D n. Helders ontwikkeling Defensie-Begrooting goedgekeurd ABDIJSIROOP DE WEEKt tijdens de crisisjaren V isscherij Eerste Kamer. De minister is bereid te gaan tot de grens van het financieel mogelijke, maar ook niet verder Waarom hoest Ge zoo? AKKER' S verstèrkte Uit het politierapport Stoomvaartberichten Onze stad ondervindt niet zoo den invloed en de gevolgen van de crisis als andere steden in ons land. Uit de meer of minder eigenaardige lyn, waarlangs de ontwikkeling van bepaalde steden of dorpen zich beweegt, valt met een zekere nauwkeurigheid af te leiden, hoe de naaste toekomst de verdere ontwikkeling dier gemeente verwacht kan worden. Het is daarom, nu het dieptepunt van de crisis in Nederland toch wel gepasseerd is en wij in den aanvang staan van betere tijden van belang om na te gaan, hoe onze stad zich tijdens de jaren 1930—1936 heeft ont plooid in vergelijking met het overige deel van Nederland. In dit tijdvak nam de bevolking van het land toe met 8.2 die van Noord-Holland met 8.8 Deze vermeerdering is niet over steden en dorpen gelijk verdeeld. Er is een voortdurende „trek" naar de grootste bevol kingscentra, waartegenover dus in kleinere steden en op het platteland een veel gerin gere toename of zelfs een afname van de be volking moet staan. Aan den trek naar de steden nemen de vrouwen in nog meerdere mate deel dan de mannen. Ook voor deze laatsten bieden handel en industrie in de ste den meer arbeidsmogelijkheden dan velen van hen op het platteland voor zich aanwezig zien. Maar voor de vrouwen is het verschil nog grooter. Tegenover een zeer beperkt ar beidsveld in de dorpen staan de steden met hun kantoren, confectie- en modemagazijnen, ziekenhuizen, lunchrooms, fabrieken en hun grootere vraag naar dienstboden. Bovendien oefent ook de meerdere bewegingsvrijheid in de stad op tal van vrouwen een aantrekkings kracht te meer uit. Als gevolg van dit alles zien wij op het platteland gewoonlijk een mannen-overschot, d.w.z. dat er méér mannen wonen dan vrouwen. De steden hebben, voor zoover er geen bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, in den regel een vrouwenover schot. Tijdens de crisisperiode waren de arbeids mogelijkheden in de steden sterk ingeschrom- peld. Economisch bezien zijn er in een tijd perk van massale werkloosheid dan ook geen voldoende motieven voor een trek naar de stad aanwezig. Toch is deze verschuiving in Nederland ook in het besproken tijdperk niet onderbroken. Zoowel de hoop op werk in de stad, zij het dan ook, dat deze hoop veelal ongegrond bleek als de over het algemeen hoogere steunregelingen in de steden vormen daarvan de verklaring. Dat de hoogere steun- uitkeeringen in de steden geen uitvloeisel zijn van royaliteit, doch een noodzakelijk gevolg van duurderen levensstandaard, zien de „trek kers" over het hoofd. Geen vrouwen-overschot. Op den regel, dat steden een vrouwen-over schot hebben, maakt Den Helder een uitzon dering.. De marine-bevolking veroorzaakte en veroorzaakt nog steeds een vrij groot man nen-overschot, maar niettemin toont de ont wikkeling van Den Helder's bevolkingscijfer wel de algemeene tendenz, zich hier nog niet uitend in een groeiend vrouwen-overschot, doch in een slinkend mannen-overschot. Bij den aanvang van het besproken tijdvak ston den tegenover 1000 mannen slechts 921 vrou wen ingeschreven; deze verhouding is gelei delijk en regelmatig veranderd tot 1000 man nen tegenover 947 vrouwen. In totaal steeg de mannengroep met met 19.1 de vrouwengroep met 22.4 de geheele bevolking met 20.7 Deze toename steekt dus ver uit boven de ge middelden van het rijk en de provincie, wat tot zeer gunstige gevolgen kan lei den. Het bevolkings-surplus immers schept meerdere behoeften, die bevredigd moeten worden. (Bouwnijverheid, nering, distributie-bedrijven). Van een opleving zal een gegroeide bevolking méér kunnen profiteeren dan een, die teruggang te boeken had. Daar immers volgen, ook zonder crisisinvloed, geringere behoeften, geringere consumptie, inperking van het distributie-aparaat. De bevolkingstoename. Ontleedt men den groei eener gemeente, dan blijkt deze uit twee factoren te kunnen ontstaan: er kunnen meer menschen geboren worden dan er overlijden (geboorte-over schot) en er kunnen zich meer nieuwe inwo ners vestigen dan er naar elders vertrekken (vestigings-overschot). Het ligt voor de hand, dat het met een gemeente, waar geen ge boorte-overschot zou zijn, al heel bedenkelijk gesteld zou zijn. Niet alleen omdat een ge meente, waar meer menschen overlijden dan er geboren worden, tenslotte zou kunnen uit sterven, maar ook, omdat dit zou kunnen wijzen op zedelijke of hygiënische toestanden en verhoudingen, die weinig toejuiching zou den verdienen. Hoe dit ook zij, Den Helder heeft elk jaar een flink geboorte-overschot. Gunstig geboorte-cijfer. Over de jaren 19301936 was het gemid deld geboorte-cijfer voor Nederland 21.2, d.w.z. dat er jaarlijks per 1000 inwoners 21.2 geboorten voorkwamen. In Den Helder be droeg het geboorte-cijfer gemiddeld 23.6, het geen dus vrij ver boven het rijksgemiddelde uitkomt. Bovendien was het sterfte-cijfer in Den Helder laag, hetgeen als een gunstige omstandigheid valt aan te merken. Voor Ne derland bedroeg het sterfte-cijfer over de be sproken jaren gemiddeld 8.9 per 1000, voor onze stad slechts 8.2. Naast het geboorte-overschot heeft ook een aanzienlijk vestigings-overschot aan den groei van Helder's bevolking bijge dragen. Het jaarlijksche vertrek bedroeg over het besproken tijdvak 10.5 de vestiging echter 12.2 zoodat de stad een jaarlijksch vestigings-overschot van gemiddeld 1.7 kon boeken. De financieele verhoudingen. Op de financieele verhoudingen onder onze burgerij heeft de crisis lang niet dien ver woestenden invloed gehad, die in tal van an dere steden en dorpen waargenomen kan worden. Bij den aanvang van de crisisjaren was 24.1 van de Nederlanders in de rijks inkomstenbelasting aangeslagen. In Den Hel der was dit percentage 29.8, hetgeen dus wijst op een meer algemeenen welstand. Volgens de laatst bekende officieele gegevens is het aantal aangeslagenen in Den Helder terug geloopen tot 27.9 in het geheele land even wel tot 17.4 Elders heeft dus een veel grooter deel van de oorspronkelijke belasting plichtigen hun inkomen tot beneden de be lastinggrens zien dalen dan in onze stad het geval is geweest.' Ook het totale jaar-inkomen van alle aangeslagenen tezamen heeft zich bijna geheel kunnen handhaven; het daalde van 17% miljoen slechts tot 17%. miljoen gulden. Totaal vermogen 18 millioen gulden. Vermogende inwoners telde Den Helder in mindere mate dan er gemiddeld in het ge heele land waren. Aanvankelijk was het per centage aangeslagenen in de vermogensbe lasting voor geheel Nederland 2.5 hetgeen daalde tot 2.2 In onze stad was en bleef het percentage 1.3 Het gemiddeld bezit van eiken aangeslagene daalde van 44 tot 39 duizend, terwijl het totale vermogen van alle aangeslagenen in onze stad oorspronkelijk ruim 17, later 18% miljoen gulden bedroeg. In de zitting van de gisteren bijeenge komen Eerste Kamer is voortgezet de be handeling van hoofdstuk VIII der Rijks- begrooting 1937, departement van Defensie. De heer Van'Embden (v.d.) constateert, dat overal de bewapening sterk toeneemt Ne derland doet daaraan mee. De koortsthermo meter loopt nog steeds op. Wie zich hiertegen verzet, roeit tegen den stroom op. We moeten achterstand inhalen, wordt gezegd. Maar doen we dat wel als we niet weten, in hoe groote mate de bewapening van anderen toeneemt Het is alsof men bij een hardloopwedstrijd alleen maar naar den eigen man kijkt en con stateert, dat hij steeds harder gaat loopen. Maar men let niet op de anderen en of deze misschien nog harder loopen en den eigen man ver vooruit zijn. Men dringt nu ook hier op verdere uitbrei ding der defensie aan in verband met het ge leidelijk herstel van den financieelen toestand. De financieele toestand echter is nog zeer be roerd, maar koortslijders zijn nu eenmaal vi sionair. Wij staan hier voor de groote zwakte van het individueele bewapeningsstelsel. Op de basis van collectieve veiligheid is dit te vermijden en behoeft men ook niet den onvruachtbaren weg van den bewapenings- wedijver te blijven volgen. Gezien de geringe diepte van ons land kan onze luchtmacht nooit sterk genoeg zijn. Voelt zelfs een land als Frankrijk, dat milliarden voor zijn bewapening uitgeeft, zich zoo veilig In de namiddagvergadering zet de heer Van Embden (V.D.) zijn rede voort. De formeele organisatie der collectieve vei ligheid wordt meer en meer een kwestie van actueele politiek. In Engeland is het de spil, waarom de discussie draait, ook nu bij het aanvragen van 400 millioen pond nieuwe cre- dieten voor defensie-doeleinden. Minister Colijn: Was het maar 400 mil lioen. Het is 1500 millioen pond sterling, waar van 400 millioen pond aan leeningen. De heer DeSavornin Lohmanis van meening, dat de collectieve veiligheid van den Volkenbond, die de heer Van Embden heeft bepleit, binnenkort geheel waardeloos zal zijn. Hij begrijpt daarom niet, hoe men onze defen sie in het kader van deze collectieve veiligheid kan zien. Een onbewapend Nederland kan zich niet tegen een bezetting door een vreemd leger verzetten. Juist omdat een Duitsch leger eerder door Nederland dan door de Maginot-linie zal trekken, is een bewapend Nederland een factor voor het behoud van den vrede. Spr. juicht den snellen aanleg van kazemat ten en de personeelbezetting met politietroe- pen voor de grensbewaking toe. Aanvulling van materieel is noodig: meer pantserwagen- escadrons, modern lucht-afweer- en veldge schut en nieuwe houwitsers van 10 cm enz. Versterking van de luchtmacht acht spr. het meest urgent. In het luchtwapen ligt het zwaartepunt van den modernen oorlog. Spr. is dankbaar voor de aanschaffing van 16 luchtkruisers, maar er moet veel meer gebeuren. We moeten komen tot getallen, die in de drie cijfers loopen. Tot de maatregelen, die op den duur effect sorteeren, behoort de uitbreiding van het con tingent. Spr. vindt 32.000 man waarlijk niet te veel. Daarnaast wijst spr. op de noodzakelijkheid van uitbreiding van onze vloot. De Australi sche vloot, die eenige jaren geleden nog zwak ker was dan de Indische, is nu reeds sterker. Met den heer Van Rappard is spr. het eens, dat men ten aanzien van de tech nische veroudering van „Java" en „Suma- tra" reeds aan een nieuwen kruiser toe moet zijn. De financiering. Wat de financiering betreft, geeft spr. toe, dat bij het tegenwoordige rentetype een lee ning niet aanlokkelijk is, maar spr. heeft ver trouwen in de vaderlandsliefde der beleggers, die tegen een lage rente geen bezwaar zullen maken als het gaat om zoo groote belangen als de verdediging van Indië. Als de eenvoudigste jongen persoonlijke offers moet brengen zou het toch wel erg, als wij, die het geld had den, het gevraagde offer zouden weigeren. Minster Coljjn: Komende tot de algemeene punten, zegt spr., dat het onmogelijk is, voor de eischen, waar aan onze weermacht zal moeten voldoen, een formule te vinden, die voor alle tijden onver anderlijk is. De internationale verhoudingen immers bepalen deze eischen. Veel is er veranderd. Wat kon ons de Krimoorlog schelen? Wat hadden we er mee te maken. Later werd dit heel anders, en nu dreigt er voor ons land zelf gevaar. Als men de Maginot-linie niet kan for- ceeren, zal men toch ergens naar elkaar toe moeten komen. Ten koste van alles moet voorkomen worden, dat Nederland het slagveld van Europa wordt, zooals België eeuwen lang geweest is. Misschien kan een Nederlandsch leger alleen een invaller niet tegenhouden, maar gevoegd bij het leger van een land, .dat hulp komt verleenen, kan het de schaal doen doorslaan. Uit deze overweging heeft generaal Von Moltke indertijd zijn plan gewijzigd. Deze feiten kan men niet uitwisschen. Spr. gaat na, wat er voor de begrooting zelf is gedaan. In de jaren 1936 en 1937 zijn aan onze defensie voor Nederland en Indië 86 millioen extra ijitgegeven. Er is een strategische bewaking 'vaii 'de naar het" hart van ons land voerende toegangswegen. Er is een dag en nacht werkende waarschuwings dienst aan onze grenzen. Er zijn 44 kaze matten aan onze Oost- en Zuidgrenzen op 2 na voltooid. Er zijn maatregelen genomen om in tijden van spanning buiten mobilisatie om 25.000 man in de grensstreken onder de wapenen te roepen binnen zeer korten tijd. Er is luchtafweer- en infanterie-geschut aange schaft, evenals er ander geschut en mitrai- leurs in bestelling zijn. Er is een escadron pantserwagens op gericht. Vliegtuigen en vliegtuigmitrail leurs zijn besteld, gasmaskers zijn aange schaft, en tenslotte ligt er een wetsont werp gereed bij de Tweede Kamer voor invoering van een derde herhalingsoefe ning en verlenging van den diensttijd der zeemilitie. De zeemacht. De beslissing over den bouw van vervangen de kruisers was op de begrooting van 1937 nog niet urgent. De bedoelde kruisers hebben een leeftijd van 10 a 11 jaar. Maar als men zich houdt aan den leeftijd van 16 jaar volgens het Londensche Vlootverdrag, dan be hoeft een eerste termijn voor een nieuwen kruiser pas in 1938 te worden aangevraagd. Men behoeft niet noodzakelijk op een bouw te rekenen die 5 jaar duurt. Aan de in dit opzicht geuite verlangens kan spr. niet voldoen. Het is dwaasheid, te meenen, dat Indië on aantastbaar gemaakt kan worden tegen eiken aanval. Wel kunnen we alles doen om te voor komen, dat de oorlog binnen onze grenzen komt. In ieder geval moeten we zorgen, dat de financiën van ons land gezond blijven. Voor de vloot is jaarlijks 22 23 millioen meer noodig, voor de landmacht 15 millioen, voor Indië 8 millioen, in totaal een 45 millioen per jaar. De begrooting wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 25 tegen 9 stemmen. Tegen hebben gestemd de sociaal-democraten en de heer Van Embden (vryz.-dem.). Neem toch de nieuwe versterkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest be dwingt. Akker's Abdijsiroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij gcute en chronische bronchitis, helpt heerlijk bij borst- benauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een we reld-vermaardheid hebben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest- bedwingende stof codeïne", die moet be schouwd worden als het krachtigste middel ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop verwerkt, werken als balsem op de ontsto ken slijmvliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samenstelling noemt men dan ook terecht de nieuwe verstèrkte Abdij siroop ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagde prezen» 75 ct., f 1.25, f 2.~, 3.50 p. flacon Fiets gestolen. Door eeft bewoner van de Walvischstraat werd gisteren aangifte gedaan, dat zijn rij wiel, dat hij eenigen tijd onbeheerd had laten staan, ontvreemd is. Overtreding Arbeidswet. Procesverbaal werd opgemaakt tegen een firma hier ter plaatse, die door een vreem deling arbeid heeft laten verrichten zonder vergunning. Verkeerd geparkeerd. Door verkeerd te parkeeren liep een auto bezitter gisteren in de Koningstraat een be keuring op. Geval van oplichting. De politie heeft een persoon aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, die ver dacht wordt van oplichting. Het handelt hier gelukkig niet om groote bedragen. In- en uitvoer van paling in de maand Januari 1937. Er wordt wel vaak geklaagd in de kringen der binnenvisschers, dat er nog steeds veel te veel paling in ons land wordt ingevoerd, het geen dan de oorzaak mede zou zjjn, dat er geen hooger prijs voor het product kan wor den gemaakt. Maar officieele statistieken zijn dan noodig voor de overtuiging, dat de invoer niet van die beteekenis is als men wel meent. Zoo is er in Januari van dit jaar aan paling ingevoerd 30.000 kilo tegen 56.000 kilo in 1936. De uitvoer daarentegen was in Januari 1937 13.000 kilo tegen in 1936 4000 kilo. Althans over de eerste maand van het jaar kan men dus wel tevreden zijn in dat opzicht. Stijging in de vischprijzen. Zooals we gisteren mochten vermelden, is er een lichte stijging in de vischprijzen waar te nemen, en deze heeft zich ook Vrijdag aan den afslag te IJmuiden voortgezet, zoodat de tarbot weer boven de gulden per kilo kwam en de tong juist tot ten hoogste f 1.— wist op te klimmen. Maar ook de scholprijzen liepen weer wat omhoog, vooral de zet- en kleine schol. De laatste soort noteerde weer tot ten hoogste f 20.per 50 kilo. Waarschijnlijk waren hét ontstuimige we'er en de geringe aanvoer dien dag oorzaak, dat de prijzen omhoog gingen, maar veronderstelt mag worden, dat er niet dadelijk weer een zoo groote inzinking zal plaats hebben. Schar liep b.v. weer op tot f 13.per 50 kilo, een bewijs weer, dat men ook voor deze vischsoort thans een behoorlijken prijs wil geven. Een logger had voor zijn gedeeltelijke vangst een opbrengst van ruim f 1.100. Voorjaarsharing. Er komen berichten van ruimere vangsten van waddenharing, al kan nog niet worden gezegd, dat deze al van eenige beteekenis zijn. Maar er komt schot in, en daaraan moeten we ons maar vastklampen, want de invasie zal binnenkort wel plaats hebben. De prijzen zijn nog zeer goed, maar indivi dueel zullen deze voor de visschers nog niet veel zoden aan den dijk zetten. Gelukkiger is de visscher geweest, die bij den afsluitdijk de eerste zalm in dit seizoen heeft buitgemaakt, waarvoor f 1.10 per kilo werd betaald. Het was wel niet een zoo heele groote, maar deze prijs timmert gauw aan. Ook'deze trek naar de rivieren is dus weer begonnen. Zooals algemeen bekend, keert de zalm tenslotte terug naar de plek waar eens zijn wieg stond, en zal deze in dit geval waar schijnlijk gestaan hebben in een der zijriviertjes van den Gelderschen IJsel, hoewel het ook niet is uitgesloten, dat de Rijn zijn eerste drager was. We hebben er al meer op gewezen, dat het van belang zou kunnen zijn voor de wadden- visscherij ook, indien er zalmpjes werden ge poot in de beken, die uitvloeiing hebben op den Gelderschen IJsel, want dan wordt de kans van zalmvangst in het voorjaar in de Wadden zee eveneens grooter. Misschien is het gewenscht, dat de organi saties er bij de overheid op gaan aandringen tot uitzetting van zalmpjes in die wateren over te gaan. De eerste jaren mogen daarvan dan geen voordeelen kunnen worden verwacht, maar in de toekomst zal het zeker voordeel opleveren. Stoomvaart My. Nederland. Chr. Huygens, u„ 26 Febr. te Genua. J. P. Coen, t„ 26 Febr. te Genua. Marnix v. St. Aldegonde, t„ 26 Febr. v. P' pore. Poelau Bras, u„ 26 Febr. te Genua. Poelau Laut, u„ 25 Febr. v. Belawan. Poelau Tello, t„ 26 Febr. v. Port Said Simaloer, t., 25 Febr. v. Marseille. Tajadoen, t., 26 Febr. te Londen. Kon. Ned. Stoomboot-Maatschap Agamemnon, 26 Febr. te Amsterdam. Ajax, 25 Febr. te Marseille. Aurora, 25 Febr. v. Palermo. Ganymedes, 26 Febr. te Bourgas. Bennekom, u„ 25 Febr. te Crisfobal. Bodegraven, u., 25 Febr, te Valparair Calypso, 26 Febr. te Rotterdam. Hebe, 26 Febr. v. Amsterdam. Helder, t., 23 Febr. v. Valparaiso. Hercules, 26 Febr. v. Amsterdam. Hermes, 25 Febr. te Izmir. Juno, 25 Febr, v, Messina. IN FEITEN EN FANTASIEËN Over Tooneel en Tooneelpubliek, Deze week stond o.a. in het teeken van het Tooneel en dies zullen wij te schrijven hebben over het Tooneel. Er waren 2 uitvoeringen, die in het brand punt der algemeene belangstelling stonden en wel de Vierde Abonnementsvoorstelling en de publiek-opvoering van TAVENU. Wat de eerste betreft, deze kenmerkt zich nog maar steeds in de geprononceerde deftig heid, waarbij het tenslotte een waagstuk is zich erheen te begeven, niet voorzien van vadermoorders en een jas-met-staldeuren en als vrouw-zijnde in mat-zwart (evt. zwart- mat) evening-dress. Toch zit er in die verkleedpartij iets merk waardigs, iets, wat men zou kunnen noemen: de laatste stuiptrekkingen van een eeuwen oude gewoonte, die voorschreef, dat het alleen dén geoorloofd is een kijkje in Thalia's tempel te nemen, als men omgord is met nauwe pakken, met martelende hooge-boorden en uitbollende overhemden, on. van de andere, tot stikkenstoe ingeregen en sfiamgeperste sexe, maar te zwijgen... Het is altemaal zéér deftig, en alleen maar jammer, dat die deftigheid bij het meerendeel alleen maar dik aan den buitenkant zit. Zoo mocht ik deze week het verheffend schouwspel aanschouwen, dat men een ober bij de betaling van een consumptie van 75 cent met 'n hautain gebaar en een 5 spie-fooi het bosch instuurde. Evenmin beschaafd is het te noemen, dat vele lieden nog altijd hun buren en andere bij-zittenden het nog komende reeds gaan vertellen, hetgeen voor achter- tusschen- en vóór-zitters eene duldelooze penetentie is. Het brandpunt van alle cultu- reele verheffing, het moment-suprème, waarop men de geheele dikhuidigheid van een bepaald soort publiek kan zien, is en blijft toch altijd nog de vermaarde garderobe-run, de steeple- chase naar het Rijk van Koning Roos en Zijne Vazallen, die bij deze en dergelijke aanslagen op hun domein steeds der wanhoop nabij zijn. Moeilijk kan ik mij een hartverheffender, een waardiger en een fijngevoeliger tafreel voor stellen dan deze dolle horde, abonnementers, die met fladderende corsages, en wapperende jassen gangwaarts rent om aldaar een strijd van man-tegen-vrouw te ontketenen en als eersten de deur uit te vliegen. Wil men een studie maken van den mensch bij de volle ont plooiing van zijn gezamenlijk oerinstincten, ga dan ter Casino-garderobe. Ge zoudt meenen achter de schermen van Sarrasani te zijn. Nee, dan die goeie, gezellige opvoering van Tavenu, waar ook weliswaar wild-west garde- robetje gespeeld is, doch welke schermutse lingen het aureool van deftigheid niet hadden, buiten de „high society" vielen. Het was ge zellig Donderdagavond. Daar werden vele sinaasappelen soldaat gemaakt, daar werden pinda's bij dozijnen gekraakt in de pauzes, kortom, men was kennelijk eens echt „uit gegaan" naar „de comedie", net als in den tijd van Justus van Maurik. Maar hartelijk en tevreden al die menschen. Iets, wat ze niet onder stoelen en banken gestoken hebben. Integendeel, ze klapten hard, on-deftig hard én Ze zeiden eerljjk: „Wat is dat mooi" in tegenstelling mét het Abon- nementspubliek, dat altijd de allure aan neemt, dat het 't „ergens anders" nog veel en veel mooier gezien heeft. Wat aan de Duit- schers doet denken, die „bei uns" ook alles mooier hebben. Dit alles zal wel alleen te verklaren zrjn uit het feit dat de Abonnementer voor zijn kaartje één gulden plus rechten betaalt en de andere slechts 35 centen, waarin zich de rechten reeds bevinden. Waaruit bewezen is, dat tooneel-appreciatie een kwestie van financieele welvaart is. Tot slot een vroolijk voorval op de vergade ring der Nationaal Herstellers, Donderdag avond in het Huis der Kegelen gehouden. Daar sprak tot de kleine schare dr. Feuilletau de Bruyn over Het Plan van den Arbeid en toen alles achter den rug was en er lang en breed gesproken was over flitsen, en allen bij het betöog geknikt hadden, dat ze het snapten en de heer Uithol den geachten spr. gedankt had en het einde in zicht was, toen... toen stond er een Noordhollandsche heereboer op en vroeg met verheffing van stem: „Enne meneer Dijt... vertel Uwé me nou ereis, assik as boer me nuchtere kalvére nou op 't laaand mö zette, en kortom een heel agrarisch relaas. De geachte spr. werd eerst rood, toen wit en schoot vervolgens in den lach. Niet aangenaam voor dr. Feuilletau de Bruyn om na 3 uur vergaderen uitgemaakt te worden voor Ir. Dijt en daarna de weten schap mee naar huis te nemen dat niet iedereen zijn toch heldere beschouwing ge snapt had. Mars, 26 Febr. te Hamburg. Odysseus, 25 Febr. v. Vigo. Oranje Nassau, 25 Febr. v. Madeira. Orestes, 25 Febr. v. Piraeus. Orion, 26 Febr. te Kopenhagen. Rhea, 26 Febr. te Genua. Saturnus, 26 Febr. v. Amsterdam. Ulysses, 26 Febr. 25 mijl W. v. Ouessant. Van Rensselaer, 25 Febr. v. Madeiro. Trajanus, 24 Febr. te San Juan de Porto Rico. Triton, 25 Febr. v. Barcelona. HollandAmerika Ljjn. Bilderdijk, 24 Febr. 270 m. Z.W. v. Valentia. Blommersdijk, 25 Febr. 400 m. W. v. Land's Breedijk, 23 Febr. v. New Orieans. Damsterdijk, pass. 25 Febr. Lizard. Maasdam, 24 Febr. v. New-York. Rotterdam, 24 Febr. te Valparaiso. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, u„ 26 Febr. te Sabang. Indrapoera, t„ 26 Febr. v. Port Said. Kertosono, t„ pass. 25 Febr. Finisterre. Kota Pinang, u„ 26 Febr. v. Port Said. Palembang, u„ pass. 26 Febr. Gibraltar. Stoomvaart My. Oceaan. Agamemnon, 26 Febr. v. Hongkong. Eurybates, pass. 26 Febr. Dungeness. Medon, 26 Febr. v. Port Said. Menetheus, pass. 26 Febr. Gibraltar. Philoctetes, 25 Febr. te Suez. Polyphemus, pass. 25 Febr. Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, 26 Febr. v. Amsterdam. Eemland, t„ 25 Febr. v. Santos. Waterland, 25 Febr. v. Amsterdam. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 26 Febr. te Alexandrië. HollandAfrika Lijn. Heemskerk, u„ 26 Febr. te Beira. Jagersfontein, u., 26 Febr. v. Durban.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9