Texel Voorkom GRIEP neem 'n "AKKERTJE" Uitslag aanbesteding. Uitvoering van de tooneel vereenigng „Het Noorderlicht" Jan Bijl f Wereld Jamboree 1937 Baas van Alfen neemt afscheid Een prachtige film* Ongeval op de Texelsche boot. den Gezellige bijeenkomst van Landarbeidersbond. Film ,.De macht van het Kleine" Visscherij Haven van Nieuwediep genootschappen. Zij zijn: de „H. Kindsheid", voor kinderen vanaf de geboorte tot hun twaalfde jaar, verder het „Genootschap tot Voortplanting des Geloofs" (contributie voor kinderen 12 ct. per jaar, voor volwassenen 1.30) en eindelijk het „Sint Petrus-Liefde werk", hetwelk zich ten doel stelt in elk land priesters van het land zelve op te leiden. Dit laatste werk bestaat van vrijwillige .giften. De Kerk op de Kerkgracht heeft een Chineesche student in China in opleiding, van wien juist zeer onlangs een keurige Latijnsche brief werd ontvangen, welke binnenkort, vertaald, in de „Parochieklok" wordt afgedrukt. Met verklaarbare trotsch haalde spr. een uit spraak van mgr. Olaf Smit, te Rome aan, waaruit bleek, dat de Italiaansche èn de Hol- landsche Missionarissen no. 1 zijn wat betreft pionierswerk en Ausdauer. Namens hen bracht spr. dank aan den Missienaaikring, en in het bijzonder aan de presidente, mej. Koppen, die 5 jaar presidente is, en zich steeds bijzonder verdienstelijk maakte met het arrangeeren der jaarlijksche tentoonstellingen. Nu volgde een eenvoudige, doch treffende hulde. Twee schoolmeisjes (van Koningsbrug- gen en Groenewegen) boden in een gedicht 10 bloemen aan. „Tien is te weinig", verklaarde de één: maar dan geeft de andere uitleg. Het zijn dan ook tien verschillende bloemen, en elk had zijn eigen beteekenis. De kleuters droegen voor alsof ze jaren lang niets anders hadden gedaan... Toen kwam een groep anderen, wel acht of tien „man" sterk. Allen even groot (hoe hebben ze dat zoo uitgezocht?). Ook zij boden mej. Koppen bloemen aan. En ook hen ging het goed af. Van de gelegenheid tot gelukwenschen werd door enkelen nog gebruik gemaakt, waarna de tentoonstelling open was. Het publiek stroomde meteen binnen. De tentoonstelling is het bekijken overwaard. Kazuifels, velums, alben, stola's, kortom alles wat bij de plechtige kleedij behoort, kan men er bewonderen. De wanden hangen vol met ge wone kleeding, voor armen en melaatschen. En als men niets meer te bewonderen zou vinden, is daar een handwerkstand waar men allerlei producten van nijvere vingers gaarne verkoopt; is daar een schiettent; is daar..", neen, laten wij niet alles noemen. Men ga zelf kijken. Toegang gratis. Tot en met hedenavond. En wil men praten, dan is er pater van Baren S.V.D., die zelf 11 jaren in de Missie doorbracht, die gaarne een en ander uit legt. Uitslag van de op Zaterdag 6 Febr. j.1. gehouden aanbesteding voor het bouwen van een winkelhuis met bovenwoningen aan de Spoorstraat no. 35 alhier, voor rekening van den heer J. Postma, door architect S. Krijnen. P. Vermeulen en W. A. Ran Den Helder C. Th. Kwak, Huisduinen Joh. Steeman, Den Helder, C. Bot, Den Helder, G. Groot, Den Helder, C. Goes, Den Helder, J. Lugtenburg, Den Helder, W. F. Labout, Den Helder, P. Tuin, 't Zand, Modder en Cuperus, Den Helder, J. Roomeijer, Den Helder, K. Venema, Den Helder, G. v. d. Wal, Den Helder, G. H. Geus, Den Helder, H. Hagen, Den Helder, P. Broers en J. Mosch, Breezand, fa. Koorn en De Jong, Medemblik, H. Doorn, Den Helder, fa. R. K. Koppen en Zn., Julianadorp, 12.696.— 12.740.— 13.300.— 13.450.— 13.485.— 13.500.— 13.500.— 13.930 14.190.— 14.200.— 14.300.— 14.367.— 14.400.— 14.480.— 14.500.— 14.900.— 14.967— 15.000— 15.200— Een uitstekend geslaagde avond. Huisduinen bezit sinds een drietal jaren een tooneelvereeniging en ondanks het feit, dat een dorp als Huisduinen nu eenmaal niet over een staf van tooneelspelers kan be schikken, zijn er toch nog een twintigtal wer kende leden, die gezien de prestaties van Zaterdagavond wel degelijk iets kunnen pres- teeren. Begrijpelijkerwijs was er natuurlijk alleen uit het lichtere genre een greep ge daan. Het is wel in de eerste plaats de heer Melief, die als geestelijke vader van deze tooneelvereeniging, hij is zoowel regisseur als souffleur, een belangrijk aandeel in het slagen van deze uitvoering heeft gehad. Doch ook de wakkere secretaresse, mevrouw De Zeeuw, die de geheele aankleeding heeft ver zorgd is voor haar taak berekend. Het zal ongeveer half negen geweest zijn, dat de voorzitter, de heer Klein, de aanwezigen die het zaaltje van Dennenheuvel tot in de hoe ken vulden, van harte welkom heette en wel in het bijzonder het hoofd der school, de heer Sinjewel, die het kunnen van zijn vroegere leerlingen nu ook eens van een an der dan zijn schoolstandpunt kon bezien en vervolgens een woord van dank sprak tot de Mondharmonicaclub „Ons Genoegen" voor haar medewerking aan dezen avond. Direct hierna wordt een aanvang gemaakt met het tooneelstukje van Justus v. Maurik, „Dames- paketten". Dit buitengewoon geestige stukje in twee bedrijven werd op heel verdienste lijke wijze gespeeld. De geschiedenis speelt zich af in de zaak van een winkelier, die op het lumineuse denkbeeld is gekomen om paketten te maken met verschillende voor dames interessante artikelen, terwijl in een van de paketten een bon voorkomt, die of recht geeft op 5000. of op een huwelijk met een gunstig uitziend persoon, in dit geval de koopman zelf, die in het bezit is van 10.000.De koopman, die Gedund is we er de heldenschaar Het aantal redders weer geslonken. Jan Bijl, den held in stormgevaar, Is thans voor goed de rust geschonken. De laatste eer is hem gebracht, Den man, die eens met reuzenkracht En mannenmoed de zee trotseerde En triomfeerde. O, trouwe schipper, menschenvriend, Hoe onbaatzuchtig was uw streven. Al hadt ge eer en roem verdiend, Toch is uw eenvoud steeds gebleven. Bij al hetgeen ge hebt gewrocht, Hebt g(j geen eigen eer gezocht, Maar was het altijd weer uw streven Uzelf te geven. Uw taak was schoon, uw taak was groot, Wanneer het u weer mocht gelukken, Als schipper van een reddingboot De woeste zee, haar prooi t'ontrukken. En met uw mannen, één van zin, Gaaft gij een blijk van menschenmin, Wat drong tot een oprechte hulde. Met dank vervulde. Nu rust gij, na zoo meen'gen strijd Bij hen, ons vroeger reeds ontnomen, Een levenstaak is thans bereid Aan jong'ren, die weer na u komen. Maar de herinn'ring blijft bestaan Aan hetgeen Jan Bijl eens heeft gedaan, Die altijd ridder zonder vreezen Heeft mogen wezen. Een laatste groet van deze plaats, Van vrienden en verwanten beiden En van de vele trouwe maats, Die hem ter groeve heengeleidden. Een Hooger Macht bestiert en leidt Ons lot in tijd en eeuwigheid. Daarom dan ook tot slot de bede: Hij rust' in vrede. Dagelijks wordt ook Gij ermee besmet. Voorkom verdere narigheid. Bestrijdt eiken avond het dreigend gevaar: een zwak heeft opgevat voor het nichtje van zijn huishoudster, heeft het pak met den bon achtergehouden om dit, wanneer zij zich als eventueele koopster van een paket zou aan melden, haar ter hand te stellen. Maar door nieuwsgierigheid van de huishoudster, die natuurlijk eveneens met deze echt vrou welijke rekenschap was behept, geraakt het paket verzeild tusschen anderen en komt ten slotte terecht bij een boerenfamilie in Gro- nigen, die gezegend is met een dochter, die door haar uiterlijk niet aan den man te brengen was. Vooral de scène die nu volgt, wanneer de Groninger familie bij den toekom- stigen schoonzoon en bruidegom op bezoek komt werd op geestige wijze gespeeld. De dochter Tetske in het dagelijks leven een allerbekoorlijkste jongedame, maar voor deze gelegenheid, gemetamorfoseerd in een landelijke jongedochter, met een neus, die tot groote hilariteit van het publiek afzak- neigingen vertoonde, wilde met alle geweld een man hebben. En zelfs toen de koopman ten einde raad zich op de meest idiote wijze aanstelde en zijn toekomstige schoonouders dusdanig den schrik op het lijf joeg, dat zij maar liever de 5000.dan hem met zijn kapitaaltje wilden hebben, zeurde Tetske maar: „Ik wil hèm". Maar tenslotte werd het haar toch ook te bar en vertrok de fami lie in allerijl met het geld en kon de koop man de keus van zijn hart volgen. Na dit alleraardigste stuk, dat een dankbaar applaus van het publiek ten deel viel, bracht de Mondharmonicaclub „Ons Genoegen" een viertal nummers ten gehoore, die er door hun populariteit en uitstekende vertolking bij het publiek als koek in gingen. Het is dan het tooneelstukje „Jochem Pegel is een ezel", dat na de pauze onze aandacht vraagt. Dit gees tige „een-actertje", waarin een luitenant met zijn oer-stommen oppasser de hoofdrol ver vullen, werd vooral door het spel van dezen boeren-oppasser tot een geheel, dat de lach lust van het publiek ten volle kon bevredi gen. Deze Jochem, die door de natuur reeds met een gezonde gelaatskleur was bedeeld, welke echter door de hitte in de overvolle zaal de kleur van een roode kool nabijkwam, was geknipt voor deze rol van oppasser. Zijn rolvastheid en zijn vrijheid van bewegen, on danks zijn houterige en stuntelige bewegin gen, stempelden hem tot een van de besten van dezen avond. De heer Sinjewel, die voor zitter en medewerkenden voor dezen intiemen gezelligen avond in een hartelijk toespraakje bedankte, sprak dan ook zeker uit aller naam. Een bal, dat de Huisduiners wel tot een gezellig wisten te maken, besloot dezen avond. Rest ons nog te vermelden, dat het muzikale gedeelte van den avond door het Ensemble-de Leeuw op uitstekende wijze werd verzorgd. Van 1 tot 9 Augustus zal in Vogelenzang bij Haarlem de Wereld Jamboree 1937 gehouden worden. Dan zal ons land optreden als gastheer voor tienduizenden jongens; padvinders uit alle deelen van de wereld zullen daar samen komen, zullen daar samen kampeeren, zullen elkander toonen, hoe ze in hun land het spel van ver kennen spelen, zullen samen om het kampvuur zitten en hun padvindersliederen zingen. Voor de jongens, die dit mee zullen maken een grootsch avontuur, om daar kennis te maken en vriendschap te sluiten met broeder-padvin ders uit vele andere landen. Voor het publiek is dit wereldkamp ook toe gankelijk; er komt een restaurant voor 3000 be zoekers, een winkeldorp met 60 a 70 winkels. In een demonstratietent zal men het padvin- derswerk van de verschillende landen kunnen bezichtigen. Na afloop van het kamp zartr voor de bui- tenlandsche jongens nog een excursie gehou den worden om hun^ enkele bezienswaardig heden van ons land te toonen. U begrijpt, dat het houden van een Wereld Jamboree een uitgebreide, zorgvuldige voorbe reiding vereischt. Nederland moet goed voor den dag komen en daarom wordt er een be roep gedaan op het geheele Nederlandsche Volk om te steunen. De Propagandadienst der Wereld Jamboree organiseert een groote verloting, 120.000 loten en 2000 prijzen, o.a. auto met aanhang-woon wagen, automobielen, zeilvaartuigen, kano's, Dezer dagen zullen U door de padvinders loten te koop worden aangeboden 50 cent per stuk Stelt U deze jongens niet teleur en helpt U allen mede, dat de Wereld Jamboree 1937 een succes wordt, zoodat na afloop vele jongens, dankbaar gestemd en een mooie ervaring rijker, naar huis terugkeeren. Zaterdagmorgen zijn de monteurs van de Rijkswerf in de gelegenheid gesteld, afscheid te nemen van baas Van Alfen. Nadat deze en zijn vrouw per auto van huis waren gehaald werden allereerst aan mevrouw van Alfen bloe men aangeboden namens het personeel, terwijl als woordvoerder voor de monteurs de heer Van Wolferen optrad. Hij bracht dank voor de pret tige leiding van den baas, wat ook het over heerschende gevoel was om dit afscheid niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Als blijk van dankbaarheid en waardeering werd vervolgens aan ir. Bijvoet verzocht een horloge te overhan digen, namens ir. Bijvoet, personeel teeken kamer en monteurswerkplaats, die allen gaarne aan dit geschenk hadden willen bijdragen. Ir Bijvoet roemde de goede samenwerking en wenschte, dat de echte „Amsterdamsche hu mor" waarvan de baas zoo dikwijls blijk gaf, hem op zijn verderen levensweg mag blijven vergezellen. De hoofdingenieur sprak namens de Directie der Marinewerf eenige woorden van afscheid, terwijl al deze wenschen werden on derstreept door een driewerf „hoera voor baas Van Alfen". Zichtbaar onder den indruk dankte deze voor de medewerking, die hij steeds gehad heeft, van hoog tot laag en verzocht medewer- king voor zijn opvolgers. Persoonlijk werd nu door hem afscheid genomen van allen, een sigaartje gepresenteerd en een foto gemaakt Deze foto zal hem later door de Directie der Marinewerf worden aangeboden. Alzoo vertrekt er van de Marinewerf een baas, die niet door bijzonder gunstige omstandigheden of antier zins iets geworden is, doch alleen steunende op eigen kracht iets bijzonders heeft bereikt. Een voorbeeld voor de jongere monteurs. De verfilming van Waldemar Bonsels: „Die Biene Maja". Als wij hier van „een prachtige film" spre ken, nemen wij aan, dat wjj dat doen namens allen het waren er gelukkig velen die Zaterdagmiddag in Rialto de verfilming van het beroemde boek van Waldemar Bonsels. „De bij Maja" en haar avonturen hebben bij gewoond. Die Biene Maja, het gedicht in proza, zoo als de inleider, de heer N. H. Wolf, het boek prachtig karakteriseerde! Toen bekend raakte, dat de film hier vertoond zou worden, zal menigeen het bandje uit zijn boekenkast ge nomen hebben om nog een? heelemaal dat heerlijk geschreven verhaal te beleven en zoo tegelijkertijd de voorbereiding te treffen voor het aanschouwen en volledig begrijpen van de film. Die Biene Maja... onze gedachten gaan jaren terug en we zien voor ons, hoe onze Duitsche leeraar het met ons doornam, de mooiste gedeelten zélf lezend, met zijn aanga- naam, warm timbre... Heerlijke, onvergete lijke uurtjes waren dat! En nu hebben we de film gezien. We ver gaten volkomen, dat het film was; dat is eigenlijk het mooiste compliment, dat we de U.F.A. kunnen maken. Het was alsof het be kende verhaal zich in werkelijkheid voor onze oogen afspeelde! We zagen Maja, de heldin van het verhaal, geboren worden en haar eer ste levenslessen ontvangen van Kassandra, de oude, wijze bij. En hoe zij op een mooien, war men zomermorgen uitvloog, de wijde wereld in, het avontuur tegemoet. Maja beleefde er vele... de film gaf ze trouw weer, zij volgde het boek hoofdstuk voor hoofdstuk, hoe enorm groot de moeilijkheden om dat te volbrengen ook moeten geweest zijn. Met alle bekende figuren maken we in „levenden lijve" kennis, met Peppi, den rozenkever, met Kurt, den mestkever, die het leven van onze kleine bij redt uit dankbaarheid, dat Maja hem eens denzelfden dienst heeft bewezen, met de kruis spin Thekla, die Maja zoozeer naar het leven stond en tenslotte ook met het rooversgeslacht der horzels. Zij allen waren daar en leefden, juist zooals ons dat door Bonsels gesugge reerd was. Een buitengewoon mooie film! Talloos zijn de natuurtafereelen, die een genot voor het oog zijn. Hoe wordt hier ons, al verhalend, een leerzamen blik gegund in het wonderbare z ij n, in de onvergelijkelijke schoonheid van de Natuur! Om eens eenige beelden in de her innering terug te roepen. Hoe ontroerend- schoon was 't te zien, hoe de ringslang-baby uit het ei kroop, het moment, waarop de libel voor het eerst het levenslicht aanschouwde, en de vlinder uit de cocon kroop... Hoe waren wij verbaasd, toen de roos zichtbaar ont look en haar purperen bladeren in het licht van de razende zon strekte om als 't ware te trachten de eerste stralen daarin op te van gen. En terwijl men dat allemaal ziet, onder gaat, vraagt men zich af en toe eens af: hoe is 't mogelijk, dat men dat allemaal opnemen kon. De cinematografie is toch een schitte rende vinding! In spanning leefden we mee, vooral aan het slot, toen de B ij e n s t a d, waar Maja gebo ren werd, door de roofzuchtige horzel-benden zoo moorddadig aangevallen werd, dat men zich zelfs afvraagt, waarvoor men meer be wondering moet hebben, voor het boek of voor de film. Met dezen heroieken strijd, die dank zjj de kleine Maja op het nippertje door het bijen volk gewonnen wordt (er ging een gejuich op in de zaal, toen deze overwinning een feit was), kwam het einde van deze prachtige film, waarvan het vervaardigen liefst twee-en-een- half jaar tijd gevorderd heeft. Speciale ver melding verdient ook de muzikale illustratie en de verbindende teksten, welke geschreven werden door eerder genoemden heer De Wolf. We kunnen verzekeren, dat de hoop, welke de heer J. Nykamp, de voorzitter van het Na tuurhistorisch Museum, in zijn openingswoord uitgesproken had, n.1. dat de film de ver wachtingen zou overtreffen, volkomen in ver vulling is gegaan. We zijn er het Museum dankbaar voor, dat het ons in de gelegenheid heeft gesteld met dit filmisch document kennis te maken en we twijfelen er niet aan, of de liefde voor de natuur is bij velen opgewekt en versterkt. Het was een mooie middag! Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. van de Craats, thans boschwachter te Putten (Gld.) is met ingang van 1 Maart a.s. in gelijke be trekking benoemd te Den Haag. De directeur van de T.E.S.O. pijnlijk gevallen. Met de Texelsche boot, die om 4 uur 20 uit de haven van Den Helder vertrekt, zou Zaterdagmiddag de directeur van de T.E.S.O., de heer J. A. G. Stömpff, zich naar Texel begeven. Dadelijk nadat hij aan boord geko men was, wilde hij naar beneden gaan. Waarschijnlijk tengevolge van een lichte dui zeling, die hem plotseling overviel, gleed de heer Stömpff van de bovenste trede van de trap af en viel naar beneden. Hij bekwam zoodanige verwondingen, dat opname in het Hospitaal alhier noodzakelijk bleek. Hier zal de heer Stömpff eenige dagen verblijven. Naar wij vernemen, maakt de patiënt het goed. Oudeschild. De zaal van 't Eigen Gebouw was tot de laatste plaats bezet, toen om half acht de heer Westbroek een welkomstwoord sprak tot de medewerkenden van dezen avond, het Modern Amsterdams Kleinkunst Ensemble, en den spreker, den heer v. d. Ham, hoofdbestuurslid. Hij sprak zijn voldoening over de geheel ge vulde zaal uit en als een der oorzaken daar van noemde spr. de groote populariteit van het gezelschap Romijn, op Texel. Reeds van Cocksdorp en Eierland waren 115 personen aanwezig. Over de prestaties van het gezelschap kun nen we kort zijn, daar deze, getuige de stem ming in de zaal, af waren. Gegeven werd een revue in één proloog en twee bedrijven, bestaande uit 18 tafereelen. Het geheel had een propagandistische strek king en tusschen de moppen door werden harde noten gekraakt. Het muzikale tusschenspel werd verzorgd door Rie Vos, viool, en Wim Wegerif, piano en accordeon. De zangnummers van Rita Ross vielen ook bijzonder in den smaak. Jacq. Presser en Is. Romijn wisten met hun samenspel de toehoorders te boeien en aan 't lachen te maken. Vooral in „Achter en voor de toonbank" en „Het procesverbaal", gaven dezen vlot spel en voor een goed verstaander was daar heel wat uit te leeren. Voor de pauze krijgt de heer v. d. Ham ge legenheid z'n rede uit te spreken. Hieruit ver nemen we, dat de Landarbeidersbond een 36- jarig bestaan heeft, en met 28 andere moderne bonden bij het N.V.V. is aangesloten. Velen, aldus spr., zeggen wel eens en wat is er na die 40 jaar propaganda nu voor de arbei dersklasse bereikt, we verkeeren immers nog steeds in moeilijkheden. Het zijn hoofdzake lijk de jongeren die zoo redeneeren, die alleen dezen slechten tijd met werkloosheid, oorlog en oorlogsdreiging meemaken. Zij kennen den toe stand waarin de arbeidersklasse in de negen tiger jaren verkeerde, niet. Spr. schetst den toestand van vóór 1900, en toont met feiten aan wat er in dien tijd door de arbeidersbeweging werd gedaan aan sociale wetgeving en maatregelen. Dat er, zooals ongeorganiseerden ons ver wijten, niet genoeg is bereikt is de schuld van hen zelf, omdat ze steeds als rem hebben ge werkt bij het streven van den bond naar lots verbetering. Van de 250.000 arbeiders in de agrarische bedrijven zijn er slechts 74.000 ge organiseerd in de verschillende bonden. Spr. wekt op tot organisatie, want uit het verleden is het heden gekomen met tastbare resultaten, en uit het heden moet de toekomst worden opgebouwd, waarvoor de resultaten weliswaar niet opgelegd zijn, doch in het be lang van het nageslacht dienen wij reeds te strijden. In de pauze vond de trekking plaats van de verloting ten bate van het Eigen Gebouw. De prijzen kunnen vandaar afgehaald worden: De hoofdprijs, een fiets, viel op lot no. 83. De verdere prijzen zijn gevallen op 511, boekenkastje; 531, kussen; 458, kleedje; 482, vorkenbak; 419, kaasstolp; 439, flesch lek kernij; 132, wandbord; 371, byouteriedoosje en 351, boek. Om pl.m. kwart voor twaalf eindigt de heer Westdorp met alle medewerkenden z'n wel- gemeenden dank te betuigen voor hetgeen zij dezen avond aan kunstgenot brachten. Een gezellig bal besluit deze, eveneens heel prettige bijeenkomst. VISCH AFSLAG. Na meer dan een week stilstand zijn de wulkenvisschers Zaterdag weer uitgevaren. De aanvoer was Vrijdag 132 kg wulken 24.10 per 100 kg. Zaterdag 1640 kg wulken èi f 19.5019.65 per 100 kg. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VEI.DBOONEN. De Nederlandsche AkkerbouwcentraU maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse c, ge. denatureerd in het tijdvak van 1 Februari 1937 tot en met 6 Februari 1937 1.30 per 100 k» zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoedin» 0.80 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovengenoemd tijdvak zijn gedorscht, is vast- gesteld op 1.75 per 100 kg (Adv.) Oosterend. Vrijdag werd in het gebouw voor Christel. Belangen alhier de Film „De Macht van het Kleine" vertoond. De bijeenkomst viel een zeer druk bezoek ten deel, wij schatten het aantal aanwezigen op ongeveer 200. Geopend werd door Ds. v. d. Leer, gezon- gen werd Ps. 72 vers 7, waarna spr. voorging in gebed. Hierna voerde even de film-opera- teur het woord. Daarna werd tof de filmver- tooning overgegaan. Wij maakten daarbij ken nis met de werkwijze in de inrichting van deze vereeniging. Tijdens de pauze gaven 27 personen zich op voor het 3-cents Fonds. Ook werden door enkele dames lepeltjes a 25 ct. per stuk aan geboden; voor de heeren waren lucifers-doos- jes-étui's te koop. Verder werden Jasspeltjes voor 1 cent per stuk verkocht. Van deze aan geboden artikelen, ten voordeele van de Vereen., werd veel ingeslagen. Na de pauze liet de film ons zien de krans- legging bij het Monument van H.M. Koningin Emma. Verder den brand in de kaarsenfabriek te Gouda en tot slot Herinneringen aan het huwelijk van onze Kroonprinses. Om ongeveer half elf werd door Ds. v. d. Leer met dankgebed gesloten. De maaswijdte der netten. De Chr. Bond van Fabrieks- en Transportar beiders had zich tot den Minister van Land bouw en Visscherij gewend met een adres, waarin werd aangedrongen om geen uitzonder lijke maatregelen te nemen inzake de maas wijdte van trawlnetten. Aldus: niet het aanvankelijk voornemen uit te voeren, maar af te wachten tot welke con clusies de internationale conferentie, die nog gehouden moest worden, zou komen. De Minister heeft er op geantwoord, dat, in overeenstemming met de op de internationale conferentie van vertegenwoordigers van de bij de visscherij betrokken staten genomen beslui ten, bij Kon. Besluit van 2 Januari 1937, de maaswijdte voor de trawlnetten nader werd vastgesteld op 7 cm. Hierdoor is, zoo de Minister, de maaswijdte teruggebracht tot dezelfde grootte, als ze in de ons omringende landen is of zal worden vastgesteld. De Minister vestigt er nog de aandacht op, dat aan handhaving dezer minimummaat streng de hand zal worden gehouden. Door S-N (v. d. Steen) wordt hieraan toege voegd in „Toenadering", het orgaan van dien Bond: „dat deze beslissing algeheele bevredi ging zal gebracht hebben bij de kleine kust- visschers en de bemanning van de trawlloggers, meenen wij te moeten betwijfelen. Zien wij de zaak even breeder, dan moeten wij erkennen, dat het dringend noodzakelijk was om be schermende maatregelen te nemen. Daar aan het verzoek voldaan is om geen uitzonderlijke positie voor onze visscherij te scheppen, moeten wij tevreden zijn". Tot zoover S-N. We betwijfelen ook sterk of, niet alleen de kustvisschers, maar ook de loggertreilers met dit oordeel accoord zullen gaan. Doch voorloopig is er niet veel aan te ver anderen. Markten ver van huis. Verleden week is er een Texelsche kotter aan de markt te Scheveningen geweest. De besom ming welke werd verkregen, gaf reden tot tevredenheid. Een enkelen keer komt het meer voor, dat deze schepen daar markten. Overigens zoeken ze het meer te IJmuiden, maar Scheveningen had ook groote behoefte aan visch, zoodat daar eens een kansje werd gewaagd. Meer roep om buitenlandsche visch. Het overzicht in de N.Rt.Ct. is weer één roep om meer visch uit het buitenland. Veel te weinig visch wordt hier aangevoerd, zoo zegt deze schrijver en brengt de vischvoorziening in een stad als Rotterdam danig in de war. Bovendien wordt weer hoog opgegeven van deze buitenlandsche visch, die superieur zou zijn aan onze visch, omdat de beste kwaliteit van hier naar het buitenland wordt geëxpor teerd. Het is een oude klacht, waarop we al vele malen de aandacht hebben gericht en waarbij we dan aangaven, dat er één uitweg mogelijk zou zijn, wanneer handel en reederij elkaar de hand reikten, en met opzijdezetting van het directe groepsbelang, meer het oog gericht hielden op het gemeenschappelijk visscherijbe- lang. Maar er zal nog heel wat keeren eb en vloed zijn alvorens men tot een dergelijke samen werking zal zijn gekomen. 6 Februari. Aangekomen van Appingedam met bestem ming Londen de Nederlandsche motorschoe ner „Spes Salutis". Aangekomen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Groningen",

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6