Hugo Meisl overleden Hef decreet van Hitier De bewapening van vliegtuigen Strijd om dc buitenlandsche politiek van België Amerikaansche vlootpolitiek Terug tot het geloof! Internationale economische conferentie Brug over de Gouden Poort De actie tegen het Hooggerechtshof Storm aan de kust van Nieuw Schotland Uitsluiting in dc Hongaarsche mijnindustrie ook ierland verbiedt het vertrek van vrijwilligers. Rusland cn het duikboot wapen goering schiet drie wolven en een wild zwijn. buckhArt thans hooge commis saris van dantzig. Het Roode leger gaat jubileeren scheepsbotsing. duitsche kotter in de oostzee vergaan. STICHTER VAN DE WEDSTRIJ DEN OM DEN MIDDEN-EU ROPA-BEKER. De bekende Oostenrijksche voet balleider Hugo Meisl is aan de ge volgen van een beroerte plotseling overleden. Hugo Meisl is een van de grootste leiders geweest, d.e de internationale voetbalwereld heeft opgeleverd Meisl was jaren lang secre tans van den Oostenrijkschen voetbilbond in welke functie hij zeer veel werk heeft ver richt Hij was de eigenlijke stichter van de wedstrijden om den Midden-Europabeker Zijn invloed in de Centraal-Europeesche voetballanden was buitengewoon groot. Maar Meisl is nog bekender geworden door zijn functie van „Verbandskapitaen" als eenig lid van de keuze- en technische' com missie van den Oostenrijkschen Voetbalbond. Hij is de man van het „Wunderteam"' ge weest, die het Weensche voetbal tot groote hoogte heeft kunnen opwerken. Men denke aan den wedstrijd te Londen tegen Engeland, waarbij de leermeesters van de wereld slechts met 4—3 van de leerlingen van Meisl hebben kunnen winnen. Het plotselinge overlijden van Hugo Meisl zal ook in ons land diepen indruk achter laten. Toen wij den heer K. J. Lotsy, on der wien de internationale betrekkingen van den K.N.V.B. ressorteeren, van het overlijden van Meisl in kennis stelden, was hij ten zeerste ontdaan van het onverwachte bericht. „Nog geen maand geleden heb ik een uit voerig schrijven van Meisl ontvangen, waar in hij verschillende aangelegenheden betref fende de commissie voor het amateurisme der F.I.F.A., waarin Meisl en ik o.a. zitting hebben, naar voren bracht. En voorts schreef hij mij, wanneer het Nederlandsch elftal nu eens naar Weenen kon komen voor het spe len van een wedstrijd tegen Oostenrijk. Het is een zware slag voor het Weensche voetbal en vooral in de Centraal-Europeesche landen zal men hem missen. Want zijn in vloed was daar geweldig groot. Maar zijn groote liefde ging uit naar zijn wonderploeg. Hij was een groot kenner van het spel en van de internationale voetbaltoestanden. Meisl mocht wellicht eens scherp, soms ironisch zijn, hij had een goed hart en zijn meening was altijd gefundeerd. Voetballeiders met dergelijke capaciteiten hij sprak vlot 8 of 9 talen zijn er slechts weinig in de in ternationale voetbalwereld. Met Nederland heeft hij het altijd goed kunnen vinden. Wie herinnert zich niet zijn causerie, welke hij 9 December 1933 te Am sterdam voor sportjournalisten en genoodig- den heeft gehouden en waarin hij zijn opvat tingen omtrent techniek en tactiek uiteen zette? Dat was aan den vooravond van den wedstrijd tegen Oostenrijk, welke door het Nederlandsch elftal met slechts 1—0 werd verloren, nadat de rust nog met blanken stand was ingegaan. In de laatste twee jaren heeft hij zijn oor deel over het Nederlandsch voetbal grondig herzien. Na den wedstrijd tegen Frankrijk te Parijs, dien we met 6—1 wonnen, schreef Meisl mij dat dit een prestatie van indruk wekkende kracht was geweest, waarmede Nederland zich dèfinitief in het voorste ge lid van het Europeesche voetbal had ge plaatst. „Nogmaals", aldus besloot Lotsy, „Meisl heeft enorme verdiensten voor het internatio nale voetbal gehad, hij was een zeer harde werker en zijn capaciteiten staken ver bo ven het normale uit". STAKING BIJ PEUGNOT. In verband met de overplaatsing van een gedelegeerde van den vakbond, is in de automobielfabrieken Peugot te Sochaux een algemeens staking uitgebroken. Onmiddel lijk zijn onderhandelingen geopend, welke een spoedige oplossing van het conflict doen verwachten. Terug naar de vroegere specia lisatie. In een artikel over „De bewapening van vliegtuigen" in het Februarinummer van den Militairen Spectator gaat kolonel van den Generalen Staf, J. J. van Santen, eerst in het kort den ontwikkelingsgang van deze bewapening en van de denkbeelden omtrent de tactiek van het luchtgevecht na. Hierbij heeft hij ook gelegenheid den „multi-plane de combat" in zijn beschouwingen te betrek ken. Men meende, dat dit vliegtuig zonder doode boeken autonoom zou zijn, zoodat 't •zich in de lucht ook tegen overmacht zou kunnen handhaven. Men verloor daarbij echter uit het oog, dat het niet voldoende is de doode hoeken op te heffen om zich in de lucht te kunnen handhaven. Daar bepantse ring van vliegtuigen, zelfs van vitale deelen niet mogelijk is, is zelfs een enkele mitrail leur-kogel in staat een vliegtuig buiten ge vecht te stellen en bovendien is de trefkans op een groot vliegtuig grooter dan op een klein. Dit is het overwegende bezwaar te gen groote en kostbare oorlogsvliegtuigen. Daarenboven verminderde door de aanzien lijk toegenomen snelheid der vliegtuigen de waarde der defensieve mitrailleurs. En ten slotte werd als reactie op de vergroote de fensieve bewapening de offensieve bewape ning van jacht- (gevechts) vliegtuigen opge voerd (montage van een licht kanon boven den motor, zoodanig, dat de loop is geplaatst in de holle naaf van de schroefas en mon tage van mitrailleurs in den vleugel buiten het schroefvlak, waardoor synchronisatie en richtingen overbodig werden; deze offensie ve bewapening kan bijzonder krachtig wor den bij meermotorige vliegtuigen, waarvan de tweemotorige Fokker G 1 een voorbeeld is. In verband met het voorgaande poneert kolonel van Santen de stelling, dat daar de defensieve bewapening thans zooveel nadee- len beeft, men beter doet of deze geheel weg te laten of althans te beperken tot één naar achteren vurende mitrailleur (voornamelijk van moreele beteekenis), omdat deze soort bewapening een zeer ongunstigen invloed uitoefent op het eene beschermingsmiddel, dat nog overblijft, nl. de snelheid. Bij het construeeren van welk oorlogsvliegtuig ook moet de snelheid als de primaire eisch wor den beschouwd. Daarom wil de schrijver ook terug tot de vroegere specialisatie in de vliegtuigen naar gelang van het gebruik, dat men er van wil maken. Jacht- of gevechtsvliegtuigen verkrijgen dus nagenoeg uitsluitend een offensieve be wapening, Het wordt een compromis tus- scben deze en de snelheid. Een bombardeervliegtuig wordt een com promis tusschen bommenlast en snelheid. Voor beide typen moet naar een zeer groote snelheid worden gestreefd en moet de wer kingsfeer, welke een groot deel van den nuttigen last aan bedrijfsstoffen opeischt worden beperkt tot. het werkelijk noodige in verband met de tactische eischen. Intus- schen is dit alles nog niet voor onmiddellij ke verwezenlijking vathaar, zegt. kolonel van Santen. Teneinde het grootste rende ment, te verkrijgen zullen voor de gespeciali seerde vliegtuig nieuwe constructievormen moeten worden uitgedrukt en beproefd. De reeds genoemde Fokker G 1 is een uiting in deze richting. Schepen in nood. Het Duitsche s.s. „Bremerhaven", groot 1617 ton, heeft draadloos gemeld, dat het tengevolge van het ruwe weer op 320 mijl ten Z.O. van het vuurschip Nantucket in moeilijkheden verkeert. Het heeft de sche pen, die zicih in de buurt bevinden, ver zocht hun positie op te geven, voor het ge val hef hulp noodig mocht hebben. Uit Boston meldt Reuter, dat de kust wacht aldaar een draadloos verzoek om assistentie heeft opgevangen van het 5.813 ton groote Italiaansche s.s. „Dora", dat op 210 mijl ten Z.O. van Nantucket in moeilijk heden verkeert. AANSLUITING BIJ NEDERLAND EN HET SCANDINAVISCHE BLOC? DREIGENDE SCHEU RING IN DE SOCIALISTISCHE PARTIJ De demissie van Vandervelde en de vecht partij, die de vorige week in het parlement plaats vond, zijn slechts de uiterlijke teekenen van een latente crisis in België, waarvan de oorzaken veel dieper liggen, dan men over het algemeen aanneemt, aldus onze V.P.B.- correspondent. Ook de dreigende scheuring in de socialistische partij, die vele tegenstanders van links voorspellen en die een gevolg is van meeningsverschillen tusschen den minister Spaak en de overige socialistische leiders, zou slechts, indien het werkelijk tot een breuk kwam, een zeer bepaald gebied betreffen. De binneniandsche kwesties. Op het gebied der zuivere binneniandsche politiek bestaat er namelijk voor een latente crisisstemming, die inderdaad reeds maanden lang in België heerscht, weinig aanleiding. De economische crisis is weliswaar nog niet ge heel overwonnen, maar een economisch herstel valt toch geenszins te ontkennen en de werk loosheid is dan ook zeer aanzienlijk gedaald. Het feit, dat België een van de goedkoopste landen van Europa is, heeft bovendien aan het vreemdelingenverkeer veel goed gedaan. Des te verwonderlijker is dan ook de groote onrust, die in het land heerscht, zijn de snelle verschuivingen naar uiterst links en vooral naar uiterst rechts. Deze dingen kunnen niet toevallig zijn en inderdaad zijn er ook oor zaken genoeg aan te wijzen. De nationalistische golf. In den grond van de zaak draait namelijk alles om het vraagstuk, hoe de Belgische buitenlandsche politiek er zal moeten uitzien. Zooals bekend heeft de minister van Buiten landsche Zaken Spaak ten aanzien van deze kwestie zeer speciale concepties, welke echter door de overige socialisten veroordeeld worden, eerstens omdat zij neerkomen op een loslaten van alle oude tradities van het land en twee- dens, wijl zij gebaseerd zijn op de meening van Spaak, dat met het oog op de nationalis tische golf, die Europa op het oogenblik over stroomt ,ook de socialisten gedwongen zouden zijn, nationaal te denken. Wat een klein land doen en laten moet. Deze formuleeringen verschillen niet in zoo heel veel opzichten van die van den leider van een fascistische beweging als Rex, Leon De- grelle. Misschien wil Spaak hem het gras voor de voeten wegmaaien. Maar bovendien valt niet te ontkennen, dat in de concepties van Spaak, onafhankelijk van de Ideologie, geheel met de realiteit is rekening gehouden. Volgens zijn opvatting, en deze wordt door vele Belgen gedeeld, mag België zich niet, zooaals in den tijd voor den wereldoorlog, te sterk aan Frankrijk binden. Dus liever aan den anderen grooten buurman, Duitschland? Neen, ook dat niet. Kan dan een zoo klein land als België, dat in den een of anderen vorm ongetwijfeld in een eventueelen Europeeschen oorlog zou worden betrokken, een geheel geïsoleerde ;>o- sitie gaan innemen? Dat gaat al evenmin, maar en daarop wijst spaak zeer tenrechte de Genève b.v. is reeds dikwijls gebleken, dat de kleinere staten, indien zij bij de behan deling van een bepaalde kwestie samenwer ken, niet slechts veel kunnen bereiken, maar nog meer verhinderen kunnen. Het streven van Spaak naar een nauwere aansluiting van de kleine neutrale staten. Waar Spaak naar streeft is een nauwere aaneensluiting van de kleine neutrale staten. Dat wil dus zeggen, dat er naast een econo mische samenwerking, zooals door Dr. Colijn gewenscht, ook 'n politieke samenwerking zou moeten komen. Bij het bezoek, dat koning Gustaaf van Zweden met zijn minister van Buitenlandsche Zaken Sandler aan België heeft gebracht, is deze kwestie ongetwijfeld ter sprake gebracht. Zooals bekend is het verdrag tusschen de drie Scandinavische landen nog niet ondertee kend, maar met de voorbereidingen is men toch reeds een flink stuk opgeschoten. Spaak gaat nu van de gedachte uit, dat België, en z.i. ook Nederland, zich bij een dergelijk bloc van neutrale staten zouden kunnen aansluiten. Spaak meent, dat een gemeenschappelijk op treden van deze vijf naties bij de behandeling van internationale vraagstukken van niet te onderschatten beteekenis zou zijn: er bestaat geen groote mogendheid, die niet zou trach ten, dit bloc aan hare zijde te krijgen. Het is hier niet de plaats om de mogelijk heden van het plan van Spaak nader te onder- zeoken. Genoeg zij te zeggen, dat om dit plan zienlijk de geheele Belgische strjjd draait. De Walen kijken evenals vroeger naar de oogen van Frankrijk, de Rexisten werpen hartstoch telijke blikken over den Riin en een gedeelte van de Vlamingen droomt van een Groot- Nederland. De socialisten, die eigenlijk de traditioneele politiek van de Fransch-Belgi- sche vriendschap willen voortzetten, staan afwijzend tegenover Spaak's plan, omdat hij het op nationale overwegingen baseert. Dat zijn buitenlandsche politieke these echter ern stig bestudeerd moet worden, geven zelfs Spaak's tegenstanders toe. Men zal nu moe ten afwachten, of Spaak de overwinning op zijn tegenstanders zal kunnen behalen. Teneinde een staking met ge- kruiste armen te voorkomen. De directie dor steenkoolmijnen van Pees heeft besloten over te gaan tot een uitslui ting, waarbij 4000 mijnwerkers betrokken zullen zijn. Zij verklaart er van in kennis te zijn gesteld, dat de mijnwerkers zich gereed maakten zich in de mijnen te instal- leercn om een verhooging tjer looncn met 20 pet. te verkrijgen. Van officieele zijde wordt gezegd, dat deze beweging uitgelokt zou zijn door buitenlandsche communisti sche agitatoren. Voorts verklaart men, dat de directie der mijnen een ontwerp tot ver hooging der looncn in studie had genomen, maar dat het voornemen der mijnwerkers haar te dwingen, uitvoering van dit plan voorkomen heeft. Uit, Dublin wordt vernomen, dat de Vale ra gistermiddag in den üail een wetsont werp heeft ingediend, strekkende tot hot verbieden aan burgers van don Ierschen Vrijstaat deel te nemen aan den strijd in Spanje. De kerkstrijd nog niet tenein de -*■ Zal eenheid worden be reikt? Men schrijft ons uit Berlijn van gema tigd orthodoxe zijde: Overheidsbemoeiing met de kerk is steeds gevaarlijk. Het is bovendien on dankbaar werk. Dit heeft Adolf Hitier wel ondervonden. Hij bemoeide zich met de Protestantsche kerk, om die kerk te ver sterken, om eenheid te brengen, waar ver deeldheid was. En thans draagt hij de verantwoordelijkheid over aan een Rijks synode, die waarschijnlijk volgens de wet ten der oude kerkelijke democratie zal wor den verkozen, en op wier samenstelling de Staat, geen invloed zal hebben. „Jn vollei Freiheit und nach. eigener Bestimmung des Kirchenvolkes soll die Kirche sich selbst die neue Verfassung und damit eine neue Ordnung geben", zegt Hitier in zijn kort besluit. Dit besluit is positief. Het beteekent dus, dat de verkiezingen voor deze Synode alleen door de kerkelijke instanties zullen worden voorbereid en geleid. De gekozen Synode zal dan souverein zijn en zal de Kerk statuten geven. Geen enkel vertegen woordiger van den Staat zal lid van de Synode zijn. Bij de voorbereiding der ver kiezingen zullen de verschillende kerkelijke groepen vrij propaganda kunnen maken. De Staat zal geen enkele groep de voorkeur Keven. Voordat Adolf Hitier aan het bewind kwam, was er in Duitschland een groo aantal Protestantsche Kerken. Er waren Lutheranen, die zich gewoonlijk Oud-Lu theranen noemden, er waren Calvinisten, die zich gewoonlijk de Gereformeerden noemden, dan was er de groote „Oud-Prui sische Unie", die de z.g. Unionisten vereenig de, en Luther en Calvijn beiden als grond vesters der Protestantsche Kerk eerde; dan waren er ten slotte de verschillende Lands- kerken in Baden, in Beieren, in Württem- berg, in Hessen, in Mecklenburg, enz. enz. Zoo heersrhte er bonte verscheidenheid Ter wijl in iedere Kerk nog verschil lende theo logische richtingen waren vertegenwoor digd. De richtingstrijd was in Duitschland evenwel nooit zoo scherp als in Nederland De kerken toch waren officieel orthodox. De predikanten stonden op den grondslag van de geloofsbelijdenis. Moderne theolo gen werden ten hoogste geduld- en al te radicale moderne predikanten werden her- baaldelitk utt de kerk gezet. De Duitsche orhodovic was intusschen in het algemeen veel gematigder dan in Nederland, en de belangslelling voor kerkelijke en dogmati sche kwesties was in Duitschland betrek kelijk klein. Adolf Hitier wilde nu deze verschillende kerkgenootschappen, verenigen tol een Pro testantsche Rijkskerk. Deze poging rnis- lukte door den richtingstrijd die sedert '33 een ander karakter kreeg, omdat de poli tiek in de kerk een rol begon te spelen. Duitsche Calvinisten werden even Calvinis tisch als de Nederlandsc'ne Gereformeer den en weigerden samen te werken met groepen, die b.v. niet het Oude Testament als Gods Woord aanvaardden. Nu is het de groote vraag, of in deze nieuwe Synode samenwerking tusschen den Calvinistischen en den radicalen vleugel van het Belijde nisfront (Niemoller) met de z.g. Thüringsche richting der „Duit sche Christenen", die aan de bloed en bodemleer concessies willen doen, mogelijk zal zijn. Voor de overgroote meerderheid van de Duitsche Protestanten en ook voor de meeste predikanten weegt de eenheid der Duitsche kerk zwaarder dan de zuiverheid der leer Het staat nu reeds vast, dat b.v. de richting-NiemöIler niet met de Thüringsche „Duitsche Christenen" wil samenwerken. Waarschijnlijk zal de Duitsche Rijkssynode de gewenschte eenheid in de Duitsche kerk brengen maar zal de groep Niemoller ten slotte buiten de officieele kerk komen te staan. De Duitsche kerk is dan te verge lijken met de Nederlandsche Hervormde kerk, dus een kerk, die alle richtingen om vat. De richting Niemfiller zal dan een „afgescheiden kerk'' stichten, die te verge lijken is met de Nederlandsche Gerefor meerde kerk. Een andere mogelijkheid is, dat ook de richting Niemoller tot de „Groote kerk" zal behooren en dat de Thüringsche rich ting' der „Duitsche Christenen" buiten de „Groote kerk" zal komen te staan. Maar gezien de politieke relaties, waarover de Thfiringsehe richting beschikt, lijkt deze tweede mogelijkheid niet waarschijnlijk. Talrijke orthodoxe predikanten betreu ren het thans ten zeerste, dat het Belij denisfront het Rijkskerkcomité geen steun geboden heeft. Ds. Niemoller voerde tegen het rijkskerkcomité steeds oppositie, en dc steun van de Luthersche orthodoxe bisschop pen Meissen uit München. Wurm uit Stutt- gart en Marahrens uit Hannover was zwak en niet stelselmatig. Hadden alle Duitsche orthodoxen het Rijkskerkcomiti, hetwelk toch in overgroote meerderheid eveneens orthodox was, voldoenden steun geboden dan zou de uiterst bekwame, Ds. Zeellner, die een krachtige persoonlijkheid is en wiens orthodoxie nog nimmer in twijfel is getrokken, leider van de Protestantsche kerk zijn geweest en zou de consolidatie van de kerk geleidelijk zijn tot stand ge komen. I)e bijeenroeping van deze Rijkssynode is een experiment, dat in ieder geval nog veel kerkelijken strijd zal veroorzaken. Naar Associated Press meldt, heeft admi raal William Leahy, de leider der vlootope- rafins verklaard, dat de Ver. Staten mis schien genoodzaakt zullen kunnen zijn be sluiten te nemen als tegenwicht tegen drie nieuwe vlooteenheden, die Engeland voor nemens is te doen bouwen. „Het is te voor zien", aldus de admiraal, „dat de Ver. Sta ten, indien elk der andere mogendheden haar vloot uitbreidt, het noodzakelijk zullen achten hetzelfde te doen." Leahy verklaarde echter, dat de Vereenig- de Staten niet voornemens zijn maatregelen te treffen in verband met het Britsche vloot- programma voor zij er de bijzonderheden van kennen. Geen bewapeningswedloop tusschen de twee Angelsaksische landen. De uitbreiding van de Britsche vloot, die gisteren is aangekondigd, zal volgens berich ten uit Washington, niet gevolgd worden door een nieuw Amerikaansch vlootböuw- programma. In Amerikaansche marinekrin gen acht men het nutteloos, met Engeland een bewapeningswedloop te beginnen. Dc marincbegrooting, die op 1 Juni van kracht zal worden, is voldoende om de mo derniseering van de vloot mogelijk te ma ken. De Sovjet-Unie treedt toe tot de conventie. De Sovjet-Russische ambassadeur te Lon den, Maisky, heeft gisteren op het Foreign Office een nota van zijn regeering overhan digd, waarin de Sovjet Unie meedeelt voor nemens te zijn, de voorschriften inzake het duikbootwapen, zooals deze zijn vastgesteld bij het verdrag van 1936 cn aangenomen door de Verecnigde Staten Japan, Frankrijk Italië, Duitschland, en Engeland, eveneens aan te nemen. Verder wordt vernomen, dat Maisky ook met van Sittart den algemeenen toestand van Europa heeft besproken. Brilsclie geestelijkheid wendt zich tot het volk. Gistermiddag is aan de leden van het Lagerhuis een rondschrijven overhandigd, dat onderteekend is door 'n dertigtal afge vaardigden van verschillende partijen, waarin zij worden uitgenoodigd tot bijwo ning van een bijeenkomst, die op 3 Maart in het parlement zal worden gehouden, en waarin de Aartsbisschop van Canterbury, ter zijde gestaan door de leiders der vrije kerken, een beroep op het volk zal doen, om tot het geloof terug te keeren. Bij dp jacht in de wouden van Bialowieza heeft Minister Goering drie wolven en een wild zwijn geschoten. Geruchten houden aan FrantcK initiatief? In diplomatieke kringen te Washington wordt vernomen, dat de ambassadeur van de Vereenigide Staten te Parijs, Bullith, in BULLITH Maart naar de Vereenigde Staten zal ko men, om met Roosevelt en Huil te spre ken over een internationale economische conferentie. Zijn benoeming thans officieeL De benoeming van den Zwitsersehen hoogleeraar tot Hooge-Commissaris van Dantzig is thans officieel. De leden van den Raad zijn met deze benoeming in ken nis gesteld. Het^mandaat van professor Buckhardt zal drie jaar duren. Groote voorbereidingen in heel Rusland. ge in de geheele Sovjet-Unie worden voorbe reidingen getroffen voor do herdenking van den 19den verjaardag van het Roode leger op 23 Februari a.s. In de steden en op de Kolchozes worden bijeenkomsten gehouden, gewijd aar. het Roode leger. Op den herdenkingsdag zullen overal promotics plaats vinden van parachu te-springers, zweefvliegers, vliegtuigbestuur ders en schutters, die in de Ossoaviakhim- cluus geoefend werden zonder dat zij daar bij hun werkzaamheden behoeven op te ge ven. Bouwsteiger stort ln. Een doo de en negen vermisten. Do bouwsteiger van de brug, welke over de „Gouden Poort" wordt gebouwd, is gis ter ingestort. De brokstukken braken door het veilig heidsnet, dat onder den steiger was ge spannen cn een aantal werklieden is van 70 meter hoogte omlaag gestort. Het aantal verongelukten kon nog niet worden vastgesteld. De nieuwe brug over de Gouden Poort, de natuurlijke haven van San Francisco, zal de langste hangbrug ter wereld worden. Het ongeluk te San Francisco. Van de arbeiders, die met brokstukken van den steiger van de brug over de Gouden Poort zijn gestort, heeft men er twee levend en een dood uit het water gehaald. Negen arbeiders worden nog vermist. Compromis voorstel inzake grondwetwijziging ingediend. In den Amerikaanschen senaat hebben Wheeler en Bione eenvoorstel tot grond wet wijziging ingediend, hetwelk beoogt, aan het congres de bevoegdheid te verke nen, iedere wet, die door het Hooggerechts hof ongrondwettig is verklaard, voor gel dig te verklaren indien in beide huizen een tweederde meerderheid wordt verkre gen. Wheeler en Bione hebben voorspeld, dat hun ontwerp zal worden aangenomen als een compromis tusschen de voor- en tegenstanders van Roosevelt's voorstel in zake hervorming der rechtspraak. Italiaansch schip na aanvaring gezonken. Tijdens een zwaren storm ïs op de Colum- biarivier nabij Portland (Oregon) het Itali- aansche 3.773 ton metende motorschip „Fel- tra" in botsing gekomen met 't Amerikaan sche vrachtschip „Edward Luckenhach". Het motorschip „Feltra" is gezonken. De beman ningen der beide schepen konden zich in veiligheid brengen. Tusschen Dantzig en het Schiereiland Hel is een Duitsche vischkotter vergaan. De be manning werd door een antier visschers- vaartuig gered.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11