„Onze vloot" De komende Zesdagencourse te Rotterdam Begrooting van justitie De gevolgen van een kiespijn Onze zwemsters in Skandinavië Uit de historie van de Hollandsche zeemacht Een kunstnijverheidsschool t3 Djocjakarta De schietpartij te Bioek op Langendijk Het prinselijk paar in Mittershill Hrs* Ms- Hertog Hendrik aan de grond geloopen EEN INTERESSANTE BESCHOU WING OVER DE SCHEPEN DER NEDERLANDSCHE ZEEMACHT IN DE EEUWEN 1600 TOT 1900. Amsterdam, 17 Februari: Gis terenavond heeft de heer W. Voor- beytel Canneburg, directeur van het Nederlandsch Historisch Scheep vaartmuseum te Amsterdam, voor de Kon. Nederlandsche Verecniging „Onze Vloot" gesproken over: „De schepen der Nederlandsche Zee macht 1600—1900." Bij den aanvang der 17e eeuw was het Nederlandsche oorlogsschip nog klein, het diende voornamelijk tot liet bestrijden van de Spaansche ooriogs- en kaperschepen in de nabijheid van onze kusten en hier waren groote schepen niet altijd in het voordeel. Wel zijn er reeds in 1596 voor de Engelsch- Nederlandsche onderneming tegen Cadix en kele grootere schepen gebouwd en zetten daarna zoowel Amsterdam als Rotterdam elk een groot „schip van geweld" op stapel, dat niet minder dan 500 last mat, maar voor schepen van zulke afmetingen was de tijd nog niet rijp, men kon er niet mee manoeu vreeren en de proef werd dan ook niet her haald. Toch valt in de 17e en 18e eeuw voortdu rend een toeneming van de grootte van het slagschip te constateeren. De in 1632 ge bouwde „Aemilia", het bekende vlaggeschip van M. H. Tromp, had reeds een lengte van 132 voet en bleef het prototype voor vele daarna gebouwde schepen. Een groote sprong werd vooral gemaakt in den tweeden Engelschen oorlog, toen de linieschepen eer ste klasse een lengte kregen van ongeveer 170 voet. Voor de 17e eeuw was daarmede de grens bereikt, maar zoowel in de 18e als in de 19e eeuw nam de grootte nog toe. zoo dat tenslotte de schepen van 74 stukken, die steeds de kern hebben gevormd voor onze slagvloot, een lengte bereikten van 190 voet. Nadat spreker in hot kort had stilgestaan bij de pogingen om in navolging van het buitenland ook hier te lande „driedekkers" te bouwen (pogingen die eigenlijk steeds op een mislukking zijn uitgeloopen), werden ook de andere scheepstypes besproken, die in de 17e eeuw bij onze zeemacht in gebruik waren. Dwongen in 1600 de Spaansche roei- galeien te Sluis ons tot het bouwen van enkele dergelijke vaartuigen, het waren de snelle fregatten der Duinkerkers, die in de eerste helft der zeventiende eeuw te onzent oorzaak waren van den sterken aanbouw van dit soort van schepen. En al namen ze ook geleidelijk in grootte toe, niettemin ble ven zij in ónze vloot de lichte schepen, waarbij de bewapening gedeeltelijk was op geofferd aan de snelheid. Ook brenders zijn hier te lande in grooten getale in de 17e eeuw gebouwd, maar evenmin als de ga leien, de bombardeergaljoten en de machi neschepen, hebben zij een rol van beteekenis gespeeld. Hoewel meestal kleiner, waren onze schepen zeker niet slechter dan die onzer tegenstanders en aanvankelijk is bier te lande menig oorlogsschip voor buiten landsche rekening gebouwd. Maar toen later meer wetenschappelijke begrippen in den scheepsbouw op den voor grond traden, bleven wij ten achter, met het gevolg, dat in de 18e eeuw zelfs Engelsche constructeurs op onze admiraliteitswerven moesten worden aangesteld. Wel veroor zaakte de vierde Engelsche oorlog in 1781 een kortstondige opleving. Maar aan het einde der eeuw deden de gebeurtenissen, volgend op de Fransche revolutie, onze zee macht grootendeels ineenstorten. Na de pauze behandelde spreker de sa menstelling der marine in de 19de eeuw. Al spoedig deed toen de stoom in intrede en ofschoon aanvankelijk de invloed daarvan Door verschillende omstandig heden is het zwaartepunt dit maal in de buitenlandsche kop pels gelegd Zal Pijnenburg contractbreuk plegen tegenover Chapman? Zooals door de voctbalenthousiasten een interlandwedstrijd tegemoet wordt gezien zoo wacht een groot deel van de Nederland sche bevolking op het startschot van de 2e Zesdaagsche, die deze winter te Rotterdam wordt gehouden. Kort geleden is het nog maar dat daar ook de eerste wedstrijd van dit jaar werd gehouden, na het financieele fiasco te Amsterdam of de plannen voor den wedstrijd die a.s. Vrijdag zal aanvangen werden gesmeed Met dezen wedstrijd staat er veel op het spel voor de inrichters. Rotterdam is namelijk de cenige stad die het aandrurft om in den tijd van nog geen 3 maanden twee coursen van groot formaat te organiseeren. In Parijs worden er ook wel 2 wedstrijden in dit seizoen verreden maar de eerste Parijsche Zesdaagsche die in de Vélodrome d'Iliver werd gehouden zal alweer een half jaar oud zijn voordat in Maart de tweede wedstrijd wordt gehou den. Voor de tweede maal zullen de lief hebbers vanaf Vrijdagavond met duizenden de Nenyto-hal vullen om daar getuige te ZÜR van het onzweepende zesdacrenspel. niet zeer groot was, veroorzaakten later de schroef, het pantser, het achterlaadgeschut en de torpedo zulk een verandering, dat omstreeks het midden der 19e eeuw voor het oorlogsschip inderdaad van een revolu tie kan worden gesproken. Toch gaf het oude zeilschip den strijd nog niet op. Een in 1852 ingestelde com missie adviseerde nog tot den bouw van zeilschepen met liulpstoomvermogen en in liet vlootplan van 1855 vormde het stoom- fregat van 400 p.k. nog de kern der vloot. Maar de dagen van het zeilschip waren ge teld. Reeds in 1867 werd ons eerste pant serschip de „Prins Hendrik" hier te lande met intense belangstelling ontvangen. Het jaar daarna werd een grooter zusterschip te Amsterdam op stapel gezet en tegelijker tijd kwamen naast de pantser ook monitors, giviervaartuigen en kanonneerbooten in ge bruik, spoedig gevolgd door spar- en viseh- torpedobooten. De laatste stoom-zeilschepen waren de zes mooie schroefstoombooten eerste klas se, die in de jaren 1874—1885 werden ge bouwd en die alle nog eenigc zeilreizcn om de kaap naar Oost-Indië hebben gemaakt. KRIJGSDIENST VOOR SPAN JE. LIDMAATSCHAP N.S.B. VOOR AMBTENAREN. - HAAG- SCHE ZEDENZAAK. TARWE- SCHANDAAL. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Justitiebegrooting voor het dienst jaar 1937. Hieraan is het volgende ontleend: Burgerlijk kinderrecht. Maatregelen tot doeltreffend toezicht op de belegging van aan onder voogdij staan de minderjarigen toebehoorende gelden zul len bij het wetsontwerp tot herziening van het burgerlijk kinderrecht worden voorge steld. Handhaving van het gezag. Gezegd wordt, dat het openlijk zelfs georganiseerd terroristisch optreden van 'n aantal aanhangers van de Nationaal Socia listische Beweging dwingt tot reacties: de regeering is voor handhaving van de open bare orde aansprakelijk. Het standpunt van enkele andere leden, dat het woord „terroristisch" door den mi nister te ruim zou worden opgevat, kan niet worden onderschreven. Het opzettelijk storen van een geoorloof de openbare vergadering door het verwek ken van wanorde of het maken van ge- druisch is in het Wetboek van Strafrecht als misdrijf strafbaar gesteld, en wordt door het woord „terroristisch" alleszins juist gequalificeerd. De houding van de regeering ten aanzien van leden van een bevolkingsgroep, onver schillig welke, wordt bepaald door de vraag, .of hun gedragingen of streven al dan niet in strijd geacht moeten worden met de openbare orde. Men was niet voorbereid op revolution- nair optreden van die zijde in dezen vorm. Toen de beteekenis van het gebeurde dui delijk werd, is echter terstond met kracht ingegrepen en zijn geprojecteerde verstorin gen van volgende vergaderingen daadwer kelijk belet. Krijgsdienst voor Spanje. Eenige gevallen zijn bekend geworden van handelingen gepleegd met het oogmerk om personen, voor dienstneming in Spanje te dirigeeren. Reeds is van regeeringswegc een waarschuwing tegen ronselaarspractij- ken algemeen bekend gemaakt, waarbij er tevens met nadruk op werd gewezen, dat 't Ondernemingsgeest van de in richters. Het risico wat de inrichters durven ne men is heel groot.. Lukt evenwel dit tweede wiejerfeest dan is tegelijk het ijs gebroken voor de volgende wedstrijdenmaar een mislukking kan het roemruchte einde be- teekenen van dit soort wedstrijden in ons land. Daarom is deze 2e zesdaagsche in meer dan één opzicht belangrijk voor de wielerenthousiasten ende Tenners. Want indien deze Zesdaagsche mislukt zul len de heeren renners opnieuw hun ar beidsveld in Zesdaagschen verkleind zien. Maar de insiders zijn volop optimist want algemeen beschouwt men de zaak zoo, dat dat de course op een gunstig tijdstip wordt verreden, namelijk kórt na Antwerpen. En algemeen beschouwd men de zaak zoo dat daar, dank zij de ingrijpende maatregelen van Karei van Wijnendaele waarover wij de vorige week een beschouwing gaven, dit soort wedstrijden zijn wedergeboorte heeft gehad. Door de strenge ordemaatregelen en toe passing van het reglement heeft men een stap gedaan in de goede richting en al was alles nog niet ideaal, verbetering was er te constateeren. Doordat de Amerikaansche manager Chauman het trio Wals Slaats en Pijnenburg destijds in Brussel contractueel heeft vastgelegd, voor de Zesdagen van New-York, zullen zij niet in den wedstrijd te Rotterdam uitkomen. Achteraf heeft men hiervan veel spijt, maar de pogingen die zijn aangewend om de contracten ongedaan te maken hebben gefaald. Wals en Slaats beschouwen nu hun reis naar Amerika meer als een uitstapje maar de bruisende ziel die Pijnenburg heet kan zich er mee vereeijigen en hij zal, naar hij aan een redacteur van „Sportwereld" verklaarde, niet scheep gaan naar De Nieuwe Wereld. Wat de gevolgen hiervan kunnen zijn, is nog niet bij benadering vast te stellen. Ook het aanbod dat aan C.hnnman is gedaan om de Amerikanen Waltbour en Crossley die voor Rotterdam zijn gecontracteerd, in te ruilen voor PijnenburgSlaats of alleen „Jan Kanonbal", kon Chapman niet ver- murwen. treden in vreemden krijgsdienst zonder Ko ninklijk verlof verlies van het Nederlander schap ten gevolge heeft. In eenige gevallen werd tegen van aanwerving voor den krijgsdienst in Spanje verdachte personen proces-verbaal opgemaakt. Kwakzalverij. Ten aanzien van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, deelt de minister mede, dat naar het gevoelen van den minister van sociale zaken er geen aanleiding is om over te agan tot het instellen van een commisie die te beoordeelen heeft, of bepaalde perso nen een .persoonlijke geneeskracht" bezit ten, aangezien wetenschappelijk het bestaan van een dergelijke geneeskracht niet is aangetoond, terwijl tevens éen dergelijke beoordeeling ten aanzien van .natuurhee'1- middelen' niet noodig is, daar deze door de geneeskundigen, waar zulks aangewezen is, geregeld worden toegepast. Verbod lidmaatschap N.S.B. voor ambtenaren. Het deed den minister genoegen te ver nemen, dat. vele leden het vanzelfsprekend achten, dat hij weinig aangenaam is ge troffen door de houding van somimige le den der rechterlijke macht tegenover een vereeniging waarvan het lidmaatschap door de regeering voor ambtenaren werd verboden. Zijn aanvankelijk oordeel, het- we'k steun vindt in het advies van den Hoogen Raad, hetwelk te zijner tijd aan de StatenGeneraal zal worden overgelegd, is dat het in het leven roepen voor de zitten de magistratuur van een regeling betref fende het lidmaatschap van bepaalde ver- eenigingen, die min of meer zou aansluiten aan die, geldende voor andere ambtenaren, op niet te onderschatten bezwaren zou stuiten. De aandacht van de leden, die meenden te moeten opmerkerf, dat onderscheidene le den der rechterlijke macht een vooraan staande plaats in een; politieke partij inne men, zij er op gevestigd, dat dit punt wei nig ter zgke diepende is Aan de orde is toch niet het zich,bewogen door rechterlij ke ambtenaren op politiek terrein in het al gemeen, doch het lid zijn van bepaalde poli tieke vereenigingen, omtrent welke.de re geering in verband met de toelaatbaarheid van het lidmaatschap "dftarvan van ambte naren een zeer concreet en afwijzend stand punt inneemt. Dat de rechters, die aangesloten zijn hij de N.S.B., van partijdigheid zouden moeten worden beticht, is van regeeringszijde niet te kennen gegeven. HAAGSCTIE ZEDENZAAK Sommige leden blijken zich met het van verschillende zijden ingenomen standpunt in de meergenoemde* zaak niet geheel te kunnen veroonigón. Het door hen aange voerde feit, dat de rechtbank het voorhan den bewijsmateriaal tegen den verdachten ambtenaar niet voldoende achtte om zijn hechtenis te verlengen, maakt op zich zelf echter nog niet aannemelijk, dat de justi- tieele autoriteiten, welke negen dagen te voren ziin arrestatie bevalen, onjuist han delden. De beslissing van verlenging moet worden onderscheiden van de oorepronke-- lijk-e beslissing van aanhouding. Voor een verlenging is steeds' mede van beteekenis, in hoeverre het bewijsmateriaal in de se dert do vorige beslissing verloopen dagen tot verdere versterking is gebracht. Van het materiaal, dat ter beschikking stond om aannemelijk te maken, dat po litie en justitie niet lichtvaardig zijn opge treden, heeft de minister een deel ter ken nis van de tweede kamer gebracht. Het me degedeelde, behalve het nachtrapport, vormde een gedeelte van het op 25 Mei j.1. aanwezig indirect bewijsmateriaal. De ge produceerde gegevens te zamen waren bo vendien in staat dé aangelegenheid in haar geheel waaronder de houding der betrokken autoriteiten, beter te belichten. De minis ter blijft er bij, dat deze laatsten, gezien ook alle verdere omstandigheden niet on gerechtvaardigd tot maatregelen zijn over gegaan. TARWE-SCIIANDAAL IN DE BETUWE Met betrekking tot het z.g. tarwe-schan- daal in de Betuwe worde opgemerkt, dat PijnenburgPiet van Kempen gekoppeld? Zooals de zaken stonden heeft de Di rectie van Rotterdam ze genomen en heeft ditmaal-, niet anders kunnende, de sterkte gezocht in de buitenlandsche favorietkop pels én daarnaast heeft men voor de jon geren veel plaats ingeruimd. Maar doordat nu groote kans bestaat dat Pijnenburg van de partij zal zijn, zou men toc-h nog kunnen overgaan tot het samenstellen van een Hol- landsch koppel dat1 in staat is om het hoofd te bieden aan de buitenlandsche cracks. Hierdoor zou het vehl cenige wijzigingen ondergaan omdat dan zeer waarschijnlijk Pijnenburg aan de wereldvermaarde Piet van Kempen zal worden verhonden. Indien dit het geval is dan kunnen onze landge- nooten met veel vertrouwen don strijd in gaan, want ook onze jonge favorieten Van Srhijndelv. d. Broek willen opnieuw hun klasse bewijzen. De Belgen vinden in Bil- liet de sterkste vertegenwoordiger, die door ziekte van Dekuyser naar een anderen kop- pelgenoot moet omzien. Voor 99 procent staat het vast dat hij met Albert Buysse aan den start zal komen en indien dit het ge val is, dan zien we in dit Belgische koppel één der allersterkste formaties: zij wonnen Zondag o.a. het Wereldkampioenschap der koppelwedstrijden op punten voor Pijnen burgSlaafs. Ook de Amerikanen Walthour en Crossley zullen op deze kleine haan wel uit de voeten weten te komen, omdat ze daarop bijzonder goed thuis zijn. In Ant werpen was het voor hen te moeilijk, omdat zij niet ingesteld zijn on het rijden van een 250 meter baan. Duitschland is vertegen woordigd door het koppel ZimsKüster, de specialisten in de 8-uurs koppelwedstrijden. Voorts verwacht men dat het Deensche kop pel Falck HansenGrundah! TIansen tot de favorieten zal belmoren. Onze Tour de Prance renner Middelkamp is aan dn veel belovende Klaas Bakker uit Tilburg gekop peld en het is een zeer gewaagde stap van Middelkamp dat hij ter wille van een hand guldens- zoo kort voop het wegseizoen zich gaat wagen in een Zesdagenwedslrijd. Dit experiment kan zijn vorm wel een dusdani- gen knak geven dat hij in het verdere sei zoen daar dc weerslag van ondervinden moet. uit de omstandigheid dat de hoofdverdachte is vrijgesproken en de overige verdachten buiten vervolging zijn gesteld, niet mag worden afgeleid, dat deze zaak elke betee kenis zou hebben gemist DE SCHIETPARTIJ TE BROEK OP LANGENDIJK In de memorie van antwoord werd op gemerkt, dat politiebeambten alleen in ge val van noodzaak van hunne vuurwapenen gebruik dienen te maken. Voor zoover eenige leden op matiging bij dat gebruik aandrongen in verband met het gebeurde te Broek op Langendijk moge echter worden opgemerkt, aldus, de minis ter dat, gelijk ook bevestigd wordt door de in het voorloopig verslag aangehaalde uit spraak van de arrondissements rechtbank te Alkmaar, het hier betrof een geval van zeer ernstig verzet en geweldpleging. BEGROOTING VAN FINANCIËN. Personeele belasting. Belasting plichtigheid van pluimvee-verkoo- pers. 's Rijks leeningspolitiek. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van financiën voor het dienstjaar 1937. Hier aan is het volgende ontleend: Personeele belasting. De personeele belasting heeft in de laatste jaren in vele gemeenten door verhooging van liet aantal opcenten of op andere wijze een belangrijke stijging ondergaan. Die stijging vindt haar rechtvaardiging in de moeilijke financieele omstandigheden van een aantal gemeenten. Het is den minister van financiën niet dui delijk, wat bedoeld wordt met de opmerking, dat in sommige gezinnen het aan personeele belasting te betalen bedrag in bedenkelijke mate de huurwaarde nadert. De personeele- belasting is een heffing naar den uiterlijken staat van den belastingplichtige, zoodat de opmerking, dat van een regeling dezer hef fing naar draagkracht geen sprake is, min der juist voorkomt. Leeningpolitiek van het Rijk. De uitgifte van de jongste staatsleening is geschied overeenkomstig de openmarkt- condities, die ten dage van de uitgifte wa ren te bedingen. Van een kunstmatigen druk op den rentevoet is geen sprake geweest. Verplichte geheimhouding trans acties Egalisatiefonds. Dc regeering kan geen gevolg geven aan den door eenige leden geuiten wenscli om aan de handelingen van het Egalisatiefonds eenige openbaarheid te geven door op ge zette tijden een verslag te doen verschijnen omtrent de verrichte transacties. Geheim houding dezer transacties, welke geheel in overeenstemming is met den ten deze in het buitenland gehuldigde practijk, is des tijds door deStaten-Generaal aanvaard. ONZE OOST. Besteding der 25 millioen bijdrage. Inzake de bijdrage van f25.000.000. door Nederland aan Ned.-Indië, hebben de heeren Thamrin, Verboom, Soetardjo en Kerstens bij den Volksraad een motie inge diend, strekkende tot het oprichten van een kunstnijverheidsschool te Djocjakarta door of vanwege het Java-instituut. De heeren Thamrin, Soetardjo en Koesoe- mo Oetoyo dienden een achttal amendemen ten in, die o.a. beoogen voor schuldbevrij ding, landverhuizing (inclusief kolonisatie door inheemsche intellectueelen) distribu tie van verbeterd zaaizaad, nijverheid, ir rigatie en assaineering, lioogere bedragen beschikbaar te stellen door een andere ver deeling van de wel vaartsbij drage. Verder dienden de heeren Soetardjo c.s. een motie in strekkende tot zeer spoedige instelling van een weczenfonds voor de niet-Europceschc ambtenaren. Onfortuinlijke inbraak op Oude jaarsavond. Had de heer TI., de bewoner van een boven huis aan de Overtoom te Amsterdam op Ou dejaarsavond geen kispijn gehad, dan zou den gisteren do 28-jarige W. F. en de 31- jarige losse werkman H. M. wellicht niet voor de Amsterdamsche rechtbank terecht hebben gestaan wegens diefstal met inbraak. Doch de heer H., die bij familie oudejaars avond vierde en zijn huis onbewaakt had achtergelaten, had zoo'n kiespijn, dat hij zijn dochter verzocht thuis wat asperientjes te gaan halen. De dochter deed zulks en werd, thuis gekomen, hevig opgeschrikt doordat plotseling twee mannen voor haar stonden. Zij sprong de trap af, de beide mannen haar na en in eenige seconden waren de zelf eveneens hevig verschrikte inbrekers door de voordeur verdwenen. Wat doet een politieagent, wanneer hij op een laten avond twee mannen, met de handen stijf gedrukt op huh rammelende jas zakken, schichtig rondkijkend, hollende de straat ziet oversteken, terwijl er daarenbo ven een huisdeur open staat? Hij roept halt! Zoo deed de agent, die het onfortuinlijk twee tal op Oudejaarsavond in deze zonderlinge omstandigheden op den Overtoom aantrof. Doch do beide mannen zetten het ieder in een andere richting op een loopen. De agent achtervolgde er een en kreeg hem, na eerst tweemaal in de lucht te hebben geschoten, te pakken. Het bleek W. F. te zijn, die een groo te bos loopers in den zak had. Deze man werd ook door de dochter des huizes op het oolitiebureau herkend. Na twee dagen arresteerde de politie IL M., die door een agent werd herkend. Nida Senff wint de 100 meter rugslag te Oslo Tini Wagner tweede op de 100 meter borst- crawL Na eenige dagen rust zijn onze landge- nootcn Nida Senff, Tini \Yagitcr en Jopi» Waalberg gisteravond te Oslo aan den start verschenen. De successen waren thans be ter dan de twee vorige malen. Op de 100 meter borstcrawl kwam Tini Wagner wederom uit tegen de Deensche zwemster Ragnhild Hvcger, die in de vork ge wedstrijden zulke mooie successen had ge boekt. Onze landgenoote Tini Wagner moest in haar de meerdere erkennen en maakte een tijd van 1 min. 09,1 sec. De tijd van llveger bedroeg 1 min. 08,7 sec. Nida Senff startte op de 100 meter rug, slag in een wedstrijd, waaraan zoowel door dames als door heeren werd deelgenomen. Zij won thans in den tijd van 1 min. 164 sec. Ragnhild Hvegcr kwam op dit num mer niet tegen onze langenoote uit, doch startte later in hetzelfde nummer, alleen voor de dames. Zij werd hierbij eerste niet een tijd van 1 min. 16,5 sec., hetgeen een nieuw Deensch record beteekehde. Het ver schil in tijd was dus niet zeer groot en bij een volgend treffen van beide zwemsters op dit nummer kan dus een spannende strijd tegemoet gezien worden. De Noorsche zwemster Gudruni Nielsen vestigde met een tijd van 1 min. 27,9 sec, een nieuw Noorsch record. Jopie Waalberg kwam uit op het num mer 200 meter schoolslag met voorgift. Zij werd derde met een tijd van 3 min. 24.4 sec- Het nummer werd gewonnen door de Noor sche zwemster Gerd Sonja Ouren met eeg tijd van 3 min. 23,4 sec. (voorgift 15 sec.) De estafette 3 X 100 meter wisselslag werd door Nida Senff, Jopie Waalberg en Tinj Wagner gewonnen met een tijd van 3 min 56.4 sec. Beide verdachten hielden voor de rechfj- bank hun onschuld vol. Ofschoon H. M. eerst aan de politie had verklaard, dat hij op het uur van de inbraak thuis was geweest en geen bezoek had ge had, kwamen thans drie getuigen a decharge verklaren, dat zij dezen verdachte op dat uuj; thuis hadden bezocht. De Officier achtte het voldoende bewezen, dat de inbrekers, die door de dochter des huizes waren betrapt en die, met medene ming van ongeveer f 40.uit de woning was ren verdwenen, dezelfde waren als het twee tal op het verdachtenbankje en eischte te gen ieder van hen een gevangenisstraf vag een jaar en zes maanden. De verdediger der verdachten, Mrs. Pa radies en Rijpma, achtten het ten laste ge legde niet bewezen. Een verzoek van Mr- Paradies om den verdachte M. in vrijheid ta stellen, werd afgewezen. Zeil arrt See. Gelijk reeds gemeld, heb ben prinses Juliana en prins Bernhard bug intrek genomen in het kasteel Mittershill, waar zij Dinsdagavond om 10 uur zijn aan gekomen. Ter eere van de hooge gasten had men het slot met een aantal schijnwerpers in een feestelijken lichtgloed gezet, zoodat reeds op een afstand van verscheidene ki lometers het in een blanken schijn badende kasteel duidelijk zichtbaar was in het om ringende nachtelijke duister der bergen. Wat de plannen van prinses Juliana eiï prins Bernhard betreft, is medegedeeld, dat de dag van gister geheel besteed is aan uitrusten van de vermoeienissen der laat ste dagen. De broeder van prins Bernhard, prins Aschwin, wordt in den loop van deze week op het kasteel verwacht. Omtrent de plannen van H.M. de Koningin werd ons medegedeeld, dat zij het voorne-i men heeft heden naar Mittershill te komen! en een zoodanige wijziging in haar reisplan te brengen, dat zij niet, zooals oorspronke lijk vastgesteld was, reeds Donderdag naae Nederland zal terugkeeren, maar nog onge veer vijf of zes dagen in Oostenrijk zal blij ven, in gezelschap van prinses Juliana eiï prins Bernhard. Het opleidingsschip Hr. Ms. „Hertog! Hendrik" is op een oefentocht in de Mid* dellandsohe Zee gisternacht door krabber! van het anker geboeid (gedeeltelijk aan den! grond) geraakt aan de Oostzijde van Deloal Harbour in de Cycladen. Er is geen onmiddellijk gevaar. Sleep* boothulp uit Athene wordt afgewacht. BOERDERIJ. NATIONALE VEREENIGING TOT BE VORDERING VAN DE PAARDENFOK KERIJ IN NEDERLAND De jaarlijksche groote premiekeuring yari hengsten vanwege dc nationale vereeniging zal Vrijdag e.k. te Utrecht worden gehouden evenals in vorige jaren op de terreinen van de veemarkt. Ook dit jaar wordt een belangrijk bedrag aan premiën, n.I. in totaal ruim f 4690.* uitgeloofd. Voor hengsten, welke niet voort een premie in aanmerking komen, wordt een matige vergoeding van reiskosten ge* geven. Het doel der keuring is om door het uit loven van hooge premien het gehalte van het mannelijk fokmaterianl krachtiger op te voeren. Hierdoor zullen betere veulens geboren worden, hetgeen uit den aard der zaak voor de merriehouders geldelijk voop deel beteekent..

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2