Scherpe critiek van Ds. Kersten „Vier hoornen" Buitenland Overstromingsramp Een Duitscher, die wij niet kwijt kunnen Congres der consumptie-ijs- bereiders Verbond voor nationaal herstel teistert Mozambique „Wij willen sterven" Bankhervorming in China Gezondheidsafdeeling Volkenbond Europeanen in dienst bij Aziaten Ds G. H. Kerstai» (StGer.P.) GEEN VEREENIGD OPTREKKEN VAN C.N.A. EN .G.P. BIJ DE VER KIEZINGEN, Op de algemeene vergadering der Staat kundig Gereformeerde Partij, gehouden in Tivoli te Utrecht, heeft Ds. G. H. Kersten een rede gehouden over „Vier hoornen", de wereldmachten, die den strijd tegen Is raël hebben aangebonden (Zach. 1:18). Door het monster-verbond met Rome te sluiten aldus spr. hebben de z.g.n. Christelijke partijen gemeene zaak gemaakt met onzen aartsvijand. Zij zijn verraders van ons volk geworden. Niet alleen de coalitie, die Colijn weder wil herstellen, zal ons land verderfe lijk zijn, maar ook de coalitie-Kuyper is ons land op de allerschrïkkelijkste wijze verder felijk geweest. Wij leggen het Ne- derlandsche volk bij de verkiezingen de .vraag voor of het aan een herstel der coalitie wenscht me de te werken. Wil men dat niet, dan brenge men zijn stem niet uit op an ti-revolutionairen of ihr. Historischen, daar dezen alles wil len aanwenden om het monsterverbond met Rome te herstel len. De lamheid van hen, die steeds meer den libertijnschen geest ademen, zal Rome en de revolutie den weg meer en meer vrij maken. Wat is er van het Christendom der anti-revolutionairen overgebleven? Spreekt men daar niet van een christelijke politiek op nog breeder basis dan met Rome? Libe raal en vrijzinnig-democraat zijn alreeds in den arm genomen, om het land te red den. Ook deze partijen worden binnen den christelijken cirkel getrokken. Maar wat is er dan ook van de politiek-Colijn overge bleven, anders dan een verkapt liberalis me, dat met Gods geboden niet rekent. Er is na een vierjarige regeering van het tegenwoordige kabinet een verarmd, uitge put, onder zware schuldenlast gebogen volk overgeschoten. Wij zijn over het gevoerde veelszins hoog geroemde bewind niet tevreden. Wij moe ten ons beklagen in de eerste plaats over de verzaking van Gods rechten, en voorts over den zwaren druk, ons volk opgelegd. Wij wenschen a. terugkeer tot Gods woord; b. verlichting van lasten en belastingen; c. opheffing der omzetbelasting; d. afschaffing der verzekeringswetten en zoo niet dan overname door openbare kas sen van den last nu op de bedrijven ge legd; e. intrekking der crisiswetten, opdat ieder bedrijf zijn vrijheid herkrijge; f. geen Roomsche ordening die nog meer ons volk in de kluisters boeit, én bij de verlossing van de ondragelijke overheersching wenschen wij: a. werkverruiming te bevorderen; b. steun aan alle behoeftigen en ouden langs den van God verordineerden weg; c. bescherming voor en hulp aan land en tuinbouw en alle takken van ons volks bestaan, doch met eerbiediging van de rechten en vrijheden des volks; d. onder den zegen des Heeren vrije ont wikkeling van het bedrijf. Bovenal worde de strijd uit de diepe over- -tuiging gekampt, dat het overheid en volk betaamt naar Gods geboden te wandelen en te handelen. Ook van de overheid eischt de Heere in haar ambt de onderhouding van Zijn gebo den, opdat God van een iegelijk geëerd en gediend worde, gelijk hij in Zijn woord gebiedt. De aanhaling dezer woorden brengt mij er toe uw aandacht enkele oogenblikken te vragen voor het artikel der Nederlandsche Geloofsbelijdenis, dat spreekt, van de roe ping der Overheid, zoowel als van die der onderdanen. Ik bedoel, zoo ieder uwer wel [verstaat, art.. 36 der confessie. 5 Tot op heden hebben wij het stil zwijgen bewaard over de pogingen tot eenheid te geraken met Prof. Visscher en de „christelijke natio nale actie". De hoop, dat er nog ver andering ten goede komen zou, heeft ons met de voorzichtigheid van het stilzwijgen bezet. De zaak der vereeniging ging ons te zeer ter harte, dan dat wij deze door ontijdi ge publicaties in gevaar wenschten te brengen. Thans is de hoop ver vlogen, dat de C.N.A. met de S.P.G. vóór de a.s. verkiezingen tot ééne partij zich zal vereenigen. Ik heb met grooten ernst op die vereeni ging steeds aangedrongen, wat mijn vrienden getuigen kunnen. Zij is echter daarop afgestuit, dat prof. Visscher in art. 36 der Geloofsbelij denis wilde lezen vrijheid van godsdienst. Reeds in de eerste sa menkomst, door deputaten der C. N.A. en het dagelijksch bestuur der S.G.P. 20 Febr. 1936 te Rotterd.am gehouden, is dit geschilpunt aan de orde gesteld. Feitelijk is dit zoo gebleven tot heden toe. Telkens we der bleek, dat prof. Visscher in prin cipe vrijheid van godsdienst voor staat. Ook in de samenkomst, die genoemde hoogleeraar met uw par tij-voorzitter alleen had, liepen de besprekingen op dit punt vast. Van stonde aan was het ons wel klaar als de dag, dat er groote verschillen in de partij van Prof. Visscher bestonden. Een der groepen was geheel met ons eens en oordeelde, gelijk wij, vrijheid van godsdienst in strijd met art. 36 der belijdenis. Het hing, naar den mensoh gesproken, van prof. Visscher af, of met hen, die met ons de preciese opvatting van de belijdenis voorstonden, in één partij zou worden op getrokken. De uitkomst is helaas geweest, dat de rekkelijken onder de C.N.A. hebben gezege vierd. En zoozeer is prof. Visscher er mede ingenomen, dat in het Geref. Weekblad van 13 Februari j 1. niet alleen de mededeeling verschijnt, dat onder voorlichting van prof. Visscher de te Utrecht vergaderde predi kanten besloten de C.N.A. te steunen, mits deze met een eigen lijst zou uitkomen, en prof. Visscher als lijstaanvoerder zou optre den, maar dat in genoemd nummer van 't Geref. Weekblad die bijzonderheid met ver heuging wordt vermeld. Immers de mede- deelingen eindig-en met de woorden; „Ongetwijfeld zullen talloos velen in ons land verblijd zijn met het besluit dezer vergadering". De vlag in top. Onderhandelingen zijn gevoerd met de Anti-Rev., met de Chr. Hist., met de Staatkundig Geref. Deze liepen niet alleen spaak met de eerstgenoemden, maar wer den ook afgebroken met de Staat kundig Geref. En dat nu is volgens het Geref. Weekblad velen tot blijd schap. Wii bekennen het u, het is ons vanwege de versnippering van het Gereformeerde volksdeel tot droefheid. Wij zijn geen kerke Jijke partij. De belijdenis bond ons saam. Zoo moge 't blijven, ook al zou men een kerkelijken strijd willen doen ontbranden. Moge het verstrooide, voor een deel nog in andere partijen gevangen gehouden volk, onder één banier optrekken. Welk een kracht zou het onder den zegen des Heeren kunnen ontwikkelen tegen de vier hoornen, die Juda en Israël verstrooid hebben en die nog woeden tegen den Heere en Zijn ge zalfde. Zoo de Heere handelen wilde naar de zonden van overheid en onderdaan, zij zou ons volk rechtvaardig kunnen overgeven aan de machten des duisternis. Hij moge Zijn verbond gedenken en vier smeden ver wekken, die de hoornen verbreken. Hij vervaardige ons verzoening te zoeken in het bloed des lams. Hij doe ons in zijn we gen wandelen en make ons getrouw tot den dood. Wij bevelen ons tezamen Gode en den rijkdom zijner genade. Geen groote eenheid, die het fundament van Zijn woord mist, kan ons redden, maar wel zal onver- winnelijke kracht liggen in de eenheid die gegrond is op Gods getuigenis. Die eenheid zij en blijve onder ons en de uitkomst zal niet falen. Ik gedenk ons geliefd vorsten huis, waaraan de Heere groote weldaden be wezen heeft. Hij doe het Huis van Oranje tot in verre geslachten staan aan het hoofd en ten zegen van onze natie. Hij vervulle het met Zijne vreeze, opdat het ons volk moge voorgaan en leiden in de rechte paden des Heeren. Oplichting en poging tot op lichting. De 22-jarige Duitscher H. F. H. afkom stig uit Dusseldorp, is reeds verscheidene malen door de politie uitgeleid, maar hij kwam telkens in ons land terug. In November 1935 is hij door den politie rechter in den Haag, wegens oplichting ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waarna hij opnieuw werd uitgeleid. Maar H. kwam toch weer naar Holland waar hij zich opnieuw aan misdrijf schuldig maakte Hij wist een lijst te bemachtigen waarop de adressen van verschillende Duitsche dienstboden voorkwamen, bij wie hij zich meldde, met de mededeeling, dat hij om po litieke redenen niet in Duitschland kon blijven. Hij dischte daarbij een verhaal op, dat hij van een landgenoot, die zijn mili tairen dienstplicht in Duitschland moest volbrengen een broodwijk kon overnemen maar daarvoor had hij een driewieler noo- dig. Aan de koopsom ontbrak een bedrag van vijf gulden. Een dienstbode, die hem geloofde stelde hem dit bedrag ter hand. Vol goeden moed ging verdachte naar een volgend adres waar een vriendin van genoemde dienst bode woonde. Daar deze juist telefoneerde en van haar wedervaren met H. vertelde, had verdachte hier geen succes. Verdachte zeide dat hij inderdaad bij een bakker brood in consignatie kon krijgen mits hij een bedrag van twintig gulden als waarborgsom stortte. De advocaat-generaal Mr. L. B. J. Ver meulen, wees op de vroegere veroordee ling van H. die ondanks het feit, dat de politie op zijn aanwezigheid in Holland geen prijs stelt, evenveel malen terugkomt als hij over de grens wordt gezet. De rechtbank heeft hem terecht voor dit feit de zware straf van een jaar en zes maanden opgelegd, waarmede spr. zeide zich te kun nen vereenigen. Mr. Th. Bakker, betoogde, dat indien ver dachte inplaats van het verhaal van de bakfiets ronduit de waarheid had gespro ken en het geld voor zijn borgstelling had gevraagd, hij buiten moeilijkheden zou zijn gebleven. Pleiter achtte dan ook de opge legde straf voor dit feit te hoog en ver zocht een mildere straf. Uitspraak 3 Maart a.s. Engelsche legervliegtuigen houden oefeningen boven de woestijn, boven de landingsplaatsen en hangars van Abukir nabij Alexandri'èy De toestellen Aan de bereiders moeten ook ventvergunningen worden ver leend. Het door den Ned. Bond van Consumptie- ijsbereiders georganiseerde congres, dat gis ter in „Amicitia" te Den Haag werd gehou den, werd bijgewoond o.a. door de heeren Dr, I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, en T. L. van der Leeuw, directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstands bond. De voorzitter, de heer N. Weij, uit Doi'd- recht, wees in zijn openingswoord op de be hoefte om tot betei'e bedrijfstoestanden te geraken. Door samenwerking en goede voorlichting kan veel worden bereikt. De heer A. Swaan, chef van den voor lichtingsdienst van den. Kon. Ned. Midden standsbond, hield een pi'ae-advies over de wenschelijkheid van een wettelijke regeling van den markt- en straatverkoop van con sumptie-ijs. Spreker concludeerde, dat het markt- en ventvraagstuk een wettelijke ï-egeling be hoeft, waarbij krachtens een rijksvergun ningstelsel het venten en het uitoefenen van het beroep van marktkoopman slechts wordt toegelaten aan hen, die in het bezit van een vei'gunning zijn en dat in zulk een regeling met de bijzondere positie van het consumptie-ijsbereidingsbedrijf rekening dient te wox-den gehouden. Het bijzondere karakter van het consump- tie-ijsbereidersbedrijf brengt mee, dat de consumptie-ijsbereider in de keuze van ven- te i-s zoo vrij mogelijk worde gelaten. Wanneer uit de venters, die in het bezit van een vergunning zijn, geen voldoend aantal venters beschik baar is, geschikt voor het venten met consumptie-ijs naar het inzicht van den ijs-bereider, dan dient deze de vrijheid te hebben buiten de be zitters van reeds verstrekte vergun ningen een keus te doen. Dit behoeft het totaal aantal toegela ten venters niet aanmerkelijk te verhoo- gen. Wanneer aan de producenten voor hun onderneming en ten name van hun onder neming een voldoend aantal vergunningen beschikbaar wordt gesteld, wordt een be hoorlijke exploitatie hun niet onmogelijk gemaakt. Deze oplossing is de noodzakelijke en meest voor de hand liggende. Het standpunt van het gemeentebestuur van Amsterdam, dat de producent moet kie zen uit een beperkt aantal vergunning-be zitters moet onjuist worden geacht, op bo ven vermelde gronden, daargelaten nog, dat in zulk een „gesloten" systeem den ven ters macht gegeven wordt over de exploita tie-mogelijkheid der bedrijven, welke van de venters min of meer afhankelijk worden. In den namiddag spraken de heeren Ir. H. de Kruijff, uit Uti-echt, en J. van Altena Czn., van het Economisch Instituut voor den Middenstand, respectievelijk over: „Kunst matige koude bij de bereiding van consump tie-ijs" en over de economische voordeelen, welke door samenwerking der ondernemers in dit bedrijf kunnen worden verkrijgen. Een gelijkluidende lijst voor alle kiesdistricten. Het Verbond van nationaal herstel zal bij de komende Tweede Kamerverkiezingen met een gelijkluidende lijst voor alle kies- disti'icten, wat betreft de eerste zes candi- daten, uitkomen. Deze eerste zes candidaten zijn de vol gende: 1. Dr. W. Emmens, algemeen secretaris van het verbond; 2. Dr. W. K. H. Feuillettau de Bruijn, oud lid van den Volksraad; 3. L. J. Quant, gep. vice-admiraal; 4. J. H. Crucq, lid van den Amsterdam sehen gemeenteraad; 5. Mr. P. P. J. M. Geradts, lid van den ge meenteraad van Roermond; 6. Mr. P. C. L. Eschauzier, lid van den Haagschen Gemeenteraad. Het th'ans zittend lid, de heer Westerman, is dus afgevallen. ARBEIDER DOODGEVALLEN. Gisterenmorgen is bij werkzaamheden aan de hoogste boog van de nieuwe bi-ug over het Merwedekanaal bij den Rotterdamschen lijn, een arbeider door tot nu toe onopgehel derde oorzaak naar beneden gevallen. Hij is daarbij eerst terecht gekomen op een montagebrug en vervolgens in het water ge vallen. Zijn kameraden hebben hem onmid dellijk op het droge gebracht. Hij had een ernstige hoofdwonde bekomen en bleek reeds te zijn overleden. VERVANGING VAN VOLWASSEN ARBEIDERS DOOR JEUGDIGE PERSONEN Meer en meer wordt in het bedrijfsleven volwassen mannelijk personeel vervangen door jeugdige werkkrachten. Over dit vraag stuk is thans het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid verschenen, welk instituut op verzoek van den Minister van Sociale Za ken een en ander in studie heeft genomen. Genoemd rapport is bij de Algem. Lands- drukkei'ij te 's-Gravenhage verkrijgbaar. MISBRUIK VAN AFBETALINGSSYSTEEM De Amsterdamsche rechtbank heeft den handelsreiziger H. B., aldaar, die een schrijf machine en een naaimachine op afbetaling had gekocht en weder vèrkocht, wegens ver duistering, tweemaal gepleegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. TWEEDUIZEND INBOORLINGEN VERDRONKEN..— GROOTE SCHA DE. VERBINDINGEN VERBROKEN. KAAPSTAD, 17 Febr. (A.N.P.) Mozam bique is door een ontzaglijke ramp geteis terd. Tengevolge van den geweldigen re genval zijn de rivieren Incomatie en Umbe- luzi in korten tijd zoodanig gezwollen, dat zij met groote kracht buiten haar oevers traden en overstroomingen veroorzaakten, waarbij naar schatting niet minder dan tweeduizend inboorlingen om het leven zijn gekomen. Ononderbroken stroomden gedurende vijf volle dagen de watermassa's in eindelooze hoeveelheid neer. Lourenco Marquez, de hoofdstad van Mozambique, is volkomen geisoleerd. Verbindingen zijn verbroken en de tele graafverbindingen zijn onbruikbaar gewor den. Alleen langs draadloozen weg heeft men enkele korte berichten omtrent de ca- tastrophe naar de buitenwereld kunnen sei nen. Vliegtuigen, die het noodweer getrot seerd hebben en over het zwaar getroffen gebied een vlucht hebben ondernomen, zijn hier teruggekeerd. De inzittenden vertellen, dat de schade enorm groot is en dat talrijke dooden te betreuren zijn. Volgens de tot dusverre beschikbare gege vens raamt men de schade op ongeveer een millioen pond sterling. Een Amerikaansche jongeman, die het meisje van zijn droomen maar niet krijgen kon, smeedde zich met een ketting aan de woning van de geliefde vast, om haar te vermurven. De kranten vertellen, dat deze nieuwe manier, om „twee zielen gloeiend aaneen te smedeninderdaad succes heeftJ DE NIEUWE FINSCHE PRESIDENT Op den rijksdag te Helfingki werd Kal- lio, tot minister-president van Finland ge kozen. Acht politieke zelfmoorden in Japan. Acht leden van de politiek-religieuse secte „Wij willen sterven", die een onderdeel vormt van de bekende Nitsjiren-secte, zijn Dinsdagavond in een motorboot in de baai van Tokio spoorloos verdwenen. Men neemt aan, dat zij vrijwillig den dood zijn inge gaan. Vijf andere aanhangers dezer secte trachtten midden op straat harakiri te ple gen, en wel voor de woning van den minis ter-president Hajasji, voor het keizerlijk pa leis, voor den rijksdag en voor het hoofd bureau van politie. Men neemt aan, dat zij hiermede wilden wijzen op hun politieke op vattingen. Het politierapport vermeldt, dat hier sprake is van ziekelijk aangelegde sec- te-aanhangers. Het plegen van „harakiri". Wij hebben hier weer met de gruwelijke, steeds meer in onbruik gerakende gewoonte der Japanners te doen, om zich in fanatieken toestand den buik open te snijden. Wanneer de Japanner zich beleedigd gevoelde of tot een onteerende straf veroordeeld werd, pleeg de hij harakiri. Zelfs werd deze gruwzame methode als een eervolle doodstraf be schouwd, welke in tegenwoordigheid van ge tuigen werd voltrokken. Naar het voorbeeld der Centrale Europeesche bankinstellingen. Volgens een semi-officieele mededeeling uit Nanking, zal de omzetting der Ghinee- sche centrale bank in een centrale reserve bank naar het voorbeeld van soortgelijke bankinstellingen in Europa reeds vóór 1 Juli voltrokken zijn. Het kapitaal zai voorloopig 100 millioen Chineesche dollars bedragen. De directie zal bestaan uit 17 leden, waarvan 9 door de regeering zullen wor den benoemd. De bank zal het recht bezitten, biljetten uit te geven welke wettig betaalmiddel zijn, munten in omloop te brengen en als fiscale agenten der regeering binnen- en buiten- landsc'he leeningen op de markt te bren gen. In welingelichte kringen te Nanking ver klaart men dat deze verandering slechts de logische ontwikkeling vormt van de door den Minister van financien, Koeng in geluide hervorming van het bankbedi-ijf in China, waaraan de Engelsche financieele deskundige, Leith Ross als raadsman heeft medegewerkt. In Engeland vier millioen griep gevallen, 'Volgens de statistieken der gezondheids afdeeling van den Volkenbond heeft de griepepidemie in Engeland de grootste sterf te ten gevolge gehad. Daar zijn ongeveer 4.000.000 griepgevallen voorgekomen: in 122 groote steden bedroeg de sterfte om streeks Nieuwjaar 17 op 1000 inwoners, te Londen 22.1 per 1000 inwoners. De meeste sterfgevallen kwamen voor bij menschen op ouderen leeftijd. Er is reden om aan te nemen, dat een lichte gi-iepepidemie in Zwitserland, die in hoofdzaak beperkt is gebleven tot toui-isten, plaatsen in de bergen en de stad Genève, veroorzaakt is door het bezoek van En- gelschen. In Duitschland heeft de griep in de groo te steden ernstig geheerscht. Verschil van meening tusschen Pirow en Hofmeyer. Het is tot een openlijk conflict tusschen de Zuid-Afrikaansche ministers Pirow en Hofmeyr gekomen in verband met het vraagstuk, van de indiensttreding van Euro peanen bij in Zuid-Afrika gevestigde Azia ten. Hofmeyr heeft als bevoegd minister in het parlement verklaard, dat hij een ver bod niet noodzakelijk acht. Daarentegen heeft Pirow in de „Zuiderstem" medege deeld, dat het parlement in zijn bestaande samenstelling nog tot een dergelijk verbod zal besluiten. In de pers geeft men uiting aan de hoop, dat een kabinetscrisis vermeden zal wor den: niettemin acht men den toestand ern stig. Ook Kemp en Grobler zijn voorstan ders van een verbod.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9