Brutale aanranding Von Neurath antwoordt Een constituerende Synode Binnenland Buitenland De O 16 in Washington Distributie aan werkloozen Vrouw ontvoerd? Actualiteiten voor den boer Laffe diefstal llit haar evenwicht De Donau wast De politiek in de bioscoop Nieuwe stakingen in Amerika Het koloniale vraagstuk In ©en sneeuwstorm terecht ge komen. Hartelijke verwelko ming door Amerika ansche auto. riteiten. De Nederlandsche duikboot O. 16 is op zijn kruistocht over den Oceaan, naar Uni ted Press uit \V ashington seint, gisteren aldaar binnengeloopcn. De aankomst geschiedde tijdens den twee den sneeuwstorm, dien de stad dezen win ter te verduren kreeg, doch niettemin werd de onderzeeër vlot gemeerd. De officieren wisselden welkomstgroeten met den commandant der plaatselijke ma rine en brachten vervolgens een reeks be zoeken aan de regeeringsautoriteiten. o.w. de staatssecretaris voor de vloot Claude Swanson en de militaire commandant. Ook bij den Nederlandschen gezant maakten de officieren hun opwachting. De heer Swanson heette zijn bezoekers al lerhartelijkst welkom als vertegenwoordi gers van een zusternatie, welke men in Amerika hoogacht. Wederzijdsch vlootbe- zoek, zoo meende hij, was bevorderlijk voor vrede en vriendschap tusschen de verschil lende landen. „Uw bezoek is bovendien bij zonder welkom, omdat er reeds lange tijd vervloog sinds onderdeelen van uw vloot ons bezochten en verder omdat het de eer ste maal is, dat een Nederlandsch oorlogs schip regelrecht naar onze hoofdstad door vaart." Met lof noemde Swanson ook professor Vening Meinesz, wiens aanwezigheid aan boord van de duikboot de belangwekkend heid van dit bezoek verhoogde. En steun in natura. Adres van de drie Ned. Middenstands bonden aan den minister van so ciale zaken. De drie Nederlandsche Middenstandsbon den hebben zich gewend tot den minister van Sociale Zaken in verband met diens aan de gemeentebesturen medegedeeld voor nemen om de subsideering in de kosten van extra hulp aan werkloozen (kleeding, dek king en schoeisel) de z.g. steunverleening b, ook voor het dienstjaar 1937 gedeeltelijk in natura te doen geschieden. De hoofdbesturen der drie bonden verkla ren van dit voornemen met groote bevreem ding kennis te hebben genomen. Het is hun gebleken, dat het betreffende persbericht in de kringen van den middenstand in het ge- heele land een even groote bevreemding heeft te weeg gebracht. Zij hopen, dat alsnog zal kunnen worden voorkomen, dat de steun verleening door het departement van Sociale Zaken steeds verder wordt geleid in een richting, die ook het Kleinhandelsbedrijf hoe langer hoe meer „steunrijp" moet maken, en die op den, vooral op het oogenblik in het bedrijfsleven zoo gewensch- ten, geest van vertrouwensvolle toe komstverwachting een totaal ave- rechtschen invloed uitoefent. Het is hun bekend, dat in verschillende plaatsen in het verleden de inschakeling van den winkelstand bij de verstrekking van steun in natura is geschied op een wijze, die den betrokken overheidsinstanties tot vol ledige voldoening strekte, op een wijze, die niet alleen strekte in het belang van den winkelstand, maar evenzeer in het belang van de steunende organen en van de ge steunde personen. Gaarne stellen de drie Ned. Middenstands bonden hun op dit punt verkregen ervaring ten dienste van den minister teneinde mede te bevorderen dat in andere plaatsen, waar daaraan behoefte bestaat de inschakeling vn den winkelstand bij ondersteuning in natura op een speciale wijze tot stand wordt wordt gebracht. Zij verzoeken den minister daartoe de wijze van besteding der voor de steun beschikbare gelden ten volle aan de gemeen tebesturen te willen overlaten. 20 Spaarbusjes van schoolkinde ren geledigd. Tusschen Zaterdagavond en Zondagmor gen, vermoedelijk in de vroege morgenuren van Zondag, aldus de N.R.Ct., is ingebroken in de openb. lagere school I, hoofd de heer Bakker, te Doetinchem. De dieven zijn bin nengedrongen door een raam aan de achter zijde open te snijden en zoo de raamsluiting te verwijderen. Alle schoolkasten overhoop ge haald. Ze hebben daarna in alle lokalen de schoolkasten volledig overhoop gehaald en alle spaartrommels opengebroken. Op de scholen te Doetinchem is van ge meentewege het schoolsparen ingevoerd en zoo is in iedere klasse een spaartrommel, elk inhoudende 48 spaarbusjes. Alle vijf aanwezige trommels zijn, even als de kasten, met geweld geopend en daar na zijn 240 busjes opengesneden. De dieven zijn vermoedelijk met de situ atie goed op de hoogte geweest. De bussen worden n.1. iedere drie maanden geopend; dit was het laatst gebeurd op 14 November, zoodat ze deze week wederom zouden wor den geledigd. De dieven hebben dus de maximum oogst te pakken. De kinderen lijden erliter geen schade, daar de inlagen der kleinen tegen inbraak zijn verzekerd. Een nachtelijk drama in Haarlem. De politie te Haarlem werd in den vorigen nacht gewaarschuwd door een controleur van de Nederlandsche Spoorwegen, die gezien had, dat een vrouw op de Nieuwegracht op hardhandige wijze in een auto werd geduwd. Onmiddellijk informeerden, aldus de N. R. Ct., eenige rechercheurs bij een bewoner van een woonscheepje, dat in de Nieuwegracht ligt. De man vertelde, dat hij om half één een plons had gehoord. Toen hij ging kij ken, stonden er eenige mannen op het dek van zijn vaartuigje en in het midden van de Nieuwegracht zwom een vrouw, die hij met een haak naar den kant trok. De man- uen hielpen hem de drenkeling op den wal te brengen en wilden haar naar een auto brengen, die in de nabijheid stond. De vrouw verzette zich hevig, maar zij was tegen den overmacht niet opgewassen. Met geweld werd zij in den auto gesleurd, waarin nog twee mannen zaten. De wagen reed weg, maar de woonschipbewoner had het nummer opgenomen. Dit bleek destijds afgegeven te zijn aan een Amsterdammer, die intusschen naar Zandvoort was verhuisd. Toen de po litie bij hem kwam om inlichtingen, deelde hij evenwel mee, dat hij reeds vier jaar ge leden het nummer had verkocht aan een be woner van Haarlemmermeer, die het echter in opdracht van een boer had gekocht, wiens naam en adres hem onbekend waren. De politie in Haarlemmermeer zet nu het onder zoek voort. Een fabrieksschoorsteen in Lim burg helt gevaarlijk. Waarschijnlijk ten gevolge van de onder- aardsche werking der mijnen is de schoor steen van de steenfabriek Hommert te Vaes- rade, gemeente Nuth, op zeer opvallende wijze uit haar loodlijn geraakt. De ranke schoorsteen geeft in het open Limburgsch landschap, thans een merkwaar- digen aanblik. Uit veiligheidsoverweging is men er thans, volgens de N.R.Crt., toe overgegaan om de schoorsteen aan een kabel te leggen, mede om het evenwicht te bewaren. Vrouw van een werklooze te 's-Gravenhage op klaarlichten dag door twee mannen overval len. Er viel echter niets te ha len. Maandagmiddag te ongeveer half drie kwamen twee personen op bezoek in een bovenwoning aan de Raamstraat te 's-Gra venhage; zij gaven voor een kamer te willen huren. Terwijl zij met de bewoonster, die alleen thuis was, daarover in bespreking waren, hebben zij de vrouw plotseling aangevallen. Er ontstond een worsteling waarbij de vrouw zich zoo krachtig mogelijk verweer de met een stuk bamboe, dat haar evenwel werd ontrukt en waarmede zij van een der mannen een paar klappen op het hoofd kreeg. De vrouw viel toen bewusteloos op den vloer. Intusschen moeten de beide mannen de kasten in de kamer hebben nagezocht en daaruit een klein bedrag aan geld hebben gestolen. Zij waren echter in de woning van een werklooze en maakten slechts f 1.10 buit. Toen de vrouw later bijkwam waren de mannen verdwenen. Haar echtgenoot, die inmiddels thuis kwam, deed onmiddellijk aangifte bij de politie en vertelde nog het olgende: Even voor half drie was hij de deur uit gegaan om zich naar het stempellokaal te begeven en vervolgens is hij de markt over geloopen en heeft hij nog even met een ken nis gepraat om tenslotte voor zijn vrouw op den Fluweelen Burgwal nog een bood schap te doen. Daardoor kwam hij pas te kwart voor vier thuis, in tegenstelling met zijn gewoonte om onmiddellijk na het stem pelen terug te gaan. Kort nadat Smit zijn woning had verlaten hebben de beide da ders aangebeld. Zij deden zich keurig voor en waren netjes aangekleed. Mej. Smit koesterde dan ook niet den minsten arg waan en liet het tweetal eerst de voorka mer op de eerste verdieping zien. Naar ze verklaarden kwamen ze voor een van hen en diens vrouw huren. De getoonde kamer bleek intusschen te duur en daarom liet mej. Smit haar twee bezoekers ook nog een kamer op de tweede verdieping zien. Ook hierover viel geen beslissing en weer op de eerste verdieping aangekomen, vroegen zij, wijzend op de achterkamer, die het echtpaar Smit tot huiskamer dient, of die niet te huur was. Tegelijk gingen zij de huiska mer binnen. Mej. Smit antwoordde, dat deze kamer niet werd verhuurd, waarna een der man nen haar plotseling beet pakte bij haar keel. Mej. Smit had nog de tegenwoordig heid van geest een stuk bamboe hengelstok met een bus eraan te pakken om zich te verweren; ze zei tevens tegen de onverla ten dat er niets bij haar te halen was. Een der bezoekers pakte haar den hengelstok af en gaf haar daarmee een flinken slag op het achterhoofd, zoodat de vrouw het be wustzijn verloor. De beide mannen hebben daarna de lin nenkast, die niet op slot was, geheel door zocht en het geld, dat onder een laken lag, meegenomen, waarna ze het huis door de voordeur hebben verlaten. De politie heeft mej. Smit naar den cen- tralen post overgebracht voor onderzoek. Daar bleek, dat ze den overval overigens goed had doorstaan. Aan den hals had zij slechts een paar striemen. Verder waren haar kleuren gescheurd. De daders, die hadden verklaard des avonds te zullen terugkomen om de beslis sing over de kamer op de tweede verdie ping mede te deelen, hebben zich, als ge zegd, met een zeer kleinen buit tevreden moeten stellen. De weekhuur was ook juist vlak voor hun komst aan den huisbaas vol daan. Vermoedelijk hebben zij zich, nadat zij de vrouw bewusteloos hadden geslagen, toch niet geheel veilig gevoeld, want in de overige kamers hebben zij geen bezoek ge bracht. Onder de bovenwoning van het echtpaar Smit is een pakhuis geleg n, waar niemand iets van het gebeurde heeft bemerkt, even min trouwens als de eigenaar van de rij wielbergplaats daarnaast. De overval is ove rigens in een vrij drukke straat gepleegd, in de onmiddellijke nabijheid van de zeer drukke verkeersader, die de Groote Markt straat is. Gevaar voor overstroomingen in Roemenië. In verband met aen was van den Donau, die het gebied van Oltenita dreigt te over- stroomen, hebben de autoriteiten maatrege len genomen, om evenjueel de bevolking te kunnen evacueeren. In het station van Ol tenita staan 150 wagons gereed en het le ger heeft in allerijl een nieuwen dijk van 8 meter hoogte aangelegd. Tot ontruiming van het gebied zal pas op dracht worden gegeven, als het water den kruin van dezen dijk heeft beieikt. Voorts sporen vliegtuigen de punten op, waar zich ijsdammen hebben gevormd, teneinde deze door middel van bommen te doen springen en het water gelegenheid te geven, af te vloeien. De minister van binnenlandsche za ken leidt persoonlijk het reddingswerk. EEN MOORDENAAR BEKENT In de Ver. Staten had een neger een dame vermoord en het lijk in het bad achterge laten. De neger, die dezer dagen te New- York terecht stond, had zijn gruwelijkcn misdaad niet willen bekennen, doch was door een handige truc van de politie door de mand gevallen. Zijn advocaat had niet veel tot verdediging aan te voeren, doch deed een beroep op de jury, beklaagde niet te dooden. De verdediger protesteerde voorts togen de wijze, waarop men ver dachte ten slotte de bekentenis ontlokt had. Men stopte verd. in één cel met een speur der der politie, eveneens een neger. In de sfeer van lotgenootschap, die weldra in de cel met de beide gevangen kleurlingen ont stond, vertelde de moordenaar zijn luguber geheim. De rechtbank heeft nog niet beslist. BOERDERIJ. Paarden voor Duitschland. - De aankoopen in ons land. Te Eist (Gld.) werden, volgens de Msb., Zaterdag wederom 15 stuks koudbloed paai den voor üuitsche rekening aangekocht. Omtrent dezen aankoop van 3- tot 6-jarige koudbloed merries en ruins in Nederland vernemen wij dat deze aankoop geschiedt voor rekening van de Pferde Verkehrs Ge- sellschaft te Berlijn, een centrale inkoop in stelling, die in omliggende landen zich voor ziet van de benoodigde paardene welke be stemd zijn voor den Duitschen landbouw. In Nederland wordt elk kwartaal voorloopig een aantal van 235 stuks gekocht, die te Aken geleverd moeten worden. Men besteedt voor deze paarden vrij goede prijzen, hier te lande ongeveer f 460 per stuk. Hier te lande wordt deze aankoop gere geld door een speciaal ingestelde commis sie voor den uitvoer van koudbloedpaarden, welke zetelt ten kantore van het Nederl. Trekpaarden Stamboek. De secretaris dezer Vereeniging, de heer Bom, treedt bij den aan koop en export van deze paarden als lei der op. Na de aankoopen in Eist komt Utrecht weer aan de beurt, dan is het benoodigde contingent voor dit kwartaal vol. FRUIT. De Estlandsche regeering heeft tot 31 Mei a.s. de douanerechten afgeschaft op den in voer van versch fruit. Door dezen maatregel wordt de invoer van buitenlandsch fruit be vorderd. DAAR WORDT DE BOER NET VET VAN. De Nederl. Vegetariërsbond heeft een adres gezonden aan den Minister van Sociale Za ken met het verzoek om aan diegenen, die steuntrekken en vegetariër zijn, voedsel over eenkomstig deze overtuiging te verstrekken! Inplaats van bonnen voor vleesch en visch, believen zij plantenboter, plantenvet of ri tueel bereide onvermengde margarine. Een dergelijk verzoek om een mager maal zal wel een zeldzaamheid zijn voor den minister! FRIESCH VEE NAAR PALESTINA. Weer eenige export-zendingen. Naar wij vernemen, worden dezer dagen weer eenige zendingen Friesch vee naar Pa lestina geëxporteerd. Morgen zal in opdracht van de coöpera tieve vereeniging voor veeaankoop in Pa lestina, Habobeer genaamd, vanuit Leeuwar den een transport Friesch stamboekvee. be staande uit 46 koeien en 12 geiten, naar Rot terdam vervoerd worden om van daar uit met een boot van de Koninklijkp Nederland sche Stoomboot Maatschappij de reis naar Het Beloofde Land te ondernemen. Op 25 Februari volgl dan een zending, door particulieren te Rotterdam in Friesland aan gekocht, bestaande uit 54 koeien, 12 geiten en 1 stier, welke met een boot van dezelfde maatschappij vervoerd zullen worden. De eerste zending dieren zal geplaatst wor den te Jeruzalem en in de Emele-vlakte. de laatste zending is bestemd voor den vrijen handel in Palestina. EEN GERMAANSCHE WAGEN. In Berlijn wordt een tentoonstelling gehou den, die betrekking heeft op het leven der Germanen. Hierboven ziet men een voertuig, dat een getrouwe nabootsing moet zijn van het vehikel, waarvan mèn zich omstreeks 100 j. vóór Chr. in Denemarken bediende. Bevordering van de Duitsch- Oostenrijksche betrekkingen. De oorlogspsychose dient niet te worden aangewakkerd. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van het „Hamburger Fremdenblatt" heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken v. Neurath gesproken over de buiten landsche politiek, warbij hij o.a. zeide, dat er geen aanleiding is om aan te nemen, dat de vrede in Europa gevaar loopt. „Niét de politieke constellatie is gevaarlijk", aldus von Neurath, „doch wel de oorlogs-psychose welke steeds wordt aangewakkerd door lie den, die er belang bij hebben". De minister motiveerde verder de herbe wapening van Duitschland, dat voor zijn veiligheid moest zorgen, aangezien de ont wapeningsbeloften niet werden nagekomen. „De kracht van de bewapening van Duitsch land, aldus von Neurath, kan niet vergele ken worden met de potentieele sterkte van zijn buren De sterkte van deze laatsten wordt vergroot door de militaire bondge- nootschappen. Duitschland moet zich daar entegen uitsluitend op eigen kracht verla ten. VON NEURATH De niet nakoming van de aan Duitsch land gegeven ontwapeningsbelofte dwong de regeering van Hitier eindelijk na vijftien jaar aan de eigen veiligheid van het rijk te denken. Wie dit poogt voor te stellen als een bedreiging van andere volken, ver wart den waren samenhang. Als de Britsche regeering thans voorne mens is, zich door het parlement een blan co-volmacht voor bewapening'sdoeleinden tot een bedrag van vijf milliard mark te laten uitreiken, dan denken wij er niet aan, haar het recht te ontzeggen, zelf te beslis sen over baar militaire behoeften. Dezelfde mate van loyalitiet eischen wij evenwel ook voor ons op." Ten aanzien van zijn aanstaande bezoek aan Weenen, verklaarde minister von Neu rath o.a.: „Indien de houding van Duitsch land ten opzichte van Oostenrijk in vroeger jaren werd omschreven als een verstoring van den vrede, dan is er toch sedert den 11 den Juli geen enkele stem opgegaan, die eer lijk de regeling van de DuitschOosten- rij ksche betrekkingen in Europa noemde. Mijn bezoek aan Weenen zal zich vooral daardoor kenmerken, dat tegen niemand af spraken zullen worden gemaakt. Het bezoek heeft uitsluitend ten doel de bevordering van de betrekkingen tusschen de beide Duitsche staten". Nadat linksche elementen te Tunis, die misnoegd waren over de vertooning van journaals van een Italiaansche maatschap pij, welke zij fascistisch georiënteerd von den, erin geslaagd waren ze in twee biosco pen te Tunis van het programma te doen schrappen, werd er gisteravond door fascis tische Italianen luidruchtig om gevraagd Na afloop der voorstelling ontstond een handgemeen, waarbij verscheidene personen gewond werden. Een aantal personen werd gearresteerd. Het werk bij de General Motors hervat. Gisterochtend hebben omstreeks 75.000 ar beiders bij de General Motors te Flint den arbeid hervat. De nationale garde patrouil leerde gister nog te Flint en, Anderson, doch zij behoefde niet op te treden. Nieuwe stakingen. Nadat de staking in de automobiel-fndu- strie thans na ongeveer zes weken is be ëindigd, dreigt een staking uit te breken in de kousenindustrie. 12.000 werklieden drei gen in staking te gaan, waardoor twintig fabrieken worden getroffen. Verder is gisterochtend een staking afge kondigd onder het liftpersoneel, bordenwas- schers- en étage-personeel van zes groote hotels en 25 wolkenkrabbers in New York. Het verzet der Britten. Gisteravond werd in de wandelgangen van het parlement vernomen, dat de door den conservatieven afgevaardigde Sandys inge diende motie, waarin er met voldoening kennis van wordt genomen, dat de regeering ondanks de koloniale eischen van Duitsche land, niet zal overwegen, eenig grondgebied af te staan, een honderdtal handteekenin- gen had verkregen. De ondertcekenaars ho pen tijdens het debat, dat zal worden ge voerd, van de regeering een krachtiger ver klaring te verkrijgen dan die welke tot dus ver met betrekking tot de positie der man daat-gebieden zijn afgelegd. GEEN DETECTIVES MEER IN DIENST VAN GENERAL MOTORS. Een vertegenwoordiger van de General Motors Corporation heeft aan de Senaatscom missie voor de burgerlijke vrijheden ver klaard, dat dit concern op 31 Januari het op sporingswerk van detectives onder zijn ar beiders heeft doen staken. Senator Lafollette raamde het bedrag, dat de General Motors in 2V2 jaar aan detectives heeft betaald op 839.764 dollar. De Staat zal zich geheel afzijdig houden van kerkelijke zaken. Ten aanzien van het decreet van den Führer inzake het bijeenroepen van een al- gemeene synode van de Duitsche Evange lische kerk schrijft de .Deutsche Dienst" o.a., dat toen in 1933 het nationaal socia lisme aan het zelfstandig bestuur van de verschillende landen in Duitschland een einde maakte, het ook reeds duidelijk was, dat een zekere samensmelting van de ver schillende landskerken moest volgen. Hier mede hedpelde men geen ingrijpen in de kerkelijke leer, doch wilde men alleen een heid brengen in de Duitsche kerk en be noemde een Rijksbisschop om onder diens leiding de geleidelijke samensmelting van de landskerken tot stand te brengen. Dit leidde niet tot het gewenschte doel en om den weg tot samenwerking vrij te ma ken, onthield de Rijksbisschop zich tenslotte van ieder ingrijpen. De opperste leiding van de kerk nam een Rijkskerkcommissie over, welke bestond uit oude leiders in de kerk, die verschillende richtingen vertegen woordigden. Ook de pogingen van deze com missie bleven vruchteloos, aangezien de verschillende stroomingen zich steeds meer tegen elkaar keerden en op het oogenblik weet niemand meer hoe de houding van de aeloovigen zelf is ten aanzien van de ver schillende stroomingen. Teneinde nu de geloovigen in staat te stellen zich hierover uit te spreken, zal men hen een constitueerende synode laten kiezen, welke zal beslissen over de leiding van de kerk. Deze verkiezingen zullen ge heel onder kerkelijke leiding worden ge houden en de staat zal zich geheel afzijdig houden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3