John Buil wapent zich De Duitsche koloniale eischen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Defensiedebat in het Lagerhuis België blijft non- interventie steunen Geen Joden in het Antonesco naar Boekarest terug? Duitsche leger REIST PER WACO Buiienlandsch Overzicht Dc overstroomingen in Mozambique UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG No. 7929 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 JDoor bewapening tot vei 1 igheidff AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND De waanzinnige wereld De Joodsche Duitschers in den vreemde Leger en parlement in Japan Landen wedstrijd Nederland-Engeland HIELDERSCHE COURANT Neville Chamberlain heeft gisteren bij het Lagerhuis het ontwerp voor de weerbaar- heidsleening ingediend en daarbij met name irerklaard, dat een vermenging tusschen kapitaal en inkomsten onvermijdelijk schijnt, boewei de schatkist het verschil zoo mogelijk zal handhaven. De werkelijke rechtvaardiging voor het yoorstel, dat zonder precedent is, is te vin gen in de omstandigheden van het oogen- blik, die eveneens zonder precedenten zijn en ons, aldus Chamberlain, tot deze groote uitgave hebben genoopt en het noodzakelijk hebben gemaakt deze uitgaven samen te drukken in een betrekkelijk korte periode. Indien de oppositie verrast is over het bedrag van 400 millioen pond, dan is dat, omdat zij zich geen rekenschap geeft van den ontzaglijken omvang van de taak, waar voor de regeering geplaatst is. i Behalve voor degenen, die voortdurend kandacht hebben voor deze kwestie is het inderdaad uiterst moeilijk, zich er reken schap van te geven, hoe veel kostbaarder de tnilitaire uitrustingen thans zijn dan zelfs aan het einde van den grooten oorlog. Chamberlain herinnert er dan aan, dat het bedrag van 1500 millioen niet als eindbe drag kan worden beschouwd. De plannen zijn niet gericht tegen eenige mogendheid of groep van mogendheden, maar het is de plicht der regeering een pro gram voor te stellen, dat noodig wordt ge acht voor onze veiligheid en voor de ten Uitvoerlegging van onze politiek. Met een toespeling op een de vorige week ïloor Attlee gemaakte opmerking zeide Cham berlain, dat het absoluut niet juist is, dat deze maatregel tot een oorlog zou kunnen leiden, daar hij de handhaving van den Vrede beoogt. De geheele wereld weet, dat het Britsche rijk zijn geheelen invloed zal aanwenden om .voor zich en allen den vrede te handhaven. Onze toenemende kracht, waarschijnlijk het grootste bestaande bolwerk, dient den vrede. Overtuigd als wij zijn, dat dit pro gram essentieel is voor onze veilig heid en een groote factor voor de vei ligheid van andere naties, zou het ons onmogelijk zijn terug te wijken voor zijn voltooiing. Neville Chamberlain betreurt ten zeerste, dat de beschaving er de voorkeur aan geeft, zich den rug te breken onder de voortduren de toeneming van lasten in plaats van te probeeren door wederzijdsche concessies de geschillen te regelen en ook in plaats van met energie te streven naar hetgeen wel vaart en tevredenheid zou kunnen brengen. Doch voor het oogenblik, aldus de minister, kunnen wij niets anders doen dan de be- KONINKLIJK AVONDTOILET. De En- goische gravinnen zullen op het aanstaande kroningsfeest bovenstaand balkleed met kant versierd, en van een statielijken sleep voorzien dragen. NEVILLE CHAMBERLAIN. wapeningsmaatregelen te vervolgen. De vre de en de bevrediging van de ontwapenings- politiek kunnen niet door een enkele mo gendheid worden verkregen, doch overal en steeds zullen wij anderen moeten zoeken en vinden, die onze zienswijze deelen. Wij zul len ons in hun gezelschap verheugen om een vruchtdragender, gezonder en waardiger op lossing te vinden. Algemeene beschouwingen. Pethick Lawrence zeide, dat de Labour- oppositie tegen het ontwerp zal stemmen, omdat geen enkel verband is onthuld tus schen de voorstellen der regeering en de bui- tenlandsche politiek, omdat voorts geen en kele wijziging bestaat voor een essentieele coördinatie der verschillende onderdeelen van de landsverdediging en omdat de lasten niet door middel van belastingen zijn gelegd op de schouders dergenen, die ze het beste zouden kunnen dragen. Bovendien is geen enkel woord gezegd over den Volkenbond en collectieve veiligheid. De voorgestelde lee ning is een oorlogsleening in vredestijd. Sinclaire die namens de liberale oppositie het woord voerde, critiseerde zekere zijden der regeeringsplannen. Hij betreurt, dat de redevoeringen van Eden over de buitenland- sche politiek geen enkel resultaat hebben opgeleverd en dat de regeering van de col lectieve veiligheid geen werkelijkheid heeft gemaakt. Sinclair beschuldigt Neville Chamberlain er van de Volkenbondspolitiek van Eden te verloochenen en hij vraagt de regeering op duidelijke wijze te zeggen, of haar politiek een van collectieve veiligheid, militaire hondgenootschappen of een van isolement is. Neville Chamberlain interrumpeerde hier op, zeggende: wat ik gezegd heb moet niet worden uitgelegd als een algemeene spie geling voor alle tijden en alle omstandig heden, doch heeft betrekking op de bijzonde re omstandigheden, waarover wij vandaag beraadslagen. „HALF" EN „KWART" JODEN MOETEN DIENEN. De Duitsche Rijksminister voor binnenlandsche zaken heeft in over eenstemming met den rijksminister van oorlog een nieuwe verordening uitgevaardigd inzake dienstplicht, volgens welke Joden niet meer mo gen worden toegelaten tot den mi litairen dienst. Ieder dienstplichtige moet door de mili taire autoriteiten worden onderricht, over het begrip „jood" en moet een verklaring afleggen, dat hem, na zorgvuldig onderzoek, geen omstandigheden bekend zijn, dtie de opvatting reohtvaardigen, dat hij Jood zou zijn. Mocht deze verklaring niet overeen stemmen met de waarheid, dan wordt de betrokken persoon onmiddellijk uit den dienst ontslagen. In geval van twijfel, of wanneer de verklaring niet wordt afgelegd, moet de dienstplichtige een bewijs van af stamming overleggen. De „halve" en „kwart" joden. Bij ordonnantie tot wijziging van de mili taire wet van 25 Mei 1936 is bepaald, dat halve en kwart joden evenals reeruten van arische afkomst in militairen dienst en in arbeidsdienst moeten treden. Bij deze nieuwe ordonnantie worden zij. die niet meer dan twee Joodscthe grootou ders hebben en niet tot den Joodsohen godsdienst behooren niet als Jood be schouwd. In geval van twijfel moet een be wijs van afstamming worden overlegd, doch deze twijfel schort den militairen dienst plicht niet op, Vrede voor België beteekent vrede voor Europa. Tijdens de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken heeft de Belgi sche minister Spaak geantwoord op ver scheidene interpellaties O.a. zeide hij, dat België thans in een tijdperk van herstel leeft, niettegenstaande alle douanemoeilijk heden, die den uitvoer hinderen of beletten. De handel met de Scandinavische landen en Amerika gaat goed vooruit en de mi nister zeide verder, dat volgens de opvatting van de Nederlandsche staatslieden het ge schil over het Maas-Scheldnkanaal de goe de betrekkingen tusschen België en Neder land niet kan aantasten. Ten aanzien van de kwestie de Borchgra- ve zeide de minister vast besloten te zijn niet in te gaan op beschuldigingen, welke niet door bewijzen worden gestaafd. De regeering van Spanje heeft nooit getracht om de Belgische regeering aan spionnage te doen gelooven. De Belgische regeering zal met kracht eischen, dat het onder zoek, dat gevraagd is tot het einde zal worden doorgezet. De regeering heeft ver der gevraagd dat verontschuldigingen zul len worden aangeboden, militaire eer zal worden bewezen en een schadeloosstelling zal worden betaald, aangezien zij overtuigd is, dat de Spaansche regeering verantwoor delijk is voor den moord en niet voldoende heeft gedaan om de waarheid te ontdek ken. De minister herinnert verder aan de be slissing van de niet-inmengings-commissie. Geheel Europa wenscht niet-inmenging en spreker vraagt hoe België dan achter zou kunnen blijven. Sprekende over de overeenkomst van Lo- carno zeide Spaak dat de politiek van Bel gië er op gericht is het land buiten elk conflict van de groote mogendheden te houden. Met voldoening zijn de verklarin gen van Frankrijk, Engeland en Hitier in zake de onafhankelijkheid en neutraliteit van België ontvangen. In deze verklarin gen ziet de regeering een mogelijkheid om tot een overeenkomst te komen. De regee ring wil oorlog vermijden, niet uit egois- tische overwegingen, doch omdat zij over tuigd is, dat vrede voor België vrede voor Europa beteekent. Bespreking in het Britsche Hoo- gerhuis. Lord Lloyd ontze nuwt Duitschlands argumenten. In het Britsche Hoogerhuis is gistermid dag gesproken over de Duitsche koloniale eischen. De afgevaardigde van de Labour- partij, Lord Buxton stelde voor de conven tie van Saint Germain te wijzigen en zoo zekere staten in het genot van koloniale exploitatie te stellen. Hij verweet verder de regeering haar activiteit te beperken tot het voor bereiden van een oorlog, zonder re kening te houden met de economi sche factoren, welke sommige lan den buiten hun grenzen drijven. Dit is het geval met Italië, Japan en Duilschland. Spr. zeide, dat als men zijn koloniën behandelt als gesloten schuren, men recht op een oorlog aanstuurt. De volgende spreker, Lord Lugard, ver klaarde dat men de mogendheden, die kla gen over onvoldoende grondstoffen tevre den moet stellen door vermindering van de Britsche douane-rechten. Lord Lloyd bracht hulde aan Frankrijk, dat de afgeloopen tien jaar offers heeft ge bracht om den vrede in Europa te handha ven en hij is het volkomen eens met de regeering, die verzekerde, niet voornemens te zijn Duitschland zijn vroegere koloniën terug te geven. Hij ontzenuwde achtereen volgens de argumenten van Duitschland, waarmede het zijn eisch naar koloniën rechtvaardigt. Hij herinnerde eraan, dat toen Duitschland koloniën bezat, het minder te vreden was dan thans. Lord Cranborne antwoordde namens de regeering en zeide dat de generaliseering van het mandaat-systeem onder toezicht van den Volkenbond moeilijk uitvoerbaar is. De verlaging van de Britsche douane rechten is eveneens niet afdoende, aangezien hierdoor de kwestie van de deviezen, noo dig voor het koopen van grondstoffen niet wordt geregeld. Het debat in het Hooger huis eindigrie zonder stemming. Inlichtingen WACO, Kanaalw.137, Den Helder, tel. 773 Engeland krijgt een militair waterhoofd. Nog eens de non-interventie. We hebben in ons nummer van gisteren nog weer eens een sterk staaltje gepubli ceerd van den bewapeningswaanzin, waar door de wereld is aangetast. Het verschijnen van het Engelsche witboek, betreffende de defensie, heeft geopenbaard, dat in de komende vijf jaar niet minder dan 13 mil- liard gulden aan bewapening zal worden uit gegeven. Je moet je oogen bij deze cijfers eens even uitwrijven om je te realiseeren wat dit zeggen wil. Dertien milliard, voor onproductieve doeleinden. Dertien milliard wat voor nuttige werken zouden daarvoor gemaakt kunnen worden, werken die, na eeuwen nog, tot een zegen voor de mensch- heid zouden kunnen zijn. Dertien milliard, we spreken het zoo gemakkelijk uit, maar het is een som, die tienduizenden menschen jarenlang aan nuttigen arbeid zou kunnen helpen, die land- en tuibouw, visscherij en andere industrieën uit den put zou kunnen helpen. Dertien milliard weggegooid, 't is om opstandige menschen te kweeken. En dat Engelsche voorbeeld zal navolging vin den. Andere mogendheden zullen zich er door aangespoord voelen om denzelfden weg te betreden en Duitschland en Frank rijk, Italië, en Rusland om van de kleinere mogendheden maar niet eens te spreken, zullen eveneens millioenen naar de wapen fabrikanten doen vloeien. De eenigen, die om dezen waanzin lachen, zijn de wapenfabrikanten. De staal-aandee- len zijn met sprongen naar boven gegaan en wie een verloren gewaand aandeeltje in een of andere Engelsche of Duitsche wapenfa briek bezit, die ziet de waarde plotseling vertienvoudigd. Maar de belastingbetaler zucht en wij schudden ons hoofd over zoo veel verblindheid. Waar gaat dat heen? We moeten nog even terugkeeren op de non-interventie inzake Spanje, waarover we gisteren schreven. De commissie heeft de be sluiten van het sub-comité. (Zie ons no. van gisteren) goedgekeurd. We hadden niet an ders verwacht Alleen Portugal heeft zich nog onthouden. Er was geen reden geweest op deze ge schiedenis terug te komen, als von Ribben- trop, de Duitsche gezant te Londen, gisteren nog niet voor een „komische" noot had ge zorgd. Von Ribbentrop heeft nl. verklaard, lach niet, dat de Duitsche regeering in de afgeloopen maanden alles in het werk heeft gesteld om een werkelijk doeltreffend non interventie systeem in het leven te roepen. Het doet mij genoegen zoo zeide de ge zant te kunnen constateeren, dat het Duitsche standpunt aanvaard is en ik ben tevreden over het resultaat, waarop de Ita- liaansche en Duitsche regeeringen, in den achter ons liggenden tijd, steeds hebben aangedrongen. De andere commissie-leden hebben op deze verklaring niet gereageerd. Wij leveren er ook maar geen commentaar op. Wie deze rubriek steeds volgt weet van die „Duitsche pogingen af en die kent het „Italiaansche optreden" in deze historie, 't Is eigenlijk de moeite niet waard er nog een woord over te schrijven. Maar von Ribbentrop heeft het dan toch maar gezegd. In verband met incident der begraenis van twee leden van de ijzeren garde. Niet-officieel wordt uit Boekarest gemeld, dat men Antonesco dringend verzocht heeft uit Athene naar Boekarest terug te keeren. Zooals men weet woont Antonesco op het oogenblik in Athene de conferentie bij van den Balkanbond. ANTONESCO. Naar men meent te weten staat dit ver zoek om terugkeer in verband met de re cente incidenten op grond waarvan men de Duitsche en Italiaansche gezanten beschul digt van inmenging in Roemecnsche bin nenlandsche aangelegenheden. Een dementie. Latere berichten uit Boekarest noemen het terugroepen van Antonesco een fantas tisch gerucht. Het was niet mogelijk nadere bijzonder heden te verkrijgen. Zeker is slechts dat men in Roemeensche kringen hevig veront waardigd is over het optreden der Duitsche, Italiaansche en Portugeesche gezanten, die men inmenging in de Roetneensche bin nenlandsche politiek verwijt Ondersoek naar de gezindheid van Duitschers in het buiten land. Alle Duitsche onderdanen, die in het buitenland vertoeven en in het bijzonder zij, die een Duitsche firma vertegenwoordi gen, zullen binnenkort onderworpen wor den aan een soort examen om te onderzoe ken of zij lid zijn van de nationaal socia listische partij of sympathiseeren met de politiek van de nationaal socialisten. In dien dit niet het geval is, zal hun pas wor den ingetrokken. Het „Netie Wiener Tageblatt" bericht ten aanzien hiervan, dat de voornaamste reden van dit onderzoek is om de Joodsche Duit schers in het buitenland hun burgerrecht te ontnemen. Eerste berichten gelukkig over dreven. Niet 'meer dan 100 slachtoffers? Volgens de laatste officieele schattingen zijn bij de overstroomingen in Mozambique nog geen honderd inboorlingen om het le ven gekomen. Meer dan duizend bewoners, die men aanvankelijk verloren achtte, kon den gered worden. Scherpe critiek in het Lager huis op de defensiebegrooting. In het Japansche Lagerhuis werden gis ter weer aanvallen gedaan op het leger. Het oudste lid van het parlement, de 80-jarige partijlooze Ozaki oefende scherpe critiek op de defensie-begrooting en op het Duitsch- Japansche verdrag. Hij begreep niet, dat men met Duitsche hulp het communisme in Japan wil bestrijden. Hij stelde hier tegen over voor een non-agressiepact te sluiten met Moskou, indien de Sovjet-unie dit wenscht. De minister-president en de minister van oorlog verzetten zich beiden tegen dit voor stel. Zij verklaarden, dat de woorden van het parlement een politieke onkunde over het verdrag met Duitschland, over Duitsch land zelf en over den algemeenen toestand verrieden. HUWELIJK VAN MARY PICKFORD UITGESTELD. Het huwelijk van Mary Pickford en Bud dy Rogers is uitgesteld, aangezien Mary wegens ziekte in het ziekenhuis van St. Vincent is opgenomen. SCHAKEN Waarschijnlijk te Amsterdam of Londen. Amsterdam Naar wij vernemen zal op 16 en 17 Mei a.s. (Pinksteren) een schaaklandenwedstrijd worden gehouden tusschen een Nederlandsch en een Engelsch tiental. Het lag oorspronkelijk in de bedoe ling, dat deze ontmoeting te Londen zou plaats vinden, doch in verband met de kro- ningsfecstelijkheden bestaat de mogelijk heid dat de Londensche hotels zoo overvol zijn, dat de match in de Engelsche hoofd stad geen doorgang zal kunnen vinden. In het laatste geval zullen de Engelsche scha kers naar Nederland komen en zal Amster dam plaats van den twcedaagschen wed strijd zijn. De deelnemers ontmoeten elkaar twee keer, met beide kleuren dus. In de Nederlandsche ploeg zal de wereld kampioen dr. M. Euwe uitkomen, terwijl in ieder geval ook vast staat, dat de Neder landsche kampioen S. Landau aan bord 2 Speelt. In het Engelsche tiental zullen ongetwij feld spelers als Winter, Thomas, Tylor en Alexander opgenomen worden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1