Hoe de controle ter zee wordt uitgeoefend Nieuw schip voor Nederl. Marine Duiische bladen misprijzen Eden's rede De psychologische fee Slager of kruidenier? Een tweede Roomsch-Kafh* Dagblad in Alkmaar KORT VERHAAL Olifant maakt rare sprongen De verblindende autoverlichting IEDER VOOR SPANJE BESTEMD SCHIP MOET EEN CONTROLE-HAVEN AANDOEN. Geweld mag niet gebruikt woiden! Op 7 Maart te 00.00 uur zal tegelijkertijd met de controle der landsgrenzen ook dc controle ter zee beginnen. Eerst had men overwogen, aldus onze V.P.B.-correspondent, de lading der voor Spanje bestemde schepen in de inschepings havens door internationale commissarissen te laten controlccrcn. Daar er echter talloo- ze havens zijn, waaruit dergelijke schepen kunnen komen, werd dit voorstel als te om slachtig door verschillende staten van de hand gewezen. Het tweede voorstel, controle in de Spaansche havens, kreeg niet de in stemming van de beide strijdende partijen. Dus bleef er niets anders over, dan de con trole der schepen op hun weg naar Spanje Dit plan werd voor het doelmatigst gehouden en derhalve nader uitgewerkt. Spanje's souvereiniteit wordt door de controle niet aangetast. De controle door de schepen der desbetreffende mogendheden binnen de territoriale wateren, ware natuur lijk het eenvoudigst geweest. Daar men echter de souvereine rechten van Spanje wilde ontzien en deze controle tenslotte geen tegen Spanje gerichte actie is, maar enkel en al leen werd ingesteld om na te gaan of de andere staten hun verplichtingen nakomen, moest deze controle bui ten de Spaansche territoriale wate ren uitgeoefend worden. Het is niet gemakkelijk de la ding van een schip te controlee ren. Nu hebben de Engelsch'en in den wereld oorlog voldoende ervaringen opgedaan om te weten, hoe moeilijk het is, de lading van een schip op zee te onderzoeken. Deze metho de kon dus niet toegepast worden. Nu brachten de Engelschen in den oorlog de schepen, welke zij niet vertrouwden, naar bepaalde havens, om daar de lading te con- troleeren. Hetzelfde zal nu gebeuren bij de schepen, die een Spaansche haven willen aandoen. Eonige controlehavens zijn Cher- bourg, Palermo, Oran en Marseille. Alle schepen der bij de niet-inmen- gingsovereenkomst betrokken staten zullen van hun regeeringen do aan- wijziging krijgen, een dezer havens op te zoeken, alvorens zij zich naar Spanje begeven. De controle in de havens. In deze havens zullen nu controle-orga nen gevestigd worden, die de beschikking zullen krijgen over een groot personeel, hoofdzakelijk bestaande uit officieren van de koopvaardijvloot der verschillende lan den. Men rekent er op. dat er in iedere ha ven ongeveer 500 a 600 controleurs noodig zullen zijn. Controleurs aan boord. van het oorlogsschip dan vaststelt, of er zich reeds controleurs uit de controle-havens aan boord bevinden. Verder wordt het con- trolegebied dan door kleinere schepen afgc- patrouilleerd. Koopvaardijschepen hebben vrijen doortocht. Dc oorlogsschepen mogen overigens aan koopvaardijschepen den doortocht niet be lemmeren. Van een blokkade is dan ook geen sprake. Men stelt slechls vast, van welke na tionaliteit het schip is en of er zich contro leurs aan boord bevinden. Het gebruiken van geweld is niet toegestaan. De controle strekt zich niet uit tot Spaan sche schepen of schepen van staten, die de niet-inmengingsovereenkomst niet geteekend hebben. Daartoe behooren alle schepen van niet-Europeesche nationaliteit. Er blijft dus nog twijfel aan bestaan, of de genomen maat regelen wel tot een spoedig einde van den burgeroorlog zullen leiden. Maar zeker is. dat zij het vertrouwen der Europeesche staten onderling versterken en dat is ook hun primaire doel. Opdracht voor de Nederlandsche Dokmaatschappij. Naar wij vernemen heeft de Regee ring aan de Nederlandsche Dokmaat schappij te Amsterdam opgedragen den bouw van een mijnenlegger-in- structievaartuig voor de Koninklijke Nederlandsche Marine. Zoowel het casco, de machines als de ketels zullen in de werkplaatsen van de Nederlandsche Dokmaat schappij worden vervaardigd. Lengte over alles 75,25 meter, breedte 11.20 meter, holte 7,35 meter. Nadere bijzonderheden. Het bestelde vaartuig komt in grootte overeen met het in 1929 op dezelfde werf gebouwde gouvernementsvaartuig Rigel, dat thans bij den Nederlandsch-Indischen gou vernementsdienst in gebruik is. De uitrusting en bewapening van het nieu we schip zullen echter uitgebreider zijn. De mijnenlegger zal o.m. een bordes krijgen voor het medenemen van een watervliegtuig, dat met behulp van een kraan van en aan boord zal worden gebracht. Aan boord is tevens een verblijf voor de adelborsten, die een gedeelte van hun opleiding zullen ontvangen. Het schip zal honderd en twintig mijnen kun nen medenemen. Het is ortgepantserd en be wapend met twee kanonnen van twaalf een timeter, twee dubbel-mitrailleurs van veertig millimeter en vier mitrailleur van 12,7 milli meter. Twee stoommachines van elf honderd i.p.k. elk, zullen het schip een snelheid ge ven van vijftien mijl bij een waterverplaat- sing van vijftien honderd ton. Het schip zal eind 1938 gereed moeten zijn. BOEI VAN H. M.'s O. 16 LOSGESLAGEN. Geen reden tot ongerustheid. H. M.'s „O 16" bevond zich op 2 Maart te 12 uur op 39 graden 39 minuten Noorder breedte en 50 graden Westerlengte. Tijdens een zwaren storm, welke deze boot doormaakte, is een reddingsboei, ge merkt „H. Ms. Onderzeeboot O 16" over boord geslagen. Het vinden van dezen boei behoeft dus geen reden tot ongerustheid te geven. Wie krijgt de distributie van volksvet. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Slagershond hegft zich in een schrijven tot den minister van sociale zaken gewend, naar aanleiding van de getroffen regelin gen en voorwaarden met betrekking tot de distributie van het goedkoope volksvet. In dit schrijven uit het hoofdbestuur zijn teleurstelling over de bepaling, dat de krui denier met de verstrekking van dit vet is belast. Het verzocht den Minister dan ook in de eerste plaats het slagersbedrijf do distribu tie van het volksvet te willen inschakelen en is tevens van meening, dat de vergoe ding voor de feitelijke distribuanten hoo- ger moet worden gesteld. ÖUDE MAN ONDER DE TRAM. Een man van zeventig jaar, die gisteren avond om half acht op het Mercatorplein te Amsterdam op een tramwagen van lijn 13, welke reeds in beweging was, wilde sprin gen, is gevallen en met zijn voet terecht ge komen onder den bijwagen, welk lichaams deel verbrijzeld wèi-d. Hij is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. EEN PAUKENPAARD CADEAU. Breda huldigt zijn huzaren. Doet nu een schip b.v. Cherbourg aan en geeft de kapitein te kennen, naar een Spaansche haven te willen varen, dan krijgt hij drie controleurs aan boord. Deze men sehen hebben het recht de lading te onder zoeken, dus b.v. een aantal kisten open te maken, en de plicht te controleeren, dat er zich onder de bemanning geen personen bevinden, die in Spanje dienst willen ne men. Zij hebben verder dc plicht, hij het los sen der lading in een Spaansche haven aan boord van het schip te zijn en er op te let ten, dat er geen oorlogsmateriaal gelost wordt. Na het vervullen van deze taak koe ren zij zoo snel mogelijk naar de controle haven terug en brengen daar rapport over hun bevindingen uit. Dus met andere woorden: de con troleurs kunnen niet verhinderen, dat er oorlogsmateriaal gelost wordt; zij stellen slechts vast, óf er iets on geoorloofds gebeurt. Vastgestelde feiten, die mot de gesloten overeen komst in strijd zijn, worden dan door de commissie van non-interventie langs den diplomatieken weg ver der behandeld. Extra toezicht op de schepen, die de controle trachten te ontdui ken. De boven omschreven controle is echter slechts de helft van het controlesysteem. V ant het kan immers gebeuren, dat een schip, hetwelk iets te verbergen heeft, dc controle-haven niet aandoet en rechtstreeks naar Spanje stoomt. Er moet daarom vast gesteld worden, of de schepen, welke daar toe verplicht zijn, de aanwijzingen van hun regeeringen hebben opgevolgd «en zich aan de voorgeschreven controle hebben onderwor pen. Om dit te kunnen vaststellen, heeft men de geheele Spaansche kust in verschillende zón es ingedeeld en aan een ieder van de staten, die reeds tevoren oorlogsschepen in de Spaansche wateren hadden liggen, een stuk ter controle gegeven (dus aan Èngeland, Frankrijk. Italië en Duitschland). Hoe zal deze controle nu uitgeoefend worden? Vast staat, dat zij buiten de Snaan- schc territoriale wateren moet geschieden. Hot wordt aan de bevelhebbers overgelaten, hoe zij de controle in het hun toegewezen deel willen inrichten. Aannemelijk is, dat zij in hun eontrolegehied een centraal punt zullen vastleggen. Op dit punt zal dan een oorlogsschip gestationneerd worden en alle Schepen, die een Spaansche haven in de om geving willen aandoen, zullen langs deze plaats moeten varen, waar de bemanning DE WERKLOOSHEID DAALT NOG STEEDS. Nog 74.300 landarbeiders werk loos. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 8 t.m. 13 Februari 1937 het aantal leden van in gevolge het werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 532.300 (waarvan 71.300 landarbeiders). door GEORGE REEDER. Wie zegt er, dat er in Amerika geen feeën en geesten zijn? Alsof de geesten erop aan gewezen waren, Schotsche kasteelen en mid- deleeuwsche burchten te bewonen Hier nu is sprake van een ontmoeting tus- schen een man, die er als een geest uitzag, en een fee, die werkelijk een fee was. De man heette Tom Brown, en zat op de steenen aan den rand van de Hudson. Hij had een vaal, ingevallen gezicht, diepliggende oogen, en zag er blijkbaar hongerig uit. De fee had de ge stalte van een „American-girl" aangenomen, zat aan het stuur van een sportwagen, had rood-geschminkte lippen, en remde vlak voor den man met het hongerige gezicht. „Hallo!" zei de fee, en stapte uit den wa gen. om op Tom Brown toe te loopen. „Hallo!" antwoordde Tom Brown en zijn maag knorde erbij. „Je heet Tom Brown, hebt geen betrekking, geen geld, en geen vooruitzichten, en loopt rond met het idee, zelfmoord te plegen!", zei de fee. Het maakte geen indruk op Tom Brown. „Als U het weet, houdt U het dan liever vóór U!" zei hij. „Het is niet aardig van U, om mij van mijn plannen af te willen hel pen!" „Maar ik wil je helpen, Tom Brown! Ik ben een fee!" „Een wat?" „Een fee! Ik dans wel niet meer op een manestraal, en speel niet met goud en edel- steenen, maar zooals je ziet, heb ik een mooie auto. Dat doet er echter op het oogen- blik niet toe. Het ligt helaas niet binnen NEDERLAND WEER TOEVLUCHTSOORD? Huisvesting Spaansche kinde ren. Nog geen toestemming van de Justitie. Dc Centrale huisvestingcommissie deelt ons mede, dat nog steeds onderhandelingen gaande zijn'met het ministerie van Justitie, aangaande de toestemming, Spaansche kin deren in ons land toe te laten. Zoolang de toestemming nog niet defini tief verkregen is, zullen de a.s. pleegouders dus nog wat geduld moeten oefenen. Opschudding in de hoofdstad. In de Fcrdinand Bolstraat te Amsterdam is gistermiddag een kleine opschudding ontstaan .veroorzaakt door het gedrag van een... olifant. Deze zware viervoeter fun geerde als levend reclame-object voor zijn exploitanten en zou zich waarschijnlijk rustig in zijn lot hebben geschikt als niet een hond. die het blijkbaar op zooveel logs en zwaars allerminst begrepen had, op zijn vermeenden vijand was tocgercnd en heftig blaffend tegen diens pooten was opgespron gen. De olifant schrok merkbaar van dit onheusche optreden, hetgeen tengevolge had dat hij zich van zijn begeleider los rukte en een paar sprongen terzijde maak te, daarbij een winkelruit rakend, welke tegen een dergelijken druk niet opgewassen was en aan scherven ging. Vóór er erger dingen gebeuren konden, had de begelei der al reeds weer ingegrepen en zijn pupil duidelijk gemaakt dat hij de baas was. Op advies van een paar agenten, die op het rumoer waren komen toeloopen werd de olifant „ter kalmeering" naar het bureau Stadhouderskade geleid, d.w.z. naai» de bin nenplaats daarvan, waar hij een uurtje heeft vertoefd, alvorens naar zijn tijdelijke home, het R.A.I.-gebouw te worden teruggebracht. Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van het 122-jarig bestaan van het tweede regiment huzaren te Breda op 3 April a.s. door een commissie uit de Bredasche bur gerij, daartoe in het leven geroepen door 't bestuur der V.V.V. „Breda Vooruit" een Paukenpaard en een stel Paukm met ver dere benoodigdheden aan het regiment wor den aangeboden. Het voor dit geschenk henoodigde bedrag is geheel uit vrijwillige giften der Bredasche burgerij bijeengebracht. mijn macht, je een pakje dollarbiljetten In den schoot te werpen neen, dat gaat wer kelijk niet, Mr. Brown, maar hier heb je een portemonnaie. Daar zit een dollar in, en wan neer je je net zoo gedraagt, als mijn psy chologisch inzicht zegt, dat je zult doen, dan kun je hiermee rijk worden!" „Met dien eenen dollar?" Tom Brown woog de versleten leeren portemonnaie ongeloovig op zijn hand. „Ja, met dien eenen dollar. Het is een wonder-dollar, die nieuw geld voortbrengt, lederen avond verdubbeld hij zich neen, niet hij, maar wat er van over is. Wanneer je aan den avond van den tweeden dag twee dollars hebt, zijn het er op den morgen van den derden dag vier! Goodbye, my friend!" Terwijl zij nog sprak, zette de fee zich weer achter het stuur, en een seconde later was er nog slechts een blauw rookwolkje op haar plaats. Doch Tom had de waarde van het geschenk begrepen: de fee rekende op zijn karaktersterkte, en wilde hem daarmee hel pen een rijk man te worden! Met bevende knieën, niet van de fee, maar van den hon ger, stond hij op, en liep langzaam in de richting van de drukke straten. Morgen 2 dollar, overmorgen 4. dan 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024, 2048Binnen veertien dagen! Maar toen hij in de city was aangekomen, merkte dat de rekening niet geheel en al klopte. Hij moest eerst wat eten! Hij ver orberde een goedkoop doch rijkelijk maal in een café; er bleven 50 cents van den dollar over, maar Tom had voor het eerst sinds lan gen tijd goed gegeten en tevreden bracht hij den nacht door op een bankje in het park. Den volgenden morgen opende hij de porte monnaie, zoo plechtig, als zat er reeds een millioen in. Een glanzende zilveren dollar lag erin! De fee had dus niet gelogen! Heldhaf tig besloot hij dien dag wat minder te eten; er bleven ditmaal 80 cents over, en den vol genden morgen had hij 1 dollar 60 cents. Het was een moeilijke taak, die de fee hem geateld - ;had! Het begin-kapitaal voor de schaakbord-rekening was buitengewoon klein, de verleiding groot, want je kon toch niet DE VOLKENBOND HEEFT ZIJN LAAGSTE PEIL BEREIKT. SCHIJNHEILIGHEID GEEFT GENÈVE EEN TWIJFELACH- TIGEN ROEP. De verklaringen van Eden in het Lagerhuis en vooral het feit, dat hij den wensch heeft uitgesproken de onderhandelingen over een West- Europeesch pact tot een goed einde te zien gebracht, hebben in de Duit- sche bladen slechts een misprijzen- den weerklank gevonden. Onder het opschrift „De Volkenbond heeft zijn laagste peil bereikt, maar de Britsche po litiek blijft vasthouden aan de Geneefsche in stelling', schrijft de National Zeitung van Essen, welk blad nauwe betrekkingen met Goering onderhoudt, o.m.: „Na de debatten in het Lagerhuis kan de buitenlandsche waarnemer constateeren, dat de grondslagen van de buitenlandsche politiek in Engeland in een zoodanigen staat van crisis verkeeren, dat men zelfs niet met luide stem over ge nezing durft spreken. Daaruit kan men zien hoever wij er van af zijn zich duidelijk de positie van Engeland te zien afteekenen in Europa. Zoolang dit punt niet zal zijn opge helderd, kan men niet denken aan een Eu ropeesche samenwerking." Het blad voegt hieraan toe, dat Eden geen enkele opheldering heeft gegeven van de wij ze, waarop zijn regeering voornemens is de onderhandelingen over een West-Europeesch pact te voeren, welke onderhandelingen „on derbroken zijn door het sluiten van het Fransch-Russische pact". Door eenerzijds met verre en on zekere toekomstbeelden te werken, anderzijds echter vraagstukken, wel ke rijp voor een oplossing zijn te ontwijken en onbehaaglijke waarhe den te negeeren, vergemakkelijkt de politieke situatie niet. Opmerkelijk voor de schemering, welke over ze kere problemen is gebracht, is b.v. de behandeling der kwestie van het westelijk pact. Toen Duitschland indertijd, aldus onder streept men, in het Rijnland de souvereini teit over eigen grondgebied herstelde, heeft het zich tegelijkertijd bereid verklaard op deze nieuwe basis van rechtsgelijkheid een veiligheidspact voor het Westen te sluiten. Anderzijds heeft men alles vermeden, wat Zooals men weet wordt volgens de nieuwe benalingen van de motor- en rij wiel beschik king de controle op de verblindende ver lichting van motorrijtuigen uitgeoefend door middel van een grijze schijf, waarmee de kwaliteit en de hoogte van de scheiding tusschen licht en donker van den dim- bundel nagegaan wordt. In de practijk heeft deze controle tot heel wat moeilijkheden aanleiding gegeven, al dus deelt de A.N.W.B. mede. Niet alleen voldeden verschillende derg ebruikte schij ven niet aan de bedoeling van het betref fende artikel, maar bovendien was door het ontbreken van een handleiding de unifor miteit van de controlemethoden ver te zoeken. Inmiddels heeft evenwel het bureau voor de inschrijving van motorrijtuigen en aan hangwagens van den rijkswaterstaat een handleiding vastgesteld, volgens hetwelk met elke verder aan de cischen voldoende grijze schijf, de controle, zoowel door de betreffende ambtenaren als door garages en particulieren, kan worden verricht. altijd droog brood met worst eten en in het park slapen. Toen een week voorbij was en Tom Brown dus eigenlijk 128 dollar had moe ten bezitten, had hij er slechts drie. En hier van gaf hij er per dag meer dan een uit. Na een maand had hij er vijf, vastte een dag, en bezat toen tien dollar. Toen kwam er weer een achteruitgang, want hij at goed en kocht een nieuwen hoed. Het wondergeld was weer teruggekrompen tot een dollar, en toen stond hij weer aan het begin, magerder dan ooit, en een teleurstelling rijker. Zoo ging het dus niet. Hij moest het won dergeld besparen, en van een ander geld lee- nen. Daarom zocht hij geldschieters op, - doch niemand geloofde de zaak van den won- derdollar. Het bleek dus, dat dat zijn karak ter zwak was, hij zag het zelf in, en daarom besloot hij, zich onder curateele te laten stel len, op een plaats, waar hij geen geld kon uitgeven. Hij had nog 1 dollar 35 cents. Voor die 35 cents kocht hij jenever, nam toen een steen en sloeg een ruit in. In de gevangenis werden hem alle voorwerpen van waarde, d.w.z. zijn portemonnaie, afgenomen en weg gesloten. Hij had gerekend op een straf van veertien dagen, doch hg was niet onaange naam verrast, toen hij een maand straf kreeg. Hij was zelfs zoo verheugd over het feit, dat zijn geld gedurende zijn afwezigheid zou'ver meerderen, dat hij vriendelijk glimlachte bij alles wat de bewakers zeiden, met het ge volg, dat hg na 12 dagen werd ontslagen uit de gevangenis, daar men hem als een model gevangene beschouwde. Het beviel hem wel niet zoo erg goed, doch hij rekende toch op een bedrag van 4096, dat nu het zijne was' Daarvan wilde hg er 96 uitgeven, en dan zou hij binnen eenigen tijd zijn doel bereikt heb ben en millionnair zijn! Helaas bestond er in die gevangenis een boekhouding, die precies alles vermeldde, wat in het bezit van den gevangene was geweest en daaruit stelde men vast, dat de gevan gene B. 1436, alias Tom Brown, één dollar in zijn bezit had gehad. Het gevonden bedrag van 4095 dollar, die op onverklaarbare wijze in de beurs van den man waren geraakt werd in beslag genomen, daar hij niet kon had kunnen leiden tot een aanvatten van de door Duitschland uitgestrekte liatnL Intusschen heeft men het verstaan met de kwestie van 'n Westelijk pact zoo vele voor hot oude pact van Locarno nog m het go- heel niet aanwezige problemen te verhinden, dat dc oorspronkelijke basis er van volko men verplaatst is. Wat de verklaring van Eden over Spanje aangaat, wijst men er hier op, dat van Duit- sclic en ltaliaansclie zijde in de eerste plaats en wel zeer uitdrukkelijk is aangedrongen op de terugtrekking der thans in Spanje strijdende buitenlandsche onderdanen. Men mag nu ten aanzien van de verdere voor waarden voor de niet-ininenging, nl. ten op zichte van het naar het buitenland overge brachte Spaansche goud en de buitenland sche politieke propaganda in Spanje, niet in dezelfde fout vervallen, welke men in de kwestie der vrijwilligers maar al te lang heeft gemaakt, nl. dat men een op klaring dezer aangelegenheden door een politiek van de lange haan verhindert. De Deutsche diplomatisch-Politische Cor- respondenz schrijft over de redevoering van Eden o.a.: Tegenover de opsomming der tegenspoed den van den volkenbond meent de heer Eden een reeks gevallen te moeten aanvoe ren, waarbij het ingrijpen van Genèvc doel treffend is gebleken. Van Duitsche zijde heeft men hem bij de ze opsomming helaas niet geheel kunnen volgen. Vooral bij de Saarkwestie heeft niet de Volkenbond, maar de ltaliaansclie be middeling de dingen nog tot een goed einde; kunnen brengen. Van een geheele reeks beslissende echecs, bv in de kwestie der minderheden is in; het overzicht van Eden in het geheel geen sprake geweest. Tenslotte heeft de Volken bond bijv. in de kwestie van Dantzig zelfs toestanden welke reeds dank zij directe over; eenstemming konden worden geregeld door zijn ingrijpen pas weer gecompliceerd en verstoord. Wat de Volkenbond onafhankelijk va» zijn toekomstige taak, plichten en rechten in het bijzonder noodig heeft, is een stap in de richting van zelfbezinning en zelf kennis. Want, wat de Volkenbond in de oogeni van velen, die zich in het verleden het doel wit van een vaak geraffineerde Volken- bondspolitiek hebben gevoeld, in discre- diet heelt gebracht, was de aanmatiging, waarmede men zich te Genève den mantel van een al te altruistische en onfeilbare rechterlijke functie heeft omgehangen. Aan de schijnheiligheid, waarmede te Genève zoo dikwijls beslissingen worden, getroffen, is Genève ten slotte een twijfcl- achtigcn roep verschuldigd. Desgewenscht verstrekt het hoofdkantoor van den A.N.W.B. te 's Gravenhage hier omtrent nadere inlichtingen. V' In het Handelsregister van de Kamer van Koophandel van Alkmaar is ingeschreven de uitgifte van een nieuwe courant in Alkmaar, die zal verschijnen onder den naam Alk- maarsch Dagblad. Het blad behoort aan den heer Stumpel te Hoorn en zal zijn een kop blad van dc Roomsch-Katholicke „Onze Cou rant" te Hoorn. F.cn oud-journalist van „De Maasbode", do heer J. B. '1'. Wilbrink, zal dc leiding hebben- FINE NAAR RUSLAND. Rueben Fine, do Amerikaansche grool- meester, die geruimen tijd in ons land heeft vertoefd, is naar Moskou vertrokken, waar hij drie matches zal spelen tegen Rjumin, Kan en Alatartsjev. Hot aantal partijen van elke ontmoeting moet nog nader worden vastgesteld. bewijzen, dat het zijn eigendom was, en men stortte het geld in het pensioenfonds van de bewakers. Tom Brown stond weer op straat; in zijn zak had hij het waardeerende geschenk van de fee, den eenen zilveren dollar. Met het on bestemde plan in zich, er op de een of andere manier een eind aan te maken, slenterde h(j naar de kaden van de Hudson, en ging op een steen zitten. Toen kwam er een groote, ge* stroomlijnde sportauto aanrijden, met een jonge, zeer elegante dame aan het stuur, die vlak voor Tom den mooien wagen tot stil stand bracht, en er zichtbaar teleurgesteld uitzag. Tom zat nog op den steen, uitgemer geld, mager, hol-oogig, levensmoe. „Hallo!" zei de fee, klom uit den wagen, en ging naast Tom zitten. „Hallo!" antwoordde Tom, en wederom knorde zijn maag. „Ik ben erg teleurgesteld, dat je niet zoo sterk van karakter bent, als ik dacht," zei de fee. „Wat moet ik nu met je doen?" „Neem den dollar terug," zei Tom. „Graag! Maar het krengt mij erg, dat je niet het vertrouwen dat ik in je stelde, ge rechtvaardigd hebt! Wil je dan soms in plaats van den wonderdollar een dagelijksehe rente van vier dollars hebben? Zonder verdere ver plichtingen? Of wil je het nog eens met den den eersten dollar probeeren?" lom Brown leeft nu tevreden en zelfge noegzaam met zijn dageljjksche rente van vier dollar. De fee echter heeft haar opvat tingen wat gewjjzigd ,en nu is zij ervan over* v?d' rï3'*' c'e menschen met de grootste wen- sohen slechts een kleine karaktersterkte heb ben.. De menschen nemen liever een Paar gemakkelijke dollars, dan één wonderdollar, waarmee men millioenen kan krijgen. Dit i' natuurlijk een gemeenplaats en een generali satie, waartegen wij, moderne menschen i« opstand komen, doch de fee leeft nu eenmaal in het wonderland, onverschillig of haar attrt- outen middeleeuwsche kasteelen of spori* "os zijn zjj heeft ook nooit een ramnie lende maag, en heeft niet naar een betrekking bete° ^n' Cn <^aarorn begrijpt zij het ook nlC

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2