Tomaten-puree Kolonel Van der Haagen verlaat den dienst „Beleg" der Fansteel- fabrieken Automobiel - tentoonstelling te Berlijn SVtlR 9e Bilt seint Het bloeddorstig publiek Marktberichten „De democratiën stimuleeren de bewapening" Troebelen in Irak? Stoomvaartlijnen WIERINGEN Openbare verhuring. Zaterdag jl. had alhier in hotel De Haan een openbare verhuring van los plaats, ten verzoeke van de erven van whien de heeren J. en C. Bakker te üostèrklièft Aangeboden werden de volgende perceelen- >o 1 Rammeweid, achter Jb. Tijsen aan Noorderweg, 36.75 snees. Huurder Th i Sz. voor f 86. aer Jo. Lont Nt?0 29n?l''°eÖrkO0g bij betonweg en mo lentje, 26.14o snees, is bemest. Huurder W Jansen voor f 55. No. 3. Simon Blom achter D. Veerdig, 15 40 snees is bemest. Huurder S. Sijbr. Bakker, voor i oi., Dti,SHran8Vei,«e' achter p- Mulder Jz. voor f'28° Huurder p- Mulder P. No. 5 Zeven snees aan Nesseweg, 7.70 snees. Huurder D. Lont Sz. voor f 12. No. 6. Zuid ven bij Nesseweg, 21.385 snees. Huurder D. Lont Sz. voor f 36. r De andere 6 perceelen werden niet ver huurd. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW Bespreking Hengst" Zaterdagavond j.1. hield de Holl. Mij. van Landbouw afd. Wieringen een spoedeischen- de vergadering in hotel „Centraal" Deze vergadering was belegd in verband met de gehuurde hengst. Te ruim acht uur opent den heer O. .T. Bosker de vergadering, spr. zegt: „Deze ver gadering is zooals de heeren wel zullen we ten belegd om een bespreking te houden over de door ons benoemde commissie ge- gehuurde hengst. De heeren hebben op de Centrale premiehengsten keuring te Utrecht beslag op het beest kunnen leggen, het is de hengst Vedello van den heer D. E. Melle- ma, Finsterwolde, geboren in 1933 en 01- denburg Oost Friesch ras De meeste heeren hebben het beest zeker wel gezien want hij is vanmiddag gearriveerd. Wat of hun opini erover is weet ik niet maar persoonlijk kan ik zeggen dat de commissie een goeden smaak heeft gehad, het is voor Wieringen een heel goede hengst, mooi gestopt goede gang, flinke bouw. Momenteel staat het beest bij mij achter, in een vlug in elkaar gezette box het is echter heelemaal niet vast dat hij daar blijft hij mag er blijven maar als de heeren een andere stationneeringsplaats weten dan kan hij daar naar toe. Ik wil nu het woord geven aan een der commissieleden om ver slag uit te brengen van hun reis, voor ik dit doe wil ik echter eerste nog een woord van hulde brengen aan, ik mag wel zeggen de kapitein der commissie, den heer Parle- vliet die de zaak zoo keurig heeft geleid". De heer Parlevliet het woord verkrijgend vertelde de handelingen der commissie te Utrecht gedaan. Naar aanleiding hiervan wordt nog een vraag gedaan die door spr. wordt beantwoord. De heer Parlevliet spreekt daarna dank woorden tot den heer Bosker voor het da delijk beschikbaar stellen van onderdak en voor de bemoeiïingen door Bosker gedaan. Spr. zou nu een bestuur willen kiezen. M. Bakker zegt: ,De commissie kan nu Wel het bestuur zijn." Parlevliet. zou Bosker er graag bij zien. O. J. Bosker zegt: „De commissie kan bet best zonder mij redden, maar ik zou de aanstonds gekozen bestuursleden de raad willen geven veel reclame te maken." S. Lont-Vet vraagt over het dekgeld van leden en niet leden. Nadat hierover van gedachten is gewis seld wordt besloten dit voor leden te stel len op f 14 en voor niet leden f 15.- Indien iemand met meer paarden komt Wordt besloten, geen reductie te geven. Bosker zou willen zien dat er in de vol gende week een rondgang met de hengst werd gemaakt, spr. zegt: „Wij moeten het zoo goed mogelijk en goedkoop exjrioiteeren. Ant. Keijzer zegt er voor te zullen zorgen dat de volgende week de rondgang gratis geschiedt. Stemming. Gekozen werden: Parlevliet J. Veerdig, P. Smit, Wieringermeer, D. Jac. Mulder, Ant Keijzer, Jb. Dekker- De heer Parlevliet stelt voor den heer 0. J. Bosker te benoemen als eere-voorzitter Dit voorstel vindt algemeen bijval. Na nog -©enige huishoudelijke besprekin gen volgt sluiting. Wielerclub „Wieringen" Zondagmiddag j.1. is aan De Haukes de 2e competitiewedstrijd gereden. Deze wed strijd werd onder zeer slechte weersomstan digheden gereden, het waren de sterke wind en soms de regen die het rijden nu juist niet veraangenaamden. Er werd door- z®s renners gestart. Deze rit was een 40 K.M. Eigen Kracht (10 ronden van 4.1 K.M.) De uitslag is als volgt: No. 1. S. Lont, tijd 76 min. 35 sec. met 6 punten; No. 2. M. Deijkes, tijd 77 min. 54 sec. met 5 punten; No. 3. J. W. J- Corne- lese, tijd 86 min. 48 sec. (buiten mededin ging); No. 4. P. J. Kaptein, tijd 88 min. Ij „Iloe kom je aan die auto?" „Uit de loterij." „Heb je dan den eersten prijs gewonnen?' „Nee, ik organiseerde de loterij." ^aer wij vernemen zal binnenkort aan kolonel A. C. van der Haagen (geboren te behagen), eervol ontslag worden verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige den lande bewezen diensten, uit het ambt van inspecteur van den Marine Stoomvaart dienst van het Departement van Defensie In kolonel Van der Haagen zal de marine een zeer bekwaam technisch hoofdofficier verliezen, iemand, die om zijn karakter en om zijn persoonlijke kwaliteiten zeer gezien was. Hij heeft zitting in verschillende commis sies, o.a. in die belast met het afnemen van examens van marine-officieren en adelbors ten. Kolonel Van der Haagen is buitengewoon lid van het Kon. Instiuut van Ingenieurs en drager van het expeditiekruis voor belang rijke krijgsverrichtingen (Kleine Soenda- eilanden 19061909) het officiersdienstkruis. het Ridderkruis met de zwaarden in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl hij in 1933 benoemd werd tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. sec. met 4 punten; No. 5. A. Baartman, tijd 90 min. 10 sec., met 3 punten. Door H. Meijer werd de strijd opgegeven. De wedstrijd werd zeer sportief gereden en er werd goede strijd gegeven. De gemid delde snelheid van 31 a 32 K.M. De renners worden verzocht Dinsdag, Woensdag en Donderdag te komen in het clublokaal om te trainen voor de wedstrij den te Middenmeer. Aanvang der training half acht. De stand der competitie is nu: S. Lont 12 p., M. Deijkes 10 p., A. Baart man 5 p„ Meijer en Kaptein ieder 4 p„ Oost- dijk 3 p., Verbiest en Glim ieder 1 p. Zonderling verwijt der Italiaan- sche pers. De a.s. bijeenkomst van den grooten iascistischen raad. De besluiten, welke de groote fascistische Raad op 1 Maart a.s. zal nemen ter uitbrei ding van de Italiaansche bewapening, zullen volgens de Italiaansche bladen worden „ge rechtvaardigd door het voorbeeld der drie groote democratieën". De Gazette del Popoio schrijft, dat het on mogelijk is te doen gelooven, dat de wereld zich wapent door de fout van de autoritaire regeeringen, zooals de bladen en de men- schen in de drie groote democratieën het zouden willen doen gelooven. De waarheid is, dat de drie groote demo cratieën ieder voor zich wapenen en dat zij de autoritaire regeeringen verplichten eveneens 'de situatie en de kwestie der be wapening onder oogen te zien' De Corriere Della Serra schrijft: De drie groote democratieën wapenen zich om den vrede te waarborgen tot een punt, waarop zij' den- oorlog bijna onvermijdelijk maken. De puriteinsche huichelachtigheid en de democratische droomerij hebben nimmer een gevaarlijker aspect gehad dan nu. Deze bewapeningskoorts maakt geen indruk op ons. Bescheiden zullen wij ons best doen om niet ten achter te blijven. De „Tribuna" is van meening, dat deze bewapening der mogendheden, welke ge trouw aan den Volkenbond zijn, in tegen spraak zijn met de principes van den bond. Het blad verklaart, dat Engeland den Bond en de collectieve veiligheid vaarwel zegt. De politiek van herbewapening is onvereenig- baar met de volkenbondspolitiek. Terug naar de democratie Uit Bagdad en Palestina komen berich ten over troebelen in Irak. Er is echter nog geen enkele officieele bevestiging ontvan gen. Generaal Bakir Sidoi, de man die den staatsgreep van October j.1. ondernomen heeft en die thans practisch dictator over het land is, zou volgens deze berichten be vel gegeven hebben tot de arrestatie van tien officieren die hij beschuldigt van op ruiing tot revolte. Het kabinet zou zijn af getreden en de Koning zou Hikmet Sulai- man den ersten minister verzocht hebben een kabinet te vormen waarin elementen zouden moeten opgenomen van het regiem dat voor de staatsgreep bestond. Geruchten tegengesproken. Re geering ook niet afgetreden. De delegatie van Irak te Londen heeft verklaard dat het Irakeesche kabinet niet is afgetreden De gezant voegde aan deze mededeeling toe dat hij gistermiddag met den minister-pre sident een telefoongesprek heeft gevoerd, waarbij hem werd verteld, dat zich geen ongeregeldheden hebben voorgedaan. Internationale garde zal desnoods ingrijpen. Jeugdbetooging voor het Witte Huis. De autoriteiten te Waukegan VS heb ben thans gedreigd, de nationale gar de te laten aanrukken, indien niet terstond 't geschil tusschen de leiding der Fansteel Metaliurgical Corp. en de stakers wordt bijgelegd. Dit ultimatum der autoriteiten is vol gens Un. Press het gevolg van een nieuw incident, dat zich in den afge- loopen nacht heeft voorgedaan, toen een menigte van tweehonderd perso nen een agent van politie heeft aan gevallen en hem van zijn uniform en gummistok heeft beroofd. De toestand is zoodanig toegespitst, dat hij veel lijkt op dien, welke in Flint heeft ge- heerscht. De fabrieksleiding eischt de onmiddellijke ontruiming van de fabriek door de stakers, om de productie te kunnen hewatten. Om de fabriek patrouilleeren voortdurend afdeelingen politie, terwijl een gróote menig te nieuwsgierigen, onder wie talrijke aan hangers van de stakers, zich aan het ijzeren hekwerk, dat het fabrieksterrein geheel om geeft, verdringt. De fabriek ziet er uit, alsof zij met artil lerievuur is bestookt. Alle ruiten zijn stuk en de dampen van de traangasbommen han gen nog steeds rond het gebouw. De stakers zijn nog altijd vastbesloten, hun „stellingen" te handhaven, zoo lang hun eischen niet zijn ingewilligd. De goedkoope volkswagen moet er komen. Over anderhalf jaar behoeft Duitschland geen motorbrandstof meer uit het buitenland. Zaterdagmorgen is de groote Automobiel tentoonstelling te Berlijn geopend. De voorzitter der Duitsche automoblelin dustrie deed mededeeling van eenige proeven welke met den z.g. volkswagen zijn genomen. Daarna gaf Goebbels een kijk op de ont wikkeling van de Duitsche automobielindu strie. Hij deelde o.a. mede, dat Duitschland over anderhalf jaar geen brandstof meer uit het buitenland zal behoeven in te voeren. Hitier eischt de volkswagen Hitier, die daarna het woord verkreeg zei- de, dat de wereld zich nog slechts in het be gin van een geweldige technische en daar door ook economische verandering bevindt. De Fuehrer zette vervolgens de in de afge- loopen vier jaar bereikte resultaten uiteen, waarbij hij constateerde, dat Duitschland reeds thans in kwaliteit en produrtiekwali- teit voor geen land ter wereld onderdoet. Als naaste taak zag de Fuehrer het berei ken van het :deaal der goedkoope volkswa gen. Ook zegde hij toe een onderzoek te zul- Bovenstaande „glazen" automobiel trok op de tentoonstelling sterk de aandacht. len doen instellen naar lasten en maatrege len, welke de groei van het motorverkeer belemmeren. Tenslotte wees de leider er op, dat het de hoogste taak van Duitschland is, zich onafhankelijk te maken van den in voer van brandstoffen en grondstoffen noo- dig voor het automobilisme De oplossing zal gevonden worden, om dat zij gevonden moet worden. Het is gelukt uit steenkool benzine te win nen en synthetische rubber te produceeren. De Duitsche ijzervoorraad is onbegrensd. De Duitsche steenkool-voorraden zijn, volgens menschelijke berekening, voor uiterst langen tijd toereikend. De Duitsche arbeidskracht is in voldoende mate aanwezig en zal in het bijzonder dan aanwezig zijn. wanneer door het gereedkomen der nationale bewapening weer honderdduizenden voor andere doelein den vrijkomen. Het is mijn onwrikbaar besluit het Duit sche autoverkeerswezen onafhankelijk te ma ken van de onveiligheid der internationale importen en het te plaatsen op een hechte, veilige, eigen basis. Over een of twee jaar zullen wij voor onze behoeften aan brandstof en rubber onafhan- l';k zijn van het buitenland. Na nog te. hebben gewezen op de onzinnig heid van stakingen en ziin wensch de inter nationale betrekkingen uit te breiden, ver klaarde Hitier de tentoonstelling voor ge opend. Verwachting: Aanvankelijk afnemende, la ter wellicht weer toenemende naar Zuidwest of Zuid krimpende, later weer ruimende wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met regen, waarschijn lijk iets zachter. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 747. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5.5 gr. C. is 42 gr. F. Arena door publiek vernield. Gevecht tusschen leeuw en stier stelde een aantal Mexica nen teleur. Het publiek heeft een groot gedeelte van de Arena „El Progresso" (Mexico) vernield. Er was in deze arena een gevecht georga niseerd tusschen een leeuw en een stier. Het gevecht beantwoordde echter niet aan hetgeen het publiek er van verwacht had. Men was van meening, dat de stier nog slechts een kalf was en de verontwaardi ging was zoodanig, dat revolvers getrokken werden, schoten gelost en de arena in brand gestoken. Stoomvaart Mjj. Nederland. Tajandoen, th„ 19 Febr. van Genua. Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Achilles, 19 Febr. te Napels. Ariadne, 20 Febr te IJmuiden (uitgaande vast- gemaakt). Atlas, 17 Febr. van Cutagao. Baarn, th., 19 Febr. van Cristobal. Baralt, 13 Febr. van Curagao. Berenice, 20 Febr. te Amsterdam. Boskoop, 20 Febr. te Rotterdam. Ceres, 19 Febr. van Lissabon. Ganymedes, 19 Febr. te Izmir. Helder, u., 18 Febr. van Talcahuano. Hermes, 19 Febr. van Constantza. Iris, 10 Febr. van Curagao. Mars, pass. 20 Febr. Lydd. Midas, 13 Febr. van Curagao. Nereus, 19 Febr. te Aarhus. Orestes, 19 Febr. van Haidar Pascha. Perseus, 20 Febr. te Amsterdam. Rhea, 20 Febr. te Lissabon. Stuyvesant, 19 Febr. naar P. au Prince. Theseus, 20 Febr. naar Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd. Montferland, u., 18 Febr. van Las Palmas, Waterland, 20 Febr. te Amsterdam. Koninklijke Paketvaart-Maatschappjj. Barrentez, 19 Febr. te Kaapstad. Houtman, 18 Febr. naar Hongkong. Maetsuycker, pass. 19 Febr. Port Soudan. Rantaupandjang, 18 Febr. naar Singapore. HollandAmerika Lijn. Bilderdijk, 20 Febr. v. Rotterdam. Blommersdijk, 20 Febr. te Antwerpen. Burgerdijk, 19 Febr. te Vera Cruz. Damsterdijk, 20 Febr. v. Rotterdam. Dinteldijk, 19 Febr. te Los Angeles. Leerdam, pass. 19 Febr. St. Catherine's Point. Lochkatrine, 18 Febr. v. Portland (Ore). Rotterdam, 18 F^br. te Callao. HollandWest-Afrika Lijn. London Exchange, t., 26 Febr. te Havre en 28 Febr. te Rotterdam verwacht. Maaskerk, 20 Febr. te Amsterdam. Reggestroom, 20 Febr. v. Hamburg. Silver JavaPacific Lijn. Hopecrest, 18 Febr. van Singapore. Kota Agoeng, 17 Febr. van San Francisco. Manoeran, 17 Febr. te Los Angeles. JavaChinaJapan Ljln. Tjinegara, 18 Febr. van Manilla. JavaNew-York Lijn. City of Evansville, 19 Febr. v. Probolingo. Rotterdamsche Lloyd. Garoet, th., 19 Febr. te Santos. Stoomvaart Mij. Oceaan. Aeneas, 19 Febr. van Penang. Calchas, 20 Febr. van Rotterdam. Dolius, 19 Febr. te Hamburg. Menestheus. 19 Febr. van Port Said. Polydorus, 19 Febr. te Marseille. Protesilaus. 19 Febr. te Pt. Said. HollandAustralië Lijn. Nijkerk, th., 20 Febr. te Swansea. HollandOost-Azië Lijn. Zuiderkerk, u., pass. 19 Febr. Dungeness. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Aldabi, 20 Febr. v. Rotterdam. HollandAfrika Lijn. Bloemfontein, 20 Febr. v. Hamburg. Randfontein, t., 20 Febr. v. Dar-es-Salaam. Menschan, dia zóóveel haast >w. hebben, dat hun de tijd ontbreekt kA^^ om veilig te rijden, krijgen vaak '!ÜawJ maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... HEER-HUGOWAARD Hedennacht ongeveer 1 uur brak door on bekende oorzaak brand alt ln de woning van den heer Sj. de Vries, aan het Noord- eind van den Middenweg. De bewoners moesten ijlings het huis verlaten en kon den niets redden. De brandweer moest zich tot nablusschen beperken. Doordat de wind westelijk was, bleven de achter het huis staande veeschuur en een hooiklamp behouden. Verzekering dekt te schade. Inplaats het ruime overschot aan tomaten te vernietigen, laat de minister deze vruchten thans inblikken, opdat zij den werk- loozen en anderen armlastigen tot voedsel dienen. Het hoofd van den rijksdienst der le vensmiddelendistributie heeft den verschil lenden gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin er op gewezen wordt dat, in hot afgeloopen jaar groote hoeveelheden tomaten vernietigd moesten worden. Dit nam een zoodanigen omvang aan, dat de Minister van Sociale Zaken, in overleg met het Dep. van Landbouw en Visscherij, in den loop van den vorigen zomer besloot althans een beperkte 'hoeveelheid aan de vernietiging te onttrekken Deze hoeveelheid is tot tomatenpurée verwerkt,, met de be doeling na te gaan of dit product in eeni- gerlei vorm teneinde, zooals gezegd, ver nietiging te voorkomen in consumptie zou kunnen worden gébracht. Daarvoor is de navolgende oplossing ge vonden. De tomatenpurée wordt thans onder toe voeging van rpst, rundvet, gehakte uien; en meerdere ingrediënten verwerkt tot to matensoep, waarvan een beperkte hoeveel heid beschikbaar zal komen, die voor eeni ge gemeenten t.b.v. de distributie aan werk- loozen en armlastigen gedurende korten tijd verkrijgbaar zal worden gesteld. 13 ct. per blik. De winkelier kan aventueel 1'A ct per blik verdienen. Voor de verstrekking van tomatensoep in blik komen in aanmerking: a. werkloozen, die ondersteund worden ingevolge de uit het werkloosheidssubsidie- fonds gesubsidieerde steunregeling, of bij eene uit dat fonds gesubsidieerde werkver schaffing zijn tewerkgesteld. b. ondersteunden volgens de armenwet: aan gezinnen tot en met 4 personen kan 1 bus, aan grootcre gezinnen kunnen bussen per'week worden verstrekt. De verkoopsprijs voor de werkloozen en armlastigen bedraagt 13 cent per liter-blik, Bij de distributie van dit product wordt de gemeentebesturen in overweging gege ven den kleinhandel- en wel in het bijzon der de kruideniers in te schakelen, in welk geval aan dezen een vastgestelde vergoe ding van 1 Vt cent per blik behoort te wor den uitgekeerd. De beschikbaarstelling behoort plaats te vinden door middel van een goed contrö- leerbaar bonnenstelsel. ALKMAAR. 20 Februari. Op de heden gehouden botermarkt waren de prijzen voor: groothandel 77%80 cent en kleinhandel 80—85 cent. Vaten niet ge noteerd. Handel goed. Kipeieren: groothan del f 3.754.40 en eendeieren f 2.60. Handel matig. ALKMAAR 20 Februari. Op de heden gehouden veemarkt waren heden 8 nuchtere kalveren (slacht) aan gevoerd, waarvan de prijzen f 49. ALKMAAR, 20 Februari. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwar tier. - Aanvoer: 150.000 kipeieren: 5658 Kg. 3.95—4.05, 58—60 Kg. 4—4.10, 60-62 Kg. 4.05—4.15, 62—64 Kg. 4,10—4.25, 64—66 Kg. 4.204.45, per 100 stuks. WARMENHUTZF.N. 20 Februari. Ronde kool f 1.402.60, gele kool f 1.20— 1.30. Deensche witte kool f 1110. drielin gen 60—70 ct., uien f 1 10—1.30. grove uien f 1.201.30. peen f 1.30, kleine peen 70 ct., bieten f 1, idem kleine 60 ct. Aanvoer: 103.000 Kg. roode kool. 30.000 T<g. gele kool, 63600 Kg. Deensche witte kool, 6000 Kg. uien 2100 Kg. peen, 1200 Kg. bieten. MEDEMBLIK, 20 Februari. Depnscbe witte kool f 1.roode kool f 1.411.62. per 100 Kg., uien 4550 ct., drie lingen 30 ct., grove 55 ct. per 50 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 22 Februari. Aanvoer; 10.000 Kg. uien f 1.101.30. drie lingen 0.801.20. grove 1.30—1.40. 35200 Kg. roode kool 1.402.30, 33200 Ke. gele kool 1.20 —1.40. 103.300 Kg. D. witte kool. ALKMAAR, 22 Februari. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 73 vette koeien f 12-5255, 5 vette kalveren f 4075. per Kg. 6090 ct., 292 nuchtere kalvpren. slacht f 4—14, 277 vete varkens 4447 ct: per Kg. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Eruit, 20 Februari. Berlijn: FIoll. savove kool 5 005.50. Holl. spruiten 18—20. Holl. veldsla 50—65 n. 50 Kcr. Karls- ruhe; Holl. schorseneeren 2425. Frankfort a. M.: Holl. schorseneeren 2024. Holl. uien 6.607.30, Holl. roode kool 4.505.50,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3