Het Gemeente-bestuur als concurrent van werkgevers in onze stad? DE WEEK: Een zuinigheid die de wijsheid bedriegt Burgerlijke Stand van Den Helder Legerberichten Beëediging reserve-officieren. Haven van Nieuwediep Hi_t volgende adres werd heden aan den gemeenteraad gezondent Edelachtbare Heeren, De ondergeteekenden, bestuurders van het district Den Helder van de Federatie der Werkgeversorganisatiën In het Boekdrukkersbedrijf; de Afdeeling Den Helder van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafen Bond; de Afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Katholieken Typo grafen Bond; de Afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Christelijken Grafi- schen Bond: hebben met leedwezen kennis genomen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Den Helder tot aanschaffing van een Multilith-kantoor machine, teneinde op deze machine het verslag van de Gemeente, van de Bedrijven en van andere Gemeentelijke Instellingen, de begrooting, de rekening, de raadsverslagen en -notulen en alle benoodigde formulieren ter Secretarie gereed te maken. Ondergeteekenden mogen aannemen, dat het welzijn der verschillende industrieën in Uwe Gemeente Uwen Raad zeer ter harte gaat. Zij wijzen U bij dezen op de belangen van de te Den Helder gevestigde grafische industrie. Ook deze heeft nog steeds onder de crisis te lijden. Desondanks is, dank zij de goede samenwerking tusschen Werkgevers- en Werknemers organisaties, de werkloosheid tot een minimum beperkt gebleven, omdat in vele gevallen juist ter voorkoming van ontslag maatregelen werden getroffen. Door het gereedmaken van bovengenoemde werken op de Multilith- kantoormachine zal een zeer belangrijk kwantum drukwerk aan het Grafisch bedrijf worden onttrokken en zal een zoo belangrijke werkvermindering nood wendig ontslag van werkkrachten het gevreesde gevolg zijn. Immers, de meer genoemde drukwerken vereischten tot heden in het drukkersbedrijf een dusdanig aantal werkuren, dat nu reeds vaststaat, dat minstens 3 arbeiders (gezinshoofden) ontslagen zullen worden. Waar, in het bijzonder in dezen tijd, door alle openbare colleges begeerig wordt uitgezien naar de mogelijkheid van werkverruiming, om daardoor het aantal werkloozen minder te doen worden, hopen de ondergeteekenden, dat Uw^ overwegingen er toe mogen bijdragen, de meerbedoelde werken voor de grafische werkgevers en werknemers te Den Helder te doen behouden. Juist één dezer dagen is bij de Tweede Kamer een Wetsontwerp inge diend, bepalingen inhoudende, die zullen strekken tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid, waaraan de bedoeling ten grondslag ligt, door een juistere getalsverhouding tusschen jong en oud personeel, de gezinshoofden te beschermen en het aantal volwassen werk loozen kleiner te doen worden. In het georganiseerde grafische bedrijf is een dusdanige getalsverhouding reeds vele jaren vastgelegd in de bestaande Collectieve Arbeids Overeenkomst tusschen Werkgevers- en Werknemers- Organisatiën. Indien sterke vermindering van werk in het typografisch bedrijf te Den Helder als consequentie werkloosheid met zich brengt, zou voor de gemeente-financiën per saldo geen bezuiniging uit de opheffing van den te verrichten arbeid in de typografische bedrijven kunnen worden verkregen. Afgescheiden van het feit, dat het product der meergenoemde machine technisch zeer ten achter staat bij dat van een behoorlijk geoutilleerde drukkerij, wijzen wij U er op, dat het toch noodzakelijk is, dat de diverse stukken, die van Uwe Gemeente uitgaan, duurzaam zijn en inkt en afwerking zoodanig moeten zijn, dat deze stukken ook in een verre toekomst nog leesbaar en bruikbaar geacht kunnen worden. Bovendien is het van groot belang voor de bestudeering van de stukken, dat deze duidelijk en overzichtelijk verzorgd zijn en daaraan moet nood zakelijkerwijze bij vervaardiging op dé Multilith-kantoormachine veel ont breken. Verder meenen wij op goede gronden te kunnen aannemen, dat de oogenschijnlijke besparing, die U met het vervaardigen van de bedoelde stukken op de Multilith-kantoormachine meent te kunnen bereiken, bij een nauwkeurige kostprijs-berekening, in de practijk illusoir zal blijken te zijn, te meer waar U, behalve de uitgaven aan de aanschaffing verbonden, een typist-schrijver moet aanstellen en een bedrag moet uittrekken voor papier, inkt, onderhoud der machine, enz. enz. Tenslotte mogen wij U er op attent maken, dat het wel vast staat, gezien het groot aantal werkuren, dat tot heden noodig is geweest voor de ver vaardiging van de drukwerken, die Burgemeester en Wethouders zich voor stellen op de Multilith-kantoormachine gereed te maken, dat Uw Raad spoedig voor het feit geplaatst zal worden een tweede machine te moeten aankoopen. Dit zou vanzelfsprekend gepaard moeten gaan met het aanstellen van meerder personeel, om de machine te bedienen en het werk verder gereed te maken, waarbij wij U er op attent maken, dat ons uit ervaring bekend is. dat de bediening van de Multilith-kantoormachine niet gelijk te stellen is aan die van een gewone cyclostyle-machine, doch dat hiervoor zeer zeker technische kennis vereischt wordt. Wij wijzen Uwen Raad er op. dat U ook niet zult kunnen volstaan met de aanstelling van eenige typisten-schrijvers, doch zeer waar schijnlijk meerder personeel zal moeten worden aangesteld voor de verdere afwerking. In strijd met het pas ingediende Wetsontwerp zullen deze werkzaamheden, om tot een lageren kostprijs te komen, zeer waarschijnlijk ter Secretarie worden verricht door'vrouwelijk of jong-mannelijk personeel, door menschen dus, die geen gezin hebben te onderhouden. Het onttrekken van de meergenoemde werken aan het drukkersbedrijf te Den Helder - ondanks de zeer lage aanbieding, die de N.V. Drukkerij 6 Uit geverij v/h C. de Boer Jr„ U heeft gedaan - zal echter nog veel verstrekkender nadeelen voor Uwe Gemeente ten gevolge kunnen hebben. Ook hierop meenen Wij goed te doen Uwe aandacht te vestigen. Het moge U bekend zijn, dat de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer Jr. het grootste gedeelte van het door haar vervaardigde drukwerk levert aan cliënten, die voornamelijk wonen in Amsterdam en in de andere groote steden van ons land. Zou het verslag der Gemeente, dat der Bedrijven en die der andere instellingen benevens de andere benoodigde drukwerken voor Uwe Gemeente aan deze drukkerij worden onttrokken, dan moet dit ten gevolge hebben, dat de band tusschen genoemd belangrijk bedrijf, waaraan pl.m. 130 man personeel, direct en indirect, verbonden zijn, en Uwe Gemeente veel losser zal worden. Ondergeteekenden, spreken de hoop uit, dat in het belang der Gemeente en in het belang van de grafische industrie te Den Helder door Uwen Raad niet tot aanschaffing eener Multilith-kantoormachine zal worden overgegaan en de benoodigde Gemeente-drukwerken voor ljet grafisch bedrijf behouden zullen blijven. Het georganiseerd grafisch bedrijf, met zijn vele mooie sociale instel lingen, als de voorbeeldige leerlingen-opleiding, ziekengeld-regeling, vacantie, pensioenfonds, enz. enz., meent in het bijzonder van de overheidslichamen medewerking te mogen verwachten bij haar streven naar gezonde bedrijfs- toestanden en de bestrijding der werkloosheid. Deze medewerking kan Uw Raad verleenen door te besluiten, aan het verzoek van de ondergeteekenden te voldoen. Met de meeste hoogachting verblijven de ondergeteekenden van Uwen Raad De Dienstwillige Dienaren, Voor het District Den Helder van de Federatie der Werkgevers organisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, De Secretaris, (w.g.) H. J. P. EGNER. Voor de Afdeeling Den Helder Typografen Bond, De Voorzitter, (w.g.) K. C. VALKENBURG. Voor de Afdeeling Den Helder Grafischen Bond, De Voorzitter, (w.g.) J. A. BRUNING. Voor de Afdeeling Den Helder Grafischen Bond, De Voorzitter, (w.g.) C. DE BOER Den Helder, 6 Februari 1937. van den Algemeenen Nederlandschen De Secretaris, (w.g.) W. NIEUWENHUIZEN. van den Nederlandschen Katholieken De Secretaris, (w.g.) G. N. VENNEKER. van den Nederlandschen Christelijken De Secretaris, (w.g.) A. FULDNER. HTS-ï t wt.a zLfi Het spreekt vanzelf, dat wij van harte instemming betuigen met het adres, dat door bovengenoemde bonden, heden aan den Raad werd gezonden en dat we hopen én in het belang van ons bedrijf èn niet minder in dat van ons personeel, dat de Raqd afwijzend zal staan tegenover het voorstel van het College van B. en W. Het is niet voor de eerste maal, dat burgemeester en wethouders een bezuiniging meenen te vinden in het zelf maken van het gemeentelijke druk werk. Reeds onder burgemeester Houwing, in de raadsvergadering van 21 November 1922, kwam een voorstel ter tafel tot het aanschaffen van een ..Multigraph". Na een breedvoerige discussie, waarbij de heer Zondervan (S.D.A.P.). gesteund door andere raadsleden, het voorstel van B. en W. bestreed, werd dit verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Dezelfde argumenten, die toen bij de bestrijding golden, gelden ook nu nog. De bezuiniging is zeer relatief, eerst de toekomst zal uit kunnen wijzen of inderdaad een bezuiniging verkregen werd. Het werk is technisch veel minder in uitvoering, bovendien veel minder deugdelijk. En waar raadsver slagen en raadsbijlagen als naslagwerk bewaard moeten worden, is duur zaamheid een eisch, dien men ook zeker stellen moet. En dan, het belangrijkste argument: Het maakt eenige gezinnen broo deloos. Dit waren de argumenten, die men in 1922 aanvoerde, en die nu in nog sterkere mate gelden, omdat door de veranderde tijdsomstandigheden de men schen. die ontslagen moeten worden, omdat de gemeente hun het werk ont nam, niet meer aan den slag zullen komen. Wie eenmaal ontslagen is, kan zeer moeilijk emplooy vinden. Het is waarlijk niet in de laatste plaats voor ons personeel, dat wij hier een lans breken. Ook ons bedrijf moet alles op alles zetten om de menschen aan den gang te houden en we verwachten niet anders dan dat wij in dit streven zeker door de overheid gesteund zullen worden. Dat dit hier niet het geval is, is een niet geringe teleurstelling. Als we hier preeken voor eigen parochie, dan doen wij dat, omdat wij mee nen, dat we dat verplicht zijn tegenover de zaak, die we dienen, maar ook omdat we het recht daartoe meenen te hebben door de belangrijke plaats, die ons oedrijf in het gemeentelijk leven inneemt. Dat we dus geen afbraak van gemeentewege van ons bedrijf verwachten, is recht en billijk. En nu tenslotte nog een enkel woord over de bezuiniging, die het ge meentebestuur door de aanschaffing van deze Multilith meent te bereiken. We hebben een voorbeeld hiervan bij de Heldersche Uitgevers Maatschappij, waar Ook twee menschen, door de maatregelen van het gemeentebestuur, werkloos werden gemaakt. Immers, men meende het raadsverslag goedkooper in eigen beheer uit te kunnen voeren. De Heldersche Uitgevers Maatschappij berekende voor het zetten, druk ken en binden van de raadsverslagen en de -bijlagen pl.m. 5000.Men heeft, om de menschen aan den gang te kunnen houden, dit bedrag voor het raads verslag met 35 procent verminderd en voor de raadsbijlagen met 10 procent, zoodat de totaalkosten beneden de 4000.bleven. De gemeente betaalt, naar een berekening van een der raadsleden, voor dit werk, dat dan technisch veel minder in uitvoering is, in eigen beheer, ongeveer 4600.We laten hier de berekening volgen: Stenograaf 1.000. Extra-kosten 100. Typist-schrijver 1.500. Stencils en papier 400. Afschrijving cyclostyle en schrijfmachine 200. Extra drukkosten (wijziging begrooting en algem. rapport van de gem.-begr.) 300. Twee steuntrekkers M 1.100. Dat is dus een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Wij vertrouwen, dat de Raad, met deze cijfers en feiten voor oogen, een beslissing zal nemen, in het belang van ons bedrijf en in dat van ons personeel. Red. Held. Courant. IN FEITEN EN FA NTASIEËN Kronyck der Droefenis. Een droevig feit, deze week: Jan Bijl is overleden. Jan Bijl, Blauwe Zeeridder par excellence, Jan Bijl, een der oude helden van deze kusten en de man, die een kleine driehonderd schip breukelingen uit ontelbare wrakkken sleepte. Langzaam, maar héél zeker, verdwijnt de oude garde. De garde van de mannen met schippersbaardjes. Die in hun lange slobber broeken bij de hoeken der straten van de „Pilo" plachten te staan, met een bruine BZK-pruim achter de zwart-gerookte kiezen en de bolhoedjes op de grijzen haren. Zij, dien hun laatste levensjaren den jongeren veelal raad gaven. Oude haringtrekkers, die met de zee opstonden en er mee gingen slapen. En zijn er nog over. Maar ze zijn te tellen. En telkens ontvalt Nieuwediep er weer één. En wij gedenken den tijd die gaat komen: als daar geen Blauwe Zeeridders meer in Nieuwediep zullen zijn en men alleen in de annalen hun roem zal kunnen naslaan. Dan zal Den Helder iets verloren hebben, wat zij nimmer meer terug zal krijgen. En daarom: laat ons deze garde eeren en hun roem verkonden. Nu!! Bij hun leven. Een Telegraaf-redacteur is met Jo Spier naar Hellevoetsluis gegaan en zij hebben er over geschreven en geteekend. En ook onze Nieuwediepsche Hellepoters zullen het gelezen hebben, dat droeve relaas van „de stad-die sterft". Of beter gezegd: de-stad-die-s t i e r f..., want Hellevoet is al lang dood en ter ziele, ondanks de Molen, die „De Hoop" heet... Doch wij spotten niet. Hoe zouden wij kunnen spotten met dat aardige Zuidhol- landsche plaatsje, dat in zooveel wijzen over eenstemming met Den Helder vertoont? Hellevoetsluis, waar het grootste deel van onze Marine als kind aan huis gelegen heeft. Waar de officieren met de Hellevoetsche maagden knipoogjes gepleegd hebben, waar ze in de sociëteit van Van Engelen van hun heldendaden ter zee vertelden. Déit zal men niet vergeten. Het is allemaal erg verdrietig, ondanks het feit zelfs, dat de Telegraaf-redacteur den brug wachter Koning Willem I in Den Briel tot Koning liet kronen... van 5 Febr. 1937. ONDERTROUWD: J.«H. Grooff en A. M. Bersee. BEVALLEN: J. WijshakeSchets, z.; A. van der HoekDe Kok, z.; C. J. Groot Griep, z. Gisteren had de plechtige beëediging plaats van de, met ingang van 1 Januari 1937, nieuw benoemde reserve-officieren, ingedeeld bij het Regiment Kustartillerie alhier. Het waren niet minder dan elf jonge man nen, die dit jaar den eed van trouw aan Hare Majeteit de Koningin, aan de Krijgstucht en aan de Wetten mochten afleggen en wel: H. Kamps; N. van der Linde; J. Jansen; J. W. van Hartesveldt; H. C. Schregardus. C. J. Ma- lipaard; J. J. Borst; C. Haver Droeze; J. Lup- gens; L. Kosters en W. J. H. IJzereef. Te 2 uur precies hadden zich op de binnen plaats van de kazerne der Kustartillerie op het fort Erfprins de troepen opgesteld, terwijl meerdere belangstellenden aanwezig waren. Na de gebruikelijke inspectie, en de plech tigheden die eene beëediging voorafgaan, en na het voorlezen van het Koninklijke Besluit houdende de benoeming, hield de Regiments commandant, Luitenant-Kolonel Bentz van den Berg, een kernachtige en welsprekende toe spraak, waarin hij den ernst van den eed naar voren bracht, de jonge reserve-officieren op hun toekomstige taak en plichten wees en hen duidelijk maakte, dat nu eerst met grooten ernst geleefd, gewerkt en gestudeerd moest worden om ten allen tijde gereed te zijn, als de nood hen roepen zou. Na de beëediging werden de jong benoem den door den Regimentscommandant officieel als reserve-officieren aan de aanwezigen voor gesteld, terwijl de plechtigheid beëindigd werd met een door allen spontaan aangeheven drie werf hoera, voor onze geëerbiedigde Koningin. De plechtigheid werd tenzeerste verhoogd door de Muziek van de Koninklijke Marine, die voor deze gelegenheid welwillend door den Commandant der Marine ter beschikking was gesteld. Na afloop van de plechtigheid, bleven Offi cieren en belanghebbenden nog eenigen tijd in intiemen kring bij elkander, waarbij eenige verfrisschingen werden aangeboden. 4 Febr. 1937. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Groningen". Vertrokken naar Rotterdam de Noorsche kolenboot „Lysaker 4" (heeft hier kolen gelost). 5 Febr. 1937. Aangekomen van Rounhyn en vertrokken naar Berlijn het Duitsche m.s. „Oliga". Aangekomen van Neopdikt en vertrokken naar Kiel het Duitsche m.s. „Dora". Aangekomen van Nourdiet en vertrokken naar Kiel het Duitsche m.s. „Valki#".

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9