ffgp»>!) De gouden Roos Nederlanders verdwijnen in Duitschland De Toekan heeft pech De waferonttrekking aan onze Duinen Koelbloedige inbrekers Inschrijving slachting zware varkens Fietser onder een trein geraakt De parlementaire onschendbaarheid De felephoon- en telegraafver binding met het paleis Soestdijk Tweede Kamer Een geheimzinnige geschiedenis. In den loop van de vorige week maakte de 42-jarige W. C. uit Venlo een zakenreis naar Dortmund. Tot dusverre is hij niet te ruggekeerd. De familie, die in Duitschland inlichtingen vro.eg naar zijn mogelijke ver blijfplaats, kwam, ondanks alle moeiten, niet te weten, waar C. vertoefde. Men meent echter uit verkregen informa ties te mogen concludeeren, dat C. door de Dnitsche politie is aangehouden en waar schijnlijk te Munster verblijft. Men heeft zich ook nog in verbinding gesteld met den consul-generaal te Dusseldorf. Deze heeft echter geen definitieve inlichtingen om trent de aanhouding kunnen verschaffen. Kort voordat C zich naar Duitschland wilde begeven, had C. een dringend tele fonisch verzoek gekregen, dat van zijn zwager, zekeren P. S. uit Lobberich, af komstig zou zijn, om naar Lobberich te komen. C. heeft toen zijn reis naar Dort mund via Lobberich, een plaatsje tusschen Venlo en Viersen gemaakt, ten einde aan het verzoek te voldoen. Bij aankomst te Lobberich werd C. echter onmiddellijk gearresteerd. Het stond vrijwel vast, dat niet zijn zwager, doch iemand anders hem telefonisch had opgeroepen. Men wordt te meer in deze meenimg ver sterkt, omdat P. S., daags na de aanhouding van C.. door de politie van zijn bed werd gelicht en even eens in bewaring werd gesteld. Of- ficieele inlichtingen heeft men ech ter niet kunnen bekomen. Intusschen werd het geval nog geheimzin niger, toen de hotelhouder M., die C. goed kende, uit Lobberich werd opgebeld met het dringend verzoek voor een ernstige gebeurte nis, welke zou hebben plaats gehad, over te komen. Daar de heer M. op dat moment geen tijd had, verzocht hij den heer S. uit Venlo om zich naar Duitschland te begeven en zich te Lobberich op de hoogte te stellen van wat er voorgevallen was. De heer S. werd bij aankomst aldaar even eens gearresteerd, doch later vrijgelaten. Het bleek toen, dat de vrouw van P. S. uit Lob berich, die in hevige ongerustheid verkeer de, ten einde raad zich tot haar kennissen te Venlo had gewend. Door bemiddeling van den consul te Dus seldorf tracht men licht te brengen in deze geheimzinnige geschiedenis. de bedijking van den noordoostelijken polder de hoop uit, dat de inschrijving ook voor andere maatschappijen dan de maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken zou zijn opengesteld. Voorts achtten zij raadzaam, dat die aanbesteding niet als een geheel zou worden beschouwd, doch derwijze zou ge schieden, dat ook op kleinere gedeelten kan worden ingeschreven. Verscheidene leden uitten opnieuw hunne beduchtheid over de werkzaamheid van de stichting „Joodsche arbeid" in de Wierin- germeer, omdat hun inziens de kans blijft bestaan, dat de Joodsche kolonisten aldaar zullen trachten hier te lande emplooi te vinden. Moeilijkheden met een der mo toren kort na het verlaten van de Engelsche klist. Het toe stel op het vliegveld te East- church geland. Gi. uenochtend heeft het K.L.M.-vliegtuig „Toekan" een Douglas D.C.2 dat om tien uur van Croydon was vertrokken, even na het verlaten van de Engelsche kust moei lijkheden gekregen aan een der beide moto ren. De bestuurder, te Roller, die bemerkte, dat de motor niet goed liep, besloot toen, om alle risico's te vermijden, naar Engeland terug te keeren. Hij zette koers naar het dichtstbijzijnde vliegveld te F.astchurch (Sheppy), dat zich 70 km. ten Oosten van Croydon bevindt, en dat hij na korten tijd, vliegende op een motor bereikte. Zonder moeite zette te Roller daar het toestel op den grond. De acht passagiers, de vier leden der bemanning en de postzak ken zijn met taxi's naar Croydon vervoerd. Met het volgende K.L.M.-toestel is de onder broken reis toen voortgezet. In den loop van den dag is technisch per soneel van Schiphol te Eastchurch aangeko men om den defecten motor onder handen te nemen. Men was van meening, dat de motor gerepareerd zou kunnen worden en men hoopte daar reeds morgen mee gereed te zijn, zoodat het toestel dan naar Neder land zal kunnen terug vliegen. En de invloed daarvan op de aantasting onzer kust. T Joden- dorp in de Wieringermeer. henen is het voorloopig verslag aver de l,..,7.üOtiug van het Zuiderzeerfonds voor 1937, waaraan het volgende is ontleend: Enkele leden betoogden, dat de aanneming van deze wetsvoordracht inhoudt bewilli ging in het bedijken van den Noord-oostelij- ken polder, hetwelk een bedrag van ongeveer 70' niillioen zal vorderen. Naar aanleiding hiervan spraken zij nogmaals hun leedwe zen er over uit, dat met die bedijking een aanvang zal worden gemaakt voordat het eindrapport van de „commissie drinkwater voorziening westen des lands" zal zijn ver schenen en ter zake kundigen de gelegen heid zullen hebben gehad, hun oordeel om trent dat rapport uit te brengen. Als waarschuwend voorbeeld van een maatregel, welks gevolgen, men niet heeft overzien, noemden deze leden de uitdieping van de Oude Maas tusschen het Scheur en Dordrecht, na dewelke de hoedanigheid van het water in onze benedenrivieren heel wat slechter is geworden, zeer ten nadeele van waterleidingen, tuinbouwbedrijven en indu strieën. Wijders stelden zij de vraag, of de ten vorigen jare zoo bijzonder sterke kustaantasting den Minister reden heeft gegeven tot een onderzoek, in hoeverre de onttrekking van duin water de aantasting van kust en duinen bevordert. Sommige leden spraken, met het oog op de eerlang te venvachten aanbesteding van De hoogste onderscheiding welke een Paus aan een Souvereine kan verleenen. De „Osservatore Romano" heeft officieel gemeld, dat Z. H. de Paus op 7 Maart a.s. een Gouden Roos zal wijden, om haar aan „Koningin Helena van Italië en keizerin van Ethiopië" te doen overhandigen. De overhandiging van de Gouden Roos aan een souvereine beteekent de hoogste onderscheiding, welke een Paus aan de betrokkene verlee nen kan. In vroeger tijd werden Gouden Rozen ook aan keizers en koningen, bekende heilig dommen en zelfs aan steden geschonken. Ten slotte werd de Gouden Roos evenwel nog uitsluitend aan katholieke koninginnen en keizerinnen verleend. De geschiedenis van de Gouden Roos is zeer oud, want reeds in de vroege Middel eeuwen werden zij door de Pausen gewijd. Toen wijdde de Paus de Gouden Roos in het Lateraan, voordat hij zich naar de basiliek van het H. Kruis van Jerusalem begaf, om daar te pontificeeren. Daarbij reed de Paus op een witten telganger, omgeven door zijn geheelen hofstaat, terwijl hij zelf de Gouden Roos in de rechterhand droeg. Na de plechtigheden stond de koning of de keizer gereed, om het kostbare geschenk in ontvangst te nemen. Het katholieke koningshuis van Savoije heeft, wat de Gouden Roos betreft, een zeer oude traditie. In 1701 reeds zond Paus Cle- mens XI de Gouden Roos aan koningin Ma ria Louise van Savoye, toen zij op het punt stond in het huwelijk te treden met koning Philip V van Spanje. In 1825 schonk Paus Leo XII de Roos aan koningin Maria There- sia van Sardinië, die als pelgrim naar Rome gekomen was bij gelegenheid van het toen malige Jubeljaar, In 1847 zond Paus. Pius IX de Gouden Roos aan koningin Maria ThereSia, genihlin van Vfctor Emanuel, den tt>ekomsti£en koning van het vereenigd Italië. Het-was in hek jaar waarin prinses Maria Pia geboren werd, wier peet Paus Pius IX is geweest. Gedurende het pontificaat van Paus Pius X en Paus Benedictus XV vond geen wijding van de Gouden Roos plaats. Onder het ponti ficaat van den roemrijk regeerenden Paus is de Gouden Roos evenwel tweemaal gewijd, in 1923 voor koningin Victoria van Spanje en in 1925 voor de tegenwoordige koningin weduwe van België. De Gouden Roos is niet slechts een ver gulden roos, doch bestaat uit een geheelen rozentak, welke verscheidene rozen en knop pen draagt. De geheele tak is vervaardigd van zuiver gou'd. In het midden bevatten de bloemen een klein vat, waarin de Paus tijdens de wijdingsceremonie, welke even eens zeer oud is, wat gewijde balsem en mus kus doet. De dag van de wijding is, op enkele uit zonderingen na, steeds Zondag Laetare ge weest- De Gouden Roos heeft een zinnebeeldige beteekenis en beteekent Christus-Koning, overeenkomstig de "woorden van den Hei land: „Ik ben de bloem van het veld en de lelie der weide. aj.-4.vv v»,', V-" m s" M' -■ 'vm f f' MM,;-- §r- .'"•ih-."'?-:)- r V. i j pU- ":Yv-' W 'r-O* ■Eh*>; b:. V ie iv) &JP DE GOUDEN ROOS. Op 3 Maart zal de Paus een gouden roos zegenen, die aan Koningin Helena van Italië wordt aangeboden bij haar 40-jarig huwelijksfeest met Koning EmanueL Zij wandelden kalm langs de afzetting heen. In den vorigen nacht zijn, naar de Msb. meldt,, twee inbrekers te Rotterdam uit een door de politie afgezet blok huizen aan haar ontko men, doordat op een dreigement van één der dieven een bewoner vrij zijn huis liet passeeren. Een bewoner van de Bloemstraat bemerk te dat twee inbrekers bezig 'waren om het kantoor der N. V. Fabriek van Chemische producten v.h. W. F. Struyck en Co. aan de Coolschestraat te doorsnuffelen. De man waarschuwde de politie, die onmiddellijk uit voerige maatregelen trof en het geheele blok huizen deed afzetten. De dieven schijnen echter lont te hebben geroken en beraamden middelen om te ont snappen. Zij klommen over heiningen en kwamen in tuintjes van nevenbewoners te recht. Een der inbrekers zakte daarbij nog door' een kippenhok. Dan tikten zij aan de achterdeur van een der huizen. De desbe treffende bewoner deed op dit geklop open en zag tot zijn schrik twee mannen staan van wie een, met een breekijzer gewapend, hem bedreigde met: „Als ie ons niet door laat, ga je eraan". De bewoner stelde prijs op zijn leven en liet de inbrekers door. Zij wandelden via de gang naar de voordeur en verdwenen naar buiten. Op hun gemak wandelden de dieven de Bloemstraat uit, nagestaard door den be woner van het gastvrije huis. Toen de politie de omgeving op haar po gingen om inbrekers te vangen attent maak te en verzocht om, wanneer zij de lieden ontdekten flink alarm te maken, deed de gastvrije bewoner, die nog aan de deur stond, den politieman mededeeling van wat hem enkele minuten te voren was overko men. Men begrijpt, dat de desbetreffende recher cheur üitennate „verheugd" was over deze ontsnapping, vooral toen later nog bleek, dat een der politiemannen de kerels had ge zien, doch ze als vertrekkende familieleden van den genoemden gastvrijen bewoner had aangezien. De „gastvrije" is echter door de politie al terdege aan den tand gevoeld, want men vermoedt, dat hij misschien toch wel iets meer van deze affaire afweet. Alles aan laagsten inschrijver toegewezen; Centrale bespaart f 54.000 Naar het Hsbl, verneemt heeft de Veehou derijcentrale met goedkeuring van minister Deckers^ heden het lossen, slachten, keuren vóórkoelen en ladën van uit de markt te nemen en in te vriezen zware varkens ge héél opgedragen aan den laagsten inschrij ver voor 19/4 cent per 100 kilo geslacht ge wicht plus 20 cents rijksloon. Tot dusver werd voor dit werk een vergoeding toegekend van f 1.75 plus 20 cents keurloon! De eigenlij ke verwerkingskosten zijn dus thans gedaald van f 1.75 op 19/4 cent, dus tot één negende deel van vroeger. Het plan is, om gedurende drie maan den 2000 varkens per week in te vriezen, dus in totaal 26.000 varkens of circa 354 milli- oen kilo geslacht gewicht. Door thans te la ten inschrijven, in plaats van een door den crisisaccountantsdienst berekende vergoe ding te geven, bespaart de Veehouderijcen trale dus een bedrag van plm. f 54.000 in drie maanden tijd! Een groote stad onder water. Droevig beeld van de zwaar door de Ohio- overstrooming geteisterde stad Louisville in Amerika. Wie deze laagste inschrijver is, is nog niet bekend, doch het moet uit den aard der zaak een zeer groote fabriek zijn, die in het verleden extra-vangante winsten heeft ge maakt, want een inschrijving van 1954 cent plus keurloon, dus totaal 3954 cent, ligt be neden den kostprijs; deze ligt in de buurt van 80 cents plus keurloon, dus in totaal een gulden (tegenover de vroegere „vergoe ding" van f 1.75 plus keurloon, dus f 1.95). Nogmaals wijzen wij er op, dat op deze wij ze de vroegere bacon-contractwinsten door dezen inschrijver worden gebruikt, om nu het contract verdwenen is de kleine re ondernemingen dood te drukken. Slechts het Landbouwcrisisfonds spint hierbij garen. Gerekend naar den kostprijs heeft de Cen trale vroeger f 35.000 te veel betaald voor een zelfde quantum, als zij thans wil gaan invriezen. Ten slotte spreken wij als onze meening uit, dat het niet zal komen tot een invrie zing van 26.000 zware varkens, dit op grond van de marktpositie. In aansluiting op dte reeds vroeger ver schenen berichten' inzake de inrichting van een postkantoor nabij het paleis Soest dijk kan thans nog het volgende worden gemeld. Het buiten bedrijf zijnde hulppostkantoor, gelegen tegenover het Paleis, is de afgeloo- pen weken geheel nagezien en de daar aanwezige telefoon- en telegraafleidingen zijn onderzocht. De noodig gebleken voor zieningen aan de technische uitrusting van dit kantoor zullen nu worden aangebracht en ook het kantoor-meubilair zal worden aangevuld en vernieuwd. In het Paleis zelf zal een telegrafiekamer komen. Hier zal een telegraaftoestel vol gens geheel nieuw systeem worden opge steld, waardoor de ontvangst en verzen ding van telegrammen direct in het Paleis zelf kan geschieden en bespoedigd en ver gemakkelijkt wordt, omdat het Paleis met een speciale lijn rechtstreeks aansluiting zal hebben op de groote internationale lijn. Voorts deelt men ons mede, dat in het Paleis ten gerieve der bewoners een ge heel automatische huistelefoon-centrale zal worden ingericht. Een ongeluk dat goed afliep. Op den overweg aan de Karnemelksloot te Gouda, in de spoorlijn GoudaSchoonhoven is gisterenochtend tegen half negen een on geluk gebeurd, dat wel bijzonder goed is af- geloopen. Uit de richting Stolwijkersluis na derde de trein, welke om 7.35 uit Schoon hoven was vertrokken en om 8.18 in Gouda moest aankomen. Toen de trein naderde en aan de breede zijde van de Karnemelksloot al half op den overweg was, kwam uit de richting van de IJssellaan een fietser, de 23-jarige electri- cien H. den Adel uit Gouda, die voor de loco motief de brug opreed. Vermoedelijk is zijn fiets geslipt met het gevolg, dat hij viel en door de machine werd gegrepen. Ongeveer vijf-en-dertig meter werden de jongen en het rijwiel over de spoorbaan medegeschoven. De machinist had van het ongeval niets be merkt. Door het geroep van menschen, die bij den overweg stonden, begreep hij even wel, dat er iets gebeurd was en onmiddellijk bracht hij toen den trein tot stilstand.De fiet ser bleek geheel bekneld te zitten tusschen de locomotief, de volkomen vernielde fietsen de spoorbaan. Onmiddellijk is men begon nen de machine op te vijzelen en het rijwiel uit te zagen, waarna het slachtoffer, wiens kleeren van het lijf waren gerukt, kon wor den bevrijd. Per auto van den Geneeskundi- gen Dienst is den Adel naar de wijkverple ging gebracht, waar geconstateerd werd, dat hij er goed was afgekomen. Hij heeft een kniewond, een hoofdwond en ontvellingen aan het lichaam opgeloopen. Na verbonden te zijn, kon hij naar huis worden vervoerd. Den A. heeft verklaard, dat hij den trein te laat had opgemerkt. Hij had niet de bedoe ling de brug op te gaan, doch wilde rechts uitrijden. Door zijn krachtig remmen maakte hij echter een zwaai en schoot de brug op, waar zijn rijwiel slipte. Er is door de po litie proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De trein had door het ongeval 20 minuten vertraging en versperde al dien tijd het ver keer op de breede zijde van de Karnemelk sloot. „Monnikenwerk! Over oprui ing en schending van geheimen Het werk op stemmen afgedaan. na Den Haag, 5 Februari 1937. De Katholieke Haagsche wethouder Ir. Feber (het ex-Kamerlid) heeft eens onder vroolijkheid in den Raad gezegd, dat hij niet van „monnikenwerk" hield, met welk woord hij natuurlijk iets anders bedoelde dan den arbeid van kloosterlingen. Zijn par tijgenoot Goseling zal heden misschien ook wel iets in bovenbedoelden geest gedacht hebben toen hij moest ervaren, dat al het werk, dat hij besteedde aan den opzet van zijn amendementen nopens het gedeelte der Grondwetsrevisie met betrekking tot invoe ring van openbare lichamen voor beroep of bedrijf^ tenslotte tevergeefs was. Dat is wel de weg van vele amendementen, doch men moet heden-middag de uitvoerige, schier-eindelooze discussies over deze zaken hebben meegemaakt om te beseffen, wat „monnikenwerk." in overdrachtelijken zin precies te beduiden heeft! De betere „systematiek", welke mr. Gose ling beoogde, heeft de Kamer niet gewild, en slechts de Christ. Ilistorischen steunden de Katholieken. Zoodat het voorstel onver anderd werd aangenomen (met afwijzing der Liberalen, Communisten en Staatk. Ge- ref.) Meer succes boekte de heer Goseling met zijn amendement om de benoeming van Staatssecretaris mogelijk te maken; het werd namelijk aanvaard met 49—30 stem men. En het eveneens van gisteren datee- rende amendement-Donker (S.D.) strekken de om politiek veroordeelden niet van het passief kiesrecht uit te sluiten duikelde met 5128 (voor de S.D.A.P. de V.D. de Comm. en de heer Duys.) Na het ruim twee uren durende „gehas pel" met de amendementenGoseling, die telkens gewijzigd en aan het einde toch afge wezen werden, ging men verder met de af doening van par. 9 betreffende immuniteit van Kamerleden, de Ministers de Regeerings commissarissen en vertegenwoordigers van ministers. De huidige Grondwet bepaalt, dat de genoemde personen niet gerechtelijk vervolgbaar zijn voor hetgeen zij in de ver gadering hebben gezegd of schriftelijk over gelegd. De Regeering wil nu mogelijk ma ken, dat bedoelde personen, indien zij zich schuldig maken aan opruiing of het schen den van geheimen, wel strafrechtelijk ver volgbaar zijn. De discussie welke zich over deze kwes tie ontwikkelde, waren interessant genoeg om er 't een en ander van te vermelden. Allereerst moet worden vastgesteld, dat hij do bespiegelingen over het voorstel weer duidelijk iets van de oude „antithese" om den hoek kwam kijken, want de oude „rech terzijde" wgs unaniem voor het gebodene terwijl een hecht „links-front" van Commu nisten tot Liberalen toe, oppositie voerde. Wel opmerkelijk was den communist De Visser college in parlementaire historie te hooren geven, toen hij er de vermaarde „Bill of Rights" bij haalde om aan te toonen, hoezeer de parlementaire onschendbaarheid aan het stelsel verknocht is, wil men niet vervallen in willekeur a la de Engelsche Karei I en kwistig strooide hij met citaten van Ruys en Kranenburg. De heer oJckes wilde niet, dat de rechter lijke macht zich met den inhoud van par- lemenaire redevoeringen gaat bemoeien. Van de voorstanders sprak het eerst mr. Rutgers van Rozenburg (C.H.), die zei, dat, indien bij ons nu gevaren bestonden als des tijds in Engeland onder Karei I, hij zeker voor de amendementen zou zijn. Want hij was vóór hnndhaving v.tn het vrije woord, ook als de heer De Visser aan de macht is gekomen (vroolijkheid). De afgevaardigde wenschte echter vrijheid niet met losbandig heid te verwarren. Mr. Terpstra (A.R.), bleek van oordeel, dat opruiende taal nimmer noodig is. De hui dige repressie achtte hij onvoldoende, zoo wel wat de opruiing als het schenden van geheimen betreft. Minister De Wilde begon met te zeggen, dat het hier niet gaat om de vrijheid van het Parlement, maar om het berechten van delicten. Wanneer iemand hier opruit, dan maakt hij gebruik van middelen, die hij niet mag en die hij niet behoeft te gebruiken. Het dogma der onschendbaarheid is ontstaan om te kunnen optreden tegen vorstenwille- keur. Doch die tijden zijn geweest. Ook Thor- becke, Buys en Krabbe wilden uitzonderin gen. De replieken brachten nu en dan beroe ring. Mr. Wendelaar betoogde, dat hij zeker niet bang is voor de Kroon, maar wel voor „andere figuren", die mogelijk in de toe komst op zouden kunnen treden. Mr. De Geer (C..H.) vond, dat een zich vergrijpend Kamerlid geep extra bescherming moet kun nen genieten. Als hij 's avonds op een verga dering hetzelfde zegt als hier, dan kan hij strafbaar wezen. „Moeten wij hier dan een minder soort gezelschap zijn!?" (Gelach.) De heer De Visser riep uit, dat 't hem ge noegen deed, dat een deel der burgerlijken (de liberalen) mede tegen „de schending" op trekt. (Hilariteit.) De parlementaire golven sloegen hoog op, toen mr. Westerman (ex-N.H.) het spre kersgestoelte betrad. Hij was namelijk getroffen door de woorden van den heer Wendelaar over die „andere figuren" die in de toekomst wel eens een plaats tus schen Kroon en Parlement zouden willen trachten te verkrijgen. „Deze gedachtengang 's niij geheel onduidelijk!", aldus de afge vaardigde onder een daverend gelach. Ten slotte werd een poos stilgestaan bij par. 19, omdat ir. Albarda een paar amen dementen had. De behandeling der Grondwetsrevisie Is ten einde. President Aalberse deelde mee, dat hij van plan is a.s. Dinsdag voor te stellen, de eindstemming over de acht ont werpen a.s. Donderdag te doen plaats heb- bon. En voorts zal er in de komende weck een avondzitting zijn om de Indische Be grooting tijdig te kunnen afhandelen, aan gezien dr. Colijn spoedig de alg. beschou wingen in den Senaat moet meemaken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2