Het nieuwe Japansche kabinet De Friesche Amateur- kampioenschappen Rust aan de fronten Staalgebrek in Duitschland Britsche vlootmanoeuvres bij Singapore Marktberichten Uit onze Omgeving Fransche stakers bezetten fabrieken SPANJE Engelsche liberalen wijzen volksfront af In tegenwoordigheid van vele autoriteiten werd Maandag bij het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen te Hoorn tijdens de officieele herdenking door minister-president dr. H. Colijn een krans gelegd. De autoriteiten. In het midden dr. H. Colijn en mr. H. C. Leemhorst, burgemeester van Hoorn ANNA PAULOWNA We hebben gladde wegen gehad en we hebben een mooien zaadstrooier, maar we zagen hem niet op den weg. Hij is aange schaft in den tijd toen nog niet ieder dub beltje tweemaal omgekeerd moest worden voor men het uitgaf, toen hoogerhand nog niet zoo straf zei: dit mag niet en dat kan wel goedkooper. Nu werkt die zandstrooier prachtig maar niet goedkoop. Vandaar ze ker, dat hij rustig op stal bleef en we op ouderwetsche manier slechts zand zagen strooien op en bij bruggen en op hoeken van wegen. Glaüneid kan iemand echter altijd en over al narten spelen. Dat ondervond de heer S. de V. van Wieringen Maandagmorgen op de Molenvaart. De wegen waren over 't geheel niet glad meer, maar hier en daar was nog een verraderlijk stukje. Op zoo'n plek gleed de vrachtwagen van de V. weg en botste met het achterdeel tegen de woning van den heer A. Keppel. De gevolgen waren, dat een raam kapot en de muur ontzet was. Zondag is er op heit ijs van dè oude zwem plaats nog druk gereden. Nu is daar de pret natuurlijk ook uit en van het houden van wedstrijden zal, dan ook, zelfs als het weer opnieuw mocht gaan vriezen, op Dinsdag niets komen. BREEZAND. Zondagavond gaf de zangvereeniging „Vriendschap" onder leiding van den heer de Wilde, een uitvoering in de zaal van den heer Borst, m.m.v. „The Hedc Boys" o.l.v. den heer Rijkers. Na opening door den heer Baap, bracht de zangvereeniging vier num mers ten gehoore, die zeer verdienstelijk gezongen werden. Daarna volgde het optre den van „The Heic Boys", die met een pit tige marsch, gecomponeerd door den heer Rijkers, openden. Dit „Poldersche" muziek gezelschap bracht ons, die 't voor 't eerst beluisterden een aangename verrassing. Er werd vlot en kundig gespeeld. Vooral be koorden ons „Donauwellen" en „Jeanine" (Engelsche wals) terwijl van het slotnum mer: „Manus, haal op" het refrein spontaan door 't publiek werd meegezongen. Na een „open doekje" volgde nog een toegift. Hier moge nog volgen een woord van nulde voor de belangelooze medewerking van „The Heic Boys". Het slot van de uitvoering werd weer verzorgd door „Vriendschap". Ook nu gaf deze vereeniging blijk van haar kun nen. Het dub'belkwartet „Ich lauche still" van Wenzel en het duo „Wiegenliedje" van Schuil, brachten een aangename afwisseling Dat het publiek het gebodene op prijs stelde, bleek uit het aanhoudend applaus, waarop op veler verzoek nog werden gezongen „Vo gelwijn" en „Woudruischen". Het eerste en laatste couplet van .Patriottenlied" volgde als toegift. „Vriendschap" kan op een zeer geslaagde avond terugzien. We hopen nog vele malen het koor, onder de zeer bekwame leiding van haar directeur, te mogen be luisteren. Jammer, dat de opkomst niet •grooter was. De Poldersche vereenigingen verdienen volle zalen. Maar weer en wegen zullen hun invloed wel hebben doen gelden. CALLANTSOOG IJSPRET OP „HET ZWANENWATER". Hoewel het ijs slecht was en het weer minder mooi hebben in de afgeloopen dagen nog velen van de ijsbaan op het Zwanenwa- ter genoten. De mogelijkheid dat er nog ijs zal komen is lang niet uitgesloten. Wanneer zullen er nu eens pogingen in het werk wor den gesteld tot oprichting van een vaste ijsvereeniging waar we hier toch zoo'n mooie gelegenheid voor deze wintersport hebben? WERK IN WERKVERSCHAFFING WEER VOORTGEZET. Het werkverschaffingswerk in de duinen van de N.V. Mij. Hef Zwanenw&ter is van daag weer voortgezet, na een korte onder breking wegens de vorst. RAADSVERGADERING. Door den Burgemeester dezer gemeente is een vergadering van den Raad belegd tegen Vrijdagmorgen a.s. te 10 uur. CHINEESCHE REGEERINGSTROEPEN TREKKEN ZICH TERUG Overeenkomstig de bevelen der regeering. Volgens een Chineesch telegraafagent- schap hebben vliegtuigen der opstandelin gen in de buurt van Sian Foe belangrijke troepenbewegingen waargenomen, waaruit blijkt, dat de strijdkrachten van Yang Hoe Tsien zich in overeenstemming met de be velen van Nanking terugtrekken. De prestaties van onze rijders. Gisteren hebben wij den uitslag van den wedstrijd te Heerenveen reeds medege deeld. Er is echter nog wel wat meer te ver tellen over deze eerste, en naar het schijn', eenige wedstrijd van dit seizoen, omdat verschillende rijders uit onze omgeving daar aan hebben deelgenomen. Zware tocht. Laat ons allereerst eens even in het licht stellen onder welke omstandigheden zij ge start zijn. Welnu, deze waren wel allerminst prettig. Ze hadden de grootste moeite ge had om Heerenveen te bereiken. Jb. Renaud had 'n sensationeelen tocht per A.T.O. ach ter den rug; W. Keetman, K. Schenk en H. Waiboer, waren in de vroegte per auto ver trokken en troffen zulke spiegelgladde we gen, dat ze pas om half een ter plaatse wa ren. Op den Barsingerweg in de Wieringer- waard kwam ik menschen op schaatsen te gen, vertelde Keetman ons. Onze wielen gin gen 60 en de wagen zelf hoogstens 20 K.M. per uur, voegde K. Schenk er aan toe. Toen ze met z'n drieën aankwamen, was de wedstrijd over 5000 M. al bijna twee uur aan den gang. Haast-je-rep-je hebben Keet man en Schenk en ook de even voor hen ge arriveerde Renaud zich verkleed om hun 5 K.M. alsnog te rijden, wat onmisbaar was voor hun kansen op de prijzen. Renaud viel in zoo'n groote plas, dat hij doornat was en opgeven moest. Het ijs was tegen een uur of een al heel slecht gewor den. Voor den middag ging het nog best. Dijkstra en Van der Ruit en Van der Heide troffen om 11 uur a hglf twaalf zeer redelijk ijs en konden nog vrij goede tijden maken. Ook Jongert's tijd was niet slecht. Keetman kon echter geen behoorlijken tijd meer maken en K. Schenk die tegen hem reed moest driemaal met het niet voor de schaatsen, maar voor een val altijd nog harde ijs kennis maken. Jongert werd op 5000 m. vierde in 11 min. 15,3; W. Keetman tiende in 12 min. 18; K. Heitsma, Zuidscharwoude 12.49.7 en K. Schenk veertiende in 12 min. 11,3 sec. De middag. Het bestuur van Thiaff bestaat blijkbaar uit echte optimisten. Want de middagwedstrij den over 500 en 1500 meter moesten en zou den doorgaan. Maar hiervoor was men toch genoodzaakt de baan eenigszins te verande ren. Want de groote plas waar Jb. Renaud al kennis mee gemaakt had, was zoo af schrikwekkend, dat niemand er meer door durfde. Degene, die nu de buitenbaan had, was gedwongen een omweg te maken, die men in allerijl met randjes sneeuw had aan gegeven. Een en ander was allerminst be vorderlijk voor de tijden. Want Keetman en Schenk reden zoo hard ze konden, zij het dat dit 90 kans op vallen inhield, en ze maak ten ruim 57 sec. Op dezelfde baan reed Schenk in 1933 tegen Koops en noteerde 47.2! Op die 500 meter werd Jongert vierde in 59,9, Jb. Renaud 62,4, terwijl Henk Waiboer, Anna Paulowna, tweemaal viel, doch niette min doorworstelde om in 31 sec. de finish te bereiken. Toen aan de 1500 meter begonnen werd, was het duidelijk geworden, dat de kampi- oensvraag nog heel duister was. Wim Keet man had een besten 500 maar een slechte 5000, Dijkstra had een matige 500 en een besten 5000. Verder wist men niet wat de jonge Van der Heide nog in petto had. Onze harten die sedert het oogenblik dat Hollanders stem luide over de ijsbanen het magnifieke 22 gelijk spel had verkondigd, al wat harder waren gaan kloppen, kregen het nu zelfs even te kwaad. Want Wim Keetman vloog bij de 1500 M. zoo hard over de baan zonder te vallen dat zijn tijd niet te verbeteren scheen. Langen tijd bleef hij dan ook bovenaan- staan. Totdat Dijkstra onder luide aanmoe digingen van zijn provinciegenooten nog weer beter reed dan Keetman. waartoe we Dijkstra na zijn matige 500 meter niet in staat hadden geacht. Aanvankelijk verkeer de men nog in het onzekere of Keetman nog kans bij de puntentelling had. Maar al spoedig bleek dat Keetman's slechte 5000 M. zijn kansen tegenover Dijkstra te niet deed. Op die 1500 M. maakte Keetman 3 min. 4.6; Schenk 3.15; Jongert 3.16 en J. Renaud 3.22. De Noordhollandsche rijders zijn in Hee renveen gebleven om Maandag aan de kop pelwedstrijden mee te doen. IJs of geen ijs, dat moest en zou doorgaan, vertelden de heeren van Thialf Maandagochtend nog. Er stond water op het ijs en wij hebben naar wij meenen wijselijk de Noordholland sche dreven maar weer opgezocht. Geringe belangstelling. Eh was anders een bedroevend beetje be langstelling. Des ochtends hoog op vijftig menschen en 's middags niet meer dan een paar honderd. De Friezen zweren nu een maal bij de korte baan en het beroepsrij den. Wij zaten 's ochtends in de tram van Joure naar Heeren veen met enkele korts- baanspecialisten, als de Sloffen etc.,, die allen naar Grouw gingen. Ze moesten niets van de lange baan hebben en beweerden zelfs dat die er in Friesland nooit in zou komen. Ook moesten we weer hooren dat zij zelfs harder reden dan de langebaners. Toen wij een en ander aan Jongert ver telden, riep die Dijkstra er bij. En deze be aamde dat hij het al een paar maal had op genomen tegen den snelsten kortebaanrij- der van Akkrum en deze op de 160 M. steeds geklopt had. Zooals men misschien weet, maken de besten op de 160 M. een tijd van 16.9 of 17 sec. Jongert sloeg ons nog voor om even 160 M. uit te zetten en zijn tijd op te nemen. Hij garandeerde dat hij binnen de 17 sec. zou blijven. Onder de deelnemers heerschte overigens een uitstekende geest yan sportiviteit en vriendschap. Keetman,* Schenk, Dijkstra, Van der Ruit etc. zaten al gauw allerlei Zwifsersche herinneringen op te halen en toen Keetman's fotoportefeuille open ging werd de stemming zelfs opperbest. HET VOORLOOPIG PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. K.N.V.B. H.R.C.'t Gooi. BloemendaalAlcmaria. AlkmaarAlkm. Boys. HollandiaSucces BeverwijkHelder. M.F.C.Schagen. Texel—D.T.S. StrandvogelsWatervogels Nieuwe NiedorpAndijk. Alcmaria IIW.F.C. II. W.F.C. 3Alcmaria 3. West-Frisia 2H.R.C. 3. Alkm. Boys 2—K.F.C. 3. NH.V.B. Atlas—Held. Boys. Helder IIIWieringerwaard. ZeemachtH.R.C. IV. Petten—J.V.C. Schoorl—Oudesluis. H.R.C. V—B.K.C. II Helder IV—Oudeschild. Helder VSucces II. Thans in het Beneden Rhöne- gebied. In Marseille zijn de arbeiders der groote cementfabrieken in het gebied der Rhöne- monding in staking gegaan. Vijf fabrieken zijn door de stakers bezet. Te Casablanca staken alle autobuschauf- Nieuwe aanval op Malagaver- wacht Geringe vorderingen der regeeringstroepen bij Aran- juez. Een officieel communiqué van het groote hoofdkwartier deelt mede, dat van geen der fronten iets bijzonders te vermelden valt. Nieuw offensief der opstande lingen tegen Magala op komst. Uit goede bron wordt vernomen, dat de opstandelingen die op een tiental km. van Malaga geconcentreerd zijn, zeer binnenkort gesteund door de vlootstrijdkrachten, een aanval zullen ondernemen op Malaga, dat door 40.000 miliciens verdedigd wordt. Gering succes bij Aranjuez. Het communiqué van den verdedigings- raad meldt, dat de regeeringstroepen m den sector van Aranjuez nabij Villaverde 500 nieter zijn opgerukt. In den sector van Madrid is nabij El Plantio een aanval der opstandelingen afgeslagen. Spaansch koopvaardijschip aan gevallen door watervliegtuigen der opstandelingen. Het Spaansche koopvaardijschip „Delfin werd ter hoogte van Torrox aangevallen door twee watervliegtuigen der opstande lingen, welke het schip bij de Los Penas Cales tegenover het strand van Nerja op de kust dreven. Even later werd de ge strande boot door een duikboot der opstan delingen getorpedeerd. Er zijn geen slacht offers. Het leger heeft zijn zin gekregen. De regeeringscrisis in Japan is gisteren geëindigd met de vorming van het kabinet-Hayashi, generaal Nakamuro is hierin minister van oorlog, terwijl de belangrijke por tefeuille van buitenlandsche zaken is toevertrouwd aan Hiroshi Saito. Het feit, dat generaal Nakamuro belast werd met de portefeuille van oorlog, zou zegt Un. Press., beteekenen, dat het leger bij de vorming van het nieuwe kabinet zijn zin heeft doorgezet. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Hiroshi Saito, was tot dusver gezant in Washington en voordien te 's-Gravenhage. Hij werd in 1886 in Niigata Ken geboren, studeerde in de rechten aan de keizerlijke universiteit in Tokio en trad na den gebrui- kelijken voorbereidingsdienst toe tot. het di plomatieke corps van zijn land. In 1910 werd Saito door zijn regeering naar Washington gezonden, waar hij in Maart 1915 benoemd werd tot gezantschapssecretaris. Saito staat bekend als een zeer begaafd diplomaat. Tot aan zijn terugkeer in Tokio, zal Ha- vashi zich ook met de portefeuille van bui tenlandsche zaken belasten. Krupfabrieken staan twee dagen per week stil. De diplomatieke medewerker van de „Evening Standaard" weet mede te deelen dat de wapenfabrieken van Krupp de laatste twee dagen per week hebben st.ilgest.aaiL De oorzaak moet zijn geweest, dat de voorraden metaal waren uitgeput, niet dat er geen orders voor het leger moesten worden uit- voerd. Duitschland zelf levert slechts 30 van het ijzererts op dat benoodigd wordt geaoht en als er geen geregeld-en toevoer uit het buitenland komt, staan de fabrieken stil. GRIEKSCHE CREDIETEN AAN DUITSCHLAND? Gisteren verluidde te Athene, dat de Grieksche regeering besloten zou hebben Duitschland credieten tot een bedrag van 27 mi!hoen rijksmark toe te staan in den vorm van een leening, die een looptijd zou hebben van zes jaar en drie procent zou dragen. Wei tot medewerking aan be. paalde doeleinden bereid. De houding der oppositioneele liberalen ten opzichte van andere linksche partijen wordt nader uiteengezet in een langen brief welken de voorzitter Milner Grey namens het bestuur der liberale partij aan den schrijver Aldous Huxley, den leider der be weging „voor intellectueele vrijheid", heeft gericht. Al blijft de liberale partij verlan gend alles te doen, wat in haar macht is om op doeltreffende wijze^ met andere „practisch vooruitstrevenden" samen te werken, ziet zij voor dit oogenblik geen mo gelijkheid om een soort „verkiezingskartel" met de Labour Party te vormen. Milner Gray legt er overigens nog den nadruk op, dat de liberalen zeer gaarne wil- len medewerken bij alle pogingen, welke zullen worden ondernomen om de regeering te verplichten een weg te toonen, leidende tot verlaging der douanetarieven, verkrij gen van doeltreffende middelen om de in ternationale grieven te onderzoeken en op te lossen, opbouw der collectieve veiligheid en beperking en vermindering der bewape ningen. De liberalen zijn voorts ten allen tijde bereid deel te nemen aan den strijd tot oplossing van de vraagstukken van werkloosheid en ondervoeding en den strijcj tegen het fascisme. Singapore in staat van verdedig ging gebracht. Volgens berichten uit Singapore zijn daar gisterenochtend de manoeuvres van de ge combineerde land-, zee- en luchtstrijdkrach ten van Engeland in het Verre Oosten begon nen. Het doel van deze manoeuvres is de bruikbaarheid van de nieuwe verdedigings werken van Singapore te beproeven. De aanvallers beschikken over 23 oor logsbodems van de Britsche vloot in de Chineesche wateren. Singapore is in staat van verdediging gebracht. Ook de troepen van den Sultan van Johore nemen aan de verdediging deel. PURMEREND, 2 Februari 1937. Veemarkt. Koeien, totaal 460 stuks: vet te koeien 62—70 ct. per Kg., geldekoeien f80—160, melkkoeien f 110—225, 12 paarden f60—130, alles pers tuk, 55 vette kalveren, 30—60 ct. per Kg., 400 nuchtere kalveren v. d. slacht f 5—15 per stuk, 235 vette varkens 4146 ct., 85 magere varkens f 1624 per stuk, 290 biggen f 9—15 per stuk, 860 scha pen f 1531, 35 bokken f 5—15 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Februari. Uien f 0.901.40, drielingen f 1.10, grove f 1.30—1.50, gele nep f 5.20, peen f 1.50—1.80, groene kool f 3.40, kroten f 1.50, roode kooi f 1.40—3.20, gele kool f 1.20—1.60, Deensche witte kool f 11.20. NOORDSCHARWOUDE. 2 Februari. Uien 1.30—1.70, drielingen 1.10—1.20, grove 1.60, peen 1.601.90, kleine peen 50—80 ct., roode kool 1.402.80, gele kool 1.201.40, D. witte kool 11.10. W ARMENHUIZEN, 1 Februari. Roode kool f 1.80, gele kool f 1.30—2, uien f 1.601.70, grove uien f 1.80. Aanvoer: 200 Kg. roode kool, 3500 Kg. gele kool, 2650 Kg, uien. AMSTERDAM, 1 Februari. Ter veemarkt waren hedien aangevoerd* 416 vette koeien, waarvan de prijzen warent le kw. 6476 ct., 2e kw. 56—62 ct., 3e kw, 5055 ct., per Kg. slachtgewicht; 94 melk en kalfkoeien f 160210 per stuk, 48 vette kalveren: 2e kw. 53—64 ct., 3e kw. 5457 ct, per Kg. levend gewicht; 88 nuchtere kalve ren f 711 per stuk, 57 schapen f 24—28 per stuk; 488 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 5354 ct., enkele hooger, zware varkens 5253 ct., vette varkens 52 53 ct. per Kg. slachtgewicht; 6 paarden 190 150 per stuk. Aangevoerd 2 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Markt- overzicht: Runderen behoorlijke aanvoer, handel stug en prijshoudend. Melkkoeien be hoorlijke aanvoer, handel gewoon. Vette kalveren weinig aanvoer, handel gedrukt met hoogere prijzen. Nuchtere kalveren rui me aanvoer, handel vlug prijzien onveran derd. Schapen weinig aanvoer, zeer stugge handel, prijzen hooger. Varkens aanvoer niet groot, handel tamelijk willig, hoogere prijzen. Paarden aanvoer en handel onbe- teekenend. ALKMAAR, 1 Februari. Aardappelen 2.40, andijvie 11.56—17, appe len 613. Bloemendaler kool 24, boeren kool 1.56—2, gele kool 1.20—1.80, groene kool 2.804.20, knolselderie 24.20, peren 9.50 12.50, prei 1.506.20, peterselie 9, rabarber 8.50—10.50, roode kool 1.40—3.20 selderie 1.50 4, schorseneeren 1.50—3.50, spruiten 2.50— 7, ui>en 12, wortelen 24.50, breek wortelen 1—1.80 witlof I 5—7, idem II 2.50—4. De plechtige herdenking van den 350sten geboortedag van Jan P.eterszoon Coen. Een overzicM j overztertt m de Groote Kerk te Hoorn tijdent de rede van mmlster-president dr. H. Colijn

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8