT. Hitler's redevoering, die niet zonder span ning door Europa was tegemoet gezien is, heeft weinig verrassingen gebracht. Toch zijn er passages in, die tot bevrediging stem men en die eenige hoop geven op de toe komst. De toon was over het geheel welwil lender en er was niet die uitdaging aan an deren, die het kenmerk van redevoeringen van dictators is. Dat de critiek op het com munisme niet ontbrak is geen wonder, om dat nationaal-socialisme en communisme nu eenmaal onverzoenlijke tegenstelingcn zijn, al is er dan ook in menig opizcht veel over eenkomst. Hitier heeft eerst het oude thema behan deld, waarin hij in den breede uitwijdde over de zegeningen van het nationaal-socia lisme en de overwinning van den strijd op communisme en Jodendom. Wij kennen zoo langzamerhand de phrases en zij bevatten dus voor het buitenland niet veel interes sants. De Duitschers zelf vinden dit onder werp waarschijnlijk, blijkens hun enthou siaste bijvalsbetuigingen, nog niet afge zaagd en Hitier ziet er dus nog niet van af deze viool te bespelen. De belangwekkende verklaring was die, waarin Hitier bekend maak te, dat Duitschland zijn handteeke- ning onder het verdrag van Versail- les wegnam, waardoor Duitschland zich dus zijn volkomen rechtsgelijk heid terugnam. Nu was dat in zoo verre geen verrassing omdat dit te gemoet gezien kon worden. Veel was er immers van het verdrag van Ver- sailles niet meer over, door de vorige stappen van Duitschland en dat het nu radicaal een streep gezet heeft onder dit verouderde verdrag, welnu, dat wekt geen sensatie meer. De mogendheden zullen verstandig doen, eveneens onder Versailles een streep te zetr ten; zij ontnemen daarmee tevens aan Duitsohland het argument dat het niet mee zou kunnen werken aan den vrede van Eu ropa, omdat het nog steeds geen rechtsge lijkheid heeft. Er kan dan voor Duitsohland geen enkele reden meer bestaan, om niet tot Genève terug te keeren en nu als gelijkge rechtigde, tot het collectief bespreken van actueele vraagstukken te komen. De bereidverklaring van den Führer, om de neutraliteit van Nederland en België te garandeeren is natuurlijk niet zonder betee- kenis voor ons land en kan worden ge schouwd als een tegemoetkoming aan En geland, omdat Brittannië die neutraliteit als eisch gesteld had en Duitschland niet af- keerig is met Engeland op goeden voet te blijven. Niet minder belangrijk voor ons land is de verklaring dat Duitschland geen koloniën zal nemen van landen, die hem geen koloniën in 1919 hebben afgenomen. De slotconclusie over Hitler's redevoering kan zijn dat ze geen vertroebeling gebracht heeft in den internationalen atmosfeer, doch dat ook de zoo noodige samenwerking tus schen de mogendheden er geen stap nader door gebracht is. ste hoogte zou bereiken. Het schijnt echter dat dit eerst gisteren het geval was. Het water stond toen ongeveer gelijk met den dijk en op sommige plaatsen begon het zelfs door te lekken. Vele vrouwen en kin deren heeft men uit voorzorg naar andere streken gebracht, maar men geeft den moed niet op, de stad voor overstrooming te be waren. 4500 mannen zijn gereed om overal, waar de dijk bedreigd wordt, versterkingen aan te brengen. Men heeft booten klaar ge legd, waarin deze laatste verdedigers van de stad, wanneer de toestand onhoudbaar mocht worden, kunnen vluchten. Zal Hitier het concordaat schen den? Ofschoon de onderhandelingen over den confessioneele school nog voortduren, verwacht men, volgens Un. Press., in welingelichte kringen niet anders, of de regeering zal het onderwijs in niet-confessioneele scho len eerlang voor alle Duitsche kinde ren verplichtend stellen, hetgeen dan natuurlijk een directe en openlijke schending is van artikel 23 van het plechtig door Hitier met den H. Stoel gesloten concordaat. Neutrale waarnemers van de ontwikkeling der dingen in Duitschland meenen, dat de rijksregeering een dergelijke flagrante ver loochening van Hitler's handteekening wel licht toch niet zal aandurven. Vele nazi- voormannen schijnen dit overigens ook niet nodig te achten. Men wijst op het voorbeeld van Beieren, waar een jaren lange propa ganda, gepaard met pressie-maatregelen, de groote meerderheid der ouders eenvoudig gedwongen heeft hun kinderen van de bij zondere scholen af te nemen. Bij de jongste inschrijving der kinderen te Munchen hebben immers 95.2 percent der ouders voor de gemeenschapsschool, geopteerd. En in een dergelijke „vrije" keu ze der ouders ziet nazi-Duitschland natuur lijk geenerlei schending van het concor daat. Het feit, dat Hitier in zijn lange rijksdagrede met geen woord ge waagd heeft van de gespannen be trekkingen tusschen het derde rijk en de Katholieke Kerk is ten Vati- cane niet onopgemerkt gebleven. Een gunstig teeken ziet men in dat zwijgen niet, hoogstens zou men het als een verdaging der crisis kun nen opvatten, daar verschillende ge beurtenissen in het derde rijk er op duiden, dat de Duitsche regeering haar plannen inzake afschaffing der confessioneele scholen, zonder zich aan welk verdrag ook te storen, wil doorzetten. Van welingelichte Vaticaansche zijde xer- neemt de „Un. Press' dan ook. dat de ker kelijke autoriteiten zich geen illusies maken Men kent reeds den tekst der verordening, die eerling het bezoek der gemeenschaps school voor alle kinderen verpichtend zal stellen. Intusschen verwacht men niet, dat het Va- ticaan de afkondiging van deze verordening met drastische maatregelen, zooals de opzeg ging van het concordaat er een zoude zijn, zal beantwoorden. Noch zal de Paus deze schending van het gegeven woord beant woorden met een afbreken der diplomatieke betrekkingen. Wel echter zal het Vaticaan bij de Duitsche regeerders een krachtig pro test doen hooren tegen dit apert schenden van een door Duitschland aangegaan en plechtig gesanctionneerd verdrag. Engeland zou niets liever zien, dan dat Berlijn deelnam aan de ontwapeningsconferentie. In het Lagerhuis heeft gisteren het lid van de Labourpartij, Noel-Baker, minister Eden gevraagd, of hij de verzekering wilde geven, dat geen verbod van het vertrek van vrijwil ligers naar Spanje van kracht zal worden, alvorens 't controle-systeem in werking zal zijn getreden. Eden antwoordde hierop, dat hij wenschte dat dit verbod zoo spoedig mogelijk in werking zal treden en dat de controle enkele dagen later zal volgen, ®och aan zijn wenschen wordt niet altijd voldaan. In antwoord op een vraag van Arthur Hen- derson, verklaarde Eden-, dat de regeering overtuigd is, dat Duitschland geen verdrag ten aanzien van Spaansch Marokko heeft geschonden. Inzake het verbod aan de Brit- sche commissie van onderzoek van het vlieg veld Melilla te bezoeken, zeide de minister te gelooven dat hier sprake is van een alge- meenen regel. Vervolgens vroeg Noel Baker of de Vol kenbond niet te kort was geschoten in zijn plicht de minderheden in Dantzig te be schermen. Eden antwoordde hier op, dat hij liever geen commentaar leverde op de zeer deli cate onderhandelingen aangaande de kwestie Dantzig en dat hij het beter oor deelde als de afgevaardigden zelf de docu menten lazen. Er is in Dantzig geen sprake van een minderheid, in den algemeen ge bruikte zin van dit woord. In Dantzig is een Duitsche minderheid tegenover een Duitsche meerderheid. De afgevaardigde van de Labour partij, Wedgwood, vraagt dan of de hooge-commis- saris van den Volkenbond te Dantzig zich in het vervolg niet meer zal bezig kunnen houden met de inwendige kwesties van de Vrije stad en of de minderheid der arbeiders klasse door den Bond aan haar lot zal wor den overgelaten. Eden protesteerde tegen een dergelijke uitlegging van het rapport. Engeland bereid tot onderhan delen over ontwapening. In het verder verloop der debatten ver klaarde minister Eden in het Lagerhuis dat de regeering steeds bereid is met Duitsch land te onderhandelen over de algemeene ontwapening. Henderson vroeg of de regeering voorne mens was Duitschland te verzoeken weer deel te nemen aan de ontwapeningsconfe rentie nu het de gelijkheid heeft terugge vonden, waarvoor het in 1933 de conferentie verliet. Eden antwoordde: Ik geloof, dat het huis wel weet dat niets ons zoozeer zou voldoen als een terugkeer van Duitsch land tot de conferentie.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1