Eden antwoordt Von Ribbentrop Italië tegen Engeland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geen afstand Toledo bedreigd BüHenlandsch Overzicht van koloniën Geheime Duitsche schulden Brand in het Duitsche ministerie van Oorlog Stakingswee in Amerika Nederlandsche officieren naar Spanje? „De Volkerenbond is aan de beterende hand" Beperkingen van bewapening is uitgesloten De as Rome Berlijn SPANJE Italië versterkt zijn bewapening Heden Oslo-conferentie WOENSDAG 3 MAART 1937 heidersche courant UITGA E N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 6Se JAARG- No. 7940 De Britsche Minister van Buiten- Iandsche Zaken, Eden, heeft gister middag in het Lagerhuis het woord gevoerd, na den labour-afgevaardig- de Grenfell, die de debatten over de buitenlandsche politiek aanving. Ten aanzien van een eventueele teruggave aan Duitschland van zijn vroegere koloniën, verklaarde Eden in het verloop van zijn rede: „De vroegere verklaringen, volgens wel ke de regeering een dergelijke terug gave niet overweegt, noch zal over wegen, blijven van kracht voor de politiek der regeering en ik heb daaraan niets toe te voegen." Eden ving zijn groote rede aan met een toespeling op Spanje, waarbij hij er aan herinnerde, dat Groot-Brittannie van het be gin af weloverwogen de politiek van niet- inmenging heeft gesteund, wélke politiek noodzakelijk is. Zonder overdrijving meent spreker te kun nen zeggen, dat zonder het geduld en de volharding van lord Plymouth misschien nimmer de niet-inmengingsovereenkomst zou zijn tot stand gekomen, welke, naar hij hieraan toevoegde, het gevaar, waarop Blum in Augustus j.1. hééft gezinspeeld, aanzien lijk heeft verminderd. Zoodra het controleplan var kracht zal worden, zal men zich bezig moeten houden met de indirecte inmenging, met name het verkrijgen van den terugkeer van vreemde lingen, die thans in Spanje strijden. Indien dat tot stand zal kunnen worden gebracht, zullen wij een nieuwen stap heb ben gedaan in de richting van de uiteinde lijke regeling van den burgeroorlog. Na vele maanden van ongerustheid begint onze houding nopens het Spaansche con flict resultaten op te leveren en wij zijn dan ook van plan er aan vast te houden. De Volkenbond nog niet ten grave. Sprekende over den Volkenbond zeide Eden, dat hij er niet aan dacht het echec van den bond in het Abessvnische conflict te verkleinen, doch dat, ondanks de moei lijkheden, welke zich hebben voorgedaan, de Volkenbond nog lang niet ten grave is. Het Fransch-Turksche geschil bijvoorbeeld was een geschil van het genre, waarmede alleen de Volkenbond zich met succes kan bezig houden. De onderhandelingen waren langdurig en het was voor een groot deel te danken aan de krachtsinspanningen van Sandler, dat de moeilijkheid werd opgelost. Overeenkomsten voor West- Europa. Eden vervolgde: Tal van factoren, o.m. het Spaansche conflict, staan den voortgang der besprekingen over nieuwe overeenkom sten voor West-Europa in den weg, maar nu het conflict minder aan uitbreiding on derhevig schijnt, schijnt er ook kans op succes te bestaan. Wij zijn nog niet bereid te wanhopen aan de mogelijkheid de belanghebbende na ties rond de tafel te vereenigen en dit re sultaat te verwezenlijken. De koloniale kwestie. Overgaande tot de kwestie der koloniën zeide Eden, niets toe te voegen te hebben aan het jongste antwoord van Lord Lran- borne, d.w.z. dat de regeering niet onder t oog heeft gezien, noch onder het oog ziet, «•enige overdracht van koloniën. Dit ant woord blijft de politiek der regeermg. Het Verdrag van Locarno. Het wederzijdsche karakter van het Ver drag van Locarno is het Britsche vo steeds welkom geweest. Onze houding zoo duidelijk geweest als woorden .klin"c" zijn. Met een toespeling op de crittek, ciat de regeering niet steeds zoo vastberao zou zijn geweest ten aanzien van haar alge hieene verplichtingen krachtens het Volken bondspact zegt. Eden, dat. de reden, waarom bil in zijn rede te Leamington een verschil beeft gemaakt tusschen de verplichting tegenover Frankrijk en België en misschien tegenover Duitschland en de algemeene er Plichtingen uit hoofde van het pact van den Volkenbond, niet is, dat de regeering zi wenscht te ontdoen van deze algemeene verplichtingen op grond van het pact. m omdat de militaire verplichtingen van Groot-Brittannië krachtens het pact van ge ringer draagwiide zijn en minder omlijna zijn dan de verplichtingen voortvloeiende hit het pact van Locarno. „„„ion- Ten aanzien van het uitgesproken pen den Volkenhond te hervormen, zeide Eden: I^at mij in volkomen openhartigheid spreken. EDEN. De verschillende gezichtspunten va- rieeren tusschen de gezichtspunten van hen, die niet kwaad zouden zijn, indien men uit het handvest alle sanctiebepalingen lichtte en de op vattingen van hen, die militaire sanctiemaatregelen automatisch zou den willen maken. Indien wij nu probeerden ons in- dividueele gezichtspunt op te leggen, zouden wij het zeer groote risico Joo- puen den Volkenbond onherstelbaar te verbrijzelen. De Volkenbond is thans aan de beterende hand en het is niet het oogenblik om den zieke de keuze te bieden tusschen twee ge vaarlijke operaties. Het is verkieslijk hem den tijd te geven weer op krachten te komen. De ontwapening. Sprekende over de ontwapening zeide Eden: Indien de afgevaardigden de reactie op ons herbewapeningsprogram in het buiten land nagaan, zullen zij zien, dat het pro gram bijna overal welkom is geweest en de reden daarvoor is zeer eenvoudig: Er is in het buitenland niemand, die er zich niet rekenschap van geeft, dat Groot Brittannië niet een oorlog zal ingaan, welke strijdig is met zijn verplichtingen uit hoofde van het handvest van den Volkenbond. Wij moeten allen de noodzake lijkheid van deze herbewapening be treuren, maar het is onze overtuiging en naar ik meen de overtuiging van al degenen in dit huis die hopen den wereldvrede te zien verwezen lijkt, dat Groot Brittannië moet be schikken over de grootste strijd macht om de krachten van den vre de te helpen. Eden besloot met te bevestigen, dat de te genwoordige bewapeningspolitiek de groot ste bijdrage is, welke de regeering kan le veren tot de handhaving van den wereld vrede. Lagerhuis keurt buitenlandsche politiek goed. Londen. 2 Maart. Het lagerhuis heeft de buitenlandsche politiek der regeering goedgekeurd door een door de labour-oppo sitie ingediende motie óm de begrooting voor het ministerie van buitenlandsche zaken te verlagen, met 243 tegen 134 stemmen te ver werpen. Amerika zou twee milliard heb ben voorgeschoten. Het is bekend geworden, dat Duitsch land geheime schulden heeft aange gaan, ten bedrage van ongeveer twee milliard dollars, voor zijn herbewa peningsprogram en ter linanciering van werken, waarmede het de werk loosheid bestrijdt. Deze onthulling is gedaan door de „Securi- ties and Exchange"-co>mmissie (d.i. de com missie tot toelating in de officieele noteering ter beurze te New York), welke, daar zij ëen nieuwe Duitsche emissie moest, registreeren, zooals te doen gebruikelijk is zekere inlich tingen aan de Duitsche règeering verzocht nopens zijn vlottende schulden. De commissie heeft thans hekend ge maakt, dat de Duitsche regeering in haar antwoord formeel geweigerd heeft, zekere in lichtingen te verschaffen aangaande die schulden en zich er toe beperkte te verkla ren, dat het hier geen staatsschulden betreft. Nochtans heeft de Duitsche regeering het bestaan der schulden niet ontkend, en zooals gezegd, schat hooger genoemde commissie deze schulden op twee milliard dollars. De militaire voorbereiding van het volk en de internationale toestand vormen het onder werp van het communiqué, dat is uitgege ven over de zitting van Maandagavond van den grooten fascistischen raad. Na een rapport van Mussolini te hebben aangehoord over de militaire voorbereiding der natie, hechtte de Groote Raad goedkeu ring aan een resolutie, waarin de meening wordt vastgelegd, dat „iedere, zelfs verwij derde eventualiteit van beperking der be wapeningen van nu af definitief is uitge sloten". 1. Een plan ten uitvoer te leggen voor de verdere ontwikkeling der ge wapende macht. 2. Voor den tijd van vijf jaren de functies te verlengen, die toever trouwd zijn aan het commissariaat generaal voor de oorlogsfabricaties. 3. Alle actieve krachten der natie, tusschen 18 en 55 jaar, geheel te mi- litariseeren door periodiek oproepen van de mobiliseerbare lichting. i. Een maximale autarchie tot stand te brengen ten aanzien van de mili taire behoeften, die zoo noodig moe ten voorgaan aan de civiele behoef ten. 5. De Italiaansche technische weten schap uit te noodigen mede te wer ken aan een snelle verwerkelijking van deze autarchie, teneinde weer stand te kunnen bieden aan een eventueelen aanval van landen, die rijk zijn aan geld en die groote na tuurlijke hulpbronnen bezitten. Na een redevoering van minister Ciano over den internationalen toestand hechtte de Groote Raad goedkeuring aan de volgende resolutie: „De raad geeft uiting aan solidariteit met het nationalistische Snanie, welks overwin- MUSSOLINI. ning het einde van iedere Bolsjewistische stuiptrekking in het westen en het begin van een nieuw machtig tijdperk zal betee- kenen van sociale rechtvaardigheid voor het Spaansche volk, dat met het Italiaansche volk verbonden is door eeuwenoude banden van taal, godsdienst en geschiedenis. Den minister van buitenlandsche zaken wordt op gedragen deze resolutie ter kennis te bren gen van Franco". Voorts werd een tweede resolutie aange nomen, die als volgt luidt: „Na een rapport te hebben aangehoord van den minister van Buitenlandsche Zaken over de Italiaansche politieke activiteit na 18 November, hecht de Groote Raad daar aan volledige goedkeuring en canstateert tot zijn vreugde, dat de politiek van Duitsch Italiaansche overeenstemming zich zoodanig heeft ontwikkeld, dat zij haar toenemende realistische kracht toont. De Raad beschouwt met voldoening de Italiaansche-Britsche ac- coorden van 2 Januari, die een nuttige op heldering beteekenen van de Britsch-Itali- aansche betrekkingen ten aanzien van de Middellandsche Zee, en neemt nota van de positieve resultaten, die bereikt zijn door de Italiaansch-Turksche besprekingen. Wederom bevestigt de raad zijn wil tot vreedzame doelmatige samenwerking met alle landen, die getoond hebben of toonen zullen te willen samenwerken met het Fas cistische Italië." Aan het einde van de vergadering zond de Raad een groet aan onderkoning Grazi- ani en een huldebetuiging aan de Italiaan sche fascisten en arbeiders in Addis Abeba voor de houding, die zij na den aanslag heli ben getoond. De groote Raad zal vanavond 10 uur weer bijeenkomen, Madrid kan niet genomen wor den. Sedert enkele dagen rukken de regeering stro epen op langs de Taag Verscheidene strategische posities zijn in hun handen gevallen en To ledo wordt door een concentratie van regeering stro epen bedreigd. De strijd duurt in dezen sector nog voort In den afgeloopen nacht heeft de artille rie van de regeering concentraties van de opstandelingen op den weg naar Pardo tus- sche Moncloa en het Westerpark hevig be stookt. De ravitailleering van de opstande lingen in de Universiteitsstad welke alleen onder dekking van den nacht kan geschie den, wordt steeds moeilijker. Opmarsch over het gcheele front. Een speciale correspondent van Havas aan het front van Motril Almerie bericht, dat de regeeringstroepen over het geheeie front den opmarsch hebben her vat. Hot schijnt, dat zij een aantal kleinere successen gelijktijdig willen behalen, ten einde hun algemeene positie te verbeteren. Een tiental dagen geleden is de opmarsch van de regeeringstroepen op den rechter vleugel begonnen en achtereenvolgens zijn een aantal plaatsen ingenomen. De artille rie van de regeering bestookt krachtig de stellingen van de opstandelingen, zoodat de verdedigers zich uit enkele van deze stel lingen terug moesten trekken, waarop zij onmiddellijk door de regeeringstroepen wer den bezet. De vluchtenden werden met mi- trailleurvuur achtervolgd. Madrid kan niet genomen worden Alvorens naar Valencia terug te keeren verklaarde Alverez del Vayo, de minister van buitenlandsche zaken aan den vertegen woordiger van Havas, dat hij er van over tuigd is, dat Madrid nooit genomen zal kunnen worden. Hij wees op de vooruit gang, welke op militair gebied de laatste weken is bereikt. De militaire waarde van het leger te Ma drid doet niet onder voor de waarde van welk geregeld leger dan ook, het moreel van burgerbevolking der hoofdstad is even eens zeer goed. De minister heeft verder kunnen consta- teeren, in zijn onderhoud met generaal Miaja, dat de maatregelen van de regee ring, tot welke is besloten in den speciaal te Valencia bijeengeroepen ministerraad tot verbetering van de voedselvoorziening van Madrid, reeds goede resultaten hebben opgeleverd. De minister keert naar Valencia terug met de vaste overtuiging, dat Ma drid het bolwerk is van het anti-fascisme in Europa. In de afdeeling geheime archieven. Thans eerst begint door te lekken, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag een brand heeft gewoed in het Ministerie van Oorlog te Berlijn. Het vuur schijnt vooral te hebben gewoed op de afdeeling waar de geheime archieven zijn ondergebracht. Van officieele zijde bewaart men het diep ste stilzwijgen over de aangerichte schade en beperkt men er zich toe te verklaren, dat de brand spoedig kon worden gebluscht. Of de brand aan een ongeluk dan wel aan kwaadwilligheid is te wijten, valt niet te zeg gen. Het onderzoek geschiedt met groote ge heimzinnigheid en geen der ambtenaren laat ook maar het geringste los. r De geheime recherche houdt de geheeie derde verdieping, waar de brand woedde, be zet. Nieuwe arbeidsconflicten als ge volg van de „overwinningen". De stakingsgolf in Amerika breidt zich steeds meer uit. Duizenden arbeiders hebben gisteren het werk gestaakt met het oog op de „overwinning" der vakvereenigingen, zoo- als de arbeidersvertegenwoordigers de toe kenning van loonsverhooging en de vermin dering van den arbeidstijd voor de 128.500 arbeiders in de staalindustrie noemen. De voornaamste stakingscentra zijn Rho- de Island, Michigan en Pennsvlvanië. In Reading (Pennsylvanië) zijn volgens Un. Press nogmaals duizend arbeiders in staking gegaan. Verwacht wordt, dat in den loop der week 22 fabrieken gesloten zullen worden. De staking bij Woolworth in Detroit om vat tot nog toe slechts twee van de veertig magazijnen. Er bestaan echter plannen om ook in de overige 38 een staking met ge kruiste armen te beginnen. De verkoopsters, die de beide magazijnen bezet houden, verdrijven den tijd met dan sen en zingen, waarbij niet zelden een spotliedje op gravin Reventlow, geboren Rarbara Hutton, de bekende erfgename der Woolworth-millioenen, te beluisteren valt. Op Rhode Island zijn meer dan 2000 chauffeurs van vrachtauto's in staking ge- Het antwoord aan Engeland. Wie volgt? We hebben het de vorige week bij de millioenen-defensie-begrooting van Enge land gezegd. „Het Engelsche voorbeeld zal navolging vinden", en we wezen toen reeds op het artikel van Gayda, waarin gezegd werd dat het antwoord van Italië niet lang op zich zou laten wachten. Nu, het is ge komen, in een vorm, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. „Iedere zelfs verwijderde mogelijkheid van beperking der bewapeningen is voortaan definitief uitgesloten" zoo heeft Mussolini in zijn rapport aan den Grooten Raad ge zegd en dan ontvouwt hij zijn plannen, waarvan men elders op deze pagina de bij zonderheden vindt en waarvan de hoofd zaak is de algeheele militairisatie van alle actieve krachten tusschen de 18 en 55 jaar en maximale autarkie ten aanzien van de militaire behoeften welker vervulling zoo noodig moet voorgaan over die der burger lijke behoeften. Voorafgegaan aan deze Italiaansche ver- rassingf?) is het opnieuw stellen van den Duitschen sterk uitgesproken wensch tot teruggaaf der koloniën „Het is in deze we reld niet meer mogelijk, dat eenige landen overvloeien van melk en honig, terwijl an deren moeten worstelen om een minimum bestaan", zoo heeft de Duitsche gezant te Londen von Ribhentrop in een rede op de Loipziger Messe gezegd. Is er verhand tusschen den Duitschen wensch en de Italiaansche bewapening? Duitschland en Italië zijn in de laatste weken weer twee handen op een buik en Mussolini heefti n zijn toespraak over zijn bewapeningsvoorstellen in den Grooten Raad er zijn vreugde over uitgedrukt, dat de politiek van DuitscheItaliaansche entente zich zoodanig heeft ontwikkeld, dat zij haar toenemende realistische kracht toont. Wat is die „toenemende realistische kracht?" De Duce heeft zich hierover niet uitgela ten, maar men mag zich toch met eenige zorg afvragen, wat de bedoeling van dit alles is. Parijs maakt zich ook ongerust. Men heeft in Frankrijk den indruk dat Italië zich steeds meer tegen Frankrijk en Engeland gaat keeren en dat de „as" RomeBerlijn daardoor den laatsten tijd weer aanzien lijk versterkt. Volgens sommige bérichten zoo meld de de Parijsche corr. van het Hbl. zou Mussolini zich willen vergenoegen met een zekere politieke onafhankelijkheid van Oostenrijk en zich schikken in een econo- mischen „Anschlusz" welke daardoor plot seling opnieuw zeer dreigend zou zijn. De toestand wordt er door het Engelsche voorbeeld, door de Italiaansche navolging, in Europa niet rooskleuriger op. AVie zal volgen gaan. Zij eiscben een loonsverhooging van 2<1 procent. Door deze staking worden de leveranties aan practisch de geheeie industrie bedreigd. De machtige vakvereeniging der chauffeurs staat nog slechts de levering toe van melk en de noodzakelijke levensmiddelen en me dicijnen. Zoo goed als alle vrachtchauf- feurs zijn lid van de vakvereeniging. De werkgevers hebben reeds de 48-urige arbeidsweek en de zoogenaamde „closed shop" (uitsluitend in dienstneming van hij de vakvereeniging aangesloten chauffeurs) toegezegd. Zij hebben echter tot nog toe slechts een loonsverhooging van 10 procent ingewilligd. Den Haag wederom internationaal centrum. Hedenochtend om 11 uur zal minister-pre sident Colijn in de Tréves-zaal te 's-Graven- hage de deelnemers aan de Oslo-conferentie verwelkomen. Regeeringsvertegenwoordigers van Noor wegen, Zweden, Denemarken, Finland, Bel gië, Luxemburg, zullen zich met eikander verstaan, terwijl voor Nederland confereeren: Dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van de afdeeling handel en nijverheid van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheep- vaatr; prof. J. van Gelderen, voorzitter van de Commissie van contact voor economische aangelegenheden van het ministerie van Koloniën; en de heer H. A. Hooft, chef der afdeeling consulaire en handelszaken van het ministerie van Buitenlandschen Zaken. De Residentie beleeft weer een hoogte punt als gast-stad van gewichtige persona ges. Naar wij vernemen, is het de bedoeling van de sub-commissie der non-interventie commissie, als afgevaardigden voor de inter nationale controle voor Spanje o.a. te be noemen: vice-admiraal De Graaff, ais directeur van het non-interventiebureau te Londen en ver antwoordelijk leider van het geheeie con troleplan: schout-bij-nacht Olivier, als leider van de controle ter zee. Officieele bevestiging moet echter nog worden afgewacht.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1