jssacvotma' »*«"- et nieuwe i oek in dit blad adverteert wie diversen JïeUekkingen meubelen te huur te koop <Kët befielpen is gedaan spoorstraat 47, AdwïUvm doet supinator Openbareverkooping Betrekkingen Voor 5 C'°l C O R BIJL, S U P I NATOR SUPINATORIUM Nieuw verhaal van Piepneus en Bibbersnoet Uit het politierapport Tijdschriften en Weekbladen Verzending van post voor Hr. Ms. O 16. Vaststelling Kiezerslijst Notaris SCHREUDER Bij ZWAGERMAN LEVER EN KUIT aangeboden aac\aaad A. DE WAART Adwiteeït in de JieldeiscAe 'Cauïaht n,Sr 15 11.00 M aangeboden Donderdag 25 Februari, n.m. 3 uur, HEROPENEN VISCHWAREN - CONSERVEN SNDISCHE INGREDIËNTEN. Telefoon 432 Spoorstraat* Ontkroond. De jacht op het stalen zwijn. Br is weer eens aangifte gedaan van het stelen van een fiets, welke eenigen thd onhe heerd op den openbaren weg heeft gestaan" Verkeersovertredingen. Br zijn gisteren weer eenige personen he keurd, die tegen de verkeersregelen zondigden Daar waren fietsers zonder licht en anderen die verzuimden de hand uit te steken bij het veranderen van richting. Wanneer zal men het leeren? „In Weer en Wind, Februari 1937. Bij W. L. J. Brusse's Uitgeversmaatschappij verscheen zeer gevarieerd van inhoud en met tal van suggestieve illustraties het tweede nummer van „In weer en Wind" maandblad, gewijd aan natuurleven, reizen,' volkskunde en buitensport. Kees Hana maakte een winterwandeling langs het strand en vertelt o.a. van zijn avon turen met de merkwaardige heremietkreeft. Ook G. A. van Schaick is als natuurhistorisch strandjutter langs den zeekant getrokken, waar hij kennis maakte met bruinvisch, stormvogeltje, Jan van Gent en nog allerlei andere interessante dieren. Dr. W. M. Kruseman maakt den lezers dui delijk, dat de planten slechts schijnbaar onbewogen zijn; vooral de film kan onthullen, dat bij de planten eigenaardige bewegingsver schijnselen kunnen worden vastgesteld. Met welk een onvergelijkelijke natuurpracht men in contact komt, wanneer men per ski de Oostenrijksche bergen intrekt, vertelt Ir. p. Telder op overtuigende wijze. Over zonder linge afwijkingen bij de planten weidt A. J. de Boer uit, terwijl C. van Andel stil staat bij de schoonheid, waarmee de aarde wordt getooid, wanneer de sneeuwvlokken vallen of rijpvor- ming plaats vindt. De weerkundige medewer ker Chr. A. C. Nell, die den meteorologischen toestand in Februari schetst, bespreekt o.m het natuurverschijnsel, dat met ijzel wordt wordt aangeduid. Van den verderen inhoud vermelden wij een artikel van C. van Duyn Jr., over den stekel baars en zijn boeiende broedgewoonten, een opstel van Drs. H. J. Jordaan Jr. over het kampeeren in den winter ook dat kan een vreugde zijn! en een bijdrage van B. J. J. R. Walrecht over het onooglijk wonder, dat slijm- zwammen te zien geven. Kathe TolmanMussche zag een roofvlieg haar prooi bespringen en wist dit gebeuren op unieke wijze op de gevoelige plaat vast te leggen. „Het Kind", veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders, 6 Februari, uitgave C. A. Spin en Zoon, N.V. Het is langzamerhand gewoonte geworden dat elk nummer met een stemmig gedichtje opent. Ook thans treffen we er een aan, n.1 „Antiphoon". Dan volgt onder het opschrift „Huiswerk", vacantie en het probleem van den vrijen tijd" de eerste serie positieve en negatieve ontladingen, die de oorzaak zijn van het aansnijden van dit probleem. Interes sant is het na te gaan, hoe op verschillende manieren op „het probleem" gereageerd is. A. Hallema schrijft over het „Kinderwetje" van Mr. Samuel van Houten en over de ont wikkeling daarvan. Boutens' veelbesproken rijmprent vormt nu eens het onderwerp van bespreking voor G. J. Lieverdinck, terwijl voorts in dit nummer het artikel „Bijbel- Opvoeding-School" voortgezet wordt. Dit nummer bevat de maandelijksche bij bladen „Het Indische Kind" en „Zuigeling en Kleuter". Het Februari-nummer van „De Wandelaar B(j den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen het Februari-nummer van „De Wandelaar", geillustreerd maandblad, ge wijd aan natuurstudie, heemschut, geologie, folklore etc., onder leiding van A. V. Fey. Op een zonloozen 3den Kerstdag van 1931 zette een echtpaar, beu van visite's en gezel- schapsgedoe, het in letterlijken zin „op een loopen" naar de Drentsche hei. En sedert dien hebben ze gewandeld, elke maand één dag, weer of geen weer, thans met vier echtparen en een hond. M. ter Borg-Bruininga vertelt er In het artikel „Wandelen door alle jaargetij den" zóó onweerstaanbaar van, dat elkeen geneigd is aanstonds stok en jas te grijpen om het voorbeeld te volgen. S. de Waard maakte met een paar vrienden een wandeling langs het strand van Hoek van Holland tot Scheveningen. Geen vogel of schelp ontsnapte aan het spiedend oog van het groepje natuur onderzoekers en de lezer vindt het neele relaas van den tocht, met foto's en teekeningen op gediend onder den titel „Een wintersche strandwandeling." De romanschrijver en folk lorist H. H. J. Maas vergast den lezer weder om op een aantal sagen en volksverhalen van Limburgschen bodem, terwijl Menno Daalder een artikel wijdt aan de natuurbescherming in de Sowjet-Unie. J. W. M. van de Wall vervolgt zijn overzicht van de valkerij in Nederland en W. Numan schrijft, bij schilderachtige kiekjes, oever Urk, „nu het nog eiland is". Mr. Fr. Haverschmidt plaatste in den zomer van 1935 een 11 meter hooge stellage bij een ooievaars nest in de Betuwe en fotografeerde vandaar af het familieleven van de langpooten. De foto's (met tekst) vindt men in dit nummer afgedrukt. Verder zijn nog te noemen: Dr. A. C. de Koek, „De helderheden der sterren" en Gerhard Krekelberg, „Aristocraten onder de kruiden." De rubriek „De korte wandeling" bevat actueele notities over de maand Febr., het verdwijnen van het weekblad „Buiten t nieuwe Verkade-album, het overlijden van Prof. van Veldhuizen etc. Het aantal opgenomen foto's en teekeningen óH ro n a! Minwee rlfl Tl Vri^tlP* bedraagt niet minder dan vijftig! bereikt alle gezinnen van alle gezindten. Wouter van Riesen, De vruchte- looze strijd. Uitg. Mij. Holland, Amsterdam. Dit boek is een Groningsche familieroman uit het midden der 18e eeuw, en naar de structuur ervan te oordeelen, samengesteld uit familie-archieven. Daardoor heeft het ver haal iets onsamenhangends gekregen, veel te veel personen worden genoemd, die enkel maar als figuranten dienst doen. De schr. is er echter wél in geslaagd ons den levensroman van Gonne Ledeboer, die haar echtgenoot tenslotte verlaat ter wille van diens broer Joan Ledeboer, in organisch en ook eenigszins psychologisch verband, te geven. Er komen aardige, levendig-beschreven scènes in voor; zóó de tocht over het ijs van de jongelui, het diner bij de Ledeboers, en meerdere. Zeker beheerscht de schr. zijn stof. Taal en stijl kunnen ons minder bekoren; er zijn ongetwijfeld veel Groningsche provin cialismen in verwerkt, maar een theepot, die staat te trekken, kan er toch heusch niet mee door. Evenoo weigeren wij te gelooven, dat madame Rijckmans wezenlijk en waarlijk haar theekopje liet zinken. Voorts geeft de schr. Pransche citaten en verzen, die hij aanvank- lijk in voetnoten vertaalt, doch dit in het verdere deele achterwege laat. Dit alles wijst op slordigheid. Ook de correctie is slordig. Het is geen werk van grootsche allures van heftige belevenissen (uitgezonderd het con flict van Gonne met haar man). Maar het geeft een aardig beeld uit die dagen en wij kunnen de lectuur ervan dan ook alleszins aanbevelen. „Vooruit met lef en durf!", eerste scena rio voor de Hollandsche film, door W. van Dort, uitgave van W. J. van Hengel, Rotter dam. Bovengenoemde uitgave hadden wij met eenige interesse ter hand genomen, nadat bij ons de suggestie was gewekt, dat we met het eerste goede scenario voor de Holl. film te doen zouden krijgen. We blijken ons daarin schromelijk vergist te hebben, want hier blijkt, chronologisch gesproken, het eerste scenario bedoeld te zijn. Het dateert van 1923, en hoezeer het karakter van de film in 14 jaren geheel gewijzigd is, leert ons dit geestesproduct van den heer Van Dort. Vol gens hem moet een film, om in ons land suc ces te hebben, er als volgt uitzien. Milieu: eigen omgeving, dus eigen land; ons land is een waterland, dus veel water op de film, voorts een boot en menschen er op, die nog nooit gevaren hebben. En dan liefst „twee goedmoedige vagebonden", die elke hoogere geestelijke ontwikkeling missen, en „een poo- tige weduwe van een jaar of 45". Slechts 4 hoofdrollen dus: de hond, de twee vagebonden en de weduwe... De schrijver gelooft, dat met een scenario, dat de lotgevallen van boven genoemde menschen verhaalt, dé film zal voldoen „aan alle denkbare eischen, welke aan een Hollandsche film kunnen worden gesteld". Het spijt ons, dat we het in deze niet met hem eens kunnen zijn, want de film heeft toch een geheel andere roeping dan die van de klucht alleen. Vroeger had elk bioscooppro gramma zijn één- of twee-actertje, waarin het komische of kluchtige den vrijen teugel ge laten werd. Van de pogingen om z.g. hoofd films in het klucht-genre te scheppen, zijn vele mislukt. En het zou de film, die naar het scenario van „Vooruit met lef en durf" gemaakt zou worden, zeker niet anders gaan. Want de weinige films, die in het kluchtige slaagden, hadden tenminste nog de eigen schap, dat het goede kluchten waren, maar daar is hier geen sprake van. De schrijver heeft zijn kracht gezocht in het samenvoegen van een groot aantal onzinnige avonturen, welke door bovengenoemde hoofdpersonen worden beleefd. Zijn taal is niet smakelijk, zelfs droog en stug. Verder is het gesproken woord ruw en dikwijls banaal, wat wel realis tisch is, maar voor een sprekende film absoluut ongeschikt. Het prestige van de Ne- derlandsche cinematografie zou er geen goed mee gedaan worden als dit werk eens ver filmd werd. We zullen hopen, dat het niet ver der zal komen dan een poging daartoe en dat we binnen afzienbaren tijd eens een scenario mogen ontvangen, dat de Hollandsche film industrie in staat zal stellen op gelijke of nagenoeg gelijke hoogte te komen met die van het buitenland. Encyclopedie voor Jongeren. Twee jaar geleden besloot de directie van de Hollandia-Drukkerij N.V. te Baarn tot uit gave van „Wat is Dat?", de Encyclopedie voor Jongeren. Dit boekwerk verscheen als eerste in zijn soort in Nederland. De verwachting dat deze encyclopedie zich zoodanig in de belangstelling van het Neder- landsche volk zou verheugen, dat de uitgave verantwoord zou zijn, is echter juist gebleken, zoo zeer zelfs, dat de eerste 'druk momenteel is uitverkocht en besloten werd een tweede druk te laten verschijnen. Deze tweede druk zal in wezen niet ver schilden van den eersten; hij zal weer in 24 maandelijksche afleveringen verkrijgbaar zijn, die voor 1.10 franco thuis gezonden worden. De oplage zal echter in de nieuwe spelling verschijnen, terwijl zij, daar waar noodig, bij gewerkt zal worden naar de nieuwste ge gevens. Volledig gefrankeerde stukken (volgens bui- tenlandsch tarief) voor opvarenden van Hr. Ms. Onderzeeboot O 16 kunnen worden ver zonden naar: Lissabon 12, 15, 17 Maart laatste buslich ting hoofdpostkantoor 7.10 Correspondentie voor de opvarenden van de „O 16", welke voorzien moet zijn van 2 elkaar snijdende lijnen over het geheele adres, ont vangen na de verzending op 17 Maart, zal naar Den Helder worden gezonden, waar het schip 25 Maart terugkeert. Heden overleed na een kortstondige ziekte, in het Diaconessenhuis te Haar lem, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Zuster, CATHARINA VAN RIEL, Wed. van den Heer Jan Frederik Smit, in den ouderdom van 73 jaar. A. C. PIE—SMIT. J. T. PIE. T. HEIDA. CATRIENTJE. METSJE. G. SMIT—VAN RIEL. Velsen Noord, 22 Febr. '37. Wijkerstraatweg 203. Na een zeer langdurig en smartelijk, doch geduldig gedragen lijden overleed in het Diaconessen Ziekenhuis te Rotterdam onze geliefde Dochter Mevr. ANNI OTTO, geb. PIEK, in den ouderdom van 40 jaar. Uit aller naam, J. J. PIEK. Hilversum, 23 Febr. 1937. Hyacintenlaan 46. Eenige en algemeene Kennisgeving. Heden overleed onze lieve Moeder, Schoonmoeder en Grootmoeder: J. KELLERBERLAGE. Den Helder: E. SCHREUDER— KELLER. F. W. SCHREUDER en Kinderen. Amsterdam: A. F. KELLER. Geen bezoek. Den Helder, 23 Febr. 1937. Voor de vele blijken van be langstelling ontvangen bij het overlijden van onze tante Arnoldine d'Hamecourt, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. A. E. NOORDELOOS— D'HAMECOURT J. NOORDELOOS Mevr. D. DARPHORN—BRUIN en Kinderen, t.a. a/b Johan v. Oldenbarneveld. Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat de op heden door hen vast gestelde kiezerslijst voor het jaar 1937/1938 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt gelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdistrictsgewijze, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeente bestuur verbetering van de vast gestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aan gewezen is als bevoegd bij vol macht te stemmen. Het verzoekschrift kan op on gezegeld papier worden gesteld. Den Helder, 22 Februari 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ritmeester, Burgemeester. Wessel, lo. Secretaris. zal ta da veiling van 3 MAART A.S. alsnog PUBLIEK VERKOOPEN als perceel 21. Het Heerenhuis met Erf en ruim Tuinhuis aan de Hoofd gracht no. 31 en doorloopend tot aan de Achterstraat, groot 3 aren 55 centiaren. Het pand is uiterst solide ge bouwd, bevat veel ruimte en is voor vele doeleinden geschikt. Leeg te> aanvaarden 1 Mei a.s. Te bezichtigen daags vóór en op den verkoopdag van 24 uur. Inlichtingen verstrekt genoem de Notaris. Een net bejaard Man vraagt een KOSTHUIS bij bejaarde lieden of Wed. alleen, voor 6 k 7 gulden p. w. Brieven onder No. 39, aan het Bureau van dit blad GEVRAAGD 200.— 5 afl. 10.per mnd. Brieven onder No. 44, aan het Bureau van dit blad. HUWELIJK. Korpl. K.M., 30 j., P.G., zoekt kennismaking met net Meisje, 2030 jaar. Brieven, liefst met foto's, wel ke worden geretourneerd, onder No. 42, aan het Bureau van dit blad Een Cylinder Schrijfbureau. Hoofdgr. 24. JONGSTE BEDIENDE GEVRAAGD. Adres: Bureau van dit blad. VoorvJtbetiald: It et. regel I minimum Niet Toaruitbet: 15 et. p. regel «0 en 60 e Biedt zich aan JONGE HUISHOUDSTER. Brieven onder nr. 40, aan het Bureau van dit blad. B.z.a. ongediplm. verpl. 23 j., bij hulpbeh. of zenuwpat., gene gen huish. werkzh. te verrichten in Den Helder of omg. Brieven onder No. 91, aan het Bureau van dit blad. Massa Ledikanten. Hoofdgr. 24. Twee Cr, 4 St., mocette. Hoofdgr. 24. Te koop aangeboden: V. B. P. 8 SNIJMACHINE, z. g. a. n. Te bezichtigen: Spoorstr. 98, Een Gazelle Heerenfiets. Hoofdgr. 24. Wegens ziekte ter overname aangeboden een sinds 26 jaar bestaand SIGARENMAGAZIJN. Koopsom f 2000.waaronder f 1000.— inventaris en goederen, gelegen te Rotterdam, lage huur Brieven: G. WEBER, Rotter- damsche dijk 15 b, Schiedam. Massa Linnenkasten. Hoofdgr. 24 Te koop nieuwe en gebruikte Ramen, Deuren, Kozijnen, Plan ken, Balken, Palen, Tegels, Dak pannen, Buizen, Putten, Stee- nen, enz. E. JANSEN ZN„ Javastraat 115. Telef. 628. Een Waschmachine. Hoofdgr. 24. Richt Uw woning goed in en geen prullen erin. in het betere genre: Keizersgracht 81 Amsterdam. Tel. 43154 Slaapk., mahonie en Eiken met 3 deurs kast, f 125. Eng. of eiken woonk. f 115, 135, 180. Salon, 4 clubs, tafel met riet, f 120. Be taling desgew. maand. v S 10 - o „ak Ma,ien i k 15 feu, k 15 - -rr*vv^a5 aangeboden Te huur het ruime Bovenhuis, Doolhof 3, het Woonhuis Krom- mesteeg 4, Breestraat 8. Adres: ZEEMAN, Looiersteeg. Twee Cr., 4 St., leer. Hoofdgr. 24 Zeer billijk te koop een prima z.g.a.n. vrijstaand Burgerwoon- huis met aardig tuintje er ach ter, st. Heerenweg F 258, Heiloo 5 minuten van het station. Te bevr. bij: M. NUIJENS, Heerenstraat E 125, Schagen. wij onze van ouds gevestigde zaak in Thans geheel ingericht naar de eischen des tijds. Wij danken li voor Uw medewerking tijdens de ver bouwing en noodigen U vriendelijk uit tot een bezoek. „HELDERSCHE VISCHWINKEL" i Gij kunt Uzelf overtuigen. Komt slechts eenmaal voor een gratis voeton- derzoek bi| ons. Wij zullen ook Uwe voeten helpen. ALLES V OD R DE VOETEN PM door G. Th.. ROTMAN 41. Met z'n ene been in z'n hand huppelt Hein weg, steeds jankend, zodat we bijna me delijden met hem krijgen. Door de zijdeur ver dwijnt hij in z'n slaapvertrek. Wjj komen nu uit onze schuilhoek te voorschijn en wachten met kloppend hart af, wat er gebeuren zal... Het duurt niet lang, of Hein roept ons. 42. Hij heeft verband opgezocht en is op bed gaan liggen. Jullie moet me helpen!" kreunt hij, „ik kan dat verband er zelf niet omkrjjgen! O wat doet dat 'n zeer!" Nu, wij aan de slag. We trekken z'n pantoffels uit, stropen z'n broekspijpen op en gaan aan 't verbinden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7