DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Von Neurath te Weenen Radicaal Mexico De nieuwe koers van Polen De aanslag te Addis-Abeba Geen vrede zonder vrije handel De Basken dringen Oviedo binnen Goering bij de Britsche kroningsfeesten Conflict in de Belgische socialistische partij REIST PER WACO BuUenlandsch Overzicht UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H G DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 6Se JAARG- No. 7933 Botsingen tusschen Nazi's en Fronters Groote buitenlandsche pefroleum- belangen bedreigd AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND SPANJE Nationaal-socialistische roerigheid in Oostenrijk Noodlanding Fokkervliegtuig HELDERSCHE COURANT DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 Het bezoek van den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, aan de Oostenrljksche hoofdstad, Is gepaard gegaan met een geweldige uiting van enthousi asme der samengestroomde menigte, welke het politie-oordon verbrak om den Duitschen afgezant te begroeten. Het is daarom ten zeerste te betreuren, dat vooral later op den dag deze geste, door het optreden der Oostenrijksche Nazi's ontaardde in pro-Hitier betoogingen, waar door veel van het spontane, waaruit de verbroedering der beide Duitsche volke ren aou kunnen blijken, verloren ging. In den namiddag hebben in de buurt van het hotel Imperial nieuwe pro Hitler-betoogingen plaats gehad, die een krachtig verzet uitlokten van het vaderlandsche front. De tegenbetoogers riepen: „Leve Schuschniggl Leve Dollfuss! Leve Oostenrijk!" Er hadden eenige botsingen plaats waaraan bereden politie een einde maakte, door de menigte uiteen te slaan. Groepen nazi's poogden te vergeefs tot de Duitsche legatie door te dringen. Alleen gistermorgen hadden er meer dan 200 arrestaties plaats, waarvan er 100 gehandhaafd bleven. De Hitler-manifestanten bleken uit de provincie belangrijke verster kingen te hebben ontvangen. Er is zelfs een organisatie, die deze „reizen" financiert. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Schmidt, heeft ter eere van von Neurath een noenmaal aangeboden. Schmidt, hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de weg, dien men in Juli 1936 heeft ingeslagen, de beste blijkt te zijn. Hij leidt niet naar luchtkasteelen, maar, wat van veel meer belang is, hij leidt veilig tus schen de gevaren van een onzekeren tijd door, Schmidt gaf uiting aan de hoop dat het bezoek van von Neurath een nieuwe mijlpaal op den weg van de geestelijke en economische samenwerking tusschen Duitschland en Oostenrijk zal zijn. Von Neurath antwoordde, dat de hartelij ke belangstelling, die ook de bevolking der overoude Duitsche stad, der Oostenrijksche hoofdstad, voor zijn bezoek heeft, het beste bewijst, dat het initiatief, dat Hitier en Schuschnigg in Juli hebben genomen, be antwoordt aan een hartewensch van het geheele Duitsche volk. De verzoening tusschen beide staten en de verklaring der Oostenrijksche regeering, vol gens welke zij haar politiek baseert op het inzicht, dat Oostenrijk een Duitsche staat is, zijn een belangrijke factor van den Euro peeseben vrede geworden. Schuschnigg biedt Von Neurath een diner aan. Bondskanselier Schuschnigg heeft gister avond in het kasteel Belvedere ter eere van den Duitschen Minister van Buitenlandsche Kaken. Von Neurath, een galadiner aangebo den, waaraan o.a. ook aanzaten mevr. von Neurath, de Duitsche' gezant Von Papen, de leden der Bondsregeering, alsmede tal van andere vooraanstaande persoonlijkheden. Schuschnigg hield een korte tafelrede, waarin hij zeide, dat hij zich één wist met de Duitsche regeering in den wil, in het be lang der beide volkeren iedere tegenstelling te overwinnen, teneinde in harmonie te kun- Kan Engeland door zijn aanwe zigheid worden beleedlgd? Op de vraag, of Abessinië en de Spaan- sche regeering uitgenoodigd zijn zich te doen vertegenwoordigen bij de kroning van Koning George VI heeft Lord Cranborne in het lagerhuis geantwoord: „Ik meen te weten, dat dat het geval is." Cranborne zeide nog, dat alle staten, die diplomatieke betrekkingen met de Britsche rogeering onderhouden, zijn uitgenoodigd. Bovendien zekere staten, die particuliere betrekkingen met Engeland onderhouden, zonder dat er een diplomatieke vertegen woordiging bestaat. Het is nog niet be kend, wie Duitschland zal vertegenwoordi gen. Miss Wilkinson, afgevaardigde der La- bour-oppositie, vroeg: „Kan men ons niet eenigen waarborg geven, dat het land niet zal worden beleedigd door de tegenwoor digheid van Generaal Goering?" Er klon ken kreten van afkeuring. De speaker kwam tusschenbeide, waarmede het inci dent gesloten was. VON NEURATH. nen leven. Hij hief zijn glas op, op de ge zondheid van den Duitschen rijkskanselier, van Von Neurath en van de andere gasten. In zijn antwoord verklaarde Von Neurath er eveneens van overtuigd te zijn, dat men al hetgeen de beide volken in de laatste jaren had gescheiden, kon goedmaken. Het ac coord van 11 Juli 1936 zal de banden, welke de beide volken moeten verbinden, nog meer verstevigen. De banden, die in den wereld oorlog zijn aangeknoopt, laten zich niet ver breken. Zelfs wanneer zij moeilijkheden op leveren. Wij zullen deze gemakkelijk te bo ven komen, mits wij het willen. Von Neurath verhief vervolgens zijn glas op de gezondheid van den president en van Schuschnigg. Na het diner vond een groote ontvangst plaats, waarop het diplomatieke korps en talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig waren. Uit Mexico komen de laatste da gen zeer ernstige berichten, welke er op wijzen, dat de regeering in dit land der revoluties, waar rood thans boven ligt, er naar streeft de grond en bodemschatten te nationaliseeren. De Msb. verneemt hierover uit New York, dat de Mexicaansche regeering besloten heeft dat de Compania Petroleo de Mexico (de Pe tromex) geliquideerd zal moeten worden, 't- geen in dit verband als eerste stap gezien wordt voor de nationalisatie van de Mexi caansche olie-industrie. Onder de thans getroffen regelingen zal deze onderneming geheel genationaliseerd worden en per 4 Maart a.s. omgezet worden tot een regeeringsdepartement onder den naam van National Petroleum Corporation. Deze onderneming zal alle zaken met de olie-industrie afdoen en de royalties van de buitenlandsche ondernemingen ontvangen. Alle nieuwe olie-terreinen zullen aan deze nieuwe onderneming toekomen en alle ter reinen, waarvan de concessie aan buiten landsche ondernemingen afloopt, zullen automatisch aan deze onderneming komen. Zooals mede gemeld wordt zal de nieu we onderneming met de buitenlandsche in concurrentie treden en deze gemakkelijk kunnen onderbieden. Welke groote belangen, ook voor ons land, bij deze radicale koers van de regeering Cardenas zijn betrokken, mag blijken, uit het feit, dat 1/9 deel van de totale produc tie der Koninklijke Petroleum Maatschap pij in Mexico wordt gewonnen. Voor nationale eenheid. De verklaringen van kolonel Koe, welke wij gisteren reeds publiceerden, hebben in geheel Polen grooten indruk gemaakt. De „Polska Zbrojna" schrijft, dat de rede van Koe een gebeurtenis van historische be- teekenis is. De houding, die het leger ten aanzien van het programma van den kolonel zal aannemen, kan slechts gunstig zijn. De geheele natie heeft den oproep van Koe ver beid en er vurig naar verlangd. De oproep moet bij het geheele volk vertrouwen wek ken en het werk stimuleeren, want voortaan zal men in eendracht en gemeenschap een aangegeven lijn kunnen volgen. De organi satie van den gemcenschapswil is opgedra gen aan een soldaat van een karakter, zuiver als goud. De „Gazeta Polska" constateert, dat het be sef van de noodzakelijkheid van nationale consolidatie tot alle lagen van het volk is doorgedrongen, doordat Polen rijp is voor die gedachte. Volgens de „Koerjer Porannv" zal deze nationale consolidatie in Polen zonder revolutie, m'aar in waardig heid en wijsheid geschieden. Het zionistische blad „Nasz Przeglad" zegt dat het programma van Koe de strekking heeft, allen werk te verschaffen en het pro bleem der werkloosheid op te lossen. De toestand der gewonden is gunstig. Dedjas Gabre Ma- riam gesneuveld. De gezondheidstoestand dergenen, die bij den aanslag te Addis Abeba gewond wer den, blijft verbeteren. Ook in den toestand va generaal Liotta is verbetering gekomen. Gevechten in het Merengebied. Bij de gevechten, welke de laatste dagen in het Merengebied zijn gevoerd, is de Abes- sijnsche legeraanvoerder Dedjas Gabre Ma- riam, die de Abessijnen in dit gebied com mandeerde, gesneuveld. Dedjas Berene Merid en andere Abessijn- sche hoofden, die in de gevechten gevan gen werden genomen, zijn onmiddellijk te rechtgesteld. De meerderheid tegen de vor ming van een volksfront. De generale raad van de socialistische partij is gister weer bijeengekomen om het conflict te bespreken, dat is ontstaan uit de politiek van de ministers Spaak en De Man. De meeste sprekers oefenden felle critiek op de evolutionistische en socialis- tisch-nationale politiek, welke werd geformu leerd door Spaak en De Man. Spaak toonde aan, dat zijn politiek niet in strijd is met den internationalen geest, welke het socialisme moet bezielen. Hij zei de o.a.: „Wat mij hindert is, dat de inter nationale wel bevelen geeft, doch dat men ze niet uitvoert. Ik erken in beginsel den klassenstrijd, doch dit is geen ideaal en mag ons niet verhinderen ons aan te slui ten bii andere klassen van de maatschap pij". Tenslotte zeide Spaak dat hij vijandig staat tegenover ieder samengaan met de communisten. De vergadering ging in den middag uit een zonder tot een oplossing te zijn geko men; Vrijdag zullen de besprekingen wor den voortgezet. De algemeene indruk is, dat geen open lijke crisis of scheuring in de partij zal ontstaan, doch dat de uiterste linkervleu gel en de aanhangers van Spaak en De man tot een compromis zullen komen. Minister De Man, de opsteller van het „Plan van den Arbeid" verdedigde de poli tiek van collega Spaak en verwierp de term „socialistisch nationale politiek", om dat de socialisten tegen „nationalisme" zijn. Evenals de meeste sprekers is De Man tegen een samengaan met de communisten hetgeen zou leiden tot een reactionnaire concentratie. De Man is evenwel voor sa mengaan met de christendemocraten. De voorzitter van de tweede internationa le. de Brouckeree wil een volksfront vor men tezamen met de communisten, doch deze stemming was niet sterk in de ver gadering. DUITSCHLAND ZOEKT GEEN AUTARKIE. Tijdens een lunch, welke door het departe ment van overzeeschen handel op de jaar beurs der Britsche industrie werd aangebo den, hield de Duitsche ambassadeur von Rib- bentrop een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat Duitschland geenszins een systeem van economische autarkie tracht op te bouwen. Duitschland wenscht in tegendeel in de toe komst een steeds grooter rol te spelen in den wereldhandel. Tafelspeeches op diner van de „American club". Ter gelegenheid van de herdenking van den geboortedag van Washington heeft de „American club" te Parijs gisteravond een groot diner aangeboden. Tot de aanzitten- den behoorden o.a. minister-president Blum en de Amerikaansche ambassadeur Bullitt. In een rede verklaarde, Blum, dat de wen- schen van het Fransche volk uitgedrukt kunnen worden in twee woorden: gerechtig heid in het binnenland en vrede in inter nationaal opzicht. BULLITT. Beide landen laten zich door dezelfde be ginselen leiden en streven naar eenzelfde doel. Een bewijs hiervan achtte spr. de „ont zaglijke weerklank, die de daden en woorden van Roosevelt in Frankrijk hebben gevon den". Bullitt, die eveneens het woord voerde, zeide dat de Vereenigde Staten en Frank rijk een in hun toewijding aan de vrijheid der menschen, de democratie en den vrede zijn. Omtrent het vraagstuk van den vrede zeide spr.: „In de overtuiging, dat vrede, die niet steunt op een hervatting van den internationalen handel, geen stand zal hou den, doen wij al 't mogelke om door twee zijdige handelsverdragen den internationalen handel nieuw leven in te blazen". Voorts zeide de ambassadeur nog: „Wij zijn bereid om ook in de toekomst nog deel te nemen aan conferenties tot beperking van de bewapening te land en ter zee, en wij gelooven, dat een begin van wereld vrede kan worden gevonden in een gelijk tijdige actie ovorh ervatting van den inter nationalen handel en beperking der bewa pening. Inlichtingen WACO, Kanaalw.137, Den Helder, tel. 773 Regeeringstroepen in den aanval. De officieele mededeelingen over de ope raties, die zich voor Oviedo afspelen, behel zen o.m. dat de regeeringstroepen den top Del Arliol veroverden, waarbij zij de eerste vijandelijke linie in den sector van den berg Maranco in de richting van Oviedo passeerden. De eerste Baskische brigade ver overde den top Del Pardo. De Asturische brigade trok kort daarop Fresno binnen en maakte zich meester van de Arena van Oviedo. Terzelfdertijd bezette de tweede Baskische brigade de dorpen Ribelles en Lamata, waarbij ten tweede male den weg van Oviedo naar Grado werd afgesne den. De rcgeeringsluchtmacht deed de om geving van de kazerne Delayo in vlammen opgaan. Tijdens een luchtgevecht, dat daar op ontstond, stortte een toestel der opstan delingen bij Monte Agudo neer. De door de rechtschen geleden verliezen zijn zeer zwaar In enkele sectoren trachtten de opstandelin gen tot tegenactie over te gaan, o.m. te La Robla, maar hier werden zij achtervolgd tot den spoorweg van Miallana. die over een lengte van 70 meter vernield werd. Oviedo is geisoleerd en in de straten der stad woedt een strijd van man tegen man. De strijd aan de Jarama. Ook aan de Jarama zijn de regeerings troepen gisteren nog in den aanval geweest. De omsingeling van Lamaronasa wordt voortgezet. Het schijnt, dat de opstandelin gen zich hier uit teruggetrokken hebben en alleen nog enkele stukken geschut hebben achtergelaten om den terugtocht te dekken. De troepen van Franco zijn voor Penales Del Rio, dit is meer naar het Noorden, we derom tot den aanval overgegaan, doch de ze aanval werd evenals die van den vori- gen dag, afgeslagen. Tusschen San Martin en La Vega en Mo- rata de Taguna is de strijd in hevigheid afgenomen, doch de regeeringstroepen blij ven den tegenstander, welke door den strijd vermoeid raakt, lastig vallen. Generaal Pozas, die de operaties in den sector Guadalajara ten Zuiden van de Taag leidt, verklaarde aan een vertegenwoordiger van Havas, dat in de sectoren van San Martin de la Vega en Arganda de toestand voor de regeeringstroepen aanmerkelijk ver beterd is. Op een vraag van den journalist of hij den opmarsch in den sector Avila kon be vestigen, antwoordde de generaal: „Wij hebben Robledo de Chavela bezet, doch het is niet juist, dat wij Cebreros hebben inge nomen." Ten aanzien van den toestand bezuiden de Taag zeide de generaal, dat de regee ringstroepen in de nabijheid van Talavera del Jajo zijn gekomen. De regeeringstroe pen liggen op den ecnen oever en de op standelingen op den anderen. De generaal wees verder op de waarde van de lucht macht, welke vooral bleek aan het front aan de Jarama. Tenslotte vroeg de vertegenwoordiger van Havas wat generaal Pozas dacht van het eenhoofdig commando, waarop de generaal antwoordde: „Dit was absoluut noodzakelijk, hetgeen binnenkort bewezen zal worden." Inzake het zenden van vrijwilligers zeide generaal Pozas nog, dat indien dit verbod volgens de letter wordt uitgevoerd, het groo ter aantal de regeringstroepen zeker de overwinning zal doen behalen. Het is misschien ten opzichte van de na- tionaal-socialisten niet vriendelijk een ver gelijking te maken met de communisten. Toch is er, bij alle verschil, veel overeen komst, en dit hebben ze o.m. gemeen, dat geen land vrij is voor hun systematische propaganda, als zij daar maar even kans toe zien. Evenals de communisten trachten de nationaal-socialisten internationaal aan in vloed te winnen. Hun streven is niet zuiver nationalistisch, doch reikt over de grenzen Spanje is daarvan maar een al te sprekend voorbeeld, daar wordt de strijd gestreden om twee ideologieën. En we kunnen ook wel dichter bij honk blijven om den invloed van de nationaal-socialisten aan te toonen. Oostenrijk, men weet het heeft ook sterk den invloed van de Duit sche nazi's ondervonden en al is bij het accoord van 11 Juli 1936, tusschen Oostenrijk en Duitschland officieel de propaganda van de na tionaal socialisten gestaakt en het plan van den Anschlusz bij Duitsch land, „voorloopig" van de baan gegaan; het Groot-Duitsche ideaal, Oostenrijk-Düitschland één, leeft nog. Terwille van de vriendschap met Italië heeft Duitschland zijn activiteit in Oostenrijk op non-ac tiviteit gesteld, maar dat kan niet blijven duren, en er zijn den laat- sten tijd teekenen dat er een ople ving van de propaganda der natio naal-socialisten te verwachten is, met alle gevolgen daarvan voor Oostenrijk en voor overig Europa. We hebben vorige week Dinsdag een overzicht gewijd aan de rede van den Oostenrijkschen bondskanselier, Echusch- nigg, die, angstig voor de herleefde activi teit, gewaarschuwd heeft tegen experimen ten en die eerbied voor de historische tra dities van Oostenrijk gevraagd heeft. Slechts het Oostenrijksche volk zelf heeft te beslissen over zijn regeeringsvorm, met inachtneming van de constitutioneele. gren zen, zoo zeide Schuschnigg. En tot de na tionaal-socialisten zelf zeide Schuschnigg rechtstreeks: „Van de vroegere Oostenrijk sche nationaal-socialisten eischen wij on verbiddelijk, dat zij erkennen: het onafhan kelijke Oostenrijk en de integrale constitu tie van Dollfuss. De Nw. Rott. Crt. die gisterenavond een artikel wijdde aan deze Oostenrijksche pe- nibelen, zei daarin aan het eind: Of Berlijn rechtstreeks betrokken is bij de herleving van de nationaal socialistische bedrijvigheid in Oos tenrijk, blijkt niet. Maar men tast zeker niet mis, wanneer men uit de verschijnselen de conclusie trekt, dat de hemel tusschen Berlijn en Weenen zwaar bewolkt is. Dat de Oostenrijksche regeering weder denkt aan restauratie, om de geva ren, die de Oostenrijksche constitutie nog steeds bedreigen, definitief te bezweren, en dat Berlijn wederom zijn veto heeft uitgesproken over restauratie. Duitschland wil niets weten van een vastlegging van de Duitsch-Oostenrijksche grens, die van herstel der monarchie het gevolg zou zijn. Dat was ook niet de be doeling van het accoord van 11 Juni. Wat de Duce wil is, althans voor de buitenwe reld, nog niet duidelijk. Von Neurath is thans te Weenen om te pogen de plooien glad te strijken. Het is zes jaar geleden, dat een Duitsche minister voor het laatst een bezoek aan Weenen bracht: Von Papen placht de laatste jaren de zaken te regelen Men mag dus aannemen, dat er belang rijke zaken te bespreken vallen. Ook uit de onrust, waarvan de Fransche pers blijk geeft is deze conclusie te trekken. Militair toestel maakt noodlan ding op weide te Arnhem. Gistermiddag te half vier heeft een mi litair Fokker-vliegtuig van het type C 5, gemerkt no 641, een goed uitgevoerde nood landing gemaakt op een weiland in Arnhem Zuid, nabij de Monchy-standbeeld, de ma chine bleef onbeschadigd. De inzittenden, de res. tweede luitenant Jansen en de res. sergeant vlieger Hakken berg van Gaasbeek, bekwamen geen letsel De machine was om tien uur 's mor gens opgestegen van Schiphol voor 'n tocht naar Twente. Te half twaalf arriveerden de vliegers op het vliegveld Twente. Om twaalf uur werd vandaar gestart naar Schiphol. De terugreis was zeer onfortuinlijk. Na eenigen tijd vliegen werd het weer zeer slecht en te half twee werd bij Giesheek a. d. IJssel een noodlanding gemaakt. Te drie uur steeg, men wederom op, hoewel het weer nog slechter was geworden. Het uit zicht werd totaal belemmerd door sneeuw storm en wolken. Vooral boven de IJssel en den Rijn werd laag gevlogen. Een oogen- blik scheerde het toestel rakelings over een hoogspanningsnet, hetgeen geschiedde nabij het gemeentelijk slachthuis te Arn hem. De inzittenden besloten tenslotte het vliegtuig aan den grond te zetten en deden dit op het genoemde weiland. Het toestel zal gedemonteerd worden en naar Schiphol worden vervoerd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1