Stadsnieuws Abonneert U op dit blad Hu Een kwart eeuw gewijd aan de jeugd Propaganda-Feestavond Vrijzinnig-Democratische Vrouwenclub Brand Waar gaan we heen? Feuilleton Dinsdag 2 Maart 1937 Gemeenteraad Heldersche Courant Tweede Blad Feestavond „De Jutter" in de 2e Goversdwarsstr- Licht op voor alle voertuigen Aankomst Indische-mail Het uitbaggeren van het Heldersche Kanaal Burgerlijke Stand van Den Helder IS HET RAADSEL VAN HET ONBEWOONBARE THEA BLOEMERS Mevr. Krünen 25 jaar directrice der Fröbelschool aan de Laan. Gehu, digd door Gemeente- stuur. en Schoolbe- Glsteren was het de dag, dat Mevr. Krijnen, directrice van de Nutsbewaar- school aan de Laan, het feit herdacht, dat zij voor 25 jaar in dienst trad van' het Fröbelonderwijs, en van welke periode zij niet minder dan 24 jaar gaf aan de school aan de Laan. Wij meenen, dat het niet noodzakelijk is de vele verdiensten van deze paedagoge van 't goede soort in den breede op deze plaats te releveeren; wel willen wij ons aansluiten bij de wel zeer waardeerende woorden, die gistermiddag gesproken zijn: dat Mevrouw Krijnen nog vele jaren haar werk zal kunnen voort zetten. Aan den schoolmuur in de Laan hing een vlag te wapperen, hetgeen een feestelijken aanblik opleverde, maar feestelijker nog was het met het interieur der onderwijsinrichting gesteld. Het groote lokaal was rijkelijk ge drapeerd met vlaggendoek, bloemen, palmen en andere ornamenten, terwijl voorts een aar dig aangekleede tafel wachtte op het oogen- blik, dat de jubilaresse er aan zou gaan zitten. Er waren, en wie zou het anders gedacht hebben, tal van belangstellenden, zoowel heeren als dames en het was allen aan te zien, dat deze jubileumsviering door hen met een groote mate van spontaniteit verricht werd. Te half vier arriveerde mevr. Krijnen, aan den arm van den hoogbejaarden heer A. J. de Jongh, den secretaris van de vereeniging, en in gezelschap van haar vader en echtgenoot. Nadat het gezelschap gezeten is, wordt allereerst het woord gevoerd door den voor zitter der vereeniging, den heer S. Jaring. De heer Jaring. Deze heet mevr. Krijnen met haar familie hartelijk welkom, en voorts burgemeester Rit meester (die zoowel als hoofd der gemeente aanwezig is, als voorzitter van het depart. Den Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen), wethouder Smits, loco-secretaris Wes- sel, de commissie van toezicht op het L.O., de directrice van de Fröbelschool aan de Hoog straat, het oud-bestuurslid, mevr. Kasteleyn, en voorts alle overige vertegenwoordigers van vereenigingen. Zich vervolgens tot mevr. Krijnen richtend, releveert spr. het feit dat zij thans 25 jaar in dienst van het Fröbelonderwijs staat, en daar van na aanvankelijk één jaar in Aalten ge- Werkt te hebben, naar Den Helder kwam. Daar was een plaats vacant, de plaats, die door haar op zulk een buitengewone wijze in genomen werd De heer Jaring geeft in groote trekken de wijzigingen aan, welke het onderwijs had te doorstaan. Wijzigingen, zoowel ten goede als ten kwade en ook de jubilaresse heeft terdege met de vele ups and downs kennis gemaakt. Van het vele goede wordt o.a. genoemd de eindelijk verkregen gemeentelijke subsidie, een groote vooruitgang, en voorts de hulp voor de directrice van eenige assistenten. Spr. roemt de verdiensten van Mevr. Krijnen ten zeerste: haar werklust en groote mate van accuratesse zijn van algemeene bekendheid en zoowel' bij de jeugd als de ouders geniet zij een buitengewone waardeering. Het is den heer Jaring dan ook een genoe gen te kunen mededeelen, dat zoowel het be stuur als de commissie van beheer hopen, dat mevr. Krijnen nog geruimen tijd haar functie zal mogen vervullen. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER UITRUSTINGEN VOOR DE TROPEN Witte Costumes 6.50-8.50-10.50 Vraagt prijscourant. ov^rhanai 1Jierop vol&end applaus verstomd is, benevon Spr' mevr' KriJnen bloemstuk benevens een zilveren roomstel. De burgemeester. Het is vervolgens burgemeester Ritmeester, vT„ /nJkort woord van hulde ten aanzien van de directrice spreekt. ..A1I®r®erst spreekt hij er zijn voldoening over dat ïuen waardeerende woorden heeft riiirf suhs|die. Doch het Gemeentebestuur is J subsidie. Doch het Gemeentebestuur is besteedtdit ëe'd goed' heel Soed. 150 Kinderen staan momenteel onder mevr. Krijnen, aldus de burgemeester, en men zou zich kunnen afvragen, hoe groot zal het getal zijn, dat in al die jaren er onder heeft gestaan Hiervan kan ue jubilaresse echter zeker zijn; van de waardeering, zoowel van ouders als de jeugd. Hij wijst op het groote belang van deze onderwijsinrichtingen, een belang ook uit een huishoudelijk oogpunt. Gelukkig kan men zich prijzen dat het geen „bewaarscholen" meer zrjn, integendeel, er gaat een zeer groote opvoedende kracht van uit, iets wat op den duur zeker in nog grooter mate gewaardeerd moet worden door het Rijk. Spr. wijst dan op het moeilijke van de func tie: het bijbrengen van stof aan leerlingen, die de eerste vorming nog moeten ontvangen. Het is heel zwaar, daar men ook gedeeltelik de moeder heeft te vervangen. Mevr. Krijnen heeft altijd dit werk gedaan met liefde en zij gaf haar geheele persoon. In dit verband ontvangt zij den dank van het Gemeentebestuur, dat haar werk op zeer hoogen prijs stelt en hoopt, dat onder haar leiding de school nog jaren moge groeien en bloeien Waardeerend woord van Mevr. Grunwald. Als lid van het Dag. Bestuur en mede na mens de 3 bestuurderessen, spreekt vervolgens mevr. GrunwaldPoppers. Zij was het, bij wie de directrice zich het eerst presenteerde en ook na dien tijd heeft men elkaar wel heel goed leeren kennen. Aanvankelijk meende de spr. dat de nieuwe kracht wel wat te jong was, doch reeds bij de eerste proefles bleek, dat dit geen bezwaar zou zijn. Mevr. Grunwald roemt de werkwijze van Mevr. Krijnen, haar tact, die iedere wrijving, met name tusschen school en ouders uitsloot. Ook financieel was zij een niet te missen kracht, terwijl voorts de localen en de leer middelen blijvend in prima conditie gehouden werden. Spr. overhandigt dan een zilveren kaas schaaf als persoonlijk aandenken der 3 be stuurderessen. Het zijn hierna nog Mevr. Moree en de direc trice der Fröbelschool aan de Vischmarkt, mej. van Voorne, die het woord voeren en dat in zeer hartelijke bewoordingen, en hun wen- schen met bloemen gepaard doen gaan. Ten slotte werd de plechtigheid besloten met een woord van dank door de jubilaresse, voor wie dit alles een verrassing was, daar men haar tot het laatste moment hiervan onkundig ge laten heeft. Men bleef nog eenigeri tijd hierna gezellig bijeen onder het genot van een kopje thee en eenige ververschingen. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dins dag 2 Maart, des namiddags 2 uur. Benoeming onderwijzer School 5. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School no. 5 (vacature J. L. H. J. Westenberg). Voorgedragen worden: 1. A. den Broeder, onderwijzer te Anna Paulowna; 2. W. F. Louwrier, tijdelijk onderwijzer wachtgelder te Den Helder; 3. P. Lugtig, onderwijzer te Beemster. Benoeming onderwijzer School 10. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School no. 10 (vacature J. Schlah- milch). Voorgedragen worden: 1. W. F. Louwrier, tijdelijk onderwijzer wachtgelder te Den Helder; 2. P. Lugtig, onderwijzer te Beemster; 3. H. G. Noor, onderwijzer te Nieuwe Schans. Het voorstel, opgenomen onder volgno. IX der agenda, bijlage 19 (voorstel tot aanschaf fen van boekjes t. b. v. Groen van Prinsterer- school), wordt van de agenda afgevoerd. Viering 2-jarig bestaan. Gisteravond heeft in Musis Sacrum plaats gehad de propaganda-feestavond van de Vrijzinnig Democratische Vrou wenclub, de organisatie, die thans haar derde jaar is ingegaan. Het bleek, dat er sympathie voor het streven bestaat, ge zien althans de groote opkomst van leden en belangstellenden en voorts den buiten gewoon prettigen geest, die de bijeenkomst kenmerkte. Het was de presidente der club, Mevrouw Steenmeijer, die te kwart over acht een kort welkomstwoord sprak en daarbij wees op dat gene, wat sedert de oprichtingsvergadering bereikt is. Ook dezen avond heeft men weer zoo goed mogelijk voorbereid en men is er zoo goed. als zeker van, dat hij slagen zal. Spr. deelt mede, dat de maandelijksche vergaderingen een trouw bezoek ondervinden, hetgeen be wijst, dat er onder de leden de zoo hoog noodige animo bestaat. Mevrouw Steenmeijer heet hartelijk welkom de beide V.D. raadsleden, de heeren Meijer en Van Loo en spreekt haar spijt uit voor het helaas niet aawezig zijn van den heer en me vrouw De Boer. Ziekte van den eerste is hier van de oorzaak. Eveneens verhinderd is de heer Hoornsman. Er volgt een propagandistisch woord, waar bij spr. de hoop uitspreekt, dat op dezen avond allen, die sympathiseeren met het doel der vereeniging zich als lid zullen opgeven. Eveneens d i e categorieën, welke behooren tot de groep politiek-onverschilligen en zij, die tot nu toe niet wisten, welke richting zij hebben te kiezen. Dat er inderdaad leven in de afdeeling zit, bewijst het feit, dat het aantal leden van 21 bij de oprichting (2 jaar geleden) thans reeds tot 77 gestegen is. Het is vervolgens mevr. Van VlietWickel, die als oudste lid der kiesvereeniging en als lid van het bestuur der Club mededeelt, dat mevr. Steenmeijer zoo juist gekozen is als lid van het Hoofdbestuur. Een hartelijk applaus der aanwezigen vormt een hoorbare adhaesie aan dit besluit. Nadat door Mej. Van Hoek het „Houdt Koers" voorgedragen is, zijn het mej. A. Re- melink en de heer L. F. van Loo Jr., die res pectievelijk op piano en viool een vertolking geven van Donizetti's „Die Regimentstoch- ter". Reeds eerder mochten wij ons waardee rend uitlaten over de prestaties van dit duo en ook ditmaal bewees het iets goeds te kun nen bieden. En hierna... hierna arriveerde het duo Rovo uit Den Haag met vroolijke liedjes, moppen, en niemendalletjes, en die in een half uur de zaal door orkanen van vroolijkheid en lawijt voerden. Johnny heeft er aardig slag van zijn menschen in een minimum van tijd déér te brengen, waar hij ze hebben wil, hierin niet onverdienstelijk geassisteerd door zijn 50 Een vlot duo, dat een bijzonder succes wist te behalen. Als intermezzo werd door mej. Reme- link en den heer Van Loo nog gebracht de .Cavatine" van Raff en „Sehnsucht" van Seybold. Als laatste voor de pauze verscheen de heer D. Bosman, die mevrouw Steen meijer lof toezwaaide voor het vele werk, dat zij gedaan heeft voor de oprichting en het verdere bestaan van de Vrijz. Dem. Jongeren Org., waarvan spr. praeses is. Zoowel geldelijk als moreel steunde mevr. Steenmeijer de ver eeniging en namens de leden brengt spr. haar hiervoor zijn hartelijken dank over. In de hierna volgende pauze worden de steunbonnen aan den man gebracht en doet het strijkje, onder leiding van den heer Oos terhout zich hooren. Eveneens kregen een aantal dames de gelegenheid een rondgang te ondernemen met diverse ververschingen, ter wijl er voorts eenige liederen gezamenlijk gezongen werden, ook al weer ter stijging der algemeene feestvreugde. De heer Van Loo. Na de pauze was het de heer L. F. van Loo, die een kort woord tot de aanwezigen sprak. Deze deelde mede, dat hij tot zijn grooten spijt de plaats moest vervullen van wethou der De Boer, welke nog steeds niet in staat is zijn werkzaamheden te hervatten. Voor ge meente en partij hoopt de heer Van Loo, dat hij deze weder spoedig moge gaan vervullen, daar men zijn kracht niet missen kan. Woor den, die met een spontaan applaus onder streept worden. Vervolgens zegt spr., dat het noodig was de V.D. geest ook bij de vrouwen wakker te schudden en hierin is men thans geslaagd. De vrouwen steunen de partij en maken er een uitstekende reclame voor. Hij brengt voorts in herinnering, dat het hier gaat, bo ven alles, voor het behoud der democratie. De vaderen hebben jaren gevochten voor de vrij heid van het land en het is thans zaak deze vrijheid te behouden. En men is vast beslo ten hiervoor te blijven strijden, te strijden tegen iedere soort dictatuur, of deze ook van uiterst links of uiterst rechts moge komen. Hulde brengt de heer Van Loo aan de actieve presidente der club, mevr. Steenmeijer. Zij is de ware strijdster voor de vrouwenbeweging en tevens voor de jongeren en het is met zeer veel genoegen, dat hij het besluit van het Hoofdbestuur vernomen heeft. Met het advies, zooveel mogelijk leden te winnen, en het aanbieden van een bloemstuk aan de presidente, besluit de heer Van Loo zijn toespraak. En zoo voltrok zich deze avond verscheidene dames en heeren gaven nog hun krachten aan het verdere programma, o.a. nog eens het duo Rovo, de prijzen op de steun bonnen werden uitgereikt en voorts was het een geanimeerd bal, dat de vele aanwezigen nog geruimen tijd in feestelijke stemming bijeenhield. Een jonge vereeniging, die haar 2-jarig be staan op alleszins geslaagde wijze gevierd heeft. In ons verslag van den feestavond der wandelsportvereeniging „De Jutter" staat ge schreven, dat de piano-begeleiding van het „tap-gedeelte" bepaald onvoldoende genoemd moest worden. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit natuurlijk niet slaat op den Musis- pianist, die genoemde begeleiding niet ver- verzorgde. Terwijl de bewoonster afwezig was, brandde de achterkamer van haar woning uit. Gisteren, omstreeks kwart voor zes, werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de 2e Goversdwarsstraat, in het perceel no. 11 van genoemde straat, waarvan de bewoon ster, de weduwe Timmermans, op dat moment afwezig was. De brand werd door omwonenden waarge nomen; terwijl de politie gewaarschuwd werd, verschaften die zich toegang tot het huisje. De brand bleek ontstaan te zijn in de achter kamer, welke in lichter laaie stond. De buren pakten flink aan en middels een slang op de waterleiding werd het vuur, dat nog niet ge heel tot de andere vertrekken was doorge drongen, bestreden. Het mocht inderdaad gelukken, den brand meester te worden, want toen de brandspuit arriveerde, behoefde deze geen water meer te geven. Op dit uur van den dag, waarop velen zich van hun werk naar huis begaven, trok het gebeuren groote belangstelling, ook al omdat het hier een volksrijke buurt is. De commis saris van politie, de heer A. J. v. d. Hoeven, en de hoofdinspecteur van politie, de heer K. Helder, waren mede aanwezig. De oorzaak van den brand moet waarschijnlijk gezocht worden in de omstandigheid, dat de kachel te hard opgestookt was en dat een licht ont brandbaar voorwerp in de nabijheid van de Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Woensdag 3 Maart. Casino, 8 u. Concert. Sted. Muziekcorps. Dinsdag 2 Mrt. 18.10 uur, kachel vlam gevat moet hebben. Zooals ge zegd, de weduwe Timmermans was niet thuis ten tijde, dat het vuur een groot gedeelte van haar huisraad verteerde. Zij werd door de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Om ongeveer half zeven keerde de rust in de nauwe Goversdwarsstraat en omgeving weer. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 2 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „Indrapoera", zal morgen (Woensdag 3 Maart) om 14.05 te Den Haag H.S.M. arriveeren. Gisteren z(jn de werkzaamheden begonnen. Zooals men weet, heeft het Gemeentebestuur destijds besloten om 2 vrij groote werken in werkverschaffing te doen uitvoeren, n.1. het uitbaggeren van het Heldersche Kanaal en het vergrooten van de Algemeene Begraaf plaats. Gisteren is men met het eerste werk begonnen. Des morgens verschenen een aantal diepe, lange schuiten in het Kanaal, welke tot voor het Raadhuis „geboomd" werden. Hier werd met het baggeren begonnen. Er bestond al dadelijk groote belangstelling voor het karwei. Nieuwsgierig bleven den heelen dag groep jes menschen staan, om te zien, hoe de man nen, ongeveer een twintig in getal, lange stokken, aan het eene einde waarvan zich een schepnet bevindt, in de modderige sub stantie, welke de bodem van dit kanaal zoo'n beruchte reputatie en slechten reuk gegeven hebben, staken om vervolgens den onwelrie- kenden inhoud in de ruimen van het schip te storten. Het is uiteraard geen bijzonder aan genaam werkje, waarbij nog komt, dat, al kijkende, een concessie aan de reukorganen gedaan moet worden, maar toch geeft deze uitbaggerij een beeld van ongewone bedrij vigheid in het Heldersche Kanaal en was de belangstelling ervoor niet gering. van 1 Maart 1937. GETROUWD: H. Petter en E. Fels. BEVALLEN. C. de Grootde Zeeuw, z. A. Schager—Broekhuizen, d. T. Kruizede Graaf, d. OVERLEDEN: J. van HooijdonkManuel4 71 jaar. A. Kater, (m), 82 jaar, J. Siesling— Bontes, 45 jaar. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER, Van 23 Februari2 Maart '37, Nieuwe Zaken: Den Helder: P. Meijer, Spoorstraat 21, banketbakker. Wijzigingen: Den Helder: H. G. Breeuwer, Keizerstraat 44; fil. ge* vestigd te Den Helder, Keizerstraat 47. Opheffingen Den Helder: Handelsondern. „De Propeller", Loodsgracht 72, verkoopkantoor van barometers, etc. Naar het Engclsch bewerkt door 31) „En ik ben blij, dat u binnen kon," ver klaarde Ann Miller. Anita King liet zich op een stoel neer vallen. „Ik zou niet geweten hebben wat ik begin nen moest, als ik buiten had moeten blijven", hernam ze. „Ik ben zoo ontzettend bang voor onweer! Uw broer zal me wel vrééselljk ge vonden hebben, want ik heb aldoor maar zit ten beven, en met dien verschrikkelijken don derslag gaf ik gewoon een gil Julian bracht haar een kop thee, en toen ze naar hem op zag, trok hem weer de ge lijkenis met Jenny: even scherpe trekken, de bruine oogen dicht, bij elkaar, dezelfde dunne lippen. Maar hield hij zichzelf voor het was een gelijkenis van type, honderden vrou wen van dat mode type waren zooeen type, dat hij niet kon uitstaan. „Mijnheer Miller was zóó vriendelijk praatte Anita King voort, „hij heeft me nog hierheen gebracht ook, maar hij wou niet mee naar binnen komenZij ratelde aan n stuk door over den heer Bronson, waar ze zoo ontzettend prettig gelogeerd had, en over het paviljoen, waarheen ze nu terug zou kee- ren, want het dak was gerepateerd en wéér over mijnheer Bronson, tot deze in eigen per soon verscheen om haar te halen. Toen Amabel miss Miller naar haar nieuwe kamer bracht, zei de gast, dat ze het een heel prettige kamer vond, maar dat mevrouw Grey voor haar die nieuwe schikking niet had hoeven te maken. Ze had het den vorigen avond volkomen naar haar zin gehad. „Katten kunnen evengoed onder het ééne raam komen vechten als onder het andere", besloot ze lachend. Amabel ging nog even naar de zitkamer terug. Julian stond voor den haard, klaar blijkelijk diep in gedachten. Toen ze de deur achter zich had dicht gedaan, begon hij: „Heb je gehoord wat mevrouw King zei, dat Miller haar hierheen had gebracht, maar niet binnen wou komen? Het was natuurlijk alleen een voorwendsel om weer om het huis te sluipen." „Zoolang jij hier bent, mag hij sluipen zoo veel hij wil", was het wederwoord. „Je bent warempel al even erg als Ellen, Julian. Die doet ook niets liever dan op dien armen man hakken. Vanmiddag vertelde ze honderduit, dat mijnheer Miller gisteren een spoorboekje kocht, en zei, dat hij naar Maxton ging, en later let wel, nu komt de klap op den vuurpeil werd hij vóór Queen's Hotel in Ledlington gezien! Diep verdorven, hè? En om de maat van zrjn schanddaden vol te maken: toen hij Bronson zag, vluchtte hij naar bin nen. Als dat nu niet de beroemde vloek ^van een schuldig geweten is, weet ik het niet." „Wat voerde Bronson in Ledlington uit?" ','üat kan ik je tot mijn spijt niet vertellen. Volgens Ellen zat hij in een Rolls Royce." „Nog meer drama's in Ledlington?" lachte Julian. „O ja, mevrouw King had boodschappen gedaan, dat schijnt Ellen immoreel te vinden, in verband met de trage betalingen aan haar vriendin Eliza." Amabel's toon werd opeens weer ernstig. „Julian," zei ze, „ben je echt van plan in die kamer te gaan slapen?" „Slapen weet ik niet, ik ga er in ieder ge val den nacht doorbrengen. Waarom?" „Omdat ik liever had, dat je het niet deed. Ik wou maar, dat je naar je oude kamer ging. Toe, lach nu niet, Julian, ik meen het echt." Julian lachte niet meer. „Vind je het voor mij te riskant, terwijl het voor jou niet hinderde?" wilde hij weten. Amabel's stem trilde zenuwachtig. Van nacht, Julian, het was zóó verschrikkelijk... ik ben vroeger nooit werkelijk bang ge weest..." Haar kleur veranderde, terwijl ze sprak, haar oogen waren wijd open, star. Julian deed onwillekeurig een stap vooruit. Die angstige, smeekende blik sprak tot hem, zooals nog niets tot hem gesproken had. „Amabel," klonk het heesch, „Amabel, lieveling..." Zijn zachte stem trilde. Hij legde de handen op haar schouders en sprak door, snel ade mend: „Amy, ik kan niet hebben, dat je zoo kijkt. Je weet, hoe het met mij gesteld is en ik geloof, dat je ook van mij houdt... ik kan er me niet in vergissen. Laten we trouwen en den heelen boel hier laten voor wat het is. We..." „Julian, Julian, kwam Amabel's antwoord, heel zacht. Haar oogen sloten zich en hij voelde hoe ze beefde. Een seconde later waren zijn armen om haar heen en ze kusten elkaar een lange kus, zoet van herinneringen en hoop. Stil was het oude huis. In beiden was dat ondefineerbare, huiverend-ontroerde gevoel van terugkeer. Lange jaren van eenzame dagen; en nu, aan het einde, deze thuiskomst? Langen tijd spraken ze geen van tweeën. Het volmaakte oogenblik was genoeg HOOFDSTUK XXIX. Het was laat, toen Amabel naar haar ka mer ging. Er was zooveel te bepraten na die lange oogenblikken van zwijgen. Julian drong er op aan, dat ze den volgenden dag het huis zou verlaten en bij de Berkeley's intrekken en dat ze de week daarop zouden trouwen. „Dat is te vlug," had ze gezegd. „Ik moet eerst nog naar Daphne schrijven, en... toe, kflk niet zoo, ik voel echt een plicht tegen over George, buiten die tweehonderd pond nog." „Maar liefste" was Julian's antwoord, „moeten we dan een half jaar verloofd blijven of moeten we de wittebroodsweken doorbren gen met jacht op spoken?" „Dat bedoel ik niet", weerde ze af, „en ik wil ook niet koppig of eigenwijs zijn. Als jij George die tweehonderd pond wilt teruggeven, goed... maar ik kan niet zoo maar wegloopen, met het gevolg dat de praatjes tienmaal zoo erg worden." „Over dat geld hoeven we in ieder geval niet meer te praten, zeg nu maar op: wan neer trouwen we? Ik zou morgen mijn neef Charles le Musurier, het opperhoofd van de recherche, een bezoek brengen. Ga je mee naar de stad? Dan koopen we gelijk een verlovingsring en zorgen voor een huwelijks vergunning." „Wat ben je nog een onstuimige jongen! Maar ik kan morgen heusch niet mee, miss Miller is er nog nee stil ik kan best een kalmen dag gebruiken om aan Daphne en aan Agaath te schrijven. Als je morgen terug bent, zal ik je een datum voorstellen." Toen Amabel naar haar kamer was, blok keerde Julian het gangetje met opeengesta pelde leunstoelen. Hij genoot bij de gedachte dat ieder, die probeerde dien kant uit te ko men, leelijk zijn schenen zou stooten, voor hij iets van de barricade merkte. De lichten in de gang deed hij uit, waarna hij de vroegere slaapkamer van Amabel opzocht. Ook hier nam hij eenige voorzorgsmaatregelen. De gangdeur deed hij niet op de knip, maar met het bureau barricadeerde hij de tusschendeur. Hij legde een zaklantaarn bij de hand en een revolver onder zijn kussen. Toen trok hij zijn schoenen uit en ging gekleed op het bed liggen, De nacht ging in volmaakte rust voorbij. Om half negen, nog vóór miss Miller zich vertoond had, vertrok luj naar de stad. De barricade was reeds opgeruimd door Jenny en Ellen, welke laatste natuurlijk de noodige op merkingen ten beste gaf. „Net of je met stoelen en tafels een geest tegen kunt houden", mopperde ze. „De mannen maken maar een bende en wij, vrouwen, mogen het weer redderen!" En vervolgens, aanmerkelijk minzamer, vroeg ze verlof, om dien middag met Eliza Moorshed naar Ledlington te gaan. Die had daar een zuster van d'r man wonen, „heel goed getrouwd" met een bakker. Eliza's schoonzus ter bleek hen op de thee te hebben gevraagd. „Goed", zei Amabel. „Ga maar, als je klaar bent met de slaapkamers." Aan het ontbijt bleek, dat miss Miller dien middag ook boodschappen in Ledlington ge daan had. Ze vroeg Amabel mee te gaan, maar berustte tevreden in het weigerend antwoord, Ik zal zoowat om zeven uur terug zijn", kondigde ze aan. „Ik ga niet zoo vaak uit, dus maak ik er maar een dagje van." (Wordt vervolgd.)'

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5