Pontiac Texel IVOROL Ingezonden Het minste tandbederf Precies op tijd. Onverwoestbaar. Niet roesten. Tegen vallen beschermd. Is water en stofdicht. Antimagnetisch. Cost niet veel. Prijs f 17.50. Vertrokken personen» pSnSchtan22I; Gemeenteraad» Het 30-jarig bestaan van U»D»I» Vergadering Ziekenfonds en Begrafenisfonds Marineberichten Haven van Nieuwediep Fa. J BEEM8TERBOER 15 naar Appélstraa^ 254^'s-GrLenhagl.11^1 naar ^u^erstrakt^nm. TÜ™' 1 naar SoTr^J Van Soe-bastraat 77 var'MWde^tmaette^lg:~Hert0& en kinde™. Thooï AmsterdL Bataviast^t 59 Kr^ger-straalTe nïar^aarlan" 34^11^ teStraa^74^rlna^r^oerabaja1.C'eren' P. Last Bruin en dochter, van Ruvrtmot. 335, naar Soerabaja. «uyghweg D. Last—Rosseel en kinderen, van van Lim- burg Stirumstraat 14 naar Soerabaja B. M. P. van Griethuijsen en gezin le luit- S»sel 105 naar ifflj J. L. H. J. Westenberg en echtg., hoofd eener school, van Hertzogstraat 78, naar ambtswoning O.L.S., Broek op Langendijk H Vylbrief Peerbolte en kinderen, van Brakkeveldweg 146, naar Soerabaja. yerbeiJ' van Goversstraat 51 naar Achillesstraat 68 huis, Amsterdam. J. L. Liebert, van Binnenhaven 52 naar Heerengracht 73, Muiden. C. P. Jansen, van Keizerstraat 102 naar Francois Valentijnstraat 45, 's-Gravenhage. A. Hoskam en gezin, kunstschilder, van Spoorstraat 11 naar Weteringschans 177, Am sterdam. B. J. van Haeren, dienstbode, van Keizer- gracht 16, naar Baarle 349, Maasbree. H. J. E. van DuijnAdmiraal, van Singel 39, naar Laan van Meerdervoort 375 's-Gra- venhage. A. Broedersde Boer en kind, van Emma- straat 65, naar Keizerstraat 36, Kampen. N. M. Oud en gezin, assuradeur, van Loods- gracht 58, naar Gedempte Baansloot 25, Alk maar. A. C. Mooij, onderwijzer, van De Wetstraat 30, naar Oosterend, Weststraat bij Dres ga ragehouder, Texel. B. C. de Bruin en gezin, adj.-o.o.-macht, van Begoniastraat 53 naar Prof. Kamerlingh Onneslaanlaan 98, Schiedam. C. Benedictus, van Duinweg 34 naar Stille Veerkade 35 (Stichting L.d.H.), 's-Graven hage. H. J. Glinthuis en gezin, van Krugerstraat 73 naar Makassarstraat 74huis, Amsterdam. M. J. J. van der Linden, korpl. pol.-troepen, van Fort Erfprins n. Ouderkerk, post Naald- zicht, Ouder-Amstel. M. Maes, dienstbode, van Doolhof 16 naar Batterijstraat 53, Maastricht. M. J. Nap, dienstbode, van Crocusstraat 18 naar Middenweg, bij ouders, H.-Hugowaard. C. C. SmitSwart en zoon, van Binnen haven 18 naar Zuiderplein 5b, Leeuwarden. D. Abbenes, electricien-radio-monteur, van Buijs Ballotstraat 18 naar W. de Zwijger straat 34, Eindhoven. R. Baanstraat, smid-bankwerker, van Bas singracht 157 naar Verdronkenoord 85, Alk maar. Wed. J. van Eijsdenvan der Kruit en kin deren, van Keizersgracht 4 naar 2e Gijzing- straat 55, Rotterdam. S. P. Hartmans, opz. bij de Genie, van Spoorstraat 59 X naar Min. Nelissenstraat 43, Breda. A. E. Bingham, van Lijsterstraat 18, naar Goudscheweg 309, Delft. P. Sloothaak, koopman, van Bassingracht 3, naar Rotsterhaule, Straatweg bg G. Sloot haak, Haskerland. D. de NietPronk, van Vischstraat 13d naar Scheveningen, Sijmonstraat 30, 's-Gra- venhage. B. de Kroon, chauffeur, van Bassingracht 3 naar Begijnenstraat 35, Leeuwarden. G. J. Smit en gezin, opziener maritieme in richtingen in Soerabaja, met verlof, van Sluisdijkstraat 43 naar den Tackstraat 16, Amsterdam. J. H. J. Amiabel, ass. hoofm. koopvaardij, van 2e Schagendw.straat 7 naar Vechtstraat 53 Ihoog p.a.' A. J. Hes, Amsterdam. S. Reijers—de Jong en kinderen, van Ane- monenstraat 17 naar Soerabaja. M. G. J. Polane, van Hoogstraat 62 naar Paradij sweg 15, Zandvoort. Agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Texel op Woensdag 3 Maart 1937, des namiddags te twee uur ten raad- huize. Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Benoeming bestuursleden Algemeen Arm bestuur. Idem bestuursleden Algemeen Weeshuis. Idem leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Idem lid Schoolcommissie Idem afgevaardigde naar de algemeene ledenvergadering van de N.V. T.E.M. Idem lid van den Raad van Commissarissen der N.V. T.E.M. Idem hoofd der o.l. school te Oosterend. Idem leden en plaatsvervangende leden stembureaux. Bestrating rtfweg over den Brink te De Koog. Recht van uitweg met Den Brink te De Koog op den Minister Ruijsweg. Eischen omtrent wegen in de duinen te De Koog. Wijziging Verordening op den Vleeschkeu- ringsdienst. Herziening jaarwedde keuringsveearta. Idem vleeschkeuringsrechten. Rekening-Courant-overeenkomst met de N.V. Robaver. Wijziging bouwverordening. Idem Algemeene Politieverordening. Idem Verordening op de heffing en invor dering van schoolgelden. Verkoop perceel bouwterrein te Den Burg. Vergoedingen bijzonder lager onderwijs. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelas ting over 1936. Benoeming commissie van onderzoek be grooting Algemeen Weeshuis voor 1937. Aanvrage van A. Blom om gelden voor een landarbeidersplaatsje. Goedkeuring rekening over 1936 en be grooting voor 1937 van de Texelsche Alge meene Wijkverpleging. Op prettige wijze heeft men gisteravond het 30-jarig bestaan van de rederijkerskamer „Uitspanning door Inspanning", in Pen's Schouwburgzaal gevierd; de zaal was geheel bezet, toen de voorzitter, de heer v. d. Meulen, het openingswoord sprak. Spr. deelde mede, dat hjj zijn welkomstwoord, dat tevens een feestrede moest zijn, tot het uiterste zou be korten, omdat anders de uitvoering te lang zou duren, en aan 't einde van de opvoering van het blijspel verschillende personen even het woord wenschten te voeren. Spr. herinner de er aan, dat voor de heroprichting der ver- eeniging in 1906, reeds eerder een rederijkers kamer onder den naam „U.D.I." heeft Bestaan. In herinnering liggen daarvan nog de namen van bekende krachten als de heeren P. H. Vlessing, A. Langeveld Pz., C. Eelman en Mevr. FlensMoojen. De personen, die na 1906 't meest op den voorgrond traden, waren mej. G. Keijser (die zelfs tooneellessen nam in Amsterdam), de heeren D. Geus, Dalmeyer e.a. Spr. wilde niet de namen noemen van al de stukken, die „U.D.I." in de afgeloopen jaren heeft opgevoerd, enkele echter wil hij even in herinnering brengen, n.1. „Aan Flarden", „Het Kind" en „Fijne Beschuiten". Steeds had „U.D.I." succes met de opvoeringen, ook in den lateren tijd, toen mevr. Remmerts—Lange veld en mevr. SteinmetzPisart op den vopr- grond traden. Spr. eindigde met de mede- deeling, dat enkele leden van' den Staf te Den Helder, het programma met hun voor treffelijke muziek zouden aanvullen. Hierna volgde de opvoering van het blijspel „Muggen om de Kaars", door H. de Wilde Het is een alleraardigste klucht, waarin drie oude vrijgezellen door een handige bedriegster, die hun huishoudster wordt, en waarop ze alle drie verliefd geraken, worden beetgenomen en door haar medehelper bestolen. „U.D.I." beschikt over uitnemende krachten voor heerenrollen en voor dit vroolijk spel was dan ook de keus niet moeilijk, de drie vrijgezellen- rollen werden gespeeld door de heeren De Wilt, I. Vlessing en S. de Waal; er werd door dit drietal voortreffelijk spel gegeven. Alleraardigst waren vooral de repetities van de liefdeverklaringen, die de drie heeren achtereenvolgens gaven. Mevr. Fhermann- Huisman vertolkte de voornaamste damesrol in dit prettig maar moeilijk op te voeren blijspel. Haar spel heeft ons buitengewoon vol daan, de rol kwam in alle opzichten tot zijn recht. Keurig spel gaven ook de achtereen volgende sollicitanten na.ar de betrekking van huishoudster. „U.D.I." bewees met deze op voering, dat de oude rederijkerskamer nog steeds uitnemende krachten bezit. Na afloop der tooneelopvoering voerde eerst weder de heer v. d. Meulen het woord, die o.a. een telegram voorlas van den heer en mevr. SteinmetzPisart. Namens 't Kleedingscomité voerde de heer Parlevliet het woord; spr. deelde mede, dat „U.D.I." van haar uitvoering reeds 800 aan dit comité had afgedragen. De heer Kraai sprak als voorzitter van de Nuts-Bewaarschool. Beide heeren boden namens hun vereengiing bloemen aan. Verder waren er bloemen ingekomen van de Sportvereen. „Texel", van „Klein Tooneel", van den heer v. d. Made en fruit van den heer Wetsteen. De heer v. d. Meulen bood den heer v. d. Made, die steeds met veel succes als grimeur van „U.D.I." heeft gewerkt, een fraaie kist sigaren aan, mevr. v. d. Made werden bloemen aangeboden. De voorzitter wees er daarbij op, dat ook reeds de vader van den heer Van der Made lange jaren uitnemende grimeering voor de jubileerende vereeniglng heeft verricht. In de pauzen konden de muziekliefhebbers volop genieten van de goede muziek. Het glans punt vormde daarbij de goede vertolking van de ouverture „Dichter und Bauer" met z'n prachtige cello-solo. BURGERLIJKE STAND van 20 tjm 26 Febr. 1937. GEBOREN; Hendrik, z. v. C .J. Boon en G. Schotanus. ONDERTROUWD: L. Roeper en A. v. Lenten. OVERLEDEN: Trijntje Catolina Mets, 65 jaar. POLITIE. Gevonden: 1 wollen das, 1 wieldop, 1 handbeschermer, 1 gummie-riem, 1 zakmesje, 1 hond. Oosterend. Donderdagavond werd in 't Wapen van Amsterdam alhier de gecombineerde jaar vergaderingen van bovengenoemde vereeni- gingen gehouden, eerst de vergadering van het P. J. Bouma-bcgrafenisfbonds. De Voorz., de heer M. Zuidema, opende met welkom, waarna de secr., de heer C. Timmer Pz. het woord verkreeg voor lezing van notulen en jaarverslag. Hierna volgt de rekening, en verantwoor ding van den penningmeester, den heer S. Keijser. Deze deelde mede, dat in 't afgeloo pen jaar 6 uitkeeringen hebben plaats gehad (alle 2e klas), 't Ledental was iets terugge- loopen, n.1. van 641 tot 635. De ontvangsten hadden in het afgloopen jaar bedragen 1979,74. De bezittingen bedroegen thans 13167.53. Verzekerd kapitaal 45570.De penningmeester verzocht zooveel mogelijk jonge kinderen te doen inschrijven, dit is voordeelig, tot 4 jaar betaalt men geen con tributie, van 412 j. slechts 2 cent. Na 12 jaar wordt de volle uitkeering reeds uitbe taald. De rekening was gecontroleerd door een commissie van rek.-opnemers. De heer C. Timmer Az. deelde mede, dat alles ln orde was bevonden; ook waren de boeken in het afgeloopen jaar gecontroleerd door de Vern. Kamer. Bij de gehouden Bestuursverkiezing werd in plaats van den voorzitter, den heer Zuide ma, nog geen nieuw bestuurslid gekozen, om dat men in deze functie het nieuwe hoofd van de Openbare School wil kiezen. Tot commis saris werd herbenoemd de heer S. Daalder Sz. Een voorstel tot verhooging van het salaris van den penningmeester van 50 tot 75 werd aangenomen. De rondvraag leverde weinig op; daarna bood de heer S. Keijser namens de Vereeni- ging den vertrekkenden voorzitter een rook stel aan. De heer Zuidema dankte voor dit geschenk en de prettige samenwerking met het bestuur. Hierna volgde sluiting. Volgde de vergadering van het Ziekenfonds Oosterend. De voorzitter, de heer IJ. Kop pen, nam de leiding over en sprak een kort welkomstwoord; waarna lezing van notulen en jaarverslag van den secretaris, den heer Jn. Bakker, volgde. Aan de hierop volgende rekening van den penningmeester, den heer R. v. d. Vis, ont- leenen wg de volgende cijfers: Ontvangen aan contributie enz. 6485.95 Uitgaven 6365,82 Saldo 120,13 In kas 291,44 1 Jan. 1937 411,57 Verplegingsfonds. Ontvangsten 1767.66. Uitgaven 1501,45. Saldo 266,20. In kas 730,—. 1 Jan 1937 996,20. De penningmeester wijst op den goeden toestand van de vereeniging; 't saldo van Zie kenfonds en Verplegingsfonds bedraagt 1400,in totaal. Bg de gehouden bestuursverkiezing werd herkozen de heer R. van der Vis en gekozen de heer A v. d. Brink. Bij de rondvraag informeerde de heer Jn. Bisschop naar de crisismaatregelen. De voor zitter kon daarop nog geen voldoend ant woord geven omdat men op 't moment daar over niets laat hooren; hij wenscht aan de verg. vrijheid van handelen indien 't fonds maatregelen werden opgelegd; desnoods zal men zich bij de Land. Federatie aansluiten. Bij den secretaris berust een schrijven van B. en W., waarin men zich geenszins uitspreekt voor samenwerking. Volgens het verslag van de vergadering van het fonds te Oudeschild, krijgt Oosterend de schuld van het verwer pen van samenwerking; men deed daar echter beter, zei de voorzitter, eens goed te infor- meeren hoe de vork in den steel zit. Hierna volgt sluiting. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok Maandcollecte De Waal, n.m. 7.30 uur, Ds. v. 'tHooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10 en n.m- 7 uur, Ds. Salm. Maandcollecte Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Koog, v.m. 10 uur, Ds. v't Hooft. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 uur, Dr. Vis Den Hoorn, v.m. 10 uur Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg, (Geb. Fanfare) v.m. 10 uur, Leesdienst n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, Leesdienst Gereformeerde Kerk <H.V>) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. E. Kok Met ingang van 1 Februari 1937: Bevordering. Kwartiermeester J. van der Knoop tot boots man. Korporaals der mar. G. J. van Pelt, P. Brans, en R. Dellebeke tot sergeant der mar. Mariniers le klasse F. J. Robert, J. S. Berg, H. Roberst, C. Kollaart, H. Nieuwenhuijs, W. Hendriks, B. van Manen, P. M. Giebelen, W. J. Wilmsen, P. A. Kling, L. M. Geluk, A. Mudde, W. M. von Aesch, H. C. Maan, J. H. Vlaswin kel, en F. J. van Dorst tot korporaal der mar. Tamboer le klasse K. Meulmeester tot kor poraal der mar. Met ontslag uit den Zeedienst. Sergeant der mar P. J. Wijnants, 1 Maart '37. Stafmuzikant (tit. rang sergt.-maj.) J. Bijl, 1 April 1937. Korporaal-telegrafist J. v. Pelt, 1 Maart '37. Stoker der le klasse B. P. J. Scheelings, 16 Maart 1937. Marinier der le kl. G. M. H. Blok, 24 Febr. '37. Lichtmatroos M. van Hattem, 25 Febr. 1937. Aangewezen voor thuisvaren. Marinier der 2e kl. A. H. van Hoek, 3 Febr. 1937 per ms. J. P. Coen. Ondervolgende schepelingen zijn den 16en Februari 1937 per m.s. „Slamat" uit O.-I. in Nederland teruggekeerd Opper-schipper C. Bakker, schipper H. Riks man, majoor-schrijver H. van Dijk, majoor monteur P. Brik, majoor-monteur R. Verwer, sergt.-macht. H. J. Hekkelman, korporaal schrijver S. J. Jonker, korporaal-ziekenverpl. M. Kiene, hofmeestersmaat D. A. Suiker, sergt.-kok C. Rood, sergt.-ziekenverpL J. N. Kuitems, sergt.-hofm. J. Sinke, majoor-torpe domaker P. van Eeten, adj.o.Oj-mach. K. Beu kenkamp, korporaals-kok F. Nikkel, J. C. Cor- nelissen en J. van Baaien, matroos der le kl. J. P. Machielsen, tamboers der le kl. M. F. Hart man en K. Kossen. Stoker-olieman R. Co- bussen. Overplaatsingen. Schipper- J. de Smit van Ws. W.o. naar Ws. Vlissingen, 11 Maart 1937. Bootsman A. J. M. v. d. Vorst van Ws. W.o. naar Ws. Vlissingen, 11 Maart 1937. Bootsman J. G. Rozendaal van Ws. W.o. naar D. Aukes, 11 Maart 1937. Sergt.-telegra. G. Heinekamp van Ws. W.o. naar Walstation, 11 Maart 1937. Sergt.-torpedomaker P. W. Bom van Schor pioen naar Vidar, 11 Maart 1937. HERMAN NIJPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Heren-modeartikelen, overhemden, handschoenen etc. Zeer grote keuze, opvallend lage prijzen. Sergt.-mach. E. J. J. J. C. Albers van Van Speijk naar Ws. Vlissingen, 11 Maart 1937. Sergt.-vliegt.m. M J. J. J. Martens van de Kooy naar de Mok, 19 Febr. 1937. Schipper G. v. Weerdenburg van O.Z.D. naar Ws. W.o., 1 Maart 1937. Schipper C. M. Dumoulin van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 19 Febr. 1937. Sergeant-torpedomaker J. C. de Jong van Vidar naar Ws. Vlissingen, 12 Maart 1937. Adj.o.o.-mach. J. K. Valkier van Ws. Vlissin gen naar D. Aukes, 22 Febr. 1937. Majoor-schrijver S. Jansen van afd. Mar. naar Ws. Vlissingen, 4 Maart 1937. Sergt.-schrijver P. Thijse van Ws. Vlissingen naar afd. Mar., 1 Maart 1937. Schipper J. F. Boelhouwer van J. v. Brakel naar Nautilus, 27 Febr. 1937. Schipper W. L. Osendarp van Nautilus naar J. v. Brakel, 6 Maart 1937. Majoor-konst. A. Feenstra van Ws. W.o. naar vliegkamp de Kooy, datum gewijzigd van 17 Maart in 1 Maart 1937. Kwartiermeester B. Aardewijn van Ws. W.o. naar Ws. Vlissingen, 11 Maart 1937. Kwartiermeester J. H. Simonis van Ws. W.o. naar Ws. Vlissingen, 11 Maart 1937. Korpl.-konst. P. T. den Haan van Ws. W.o. naar Vidar, 11 Maart 1937. Korpl.-telegrafist F. A. Collignon van Ws. W.o. naar Walstation, 11 Maart 1937. Korpl.-telegr. W. Oomen van Ws. W.o. naar Walstation, 11 Maart 1937. Korpl.-vliegtm. M. J .J. Visser van de Mok naar de Kooij, 24 Febr. 1937. Korpl.-schrijver W. Messink van Hydra naar Ws. W.o., 3 Maart 1937. Korpl.-schrijver H, T. v. d. Berg van Ws. Vlissingen naar Hydra, 3 Maart 1937. Korpl. der mar. G. v. d. Blaak van Ws. W.o. G.S.S. naar Ws. W.o. en afd. Marns. te Rotter dam ingetrokken. Matroos le kl. G. J. C. Friebel van Schor pioen naar Van Speijk, 24 Febr. 1937. Matroos le kl. A. J. v. Gijzen van O.Z.D. naar Van Speijk, 24 Febr. 1937. Matroos le kl. E. Straatsma van Kaz. A'dam naar Ws. W.o., 25 Febr. 1937. Matroos le kl. H. Bos van Kaz. A'dam naar Ws. W.o., 25 Febr. 1937. Matroos le kl. P. A. de Buck van Schorpioen naar Van Speijk, 25 Febr. 1937. Koksmaat B. N. Peters van W.s. W.o. naar Van Speijk, 25 Febr. 1937. Stoker le kl. J. C. Los van Schorpioen naar Instituut, 6 Maart 1937. Stoker-olieman J. Bakker van Nautilus naar Ws. W.o., 26 Febr. 1937. Stoker-olieman L. H. Desar van Schorpioen naar Nautilus, 26 Febr. 1937. Stoker le kl. J. P. v. d. Wal van J. van Brakel naar Ws. W.o., 26 Febr. 1937. Stoker le kl. G. Zegwaard van Schorpioen naar J. van Brakel, 26 Febr. 1937. Sergt.-torpedom. M. Jansen, kwartiermees ters P. J. Peijnenburg, W. Boom en W. B. A. Aries, marinier le kl. J. C. de Wit, bestem ming om 14 April 1937 per m.s. Sibajak naar Oost-Indië te worden uitgezonden, ingetrok ken. Kwartiermeesters P. F. v. Overbeeke en J. Geertse, aanwijzing om 17 Maart 1937 per ms. J. de Witt naar Oost-Indië te worden uitge zonden, ingetrokken. Ondervolgende schepelingen zijn aangewezen om den 14en April 1937 per ms. Sibajak naar Oost-Indië te worden uitgezonden: Majoor-konst. C. B. Booden, majoor-torpe domaker J. Boonstra, sergt.-torpedomaker J. C. de Jong, sergt.-torpedomaker W. H. Kalk, sergt.-geschutm. A. Bakkenist, sergt.-hofmees- ter P. C. Schut, korporaals-torpedomaker M. v. Offenbeek, P. Stam, G. Jongepier en P. Dre- wes, korp.-schrijver E. Smit, schrijversmaat A. B. Pijlman, korpl.-telegr. G. Wieringa, stoker le kl. J. M. Meijer, mariniers 3e kl. L. Burg graaf, B. Casemier, J. J. Beelmann, J. L. M. Dijkgraaf, J. A. C. Brandenburg, A. v. d. Gie- zen, P. v. d. Graaf, L. Friesema, A. van Galen, P. T. Ceelen. DE PROGRESS YVORLD FRIENDSHIP CLUB. Kgkt U ook altijd vol verwachting uit naar den komst van den postbode? Wjj wel, want wij zijn lid van de Progress and World Friend- ship Club. Waarschijnlijk heeft U daar nog nooit van gehoord, want deze club is in ons land nog maar zeer weinig bekend en telt voor een internationaal denkend en voelend land als het onze nog veel te weinig leden. Wilt U er wel iets meer van weten? Ik hoop het van harte. Welnu dan, de club stelt zich ten doel het bevorderen van vriendschappelijke betrekkin gen tusschen haar leden, die over de geheele wereld verspreid zijn. Dit doel wordt op ver schillende wijzen nagestreefd, bijv. door het vormen van clubs, waar de leden en buiten- landsche gasten elkaar leeren kennen door ge zellig samenzijn, door het maken van uitstap jes, maar bovenal door lezingen en inleidin gen over allerlei onderwerpen. Zoover zijn w(j in Nederland nog niet, al hopen we spoedig zoo ver te komen. Wjj bepalen ons op het oogenblik nog maar uitsluitend tot het aan- knoopen van vriendschappelijke betrekkingen door middel van de pen. Dat is niet zoo een voudig, zult U denken! Het tegendeel is waar. Wie lid wordt van de club, krijgt ook een ljjst van leden, maar deze lijst is meer dan een bloote opsomming van namen, het is een heele encyclopaedie. U vindt erin zijn naam den ge boortedatum (een voornaam punt voor ve len!), het beroep en ook de liefhebbergen van ieder, terwijl niemand vergeet op te geven in welke taal hij of zij wenscht te correspondee- ren. U behoeft dan slechts uit te kiezen, neemt pen en papier en het begin van een interessante correspondentie is gemaakt. Dik- wijls behoeft U dat niet eens te doen en komt de postbode u verrassen met een brief van een onbekend lid van de club, dat Uw naam heeft gezien en u vraagt samen te correspondeeren. Zoo komen er vele verrassingen. Er zijn leden, die een levendige briefwisseling onderhouden met Engelschen, Italianen, Australiërs en Amerikanen, terwijl anderen aan een minder uitgebreide correspondentie de voorkeur ge ven; ook komt het voor dat leden zich in elk land een „pen frlend" uitzoeken. door N. D. SANTIFORT. SLECHT VERDEELDE TROEVEN. De bij SA. spel dikwijls zoo voordeelige 4-3-3-3 verdeeling is vrijwel altijd nadeelig bij een kleurenspel, en niet alleen voor den speler, maar ook voor de tegenspelers. Zelfs met vrij sterke kaarten kan meermalen niets worden uitgevoerd, hetgeen voor de Engel schen aanleiding is geweest dergelijke ver deelingen als schijnheilig te beschouwen en die daarvoor dan ook den scheldnaam „hypo- crite" gebruiken. In het volgende spel, overgenomen uit een Engelsch tijdschrift komt het nadeel van de 4-3-3-3 verdeeling voor de tegenspelers goed tot uiting: K. 4. S. h.v.b. H. 8.7.3. a.7. K. a.h.8.7.2. S. 10.3.2 N S. 9.8.6.4. H. v.b.5.4. W O H' R. v.b.10. R. 9.6.5.3.2. K. 10.5.3. K. v.b.9.6. S. a.7.5. H. a.h.10.9.6.2. R. h.8.4. Het bieden had een vrij eenvoudig verloop, Zuid opende met 1 H., West paste en Noord antwoordde met 2 K., waarna Zuid maar direct 4 H. bood, Noord, die zijn volle kracht met het 2 K. bod nog niet had aangegeven en bovendien nog over 3 troefjes beschikte, maakte er 6 van, die prompt door Oost ge doubleerd werden, omdat O. van de veronder stelling uitging, dat de K. van N. niet vrij konden worden, gezien. O.'s dubbele dekking en dat W. wel eenige troeven zou tegen heb ben, omdat O er zelf géén had. Derhalve een gemotiveerde doublé, waarmede W. zich in gedachten al big maakte. W. moest uitkomen en deed dit natuurlijk met R.v., waarmede hij zeker wist, dat in die kleur niet meer dan 2 slagen achter elkaar konden worden gemaakt. Zuid nam in eigen hand met R.h. en vervolgde met troefheer, waarbij, door het bijspelen van een kleine R. door O, de zeer slechte verdeeling van de troeven bleek. W. veroorloofde zich te glimlachen en stelde voor het spel maar voor 1 down te geven, omdat hij toch altijd 2 troeven zou maken. Zuid gaf zich echter niet zoo gauw gewonnen en antwoordde W., dat hij het spel zou win nen, als de hand van W. maar een „hypocrité" was en wel op de volgende wijze: West. Noord. Oost. Zuid. 1. R.v. R.7. R.2. R.h. 2. H.4. H.3. R.3. H.h. 3. R.10. R.a. R.5. R.4. 4. K.3. K.a. K.6. K.4. 5. K.5. K.2. K.b. H.2. 6. R.b. H.7. R.6. R.8. 7. K.10. K.7. K.9. H.6. 8. S.2. S.b. S.4. S.5. 9. S.3. S.v. S.6. S.7. 10. S.10. S.h. S.8. S.a. 11. H.9.! W. moet deze slag natuurlijk nemen, maar heeft dan niets anders dan troef om terug te spelen, zoodat hij naar de vork h.-lO. in de hand van Z. moet spelen en deze de beide laatste slagen maakt. Het maken van dit contract is alleen een gevolg van de 4-3-3-3 verdeeling van W., om dat Z. nu in de gelegenheid is alle bijkleuren 3 maal te spelen en de iegen hand daardoor in de troefkleur te korten, zoodat hij niet meer troeven overhoudt dan de tegenspeler. Bij elke andere verdeeling van de hand van W. is het spel onmogelijk te maken, omdat dan één van de bijkleuren de derde maal kan worden getroefd of overgetroefd, waarna toch altijd nog een troefslag moet worden afge geven. en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 cf. Doos 20 ct. Is het noodig erop te wijzen, hoe Uw cor respondentie de kennis van land en volk in den vreemde bevordert, hoe U zelf veel over andere landen te weten komt en hoe U Uw talen onderhoudt? Niet steeds bljjft het bij correspondentie. Vele leden zenden elkaar tijdschriften, sommigen postzegels, ansichten, boeken enz., terwijl heel dikwijls een bezoek aan het vreemde land het gevolg is van de aangeknoopte vriendschap. En de kosten van het lidmaatschap? Be reidt U op een groote verrassing voor. Met in begrip van de ledenlijst en de clubkrant be taalt U maar 3 sh. per jaar. Wie meer over deze club wenscht te weten wende zich tot mejuffrouw A. J. M. Dekker. Winterlaan 3, Heemstede, tel. 29251, of tot den Heer E. Bouwmeester, Dr. D. Bakkerlaan 70, Bloemendaal. Aangekomen van Ipswich met bestemming Harlingen het Ned. motorschip „Velocitas".

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7