Auto tegen een boom gereden en in brand gevlogen Binnenland Verkeerde voorkeur Het plan-Deterding C5XG3T/! DrA* Loudon wordt gezant in Bern Te Soest 40 arbeiders geschorst Het Prinselijk paar naar Amsterdam Diefstal van pharma- ceutische artikelen; Inbraak in een boerderij te Enschede Knaap door auto overreden Meubelfabriek te Beek afgebrand De brand in „Aurora" te Gennep DE DRIE MUSKETIERS 15. IS DE BRIEF GESTOLEN? Telkens en telkens weer doorzocht de jonge man zijn zakken, maar de brief was en bleef weg. „Mijn introductiebrief! Geef hier imijn aanbevelingsbrief!" riep hij woedend „of ik rijg jullie allen als jonge kwartels aan mijn degen!" Het drong niet in het minst tot hem door, dat het hem volkomen onmogelijk was zijn bedreiging ten uitvoer te brengen. Zijn de gen was immers reeds in het eerste gevecht middendoor gebroken. „De brief kan haast niet zoek geraakt zijn, waarde heer" riep de hevig geschrokken waard. „Ik geloof werkelijk, dat de vreemde edelman hem gestolen heeft. Die was name lijk korten tijd alleen in de keuken, waar Uw wambuis lag. Ik was zoo onvoorzichtig geweest hem te vertellen, dat U een be schermeling waart van den heer De Tré- ville en een brief voor hem bij U hadt." 16. DE INTOCHT IN PARIJS. Dank zij de wonderdoende zalf van zijn moeder kon d'Artagnan reeds den volgen den dag weer zijn gele paard bestijgen, dat hem zonder verdere avonturen tot de poort Saint-Antoine in Parijs droeg, waar hij het voor drie heele daalders van de hand deed. De paardekoopman verklaarde, dat hij al leen omdat het dier zoo'n eigenaardige huid kleur had, er dit buitengewoon hooge be drag voor betaalde. Met het geld op zak voelde de jonge man zich bepaald welge steld, toen hij, te voet nu, met zijn bagage onder den arm, zijn intocht deed in de groote stad. In het beste humeur liep hij straat in straat uit tot hij eindelijk een werkelijk goedkoop logies vond, een dak kamertje in de Rue des Fossoyeurs dicht bij het Luxemburg. Toen de predikfavoriet verhin derd bleek, verlieten de kerk gangers het kerkgebouw. Het volgende geval deed zich in één der grootste Vrijzinndg-Protestantsche kerken kortgeleden voor: Op een Zondagochtend zou een zeer be kend en geliefd predikant, die ook in die gemeente staat, preeken. Onverwachts was hij echter, aldus de N. R. Crt., door onge steldheid verhinderd deze preekbeurt te ver vullen, zoodat, te laat, om dit nog in het predikbeurtenlijstje in de dagbladen te la ten vermelden, een andere predikant voor hem moest invallen. De kerkgangers hoor den dit dus eerst op het oogenblik, dat zij voor het kerkgebouw kwamen, of in dé gangpaden of in de banken van het kerk gebouw. Met het gevolg dat versheidenen of niet naar binnen gingen of de kerk weer verlieten, hoewel de waarnemende predi kant ongetwijfeld gerekend mag worden tot die groep van predikanten, die op een voor- tieffelijke wijze hun preek uitspreken. Ook kon hier niet de kwestie aan de orde zijn, ■zooals die zich nog wel eens in orthodoxe Hervormde gemeenten voordoet, als daar een vacature is en een van de vrijzinnige predikanten uit den ring een preekbeurt vervult, dat de orthodoxe kerkgangers de kerk verlaten. Hier was een predikant, die tot dezelfde groep van Vrijzinnig-Protestan ten hoorde als de verhinderde voorganger. Wij moeten zeggen, dat wij een dergelijke houding van kerkgangers in geenen deele kunnen waardeeren. Wij kunnen het be grijpen, dat men den eeneri predikant boven den anderen verkiest, en dat als men in het lijstje van de kerkdiensten ziet, dat die predikant daar preekt dat men dan bij voorkeur zijn schreden naar dat kerkge bouw richt. Maar als men eenmaal het voornemen heeft om een kerkdienst bij te wonen en men komt bij het kerkgebouw en het blijkt dat de predikant verhinderd is, dan dient men niet terug te gaan. Want dan rijst de vraag: Gaat gij naar de kebk om een bepaalden predikant of om Gods Woord te hooren en vindt gij daarbij, dat deze of gene predikant dat op de naar uw ineening beste wijze vertolkt? Als men dat laatste vindt, dan loopt men niet weg, als toevallig de uitverkoren predikant niet aan wezig is. En dan begrijpt men ook meer van de Christelijke gedachte, dan diegenen, die op dien Zondagmorgen de kerk den rug toekeerden. Gouden sieraden en f 200 ge stolen. Door het uitsnijden van een ruit hebben inbrekers zich den vorigen nacht toegang verschaft tot de boerderij van de wed. S. gelegen onder Driene, gem. Enschede. Hoe wel de drie bewoners op de benedeverdie- ping sliepen, heeft men kans gezien in de woonkamer en in een ander vertrek de kas ten open te breken. Verscheiden gouden sieraden, alsmede een bedrag van onge veer tweehonderd gulden zijn gestolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. DE „KERTOSOXO" WORDT TE ROTTER DAM GEREPAREERD. Voorloopige reparaties te Lissa bon. De directie van de N.V. Rotterdamsche Llovd deelt mede, dat het s.s. „Kertosono" in het dok te Lissabon is opgenomen en al daar voorloopig zal worden gerepareerd. Deze voorloopige reparaties nemen 9 da gen in beslag. Het schip wordt definitief gerepareerd te Rotterdam: Naar wij vernemen is binnen kort de benoeming te verwach ten van Dr. A. Loudon tot Hr. Ms. gezant te Bern. De nieuwbenoemde gezant te Bern, Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Leidsche Uni versiteit in de rechten en trad na de diplo matieke examens te hebben afgelegd, in Juni 1920 in diplomatieken dienst. Als ge- zantschapattache was hij aan de legatie te Londen en later als gezantschapssecretaris aan het 2de klasse het gezantschap te Buainos Aires verbonden. Ook van de legatie te Washington maak te Dr. Loudon deel uit. Bij K. B. van 17 Juni 1936 werd hij be noemd tot gezantschapssecretaris eerste klasse. Na een jaar verlof buiten bezwaar van 's lands schatkist te hebben genoten, werd hij bij de legatie te Madrid aangesteld. Zijn benoeming tot gezantschapsraad volgde in Mei 1932. In het zelfde jaar benoemde de regeering Dr. Loudon tot tijdelijk zaakgelas tigde te Lissabon en met ingang van 20 No vember 1934 verleenden zij hem den persoon lijken titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister. Dr. Loudon is officier in de orde van Oranje Nassau, ridder in de Nederlandsche Leeuw en drager van verschillende buiten- landsche ordeteekenen. Ontevredenheid over de schaft- lokaliteiten. Bij de Centrale Werkverschaffing, waar, onder toezicht van de Nederlandsche Heide- Maatschappij, thans verschillende werk zaamheden worden uitgevoerd langs de spoorlijn UtrechtAmersfoort, zijn gisteren veertig arbeiders, afkomstig uit. Soest, ge schorst, daar zij zonder vergunning het werk hebben verlaten. Door de betrokken arbeiders wordt aange voerd, dat geen voldoende schaftketen voor hen aanwezig zijn om voor het slechte weer, zooals dat de laatste dagen heerscht, een onderdak te vinden: EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Zware straf opgelegd. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren een jongeman uit Utrecht wegens veroorzaken van letsel door schuld tot vier maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Ook zal verd. de door hem aangerichte schade moeten vergoeden. De jongeman had in een café onder Laren een glas te veel gedronken en was ondanks de waarschuwingen van de politie met zijn auto weggereden. Kort daarop ontstond een aanrijding met het gevolg, dat een rijwiel- agent kwetsuren opliep. Conform den eisch van het O. M. bekrach tigde de rechtbank het door haar gewezen verstekvonnis, waartegen de verd. in verzet was gekomen. De heer Deterding gebelgd. Bestuur Holl. Landbouw Mij. zendt hem telegram. In de jongste Hoofdbestuursvergadering van de Holl. Mij. van Landbouw werd er de aandacht op gevestigd, dat in vele pers organen een zoodanige critiek op het plan- Deterding wordt uitgeoefend, dat dienten gevolge de heer Deterding voornemens zou zijn, elders dan in Nederland zijn aankoo- pen te gaan doen. Waar het Hoofdbestuur het ten zeerste zou betreuren, wanneer dit geschiedde, aan gezien voor onze provincies Deterding's aan. koopen ontegenzeggelijk zoowel de kaas- als de rundvleeschprijzen voor een inzinking hebben behoed, heeft het Hoofdbestuur be sloten, telegrafisch den heer Deterding nog maals van zijn sympathie met zijn streven te doen blijken, teneinde er daardoor wel licht toe te kunnen bijdragen, dat de aan- koopen hier te lande niet worden stopge zet! Onder dagteekening van 13 Februari werd het volgende telegram aan den heer Deter ding te Berlijn verzonden: „Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te 's-Gravenhage gevoelt zich, in verband met elders gepu bliceerde afbrekende uitlatingen gedrongen, u nogmaals de verzekering te geven, dal het Uw plan met buitengewone sympathie heeft begroet. Wij zijn er van overtuigd, dat het een groot belang zoowel voor onzen landbouw als voor geheel Nederland betee- kent." Een der wielen over het hoofd. Gistermiddag te kwart over twaalf is in de Zuid-Bevelandstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een negenjarige jongen, die den rijweg wilde oversteken, is daar tegen een rijdende auto opgeloopen. De knaap kreeg een klap van den radiator waardoor hij kwam te vallen, met het ge volg dat voor de chauffeur kon remmen, een der wielen het slachtoffer over het hoofd ging. Toen de knaap was bevrijd, bleek hij reeds dood te zijn. De G.G. en G. D. heeft het lijk naar heit Binnen-Gasthuis vervoerd. De hoofdstad bereidt zich voor op den lang verwachten intocht. Onder voorzitterschap van den heer W. ten Have is gisterenavond een vergadering ge houden van het comité tot versiering van de Kal verstraat. Deze vergadering was belegd ingevolge een initiatief van de Amsterdam- sche Middenstandscentrale tot oprichting van buurtcomité's, met het doel het Prinse lijk echtpaar bij zijn a.s. intocht in Amster dam een feestelijke ontvangst te bereiden. De heer W. ten Have deelde ter vergade ring mede, dat na overleg met de buurtver- eeniging „Rembrandt" was opgericht een „Comité Centrum", dat zich ten doel stelt eenheid in de feestversiering van de City te brengen door tenuitvoerlegging van een algemeen plan. Eigenaar lag juist met breuk te bed. been- In den vorigen nacht omstreeks twee uur werd door voorbijgangers brand ontdekt op den houtzolder van een houten loods van de meubelfabriek, toebehoorend aan den heer Linssen te Beek Zij waarschuwden on middellijk de familie Linssen, wier woning aan de fabriek grenst. De heer Linssen, die met een beenbreuk bedlegerig was, werd naar een naburige woning overgebracht. De brand had in korten tijd een grooten omvang aangenomen en binnen een half uur stonden de geheele fabriek en toonka- mers in lichter laaie. De plaatselijke brand weer bestreed het vuur met drie stralen. De woning en één der toonkamers konden slechts voor het vuur gespaard blijven. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De vier inzittenden gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Gisterenochtend omstreeks half zeven is nabij het bekende landgoed Salentijn op den Rijksstraatweg tusschen Putte en Nijkerk, een vrachtauto, toebehoorende aan de was- scherij firma Wed. van der Vegt, te Kam pen, door nog onopgehelderde oorzaak tegen een links van den weg staanden boom gere den en in brand geraakt Va.n de vier in zittenden werden de chauffeur A. H. van Putten en de naast hem zittende vrouw, mej. Schilder, levensgevaarlijk gewond. De bei de andere inzittenden, de zestienjarige R. Biesebos en het zesjarig zoontje van mej. Schilder, bekwamen eveneens ernstig letsel. Nadat de gewonden de eerste geneeskundige hulp was verleend, zijn zij door een passee- renden automobilist naar het wijkgebouw van „Het Groene Kruis" te Nijkerk vervoerd. Mej. Schilder was er het ergst aan toe. Zij had vermoedelijk een zware hersenschud ding gekregen en was tegen den middag nog steeds bewusteloos. Voorts bekwam zij brand wonden. De drie overigen hadden verschil lende verwondingen opgeloopen, voorname lijk aan hoofd en gelaat, doch hun toestand is redelijk wel. De oorzaak. De auto was met waschgoed op weg naar Amster dam. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, is het niet uitgesloten, dat deze gezocht moet worden in het breken van een veer van een der voorwielen. Een onderzoek dienaangaan, de wordt ingesteld. Volgens verklaringen van een automobilist die op korten afstand ach* ter den verongelukten wagen reed, zou de vrachtauto een zeer groote snelheid hebben gehad. Het voertuig is aan den linkerkant van den weg tegen een boom opgevlogen, om, geslagen en vervolgens in brand geraakt. De vier personen, die zich in de cabine bevon< den, zijn met een der portieren uit den wa- gen geslingerd. Ware dit niet gebeurd, dan zouden zij ongetwijfeld in de vlammen zijn omgekomen. De brand is tot den motor en de cabine beperkt gebleven. De laadruimte van de auto bleef onaangetast, zoodat het wasch, goed geen schade bekwam. Met een andere auto van dezelfde firma is de lading later naar haar bestemming vervoerd. De genoemde automobilist heeft dadelijk na het gebeurde hulp gehaald, waarna hij de gewonden op last der doktoren naar Nij. kerk heeft gebracht. Be eigenaar gearresteerd, In verband met den brand in de groote moutfabriek „Aurora" te Gennep vernemen wijdat de eigenaar dezer fabriek, de heer H. W. F. Beckers, die eenige jaren geleden een vergeefsche poging gedaan heeft nabij Terschelling het goud van de „Lutine" t« bergen, zich in arrest bevindt. Hij wordt verdacht den brand in zijn fabriek te heb, ben gesticht. Kort na het uitbreken van den brand, toen deze nog geen grooten omvang had aangenomen, drong de marechaussee het fabrieksgebouw binnen. Zij trof daar den heer Beckers en drie werklieden aan, die allen in arrest werden gesteld. De drie werklieden werden later op den avond in vrijheid gesteld. Ontrouw expeditiepersoneel, Rotterdam, 18 Febr. De Rotterdamsche rechtbank is gisteren de behandeling be- gonnen van een aantal zaken, die betrek' king hebben op diefstallen van pharmaceu, tische artikelen, ten nadeele van de N.V, Koninklijke Phannaceutische fabriek v.h, Brocades-Steehman en Pharmacia te Mep, pel, in het filiaal te Rotterdam gepleegd. De eerste en voornaamste verdachte, da 28-jarige expeditieknecht J. B., die werk' zaam was bij de retourafdeeling van de fa- briek te Rotterdam, heeft bekend, van zijn functie misbruik te hebben gemaakt, door teruggestuurde artikelen zich toe te eige' nen, in plaats van ze naar de betrokken afdeelingen te sturen. Een aanzienlijk com- plot was ontstaan van dieven, helers en drogisten, die op die manier aan goedkoo- pe artikelen kwamen. Na een uitvoerig verhoor van den heer Pluigers, directeur van de Rotterdamsche fabriek, uit welk verhoor bleek, dat de controle niet erg scherp was geweest, eisch' te het O. M., waargenomen door Mr. F. M, Wilbrenninck, rekening houdende met al' lerlei factoren, wegens diefstal een jaar ge- vangenisstraf, waarvan zes maanden .voor' waardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger, Mr. M. J. Pool, wees er op, dat deze verdachte reeds zwaar gestraft is door het verlies van zijn betrekking en drong daarom aan op een geheel voorwaar delijke straf. Tegen den 36-jarigen Magazijnchef, W, A. A., die zijn hulp verleend had bij de dief stallen en daarvan natuurlijk ook profijt had, al zeide hij, dat hij in het geheel onge veer zestig gulden had verdiend, eischte het O.M. wegens verduistering eveneens een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voor waardelijk, met drie jaar proeftijd en met aftrek van de voorloopige hechtenis. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937. Hilversum I. VARA-Uitzending. 10.0010.20 V.m. 7.30—8.00 VPRO. en 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonplaten. 12.001.45 en 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 „Op naar machtsvorming", causerie. 2.40 Filmland. 3.15 Schaakpraatje. 3.35 R'damsch Philh. orkest, m.m.v. solisten 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel m.m.v. solist. 6.30 De Wielewaal en toespraak. 7.00 Friesche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 The Twinkling Three. 8.35 Declamatie. 9.00 VARA-Maandrevue. 9.30 The Broadway-Serenaders. 9.40 Toespraak. 9.50 Vervolg van 9.30. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Berichten. 11.05 De Ramblers. 11.30 12.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-Melodisten. 3.00 Kinderuur. k -j 4.05 Vervolg KRO-Melodisten en gramofoonpl 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing met muzikale omlijsting, 8.30 KRO-orkest m.m.v. soliste. 9.00 Gramofoonplaten. 9.15 KRO-orkest. 10.00 Declamatie met muzikale omlijsting. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportoverzicht. 10.55—12.00 Gramofoonplaten,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8