Amusementen op de Parijsche wereld- Derde blad ®jU35t, De parachute wordt populair BINNEN SOMETER Het „Bediendenbar DE DRIE MUSKETIERS 13. D'ARTAGNAN GAAT WEER TOT DEN AANVAL OVER. De schoone dame in de karos keek met verbaasde oogen naar d' Artagnan, die juist in de deuropening verscheen. „Hoe?" zeide ze tot den vreemden heer, „U wilt verder reizen, zonder dezen onbe- schaamden lummel flink gestraft te heb ben? Voor de onbekende nog kon antwoorden sprong onze held, die de vraag duidelijk verstaan had, woedend dichterbij en riep: Wat? Afstraffen? Hier ben ik het, die sla gen uitdeelt!" De heer greep naar zijn degen, maar vrij wel op hetzelfde oogenblik riep de dame: „Neen, bedenk U toch? Slechts het ge ringste oponthoud kan immers alles be derven!" „U hebt gelijk" riep de edelman. „Het is beter dat U verder rijdt. Ik zal het zelfde doen." Dit zeggende kinkte hij haar toe, slingerde zich op zijn paard en beiden verwijderden zich in galop, ieder in tegen overgestelde richting. 14. ONMACHTIGE WOEDE. „Gij lafaard, lomperd" riep d'Artagnan Ihem achterna en zette een achtervolging in. Maar zijn krachten begaven hem. Het werd hem zwart voor de oogen en midden op straat viel hij neer, steeds nog roepend: „Lomperd, lafaard, gemeene kerel!" De herbergier snelde op hem toen en pro beerde hem te kalmeeren, wat hem inder daad gelukte. Hij bracht den jongen edel man weer in de keuken, waar d'Artagnan wijn, olie en rosemarijn vroeg. Hiervan be reidde hij volgens het recept van zijn moe der de wonderdoende zalf, welke zijn talrij ke wonden spoedig zou genezen. Toen hij den waard wilde betalen vond hij weliswaar zonder lang zoeken zijn kleine beurs in den zak van zijn wambuis, maar de aanbeve lingsbrief aan den heer De Tréville was verdwenen. Talrijke attracties Vliegen en parachutespringen zal men kun nen bewonderen. Alle Fransche vliegtuigmodellen bij- elkaar. De af deeling voor het vliegwezen op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1937 be looft wat te worden. Indien men de over zichten van de vorige tentoonstellingen na gaat, dan zal men kunnen zien, dat de ka bel- en luchtballons in die tijd reeds een be langrijke plaats innamen. Men is toch im mers nog niet de ballon van Giffard ver geten welke ten tijde van de Wereldtentoon stelling in 1878 door niet minder dan 35.000 personen geprobeerd werd. De tentoonstel ling in 1900 deed in dit opzicht nog meer. Toen zag men inderdaad, dat door de onder- afdeeling te Vincennes schitterende wed strijden met luchtballons georganiseerd werden. De stoutmoedigste vliegeniers ver trokken van het terrein bij Parijs, om de afstand van 1900 km. in 36 uur af te leggen wat voor dien tijd een buitengewone presta tie was. Toegelicht door mooie voorbeelden uit het verleden, zijn bedreven technici zooals mi nister Pierre Cot, de heer Laurent Evrac, luchtafgevaardigde naar de tentoonstelling, en ingenieur Pitois, president van de afdce- ling vliegdienst bezig het koninkrijk van de Fransche vliegdienst op de tentoonstel ling in te richten. De vliegtentoonstelling zal ingericht worden in 'n aardig paviljoen gelegen vlak bij de Esplanade des Invalides, waar de Fransche toestellen veilig onder dak gebracht zullen worden. Men kan er thans reeds een rondgang maken, dank zij de maquettes, die er opgesteld zijn. „EEN ELEGANT BOUWWERK" Het geheel is een elegant bouwwerk, ge maakt door de architecten Audoul, Hartwig en Gérodias. Het gebouw is 150 meter lang en bezit een aardige transparante voorgevel In een rotonde in het midden, verlicht door duizenden lichtjes, ziet men alle Fransche modellen hu elkaar, dank zij de opmerke lijke bemoeiingen van alle vliegtuigconstruc teurs. En van stand tot stand, kan men duidelijk alle uitvindingen en proefnemin gen nagaan, die Frankrijk in de loop der jaren tot stand heeft gebracht. Men kan al les op den voet volgen, vanaf het eerste vliegtuig tot»de laatste en modernste uitvin ding. Alle vormen van vliegtuigen zijn ach ter elkaar opgesteld, zoowel de burgerlijke als de oorlogsvliegtuigen. JAGERTJE, BOMMENWERPER TRANSPORTVLIEGTUIG EN LUCHTAUTOBUS Een jagertje en een bommenwerper staan hier naast een transportvliegtuig dat door het publiek gemakkelijk bezichtigd kan wor den. Deze groote „luchtautobus" heeft men zeer oordeelkundig op een vooruitstekend plateau opgesteld, tegenover een geweldige maquette, die zoo nauwkeurig het vliegveld van Le Bourget voorstelt, dat de toeschou wers zich een zeer goed idee van een lan ding kunnen vormen. Elders manoeuvreert een zweeftoestel voor de oogen van het pu bliek in een koepelvormige rotonde temid den van kunstmatige wolken. Men krijgt waarlijk de illusie, dat men vliegtuigen in de lucht ziet. Nu is dit het vaste gedeelte van de ten toonstelling. Maar het is zeer juist gezien, om ook het beweegbare gedeelte een plaats op de tentoonstelling te verschaffen. Men heeft namelijk besloten om aardige vliegtoch jes boven de tentoonstelling te organiseeren Deze luchtreisjes zullen binnen het bereik van iedereen vallen. En behalve deze vlieg- tochtjes boven de tentoonstelling, waar het van menschen krioelt, staat het publiek nog een andere verrassing te wachten. Het betreft hier namelijk de orga nisatie van parachutetochtjes, die aan de beste specialisten zal worden toevertrouwd. Op deze manier zal men zeer aardig met een parachute kunnen afdalen tegen een matigen prijs, die aan het vliegverkeer ten goede komt, en wel op de meest on schadelijke wijze, want' de para chutes zijn volkomen betrouwbaar, en sedert eenigen tijd reeds heeft Pierre Cot zijn vliegtoestellen er voor laten inrichten. Reeds voor dat dit ingesteld was, maakte een tochtje met de parachute opgang, en afgaan de op de brieven, die de vliegdienst ontvangen heeft, verzekeren de speci alisten, dat vooral de dames zich zeer ingenomen betoonen met deze afda lingen per parachute. Men weet, dat men dit dalen met de parachute en de sensatie daarvan kan leeren ken nen, zonder angst behoeven te heb ben voor vallen, want de parachute blijft door een touw aan den top van de mast verbonden. Bezoekers uit alle landen zullen per vliegmachine op de tentoon stelling arriveeren. Maar natuurlijk is de tentoonstelling niet alleen voor* deze genoegens ingericht, wanneer men bedenkt, dat alle pogingen er op gericht zijn, om internationale verbindin gen tot stand te brengen. De vreemdelingen zullen uitgenoodigd worden, om per vlieg machine uit alle deelen van de wereld te komen. En dit is 'n zeer oordeelkundige be slissing, wanneer men denkt aan den gewel digen vooruitgang, die het toeristen-vliegver- keer in de laatste vijf jaar gemaakt heeft. De kwestie van het landen is nu geregeld. Het oude terrein van Issy les Moulinaux, dat vroeger alle luchtpioniers zag passeeren, zoo als Wright, Blériot, Védrines, zal nu geheel vernieuwd worden en als vliegveld voor de Wereldtentoonstelling 1937 gebruikt worden. Een cementen baan van 750 meter lengte is aangelegd en er zullen twee hangars en een clubhuis komen, waar men alle interna tionale beroemdheden voorbij kan zien ko men. Dit vliegveld zal een uitstekende ver binding vormen tusschen de tentoonstelling en de overige deelen van de wereld. Zoodra men geland is op Franschen bodem, zal men in minder dan 7 minuten door glijbooten naar het Ile des Cygnes gebracht worden. Luchtfeesten. Overigens kan men begrijpen, welke inte- N IE UWE AANWINSTEN IN DEN BERLIJNSCHEN DIERENTUIN. Drie jonge ijsberen stellen zich voor. ressante tooneelen de menschen van buiten, uit de koloniën en de vreemde landen te zien krijgen. Zoo spoedig mogelijk zal nu het programma van de luchtvaarttentoonstel ling samengesteld worden. Men weet reeds, dat gedurende de prachtige nachtfeesten de vliegtuigen den donkeren lucht zullen door klieven en met vuurwerk zullen verlichten. Luchtfeesten zullen met waterfeesten gecom bineerd worden en op den nationalen feest dag, den llden Juli zullen er 1000 vliegtuigen in de lucht zijn. Verder zullen gezamenlijk tochten georganiseerd worden: uit de provin cies, uit de koloniën, en uit de vreemde lan den, waarvan de technici de beste resultaten verwachten. Verder kan men bij deze feesten nog voegen de acrobatische toeren, de oefe ningen door vrouwen uitgevoerd en nog an dere toeren, die zoodanig uitgevoerd worden, dat het publiek alles nauwkeurig zal kun nen volgen. En daarbij komen dan nog aller lei verrassingen. Luchtkasteelen, heid worden. die werkelijk- Maar dit zijn niet enkel wedstrijden op pa pier georganiseerd. Reeds heeft de heer Laurent Eyrac voor de tentoonstelling de be voegdheid gekregen, om een populaire lucht- prijs uit te reiken. Verder zal men in de maand Augustus aan de stoutmoedigste luchttocht kunnen deelnemen, die ooit ge organiseerd is, en wel de tocht tusschen New York en Parijs, waarvoor Pierre Cot drie millioen francs beschikbaar heeft ge steld. Dit is geen droom. Ter gelegenheid van de tentoonstelling zullen de stoutmoedige reizigers zich bij het Vrijheidsbeeld te New York kunnen inschepen, om in Frankrijk op het vliegveld van de Wereldtentoonstelling te landen. van een b randende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht om licht op te hebben VRIJDAG 19 FEBRUARI 1937. Hilversum I. 8.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Orgelspel. 11.00 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Cantabilé-orkest, en orgelspel. 2.00 Declamatie en muziek. 3.00 AVRO-Dansorkest en gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 4.30 Voor kinderen. 5.00 „Les Ménétriers". 6.00 Orgel en zang. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Zang. 7.00 Multatuli-hb. denking. 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 „Lezen in de Bijbel", causerie. 8.00 Zang en piano. 8.30 Literaire causerie. 9.00 De Bohemians. 9.45 „Uit het leven van Ziegfeld" (radio- tooneel, klankfilmfragmenten en causerie). 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (gramofoonplaten). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.40 Modern Klein Orkest (van 1.00—1.20 gramofoonplaten I.45 Gramofoonplaten. 2.10 Orgelconcert. 3.00 KRO-Kamerorkest. 3.45—4.00 Gramofoonplaten. 4.05 KRO-orkest en gramofoonplaten. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 De KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Bedrijfsreportage. 8.10 Berichten ANP. 8.20 KRO-Melodisten en solist. 9.00 „15 minuten in Zwitserland". 9.15 KRO-Symphonie-orkest en soliste. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Pianorecital. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zijn orkest. II.3012.00 Gramofoonplaten. door PIERRE NEUVILLE. Dr. Calvin ergerde zich. Hij ergerde zich op vreeselijke wijze over het feest, waar hij, eigenlijk zonder het te willen, terecht was ge komen. Hij logeerde bij kennissen, die naar een gecostumeerd bal zouden gaan, en van zelfsprekend moest hij toen wel meegaan, zij het dan ongeeostumeerd. Tot zijn verontwaar diging bleek het een zoogenaamd „bedienden bal" te zijn, dat wil zeggen, dat ieder zich moest verkleeden als dienstmeisje, huisknecht, chauffeur, of iets dergelijks. Maar de goede Dr. Calvin ergerde zich, hij vond het smake loos en ongehoord, dat dames zich verkleedden als kameniers, en in dat costuum praatten over de première van het nieuwste tooneel- stuk. Wanneer zij tenminste in hun rol waren gebleven... Omdat hij zich zoo ergerde, zocht hij troost bij den wijn, en weldra veranderde zijn stem ming een weinig, vooral toen hij bemerkte, dat hij gezelschap had gekregen: een aller liefst meisje hing voortdurend aan zijn arm. Een gedicht van een meisje, een aria van een meisje! Droeg geen ring, praatte voortdurend van „Meneer" en „het huishouden", en wilde volstrekt niet hebben, dat hij haar „juffrouw" noemde. „Noemt u mij maar Lizzy, zoo noe men zij mij in mijn dienst ook!" zei zij. Vreemde woorden verstond zij niet, en cham pagne dronk zij uit een waterglas. De dokter was geestdriftig en enthousiast. Eindelijk, eindelijk eens een dame met fan tasie, een vrouw, die gevoel had voor stijl. Zooals hij haar dienstmeisje wist te copieeren, eenvoudigweg schitterend! Een echte actrice! Hij was ervan overtuigd, dat zij, wanneer zij een rococo-costuum droeg, slechts Fransch zou praten en menuet dansen! Een hemel moest het zijn, om met zoo'n vrouw getrouwd te zijn! Hier openbaarden zich fijnheid, aan passingsvermogen, stijl, de laatste psycholo gische verfijndheden... Dr. Calvin was een man van het oogenblik. Na den derden dans wist hij, dat zijn leven .zonder haar duistere nacht in een oasen-looze woestijn zou zijn. Vroeg in den morgen bracht hij den droom van zijn naar-kunst-hongerend-hart naar huis. De auto stopte voor een villa, neen, het was een paleis: vanzelfsprekend, alleen onuitput telijke financieele rijkdom kon een opvoeding veroorloven, die zulk een hooge mate van ge cultiveerdheid voortbracht... Hij kuste haar ten afscheid; drie maal op haar hand, éénmaal op haar lippen. Den volgenden middag schrok hij: hij had geen afspraak met haar gemaakt! Maar hij was toch wel zoo verstandig geweest, om haar huisnummer en straat te noteeren. Dus: Ober, een adresboek! In het boek stond een zekere ingenieur X. aangegeven als bewoner van het huis; zooiets had hij ook verwacht. Opbellen? vVas te prozaisch. Schrijven? Kon haar vader in handen vallen. Die zou niet weten, dat zijn dochter onder het pseudoniem Lizzy op het bedienden bal was geweest. Haar echte naam was na tuurlijk Eleonore, Felicitas of Asta Beatrice..j Het beste was, dat hij er heen ging, en dat deed hij ook, met een bouquet rozen in de hand. Een bediende, met een gezicht als een film huisknecht, opende de deur. De dokter zei, dat hij de juffrouw een bezoek wilde brengen. De man met het filmgezicht schudde het hoofd: „We hebben geen juffrouw. Mijnheer is vrijgezel, en heeft geen dochter". Tamelijk verbluft en zinneloos staarde Dr. Calvin den man aan, en stamelde verward: „Ze heette Lizzy...!" „Lizzy!" riep de waardige man, en liep de gang in. En even later trippelde een gedicht van een meisje, een aria van een meisje, de trappen af, weer in kameniercostuum. Een zwart japonnetje, wit schortje met strookjes, een kanten mutsje coquet op de krullende haren... Ze zag den dokter, alsmede den bij- behoorenden rozentuil een schreeuw en zij verdween. „Jasses", had ze geschreeuwd! „Was dat dan niet..." steunde de rozen- brengende dokter. „Dat was Lizzy, het kamermeisje!" zei de knecht met het filmgezicht. De arme dokter wenschte, dat de grond hem had opgeslokt. Zoo snel hij kon maakte hij zich uit de voeten, den rozentuil in zijn verwarring meenemend. Hij kwam weer tot bezinning, toen hij in een café zijn zevende borrel bestelde. Welk een ontwaken na zulk een droom! Uit het ver fijnde, gracieuze poppetje was een kamer meisje geworden, een doodgewoon exemplaar uit het leger kamermeisjes. Nu ja, de bloemen kon hij er nog wel heensturen, met een paar regeltjes erbij. Toch heeft hij haar tot zijn vrouw gemaakt. Een vriend van den dokter, die philosophie studeert, is van meening, dat de eerste indruk, welke een persoon op iemand maakt, van zoo'n groote beteekenis is, dat alle nadere kennismaking slechts van ondergeschikt psy chologisch belang is. Ik geloof echter, dat men dat ook wel wat eenvoudiger kan uitdrukken. Heeft U wel eens van liefde op het eerste ge zicht gehoord? Nu dan!

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12