Overstrooming eo aard- schuiving nabij Malabar Vergadering De begrooting van Justitie De „Poelau Bras verliest het roer De Rambon naar Holland terug De schietpartij van Broek op Langendijk in de Eerste Kamer De moord in Den Haag van de Kamer van Koophandel en Fa brieken op Woensdag 3 Maart Veevervoer verbeterd Toscanini's partituren door de lucht Eerste Kamer Boerenopstand in Hedel HANDEL EN NIJVERHEID CONTRA LANDBOUW. HET INSCHAKELEN VAN DEN HANDEL BIJ DE DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN. Wanneer de voorzitter de vergadering opent, zijn, huiten hem en den secretaris slechts aanwezig de heeren Kramer, Bon net Kolster, Koltof, Blaauboer, Lind en Grunwald. Even later verschijnt de heer Grondsma. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd gearresteerd. De punten a en f, afschriften van adres sen der K. v. K. te Leiden en te Leeuwarden gericht tot de Ministers van H., N. en S., en van Landbouw, worden gecombineerd. Ze beoogen er bij de regeering op aan te drin gen bij de regeeringsbemoeiingen niet één categorie van ondernemers, namelijk de producenten, te bevoordeelen ten koste van een andere, die van handel en nijverheid. Verschillende heeren zijn het er over eens, dat aan de vrije handel te weinig medewer king wordt verleend. Dat de boerenstand wordt gesteund is goed, daarnaast dient ook de handel niet te worden vergeten. De heer Grondsma ziet niets in de pogin gen door de regeering gedaan om iets te be reiken met de Noordelijke rijken, met Zuid- Amerika. De onderhandelingen met Duitsch- land en Frankrijk zijn slecht gevoerd. De handel moet meer op de tafel slaan. De Voorzitter merkt op, dat er nog geen ministers officieel naar Duitschland en Frankrijk zijn geweest, wel naar de Noorde lijke rijken. Het kan zijn, dat een en ander is geschied met het oog op de Indische pro ducten. Wanneer feitelijk reeds is besloten aan het adres adhaesie te betuigen, waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat de minis ters ook eens naar de voor Nederland meer belangrijke landen zullen reizen, meent de heer Blaauboer er tegen te moeten protes teeren, dat in het adres is vermeld, dat de landbouw met staatshulp handel en nijver heid van hun plaats zou verdringen. Hij gaat niet mee met de adhaesiebetuiging. De heer Grondsma merkt op, dat de han del, die 70 a 75 pet. van den export vertegen woordigt, niet in de regeeringsorganisaties is opgenomen. Ook al hebben de heeren daar wellicht niet veel te zeggen, zoo is de wensch om vertegenwoordigd te zijn, toch billijk. Daarnaast staat het verlangen van de betreffende vertegenwoordigers hun meening ook erkend te zien. Het rapport van de commissie inzake re organisatie der landbouw-crisismaatregelen (rapport van Loon), waardoor alles nog meer zal worden gecentraliseerd, wordt door de meerderheid onjuist geacht. Het onmiddellijk gevolg zou zijn centrali satie b.v. in Duitschland, wat tot dusverre hij verschillende producten nog steeds kon worden vermeden. Bij andere artikelen blijkt men met de centralisatie reeds veel te ver te zijn gekomen. Besloten wordt een eigen adres aan de re geering te richten. De volgende acht ingekomen stukken ge ven geen aanleiding tot op- of aanmerkin gen. Alleen wordt met voldoening geconsta teerd, dat Alkmaar ook dit jaar weer het eerste klaar was met het jaarverslag. Het volgende punt is een verslag van Mr. M. Moens, omtrent het verhandelde in de ver gadering uitgeschreven ter verbetering van den economischen toestand in het Geestmer- ambacht. Wegens ontstentenis van Mr. Moens deelt de secretaris het een en ander mede. Besloten werd in die vergadering te trachten een proefpolder in te richten, een besluit waar Ged. Staten blijkbaar geen gras over hebben laten groeien, want thans is men reeds bezig met de voorbereidende maat regelen daartoe. Intusschen is ook de mede werking noodig van de regeering, waarop men meente te mogen hopen. De heer Lind vraagt of ook ruilverkave ling zal plaats hebben. Dit is wel de bedoe ling, doch eerst in de latere toekomst. De heeren Grunwald en Kramer brengen voorts het volgende verslag uit omtrent hun besprekingen ten departemente betreffende da inschakeling van den handel bij de distributie van levensmiddelen. Namens onze Kamer had op 25 Februari 1.1. een bespreking plaats met den heer v. Hoeven van het Dept. van Sociale Zaken en de heeren Grunwald, Kramer en Schef- fel. De heer Kramer bracht ter sprake de distributie van blikgroenten en versch fruit en wees er op, dat voor de geconserveerde groenten bereids overeenstemming was be reikt met de vertegenwoordigers van den handel. De heer Kramer was echter nog niet bevredigd over de distributie van versche groenten. De heer v. Hoeven wees op de zeer moei lijke distributie van groenten In verschen toestand, ook al door gebrek aan controle. De heer Grunwald klaagde er over, dat voor de distributie van margarine het niet dwingend was voorgeschreven, dat deze zou moeten gaan via den handel. Gelukkig is dit thans wel voorschrift voor het volksvet. Spr. achtte het niet juist, dat niet uitdrukkelijk was bepaald, dat èn gros siers èn winkeliers beiden moesten worden ingeschakeld. Spr. was van meening, dat een redelijke belooning voor deze diensten een redelijke eisch van den handel was, waarbij den winkelier toch minstens 1 cent per pakje margarine toekomt. De heer v. Hoeven deelde mede, dat het Dept. van Landbouw het volksvet koopt en tegen een zekeren prijs ter beschikking van het Dept. van Sociale Zaken stelt. Voor spr. is primair de belangen van de werkloozen, die tot laagst mogelijke prijzen de waren moeten ontvangen. De heer v. Hoeven acht een redelijke winst voor den handel niet on gemotiveerd. Het is mijn indruk, dat de heer v. Hoeven geen Hoofdambtenaar is, die blind is voor de redelijke verlangens van den handel en ik koester de stellige verwachting, dat het Departement binnen afzienbaren tijd zóó danige maatregelen zal nemen, dat alom de handel zal worden ingeschakeld bij de distributie van margarine, volksvet, en blik groenten. De heer Bonnet zegt, dat vanuit de krin gen der tuinbouwproducenten thans stem men worden gehoord, die aandringen op op heffen der minimumprijzen, ten einde alle producten in consumptie te kunnen bren gen. Gaat dit door, dan vervalt tevens het bezwaar, van den handel, waarover de heer Kramer een onderhoud aan het minis terie heeft gehad. De voorzitter deelt mede, dat de geloofs brieven van den heer Lind in orde zijn be vonden, zoodat hij thans definitief lid is van de Kamer. De voorzitter wenscht hem daar mee geluk. Ten aanzien van een eventueele actie tot het verkrijgen van een lager tarief voor het gebruik van water ten behoeve van het be drijfsleven deelde de voorzitter mede, dat een kleine prijsverlaging ad 10 pet. heeft plaats gehad. Dit wordt nog onvoldoende geacht, doch toegezegd was door het P.W. B., dat het hierop zou terugkomen, zoodra een zekere reserve was gevormd. De Kamer acht de rigoreuze afschrijvings- politiek in dezen tijd door het PAV.B. toegepast, niet juist, aangezien het bedrijfs leven reeds zwaar genoeg is belast. Alge meen vindt men de waterprijzen veel te duur en besloten wordt, in samenwerking met de andere Noord-Hollandsche Kamers, een nieuwe actie te gaan voeren. Tot slot wordt behandeld een Belgisch Koninklijk Besluit tegen de ongelimiteerde uitbreiding der grootwarenhuisbedrijven. Het wordt ter behandeling gegeven aan de Commissie van verordeningen. Een nagekomen verzoek van de K. v. K. van Arnhem, haar adres inzake het ver- leenen van assistentie bij het incasseeren van gelden, wordt door verschillende leden, in het bijzonder door den heer Lind, warm ondersteund. Besloten wordt het adres te steunen. Een wetsontwerp, houdende bepalingen om trent de vestiging van nieuwe industrieën, wordt gerenvoyeerd naar de Commissie van verordeningen. Bij de rondvraag worden woorden van waardeering gesproken voor het plan Deter ding, waarna de vergadering wordt gesloten Wettelijke keuring vrachtauto's. In artikel 38 van het motor- en rijwiel- reglement, zooals dit met ingang van 1 No vember jl. in werking is getreden, werd be paald, dat de met de inschrijving van auto mobielen of aanhangwagens voor veever voer belaste ambtenaar bepalingen kon vast stellen, waaraan de inrichting en de afme tingen dier voertuigen moesten voldoen. Het hoofd van het bureau van den Rijks waterstaat voor de inschrijvingen van mo torrijtuigen en aanhangwagens heeft thans deze eischen vastgesteld en openbaar ge maakt. Geëischt wordt onder meer, dat de motorrijtuigen, gebezigd voor veever voer, van wielen met luchtbanden zijn voorzien. De vloeren moeten dicht zijn, en voor groot vee is be paald, dat de opstaande schotten tot op een hoogte van ten minste 1.40 M. boven het laadvlak gesloten moeten zijn. Verder zijn normen vastgesteld voor ven tilatie in de rijtuigen en is bepaald, dat zij inwendig geen uitstekende deelen of «scher pe kanten mogen hebben. Een overdekking moet aanwezig zijn. Verwacht mag worden, dat de nieuwe keu- ringseischen een einde zullen maken aan de soms inderdaad bedroevende omstandig heden, waaronder het veevervoer per vracht auto plaats vindt. Met de K.L.M. van Milaan naar Rotterdam. 's Gravenliage, 3 Maart. Arturo Tosca- nini, die op het oogenblik in het brandpunt der belangstelling van het muzikale leven in Nederland staat, had zijn partituren, noo dig voor zijn gala-concert van Donderdag avond in de residentie, dat, naar men weet, wegens een lichte ongesteldheid van den kunstenaar, nader is vastgesteld op Maandag 8 Maart nog steeds niet uit Ita lië ontvangen. De K.L.M. bracht echter uit komst. Met ingang van Maart heeft onze Den Haag 3 Maart 1937. De begrooting van Justitie is in beide Kamers altijd een geliefkoosd onderwerp voor een breedvoerig debat geweest, en de afdoening in den Senaat maakt thans geen uitzondering, aangezien heden een negen tal sprekers het woord voerden en morgen het dozijn wel vol zal geraken. De minister kreeg namelijk nog geen schijn van kans om aan het woord te komen, wat eigenlijk wel jammer is, wijl zoo'n ministerieele ant- woord-rede steeds een pracht-gelegenheid hiedt, het gansche debat te overzien, vooral als de aan het woord gekomen leden tal van zeer uiteenloopende onderwerpen aan de orde stelden. Op veel dat heden weid aangeroerd, kan straks, als Exc. v au Schaik zal hebben gesproken worden tenJ*' gekomen. Van de te berde gebrachte hoofd punten mag wel ten eerste worden vermeld dat verschillende leden, de heeren Kolff <G. II.) Van Rappard (VB) Hemians SDAP), Werker (VD) en Moltmaker (SDAP) de or deverstoringen door N.S.B.ers ter spra e brachten aandringend op krachtige prev en ie ve maatregelen. Mr. Van Rappard betreurt 't, dat leden van de rechterlijke macht tot de N.S.B. behooren. De heer Moltmaker vond, dat de politie en justitie niet altijd feilloos zijn opgetre- den, zoo wat betreft het gebeurde met de opvoering van „De Beul" en de „Dageraad vergadering. Nogal wat geboomd werd over de kwestie der preventieve hechtenis, waarvan de heer Mendels (SD) vond, dat zij wel eens wat al te vlug wordt toegepast, hetgeen de heer Janssen min of meer betwiste. Natuurlijk kwam de zaak-Ries ook weer ter sprake, en wel door mr. Knottenbelt, (V B) die betreurde, dat minister Van Schaik in de Tweede Kamer een onbekend politio neel nachtrapport tegen Mr. Ries .uitspeel de'. Mr. Werker brak een lans voor het droit de réponse, en hij vond, dat de minister, die blijkbaar voor dat antwoord-recht veel voelt nu maar de practische bezwaren daartegen moet zien op te ruimen. Mr. Mendels behandelde voorts de Alk- maarsche strafzaak tegen de drie jongelie den uit Broek op Langendijk, en had critiek op de gestie van den griffier, die den ver oordeelden zou hebben geraden, maar ver der van hooger beroep af te zien. Ook de heer Janssen besprak deze zaak en meende, dat de heer Mendels wellicht onjuist is in gelicht. Ook deze Senator vroeg in elk geval nadere inlichtingen. Niet onvermeld mag verder blijven, aat Mr. Mendels de radio-omroepvereenigingen ervan beschuldigde, dat zij zich niet vol doende houden aan de auteurswet. De redevoeringen der leden waren^ voor den minister over 't algemeen huldigend. Men had zeer weinig critiek op de gestie van dezen minister. Die zooals reeds werd gememoreerd morgen, nadat nog eenige leden zullen hebben gesproken, van antwoord zal dienen. luchtvaart maatschappij namelijk in samen werking met de Deutsche Lufthansa en de Avio Linee den dienst op Milaan en Rome hervat. Zoodoende konden Toscanini's parti turen linea recta van Milaan naar Neder land vliegen. Gisterenmiddag is de zending voor den grooten dirigent met het lijntoestel van Mi laan op het vliegveld Waalhaven aangeko men. De K.L.M. heeft er zorg voor gedragen dat Toscanini zijn eigendommen op de snel ste wijze zou ontvangen. Landbouwers wilden niets van de crisiscontrole weten. Twee landbouwers, die de landbouw crisiscontrole ten uitvoer moesten brengen, raakten dezer dagen slaags met eenige landbouwers in de plaatsjes Kerk- en Veld- driel en Hedel. Het begon in Kerk- en Ve'Id- driel. Het werd daaf een ware boerenop stand. Onder leiding van één werden hon derden boeren bij elkaar geschreeuwd en „bezetten" a. h. w. de huizen, waardoor de ambtenaren hun taak niet konden verrich ten en het hazenpad moesten kiezen. Ook in Hedel kwam het tot relletjes. Po- litieversterking uit Zalt-Bommel moest met een wagenspan van den opsporingsdienst aanrukken om de controleurs te hulp te komen. De burgervader van Hedel sprak kalmeerende woorden, welke echter in het algemeene spektakel verloren gingen. De gemeenteveldwachter kreeg al spoedig een klap op het, achterhoofd met een bezem stok, binnenshuis, een controleur kreeg een zoodanige hoofdwonde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Ben rijksveldwachter had veel moeite, ie mand die met een riek 'n vluchtenden con troleur achtervolgde, te ontwapenen. De politie slaagde er eindelijk in de orde te herstellen, doch de opstandige landbou wers zullen hun anti-controle-campagne nog wel moeten bezuren. tt De stoomvaart maatschappij „Nederland" deelt ons mede dat zij bericht heeft ont vangen van den gezagvoerder van de Poe- lau Bras, dat het schip zijn roer verloren heeft. Het schip bevindt zich op ongeveer honderd mijlen ten Westen van Port Said. De sleepboot „Protector" van de Svitzer- bergings maatschappij is op weg naar de Poelau Bras en kan het met ongeveer 24 uur bereiken. Naar Port Said. De kapitein van de „Poelau Bras" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" heeft opdracht gekregen wanneer de sleepboot bij het schip is aangekomen, naar Port Said te gaan. Een noodroer aangebracht. Volgens gisterenmiddag twee uur bij de maatschappij Nederland ontvangen berich ten heeft de „Poelau Bras" een noodroer gemaakt. Het schip vaart op eigen kracht de sleepboot „Protector" waanpede het zich inmiddels reeds draadloos in' verbinding heeft gesteld tegemoet Het schip aangehouden door nationalisten. Volgens een telegram, dat de „Rambon" gisterenavond naar de directie van het Ne- derlandsch bevrachtingskantoor gezonden heeft, is het stoomschip uit Gibraltar ver trokken. Een tweede telegram volgde, vermeldende het vertrek naar Rotterdam. Reuter bevestigde heide telegrammen. Op bevel van de Nationalisten was de boot aangehouden en werd men verplicht de la DORPSIDYLLE. BOERENHUIS IN HET ERTSGEBERGTE IN BOHEMEN. ding oorlogsmateriaal te lossen in Ceuta. Daarna is de „Rambon" vrijgegeven. Ned. Bevrachtingskantoor niet aansprakelijk voor de lading. De directie van het Nederlandsch Bcvrach- tingskantoor te Amsterdam, verzoekt ver der mede te deelen, dat haar kantoor te Rot terdam voor de schepen, die in enkele bladen in verband met vervoer naar Spanje met na me genoemd worden, uitsluitend optreedt als cargadoor en voor den aard der ladingen, die van buitenlandsche havens naar Spanje wor den vervoerd, geen enkele aansprakelijkheid draagt. Het Nederlandsch Bevrachtingskantoor, zoo voegt, men er aan toe, treedt uitsluitend op voor het behandelen der booten te Rot terdam. Wij komen dus tot de conclusie, dat de „Rambon" zoowel als de „Dobesa" oorlogs materiaal voor het volksfront in Spanje hebben aangevoerd. De treurige gebeurtenis na de kermis te Zuidscharwoude, waarbijeen jongeman door den veldwachter van Broek op Langen dijk om 'n luttel vergrijp werd doodgescho ten, heeft nog steeds naklanken. Hoewel de drie kameraden van den overledene niet in hooger beroep zijn gegaan, kunnen anderen geen rust vinden bij de h.i. onbillijke be straffing van deze jonge menschen. Het is thans de heer Mendels (s.d.) die in de jongste vergadering van de Eerste Ka mer het nog eens voor de jongemannen heeft opgenomen. Spr. keurde de daden der be- troffenen af, doch evenzeer de reactie daar op. De heer Mendels vroeg inlichtingen over de vraag, of het juist is dat de jongens door den griffier in hun cel zijn bezocht en op diens advies, buiten hun verdediger om, zich bij de zware straf hebben neergelegd. Is het voorst juist dat de griffier hun daarbij gra tie ter gelegenheid van het huwelijk der Prinses in uitzicht zou hebben gesteld Sp.'s ervaring was, dat over hel algemeen de Nederlandsche rechterlijke macht op hoog peil staat. Spr. zette uiteen, dat ze gunstig afsteekt bij die in een naburig land, waar het „Volksempfinden" ten troon is verheven. Het instituut der preventieve hechtenis afgekeurd. liet instituut der preventieve hechtenis wordt te gemakkelijk toegepast. Spr. be pleitte uitbreiding der rechten van hen, die in voorloopige hechtenis zijn. Omdat de ver dediger er niet bij is, moet bij het politie onderzoek niet te beklemmend tegen een verdachte worden opgetreden. Met de begrippen „redelijk vermoeden van schuld" en de „ernstige bezwaren tegen den serdachte" wordt het in de practijk niet te nauw genomen. Vermoedelijk hangt met het optreden tegen preventief zittende verdach ten het tekort aan leden der rechterlijke macht samen. In het bijzonder maakte spr. aanmerking op den langen duur van ver schillende gevallen van preventieve hech tenis. Spr. kwam op tegen de neiging onder de bevolking en zelfs bij de rechterlijke macht om de belangen van het individu te verwaarloozen tegenover het zoogenaamd coliectief organisch belang. De verdachte uit Amsterdam op vrije voeten gesteld. De in Amsterdam gearresteerde verdachte van den auto-moord, bleek een Nijmegenaar te zijn. Hij was reeds verschillende malen met. de politie in aanraking geweest. Ook het feit dat hij in dronkenschap het costuum had gestolen, maakte de zaak voor hem niet beter. Hij hield echter zijn onschuld vol en is, nadat hij zijn alibi voor den bewusten Vrijdagavond heeft kun nen opgeven, op vrije voeten gesteld. De politie verzoekt inlichtingen. De commissaris van politie van den ju- s'itieelen dienst, afdeeling „A", verzoekt den onbekenden jongeman, volgens getui gen lfi a 18 jaar oud, die op Vrijdagavond 26 Februari op het Spui heeft gestaan bij de door eonigc personen gevoerde onder handelingen over den verkoop van de Ci- UIT ONZE OOST. Woningen der Europeesche ge ëmployeerden loopen gevaar. In de buurt van het radiostation Malabar, boven Bandoeng, heeft een overstrooming plaats gevonden, waar door vermoedelijk eenige kinderen bij de aardverschuiving gevolg van deze overstrooming zijn be dolven. Verder zijn eenige huizen vernield. Nader wordt gemeld: Volgpns telefonische berichten heeft de aardschuiving gistermiddag plaats gevon den op den berg Malabar in de buurt van het. radiostation, dat echter niet werd ge troffen. Ongeveer vijftien woningen van koe. lies zijn vernield, enkele personen zijn ge wond terwijl eenige Inlandsche kinderen worden vermist. De zware regenval en de invallende duisternis verhinderden de om vang van het ongeluk voldoende op te ne?n mnn. De telefoonverbinding is intact geble ven. De mogelijkheid bestaat dat de schade van grooten omvang zal blij ken. Ook twee Europeanen, nl de heeren van Sloten en Varkevisser, zijn gewond. Nader kan worden gemeld dat een aantal gewonden Bij de aardschuiving op den Ma labar tien bedraagt. Ook zijn enkele koelies vermist zoodat er een telling is gehouden- Het radio-station is onbereikbaar, doch in tact gebleven, evenals de electrische ver lichting. Het aanhouden van de regens doet vree- zon dat de woningen der Europeesche ge ëmployeerden bij het radio-station het niet zullen houden. Reeds is geneeskundige hulp uit Ban doeng gearriveerd. troën-auto, waarin dien avond de moord is gepleegd, zich ten spoedigste te willen ver voegen aan zijn bureau, Laan Copes van Cattenburch No. 13. De jongeman zou zijn rijwiel, met een pakje op den bagagedrager, uit een rijwiel stalling in de omgeving gehaald heibben. Begrafenis van het salchtoffer. Op de algemeene begraafplaats te Haar lem is gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer P. Hes, die Vrij dagavond j.1. in een auto te Den Haag is vermoord. De belangstelling van het publiek was bui tengewoon groot. Aan de groeve heeft Ds. C. H. Moll van Charante voorganger van de vereeniging van vrijzinnige Hervormden te Haarlem, woorden van troost tot de nabestaanden ge sproken. Hij wilde den moord, waarvan de heer Hes het slachtoffer is geworden, be schouwen in het licht van dezen tijd van verwording en menschenhaat en hij hoopte dat spoedig een betere samenleving zou ontstaan waarin zoo iets niet meer een al- ledaagsche gebeurtenis maar een uitzonde ring zou zijn. Met betrekking tot de daders herinnerde Ds. Moll aan de woorden van Jezus: „Vader vergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doen". Tenslotte bad hij het „Onze Vader' Een broer de heer E. Hes, dankte voor de belangstelling. DR. EUWE SLAAT INVITATIE AF. Voor internationaal schaaktour- nool te Parijs. Naar wij vernemen wordt van 14—29 Juli a.s. te Parijs ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling een internationaal schaak- tournooi georganiseerd, waarvoor o.m. uit- noodigingen hebben ontvangen de wereld kampioen Dr. M. Euwe, de vroegere wereld kampioen Dr. A. Aljechin, verder Fine en nog enkele andere groot meesters. Dr. Euwe heeft echter besloten van deze uifnoodiging geen gebruik te maken. Alje chin daarentegen zal in ie.dcr geval deel nemen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3