LICHTSCHIP HAAKS: De Brabantsche Brief TOP IJ van Dré Eenzame wachter aan de Hollandsche Kust - Wc maken een „groote aflossing" mee. Mist over Nieuwediep. Hoe blij men is, verlost te worden. Wonderlijke gesprekken. Hachelijke overtocht De beide vletten, waarmee men heen en weer van de „Haaks" naar de loodsboot gaat. (Van onzen specialen verslaggever) De sirene, die bij mist mijlenver over het water hoorbaar is. 10 Man een maand uit, een halve maand thuis. Aan wal wachten hun vrouwen, hun kinderen. Aan boord wachten z$ zelf, Zij hebben hun werk. In overvloed zelfs, maar is het te verwonderen, dat htm verlangen op zee uitgaat naar hen, die achterbleven Daarom is steeds de „groots aflossing" een dag van importantie, een dag, waarop hij 28 andere gewacht heeft. En soms nog langer, als de aflossing door mist, slecht weer of andere force majeure uitgesteld moet worden. En steeds weer is het een opluchting voor de menschen als ze eindelijk de loods boot in zicht krijgen. Mist over de haven. Eenige dagen geleden was van groote aflos sing geblazen. Maar des nachts is de mist over Nieuwediep gekomen: potdicht zit de haven en de heele buitenkant, waar de kleine botters, onwerke lijke schimmen in den nevel, tegen de steigers liggen te kreunen. Tegen den morgen...^ 7 uur: geen haar beter, maar als we ons huiverend even gaan warmen in het Havenkantoor hooren we, dat de „Haaks" al geseind heeft dat hij helder vurenzicht heefts We kunnen het haast niet gelooven. Dat een dikke 15 mijl verderop geen vuiltje aan de lucht is, maar toch blijkt het later op den dag de waarheid te zijn. Maar bij ons blijft het dichtzitten. „Teer-dik" zooals kapitein Minneboo van het betonnings- vaartuig no. 2, waarmede afgelost zal worden, het opmerkt. Een paar Urkers komen den buitenkant op. Laveeren over de vettige stei gers waar het nu door den mist levensgevaar lijk is. Groteske schimmen met hun grappige ballonbroeken. Precies alsof ze zóó zullen weg zeilen....^ Op de no. 2 zijn ze allemaal present. Ook de nieuwe bemanning van de „Haaks", die er haar 14 dagen op heeft zitten. De handen weggegraven in de broekzakken staan ze mid scheeps. De mutsen over de ooren. Ze gaan de pool in Er ontbreekt er nog een. De kok, en daar ook de zuurkool hierdoor afwezig is wacht men. Het is trouwens nog vóór tijd. Even later is deze belangrijke persoonlijk heid, in z'n helder wit buis er al en bijna op hetzelfde moment zwaait de no. 2 van den wal. Er wordt weinig of niets gesproken. Ook door de nieuwe Haaks-bemanning niet. Het valt ook niet mee in den vroegen winter ochtend, in den mist en met een torn van een maand voor den boeg. Op het achterdek een stilleven: de lading die meegaat. Kolen, stookolie, proviand en voorts tal van kisten, zakken, en balen met ons onbekenden inhoud. We schieten door de haven. Het Wachtschip ligt als een somber doodenschip in het grijze water. Een stelletje meeuwen zit kouwelijk op een ra, de koppen weggemoffeld in de borst - veeren. Geen matroos zingt. Stilte. Maar waar het geen stilte is, dat is bjj Wierhoofd. Hier staat de mistsirene einde loos melancholiek in den mist te jamme ren, verscheurt telkens rauw en hard de stilte van den morgen. Het geluid sterft - - *v| --V,j tlllllliï'- lililllllill fï weg in de verte, en gonzend loopt het uur werk weer af. Om dan opnieuw aan te zwellen tot één machtigen schreeuw, één waarschuwing, die over het Marsdiep galmt. Maar we zijn nog niet goed en wel buiten, of daar blijkt al, dat de man met de „Haaks" dien morgen niet gelogen heeft. De mist wordt dunner en dunner en opeens krijgt de Noord wester hem te pakken. Als een horde spook gestalten drijft hij de sluiers voor zich uit. Even blaast hij er nog indan is het helder zicht. Texel ligt als een panorama aan stuurboord. We nemen den bekenden weg: Marsdiep, Schulpengat en zoo in de richting van de Zui- derhaaks. Op het achterdek loopt kapitein Rozemond te ijsberen. 9 Stappen naar bak-, 9 stappen naar stuurboord. Korte dribbelpasjes. Zoo moet hij er al heel wat in z'n leven van lichtschip kapitein afgelegd hebben. Op de brug staat kapitein Minneboo. Het type van den gemoedelijken zeeman, rood bruin gezicht, vriendelijke oogen en mededeel zaam voor zijn passagier. Ter hoogte van het Rusthuis aan het Dijkje grijpt kapitein Minneboo z'n kijker, en tuurt naar den wal. We hooren dan, dat zijn moeder hem bijna steeds pleegt na te turen, vanuit haar woning In en voor de gang van het schip staan de menschen. Er worden een paar korte opmer kingen gemaakt. Men ontdooit. De geur van tabak waaiert weg, de zee op, die hier nu bijna olijfgroen is, het groen van de meren in Noord Italië en Tirol. Het is heel mooi. Maar er wordt niet over gesproken. Men heeft het te druk met het rollen van „sjekkies van-de-weduwe". De „Haaks" nadert. We hebben een behoorlijk stuk stroom tegen en zoo duurt het een goeie 21/J uur alvorens we de „Haaks" in het vizier krijgen. Op een mijl afstand zien we al, dat de jol reeds langszij ligt. Over de reeling hangen een stuk of 4 leden van de be manning. Ze zijn natuurlijk allemaal ge weldig nieuwsgierig, en... opgelucht nu blijkt, dat men inderdaad gekomen is, Niet waar... je kunt nooit weten. We komen dichterbij, zoodat we den kijker van den kapitein (zijn heiligdom, dat hij slechts noode uit de hand geeft!) niet meer noodig hebben. En daar ligt de „Haaks", met z'n enorme lamp, z'n kegel in den mast en met de meters- hooge letters van z'n „naamkaartje" op de zijden. Een paar meeuwen scheren er in glijvlucht overheen. Op een 100 nieter afstand stoppen we en direct hierna wordt de jol van het lichtschip uitgezet. 3 Man erin. Een staat op de plaats van het roer te wrikken met een riem. Ze komen naderbij en we zijn getuige van een merkwaardig wederzien. Uitgegierde schreeuwen, die wegflarden in den wind. Nie mand verstaat er vast en zeker een syllabe van, maar dat geeft niet Nu liggen we langszij en meteen gaan rappe handen aan het werk om de lading over boord te zetten. Opgerolde plunje, slaapzakken, een pannetje, geknoopt in een rooden zakdoekwaarschijnlijk een „pannevissie", dat een der moeders haar zoon meegegeven heeft. Kapitein Rozemond en de machinist gaan direct mee. Ze stappen over de reeling en trachten in het dansende en huppelende bootje, een meter of 3 onder hen te komen. We zien toe en gedenken in vreeze het moment dat ook wij in dit vermaledijde ding zullen moeten stappen En dat is er gauw genoeg: en ook wij han gen aan de reeling. Onder ons de sloep, die de raarste capriolen maakt, die ligt te huppe len en te rijen op de Noordzeegolven, dat 't een landrot warm om 't hart wordt „Spring!" brult iemand onder ons, een eeuwig heid onder ons.Spring!"enwe springen. Laten de rest maar over aan het noodlot. Maar deze menschen hebben meer met dit bïjltje gehakt en 6 armen vangen ons op. En we zitten op het bankje, een beetje timide en uit het veld geslagen door dat, wat ons al een hachelijk avontuur geleek Maar er is niet veel tijd, want de indrukken volgen vlug achter elkaar op. De mannen trekken zich terug naar het lichtschip, door middelvan een sleeper, die op den bak van beide schepen is vastgemaakt. Er wordt name lijk gewerkt met 2 sloepen. Het gaat heen en weer: 8, 9 maal. Steeds weer dit spel op de toppen der Noordzeekrullen. Steeds weer terug naar het lichtschip, waar men de menschen op sjort en de bagage, de laatste met opval lende acuratesse....„ Tijd om te praten is er nagenoeg niet. De kapiteins zitten reeds in de hut en nemen van elkander den dienst over. Aan dek is het een hurry up van jewelste. Losse uitroepen vliegen over en weer. Korte opmerkingen, kernachtige uitdruk kingen. Veel zilte gijn. Daar liggen er nu een paar over de reeling, een paar die hier 4 weken gelegen hebben, nog met hun werkplunje aan. Met wonderlijke mutsen, in bonte kleuren gebreid, op de kop pen. Eigenaardige gesprekken hoor je hier, mid den op de Noordzee, terwijl het schuim onder aan het schip ligt te trillen: „Hé Kees, hoe gaat 't nou met je nieuwe huis?" „Ai, ai, gaat nog al Gerrit, gaat nog al; zit een hoopie wind hoor!" „Hei je de griep thuisgelate?" „Ja vader, dat beessie zit b(j me ouwetje. Same met d'r kanariepietje". Er wordt hard aangepeesd en de paar uur zijn zóó om. Alles is bijna over, de bagage, de lading, in één woord al datgene wat men voor een maand op de „Haaks" noodig zal hebben, met uitzondering van het voedsel, dat eerder aangevuld wordt. De watertank is vol, de slang gaat terug. Met de laatste boot gaan we terug naar de „No. 2", die ligt te dobberen op de Noordzee- deining. De vlet wordt ingehaald en vastgemaakt. Aan boord van de „Haaks" staan ze nu langs de reeling. Gebogen over hun armen. Wfj nemen ze mee met een 14 dagen wal- leven in het vooruitzicht. De anderen blij ven achter. Een maand op de „Haaks". 10 man voor hun werk op het roode schip. Voor hen komt weer de eenzaamheid, het aftellen der dagen. Alleen met de golven, die in de verte rui- schen op de gronden, met den roep van de zwalkende zeemeeuw, die hoog weg-laveert tegen de felbewogen Noordzeelucht. 10 man, die 4 weken lang gaan liggen te kojangen op de altijd levendige golven van de Haaksgronden. Ze hebben een schoone plicht voor oogen: een baken te zfjn voor anderen. De wereldscheepvaart rekent op hen. Goddank: zijn kan op hen rekenen! Ulvenhout, 5 Februari 1937. Amico, Nou da's den lesten Zondag iets geweestSode- mearel - nog - aan- toe! Zoo 'nen ouwer- wetschen, slorzi- gen prop.-en-voet- balmiddag op den „atelier" van den bakker. Als den Fielp Zondagmorgen de centen opvischte in z'n collectezaks- k® en hij kwam bij mij ik heb 't „hoekske" in de der tiende rij dan fluisterde-n-ie in m'n oor, terwijl ie over me henen hong, om heel de rij „af te visschen": „wacht na de mis efkens op 't kerkplein." 'k Dee net of ik niks hoorde. „Na de mis op 't kerkplein, sufferd", blaas- de-n-ie nog warmer in m'n oor. Toen trapte-ri-ik maar 'n per ongeluk op z'n teenen en 't scheen goed aan te ko men.^ Want 't belleke onder aan den punt van 't zakske klingelde heel de „gemoeds aandoening" van den Fielp mee veul lawijt, deur den stillen tempel. Z'n voeten zochten efkens naar die van mi], maar daar was ik op verdacht..., 'k had ze onder 't bankske geschoven. En hoe ik ook verdiept was in m'nen missaal toch vóelde-n-ik hoe valsch ie me „hyp notiseerde", als ie rij twaalf ging afdreg- gen naar centen en knoopen! Afijn. Als de kerk gedaan was, schuifel- de-n-ik op m'n dooie gemakske, achter al t volk aan en kwam ik als een van de lesten op de stoepen, ('k Denk, da'k 'n bietje 'n treiterbui had....) Boven aan den trap nog, zag ik 't span al staan: d'n Blaauwe, d'n Joep, d'n Jaan, d'n hielp. De propcluto in plenum. Dn Blaauwe stond heimelijk te lachen, dus keek ie „buitengewoon gewoon". D'n Jaan wees mee z'n dikken vinger naar mij, als gepensioenneerd sherif „betrapt" ie j ,jL°P "heeterdaad", d'n Joep keek onge duldig, want z'n vrouw en heur twaalf bloeien van kinders (waarvan hij d'n oud ste is...i) zaten op hum te wachten mee d n koffie. En d'n Fielp sprak teugen allemaal tege lijk welke redevoering eindigde, toen ik naderbij was gekomen, mee deuz' woorden: ...„en daar ebben we de uichelèèr." „Ook 'nen goeienmorgen, jongens!" zee ik. „D'n Dré, d'n Dré, d'n Dré", was 't ant woord en d'n Fielp groette: „zoow?' Hij was deftig in 't zwart en z'n bol- fiocike stond op den punt van z'n neus. En toen ik me bukte om zóó, onder den boed- rand in z'n oogen te kunnen kijken, lichtte n n Blaauwe achterlangs den Fielp z'nen rug. t hoeike-n-af. En alsd 'n Fielp z'n ei gen dan woeiend omdraaide dan had den Blaauwe 't. hoeike al naar den overkant gezeild, vlak voor den Fielp z'n winkel deur! Z n Kee, dies juust 'ns kijken kwam, waar den baas bleef, raapte 't dingske nij dig op, keek efkens, of er niks „aan" was e" rl®P toen, zwaaiend mee 't hoeike: „komde nou haast of hoe zit 't, oewen koffie staat koud tp worden!" „Vrek", zee d'n Fielp: „ik zou toch ge zworen ebben. Blaauwe, da gij mee m'nen o®d in oew pooten stond." „Ge wordt oud en lastig, Fielp," zee d'n Blaauwe. mee 'n vies gezicht: „d'n Dré, die me wist wat 'r aan 't handje is, is daarom 'nen ...uichelèèr en ik, die gemoe dereerd mee oe sta te klasjeneeren, ik zou oewen.. oed gemold hebben..! Gij wordt 'n achterdochtig ouwmanneke." Bedenkelijk keek den Fielp naar mij. En ik rimpelde m'n voorhoofd, trok m'nen kop schuin, zette 'n pruimemondje en be duidde zóó: „tja, den Blaauwe kost wel 'ns gelijk hebben..!!' D'n Joep keek altij nog ongeduldig, die had dus per ongeluk 'n tronie die uitge legd kost worden als: „dat wist ik al zoo lang" en den Jaan keek 'n bietje verlegen den anderen kant op (tenslotte blijft er ook na 't pensioen nog 'nen zekeren distantie tussöhen 'nen doodgewonen gendarm en 'n edelachtbaar raadslid...!) De oogen van den Fielp keken ons aan, of ze 'n zeker punt in den mallemeulen volgden. Ze rolden door z'nen kop. Toen liet Kee 't hoeike maar even bren gen. Want 't was koud en., ze is zuinig op d'ren bakker. Maar den Blaauwe, die overal oogen heeft, had 't hoeike al zien aankomen, dus hij nam 't aan en zette 't weer, achterlangs, op den Fielp z'nen glib bert. D'n Fielp keek eerst omhoog. Toen voelde-n-ie op zijnen kop. Toen keek ie naar den Blaauwe, maar hij had net zoo goed naar 't achter-end van 'n verken kun nen zien en toen sprak d'n Fielp, 'nen pas achteruitgaande, de diepzinnige woorden: „borst! Hallemaal! Viel daarop z'n eigen in de reden en zee: nog nie. Maar komt vandenmiddag om alf twee in de bakkerij, dan proppen we daar, want 't is vandaag DuitschlandOlland. 'k Zal m'nen luidspiekert op den musterd- oop zetten. En nou stikt balie vier de lamp aan!" En schrikkelijk beleefd en voorkomend wierd nou natuurlijk geantwoord, vierstem mig: „goeienmorgen Fielp, smakelijk ge bruik!" Toen lichtte-n-ie naar ons de slippen van z'nen jas op, onderwijle op 'n holleke naar kouwen koffie spoeiend. Ja amico, als 't toevallig zoo mot zijn dat ze de koppen bij malkaar steken hier, dan zijt ge nog nie gelukkig! Dan vliegt ge 'r in, mee 'nen vievelefors, om er draaierig van te worden. En Zondagmorgen had d'n Fielp dan de „beurt!" 's Middags wias ik weer den leste, wat kwam, omdat Trui te laat mee 't eten was. Te laat, nouja, ik wou 'n ufïrke vroeger eten en bij Trui is alles zóó geregeld, dat 't altij moeilijk is, om van die regeling af te wijken. Precies kwart voor tweeën stapte-n-ik de bakkerij binnen. De kaarten lagen al gedeeld, de kame raads zatten om de werkbank en 't was er lekker droog-warm, zooals dat in 'n bakke rij zijn kan. „Middag-samen", zee ik. „Middag-alleen" zee d'n Blaauwe. „D'n Dré, zee d'n Jaan. „Ook nen mid dag", d'n Joep. En d'n Fielp groette: ,mid dag, Baron." Als ik 'm vragend aankeek: „jawel da'i vandaag den tweeden keer, hekselensie, dia'1 op jou wachten mot." ik zweeg maar. Toen weer: „ik zit al'n kertier mee deus kaarten aan tafel en... stop, ou je bakkes ze beginnen!" 't Wilhelmus wierd gespuid. Nou komen onze mannen 't veld in", expliceerde d'n bakker, die z'n eigen gastheer voelde: „oor maar... 't wienneerlandsbloed" „Da's 't Wilhelm..." wou 'k zeggen. „Kgnde nou nie efkens oewen kop ouwen? vroeg d'n Fielp lastig. Toen: „oor's man nen... hoe ze meezingen d'Ollanders! Tt Schat da's wel tweeduuzend man. Toemaar..., geld genogt." ,,'t Zijn er twintigduuzend, Fie..." „Vrek kunde gij nou eelegaar nlemeer zwijgen, Dré?" Na de Volksliederen, daar in Dusseldorp van weerskanten fanatiek meegezongen, wierd ons mee 'n omfloerste tranenstem door den luidspreker verteld, dat „wij" moes ten sjotten mee drie invallers. „En daar aal ik nou dat ding voor ier", viel d'n Fielp uit. En hij stond op, om d'n radio af te breken en de bakkerij uit te brengen. Maar daar kwam de heele propclub teu gen op! „Denken guilie", vroeg d'n Fielp: ,da'k hier ga ziften voetballen mee hallemaal hinval- ders? Renkte da'k 't ier eb, soms?" „Lar' nou staan, dat ding, Fielp" vroeg dn' Blaauwe. „Ik denk 'r nie over! Ja ik ral ln mijn iris die Ollanders mee moedwil laten hafmaken daar in da Dusselendorp!" „En anders zijt ge zoo blij als ze T ver liezen", zee Janus nuchter! „Wiedes! As 't teugen m'n Belze kame raads gaat! Dan, ja! Maar wat eb ik mee die Duitschers te schaften?" Toen trok ie den stop los. „Ziede nou, Fielp, dat ge 'n vervelend, brommerig ouwmanneke wordt?" vroeg d'n Blaauwe: ,,'n wantrouwend, bang zeurderig pietje-snot!" „En gij zeg me datte in mn heigen uis?" vroeg d'n Fielp fel. „Ja" zee d'n Blaauwe: „en morgen vertel ik 't heel Ulvenhout rond. Ons beste raads lid is kindsch!" Stop er in!! En... „wij" waren in den aanval! „Mannen, we speulen gelijk hop!" rtep d'n Fielp nou enthousiast. We laten ons heigen niet kullen. En... ik... pp... nou veur- uit dan maar, ik piek!" „Ik pas" D'n Jaan lummelde, d'n Blaauwe riep „piekmee" en d'n Joost paste ook. „Ik kom uit" riep d'n Fielp ,kwats, nie bang, d'n aas voorop!" Nou, dieën slag had ie! Allicht. Nou mocht ie geen slag meer halen. Toen brochit ie vóór, harte-zes. D'n Blaauwe nam 'm mee d'n boer. „Dia binne benne benne binne", zee-t-tie. Hij had ook zijnen piek. Ik keek 'nshad geen harte meen, En 'k meende aan den Joep z'n berekenend muizengezicht te zien, dat die ook zonder harten zat. Wij keken malkaar 'nis aan... we wisten genoeg! Als 'r harte gebrocht wier, spulden de piekers er malkander wel in. Maar den Blaauwe, ook niet gek', brocht klaver. De drie! D'n Joep gooide twee, ik hadj de vier dus als d'n Fielp klaver had, was ie zuur. En die had ie. Woeiend keek ie den Blaauwe aan, die er toch nikg aan doen kost. En wat ik docht, gebeurde D'n Fielp brocht nou, om den Blaauwe tg tergen, 'n klein harteke. D'n Blaauwe namj 'm, zee: „den éénen dienst is den anderen wèèrd" en smeet harte zeuven op tafek D'n bakker vrat 'm! Kwam weer terug mee 'n harteke d'n Blaauwe beet er inl En zoo, amico, zaten die twee malkaar af ta maken om om 't in oew broek ta doenl Op 't end had den Blaauwe vijf slagen, d'n bakker zes en wij, d'n Joep en ik, twee. D'n Fielp was spierwit. „Zeg, stuk onge- luk", vroeg ie zoetsappig: „waarom moeste nou sjuust uitkomen, in m'n zwakste kaart?; „Omda'k m'n klavers nie op kan freten* vervelend potje snert!" „Wel sodejuju! Nou istu.it zekkoe!" En d'm Fielp sloeg op tafel kóóóól! .!1" i riepen ze deur den radio. En mee z'nen vuist in d'hoogte bleef d'n Fielp stijf zitten. „Voor wie, mannen? Voor wie??" En den Blaauwe, die langzamerhand trek in 'n borreltje begost te krijgen, zee: „veufl ons, natuurlijk!" D'n Fielp vloog op, riep naar den radio* „stakkers, wij zullen 't oe wel leeren" e® toen ging ie de kruik halen. Als we geklonken hadden en geproefd, dan zee den Joep doodnuchter: „wij kunnen nog makkelijk gelijk maken vóór den rust" Weer zat d n Fielp stijf. Mee bolle watv gen, want hij vergat z'n slo'kske door te slik" ken! „Wat zitte gij verwaand te kijken lee den Blaauwe dat uit. D'n Fielp slikte door, kneep z'n oogskeg half toe en vroeg toen kalm van ingehou wen drift: „Zeg, blaauwe ezelstraal, hebt gif mij vernikkelt?" „Ja, 't wierd hoog tijd, dat er 'ns inge schonken wierd', zee d'n Blaauwe: „zeg nou zelf, Fielp Beeckers, gastheer yan jan- lekmevestje". „Dat noemt z'n heigen nouw oewen vriend Dré...!", zee d'n bakker dramatisch. En even plechtig antwoordde-n-iik: „zeg mij wie uwe vrienden zijn en ik zal zeggen wie gij zijt." „Sloeberss!" siste-n-ie. En hij stond op, pakte de kruik, sloeg d'n stop erin, of ie er nooit meer uit hoefde en... brocht de kruik, de bakkerij uit! „Juichen, juichen", fluisterde d'n Blaauwe^ want die kruik mot terugkomen!", Wij juichten of de Koningin voorbij kwam! Op 'n kiepedrafke kwam d'n Fielp terug, de kruik in d'hoogte. „Gelijk, mannen?" Wij juichten door. (Hij mocht den radio niet hooren...) „Is... 't ge...lijk!?" blèèrde- n-ie. Wij knikten en joelden! „Uitdrinken", commandeerde den Fielp, Wat we dalijk dejen. Als ie weer voorge daan had, dian... dan kwam den echten ge lijkmaker. „Kóóóól!!!" brulde d'n radio. „Dames en Heeren, vijf minuten voor de rust maken onze jongens gelijk" Enz. „Hoe... hoe... wisten guilie dat vijf mi nuten gelejen al, oplichters? vroeg d'n Fielp. Afijn, amico, zoo hebben wij weer 'ns ge propt-en-gevoetbald tegelijk! D'n Fielp moest 't heel den Zondag onft gelden. Maar als d'n echten en besluitenden gelijk maker kwam, dan hebben wij gejubeld, ge jubeld... of wij eigens 'n gemaakt hadden. Wat w'er van meenden, weet ik niet, maar in Dusseldorp hebben ze nie meer g'ad, dan wij. Kom, ik schel er maar af, t Is wellekes zoo! Veul groeten van Trui en als altij, geen haarke minder van oewen t.a.v. DBA ....zouden wij den automobilist wel witten toeschreeuwen, die 'n auto gaat voorbijrijden, welke op lijn beurt al bezig t> een voorrijder 'm te halen, "t Nieuwe voorschrift legt Immertt G€€N DRIE WAGENS NAAST ELKAAR

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4