ieuws T exel Weer Griep? Feuilleton HET RAADSEL Waar gaan we heen? Sport Voetbal Na het N ederlandsche succes te Düsseldorf Dinsdag 2 Februari 1937 Inschrijvingen handelsregister. De muiters van De Zeven Provinciën* Jaarverslag van de stichting Heldersche eierveiling over 1936. Klanken-parade* Autobus geslipt* Heldersche Courant Het verkeersboekje 1937* Weinig ijspret, veel ongerief* VAN HET ONBEWOONBARE Huis THEA BLOEMERS LET OP DEN ORANJE-BAND! Haven van Oudeschild ijsvrij* Uitvoering Klein Tooneel. Op schaatsen. Tweede Bèad Licht op voor alle voertuigen Burgerlijke Stand van Den Helder Van 26 Jan.2 Febr. '37. Nieuwe zaken: Pen Helder: Brands' Bar „De Kroon", Keizerstraat 43, café. Wijzigingen: pen Helder: Comm. Venn. Kapé Kleinprijswarenhuis, ge vestigd te Heerlen, winkelbedrijf; omgezet in een naamlooze vennootschap. L. Grunwald, Breewaterstraat 69, handel in kauscher soepblokjes en in manufactu ren; zaak verplaatst naar Amsterdam. Voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zooals wij reeds hebben gemeld, is ter ge legenheid van het Prinselijk huwelijk, aan de muiters van „De Zeven Provinciën" gratie verleend. Aan acht van hen, die in de bijzon dere strafgevangenis te Leeuwarden hun straf ondergingen, is zoodanigen afslag gegeven, dat zij thans twee-derden van hun straf heb ben uitgezeten. Tengevolge daarvan zijn zij Zaterdag voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zaterdag werd in het kantoor van de eier veiling de jaarvergadering gehouden. Aan het jaarverslag van den voorzitter ontleenen wij het volgende: Als ik u heden weer verslag mag uitbrengen van de resultaten van onze veiling over het afgeloopen jaar, dan meen ik dat wij daar over tevreden kunnen zijn. De crisis in het pluimveebedrijf neemt nog niet af. Integendeel, deze neemt toe en komt tot uitdrukking door vermindering van het aantal hoenders. Het weinig rendabel zijn van het pluimvee bedrijf is oorzaak, dat het aantal hoenders nog afneemt. Voor een deel is dat ook de oorzaak, dat het aantal geveilde eieren iets is terug ge- loopen. Was dat ta 1935 1.310.363, ln 1936 was het 1.092.191; een getal bijna gelijk aan het aantal van 1934. Wat de gemaakte prijzen betreft, daarmee Staat het geheel anders. Van het begin der crisis af zijn de prijzen steeds terug geloopen met een angstwekkende regelmaat. In 1032 was de middelprijs per honderd eieren 3.10, in 1933 2.90, in 1934 2.86 en in 1-935 2.71 per honderd stuks. In het afgeloopen boekjaar was de gemid delde prijs per 100 stuks 3.132, dat is ruim 3 cent per honderd meer dan in 1932 en ruim 42 cent meer dan in 1935. De toestand is dus zoo, dat hoewel het aan tal eieren, dat ter veiling werd aangevoerd, merkbaar minder was, de opbrengst vrijwel gelijk bleef. Het aantal geveilde eieren heeft opgebracht 'f 34.096.14; gespecificeerd als volgt: 17.055 eendeneieren 422.68 en 1.075.096 kippeneie ren 33.673.46. Hoewel dus vast staat, dat de pluimveehou ders bijna een halven cent per ei meer heb ben ontvangen dan in 1935, is de toestand in het pluimveebedrijf niet verbeterd. De graan rechten en daardoor de hooge voederprijzen, zijn daarvan de oorzaak. De slechte toestand in het bedrijf is dan ook oorzaak van ontevredenheid bij de pluim veehouders en dat is weer oorzaak geweest, dat 5 van onze aanvoerders zijn weggebleven om hun eieren elders te verkoopen. Voor de 5, welke de veiling hebben verlaten, zijn 16 nieuwe aanvoerders terug gekomen, zoodat wij met vertrouwen, dit jaar weer in gaan. Onze prijzen zijn in 1936 goed geweest en thans zijn ze heel goed en kunnen wij zelfs nog heel wat eieren meer omzetten. Onze prijzen zullen wel oorzaak worden, dat we binnenkort weer ruim voldoende hebben. Woensdagavond a.s. Morgenavond wordt in Casino de opvoering gegeven van het A.B.C.-cabaret, getiteld „Klanken-Parade" en in dit verband halen wij hieronder nog aan een tweetal persstemmen. Zoo schrijft: „Het Algemeen Handelsblad": Vele bloemen, een stampvolle zaal en een opgetogen applaus waren een welverdiende dank van het publiek voor dezen avond van eerste-klas kleine kunst, die de geheele ge- voelsscale bespeelt, om steeds weer terug te komen tot de kern van de zaak: den almachtigen humor. „Het Volk": Ziedaar ook het geheim van het groote succes van Louis Gimberg's A.B.C.-Cabaret, waar men de zaken hoe onernstig ook van bedoelen wel ernstig heeft opgenomen en in nauwelijks twee maanden tijd de kleinkunst tot adeldom verhief. Inzittenden aan groot gevaar ontsnapt. Zondagnacht, te circa één uur, is een auto bus, komende uit IJmuiden, tengevolge van de groote gladheid geslipt op den weg Alk maarDen Helder ter hoogte van 't Zand. De autobus, die met matige snelheid reed, vervoerde evenals andere Zondagen, militairen van het regiment kustartillerie naar hun gar nizoensplaats terug. Even voorbij 't Zand is de bus plosteling geslipt en gleed naar den lin kerkant van den berm, waar een boom en een hek het lootje moesten leggen. De inzittenden mogen van geluk spreken, dat zulks zich niet heeft afgespeeld aan de andere zijde van den weg, want stellig waren er slachoffers te be treuren geweest, aangezien daar het Noord- hollandsch Kanaal loopt, dat door de vorst der laatste dagen was toegevroren. Het was nu slechts aan de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur toe te schrijven, dat alleen de bus zwaar gehavend werd. Alle inzitten den kwamen dan ook met den schrik vrij. Daar stonden dan 10 militairen, nog trillend van de doorgestane emoties langs den kant van den weg, beladen met koffers en tasschen, gevuld met lekkernijen van moeder thuis. Geen levend wezen was te zien, geen auto te be speuren. Een dikke laag ijs bedekte den weg en meer glijdende dan loopende werd de lange tocht naar Fort Erfprins aanvaard, waar zij na een moeilijken, kouden tocht, van vier uur gaans, om half vijf arriveerden. Blij dat zij er zoo goed waren afgekomen, werd daar de laatste schrik weggedronken met chocolademelk met koek. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Stuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en ver heugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden. Voordal Ge '1 weet is alle narigheid ver geten. Ze kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Van den secretaris van de plaatselijke ver- eeniging voor „Veilig Verkeer", den heer F. Grunwald (Molengracht No. 7) ontvingen wij het Verkeersboekje voor het jaar 1937. Wederom heeft men kans gezien in een 120 tal pagina's de alpha en omega van het ver keer te behandelen, terwijl het werkje, dat in een oplaag van 1500 exemplaren verspreid wordt, in een buitengewoon handig formaat werd gehouden (pasklaar voor Uw binnen zak!). Het boekje beoogt voor alles voorlich ting. Het geeft een verzameling van gege vens, die den lezer te pas kunnen komen en die tevens een overzicht geven van het vele, dat reeds op het gebied van Veilig Verkeer werd nagestreeft. Het wil tevens een band vormen tusschen hen, die het groote belang inzien van een gezamenlijk streven om de orde te handhaven. Daar, waar ordeloos heid de grootste gevaren voor de samenleving brengt: op verkeersgebied. Men vindt in het Verkeersboekje 1937 ten slotte een buitengewoon groot aantal mede- deelingen en inlichtingen over verkeers- en gevaarsborden, alle soorten andere borden, algemeene verkeersvoorschriften, verkeers- lessen en alle andere denkbare aangelegen heden, die direct of zijdelings met het ver keer, een der machthebbers van deze eeuw, te maken hebben. Texek De winter heeft op Texel tot heden meer ongerief dan genoegen gebracht. Het ijs op de verschilende banen in onze gemeente was door harden wind en sneeuwval slecht, terwijl de stormachtige ijskoude Oostenwind het verblijf op de open banen zoo goed als on mogelijk maakte. Alleen op de Ulemert, die aan alle zijden beschut wordt, heeft men een paar dagen behoorlijk kunnen rijden. Des avonds was deze baan verlicht, zoodat men daar nog laat kon rijden, waarvan door hon derden gebruik werd gemaakt. Zaterdag werd de gezelligheid nog verhpogd door Vonk's versterkte gramofoonmuziek. Zondag waren nog wel eenige banen open, en gingen nog wei vele liefhebbers er met de schaatsen op uit, doch door den ingevallen dooi, was het rijden evenmin een genot, ter wijl men groote moeite had, om door het drassige land bij de banen te komen. Het ongerief, dat men in deze gemeente van de gestremde, of gedeeltelijk gestremde vaart heeft, is ditmaal wel bizonder groot ge weest. Wij hebben wel strengere winters mee gemaakt met niet zooveel ongerief als thans. Nog maar nauwelijks stak de krachtige (later stormachtige Oostenwind) op, of er ontstond reeds stagnatie in den bootdienst, omdat de haven alleen met hoog water was te bereiken. Later werd slechts één dienst per dag vervuld. De postdienst geraakte daardoor geheel in de war en de dagbladen bereikten ons slechts ten deele op denzelfden dag. De Heldersche Courant van Zaterdag b.v. kon eerst Zondagmorgen bezorgd worden, terwijl de Zondagochtendbladen Zondag Texel in het geheel niet konden bereiken. Verschillende aangekondigde vergaderin gen, waarin sprekers van elders zouden op treden konden niet doorgaan. Op het moment, dat we dit schrijven, staat het wel naar ver andering, doch een lezing in Hotel Texel, die de zeer eerwaarde Pater H. de Greve Zon dagavond zou houden en waarvoor alle entréekaarten waren verkocht, kon niet door gaan. Men heeft nog plannen gemaakt om dezen spreker met een kotter naar de Texel- sche haven te brengen, doch omdat de ha- ra— Naar het Engelsch bewerkt door 7) „Ja," lichtte hij droog toe, „ik heb negen oudooms gehad, dus waarom zou ze géén nicht van me zijn Ze kan best een dochter zijn van den jongste van de verzameling. Die heette Albert, als ik me niet vergis". „Nu, zij heet Nita en 't is een slang met rood haar," vulde Lady Susan aan. Julian lachte. „Ik ben dol op rood haar", verklaarde hij. „Ga 't haar maar vertellen! Dat kun je ge rust den eersten keer doen, dat je haar ziet. Ze is van die kracht. Als je 't mij maar niet verwijt, wanneer je haar verovert zonder dat je zelf weet hoe." „Waar woont die interessante dame in formeerde Julian met een ondeugende tinte ling in zijn oogen. Lady Susan stond op en terwijl ze ant woordde haalde ze de catalogussen weer uit de lade. „Bronson heeft haar 't paviljoen afgestaan; hij schijnt zich verbeeld te hebben, dat hij Edward daar een pleizier mee deed. Op het oogenblik logeert ze op 't kasteel, voor zoover ik weet." „En de Bronson's? Hoe bevallen die je?" M't Meisje is wel knap, maar erg verlegen. Bronson is altijd hetzelfde, kalm en royaaL De menschen mogen hem liever dan ze ooit je broer George gedaan hebben. Jammer dat... jij de oudste niet bent, Julian." Julian bleef bij de Berkeley's dineeren en kwam eerst laat weer in zijn tijdelijk verblijf. Toen hij voor de deur even stilstond, hoorde hij in de verte een vrouwenstem roepen. Vreemde parten kan het geheugen een mensch spelen! Jaren gaan er voorbij; wij be graven gedachten en gevoelens en na al die jaren leeft opeens het verleden op, door een woord, een aanraking, een onbeduidend voorval. Julian hoorde een vrouw roepen, en haar stem voerde hem twintig jaar terug. De korte idylle uit zijn jeugd werd levend in zijn herinnering en bracht het gevoelige van zijn karakter in beroering, terwijl de andere Ju lian, de man varr de wereld, wat moe en ge blaseerd en teleurgesteld, er als het ware spottend bijstond. Weer riep de stem en Julian liep als werk tuigelijk in de richting van het geluid. Hij dacht aan een Mei-avond, een avond van maanlicht en appelbloesem. Hij dacht aan Amabel Ferguson en de herinnering was zoet. Vreemd, hoe de tijd pijn kan stillen! Hij kwam aan den boom, waar hij lang met haar hand in de zijne had gestaan. Nu dropen de kale takken. Zijn gedachten bleven bij Amabel verwijlen, terwijl hij daar stond. Ze was met den profes sor getrouwd, verder wist hij vrijwel niets. De tijd van maneschijn en appelbloesem was voor hem voorbij. Hij had zelfs niet meer het ver langen bij zich voelen opkomen Amabel terug te zien...- En juist op dat moment zag hij haar langs het pad op zich toekomen. Julian bleef roer loos staan, bijna zonder adem te halen. Een oogenblik dacht hij, dat het verbeelding was; toen drong het tot hem door, dat dit niet het meisje was, dat hij gekust had onder den bloeienden boom. Het was de vrouw Ama bel, de vreemde; niet Amabel Ferguson, maar die andere, wier naam hij niet eens kende. Hij bewoog zich en daardoor bleef zij staan. „Is daar iemand?" vroeg ze. Hij kwam naar voren, nog steeds in de schaduw van den boom. „Ik heb u toch niet laten schrikken, hoop ik?" „Wie is u?" vroeg Amabel weer. „Ik had hier misschien niet mogen komen. Ik woon in het boschwachtershuis en ik hoorde u roepen." „Ik zoek mijn hond! hebt u hem misschien gezien, een taks? Mijn naam is mevrouw Grey", vervolgde ze. „Ik ben pas op de villa komen wonen." Mevrouw Grey de oude dame van George Amabel! Julian kwam met eenigen tegeenzin dich terbij, omdat hij nu zijn incognito moest prijs geven. „Ik moet u excuus vragen", hernam hij. „Ik herkende u, eerlijk gezegd, onmiddellijk, maar ik was bang, dat u mij niet zult herkennen." Hij keerde zijn gezicht naar het licht. Ju lian zag, hoe haar gelaatsuitdrukking veran derde. Hij voelde een vreemde aandoening, waar toch nog een kwajongensachtige spot ternij doorheen gemengd was. Amabel's ver bazing had echter niet lang geduurd. Heel eenvoudig zei ze: „Kijk, 't is Julian Forsham!" En ze stak haar hand uit, de mooie, slanke hand, die hij kende, Toen hij die hand aanraakte, week de spot uit Julian. Hij voelde een echte vreugde, echte ontroering, beide zoo krachtig, dat het hem ven niet kon worden aangedaan, heeft men hiervan moeten afzien. En zoo brengt de winter ons tal van moei lijkheden, zoodat het geen wonder is, dat door de Texelsche bevolking over het algemeen reik halzend naar verandering van weer werd uit gezien. Ondeschild. Gistermorgen arriveerde in de haven van Oudeschild de ijsbreker Nelly uit Amsterdam, met een tweetal beurtschepen. Het waren de beurtdiensten van schipper Plaatsman uit Rotterdam en van schipper Wuis uit Am sterdam. Reeds gistermorgen was de haven van Oudeschild vrijwel ijsvrij, waarvan door tal van ingesloten schepen een vlug gebruik ge maakt werd om zich naar buiten te begeven. Onze corr. meldt ons later nog: Nadat Maandagmorgen om half 8 de „Dok ter Wagemaker" nog een vruchtelooze poging had ondernomen om het ijs in den havenmond door te breken, verschenen eenigen tijd later een tweetal beurtschepen voor de haven, ver gezeld van den ijsbreker „Nelly" uit Amster dam. Met de beide schepen op sleeptouw baande de „Nelly" voor zich en z'n aanhang een weg door de compacte ijsmassa, en dank zij de 240 pk was de mond vrij gemakkelijk doorge broken en kon in de haven het ijs worden stukgemaakt. Van de gelegenheid om het ruime sop te kiezen werd dan ook direct gebruik gemaakt. Ook de kotters voeren in den loop van den morgen allen weer ter vischvangst uit. De „Dokter Wagemaker" kon Maandag drie maal den dienst onderhouden en bij aanhou dend dooiweer is de ellende van het korte wintertje weer spoedig vergeten en kan alles weer geregeld z'n gang gaan. Den Hoorn. Zaterdagavond heeft de Tooneelvereeniging „Klein Tooneel" van Den Burg in „Loodsmans Welvaren" te Den Hoorn een uitvoering ge geven. Niettegenstaande het buitengewoon ongunstige weder, was de zaal toch goed be zet. Opgevoerd werd „De Nieuwe Typiste", blijspel in drie bedrijven. Er werd uitstekend spel gegeven, en het stuk viel zeer in den smaak van de aanwezi gen. Als gewoonlijk volgde een buitengewoon gezellig bal. Zondag had de ijsclub te Den Hoorn gezorgd voor een uitstekende baan. Hoewel deze, die op het Koolstuk lag, door den ingevallen dooi niet zoo mooi was als men eerst verwachtte, zelf verwonderde. Het spreken viel hem moei lijk, toen hij antwoordde: „Ja." Zij was het, die haar hand het eerst terug trok. „Ik dacht dat je in het buitenland was." „Alleen maar officieel!" „Ze zeiden, dat je in Italië zat." „Je bedoelt, dat je anders niet hier geko men zou zijn? Groot gelijk. Een mensch moet zijn oude illusies probeeren te behouden." Amabel lachte even. „Ik houd liever mijn oude vrienden." Het antwoord trof Julian. Dat was Amabel van vroeger! Vlug vervolgde hij: „Die zal je hier nog wel vinden. De Ber keley's..." -„Ja", viel ze hem in de rede, „ik zal 't erg prettig vinden ze te ontmoeten. Maar Julian," ging ze voort, „ik maak me zoo ongerust over Marmaduke, mijn hond; hjj is al den heelen dag weg!" „Komt wel terug", stelde hij haar gerust. „Doen honden altijd." Ze keerde zich om. „Ellen zal bang zijn, dat ik óók zoek ben", zei ze glimlachend. „Kom je eens kijken?" „Als ik mag, graag. Morgen?" „Goed, morgen. Kom dan theedrinken." HOOFDSTUK V. Het duurde lang eer Amabel insliep. De open tusschendeur hinderde haar. Iedere bewe ging van Ellen hoorde ze, en de gedachte, dat Marmaduke zoek was, liet haar geen rust. Juist toen ze in slaap zou vallen, hoorde ze het geluid voor het eerst. Ze deed het licht aan en luisterde. De hond was aan de voor deur... Ze trok een kimono aan en verliet Natuurhistorisch Museum.. Elke weel:.' eiken Woensdagmiddag van 36 uur, elke i Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uu: den eersten Zondag van elke maand va:i 3—5 u. Dinsdag ft Februari. Musis Bacrum, 8 u. Feestavond Heldersche Burgerwacht. Woensdag S Februari. Casino, 8.15 u. A.B.C.-cabaret „Klanken parade". Donderdag b Februari. Casino, 8.15 u. Concert „Winnubst". Dinsdag 2 Febr17.18 uu van 1 Februari 1937. BEVALLEN: J. A. Wijnands—Wejjers, z.; A. DobberBreen, d.; A. van den BergHed- des, z. OVERLEDEN: T. Visser (v.), 4 jaar. was ze toch nog zeer goed te berijden. Door talrijke liefhebbers(sters) van het ijsvermaak is er dan ook volop van genoten. De heer Nobel, die de ijstent heeft gepacht, maakte dan ook goede zaken. De Waal. BENOEMING. Met ingang van 1 Febr. 1937 is aangesteld als doodgraver op de Ned. Herv. Begraaf plaats te De Waal de heer P. Kuiper Lz., alhier, als opvolger van den heer N. Slot, welke pl. m. 30 jaar deze betrekking vervulde. Wat de Pers er van zegt. De Nederlandsche zoowel als de Duit- sche pers heeft natuurlijk veel aan dacht aan de groote voetbalgebeurtenis, DuitschlandHolland, welke het voor de onzen zoo eervolle resultaat, 22, ople verde, gewijd. Vrijwel alle bladen, de in- heemsche zoowel als de Duitsche zijn het er over eens, dat de vertegenwoordigende ploeg van het Derde Rijk het beste voet bal heeft gespeeld, d.w.z. voor het oog. Doelmatig was het allerminst door het te gesloten karakter, dat het spel droeg, dus juist zooals wij in onze voorbeschou wing verwachtten. Unaniem wordt ook door alle toegegeven, dat de Duitschers in vele periodes van den strijd een over wicht hebben gehad, doch het is in het moderne voetbal een bekend feit, dat het hebben-van-een-overwicht heelemaal geen invloed op het eindresultaat behoeft te hebben, althans niet ten gunste van de partij, die dit overwicht heeft. De Hol landers hebben precies zoo gespeeld als van hen verwacht werd: snel, overrom pelend, met open aanvallen. ss haar kamer. Toen ze in de gang het licht aan draaide, hoorde ze het weer, gekrabbel en dof gebons. Ze ging vlug de trap af en deed open. Als een muur stond de duisternis voor haar. „Duke! Marmaduke!" riep ze. Ze hoorde alleen den regen van de bladeren druppelen. „Maar hij was er toch zooeven!" zei ze in zichzelf en ze ging het bordes af. Uit het natte donker kwam een geluid, maar niet het geluid, dat ze verwachtte. Het was een dunne, bevende lach, zoo dichtbij, dat ze achteruit trad en de deur dichtsloeg. Achter haar klonk een zacht gemiauw. ,,'t Zal een kat geweest zijn", dacht ze en nog even bleef ze staan luisteren. Het bleef nu stil. Ze ging naar boven en sloot de gang deur. Toen ze weer in bed wilde stappen, zag ze, dat de tusschendeur dicht was. Na een korte aarzeling zette ze die weer open. Ze hoorde Ellen's diepe, rustige ademhaling en nu ver langde ze er niet meer naar alleen te zijn. Tien minuten later sliep ze. Om half acht kwam Ellen met een kop thee en een brief. „Had u 't maar gezegd, mevrouw", zei ze. „Ik wil heelemaal niet lastig zijn, u had maar een half woord hoeven te spreken." Amabel ging overeind ziten en verlegda haar kussen. „Waar heb je het toch over, Ellen?" „Ik dacht, dat ik duidelijk genoeg was ge weest", antwoordde Ellen stijfjes. „Als u de deur liever dicht hebt, is het mij best." „Welke deur?" vroeg Amabel. Ellen wees naar de verbindingsdeur tusschen de beide kamers en Amabel keek haar ver baasd aan. (Wordt vervolgd.) f

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5