Overeenstemming bij General Motors Mislukt Blutns experiment? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Defensieteening van Engeland Sterke prijsstijging in Frankrijk Maximumbedrag 400 millioen pond Een oorlog tusschen Japan en Rusland op komst 1 De stekers ontruimen de fabrieken Buitenlandsch Overzicht UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 12 FEBRUARI 1937 65e JAARG. No. 7924 Scherpe reactie ter beurze verwacht Uurloonen worden met 5 cent verhoogd Fiasco van de Fransche devaluatie Eerste vergadering van de Palestina commissie De gevaren, welke de Oslogedachte bedreigen HELDERSCHE COURANT Neville Chamberlain heeft, naar Reuter seint, in het Lagerhuis aan gekondigd, dat binnenkort een de fensie-leening zal worden uitgege ven. De regeering stelt zich voor, reeds thans een wetsontwerp in te dienen, waardoor zij gemachtigd wordt, zich kapitaal te verschaffen, of alle be- grootingsoverschotten aan te wen den voor verdedigings-doeleinden binnen een zekere periode. Jaarlijks zal op de begrooting voor defensie een bedrag worden gere serveerd voor den rentedienst op de nieuwe leening en ook na afloop van deze periode ter terugbetaling der leening binnen dertig jaren. De leening zal het bedrag van 00 millioen pond niet te boven gaan. De periode, waar voor zij zal dienen, zal niet langer dan vijf jaren zijn. In antwoord op vragen van majoor Attlee verklaarde Neville Chamberlain, dat de uit gaven voor de verdedigingsdoeleinden der mate toenemen, dat zij het onmogelijk ma ken er uit de gewone inkomsten in te voor zien. Heffingen op het kapitaal niet uitgesloten. Voor zoover de gewone inkomsten niet toereikend zullen zijn en heffingen op het kapitaal noodig zullen blijken, aldus Cham berlain, is het noodig het lagerhuis te ver zoeken daartoe de statutaire machtsbevoegd heid te geven, vooraleer de defensiecredie- ten kunnen worden opgenomen. Buigzaam heid en aanpassing aan de zich steeds wij zigende omstandigheden moeten de kern van ons program vormen. De financieele resolutie, welke n-oodig is, zal vergezeld gaan van een witboek dat binnenkort zal worden uitgegeven. Het wetsontwerp in kwestie zal niet uit zichzelf de departementen der landsverde diging machtigen eenig geld uit te geven. Het was nimmer belangrijker dan onder de omstandigheden, waaronder wij verkee- ren, dat controle op de uitgaven door kamer en rekenkamer gehandhaafd blijft. Alle uitgaven voor de verdediging, hetzij de buitengewone, zullen ook voortaan aan de kamer worden voorgelegd in den vorm van begrootingen en zij zullen door het parlement worden gesanctioneerd. Geen enkel bedrag, dat op het kapitaal zal worden geheven of uit de begrootings- overschotten zal worden verkregen, zal zon der voorkennis van 't parlement en zonder zijn voorafgaande toestemming kunnen wor den aangewend. In het witboek dat het ministerie van fi nanciën publiceert, wordt verklaard, dat 't financieele ontwerp, waarbij de regeering Sombere voorspelling van maar schalk Bluecher. In een artikel, waarin hij den slag bij Wolotsjalesk van 1922 herdenkt, schrijft maarschalk Bluecher, de commandant der MAARSCHALK BLUECHER. roode troepen in het Verre Oosten, dat vol gens officieele documenten uit de hoogste militaire kringen in Japan zeer binnenkort een oorlog tusschen Sovjet-Rusland en Ja pan zal uitbreken. NEVILLE CHAMBERLAIN. zal worden gemachtigd, in het geheel 400 millioen pond te leenen, de regeering even eens zal machtigen tijdens de periode der leening, d.i. vijf jaar, elk overschot op de begrooting voor de departementen der landsverdediging ter vermindering dezer schuld aan te wenden. De rente op het bedrag der verstrekte leening zal drie procent beloopen. De rente zal op de begrooting voor de landsverdedi ging worden verantwoord. Bij het opnemen der leening zal rekening worden gehouden met de situatie op de geldmarkt. De leeningen zullen niet dienen om de gewone jaarlijksche begrooting voor de landsverdediging te verminderen. Pessimisme ter beurze.' De beurs was gisteren al bijna afgeloopen, toen de mededeeling omtrent de groote Britsche defensieteening bekend werd. Men verwacht echter vandaag een groote druk op de Britsche staatsfondsen. In deskundige kringen ziet men met groo te bezorgdheid het koersverloop tegemoet, waarhij nog komt, dat men zich afvraagt, hoe de regeering onder deze omstandighe den haar goedkoop-geld-politiek wil voort zetten. Men ziet slechts een uitkomst in een groote credietexpansie, welke echter het gevaar voor inflatie met zich zou mede brengen. NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN OP REIS. Hr. Ms. „De Ruyter" is 10 Februari Jebel Teir gepasseerd. Aan boord is alles wel. Dienzelfden dag is Hr. Ms. „Hertog Hen drik", van Istanboel vertrokken. Hr. Ms. „O. 16" is 10 Februari van Ber muda naar Washington vertrokken. De staking in de automobiel-in dustrie is gisteren geëindigd. De werkgevers en werknemers bij Ge neral Motors zijn tot overeenstem ming gekomen. Het accoord, waardoor een einde wordt gemaakt aan de staking, wel ke in totaal drie en veertig dagen heeft geduurd, is gisterenmorgen meteen onderteekend. Het bevat volgens Un. Press o.a. de bepa ling, dat de uurloonen in alle fabrieken van de General Motors met vijf cents, d.i. met ongeveer zes procent, zullen worden ver hoogd met ingang van 15 Februari a.s. Naar de General Motors mededeelen, wordt het totale aan loonen uit te keeren bedrag hierdoor per jaar met vijf en twintig milli oen dollar verhoogd. De dagelijksche loonderving tijdens de stakingsperiode bedroeg 882.000 d-ollar. De Gen. Motors weigerden ook maar bij bena dering het verlies aan te geven, dat zij ten gevolge van de staking hebben geleden. Van particuliere zijde evenwel schat men, dat de productie van het concern sinds 1 Januari 250300.00 eenheden geringer was dan in normale tijden. Detectives werkten in de be drijven. Intusschen heerscht er nog eenige verbit tering over het feit, dat de General Motors blijkbaar gebruik gemaakt hebben van de tectives, om de stemming onder de arbeiders te peilen. Het concern zou namelijk het de- tectiven-bureau Pinkerton belast hebben met de taak, vast te stellen, wie bij de voor bereiding en de uitvoering van de staking betrokken waren. Zes leidende persoonlijkheden van de Ge neral Motors werden gisteren in verband hiermede door de senaatscommissie voor De minister van economie, Spinas- se, heeft, volgens Havas, aan het jaarlijksche banket van de impor teurs en exporteurs, een redevoering uitgesproken, waarin hij o.a. ver klaarde: „Wanneer een prijsstijging zich zou voordoen sneller dan de stij ging der inkomsten, zou het experi ment, dat wij thans doen, op een mislukking uitloopen. Tot dusverre heb ik belangrijke re sultaten kunnen verkrijgen door overreding maar het is mogelijk, dat, wanneer dat niet voldoende mocht zijn, ik er weldra toe zou komen het parlement bevoegdheden te vra gen, die mij in staat zouden stellen, een doeltreffenden invloed uit te oefenen op de prijsstijging en sanc ties te verzoeken tegen die prijsstij gingen, welke ongerechtvaardigd zouden zijn." In dit verband is het van belang dat te Parijs harnekkige geruchten de ronde doen dat de heer Labeyrie als gouverneur van de Bank van Frankrijk zal worden ver vangen. Herhaaldelijk, zegt de fin. medewerker van de N.R.Crt., en op verschillende plaat sen hebben wij in ons blad melding gemaak' van de voortdurende kapitaalvlucht uit Frankrijk, en daarbij er op gewezen dat daarentegen de dagen, waarop het Fransche valuta-egalisatiefonds repatrieering van ka pitaal kon constateeren zeer zeldzaam zijn geweest. Ondanks de strenge bepalingen op het inleveren van opgepot goud, in de munt wet 1936 vervat, is uit het binnenland wei nig goud door de circulatiebank ingeza meld. Het voor andere landen na de deva- LEON BLUM. luatie van het betaalmiddel op normale wij ze ingetreden verschijnsel van terugvloeiing van goud is hier ten eenenmale uitgeble ven. Dat dit een van de redenen geweest is van het fiasco der Fransche devaluatie wordt thans ook in officieele kringen wel ingezien. De pers heeft voortdurend de redenen dier mislukkingen in het licht gesteld, die in twee groepen kunnen worden gerangschikt: wantrouwen tegen het regeeringsbeleid en technische fouten. Reeds van den aanvang af hebben wij er op gewezen, dat de gedwongen inlevering van goud niet tot den wereldprijs, maar tot de pariteit van vóór de devaluatie, een ernstige fout is geweest. Slechts weinige hamsteraars hebben zich door de afgekon digde dwangmaatregelen tot inlevering van goud laten bewegen. Zij hadden trouwens desgewenscht de mogelijkheid om hun me taal, wellicht niet tot den wereldprijs. maar althans tot betere voorwaarden dan die der regeering op de z.g. „zwarte markt" te ver- koopen. En de talrijke, de laatste maan den in de pers verschenen, berichten om trent het aanhouden van belangrijke be dragen clandestien uitgevoerd goud geven een kijk op den grooten omvang van de zen onwettigen handel. Voor de mislukte politiek ten opzichte van goud wordt de heer Labeyrie, gouverneur der Bank van Frankrijk, verantwoordelijk gesteld en de regeering, die met groote fi nancieele moeilijkheden heeft te kampen, moeilijkheden, die het welslagen van haar experiment in gevaar kunnen hrengen schijnt bereid te zijn, hem op te offeren. handhaving van de burgerlijke vrijheden naar Washington ontboden, om zich tegen over de tegen het concern geuite beschul diging van spionnage in de fabrieken te verantwoorden. Groote belangstelling toont men vooral voor 't te verwachten onder zoek naar de activiteit van het Pin- kerton-bureau ten gunste van de General Motors in de afgeloopen twee maanden, waarbij zal blijken, of deze activiteit inderdaad eenigen invloed op de staking van de Union of Automobile Workers heeft gehad. De directie van het Pinkerton-bureau deelde mede, dat haar contract met de General Motors eerst tien dagen geleden is afgeloopen. Inmiddels heeft de senaatscommissie voor de handhaving van burgerlijke vrijheden medegedeeld, dat de General Motors van 1 Januari 1934 tot 30 Juni 1936 voor spion nage in haar fabrieken 409.850 dollar heb ben uitgegeven. De getroffen regeling. Overeenkomstig de regeling van de sta king in de automobiel-industrie zullen de stakers de drie fabrieken, welke zij bezet hebben, ontruimen. De directie van de Ge neral Motors is met de stakers overeenge komen, dat in 20 fabrieken welke door de staking gesloten zijn met geen andere groep zal worden onderhandeld, zoolang geen overeenkomst met de leden van den bond van arbeiders in de automobielindustrie inzake loon, arbeidstijd en arbeidsvoorwaar den tot stand is gekomen. In de overige 49 fabrieken zal de bond alleen zijn eigen le den vertegenwoordigen. In een latere con ferentie zullen de verlangens der werklieden inzake loon, arbeidstijd en arbeidsvoor waarden besproken worden. Fabrieksgebouwen der General Motors worden ontruimd. Tengevolge van de gistermiddag door ver tegenwoordigers van de General Motors en der United Automobile Workers ondertee- kende overeenkomst, zijn de stakers gister avond laat begonnen met de ontruiming der fabrieksgebouwen. De tot dusver binnengekomen berichten geven nog een juist beeld van de getroffen regeling. Loonsverhooging, hoe begeerd ook, was niet het voornaamste punt waarover de strijd liep. In hoofdzaak ging het om de erkenning van den Bond van arbeiders in de Automobielindustrie als eenig lichaam, waarmede de werkgevers over loonen en arbeidstoestanden zouden mogen onderhan delen. Of Lewis hierin ten volle zijn zin heeft gekregen, is nog niet recht duide lijk. De werkgevers hebben zich krampach tig vastgehouden aan het Amerikaansche gebruik om niet met bonden, doch slechts met vertegenwoordigers der eigen arbeiders te onderhandel-en. Het schijnt dat tenslotte een tusschenvoor- stel is geaccepteerd waarbij de eigen arbei ders een buitenstaander b.v. Lewis als hun vertegenwoordiger zullen mogen kiezen. Opvallend bij de-ze staking was de houding van de regeerin-g, welke zich niet afzijdig hield, doch door haar houding de actie der arbeiders steunde. Een regeering is nu eenmaal verplicht zich te schikken naar de eigen onafhanke lijke rechtspraak en dat men het Staatsge zag niet stelde achter een vonnis van de rechtbank, schept een precedent, dat nog wel eens verstrekkende gevolgen kan heb ben, vooral nu Roosevelt ook door zijn geste tegen het Hooggerechtshof zijn inzichten in politiek en economische kwestie los wil maken van anderer onpartijdig oordeel. De Joden vragen een klein stukje om op te leven. Gisteren werd de eerste vergadering van de Palestina-Commissie te Londen gehouden. Eenige honderden Joden verzamelden zich gistermiddag voor het Hoogerhuis, in de hoop de vergadering te kunnen hijwonen. De eerste getuige, Wladimir Jabotinsky. de vertegenwoordiger van de Nieuw Zionis tische Organisatie, verklaarde: „We vragen u allen ons dat kleine stukje te geven, dat voor ons noodig is om te leven". Hij verklaarde verder, dat de Joden ver langen, dat in Palestina een agrarische hervorming en een hervorming van be lasting en douane-rechten wordt doorge voerd, dat Transjordanie wordt open ge steld voor de Joodsche penetratie en dat de openbare veiligheid wordt gewaarborgd door de wettiging van de Joodsche zelfver dediging. De volgende getuige, Wedgewood ver klaarde, dat in Palestina meer beambten per vierkante kilometer zijn dan vermoede lijk in eenig ander land onder Britsch be stuur. In del aatste jaren is een groot aantal Briteche beambten vervangen door Arabie ren. Niet zonder eenige trots blikken wij, Nederlanders gedurende de laatste weken in het rond als wij lezen hoe de pers van geheel de beschaafde wereld zich bezig houdt met de poging van onzen minister president om de zoogenaamde Oslo-Staten, te weten: België, Luxemburg, Denemar ken, Zweden, Noorwegen, en Nederland, aan de conferentietafel te vereenigen, ten einde een statengroep te vormen, waarbin nen de vrijhandel, zij het voorloopig in bescheiden mate, weer een kans krijgt om zich te ontwikkelen. Het is echter zeer de vraag of wij ons wel voldoende rekenschap geven van de moeilijkheden, welke deze Oslo-gedachte zal hebben te overwinnen, alvorens zij in practijk kan worden gebracht. Ongetwijfeld is het gemakkelijk om ons te koesteren in de warme waardeering welke Dr. Colijn van alle kanten onder vindt voor zijn zeker te prijzen initiatief, maar het wordt toch tijd dat wij ons ook de bezwaren eens goed voor oogen stellen. Allereerst dan die van inwendige aard. Bij een verlaging der invoerrechten tus schen de Staten der Oslo-groep onderling springt al direct het duiveltje van het eigenbelang om de hoek. Wat zullen onze koolbouwers in de Lan- gedijken zeggen als de goedkoope Deen- sche witte hier de markt grondig komt bederven? En wat onze boeren, als de prij3 van het vleesch door invoer van goedkoop Deensch slachtvee naar omlaag wordt ge drukt? En omgekeerd! Zullen de Deensche boeren erg vroolijk kijken als wij met onze agrarische over schotten hun toch al lage levensstandaard drukken? Wat zullen de Belgen zeggen als de Zwe den vrijelijk op hun markt kunnen con- curreeren met fabrieksproducten, welke door onze Zuiderburen zelf worden vervaar digd? Zoo zouden wij tot in het oneindige kun nen doorgaan. De belangen der afzonderlijke bevolkings groepen zijn veelal in strijd met die van de volkeren in hun geheel en als men wer kelijk tot afbraak der belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de „Oslo-vol keren" zou overgaan, leidt het geen twij fel of dit zou met groote omzichtigheid moeten gebeuren. Als de zegenrijke weg van den vrijhandel eenmaal is verlaten, valt terugkeer niet meer gemakkelijk. Maar aangenomen, dat men er in mag slagen de „inwendige" tegenstander te overwinnen en een modes te vinden waarop het gebouw van den vrijhandel steen voor steen weer kan worden opgebouwd. Dan is men slechts aan het begin immers dan dreigen dezelfde gevaren, welke in 1930 de economische vereeniging der Oslo- groep beletten. Toen was het Engeland, dat voor zich de zelfde voordeelen opeischte, als de Oslo- Staten elkaar toestonden, zonder als con traprestatie een lager invoerrecht of groo- tere contingenten toe te willen staan. Gesteld dat Brittannië thans van de meest begunstigingsclausule afstand doet, tenein de de vrijhandel een kansje te geven. Zal dan Duitschland de bittere pil slikken welke voor dat land zeker gelegen is in een samengaan der kleine West-Europeesche democratiën? Zal het Derde Rijk zonder verzet toe staan, dat b.v. Zweden een bevoorrechte positie krijgt boven de Duitsche industrie in rijke afzetgebieden als Nederland en De nemarken? Integendeel gelooven wij dat ditmaal Berlijn niet zal nalaten gelijke voordeelen op te eischen, evenals Engeland in 1930 deed En even duidelijk is het dat Zweden met zijn belangrijke uitvoer naar Duitschland aan een krachtige druk uit dat land moei lijk weerstand zal kunnen bieden. Practische verwezelijking van de Oslo- gedachte stuit dus nog op tal van moeilijk heden en het zou van een ongezond opti misme getuigen om te gelooven dat binnen afzienbaren tijd in West-Europa een ge bied zal worden gevormd waarbinen men zich zal opmaken tot geleidelijke slechting der tolmuren. Zoover zijn wij nog niet, Het stemt nochthans tot groote vreugde dat het eene land na het andere zich be reid verklaart om in den Haag ter confe rentie te komen. De poging alleen al verdient zeker ieders waardeering en steun, terwijl de té houden conferentie daarenboven nog het groote voordeel heeft, dat opnieuw de nadruk wordt gelegd op het groote cultureele be lang dat met een vrije góeden-uil is gediend.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1