Offensief bij Malaga losgebroken De kerkstrijd in De Mikado grijpt in DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Roosevelt's 6-jaren plan Incident in het Lagerhuis Duitschland Madrid onneembaar BuUenlandsch Overzicht Massa arrestaties in Rusland UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 5 FEBRUARI 1937 65e JAARG. No. 7918 SPANJE De 40-urige werkweek in Amerika KON DA Nieuwe moeilijkheden door Duitsche eischen? HELDERSCHE COURANT AANVAL INGEZET BIJ MARBELLA. Het offensief der nationalisten tegen Ma laga is gisterenmorgen en wel te zeven uur begonnen. Alle oorlogsschepen, die te Alge- ciras lagen, lichtten om even over vijf uur het anker om naar Marbella te stoomen. Queipo de Liano, die zich aan boord van de „Canarias" bevindt (en dus niet, zooals de „Daily Herald" meende te moeten veronder stellen aan boord van het Duitsche slagschip „Admiral Graf Spee") leidt persoonlijk de krijgsverrichtingen te land, ter zee en in de lucht. Verscheidene vliegtuigen werden te Marbella geconcentreerd. Er zijn thans verwoede gevechten gaande tusschen Marbella en Fuen- girola. Ojen, bij Marbella, zou door de na tionalisten in bezit zijn genomen, hoewel de regeeringstroepen zich hardnekkig verdedigen en voortdu rend uitvallen ondernemen. In den afgeloopen nacht heeft een duikboot die zich twee mijl uit de kust bevond, de streek tusschen Almeria en Malaga gebom bardeerd. Het was de bedoeling bruggen en wegen te vernielen, zoodat Malaga geïsoleerd zou worden. Volgens een bericht uit Malaga, zijn de nationalisten daarin niet geslaagd. De nationalisten beuken op het regeeringsfront. Over de stormloop, welke Franco's troepen thans op Malaga onderneemt, seint Un. Press nog nader, dat het offensief zonder onderbre ken wordt voortgezet. Om de kustplaatsen Fuengirola en Torremilinos, welke sedert gisteren onder het geschutvuur der oorlogs schepen van generaal Franco liggen, wordt verbitterd gevochten. De regeeringstroepen kunnen de voortdurend oprukkende regimenten van Franco niet tot staan brengen. Met autobussen, vrachtauto's en particuliere wagens, welke door de militaire autoriteiten in La Linea en in het geheele gebied dat zich sedert het begin van den burgeroorlog in handen van de nationalisten be vindt, gerequireerd worden, worden aanhoudend nieuwe stormtroepen naar de voorste frontlinies vervoerd. De nationalistische oorlogsschepen „Cana rias", „Baleares" en „Almirante Cervex'a steunen de troepen te land in nauwe sa menwerking met het nationalistische lucht- wapen. Verscheidene zware bombardementsvlieg tuigen zijn vandaag boven de linies der roo- den te Fuengirola verschenen en hebben er tal van bommen omlaag geworpen. In La Linea zijn inmiddels reeds de eerste vrachtauto's met gewonde nationale solda ten aangekomen. Ter herdenking van verscheidene in de ge vechten gedoode strijders waren vandaag in La Linea alle zaken en amusementsge legenheden gesloten. In een te Malaga gepubliceerd communiqué wordt o.a. medegedeeld, dat aan alle fron ten verwoed gestreden is. De opstandelin gen hebben krachtige druk uitgeoefend op den sector van Alora, doch de militie bood hevig weerstand en heeft zich in haar stel lingen kunnen handhaven. Vijf regeeringsvliegtuigen vielen nabij Malaga drie bommenwerpers der opstande lingen aan, waarvan zij er twee neerhaal den. Twee regeeringsvliegtuigen, die schade opliepen, konden hun basis weer bereiken. De regeeringsluchtmacht heeft verschillende opstandelingen formaties gebombardeerd, alsmede het station van Bobadilla, waar door de spoorlijn werd vernield. De regeeringstroepen houden stand. In den sector van Estepona en Marbella hebben de opstandelingen zich na verbit terden strijd eenige k.m. moeten terugtrek ken. De regeeringtroepen beheersohen nog steeds de weg van Marbella naar Ojen en tot nu toe hebben zij den opmarsch der recht- schen kunnen stuiten. In de vroege ochtend uren hebben watervliegtuigen der opstan delingen verkenningsvluchten uitgevoerd over het strand van Caleta. Zij werden door regeeringsvliegtuigen op de vlucht gedre ven. Largo Caballero te Madrid. Minister-president Largo Caballero is van ochtend te Madrid aangekomen. Hij heeft een bezoek gebracht aan de verschillende frontposten. Hij werd vergezeld door de ge neraals Miaja en Pozas,. Later heeft hij twee ziekenhuizen bezocht. Caballero presideerde tenslotte de bijeen komst van den verdedigingsraad van Ma drid. Madrid onneembaar. Na de vergadering van de junta verklaar de Largo Caballero aan de pers, dat vol gens zijn meening Madrid onneembaar is. Deze overtuiging is bevestigd sedert hij in de stad is aangekomen. Madrid zal niet ge nomen worden. In antwoord op een vraag over den in ternationalen toestand verklaarde Cabal lero dat de mogendheden zich er reken schap van schijnen te geven, dat het recht aan de zijde der egeering is en dat zij zal winnen. Verder verklaarde Caballero dat niet ge sproken is over ontbinding van den verde digingsraad van Madrid. De junta heeft gesproken over de verschillende vraagstuk ken, welke zijn gerezen in verband met den huidigen toestand. De regeering zal maat regelen nemen voor de ravitailleering van de stad. De regeeringstroepen hebben in de univer- siteitswijk een loopgraaf bezet, welke is aangelegd bij het paviljoen van de Larno- stichting. Ondanks de tegenaanvallen is de loop graaf in handen der regeeringstroepen gebleven. Het bezit er van is volgens dit be richt uit Madrid wegens de sirategische positie van groot militair belang. De verdedigingsraad deelt mede, dat op alle sectoren van het Madrileensche front, evenals bij het Escoriaal, bij Aranjuez en Guadalajara, een krachtig geschutvuur wordt onderhouden. Conflict tusschen metaalindustrie. regeering en Een conflict tusschen de regeering en de industrieelen dreigt de uitvoering van het vlootbouwprogramma te belemmeren en den toestand in de industrie dié in ver band met de stakingen toch reeds ge spannen is nog te verergeren. De industri eelen zouden n.1. geen staal en koper aan de regeering willen leveren, omdat zij in deze bloeiperiode den werktijd niet van 48 tot 4-0 uur willen verkorten om de bestel lingen der regeering, die vergeleken met die van particulieren betrekkelijk klein zijn, uit te voeren. De Walsh-Healy-wet heeft immers voor de fabrieken, die orders der regeering uitvoeren, de 40-urige werk week ingesteld. O.a. dreigt de marinewerf te Portsmouth (New Hampshire) door ge brek aan materiaal thans geheel stilge legd te worden. DE PAUS REEDS IN MEI NAAR ZIJN ZOMERVERBLIJF? Naar verluidt wenscht de Paus dit jaar zijn verblijf in de Villa Castel Gandolfo te vervroegen en zich daarheen reeds in Mei inplaats van in Juli te begeven, hopende op deze wijze volledig herstel te vinden. Het oordeel van den behandelenden geneesheer dienaangaande is nog niet bekend. ?fteyoi< DE STAD CAIRO THANS BUITEN GEVAAR. Uit nadere bijzonderheden over het zes jaren-plan, dat voornamelijk ten doel heeft de nationale hulp bronnen te beschermen en een reeks ontwerpen te vormen van al gemeen belang, welke in geval van een economische crisis kunnen worden uitgevoerd blijkt, dat circa 24 procent van het totale bedrag gebruikt zal worden voor bevloeiing en draineering en controle op den waterstand, ongeveer hetzelfde be drag voor wegenaanleg, en de rest voor de opruiming van krotten, verbetering van den bodem, bebos- sching, e.d. ROOSEVELT. Nieuw gevaar. 'n Vloedgolf stort thans volgens Un. Pr., mil- lioenen tonnen water in de Missisippirivier, waardoor voor de omringende gebieden nieuw gevaar dreigt en speciaal New-Ma- drid, Hickmann en Kentucky moeilijk aan overstrooming zullen ontkomen. Voor Cairo daarentegen beteekent het, na dagen van angstig waken, de veiligheid, ten zij een heftige wind mocht komen opzet ten, die het water tegen zijn dammen en dijken zou opzweepen. Ondertusschen is het aantal dooden van de gezonken schepen tot twintig gestegen, terwijl nog negen personen worden vermist. Men veronderstelt dat de crisis in het Mississippigebied nog wel veertien dagen zal duren, maar Memphis is thans veilig gebied verklaard, tenminste wat het ge vaar voor overstrooming betreft. Het wordt intusschen door een influenza-epidemie geteisterd, die vooral in de vluchtelingen kampen vele slachtoffers maakt. Honderd vijftig duizend arbeiders zijn op het oogenblik in de weer, om de dijken van de Mississippirivier te versterken. (Alarfr Het gebied vaö ttea strijd in het Zuiden De wet op het regentschap niet gericht tegen den koning. „Een monsterachtige aantijging" Volgens de corr. van het Hsbl. heeft zich bij de behandeling van het wetsontwerp op het regentschap in comité generaal een in cident voorgedaan toen Gallacher, de eenige communist in dat huis, in het debat zeide, zeker te weten dat het ontwerp was gericht tegen de personen die thans op den troon zitten. Hierop sprong de conservatieve afge vaardigde, lord VVinterton, op, en zeide met warmte, dat zelfs een lid, dat een zoo gering percentage van de openbare meening ver tegenwoordigt, niet mag worden toegestaan zulk een monsterlijke aantijging te uiten zonder dat er ernstig tegen wordt geprotes teerd. „In naam van het geheele land, met uitzondering van de communistische partij, zeg ik, dat dit een bewering is, die geen schijn van waarheid bevat en alleen kan worden bedacht door iemand met een ver ward brein", aldus Lord Winterton. Maxton, Gallacher's partner van het ver- eenigd front der uiterst linksche partijen, vroeg daarop: „Wil Lord Winterton het Huis in vertrouwen nemen en het mededee- len, hoe hij zijn tegenspraak van den heer Gallacher kan rechtvaardigen?" Lord Win terton antwoordde hierop: „De heer Galla cher zeide, dat het hier een tijdelijk ontwerp betreft, ingediend om te voorzien in het ge val van den tegenwoordigen Koning. Die verklaring is van eiken grond ontbloot". Op de vraag „waarom?" van Maxton, zeide Lord Winterton nog, „dat Gallacher had geinsu- nieerd, dat er iets met den tegenwoordigen Koning was, dat het noodig had gemaakt dit ontwerp in te dienen. Dit was echter een monsterlijke aantijging en was volkomen onwaar-." HET KOLONIALE VRAAGSTUK HET LAATSTE PROBLEEM DAT OM EEN OPLOSSING VRAAGT? Het is niet voor de eerste maal dat we op deze plaats schrijven over het koloniale vraagstuk, in verband met de Duitsche ver langens. Het zal ook niet voor het laatst zijn dat we dit probleem bezien, omdat het een vraagstuk is met zooveel gevaarlijke kanten, dat het zelfs niet afgewikkeld zou zijn bij het toestaan van de Duitsche ver langens. Voorloopig is trouwens nog niet duidelijk wat Duitschland wil. Wil het al zijn koloniën terug of slechts een deel daar van? Volgens den Berlijnschen corr. van Reuter, die, zooals men in ons nr. van gisteren ge lezen heeft, een onderhoud heeft gehad met goed ingelichte Duitschers, zou Duitschland al zijn koloniën terugwenschen. En daar zit een logische gedachte achter, want zoo be weerde men, nu Hitier de verantwoordelijk heid van Duitschland aan den oorlog van de hand gewezen heeft ,nu is het in bezit nemen van de Duitsche koloniën na den oorlog, als een daad van roof te beschouwen. Dat is een logische redeneering en daaruit is gemakkelijk de gevoltrekking te maken, dat Hitier straks met zijn koloniale eischen voor den dag zal komen, zooals hij dat trou wens al in vage termen uit heeft laten ko men. Hoe zullen daarop echter de mandataris sen reageeren. Sedert 1918 hebben zij het beheer over het Duitsche koloniale bezit en het is niet te gelooven dat zij daar zonder meer afstand van zullen doen. Men voelt hier tal van voetangels en klemmen. De N. R. Crt. schreef gisterenavond over de koloniale wenschen van Duitschland o. m.: De Duitsche wenseh om in het be zit van koloniën te worden gesteld, wordt eenerzij ds gedragen door het verlangen naar eerherstel, een punt, dat zich moeilijk voor discussie leent omdat het voor den niet-Duitr scher uit den aard der zaak een ge heel andere beteekenis heeft dan voor den Duitscher. Anderzijds wordt Duitschland door economische mo tieven gedreven en het is begrijpe lijk, dat naarmate de nood in Duitschland stijgt, aan dit deel der be doelingen een steeds grooter plaats zal wor den ingeruimd. Zij, die zich in Engeland evenals in an dere landen tegen de teruggave van kolo niën verzetten, meenen dit te moeten moti- veeren door erop te wijzen, dat de geschie denis heeft uitgewezen, dat koloniën duur zijn en als economisch object alleen een verliespost leveren, omdat men belangrijk goedkooper dezelfde goederen op de vrije markt kan koopen. Dit argument laat Duitschland echter on verschillig en zal het niet van zijn eischen afbrengen. De N. R. Crt. schreeft daarover: Er is den Duitschers weinig aan gelegen of zij gedwongen zouden zijn in de nieuwe koloniale gebieden groote investeeringen te maken, waar slechts kleine baten tegenover staan, zoodat de producten bij aankoop op de vrije markt veel goedkooper zouden zijn ge weest. Hitier maakte zich tot tolk dezer ge dachte, toen hij op 30 Januari het argument, dat deze koloniën geen werkelijke waarde hebben, verwierp met de woorden: „Het is duidelijk, dat in tijden van algemeene wel vaart de waarde van een bepaald gebied kan dalen. Maar heit is even duidelijk, dat in tij den van nood zoo'n waardeering een veran dering ondergaat en Duitschland leeft nu in een tijd van een moeilijken strijd om le vensmiddelen en grondstoffen". Voor Duitschland is niet het dilemma: Waar kan ik het goedkoopst koopen? maar naar Duit sche opvatting moet het dilemma aldus worden gesteld: Kan het binnenslands ver kregen worden of krijg ik door meer uitvoer of credieten voldoende deviezen om het el ders te koopen? Men kan zich in Engeland wel in het door Duitschland gestelde dilem ma indenken. De vraag is echter: zal Duitschland de eenmaal verkre gen koloniën straks weer niet ge bruiken om een groote vloot op te bouwen, uitgaande van de stelling: waarom zou Duitschland niet gelijk andere mogendheden de middelen mogen hebben om zijn koloniën te verdedigen? Dat is het nieuwe gevaar. Hoe denkt Italië er over? Dat, ondanks de DuitschItaliaansche vriendschap, de kerkvervolging, die in het derde rijk, onder goedkeuring der hoogste nationaal-socialistische autoriteiten zooveel afbreuk doet aan de eendracht des volks, geenszins de goedkeuring wegdraagt van Italië, blijkt herhaaldelijk uit de beschou wingen, welke de Italiaansche bladen aan dezen Kulturkampf wijden. Het bekende Katholieke dagblad „L'Aven- nire d'Italia" schrijft, zegt de N. R. Crt., over de droevige gebeurtenissen in het „be vriende" Duitschland de volgende merk waardige woorden: „Er bestaat in Duitschland geen enkele waarborg meer, in weerwil van het Concor daat, noch voor de vrijheid der bijzondere school, noch voor het instandhouden der Katholieke organisaties, werkliedenbonden en jeugdvereenigingen. De Katholieke Pers heeft het recht niet meer, noch de noodige middelen, om zich té handhaven. Alleen de campagne tegen den Katholieken geest en tegen het werk van de Kerk wordt van overheidswege ge duld. Teruggedreven in de sacristie, beroofd van iedere vrijheid om zich te verdedigen, tegen de agitatie van anti-clericalen en moderne heidenen, is de Katholieke Kerk in het derde rijk geheel aan banden gelegd. Het nationaal-socialisme doet alsof het leiding heeft bij den kruistocht van deze wereld tegen het commu nisme, doch in werkelijkheid vernie tigt het totaal alle godsdienstige waarden. Begrijpt het nationaal-socialisme dan niet, dat het juist daardoor in de kaart speelt van de communis ten? Is men dan in Duitschland vergeten, dat het meest hechte bolwerk tegen het bolsje wisme juist gevormd wordt door de Katho lieke Godsdienst. Waarom, indien men het communisme wil bestrijden dit hechte bolwerk tegen de roode vloedgolf afbreken?" Tienduizend Polen in Rusland gearresteerd. De bladen melden, dat in de laatste we ken ongeveer 10.000 Polen in Sovjet Rusland zouden zijn gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd betrekkin gen met de Trotzkisten te hebben onderhou den-. Voorts wordt uit Moskou gesneld, dat in de fabriek Metromer te Kief een brand heeft gewoed, waarbij verscheidene perso nen om het leven zijn gekomen. Aangezien de Gepeoe vermoedde, dat de brand door leden der oppositie is gesticht om op deze wijze te protesteeren tegen de terechtstelling van Pyatakof c.s. is een streng onderzoek aan den gang. Landdag toch verdaagd. Over het verzet der politieke partijen in Japan tegen het voornemen der regeering om den Landdag voor eenigen tijd naar huis te sturen, seint Domei nader uit Tokio, dat, nadat de partijen geweigerd hadden in te gaan op het verzoek der regeering, de lager huiszitting te verdagen tot 10 Februari, ge neraal Hayashi zich tot den keizer heeft gewend met het verzoek in te grijpen. De keizer heeft daarop gisterenmorgen een be velschrift onderteekend, waarin deze verda ging opgelegd wordt. HIROHITO. De „Asah Sjimboen" meldt, dat Hayashi besprekingen heeft gevoerd met den afgetre den minister van buitenlandsche zaken. Arita, over de bezetting van dezen post. Het blad voegt hieraan toe, dat Hayashi de por tefeuille van buitenlandsche zaken zoo spoe dig mogelijk aan een nieuwen minister wenscht te overhandigen. Er is echter nog geen definitieve keuze gemaakt. Het blad is van meening, dat de sterkste candidaat Sato is, de Japansche ambassadeur te Parijs, die zich thans onderweg naar Japan bevindt, waar hij zijn verlof zou komen doorbrengen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1