„Najaarsstormen" tavenu Donderdag heropening fl Pioenen SPOORSTRAAT47 I 5e &um 5e koop Salon de Coiffure Salon de Beauté aison Gerrits Morgen heb ik weer koorts IJ WONEN IN DEN MELDER IJ KOOPEN IN DEN MELDER V isscherij SAFETY FIRST Betrekkingen van onze nieuwe zaak in vischwaren Betrekkingen is Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende ver koudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid "gaat niet aoor". AKKER-CACHETS kosten slechts 52 ct. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. ASTO-TAX TELEF. Vrijz* Chr. Jongerenbond Brand op den Dijkweg A aangeboden KAARTEN ad 35 cent-bij: COR BIJL, tijdelijk Koningstraat 99, tel. 432 TE KOOP aangeboden gevraagd. ZWARE 15 PLATIGE FORD ACCU MAARTEN SMIT aangeboden gewaagd Speciale inrichting voor Eugène Permanent Wave 1937 Uit het politierapport Burgerliike Stand van Den Helder Visscherijberichten Marineberichten Legerberichten Detacheering Luchtdoel-Artillerie Haven van Nieuwediep Dat wel speciaal voor Holland de scheep vaart met het volksleven vergroeid is, dat be wijst reeds direct de invloed die de taal hier van heeft ondervonden. Op markante wijze illustreert spr. dit (o.a. door in 4 zinnen meer dan 20 specifieke scheepsuitdrukkingen te ver werken). Hoe zou de wereld er evenwel uitgezien heb ben, aldus spr., indien de zeilvaart er niet geweest ware. Dan hadden de landen hun kolo niën niet, dan was Amerika niet ontdekt, dan wist men van Australië niets af. Merkwaardig is het, dat ook in deze jaren de vloten der diverse landen voornamelijk de goodwill van de natie's vormen. Toen Amerika nog geen vloot had, telde het niet mee, evenals Japan. Beide zijn thans in staat hun belangen ter zee meer dan voldoende te behartigen en... men heeft respect afgedwongen. Er wordt ge wezen op de pioniers, die zich in onbetrouw bare scheepjes op de oceanen waagden, eeuwen geleden. Zij waren het, die een cultuurdaad ver richten, mannen als een Columbus, die daar in zijn grotesk kleine „Santa Maria" een avontuur ondernam waarvan eeuwen later de wereld nog gewagen zou, een Vasco da Gama, een Abel Tasman, een Captain Cook en ten slotte Heemskerck en Barendz. Koene kerels, groote mannen die de historie niet vergeten zal. Die echter wel vergeten worden, dat zijn zij, die daarna kwamen, de pioniers van den tweeden, derden en vierden rang. Zjj knapten het voltooiïngswerk pp, maar hun namen zijn verloren... Vervolgens wordt gewezen op de ingrijpende verandering die het schip in den loop der eeu wen ondergaan heeft. Ontelbare veranderingen en ook thans, bij de moderne stoomvaart, gaat deze evolutie nog door. Het gaat alles niet met schokken, integendeel, heel langzaam, maar we kunnen er op rekenen, dat eens onze kindskin deren zullen lachen over het type scheepjes, wat men in de eerste helft van de 20ste eeuw bouwde. Na nog enkele mededeelingen over de invoering der stoomschepen in Holland komt de heer de Josselin de Jongh op zijn eigenlijke pnderwerp: „Pamir". De film „Pamir, het laatste zeilschip", is een filmische reportage, vervaardigd door den Duitschen journalist-avonturier Heinrich Hau- ser, die over zijn tocht met dit schip eveneens een zeer lezenswaardig werk schreef. Hauser nu heeft met deze 4 mast brik, eigen dom van „The Flying P.-line", een tocht van Hamburg naar Chili gemaakt, en dat via kaap Hoorn, met een lading kolen en cement. Deze tocht heeft 110 dagen geduurd en Hau ser heeft kans gezien zijn bevindingen aan boord van dit zeilschip in beeld en in de lit teratuur vast te leggen. En wel op dusdanige wijze, dat er sprake is van een waardevolle documentaire, want het is niet aan te nemen, dat nog eens een journalist de kans krijgt op dergelijke wijze het leven achter de schermen mede te maken. De „Pamir"die vertrok met 33 man crew... yan Hamburg naar Chili. Het is inderdaad zooals de heer de Josselin de Jongh het nadrukkelijk opmerkte: bij het zien der film moet men zijn fantasie actief doen worden. Tenslotte is het niets anders dan een serie opnamen, zonder direct verband en zon der dat een regisseur de gelegenheid kreeg de beelden te rangschikken en er een story van te maken. Maar wie fantasie bezit en zjjn verbeeldings kracht mee laat gaan met deze opnamen, voor hem is deze film iets bijzonders, iets dat hij niet spoedig vergeten zal. Het leven aan boord van de „Pamir"... wach ten van 51 uur... sneeuw op het dek en een moordende equatoriale zon... jongens die van de ra's vallen en een stil zeemansgraf in de Oceaangolven vinden... vriendschappen en vechtpartijen: dat is „Pamir", dat is het leven aan boord van dien schoonen zeiler met zijn 3000 vierkante meter zei'., het-leven zooals het vroeger op ieder schip was. De hoop uitsprekend, dat deze ,,Pamir"-film iets bij zal brengen van den geest die een groot verleden kenmerkte, besluit de spr. het eerste deel van de voordracht. Hierna wordt de film gedraaid, waarbij de heer de Josselin de Jongh, daar waar het noo- dig is, korte explicatie's geeft'. Hier iets aan duidend, daar iets even verklarend. Wat deze film betreft, gezien het feit, dat wij in onze krant reeds eerder een gedetailleerd verslag er van opnamen, meenen wij met een kort memoreeren te kunnen volstaan. Hauser heeft dit alles opgenomen met een kleine handcamera en dit wetende krijgt het resultaat nog meer relief. Ziet, hoe Hauser met een bijzondere visie de enorme lappen zeil film de, hoe hij met liefde voor het metier een alba tros in de blauwe verten volgt, hoe hij zich verliefde in de schuimende boeggolven van de „Pamir"... Hoewel de film niet meer geheel nieuw is en door de ontelbare rouleeringen niet onbescha digd bleef, boeit zij van begin tot eind. Men krijgt alles te zien van dat wondere, harde en toch ook weer lokkende leven aan boord van dit schip. Iets van, zooals de redenaar het een maal zoo juist typeerde, van het „kleine avontuur". Men ziet het moordende werk van zeilen-bergen in een aanvliegenden storm, men ziet het vangen van een haai, men ziet de acrobatische manoeuvre's die de bemanning van deze schepen hebben te verrichten bij het klaarmaken van het want, kortom, men krijgt een volledig beeld. En zoo voltrok zich deze „Pamir"-film, het boeiend relaas van een reis met een der laatste zeilschepen en wie de zee liefheeft en iets be- grijpt van het altijd-lokkende dat gelegen is in een volgetuigd schip, dat als de stormvogel zelve over de wereldzeeën ijlt... voor hem is deze „Pamir" meer, belangrijk meer, dan het verhaal van een schip, dat een reis maakte... De film werd op enkele plaatsen begeleid door gramofoonplaten. De keuze van Wagner's „Fliegende Hollander" was een zeer juiste, Ruijghweg 38 eveneens bij het imposante einde, als men in tegenlicht de „Pamir" ziet liggen op een olie- gladde zee, het „Morgenstimmung" van Grieg. De keuze van Italiaansche amoureuze songs begrijpen wij evenwel niet. Het was een bijzonder hartelijk applaus dat opklonk, toen het einde daar was. Een applaus, dat bewees, dat men het geziene en gehoorde op prjjs had weten te stellen. De voorzitter dankte den heer de Josselin de Jongh waarna een aanvang gemaakt werd met het bal, dat nog diverse uren de aanwezigen gezellig bijeenhield. Opvoering van een leekenspel in de Nieuwe Kerk. De Heldersche af deeling van den Vrijzinnig Chr. Jongeren-Bond herdacht dezer dagen haar 15-jarig bestaan. Zij meende dit niet beter te kunnen doen dan door opvoering van een z.g. „leekenspel", van den schrijver Ft Oostra, en getiteld „Het Visioen van Kaïn". Dit had Zondagmiddag plaats in de Nieuwe Kerk bij de Werf. Ds. Enklaar, die een kort welkomstwoord uitsprak, drukte daarin zijn voldoening uit over de goede opkomst. Moge door dezen mid dag onze afdeeling toenemen in bloei, zoo zei- de hij. Ook in leden, zeker, maar allereerst en voornamelijk in diepte, opdat aan de nu ko mende jeugd een betere toekomst kan worden bereid dan de huidige, een betere toekomst voor het eeuwige beginsel van het evangelie. Staande werd hierna gezongen het Bonds lied: Wij hebben ons verbonden in levens lentetijd, En strijden naast elkander een dagelijksche strijd. En tenslotte: Zelfs als z' ons nederslaan, Bloeit diep in ons een leven, Dat nimmer kan vergaan. Daarna ving de eigenlijke handeling aan met de eerste verzen van Genesis: ïn den be ginne schiep God den Hemel en de Aarde, waarbij een proloogspreker of -spreekster af wisselend met twee spreekkoren het woord voerde. Dan komen Adam en Eva en later Kaïn en Abel en aan het eind van dit tafereel heeft dan de broedermoord plaats. „Waar is uw broeder Abel?" „Ben ik mijns broeders hoeder?" Maar reeds klinkt Gods woord: Gij zult een zwerveling op d'aarde zijn, en het tweede koor zegt: „En het geslacht van Kaïn werd machtig op de aarde, en het kwaad nam. toe onder de menschen". In het tweede bedrijf zien we de Kaïn-figuur als opzichter over de slaven van den landheer; nu laat hem het geweten niet met rust. nu laath hem het geweten niet met rust. „Als zwerveling dwaalt hij op aarde de eeuwen der eeuwigheid door", zoo zegt het de Prologus. Een der koren zegt dan de woorden: „„Steeds valt hij weer in dë zonde". Jawel, zegt de Proloog, maar steeds ook klinkt Gqds stem. En het scherm valt als het Ie koor wederom de profetische woorden heeft gesproken: „Er zij licht!" Het derde bedrijf speelt in den Keizertijd, in het Oude Rome. Hier wordt de moord en de doodslag reeds toegepast op onzen tijd: Zoo wentelen zij voort op de wereld, onrecht zege viert, de landvoogden des keizers eischen blinde gehoorzaamheid. Maar ook den land voogden verschijnt het Kaïns-vizioen„Ik schep nieuwe hemelen en een nieuwe aarde", zegt de Heer, „en de vorige dingén zullen niet meer gedacht worden" Dat is de Epiloog van dit stuk, dat geheel in overeenstemming met aard en strekking uiterst sober is gehouden en stemmig. De spe lenden, die ons uitdrukkelijk verzochten hier geen namen te noemen, toonden zich van den ernst en de bedoeling ervan volkomen over tuigd. Eveneens stemmig en smaakvol-een- voudig was de kleeding, vooral die van dë soldaten uit den Romeinschen tijd in hun kleu rige fraaie tunica's. Zoodat wij, samenvattend, hier slechts prij zen kunnen, ook al was het dan „leekeh" spei. Ds. Enklaar wees er aan 't slot nog op, dat speciaal de jongeren zulke zware rollen had den gehad, niet nog ook wat het van buiten leeren betreft, maar wat de innerlijke beteë- kenis en bedoeling aangaat. Laat ons trouw blijven aan het licht, aldus de predikant, en laten we ons te weer stellen overal waar de Kaïns-gedachte heerscht. „Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet begrepen". Kunnen wij het niet wat verduidelijken? 'Jet het zingen van het bekende Lutherlied werd de bijeenkomst gesloten. Zondagmiddag-expeditie van de brandweer. Gistermiddag, ongeveer 2 uur, brak brand uit in het perceel Dijkweg 37, dat bewoond wordt door Mejuffrouw Jager. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd, die na korten tijd met de beide nieuwe èpuiten naar de plaats des onheils vertrok. Het brandende perceel is slechts van bescheiden afmetingen; toen de brandweer arriveerde, was het vuur danig aangewakkerd, te meer omdat er een flinke wind stond. Met de kleinste van de 2 spuiten werd water gegeven en het mocht hiermede gelukken binnen een uur den brand te blusschen. Men had echter niet kunnen ver hinderen, dat de keuken en de achterkamer van de woning geheel afbrandden. Een poes, die zich in het huis bevond, werd door de politie gered. Men kon echter niet verhinderen, dat het kanariepietje in de vlam men omkwam. Wat de oorzaak betreft, deze moet waar schijnlijk gezocht worden in het feit, dat in de keuken groenten gekookt werden op een petroleumstel. Waarschijnlijk is dit stel in brand gevlogen en heeft het vuur om zich heen kunnen grijpen. De schade is vrij aan zienlijk, daar de bewoonster, naar zij mede deelde, voor korten tijd nieuwe meubelen had aangeschaft. Juffrouw Jager was niet ver zekerd. Daar het Zondagmiddag was en de brand spuit het bekende sirenen-geloei deed hooren, werden heel wat inwoners onzer gemeente op den brand attent gemaakt, die dan ook, even als het blusschen, de aandacht van zeer velen had. Om 3 uur keerde de rust in dit stads- geueelte weder. .shs. .4 Ms. .5?*. ,i~* i* 1] Den 28en Februari 1937 [f hopen onze geliefde Ouders IJ >i P. A. J. D. CIRK k <i en A. CIKK—BUIS ii den dag te herdenken, dat i* zij voor 12'/z jaar in den -f ,i Echt zijn verbonden. 2 Hun liefhebbende j, Kinderen, i* *lj EMMA. ft «j ELISABETH. H *1 1* Met blijdschap geven wij "Cf kennis van de voorspoedige ge boorte van onze Dochter MARIA. A. FÜLDNER. M. FÜLDNER—V. d. HAM. Den Helder, 20 Febr. 1937. Wilhelminastraat 100. Geboren: ANTJE, Dochter van CHR. TRIEST en N. TRIEST—DE VRIES Den Helder, 21 Februari 1937. Emmastraat 87. Heden werd van ons on verwachts ontnomen onze eenigste Lieveling, Klein dochtertje en Nichtje WILLY, in den jeugdigen leeftijd van ruim 5 jaar. Den Helder, 20 Febr. 1937. Burg. Houwingsingel 76. Haar diepbedroefde ouders, A. H. NOORS. J. A. NOORS- VAN STENIS. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden Woensdag 24 Febr.,. 12 u., vanuit het sterfhuis. Vooruitbetaald: 11) ct. p. regel I mlnimui* Niet rooruitbet: 16 et. p. regel 40 en 60 c. KOSTHUIS. Heer zoekt voor direct een degelijk Kosthuis omgeving Haven. Brieven onder lett. B., aan M. Jb. MOSTERT's Adv. bureau, H.Hoef, Wieringen. Net Meisje zoekt nette VRIENDIN, k. dansen en fiet sen, 1. 18 j. Brieven onder No. 25, aan het Bureau van dit blad. Nette wed., 52 j., niet geheel on bemiddeld, zoekt kennismaking met gepensionneerd Heer, om na wederz. goedvinden een huwelijk aan te gaan. Brieven onder No. 24, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke Dienstbode voor heele dagen, tegen 8 Maart. Goed kunnende tfcasschen en strijken. Van goede mondelinge getuigen voorzien. Aanvangsala- ris vijf gulden per week. Brieven onder No. 27, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd nette Jongen, goed kunnende fietsen. Adres: LEIBBRAND, Keizerstraat 65. Naaister vraagt net Leermeisje 1416 jaar. Adres: Bureau van dit blad. VAN HEDENMIDDAG vangt de PLAATSBESPREKING voor dit prachtstuk aan Tot Donderdag iederen dag van 3-5 uur CASINO SCHELLINGER, v. Galenstr. 48 WESTHOEVE, Soembastraat 54 MATHIjSSEN, Huygensstraat 18 Fa.WORMHOUDT.Spoorstr. 12 VAN HOEK, Langestraat 47 W. O. PRINS, Weststraat 106 Gevraagd net Morgenmeisje. Zaterdags den geheelen dag. Loon 2.50 per week. Aanbiedingen: hedenavond van 7-8 u. „LIDO", Spoorstraat 81. Algemeene kennisgeving. Met groot leedwezen geven wij U kennis van het over lijden van onzen geliefden Man en Vader, den Heer Matthijs Frederik Meerens, ijl den ouderdom van 58 jaar. Den Hélder: 'G. H. MEERENS— VA-N DER VEER Dieren: M. MEERENS Den Heldert G. P. MEERENS Den Helder, 20 Febr. 1937 Reigerstraat. 25 Geen bezoek De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden Woensdag, 24 Febr., n.m. 2 uur van uit het sterfhuis op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen Zeyen beste JONGE KIPPEN te koop. Adres: Ruijghweg 128. De voordeligste en onovertrefbare onder de accu's is de passend op alle merken automobielen Oude of defecfe accu's kunt U inruilen tegen f 4.50 per stuk bij KOEGRAS B.z.a. ongediplom. Verpl. 23 j., bij hulpbeh. of zenuwpat., gene gen huish. werkz. te verrichten, in Den Helder of omg. Brieven onder No. 91, aan het Bureau van dit blad. Vooruitbetaald: 10 et. p. regel f minimum Niet rooruitbet: 16 et. p. regel 40 en 60 e. Te huur een aardig HUISJE aan de Goverdwarsstraat 18, huurprijs 2.75 p. w., water vrij. Adres: „Het Woningbureau", Weststraat. 100. Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel t minimum Niet vooruitbet: 16 ct. p. regel 40 en 60 o. Te koop gevraagd bruikbare SCHRIJFMACHINE. Brieven met prijsopgaaf ond. No. 26, Bureau van dit blad. MAATSCHAPPIJ BIEDT HEERENKLEEDING AAN NAAR MAAT vanaf f 5.per maand, betere genre. Vraagt inzage stalen- collectie, coupeurs bezoeken U door het geheele land. Brieven onder no. 93, aan het Bureau van dit blad. Bijna 100 tevreden Haarverf cliënten Afdoende Electrische Gezichts-ontharing Systeem door H.H Doctoren aanbevolen Gediplomeerd in Nederland en Frankrijk Spoorstraat 104-1 06 Telefoon 457 w Keizer- en Koningstraat slachtoffers. Zaterdagavond zijn weer de noodige personen bekeurd, die in den tijd, dat zulks verboden is, in Keizer- en Koningstraat fietsten. Winkelsluitingswetovertreders. Ook gisteren werd der traditie getrouw, tegen verschillende winkeliers proces verbaal opge maakt wegens overtreding van de winkel sluitingswet. Geval van dronkenschap. Zondagavond werd in het hoofdbureau een zich aan openbare dronkenschap schuldig makend persoon, ter ontnuchtering opge borgen. Het Dagblad voor IJmuiden meldt, dat Vrij dag door de vischknechts, die een cursus van een door de Visscherij-Centrale ingestelde commissie hebben gevolgd, proeven zijn afge nomen in het fileeren van visch. Het doel dezer commissie was na te gaah, op welke wijze de fileering van visch hier te lande zou kunnen worden bevorderd. In het buitenland past men deze bewerking reeds op groote schaal toe en men verkrijgt daar mee goede resultaten, want ontdaan van alles wat niet eetbaar is, vindt de op deze wijze behandelde visch goeden aftrek. Dit wilde men ook nu hier te lande bevor deren en 2i vischknechts, die deze cursus hadden gevolgd, hebben nu het certificaat verkregen. Directeur en Secretaris van de Visscherij- centrale waren bij het afnemen van het examen tegenwoordig;, eveneens Directeur en Halchef van het Staatsvisscheiïjbedrijf, als mede de besturen van de Reedersvereeniging en de beide vischhandelsvereenigingen. We mogen dit pogen zien als een middel om het vischgebruik te doen toenemen. Al vaker is er op gewezen, dat met filee ring het aantal consumenten waarschijnlijk zou toenemen, omdat de huisvrouw, vooral in de steden, dan ontslagen zou zijn van de visch schoon te maken, waarvoor op boven huizen de moeilijkheden grooter zijn dan in de provincie. Maar ook in de provincie zal voor de zoo toebereide visch allengs grooter belangstelling komen en inderdaad meenen we, dat het vischbedrijf tenslotte van deze wijze van ver krijgbaarstelling profijt zal hebben. Men heeft, zelfs in warenhuizen hier te lande, dit product reeds verkrijgbaar gesteld, maar er is stagnatie in gekomen, omdat de handel niet geregeld kon beschikken over de daarvoor meest geeigende visch. En wan neer deze wel verkrijgbaar was, kwam de in koopprijs vaak zóó hoog, dat, wilde men een stabiele verkoopprijs houden, met verlies moest worden gewerkt. Indertijd hebben we met een handelaar een onderhoud gehad, en deze betreurde het, •dat hij dezen handel vaarwel had moeten zeg gen. En zijn oordeel was mede, dat het zoo gewenscht zou zijn over geregelden aanvoer van grondstof de beschikking te hebben. Voor waarde daarvoor zou zijn, dat er een over eenkomst was tusschen den handel en de reederij. Helaas is het nog niet zoover gekomen. Daardoor is ook zijn afzet van datzelfde pro duct naar Zwitserland in het gedrang geko men. Mogelijkhedenmet gefileerde visch zijn er dus wel; het is maar de zaak, dat producent en handelaar elkaar zullen weten te vinden, en dat in het belang van het geheele vis- scherijbedrijf. Maar, nu de zaak verder is aangesneden door de Visscherij-centrale zullen er meer personen hun gedachten over deze dingen laten gaan en wordt dus de kans grooter, dat de fileering zal toenemen, waarvan zooals is gezegd de visscherij ook het profijt zal hebben. We kunnen dan ook deze poging niet an ders dan toejuichen. Van 20 Februari 1937. BEVALLEN: J. Th. L. B. KramerJüne- mann, z.F. KolkmanRietberg, d.; A. M. van StratenMetselaar, d.; M. M. v. Amers foortHertsworm, d. 20 Februari. Aangebracht dóór korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting P- kg 0.70—0.74 0.58—0.62 p. kist 7.00—8.00 5.00—5.60 6.00—6.40 2.90—3.20 Hr. Ms. „Jan Maurits van Nassau" is 18 Februari te Willemstad aangekomen. Te Den Helder is een detachement van het Korps Luchtdoel-Artillerie uit Utrecht aange komen voor het houden van schietoefeningen. 20 Febr. 1937. Aangekomen van Harlingen en vertrok- naar Londen 't Eng. s.s. „Groningen". Aangekobmen van Harlingen en vertrok ken naar Gooi het Ned. m.s. „Birmingham". 20 Februari: Aangekomen van Antwerpen, met bestem ming Hamburg, het Duitsche motorschip „Vanto II" als bijlegger wegens stormweer. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen de Ned. motorschoener Globe. Aangekomen van Wormerveer en vetrokken naar Holtenan de Ned. motorschoener Helena. Aangekomen van Gooll en vertrokken naar Harlingen de Ned. motorschoener Imming" ham. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. Vauvette. STEUN CICHOREI. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat de provinciale Landbouw-Crisis-Organisatics dezer dagen aan de haar bekende telers van cichorei een aanvraagformulier voor de steun regeling 1937 toezonden, deelt de Nederland" sche Akkerbouwcentrale mede, dat zij die wel voornemens zijn cichorei te verbouwen, doch v,!?*5 1 Maart nog geen aanvraagformulier nebben ontvangen, na dien datum bjj de Landbou w-Crisis-Organisatie waaronder Z1J ressorteeren nog een aanvraagformulier kun nen verkrijgen. Men dient er echter rekening mede te hou den, dat alle aanvragen om in de steunrege ling te worden opgenomen, uiterlijk 15 Maart a s. in het bezit van de Landbouw-Crisis-Or* ganisaties moeten zijn, (AdvJ.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6