Hel sprookje Hausse in de Londensohe pensionprijzen van de Rivièra Maandag 22 Februari 1937 Vierde btad Bij hef aanstaande bezoek van Prinses en Prins «JiJSST, t. EEN FRAAIE HOUTSNEDE, WELKE ONS EEN BOERDERIJ UIT DE OMGE- VING VAN KARLSBAD TOONT. Zooals bekend, hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard ook de Cöte d'Azur in hun reisplan opgenomen en dit bezoek zal on getwijfeld een diepen indruk achterlaten. Ieder die er toefde, komt onder den invloed van de bekoring van dit sprookjesland van zon en zomer Het moge waar zijn dat het wel en wee ivan de casino's te Monte Carlo ten nauw ste verbonden zijn met perioden van crisis en volkomen afhankelijk van monétaire en fiscale maatregelen., één ding is onvergan kelijk en dat is het sprookje van de Riviera, .dat de natuur heeft getooverd. Zoo de natuur al in eenig opzicht Frank rijk heeft bevoorrecht, dan is dat zeker wel door zijn bijzondere ligging aan twee zeeën, een Zuidelijke tegenover de Oude Wereld en een Noordelijke met het gezicht naar de [Nieuwe Wereld. Daardoor kreeg het een grooten voorsprong in zijn toeristische kwa liteiten boven vele andere landen. Italië heeft zijn grootsch kunstverleden en Zwitser land zijn onvergelijkelijke Alpen, maar Frankrijk bezit de bergen van Zwitserland als de blauwe hemel van Italië. Die twee liatuurschatten voegen zich samen tot één schitterend panorama, reeds door duizenden bezocht en dat ook eerlang het doel van de reis van ons Prinselijk Paar zal zijn: de kuststrook van Provence, de Cote d'Azur... De vergelijking van deze streek met Italië ïigt voor de hand; zij is immers een voort zetting der Ligurische Rivièra, maar ook .die met Zwitserland is gerechtvaardigd, zoo men de Rivièra slechts in haar ware ge daante ziet, als berg- en kustlandschap. Vroeger waren die bergen voor de meeste [toeristen niet meer dan een hoog bastion achter de lage kuststrook, een soort décor Van het moderne leven en eerst later, door de ontwikkeling van het atuo-toerisme werd dat décor een levend en belangwekkend looneel. Mimosa en edelweis. Eerst toen begreep men dat de Cote d'Azur ook de duidelijkste gevel der mach tige Alpencomplexen was en kreeg men meer gevoel voor de uitzonderlijke schoon heid van deze Fransche Alpen. Alle winter- iVerblijfplaatsen langs de kust hebben te genwoordig ook een zomer- of badseizoen ingesteld, dat telkenjare in belangrijkheid toeneemt. En de vele autocar-lijnen van de Route des Alpes", die iederen zomer een groot aantal toeristen naar de kust voeren, hebben niet weinig bijgedragen tot de ont wikkeling van deze nieuwe toeristentoe- Vloed naar de Cöte d'Azur. Het is dan ook niet voor niets het eenige land ter wereld, Waar men met slechts enkele uren tus- schenruimte de kans heeft de mimosa aan den oeverrand en de edelweis op de hoogste bergtoppen te plukken! Hoe ziet de Cöte d'Azur er uit? De Cóte d'Azur strekt zich uit van den mond der Rhone tot de Italiaansche grens, dny.z. van Marseille tot het plaatsje Vinti- mille, in een boog van ruim 300 kilometer. Het is een rotsige kust, nu eens stijgend, dan weer dalend, steeds begrensd door ber gen, verloopend in kapen, uitgesneden door haaien en kreken, die een grillig gebroken hjn vormt, waarvan de tallooze rosteiland- Jes de afgebrokkelde stukken schijnen, i De Alpen van de Provence bieden een ge heel ander schouwspel dan de meer Noor delijk gelegene. Ze staan daar naakt en •kaal in een aureool van Zuiderlicht; door de felle zon werd de rots genoodzaakt zich Van zijn groene vacht te ontdoen; de bed dingen der beken zijn droog. Een grillig landschap. He met ravijnen doorsneden kalkrotsen Vormen, naar gelang van den lichtval, zulke scherpe, tegen den klaren hemel afgetee- kende silhouetten, dat. ze zelfs bij minder be langrijke hoogte, toch een grootschen indruk frikken; In de vlakten, rondom de eenzaam gelegen boerderijen en de dorpen met in den zon glanzende en hardgebakken muren, vindt men beplantingen, door hagen van wilde ro zen en omrasteringen van cypressen be schut. Hier vindt men de wijngaard-ranken en de moerbezieboomen, hier ook bloeien de olijven, die een groote industrie van zeep en oliën deden ontstaan. En dan groeien hier voorts als belangrijkste boomen de groene eik, de kurk eik en heele dennen-families. Daarnaast een gansche verzameling strui ken in het wild, die de lucht doordringen met hun sterke geur. En dan niet te vergeten in de tuinen alle bloemen, tot de teerste en vreemdste toe, die er zomer en winter bloeien! Zij zijn het, die kleur geven aan de riante omgeving der buitenhuizen, zij vormen boeketten in de hoeken der witte terrassen en hangen als bloementapijten over de balustrades. En overal langs de wegen vullen zij geheele velden met hun rijkdom, vooral in de buurt van Grasse, waar ze in de parfum-industrie verwerkt worden. Een bloementrein. Zulk een overvloed van bloemen heeft de Cóte d'Azur, dat de spoorwegmaatschappij wier net deze streek bedient, iederen dag in den bloementijd een „train des fleurs" moet samenstellen, ten einde zoo snel mogelijk te kunnen afleveren in Parijs en andere, ste- déiK En laat ons dan ten slotte niet de palm vergeten, de tropische plant, de boom der Afrikaansche oasen, die hier lanen en bou levards zoo sprookjesachtig beschaduwt en zulk een typisch aspect verleent. Bedevaart der Zigeuners. Voor het volk Uit Provence zijn de vader- landsche en' kerkelijke feesten altijd aanlei ding geweest tot het houden van spelen, op tochten en processies. Vele steden en dorpen hebben hun eigen, vaak zeer eigenaardige feesten, zooals dat van den Draak van Taras- con, de bedevaart der Zigeuners. Van alle Provencaalsche feesten echter is het Carna- valfeest stellig het levendigst en het meest bewegelijke. Daarbij komt de gulle en onge breidelde pret eerst goed los. Wij Noorde lingen, kunnen ons een dergelijke uitbundig heid en overmoedige vroolijkheid die zoo Spontaan ontstonden, niet indenken, voor wij die hébben aanschouwd. Het werkt aanste kelijk op allen die den winter aan de Cóte d'Azur doorbrengen. Vooral te Nice, waar ge meentebestuur en speciale, daarvoor in het leven geroepen comité's samenwerken om het feest zoo luisterrijk en aantrekkelijk moge lijk te maken. En dat geldt ook voor de zoo beroemde „batailles de fleurs", die de Prome nade des Anglais als strijdtooneel hebben en DE DRIE MUSKETIERS 19. PORTHOS EN ARAMIS. cT Artagnan was een Gascogner en Gas- congners laten zich niet gemakkelijk in ti mideeren. Hij voelde zich echter weinig op zijn gemak en zijn hart klopte sneller, toen hij zich plotseling midden tusschen deze geweldenaars geplaatst zag, die alleen De Tréville in toom kon houden. Toen hem gevraagd werd wat hij wenschte, verzocht hij den kamerdienaar tamelijk verlegen, bij den heer De Tréville in audiëntie te worden ontvangen. Gedurende den tijd, dat hij moest wachten gaf hij oogen en ooren1 goed den kost. Een reusachtige en zeer luid ruchtige musketier trok spoedig zijn op merkzaamheid. Hij droeg een prachtige bandelier die tot vreugde van zijn bezitter niet zoo'n beetje door de anderen bewonderd' werd. Uit de gesprekken .kon d'Artagnan opmaken, dat deze reus Porthos heette. Hij werd van alle kanten geplaagd, vooral door een elegant gekleeden musketier, die Aramis genoemd werd. Het kwam juist «tot een kleine schermutseling tusschen deze twee toen d' Artagnan plotseling ter audi ëntie werd geroepen. 20. DE KAPITEIN ROEPT ZIJN MENSCHEN BIJ ZICH. Zoodra de deur van de werkkamer van den kapitein openging werd het in de wachtkamer stil. Kapitein De Tréville scheen in een bijzonder kwaden luim. Des niettegenstaande ontving hij den jongen man, die boog als een knipmes, zeer be leefd en glimlachte, toen hij door den on- vervalschten Gasconger tongval, waarmee d'Artagnan hem toesprak, aan zijn geboor testreek werd herinnerd. Maar bijna op het zelfde oogenblik ging hij naar de deur en terwijl hij zich met een handbeweging te genover d'Artagnan verontschuldigde, riep hij met een stern, waarin duidelijk merk bare woede doorklonk, in de antichambre; „Porthos! Aramis! Athosl." waar dé met bloemen versierde rijtuigen, in sierlijke lijnen en met smaak en distinctie opgemaakt, in deze omgeving de charme nog verhoogen. De Cóte d'Azur is een sprookjes- oord van ongekende bekoring, het be loofde land van zon en zomer, dat een diepen indruk vermag te maken op ieder die er kort of lang vertoeft en dat een waardig slot zal vormen van de reis van Nederland's Prinse lijk Paar! W. .en met zijn n d e r e been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. DINSDAG 33 FEBRUARI 1937. Hilversum I. AVRO-Uitzending. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Gramofoonplaten. 11.00 Huish. wenken. 11.30 J. Kroon's ensemble. 1.00 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.05 Pianorecital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 De Palladians. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest en soliste. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Schaakles. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans orkest. 11.30 12.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.05 KRO-Melodisten en zang. In de pauze: Gramofoonplaten en om 5.45 Felicitatie- bezoek. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Sociaal-politieke lezing. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 Klarinet en piano. 10.00 Lily Mathé en haar Zigeunerorekst. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Orkest. 11.3012.00 Gramofoonplaten; Speculaties op het bezoek tijdens de Britsche kroningsfeesten. Deze dagen hebben wij, zegt de Londen- sche correspondent van het Nsbl. v. d. N., een bezoek gebracht aan den agent van den agent van den agent (enz.) die kijkplaatsen kan verstrekken voor den kroningsoptocht, of flats en daken in de route van den stoet of logies in en wijd om Londen gedurende de feestelijke week of maand. Het was hem aan te zien en wij konden het aan hem hooren dat hij zich zeker en machtig voelde in een winstgevend bedrijf. Hij behoefde geen „business" te zoeken. Het stroomde zijn kantoor binnen in de gedaante van wel gedane personen met chequeboeken en hoo- ge borsten vanwege de dikke bundels bank papier in binnenzakken. Wij waren naar binnen gegaan om te vragen of de sub-sub agent iets voor ons kon doen voor 10 shil ling of desnoods voor een pond sterling. Maar binen zonk de moed ons in de schoe nen. Als de cheque-boeken der welgestelde personen, als de bundels Bank of England- notes hem niet konden imponeeren en ze konden het niet wat konden wij dan be ginnen met ons solitair pondje? Deze agent voor accomodatie gedurende de kroningsfeesten kon zijn prijzen bepalen en hij wist het. Hij had ze in het hoofd als het kind zijn tafels van vermenigvuldi ging, maar ze liepen erg hoog. Hij was kort in zijn informatie en korter in zijn ant woorden, op het onverschillige af. Ja, hoor den wij hem een van de klanten toegeven, wij hebben nog een dak op onze boeken voor 3000. p.st. De klant was blijkbaar een agent, nog verder naar beneden toe, die overwoog of hij het dak voor den gegeven prijs zou hu ren om het op zijn beurt weer voor 4000 p,st. te verhuren of om er 2000 stoelen op te zetten, te verhandelen als kijkplaatsen voor 3 p.st. per stoel. Dat maakt kijkplaatsen en onderdak voor de kroning zoo duur, dat schijvensysteem, waarbij op elke schijf wat moet blijven liggen voor de schijfbezitter. Bloomsbury, rondom het Britsch Museum, is de beroemde buurt der boarding houses. De pensions zijn er grootendeels van de eenvoudige, soms te eenvoudige soort. De huur van de kamers is er normaal om er nabij 25 shilling per week (consumptie op het boekje). De pensionhouders daar ver wachten, dat zij in de kroningsweek 10 p.st. voor elke slaapkamer zullen kunnen krijgen Zij hebben hun geregelde klante te verstaan gegeven dat zij er goed aan zullen doen in die week elders een onderdak te zoeken „El ders" moet hier zijn een goed eind buiten Grooter Londen. „Had de agent" vroegen wij hem qiog eenvoudige hotelkamers, niet te ver van het centrum voor schappelijken prijs?" Hij gaf ons met een air alsof zijn waardigheid er onder moets leiden de naam van een onaanzienlijk etablissement in Hammersmith (aan den zelfkant van het West End) waar nog enkele kamers be schikbaar waren voor 2 guinjes (220 p. st.) pér nacht per persoon. Voor bezoekers die in de kroningsweek hun eigen menage willen voeren zijn er gemeubileerde hui-, zen te huur in verre voorsteden 100 p.st. voor de week. Dichter naar het centrum loo pen de huurprijzen op. In Zuid-Kensington, van waar men met drie kwartier loopen een punt in den weg van den optocht kan bereiken, biedt men voor de laatste drie weken van Mei een flat van vier kamers aan voor 1000 p.st. Al deze kennis konden wij vergaren gedurende het bezoek aan den sub-sub-agent. Aan de wanden van zijn kantoor hingen lijsten in lijst, met prijzen voor dakramen, balkons, etalages, kamers hier, daar en overal. Zijn plaatsen om den optocht te zien varieerden van 50 guinjes tot 12. Er waren goedkoopere, de laagste 3 pond, voor hen die lenig en vlug ter been zijn. Want ze bevinden zich in de hoogste regionen van de stad. Men moet er voor over daken klauteren en geïm proviseerde steile ladders voor beklimmen. De plaatsen van 50 guinjes zijn abnormaal in een reeds abnormale markt. Ze zijn van de ziekenhuizen langs de route die met aller bijval de gelegenheid aangrijpen de tekorten in hun kassen uit te wisschen. Zij die deze plaatsen koopen smaken niet alleen de voldoening de processie in a.1 haar luister en op de best mogelijke wijze te zien maar ook de lijdende menschheid te helpen. Een groote winkel in het West End, die onzen naam in zijn boeken heeft, heeft ons juist een kroningsprijscourant toegezonden, waarin de firma kijkplaatsen aanbiedt van 30. 25, 20, 18, 15, 14, 12, 11, 10, en 9 guinjes. Dat zijn dus de gangbare marktprijzen (verlaging is niet meer te verwachten). Ze gelden voor zitplaatsen in winkelkasten of op tribunes, van waar de optocht meer of minder gemakkelijk of duidelijk kan wor den gezien. De aigemeene verwachting is dat Londen in de week van de kronings feesten vele honderdduizenden menschen rijker zal zijn. De verwachting is gebaseerd op vaste gegevens. De vrees dat er niet ge noeg logeerruimte zal zijn voor al deze gas- sten is zoo groot dat men er toe is overge gaan de beschikbare kamers in particuliere woningen in een straal van 15 KAL rond het hart van Londen te registreeren. De belangstelling van de bevolking der Domi nions voor de kroning is thans naar men zegt grooter dan ooit het geval is ge weest. Dat kan worden verklaard uit de beteckenis van het Statuut van West.min- ster, in December 1931 onderteekend. Deze verhoogt het, reohtstreeksch belang dat, de Dominions bij deze kroning hebben. Ze is in dat opzicht van extra historische be- teekenis. Het genoemde statuut hief de beperkingen op de autonomie van de Do minions op, maakte hun parlementen vol strekt, afhankelijk van Westminster, d.w.z. het Britsche parlement en de Britsche re geering en maakte van de kroon den eeni- gen band, e.en symbolische, die deze gebie den van het Britsche Rijk met het moeder land vereenigde. Koning George VI is in gelijke mate Koning van Groot-Brittannië en Koning van Canada, Australië en de an dere rijksgebieden die zich in „Dominion Status" verheugen. De extra vertegenwoor digers uit de Dominions (die de oudste zoons van pairs reeds uit hun erfelijke plaatsen bij de plechtigheid in de Abbev hehben verdrongen) brengen klaarblijkelijk stoeten landgenooten mee naar Londen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11