ODEREVUE Van nachtkleeding naar bruidstoilet is een groote stap Zaterdag 6 Februari 1957, Vierde blad TWEE UITERSTEN HEI' ondergoed gehoorzaamt in de laatste jaren meer en meer aan de wet, dat het onder de japon, die het bedekt, volkomen onzichtbaar zijn moet. De ze regel is de toets der onderkleeding ge worden. Alle ondergoed dat onder de japon „markeertof zich ook maar vermoeden laat, moet afgekeurd worden, óók al zou het in andere opzichten nog zoo mooi zijn; ander zijds is onderkleeding, waarvan de aanwe zigheid volkomen onopgemerkt blijft, geheel en al aanvaardbaar, óók al mist zij iedere versiering. Deze grondregel geldt voor alle seizoenen. In dit koude jaargetij behoort men aan on derkleeding zeker den eisch te stellen, dat zij de vitale deelen des lichaams behoorlijk beschermt en bij voorbeeld geen onbedekt „no man's land" beginnen laat op de plaats waar de kous eindigt maar zij behoeft daarom nog niet verzwarend op de figuur te werken. Dun wollen ondergoed, dat zonder één plooitje overal de lichaamslijn volgt, doet het even goed als een verzameling kleeding- stukken, die over elkaar worden aangetrok ken, de huidademhaling grondig belemme ren en op stuk van. zaken toch niet veel be ter dan een hygiënisch-rationeel wollen pak je beschutten. Alle versieringen zijn in dezen tijd overbo dig. En 's zomers eigenlijk ook, want de ten- denz in het goede seizoen de onderkleeding tot haar meest simpele uitdrukking terug te brengen, schijnt zich voor den komenden zomer nog scherper te zullen uitspreken dan reeds het geval was. Wat in een sportieven tijd als de onze zeker niet verwonderen kan en trouwens, zonder meer toejuiching ver dient. Over wat wij 's nachts te dragen hebben, bestaat er niet zooveel eenstemmigheid. Twee stroomingen bestrijden elkaar. De eer ste houdt het op zoo luxueus-mogelijke nacht japonnen de pyama vindt nog maar wei nig aanhang die meer op scheppingen yan de „haute couture" dan op die van den lingerie-fabrikant lijken; de tweede is er op uit ook de kleeding voor den nacht te ver eenvoudigen. Het ziet er naar uit dat de aanhangsters van den eenvoud terrein win nen, want de dure nachtjapon, die wel heel mooi maar in vele opzichten ook heel on- practisch is en meer van een elegant désha- billé dan van iets anders heeft, wordt min der en minder gekocht. Als vroeger een meisje trouwen ging, stel de zij er een zekere eer in ondergoed en nachtjaponnen te bezitten, die een verruk king voor de oogen waren, en als zij zelf goed met de naald wist om te gaan, zat zij uren en dagen en weken te borduren op MAGALI Avondjapon van purperen kant met ot- toman-jaquette in dezelfde tint. Ontwerp: Lucien Lelonq, Parijs Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden.) lapjes stof, die zooveel inspanning en oogen vermoeienis zeker niet waard waren. Het moderne meisje is wat haar „dessous" be treft heel wat spoediger klaar. Zij kiest ze eenvoudig en practisch, zonder kanten en zonder borduursels. Versieringen worden be ter aangebracht op kleedingstukken, die te zien komen. De nachtjapon gaat dezelfde richting als de rest. De kleuren zelfs wijzigen zich. Tot voor betrekkelijk korten tijd waren de meeste nachtjaponnen roze of perzikkleurig; tegen woordig zijn ze maïsgeel, lichtblauw en blauw-grijs. De „robes de nuit" zijn verder van een stof, die niet kreukelt en niet from melt, een stof waarop de nacht geen vat heeft. In dit verband zou ik nog even willen op merken dat het in ieder geval aanbeveling verdient 's nachts geen enkel kleedingstuk te dragen, dat men overdag gedragen heeft; de nachtjapon alléén is voldoende en deze laat ste wordt zonder ceintuur gedragen. Het lichaam moet 's nachts zich volkomen ont spannen kunnen en nergens mogen banden of knoopen drukken. De huidademhaling moet geen enkele belemmering ondervinden. Met het oog daarop worden tegenwoordig „robes de nuit" ontworpen, die nauwelijks nog dien naam verdienen en die eigenlijk al leen in een tot de heupen reikend jakje be staan. De rest van het lichaam blijft onbe dekt en wie aan deze dracht went doet voor de rest van haar leven van de lange nacht japon met vreugde afstand. Deze jakjes zijn voor den winter van niet-kriebelende wol en voor den zomer van linnen of van linon. Zij geven het vraagstuk van de nachtklee ding een nieuwe oplossing, die alle jonge vrouwen zeker met vreugde begroeten zul len. V V Van onder- en nachtkleeding naar het bruidstoilet is zeker een heele stap, maar als de actualiteit der mode zich met uitersten bezig houdt, behoeven wij er ons geen ge wetensbezwaar over te maken haar op dit terrein te volgen. Daarenboven wordt het voorjaar, voor bruiden en bruidstoiletten het ware seizoen, en er is dus reden te over een paar woorden te zeggen over het toilet, dat door de uitverkorenen op den dag, dien zij terecht als een der gelukkigste van haar le ven beschouwt, gedragen wordt. Voor het bruidstoilet blijft zich, ondanks vele pogingen andere kleuren in zwang te brengen, wit, in verschillende tonaliteiten, handhaven. Is de bruid jong dan wordt als stof voor het toilet gewoonlijk crêpe geko zen crêpe d'Albène bijvoorbeeld en de versiering bestaat uit fransjes, die de taille markeeren, de mouwen, die lang moeten zijn, om de polsen wat van haar strakken eenvoud ontnemen, en om den hals geluk kige en sierlijke effecten te weeg brengen. Als hoofdtooi wordt een kanten mutsje ge dragen of een van geborduurde tulle. Pail letten en pareltjes kunnen voor de noodige schittering zorg dragen. Dit meer eenvou dige toilet kan zonder sleep gedragen wor den, maar de rok moet in ieder geval lang zijn. De wat oudere bruid doet wellicht het best haar keus op ivoor-satijn te vestigen, dat rijk en somptueus aandoet, en waarbij een sleep uitmuntend past. Als ceintuur kan een al- veren cordelière dienst doen en de tullen sluier kan door een krans camelia's worden vastgehouden. Zeer nieuw is de sleep, die 5u de linkernaad van de rok een aanvang neemt, vervolgens om het lichaam gedra peerd wordt en daarna in sleep eindigt. Wat de bruidsmeisjes betreft, is iedeie fantasie veroorloofd, mits de toiletten een harmonisch geheel vormen. Voor deze toile - ten wordt thans vooral veel crêpe-georgeb'^ gebruikt; zij moeten een frisschen kleurigeu indruk maken. De moeders van het Jonge paar doen het best in laken of fluweel gekleed te gaaz Heeft het huwelijk plaats in een jaargetijde, waarin bont gedragen wordt, dan is er ah reden de toiletten van bontversieringen te voorzien. Vooral zilvervos komt in aanmea- king. De blouses der „moeders" kunnen va:i met-goud-geborduurde kant zijn of zelfs van lamé, de hoeden zijn van fluweel en de handschoenen van peau de Suède. Zco wordt een even chic als ceremonieel geheel verkregen. De toiletten van jongere zusters, nichten en andere jonge meisjes, die aan de plechtig heid deelnemen, zullen bij voorkeur van flu weel zijn, maar iedere somberheid moet vermeden worden. De rokken zijn lang tenzij het zeer jonge meisjes betreft maar eenvoudig. Een al te gesouligneerde ,make up" dient vermeden te worden. Een beetje rouge en wat poeder, hoe onzichtbaarder, hoe beter aangebracht, kunnen er mee door, maar het getuigt niet van goeden smaak een trouwplechtigheid „dik in de verf' bij te wonen. Als u naar de opera gaat kunt u uw schade in dat opzicht zonder bezwaar inha len. GERTRUDE, Koning Carnaval in Nioe. HnH JL i n k s t RITSELENDE TAFT EN SOEPELE ZIJDE De combinatie taft en zijde is bij dit avondjaponnetje buitengewoon goed geslaagd. De rococo strikjes aan hals en taille geven er een bijzonder cachet aan. Laat echter een ieder die niet in 't bezit is van een overslank fi guurtje zich er voor hoeden dit japonnetje te kiezen. Rechts: In de mode voor het a.s. voorjaar-seizoen zullen geen daverende omwentelingen plaats hebben. Deze eenvoudige sportmantel is er alweer een bewijs van. De breede schouders blijven behouden, terwijl de lange rij knoopen het geheel zeer opfleurt. Men ziet ook hier al weer uit, dat de japonnetjes en mantels van vorig jaar nog lang niet ouderwetsch zijn geworden. Midden? GEBREIDE BLOEMEN VOOR KRAAG EN MANCHETTEN Het verdient aanbeveling haakzijde en dunne pennen te gebruiken. Voor de bloemen begint men 18 steken op te zetten, daarna iO naalden recht en iO naalden averecht te breien. De bloemblaadjes bestaan slechts uit li steken, daar de overigen de bloembodem moeten vor men en tevens het verkregen plissée bij elkander moeten trekken tot een roset (Zie patroon ddt de halve bloem toont.) Voor de bloembodem wordt een klein donker vierkantje gemaakt, dat naderhand opgenaaid ■wordt,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13