IBIS SHAG Texel Zaterdag as. lage prijzen!! Dobbelmann lekker... ma«7 Onze duren tot en met Profiteert van deze abnormaal Deze gelegenheid komt nooit meer terug!! Visscherij 35 LAMSCHAPEN TE HUUR TE KOOP Is het Plan van den Arbeid uitvoerbaar Jaarverg. R.K* Raadsvergadering Marineberichten Nederlandsche oorlogsbodems op reis Uit het politierapport aangeboden aangeboden TE KOOP KINDERWAGEN Ook geld ia noodig, ondanks het feit, dat men niet ontevreden is en particulieren en vereenigingen zich niet onbetuigd hebben ge laten, maar juist het voortdurend noodig zjjn van geld voor de uitzendingen baart zorgen. Het hulpbehoevende kind komt vaak in de zooveelste plaats. Een overzicht van de uitzending geeft dan in totaal 27 kinderen met 2636 verpleegdagen, van het M.S.F. 6 kinderen met 799 verpleeg dagen, van het Bio-vacantie Oord 5 kinderen met 175 verpleegdagen en van de afd. 16 kin deren met 1662 verpleegdagen. Het finantieele overzicht wordt bij afwe zigheid van de penningmeesteresse. even eens uitgebracht door den heer Van Heusden. Het aantal leden op 1 Januari be draagt 136 en geeft een vermeerdering van 12 in vergelijking met het vorige jaar. Het kassaldo op 1 Jan. 1936 bedraagt 291.01. Het exploitatiesaldo over 1936 is 575.02. zoo dat het kassaldo op 1 Jan. 1937 866.03 be draagt,, De rekening en verantwoording worden door een commissie goedgekeurd. En dan is reeds punt vijf van de agenda bereikt, n.1. de vast stelling van de contributie aan de algemeene kas, die evenals vorig jaar weer 10.zal bedragen. Dr. Van Heerde deelt dan mede, dat hij zich genoodzaakt ziet zijn functie neer te leggen. Dr. Kamerling heeft zich echter gaarne be reid verklaard den voorzittershamer te ham teeren. Met dank voor de buitengewoon pret tige samenwerking en dit in het bijzonder waar het den heer Van Heusden, den energie ken motor van de Vereeniging, zooals Dr. Van Heerde hem noemde, betreft, staat deze dan zijn voorzittersplaats af aan Dr. Kamerling, die bij acclamatie wordt benoemd. De nieuwbenoemde voorzitter bedankt hier na met eenige hartelijke woorden, ook namens de aanwezigen, Dr. Van Heerde voor het vele werk, dat hij voor het Centrale Genootschap deed, terwijl de heer Van Heusden den ex- voorzitter verzoekt dit niet als een definitief afscheid te beschouwen, maar de goedheid te willen hebben op de eerstvolgende voltallige bestuursvergadering aanwezig te zijn. De beide aftredende bestuursleden, Mevr. Nieuwenhuizen en Mej. Held, die zich beiden herkiesbaar stelden, worden hierna bij accla matie herbenoemd, terwijl de heer Marinus als eventueel opvolger van den heer Van Heusden als bestuurslid wordt gekozen. In de vacature, die ontstaan is door het overlijden van Mevr. de BoerJongkees, wordt voorloopig niet voorzien, om de moeilijkheid van een geschikt persoon voor deze functie van vice-voorzitster. Nadat dan het laatste punt van de agenda, de benoeming van een afgevaardigde voor de alg. verg., waarvoor de heer Van Heusden wordt gekozen, is afgehandeld, besluit Dr. Ka merling deze vergadering. VOOR DE PIJP. nees «ey ij Lezing van Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn voor de plaatselijke afdee- ling van Nationaal Herstel. Her denking van Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff. Voor de plaatselijke af deeling van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft gisteravond in de benedenzaal van het Kegelhuis Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn gesproken over het onderwerp „Is het Plan van den Arbeid uitvoerbaar?" De bijeenkomst, welke niet bijster druk be zocht was, werd geopend met het gezamen lijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus, waarna de voorzitter van de plaatselijke afdeeling van het Verbond, de heer A. Uithol, den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. In treffende bewoordingen herdacht hij den heer Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, die, zoo als men weet, kortelings geheel onverwacht overleden is. De heer Gybland Oosterhoff was ondervoorzitter en lijstaanvoerder van het Verbond en zijn verscheiden beteekent, menschelijkerwijze ge sproken, voor het Verbond een. onherstelbaar verlies. Hij was de grondlegger van het Ver bond, zoomede van de afdeeling Den Helder. De heer Uithol roemde zijn open karakter, zijn prettige wijze van omgang, maar vooral zijn trouw, moed en bescheidenheid. De heer Van Oosterhoff is gestorven in het harnas, nacht en dag werkte hij voor Natio naal Herstel en zijn levenswerk was: eenheid te brengen onder het Nederlandsche volk. Dat levenswerk moet door ons voortgezet worden, aldus de heer Uithol, een ieder zal daartoe hedenavond de belofte moeten doen, we moeten het als een eereschuld beschou wen. Spr. verzocht daarop de aanwezigen zich voor eenige oogenblikken van hun zetels te verheffen als stille hulde aan den overledene. Na nog eenige mededeelingen van internen aard gedaan te hebben, introduceerde de heer Uithol den spreker, tevens no. 2 van de can- didatenlijst van N.-H. voor de a.s. verkiezin gen. Daarop kreeg de heer Feuilletau de Bruyn het woord. Rede Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn. Spr. begon met er op te wijzen, dat het Plan van den Arbeid een wetenschappelijk sociaal-economische studie is, die zeker een aandachtige lezing waard is. Geenszins is die studie echter oorspronkelijk. Feitelijk is het Plan een subjectieve uitwerking van de ideeën van Keynes, Hendrik de Man en an dere buitenlandsche socialisten. Daarom begint spr. met het plan te bezien binnen het kader der algemeene socialistische en communistische stroomingen in Europa. Op grond daarvan toont hij aan, dat het Plan een zoogenaamd opbouwend agitatie-program beoogt te zijn, waarin men zeer kwistig is met materieele beloften aan alle maatschap- pelijke klassen, groepen en standen. De bedoeling daarvan is echter een zoo danig deel van het volk achter zich te krij gen. dat de S.D.A.P. in staat is ministerzetels te verwerven en het Plan als Regeeringspro- gram uit te voeren. Na de afwijzing door de Katholieken van een samengaan met de socialisten van den heer Van Lanschot in de Eerste Kamer, schjjnt men wel het recht te hebben, die po ging voorloopig als mislukt te beschouwen. Daarna toetst spr. het Plan van den Arbeid aan het rapport „Nieuwe Organen" van de S.D.A.P. Dit rapport wordt in de minderheidsnota, die aan het Rapport door de heeren Wibaut en Prof. Bonger is toegevoegd, een poging tot „staatsrechtelijke socialisatie bjj verrassing" genoemd. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBlS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Die verrassingspoging voltrekt zich in drie phasen. Spr. toont aan, dat onomstootelijk vast staat, dat het Plan van den Arbeid niets is dan een uitwerking van de Richtlijnen van het Rapport „Nieuwe Organen", teneinde te geraken tot de voltooiing der daarin be schreven 2de phase. Hij toont aan, dat het Plan een poging tot verwezenlijking van een beperkt staatssocia lisme is, waarbij de commando-posten van het bedrijfsleven bezet worden. Vervolgens overgaande tot de bespreking van het Plan zelve, wijst spr. er op, dat wel is waar onder de werkobjecten enkele ren dabele werken zijn, maar dat men zich over de rentabiliteit niet bekommert. De mogelijkheid, dat direct of indirect door die publieke werken nieuwe productieve krachten worden geschapen, die blijvend meerdere werkgelegenheid verschaffen, blijft buiten beschouwing. Bij sommige werken, is dit wel het geval, maar bij de meeste is slechts sprake van het verschaffen van t ij d e- 1 ij k e werkgelegenheid, dan wel verschuiving van werkgelegenheid. Wel beweren de samenstellers dat als men drie jaar lang 200 millioen gulden heeft uit gegeven, mede door de verhooging van pri maire en secundaire koopkracht 200.000 ar beiders aan het werk komen en dat men in dien tijd de gelegenheid heeft om onder lei ding van den Staat een industrialisatie-plan uit te werken, dat blijvende werkgelegenheid door hen verschaft. Maar in het heele Plan is maar één concreet geval positief uitge werkt, waarin men een belangrijk aantal ar beiders, namelijk 20.000 man in de textiel industrie, die wordt uitgebreid op basis van een afzet op de binnenlandsche markt aan het werk, hoopt te krijgen. Van het vraagstuk In welke rendabele be drijven die 200.000 arbeiders te werk moeten worden gesteld na afloop van die 3 jaren, of er ondernemers bereid zijn om in de nieuwe bedrijven met het benoodigde kapitaal van ongeveer 1 milliard gulden, geld te steken, maakt het Plan zich wél zeer gemakkelijk af. De conclusie is, dat het Plan om tijdelijk werk te verschaffen gedurende drie jaar, zeer moeizaam door besparing bijeengebrachte spaargelden, die dienen moeten om straks by de opleving nieuwe productieve krachten te scheppen, voor een aanzienlijk deel wenscht te verspillen. Spr. wijst er, voorts op, dat het Plan een financieele muizenval is. Om die 200.000 ar beiders werkelijk aan het werk te krijgen moet men ook met de werkobjecten een be gin maken, waarvan de uitvoering langer dan een jaar duurt. Als men dus voor het eerste jaar 200 mil lioen uitgeeft, zit men ook aan de andere jaren vast, omdat men anders die objecten onafgewerkt moet laten liggen en het daar aan uitgegeven geld weggegooid is. Spreker behandelt daarna het vraagstuk der werk loosheid. Nationaal Herstel klampt zich aan geen en kel dogmatisch beginsel van economische-, monetaire- of handelspolitiek vast. Het zoekt de oplossing van het werkloosheidsprobleem in de samenwerking van ondernemer en ar beider; het wil wederzijdsche achting en waardeering van beide klassen; handhaving van de eenheid bij den nationalen opbouw en het scheppen van nieuwe productieve krach ten, de eenige manier waarop blijvend de werkloosheid kan worden bestreden. Daarom staat het Verbond scherp afwij zend tegen den klassenstrijd en tegen het Plan van den Arbeid, dat een practisch pro gram is van de voorgenomen uitvoering van de „Staatsrechtelijke socialisatie bij verras sing" van het socialistische Rapport „Nieuwe Organen". Het debat. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. De heer Van 't Veer vroeg, hoe naar spr.'s mee ning het kabinet er na de verkiezingen uit zal zien. In antwoord op deze vraag zeide de heer De Bruyn o. m., dat steeds meer partijen het beginsel van de Koninklijke Kabinetten over nemen. Nationaal Herstel ziet in het Huis van Oranje de eenige onpartijdige derde in ons staatsbestel, op welk begrip het door N. H. geschapen begrip van Koninklijke Kabinetten dan ook berust. Spr. acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat straks de N.S.B. met 10 12 zetels in de Kamer zal komen. Op grond van wat er in de Kamers verhandeld werd, meent spr. als zijn verwachting te kunnen uitspre ken, dat er straks geen meerderheid te ver krijgen zal zijn. Uitspraken van partijleiders, die geen samenwerking met andere partijen willen, wijzen daar op. De grootste mogelijk heid is nu, dat een extra parlementair kabinet, dat zal pogen zich op algemeen nationaal christelijken grondslag te handhaven, gevormd zal worden. Doch voor N. H. dreigt dan het gevaar, dat 't een Kwansel-kabinet zal worden, waarbij de partijen onder de leuze van het Koninklijke Kabinet zich zullen verkoopen. De kans, dat er s.-d. ministers in het kabinet zul len komen, acht spr. niet groot. Aan het slot van zijn antwoord op deze vraag, zeide spr., dat hoe klein de beweging van N. H. ook is, haar ideeën toch invloed uitoefenen op andere partijen. In den langzamen, doch gestadigen groei van het Verbond ziet hij de beste kans voor het uiteindelijk slagen en voor zijn duur zaamheid. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer J. Groote, zeide de spreker, dat de landbouw, die ook in de toekomst van den N.O. Polder, zich hoofdzakelijk richten moet op de binnenlandsche markt. Sprekende over het plan-Deterdlng, zeide hij voorts, dat de groote beteekenis daarvan is, de poging om de Duitsche markt voor ons land te behouden. Het is nu eenmaal gemakkelijker om een markt te behouden, dan er een te ver krijgen, gezien de vele concurrentie, die er te duchten is. Spr. ziet heelemaal niet op tegen een nauwe connectie met Duitschland als het maar is om meerdere werkverschaffing voor ons volk. Om de Engelsche markt te be houden, zien we, dat onze boter daarheen voor een krats verkocht wordt. Ook dit heeft zijn goede zijde om bovenvermelde reden! Daarbij stelt N. H. zich voor, om met name de kleine boeren te steunen. De heer Uithol heeft onder krachtig applaus den heer Feuilletau de Bruyn hartelijk dank gezegd voor zijn helder betoog en tenslotte de vergadering gesloten, onder mededeeling, dat de plaatselijke afdeeling volgende maand haar 4-jarig bestaan hoopt te vieren, bij welke ge legenheid de huidige lijstaanvoerder van het Verbond, Dr. W. Emmens, een korte toespraak zal houden. Ruimere aanvoeren van kabeljauw Bevorderd door het wat kalmer weer, zoo dat de trawlers niet telkens behoefden te „steken" en de visscherij dus geregelder kon worden uitgeoefend, was de vangst van kabel jauw, waarvoor de periode nu goed is inge treden, gunstiger. Er worden dan ook behoorlijke hoeveel heden van deze rondvisch aangevoerd en de prijzen zijn zoodanig, dat ze onder het bereik van een grooter aantal consumenten kunnen worden gebracht. Donderdag was de prijs te IJmuiden tot ten hoogste 46.per 125 kg. Zooals onlangs geschreven wordt de kabel jauw te IJmuiden in toenemende mate gefi leerd, hetgeen eveneens door lagere prijsstel ling sterk wordt in de hand gewerkt. De tongprijzen waren weer eenigszins stijgende, ofschoon deze Donderdag ook nog slechts tot ten hoogste 0.73 per kilo kwamen. Tarbot haalde 0.90 per kilo; de schol- prijzen toonden eveneens een iets verhoogd beeld. Maar de trawlers konden dien dag toch niet boven de 2000 besomming komen en de loggers nit boven de 1000, ofschoon enkele daar dicht aan toe waren. Een stoombeuger besomde 580.het geen voor deze visscherij te gering moet wor den genoemd. Prijs levende garnalen. De levende garnalen deden Donderdag aan den Amsterdamschen afslag van 1.50— 2.50 per lit van 15 kg. Wat grootere aanvoer, tengevolge van het wat kalmer weer, waardoor de visscherij on" der den wal beter kon worden uitgevoerd, had deze daling tot oorzaak. Waddenzeeharing. Van de onderscheiden plaatsen rond de Waddenzee komen berichten van wat grooter aanvoer van haring. Nog zijn de prijzen ta melijk hoog, hetgeen kan worden verklaard uit de vraag naar deze visch, die nu aller- wege in het land ontstaat. De vangst in de kommen in onze buurt was Donderdag al bijzonder weinig bevredigend. De fel opstekende Oostenwind zal daaraan wel schuld hebben. Wanneer de wind uit die richting blaast, blijft de haring liefst buitengaats. Met Westenwinden kunnen dus zeer zeker groote vangsten worden verwacht. tf De jaarvergadering van den ,,L. T. B.", die gisterenavond in Hótel „De Zwaan" te Den Burg werd gehouden, viel, ondanks het zeer ongunstig weder, een vrij goed bezoek ten deel. De voorzitter, de heer C. de Wit, wees er in zyn openingswoord op, dat 1936 voor de Veehouders nog een zeer ongunstig jaar is ge weest; gelukkig waren thans de vooruitzich ten, voor de schapenhouders vooral, iets gun stiger. Hierna volgde lezing van de notulen en het jaarverslag door den secretaris, den heer J. Schraag. Uit het jaarverlag bleek, dat het aantal leden voornamelijk door oprichting van een afdeeling De Cocksdorp, met onge veer 10 is verminderd. Uit de rekening van den penningmeester, den heer C. Bakker, bleek, dat de ontvangsten van de Vereeniging in 1936 hadden bedragen 233.14, de uitgaven 206.37, zoodat er een saldo was van 28.77. Slachtveefonds had een voordeelig saldo van 2.75. Dit fonds had thans een kas van 2964.97. Langdurige besprekingen werden gevoerd over Beroep op de afgewezen Steunregeling voor Schapenhouders. Uit deze besprekingen bleek, dat de gelden, die hier voor de Scha penhouders waren ingekomen, niet uit het Schapenpotje, doch uit het Landbouwcrisis fonds kwamen. Personen, die nog in beroep willen gaan op hun aanvrage om steun, kun nen zich by het bestuur vervoegen. Medegedeeld werd, dat een schrijven was gericht tot het Ministerie over de gelden van het Schapenpotje: men had daarop geant woord, dat daarover nog geen besluit was ge nomen. De heer M. Veeger deelde nog mede, dat uit het Landb. Crisisfonds thans ongeveer 25.000 op Texel is uitbetaald. Hierop volgde Bestuursverkiezingen. De periodiek aftredende personen, de heeren J. M. Bakker, C. A. Witte en J. Schraag, werden bij eerste stemming herkozen. In plaats van de heeren G. Leber en C. de Wit, die over gingen naar de afd. De Cocksdorp, werden ge kozen de heeren H. Boogaard en C. Kuip Mz. Tot voorzitter werd daarna door de verga dering bij eerste stemming gekozen de heer M. J. Veeger. De nieuw gekozene richtte daarna enkele waardeerende woorden tot den heer C. de Wit, die vanaf de oprichting (nu 20 jaar geleden) voorzitter van de afd. is ge weest; en die zeer krachtig heeft medege werkt om den L.T.B. de positie te doen inne men, dien ze thans in de Texelsche samen leving bezit. Spr. reikte den scheidenden voor zitter als blijk van waardeering van de Ver eeniging een fraaie vulpen over. De heer De Wit dankte voor de hartelijke woorden van afscheid tot hem gesproken, en ook voor het fraaie herinneringscadeau. Spr. deelde mede, dat hij steeds met veel genoe gen voor de afd. heeft gewerkt en bracht drie der voornaamste zaken in herinnering, waar mede in den tijd, dat hij voorz. was, de afdee ling zich krachtig heeft bezig gehouden. Dit waren de afd. Texel van den Handelsraad, de Lagere Landbouwschool en de oprichting van het Slachtveefonds. Ook de Geestel. adviseur, de WelEerw. heer Kap. Grent, richtte enkele hartelijke woorden van afscheid tot de heeren C. de Wit en G. Leber. Uit de verdere besprekingen bleek, dat de afd. Cocksdorp thans 21 leden zal tellen. Verder werd nog besloten om voor de La gere Landbouwschool jaarlijks 10 beschik baar te stellen. Door enkele leden werd nog eens verzocht om indien er gelden loskwamen voor het Scha penpotje, sterk aan te dringen op gelijke ver deeling der gelden. Tenslotte werden nog besprekingen gevoerd over de contróle op het gestorven vee. De heer Kager deelde daarbij het een en ander mede over de onderhandelingen met het Gemeente bestuur en den Rijksveearts, den heer Noor- dijk, gevoerd. Wil men de Districtie ontgaan die aan de gemeente p.l.m. 4000 zou kosten! dan dienen al de organisaties hui medewer king te verleenen. De afdeeling stelde 0p voorstel van den voorzitter 10 beschikbaar voor uitvoering van het plan, dat door het ge. meentebestuur in deze zaak is opgemaakt. Hierna volgde sluiting. De Texelsche Raad zal, naar men ons mede deelt, Woensdag 3 Maart vergaderen. De agenda zal verschillende belangrijke punten bevatten. Den Hoorn. DAM WEDSTRIJD TE DEN HOORN. In „Loodsmans Welvaren" te Den Hoorn heeft Woensdagavond een damsimultaanwed- strijd plaats gehad onder leiding van den heer C. Dijker. Er waren 17 deelnemers. De heer Dijker won 14 partijen en speelde 3 remise, n.1. tegen de heeren S. Hin van Oudeschild! S. Lap, Hoorndernieuwland en J. Vonk, Koo gerstraat, Den Burg. De wedstrijd duurde ongeveer drie uren; er was veel belangstelling. Bjj beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i. is de luitenant ter zee der 2e klasse Kon. Marine-reserve, P. j. J. Draaijer, den len Maart 1937 geplaatst aan boord Hr. Ms. „Schorpioen". Bjj K. B., is met ingang van 1 Maart 1937 benoemd tot Inspecteur voor de scheepvaart in vasten dienst, L. Korstanje, thans adjunct inspecteur voor de scheepvaart te IJmuiden. 's-Gravenhage, 25 Februari. Hr. Ms. „De Ruyter" is 24 Februari van Bombay, Hr. Ms. „Hertog Hendrik" van Athene vertrokken. 0 Steun en nog wat. Tegen een 4-tal personen, die steungelden ontvingen, doch daarbij genoten inkomsten verzwegen, werden, is proces-verbaal opge maakt. Op transport. Een persoon werd aangehouden en naar Alkmaar overgebracht voor het uitzitten van een hem nog resteerende straf. Plat du jour. Een auto parkeerde aan de verkeerde zijde in de Spoorstraat, terwijl een andere auto geen goede verlichting bezat. Beide bestuur ders zullen ter verantwoording geroepen wor den. i-DAGEN Te huur HUIS, Torenstraat 12. Te bevragen; Sluisdijkstr. 31. Te huur een aardig HUISJE, Vijzelstraat 121, voorz. v electr. gas en water, 3.per week. Te bevr.: Hector Treubstraat 14. Te huur een aardig HUISJE aan de Goverdwarsstraat 18, huurprijs 2.75 p. w., water vrij. Adres: „Het Woningbureau", Weststraat 100. Te huur mooi Huis, 2 sl.k., gr. zolder, v. wascht., Hertzogstr. 48 (over plein) 6.25 p. w. Mooi Huis, 3 sik., gr. zolder, vaste wescht., Ruijghweg 140, 7.— p. w., w. vrij. Inl.: LONDON, Hertzogstr. 52. Te huur het mooie perceel Krugerstraat 16, compl. badka mer, 2 vaste waschtafels. Te bevr. Spoorstr. 109. Tel. 293. Te bevragen: Boekhandel Reij, Texel, TE KOOP. Adres: Brakkeveldweg 72. Te koop: 1 groot Jniformjas (Adj.), 1 laken broek, 1 Tuniek- pak, 1 Paletot, 1 Sabel met koppel en eenige witte pakken. Adres: Bureau van dit blad. Te koop: 2 Toonbankvitrines, eheel glas, hoog 70, breed 73, liep 15 c.m., 1 Trapnaaimachine 1 Radiotoestel, ingebouwde luid spreker, 1 Gramofoon met pick- up en 25 platen, I gort-bak met 3 laden, 8 golfplaten, 8 glazen schuiframen, 1 emaille fornuis, 1 3-deelig bedstel, 2 crapauds en 4 stoelen, I modern dressoir, 1 emaille kaehel. Adres: Spoorgracht 41.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6