De Geneeskunde keert tot de terug, AKKERS Marineberichten \tegenHoest, Griep. Bronchitis, Asthma WIJ GEVEN J. VAN DE WITTE, Visscherij DE ALLERHOOGSTE WAARDE VOOR OUD GOUD EN ZILVER KEIZERSTRAAT 103 Vlootaalmoezenier M. Albada Jelgersma heeft ontslag gevraagd Wordt pastoor te Franeker dam- Beroemde Geleerden roemen -thans de kruiden welke Abdijsiroop bevat De zoo bijzondere werking van AKKER's ABDIJSIROOP berust op de geneeskracht van oude beproefde „cruyden" Apotheker Dumont heeft de werking dier „genees-cruyden" nog versterkt door 'n nieuwe wetenschappelijke toevoeging! Gconitum Grijp dus vol vertrouwen naar„'s werelds béste hoest-siroop" Mail Hr. Ms. „O 16". Nederlandsche oorlogsbodems op reis. meer „willekeurige menschen letterlijk en fi guurljjk van het tooneel verdwijnen"! Nogmaals: men begrijpt, dat hier trucs toe gepast worden, maar die zijn zoo „geheim zinnig zoo knap, dat men tevergeefs naar de oplossing zoekt. Zooals men in de betreffende advertentie kan lezen, treedt Prof. Dudlay heden en mor gen nog in „Casino" op. Voorjaarsharing Na de vorstperiode en het stormachtige weer, waardoor ook de visscherij in de Wad denzee belemmering ondervond, is er toch bij den afsluitdijk weer eenige vangst van haring geweest. Wel was de vangst gering, maar misschien zijn deze haringen de voorloopers van de groote invasie, die elk voorjaar weer onze zeegaten binnenkomt. Echter is het nog wel heel vroeg, om nu al de groote scholen te zien verschijnen. De prijs was 10.per tal. Ofschoon deze prijs hoog lijkt, kan deze toch niet als een bepaalde basisprijs worden beschouwd, omdat de geringheid van het kwantum aan den prijs geen richting kan geven. Versche haring nog te IJmuiden. Ofschoon de haringteelt, uitgeoefend door onze loggers, als geëindigd mag worden be schouwd, was er Donderdag te IJmuiden toch nog weer aanvoer van versche haring. En nu wel door een Engelsche drifter. Vroeger waren deze vaartuigen gewone verschijningen aan den IJmuider afslag, maar de laatste jaren zag men ze bijna niet meer. Vermoedelijk kon toen de Engelsche markt hun visch in vol doende mate afnemen, zoodat het gaan naar onze markt geen voordeel kon opleveren. Deze Engelsche drifter profiteerde van de hooge vischprijzen en maakte een besomming van 1777.hetgeen als een goed resultaat kan worden beschouwd. Iets dalende prijzen. De prijzen van tarbot en tong gingen Vrijdag eenigszins terug. Tarbot gold 1.80 per kilo en tong 1.70. De laatste vischsoort was met dertig cent per kilo naar omlaag gegaan sedert den vorigen dag. Toch mogen deze prijzen nog als zeer hoog worden aan gemerkt. De scholprijzen bleven hoog, evenals griet, schar en bot. De kustbooten vooral maakten uitstekende besommingen, evenals de loggers, waarvan er één zelfs boven de 1600.— kwam en er ver schillende ruim boven de duizend gulden be- somden. Deze loggers hebben de laatste maanden goede treiluitkomsten en hun vangsten worden thans ten zeerste te IJmuiden gewaardeerd, omdat ze zoo bijdragen tot den aanvoer, die door den handel veel te kort wordt geacht. De bij de Marine bekende Franciscaner Pa ter Maximinio Albada Jelgersma heeft met ingang van 1 Februari ontslag gevraagd als Vlootaalmoezenier en is met ingang van dien datum benoemd tot Pastoor te Franeker. Vlootaalmoezenier ALBADA JELGERSMA. Op advies van den voormaligen Vlootaal moezenier H. Alink werd Pater Jelgersma in December 1926 aangezocht om als hulpaal moezenier op te treden. Zijn eerste reis maakte Z.E. op 6 Januari 1927 met Hr. Ms. „Tromp". In JanuariMaart 1929 werd een tweede reis gemaakt met Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Na dat het Hoofdbestuur van de Vereeniging „Christophorus" gedurende een reeks van jaren de noodzakelijkheid van een tweeden vlootaalmoezenier had bepleit, werd Pater Jelgersma op 31 Januari 1930 officieel tot Vlootaalmoezenier benoemd met standplaats te Vlissingen. Sindsdien was aan Z.E. de zielzorg van de R.K. schepelingen te Vlissingen en te Rotterdam toevertrouwd, waarbij Z.E. te Rot terdam in bijzondere mate kon rekenen op de hulp van den Directeur van het R.K. Mariniers tehuis aldaar. Vlootaalmoezenier Jelgersma werd vanaf zijn benoeming de eenige varen de Vlootaalmoezenier. In den laatsten tijd dook meermalen het gerucht op, dat Vlootaalmoeze nier Jelgersma ontslag zou aanvragen; de aan vrage komt intusschen voor velen toch nog vrjj onverwacht. Bij de Marine kenden velen den jovialen en goedlachschen aalmoezenier en deze telde er vele vrienden. Johannes, Albertus, Petrus Albada Jelger sma werd 4 Juli 1879 te Bolsward geboren doorliep het gymnasium te Megen, werd 1 Oct. 1899 te Maastricht gekleed en nam den kloos ternaam Mgximinus aan. Den 25sten Maart 1906 werd Pater Albada Jelgersma tot Pries ter gewijd. Toen hij tot Vlootaalmoezenier be noemd werd, was pater Jelgersma reeds 51 jaar oud. Bij K.B. van 14 December 1936 is aan den schout-bij-nacht H. Ferwerda vergunning ver leend tot het aannemen van het orde-teeken van commandeur der orde van de ster van Roemenië, hem geschonken door Zijne Majes teit den Koning van Roemenië. Aangenomen in den Zeedienst. 11 Januari 1937. Lichtmatrozen: J. Beenhouwer, P. Bek, J. J. Bookelaar, C. Chatelain, K. van Dellen, G. Dieffenbach, K. van Diepen, G. van Drempt, A. van der Eist, C. J. van Eijk, K. Flens, B. Gerritsen van der Hoop, G. Gravendeel, C. A, van der Ham, L. Hoogewerf, J. Kluijfhout, D. van Leeuwen, M. J. Lens, W. J. C. van der Mark, A. van der Meer, .W. J. Meerman, W. A. Odendaal, F. A. Passenier, J. van Pel, W. J. Roelse, A. van Schalk, P. J. C. van Soelen, A. van der Stok, J. Stoop, C. van Strien, T. van Thienen, A. L. Tuijnman, J. G. Verdijsseldonk, J. H. Zegwaart, S. J. van Zomeren. 13 Januari 1937. Lichtmatrozen: G. L. Arends, R. C. Arends, J. Bal, J. van Breda, J. Brom, J. van Dix- hoorn, G. van der Dussen, W. C. Ebbe, M. J. Geeratz, G. L. de Haan, D. Hart, A. W. Heijboer, J. J. Hoeder, G. A. Holleman, R. L. de Jaeger, H. J. Jansen, J. H. de Jong, A. Korteweg, C. Kos, H. de Koster, N. Los, J. Lucas, C. Luke, J. Minnaard, L. L. van Onselen, C. Ritman, W. J. Stavenuiter, A. M. Stevenhaagen, J. M. Tak, A. Verschuure, P. J. Winterink, M. C. Wijnands. 15 Januari 1937. Lichtmatrozen: C. Balster, G. J. van de Beek, C. J. van Benthem, B. van den Boom, J. T. Bouwman, J. Brouwer, K. Bruns, B. Bruijel, J. H. Claudius, A. -T. van Dijk, C. H. de Groot, A. Haas, T. G. Hagelaar, J. F. van Halderen, S. Hannema, J. de Heer, P. Hoek- sma, P. J. ter Hoeven, H. E. Hogenbijl, J. W. van Hoorn, J. Jansen, R. Jansen, H. de Jong, P. Kats, C. Kersten, N. Kip, J. Leerzem, P. P. M. Martinot, R. Noordhuis, F. T. Obdeijn, H. Oosterdijk, H. A. Pelser, J. van der Plas, J. A. Rommers, W. H. J. Röring, F. J. van Telgen, R. van Tuinen, T. van Velzen. P. Ver- burgt, J. Verhoorn, A. Visscher, D. Wielinga, H. Wijbenga, H. Zeeman. Overplaatsingen. Schipper A. Overduijn van Afd. M. Rotter dam, (aanb. mijnenveger J. v. Amstel), 1 Febr. 1937 geplaatst bij den bouw van de 4 mijnen vegers bij P. Smit Jr. te Rotterdam. Schipper J. C. Breedveld, van Afd. M. Rotterdam (bouw mijnenveger P. de Bitter), 1 Februari 1937 geplaatst bij den bouw van de 4 mijnenvegers bij de werf Gusto te Schie- Oppertorpedomaker G. Harjer, van Wacht schip Willemsoord naar Schorpioen, 1 Febr. '37. Sergt. telegrafist G. Meng van R. D. Amster dam naar O. Z. D„ 1 Februari 1937. Sergt. telegrafist D. H. Versteeg van R. D. Amsterdam naar de Mok, 1 Februari 1937. Bootsman S. Jonker van Nautilus naar Schorpioen, 1 Februari 1937. Sergt. maj. der marns. B. Nijenhuis van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. Willems oord, 15 Februari 1937. Sergeant der marns. E. Elsendoorn van Afd. M. Rotterdam naar Kaz. Willemsoord, 15 Februari 1936. Sergeant der marns. J. D. de Goede van Afd. M. Rotterdam naar Kaz. Willemsoord, 15 Februari 1937. Sergeant der marns. C. G. M. Abbenhuis van Kaz. Willemsoord naar Afd. M. Rotterdam, 15 Februari 1936. Sergeant-torpedomaker H. W. Baars van Schorpioen naar O. Z. D., 24 Februari 1937. Majoor-machinist A. van Zoest van v. Speijk naar O. Z. D„ 19 Maart 1937. Maj. ziekenverpleger H. Dirkzwager van Wachtschip Willemsoord naar Hospitaal, 24 Maart 1937. Bootsman D. Brusselman van Vidar naar Wachtschip Vlissingen, 5 Februari 1937. Bootsman G. J. van Dort van Wachtschip naar Vidar, 5 Februari 1937. Kwartiermeester G. van Leeuwen van Wachtschip Willemsoord naar de Kooij, 15 Februari 1937. Kwartiermeester P. Rijers van v. Speijk naar Kaz. Willemsoord, 15 Februari 1937. Kwartiermeester K. Pelgrim van v. Speijk bevolen overplaatsing op 15 Februari 1937 naar de Mar. Kaz. te Willemsoord ingetrokken. Korpl.-monteur G. J. Berndsen van W.schip W.oord; datum bevolen overplaatsing naar de afd. Marns. R'dam en plaatsing bij den bouw van den mijnenveger P. de Bitter, gewijzigd van 1 Febr. in 4 Febr. '37. Korpl.-konstabel H. C. v. d. Beek, van W.- schip W.oord, bevolen overplaatsing naar de afd. Marns. R'dam en plaatsing bij den bouw van den mijnenveger P. de Bitter op 1 Febr. ingetrokken. Korpl.-konstabel J. Dirven, van O.Z.D. naar Nautilus, 15 Febr. '37. Kwartiermeester I. J. Betzema, van Schor pioen naar Nautilus, 15 Febr., onder intrek king der op 15 Febr. '37 bevolen overplaat sing naar de Mar.kaz. W.oord. Korporaals der marns. R. Dellebcke, G. J. van Pelt, L. van Hoek, P. Brans, J. J. Wil- lems, J. H. Kromjong, A. J. Gigenback. J. Leissner van afd. Marns. R.'dam naar Kaz. W.oord, 15 Febr. '37. Korpl.-bottelier W. T. J. v. Kouwen, van W.schip W.oord naar Kon. Inst.. 4 Febr. '37. Korpl.-telegrafist A. Bauw van W.schip W.oord naar O.Z.D. 24 Febr. '37. Korpl.-telegrafist T. Kremer, van. W.schip W.oord naar Walstation, 24 Maart '37. Korpl.-machinjst G. J. A. Koningstein van Van Speijk naar O.Z.D., 24 Febr. '37. Korpl.-machinist A. J. Verhorst, van Van Speijk naar O.Z.D., 24 Feb. '37. Korpl.-ziekenverpleger P. Goossens, van W. Crunöctt Deze reeds in de oudheid bekende kruiden bevallen tegen aandoeningen der ademhalings-organen genees krachtige stoffen, in hun natuurlijke samenstelling. Daardoor kunnen ze gemakkelijk door het lichaam worden opgenomen en omgezet. Beter dan de latere „chemische stoffen". Be kende geleerden erkennen dit thans. Professor Tschirch te Bern zegt o.a. t „De geneeskunde zal weder tot de oudste geneesmiddelen terugkeeren, tot de geneeskrachtige planten en kruiden.Professor Rubner te Berlijn zegt o.a.: „Alleen die stoffen kunnen genezen, die door het lichaam kun nen worden omgezet, dus zooals we ie in vele planten en kruiden vinden." In Abdijsiroop zijn verwerkt een 20- ial kruiden, waaronder Drosera en Aconitum, welke in den laatsten tijd door bekende doktoren weder bij voorkeur worden aangewend tegen bronchitis, hoest, calarrh. Apotheker Dumont heeft thans aan Abdijsiroop nog toegevoegd het krachtig „hoest- bedwingende" middel: „codeïnum". Door deze nieuwe toevoeging wordt de natuurlijke werking der kruiden geenszins verminderd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt ■de schitterende werking van Abdij siroop nog doeltreffender, 'n Betere samenstelling tegen aandoeningen def ademhalingsorganen, de ondervin ding zal 't U bewijzen, is ondenkbaarI ABDIJSIROOP >Vè ar.-:. schip W. oord naar Hospitaal 24 Febr. '37. Matroos 2e kl. A. de Nooijer van Kaz. A'dam n. W.schip Vliss., 5 Febr. '37. Stoker 3e kl. H. Verbrugge van Van Speijk naar W.schip W.oord, 30 Jan. '37. Stoker 3e kl. C. B. v. Leeuwen van Van Speijk naar W.schip W.oord 30 Jan. '37. Stoker-olieman L. Roelse, van Afd. M. R'dam, bouw mijnenv. A. Crijnssen, naar Afd. M. R'dam, bouw mijnenv. P. de Bitter, i Febr. '37. Stoker-olieman H. A. Noordhof, rol als- voren, van P. de Bitter naar A. Crijnssen, 1 Febr. '37. Matroos le kl. M. van Stee van W.schip W.oord naar W.schip Vliss. 8 Febr. '37. Schoenmaker G. A. de Werk, van Schor pioen naar Kaz. W.oord 8 Febr. '37. Stokers 3e kl. A. T. Janssen, W. A. Rijkers, P. Quakernaat, van Kaz. W.oord, bevolen overplaatsing op 1 Febr. '37 naar Van Speijk ingetrokken. Matroos le kl. J. Abspoel van W.schip W.oord naar W.schip W.oord kernb. Gld., 3 Febr. '37. Matroos le kl. J. J. Kasteel van W.schip W.oord naar W.schip W.oord Kernb. Gld. 3 Febr. '37. Marinier le kl. W. M. Huissoon van Afd. Mar. R'dam naar O.Z.D., 8 Febr. '37. Stoker-olieman P. Warbout van Nautilus naar W.schip Vliss., 15 Febr. '37. Matrozen le kl. J. A. Appeldoorn, J. Jaspers, A. Duk van W.schip W.oord naar Nautilus, 15 Febr. '37. Matroos le kl. G. Fluiter van W.schip Vliss. naar Nautilus 15 Febr. '37. Matroos le kl. A. Kiburg van W.schip W.oord naar Nautilus 15 Febr. '37. Stokers 3e kl. K. L. Buker, W. Garssen, J. H. de Graaf, van Van Speijk naar Nautilus, 15 Febr. '37. Marns. le kl. J. S. Berg, N. Nieuwenhuijs, C. Kollaart, F. J. Robert, H. Roberst, P. M. Giebelen van afd. Mar. R'dam naar Kaz. W. oord, 15 Febr. '37. Tamboer le kl. B. v. d. Tuin, van Afd. Mar. R'dam naar Kaz. W.oord, 15 Febr. '37. Stoker-olieman A. J. Bannink, van Van Speijk naar O.Z.D. 24 Febr. '37. Bevorderd: Nederland. Met 16 Nov. 1930. Stoker-olieman M. Talens, tot korporaal- machinist. Met 1 Dec. 1936. Kwartiermeester S. Jonker tot bootsman. Met 1 Januari 1937. Bootsman H. Matthijsse tot schipper. Bootfeman H. Melgers tot schipper. Met 13 Januari 1937. Schipper J. C. Anspach tot opperschipper. Bevordering. Stokers der 3e klasse J. M. van Strien, C. Kroon en A. C. den Iseger, 1 Febr. '37 be vorderd tot stoker 2e kl. Onderstaande korporaals-machinist hebben het examen voor sergeant-machinist met gun- stigen uitslag afgelegd: J. J: Schenkels. D. Hoordhoff. J. J. Martijn. F. J. H. van Dijk. B. v. d. Dikkenburg. C. v d. Most, C. Crucq, P. F. Jacobs, D. A. Rogge veen, A. Deelen, J. Gras, N. H. Striet, H. Haasdijk, F. J. S. Verschuur. Onderstaande korporaals der mariniers heb ben het examen voor sergeant der mariniers met gunstigen uitslag afgelegd: L. van Hoek, G. J. van Pelt, P. Brans, R. Dellebeke, J. J. Willems. Met ontslag uit den zeedienst: Stokers 3e kl. A. T. Janssen, W. A. Rij kers, P. Quakernaat, 2 Febr. '37. Ondervolgende schepelingen zijn den 26en Jan. '37 per m.s. „Dempo" uit O.-I. terug gekeerd Bootsman A. M. Nachbahr, majoor-zieken- verplr. H. Dirkzwager, korporaal telgr. T. Kremer, id. A. Blauw, korp.-ziekenv. P. Goos sens, korp.-kok F. van der Linde, matroos der le kl. L. M. Looijinga, sergt.-torpedomaker H. W. Baars, maj.-machinist A. van Zoest. korp.-machinist G. J. A. Koningstein, stoker olieman A. J. Bannink, id. M. Talens, korp.- machinist A. J. Verhorst, sergt. d. mariniers Z. Straves marinier der le kl. T. J. H. M. van der Veer. Van onderstaande schepelingen is het thuis varen ingetrokken: Korporaals-konstabel M. van Reems en J. van Tricht 13 Jgn. '37 per m.s. J. de Witt". Stoker-oliem. H. Blazer en H. J. Buurman, 20 Jan. '37 per m.s. „Slamat". Onderstaande schepelingen zyn aangewezen voor thuisvraren: Stokers-olieman H. Blazer en H. J. Buur man 13 Jan. '37 per m.s. „J. de Witt", van Tg. Priok. Matroos xler le kl. H. de Jong, 13 Jan. '37 per m.s. „J. de Witt" van Tg. Priok. Matroos der le kl. J. P. Machielsen 20 Jan. '37 per ms. „Slamat", van Tg. Priok. Ondervolgende schepelingen zijn- aangewezen om den 17en Maart 1937 per m.s. „Johan de Witt" naar Oost-Indië te worden uitgezon den: Schipper L. J. Stoeken, sergt.-bottelier R. J. v. d. Veen, sergt.-ziekenv. P. Wakker, sergt.- schrijver N. V. Volkert, sergt.-kok W. M. van Dijk, sergt.-vltm. (H.) H. Enting, kwartier meesters W. de Niet, P. F. v. Overbeeke, J. Geertse, matroos le kl. T. J. Mulder, korp.- konst. A. H. Jonker, id. J. G. Weug, korp.- bott. W. F. H. Boëseken, botteliersmaat G. Willems. korp.-ziekenv. J. Besseling, schrij- versmaat 'J. A. Kuit, id. J. H. Henze, timmer- mansmaat J. Ornee, matrozen le kl. C. M. Baas. J. van Tricht, H. van Lunsen, F. van Lienen, matroos 2e kl. P. de Maat, matroos 3e kl. F. van Ruiswijk, matrozen 2e kl. G. J. de Ruiter, J. Bosch, F. Heidoorn v. d. Louw, schoenmaker J. J. Scherer, Kleermaker J. A. van Oosten, korpl.-tamboer H. M. Schwedler, tamboer le kl. G. C. Kraaijenveld, tamboer 2e kl. R. Stijnis, mariniers 3e kl. A. D. den Bak. P. J. Baars. G. van Beijeren Bergen en Henegouwen. H. C. de Boer, J. A. v. d. Boo- gert A. A. de Bruin, P. van Buren. Korp.-bottelier W. 't Mannetje, serg. der mar. M. J. Rentmeester, korp. d. mar. H. P. v. d. Schelde, marn. le kl. O. K. Schilling. Aangewezen om den 19en Febr. 1937 per m.s. „Costa Rica" naar West-Indië te worden uitgezonden. Serg. der mar. E. Weiland, marn. 3e kl. C. Bakker. Aangewezen om den 5en Maart 1937 per m.s. ..Simon Bolivar" naar West-Indië te worden uitgezonden. Schipper H. Verhart, mariniers 3e kl. M. v. Balsfoort, A. van Driel, T. F. Benard. Aange wezen om den 2en April 1937 per m.s. „Colom bia" naar West-Indië te worden uitgezonden. Serg.-schrijver M. Müller, serg.-timm. J. M. Huijbens. Bestemming om 17 Maart 1937 met het m.s. „J. de Witt" naar Oost-Indië te wor den uitgezonden ingetrokken en aangewezen om den 24 Maart 1937 per m.s. „Indrapoera" naar Oost-Indië te worden uitgezonden. Marn. 3e kl. A. v. Driel .Bestemming om 14 April 1937 naar Oost-Indië te worden uit gezonden ingetrokken. Marn. 3e kl. J. J. Beelman. Bestemd om 14 April 1937 per m.s. Sibajak naar Oost-Indië te worden uitgezonden. Volledig gefrankeerde stukken (volgens buitenlandsch tarief) voor opvarenden van Hr. Ms. Onderzeeboot O 16 kunnen worden verzonden naar: Washington 9 Februari laatste buslichting hoofdpostkantoor 12.05. Washington 12 Febr. laatste buslichting hoofdpostkantoor 12.05. Ponta Delgada 19 Febr. laatste buslichting hoofdpostkantoor 7.10. Lissabon 12. 15, 17 Maart laatste buslich ting hoofdpostkantoor 7.10. 's-Gravenhage, 5 Februari. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is 5 Febr. te Istanboel aangekomen. Hr. Ms. „De Ruyyter" is 4 Febr. van Alex- andrië vertrokken. Hr. Ms. „O 16" bevond zich 4 Febr. om 12 uur des midadgs op 32 gr. 10 min. N.B., 60 gr. 8 min. W.L. Het schip was sinds 36 uur opnieuw in stormweer en hooge zee. Aan boord is alles wel. VERZENDING BRIEVENMALEN VOOR Hr. Ms. PANTSERSCHIP „HERTOG HENDRIK". Brieven en andere stukken voor opvarenden moeten worden gefrankeerd volgens het tarief voor het buitenland. Om in de eerstvolgende zending te worden opgenomen, moeten bedoelde stukken ter post worden gebracht op de tijdstippen, op bijgaande staat vermeld en als plaats van be stemming vermeld de daar aangegeven aan gegeven aanlegplaats. De tijdstippen van buslichting gelden voor de bus aan het hoofdkantoor. Lijst van brievenmalen, te verzenden aan Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Aanlegplaats: datum en uur laatste buslichting Athene 14 Febr. 6.15 15, 16, 17, 18, 19 20.55 Dubrovnik 28 6.15 1, 2, 3, 4, 5 Mrt. 20.55 Bordeaux20 20.55 22, 23, 24 25 26, 27 16.15 27 20.55

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7