T cxel Met naar Hr- Ms- de Oost „De Ruyter" Raadsvergadering Visscherij jfjeo-*3if!(jen Tegen verstopping. Van een bij zonder en medewerker yan een industrieele inrichting zuilen, hetzij ,iaan boord van den kruiser) deed de burgemeester later een vergissing maken in een vraagbeantwoording, toen h{j tot Dr. Feenstra Kuiper, inplaats van tot den heer Uithol sprak. Toen de raadsvoorzitter daarop attent werd gemaakt, zei h(j, tot groote hilariteit van den Raad: „Ja, ik verwissel jullie zoo langzamerhand, jullie vormen een zoo groote eenheid". De heer Uithol wilde graag weten of dit nu een complimentje of een hatelijkheidje was en dr. Feenstra Kuiper keek wat sip. De opposanten tegen de post van 1600 gulden, uitten ook de vrees dat dit „boschage", zooals dr. Feenstra K. het uitdrukte, even eens zou leiden tot uitbreiding van personeel bij plantsoenen, terwijl enkele raadsleden beangst waren, dat het voor het planten van de iepen te laat zou zijn. „Nu, als dat inderdaad te laat zou zijn zoo argumenteerde de burgemeester, dan gaan ze er met September in". En over de uitbrei ding van personeel behoefde de raad zich voorloopig niet ongerust te maken. Nadat het voorstel door wethouder Smits uitvoerig, door wethouder v. d. Vaart minder uitvoerig en door den burgemeester, als Dritte im Bunde, nog eens verdedigd was, ging het er met vlag en wimpel door. Door de plattelanders v. d. Veer en Hoorns man werd nog een lans gebroken voor be planting van den v. Foreestweg, den weg, die van Julianadorp naar de duinen loopt. Wet houder v. d. Vaart wilde het experiment wel eens aan, maar gaf er niet veel moed op. Er staan te sterke zeewinden. „Ik denk niet dat de zeewind daar anders is dan in Den Helder", merkte de heer v. d. Veer hatelijk op. „Ja, een beetje wel, we zijn hier wat meer beschut", pareerde de wethouder. De heer Uithol zag nog kans om bij het voorstel tot subsidieering van het bewaar school-onderwas, zijn bezwaren tegen dit onderwys in te brengen, waarvan hij de pae- dagogische waarde niet zag. „Had u maar moeten hooren, wat ik gisteren nog op de Laan gezegd heb", zei de burge meester. „Maar laat ons daar nu maar niet over babbelen, dat kunnen we bij de behande ling van de begrooting wel doen. Dan kunnen Tengevolge ven een zittend leven lijden veel menschen een verjtopping en «lechte tering. Hun levensgeluk lijdt er onder. Verhelp het euvel voordet het chronlich wordt, met leo-Pillen, het zuiver plenteerdige, zecht wer kende lexeermiddel. In doosje» venef 20 cent. we daaraan eens een paar uurtjes beste den". Tot die begrootingsdiscussies werd even eens een vraag van Dr. Feenstra Kuiper ver schoven, of kweekelingen met acte, aangesteld kunnen worden als onderwijzer. „Ook een psiar uurtjes voor de begrooting", zei de bur gemeester. „Als het zoo door gaat, zitten we met de groote vacantie nog met de begrooting", werd uit den Raad opgemerkt. Inderdaad, we vree zen dat de begrooting, die extra laat is dit jaar (de worsteling in Den Haag schijnt niet Burgerlijke Stand van Den Helder van 3 Maart 1937. BEVALLEN: J. Oost—van Dijk, z. ONDERTROUWD: G. Beerens en G. L. Bruin; Th. Meert en B. Bolk; J. F. Fondse en J. Timmens; M. van Offenbeek en A. M. S. Kerkhoven; A. Wieringa en L. E. van den Blink; K. Bakker en J. M. Sepers; K. H. W. Winkels en J. M. de Groot. OVERLEDEN: H. Kohier (m) 70 jaar; K. Verwoerd (m) 26 jaar. Bevordering van het visehgebruik. Uit Velsen wordt aan de N.Rt.Crt. bericht, dat de inkoopcommissie van de personeelsver- I het plaatselijk Crisiscomité, te wiens voor Nijverheid en Handel Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor te besluiten, dat de Gemeente voor lu per jaar lid zal worden van het Departement Den Helder en Omstreken van de Ned. MiJ- voor Nijverheid en Handel. Aangenomen, voorloopig voor 1 jaar. Distributie van waren. De Afd. Texel van den Ned. Kruideniers- bond vraagt bij de verstrekking van bak- en braadvet tegen verlaagden prijs aan werk- loozen de distribueering aan de winkeliers op te dragen. De Voorzitter deelt mede, dat door het Gemeentebestuur bereids het bak- en braadvet is aangevraagd. In aanmerking nemende het groote aantal winkeliers en de geringe winstmarge zouden B. en den tusschenhandel niet willen inschakelen, doch de distributie willen laten loopen evenals die van de goedkoope margarine, over eeniging der Kon. Ned. Hoogovens en Staal- deele dan deze winstmarge komt. Hiervoor fabrieken en de nevenbedrijven heeft besloten bestaat een reden te meer, omdat het juist voortaan geregeld zeevisch aan haar leden te kleine middenstanders zijn, die een beroep op het Crisiscomité doen. Acht leden spreken zich uit voor distribuee- verkoopen. Hiermede wordt ook het belang van .het visscherijbedrijf te IJmuiden gediend. De. zoo eenvoudig te zijn) nog heel wat uurtjes door de Ned. Visscherij-Centrale ingestelde ring door tusschenkomst van de neringdoen- bij behandeling^ ook zal vragen,^ want er iiieercommissie heeft voor dit plan veel be- den; voor het voorstel van B. en W. verklaren langstelling. Zij heeft toegezegd de inkoopcom- zich de heeren Epe, Keyzer, De Waard, Kager missie met raad en daad ter zijde te zullen staan De eerste verkoop is Donderdag begonnen. De visch zal den geheelen werkdag verkocht zijn al tal van onderwerpen naar de „begroo tingsdiscussies" verschoven. En de burge meester laat het spraakwater rijkelijk vloeien in de Raadszaal, terwijl hij, dank zij het feit dat hij de zaken goed beheerscht en er terdege kennis van neemt, op de verdediging en toe lichting van de wethouders, ook altijd nog eigen visie naar voren brengt. Met dat al dijen de raadsvergaderingen uit tot Tweede Kamer' zittingen. en Vlaming. Vervoer werkloozen. Naar aanleiding van een adres van werkloo zen te Oosterend deelt de Voorzitter Goedkoope reizen per spoor Wij vestigen de aandacht op de in het no. van heden voorkomende advertentie, waarin door den heer Gorter (Bureau Parallelweg 1) goedkoope reizen met de Paaschdagen, met Hemelvaartdag en met Pinksteren aangekon digd worden. Alle gewenschte informaties, evenals recla- mebiljettén, worden aan genoemd Bureau verstrekt. VI*) Zaterdag, 6 Februari. 's Middags zijn we eergisteren Alexandrië uitgestoomd, het land laten we niet lang in den steek, want gisteren was het alwqer Port- Said. Door de mist heen zijn we langzaam opgestoomd: plotseling wordt alles wegge vaagd en liggen we met nog eenige schepen vlak bij de haven. Langs het groene stand- beel van De Lesseps, langs een wuivende „Slamat", die op den terugweg is en waar échter eenige onderofficieren de laatste groe ten meenemen voor htm collega's, die naar Indië verdwijnen, nemen we ligplaats op een paar boeien. In de stad schieten rijen hande laren ons aan: „kaiken, kaiken, niet koope", weerklinkt van alle kanten. We kaiken wei nig koope nog minder, het is hier toch zoowat hetzelfde als in Alexandrië. Veel groote sche pen trekken het kanaal in of kiezen hier weer zee: een enkel Italiaansch bootje is afgeladen met motortrucs en landbouwwerktuigen: op weg naar Eritrea. Zonder veel oponthoud zijn we het kanaal doorgekomen, we hebben geen enkelen keer voor tegenliggers hoeven te meren. Langs het Kanaal liggen van tijd tot tijd posten, trekt af en toe een karavaan kameelen van het kanaal weg de onafzienbare heuvels zand in. Twee Arabiertjes fietsen met een razende vaart voort over den stoffigen weg, een en kel wit treintje, gehuld in een dichte stofwolk, snelt voort. Miraila, tusschen het groen, met hospitalen, villa's, gaat verloren achter het groote stand beeld, dat de Engelschen hier eenige jaren ge leden hebben opgericht. Nog even houdt het HollfSidsche zeiljacht ons bij, een laatste „goede reis" klinkt over het water, dan draait het jachtje af en zoekt het meer Mj Miraila weer op. Bij den valreep staat de ondergeschikt on derofficier van de wacht. Hij slentert naar één van de kijkende matrozen toe, kijkt pein zend het stukje kanaal aan stuurboord over. „Smal hè?" komt er loom te voorschijn. „Nou een gootje maar kwartiermeester," komt er prompt uit. „Toch kun jij het geloof ik niet gooien, ouwe, dat zie je wel meer met die gootjes." De weddenschap om het pijpje bier wordt gesloten, een aardappel, die prettig ligt wordt uitgezocht we hebben er toch nog genoeg aan boord een zwaai, en ongeveer halver wege plonst de aardappel in het kanaal. „Dat pijpje hebt u, kwartiermeester." Zóó wandelt de kwartiermeester rond en verzamelt tot Bombay zijn pijpjes; na één rondje begint men hem echter door te krijgen en wordt er minder animo getoond om wed denschappen te sluiten, de stakker moet dus met zijn zes pijpjes maar toe komen. Zondag, 7 Februari. Vanochtend, nadat de post aan boord ge bracht is en de mist weer een klein beetje op getrokken, gaat de haak weer den grond uit en laten we Suez, waar we den nacht voor an ker hebben doorgebracht, achter ons. De eerste Zondagochtend van de twee, die we er nu achter elkander op zee doorbrengen, begint voor de R.K. opvarenden met een mis, daarna wordt opgeluid voor den algemeenen kerkdienst. Na den dienst wordt het eerste nummer van den eersten jaargang van de „De Ruyter"-bode bewonderd en becritiseerd voortaan zullen er méér berichten worden op gevangen en in normaler Nederlandsch wor den vertaald dan tot nog toe het geval was: ziehier het doel van het tot hiertoe alleen maar ochtendbladen tellende stuk proza. Den geheelen dag blijft de kust langs de Golf van Suez te zien: blakerend en kaal ver heffen de rotsen met zandwoestijnen zich in de gloeiende zon, geen huis, geen boomgroei on derbreekt de verlatenheid. Ieder heeft aan dek zijn tampatje opgeslagen, hier en daar gang der hoogovens, bij het naar huis gaan van het personeel en wel van 's morgens 5 tot 's avonds 22.30 u. De visch wordt gefileerd verkocht, voorloo pig wordt alleen kabeljauw en koolvisch, later ook andere soorten verkrijgbaar gesteld In het belang van het geheele visscherijbe drijf kan dit slechts worden toegejuicht. Niet dat door deze handeling er dadelijk zoo'n groote behoefte aan meer aanvoer zal ont staan, maar nu er één groote industrieele in richting met een dergelijke wijze van verstrek king van visch is begonnen, zullen er vermoe delijk wel meer groote instellingen mee be ginnen En dan zal de afname van visch zeker uit gebreider worden, zoodat de visscherij daarvan het voórdeel zal hebben. Bij de fileering zullen verscheidene handen dan werk krijgen. Er tegenover staat, dat de kleinhandel weer een deel van hun omzet zullen zien wegslin ken. Maar dat zal vermoedelijk van tijdelijken aard zijn, want als de gefileerde visch bij der gelijke groote groepen van menschen burger recht heeft verkregen, worden andere groepen (buren, kennissen) aangespoord ook de ge fileerde visch in te slaan. Die groepen los I bij den kleinhandel, hetzij bij den winkelier, deze inkoopen moeten doen. En dan is de kans groot, dat deze categorie geregelde ver bruikers van visch zullen worden, omdat inder daad vele huisvrouwen worden weerhouden visch op het menu te zetten, daar ze tegen den „vischrommel" opzien. De kleinhandel zal dus wel een moeilijken tijd krijgen te doorworstelen, maar eindelijk gelooven we, dat er voor hen pok wat voordeel mee is te behalen. De vischpr(jzen. Met de tarbot- en tongprijzen is het niet zoo- worden in een gebouwtje^ nabij jlen hoofdin- med6) dat het Gemeentebestuur niet bevoegd ,i„„ >- is in' de vervoerkosten van werkloozen naar worden zonnebrillen opgehaald, met hoofden die langzaam zoo rood worden als bieten, ligt alles aan dek. De geplunderde scheepsbiblio theek is meegenomen aan dek, maar té fel brandende zon heeft het lezen vermoeiend ge maakt en zijn allengs de boeken verdwenen onder de hoofden van de lezers als een pret tig steuntje. Eindelijk is de zon ondergedoken: aan stuur- visscherij dat gr^g ^^T^^ Het vijfde artikel werd opgenomen in ons nummer van Dinsdag j.1. tooneel achter elkaar, zwart en donker is de eerste lagere bergketen, grijs met lange ne velslierten tusschen de toppen liggen de ber gen veraf. De helderblauwe zee neemt donkere tinten aan, in het Westen ligt nog even een steeds afnemend goud-oranje gloed, in het Oosten prikken uit de donkere hemel de eerste sterren te voorschijn. De zon is weg: bijna op slag wordt het op de dekken koeler en retireert ieder naar be neden, waar de lucht, ondanks de goede ven tilatie, broeiend en warm is. Over de kooien verminderen langzamerhand de dekens en worden opgeborgen tot over een paar jaar, wanneer zullen we zélf in het wit rond loopen? Maandag, 8 Februari. Dekken schrobben, baksgewijs, gymnastiek, gasmaskercursus, het gewone programma van iederen ochtend, speelt zich de eerste uren weer af. 9 uur: SB oorlogswacht wordt be trokken, even daarna weerklinken de schellen door het geheele schip: alarm. Veel loodrechte trappen, veel waterdichte deuren en we komen in één van de belangrijkste deelen van het schip: het seinstation en de lekcentrale. In het seinstation staan de groote rekentafels, die gebruikt worden bij het uitrekenen van baks- en vluchthoeks van de kanons: een wirwar van telefoons, electrische leidingen en spreekbuizen zit tegen de wanden en het plafond van het vrij kleine verblijf. Aan de tafel houden hofmeesters en bottelier de wij zers in dekking, schoen- en kleermakers heb ben hun comfortabele werkkamers verlaten en draaien aan knoppen en pallen, zonder al te precies te weten wat ze uitvoeren: het is ook heelemaal niet noodig, als ze maar alles draaien zooals de twee officieren het hun voorzeggen. Alles wat van eenig belang is passeert het station en wordt hiervandaan weer doorgegeven aan andere posten in het schip, steeds weer weerklinken telefoontjes voor present melden van afdeelingen en men schen. In de nabij gelegen lekcentrale is het veel rustiger: op de tafel staat de groote teeke- ning van alle tanken van het schip, hiervan daan worden de bevelen gegeven voor het overpompen of van buiten boord vol laten loopen van leege tanks om het schip na even tueel bekomen treffers, waardoor slagzij ge- - maakt wordt, weer recht te krijgen wat na- onveran<-lerd vastgesteld, waarna mededeeling tuurlijk voor artillerie en stabiliteit een belang- volgt van enkele ingekomen stukken, die voor tarbot noteert nu zeer laag. Deze kon het Woensdag niet hooger brengen dan tot 44 cent per pond, terwijl de tongprijs, die de laatste dagen niet zoovéél verschil met dien van de tarbot maakte, het bracht tot 84 cent. Daarentegen blijven de scholprijzen, vooral zet- en kleine schol, zich goed hoog hand haven. Kabeljauw toonde eenige verhooging, het geen misschien al reeds is toe te schrijven aan de vraag naar gefileerde kabeljauw. De schar ging ook nog iets omhoog en kwam op 14 gulden per 50 kilo. Waren de besommingen der trawlers voor enkele goed, de meeste kwamen niet boven de tweeduizend gulden, hetgeen wat aan den te lagen kant wordt geoordeeld. Voor jaarsharing. Helaas laat deze zich nog niet in flinke hoe veelheden zien. Het begint echter tijd te wor den, dat er wat vangst komt, omdat, zooals al eerder geschreven, Paschen zóó voor de deur staat en dan de prijzen er voor een poosje geheel af zijn. Nu worden nog hooge prijzen besteed, maar deze kunnen, door de geringe vangsten, geen zoden aan den dijk zetten. de werkverschaffing een bijdrage toe te ken nen boven de rijksregeling. Een andere groe peering van de werkloozen, waardoor vele arbeiders in een bepaalde streek gelijktijdig in de steunregeling vallen, achten B. en W. niet in het belang der arbeiders, afgezien van de administratieve moeilijkheden, die zich daarbij voordoen. De Voorzitter ziet geen andere oplos sing dan een waarbij een deel der werkloozen langer in de steunregeling zullen vallen; spr. is echter bereid overleg te plegen met den Rijksinspecteur. Goedgevonden wordt, dat B. en W. het vol gende jaar bij de nieuwe indeelng der werk loozen zoo mogelijk zullen trachten de be zwaren te ondervangen. Wegverbetering. Naar aanleiding van een door C. Huisman e. a. gevraagde verbetering van den weg Rui- gendijkMienterglop deelt de Voorzitter mede, dat de Gemeente destijds de behoefte gevoelde aan een rijwielpad. Bij den aanleg daarvan is een breedere strook grond gekocht, omdat het gemeentebestuur het niet uitge sloten achtte, dat t.z.t. behoefte zou ontstaan aan een rijweg, zonder daarmede te willen erkennen, dat de weg uitsluitend een gemeen tebelang zou zijn. De gemeente heeft toen 9900 uitgegeven, waarin de Provincie voor 2800 heeft bijgedragen. De kosten van ver harding van den weg kunnen worden ge raamd op 12 13.000, het gekapitaliseerde onderhoud eveens op 12.000. B. en W. ach ten het niet verantwoord een dergelijk bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen; iets anders zou het worden als andere belang hebbenden de kosten van het maken der ver harding voor hun rekening namen. Op het adres wordt na discussie niet verder ingegaan. Onderwijs. Aan mej. E. Keijzer wordt naar aanleiding van haar verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L. School te Den Burg zulks met ingang van den datum door B. en W. te bepalen. Benoemingen Achtereenvolgens worden benoemd tot be stuursleden van het Algemeen Armbestuur de heeren Jb. Eelman Dz. (aftr.) en C. Graaf, beiden met 13 stemmen, Tot regentessen bij het Algemeen Arm bestuur de dames T. ZoeteliefGraaf (aftr.) en H. ZuidewindKuiper, beiden met 13 stemmen. Tot regenten resp. regenten van het Alge meen Weeshuis de heeren A. Dros Mbz. (aftr.), Jb. Bakker Az. (aftr.) en Mevr. A. M. KeesomWitte (aftr.), allen met 13 stemmen. Tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim de heeren C. Dijt met 11 stem men, H. C. A. Kieviets, Jb. Kikkert Nz, bei den met 13 stemmen, de heer C. Keijzer Hz met 12 stemmen en de heer J. W. F. Usi met 8 stemmen, allen aftredend. Tot lid van de Schoolcommissie de heer H G. Kraai met 8 stemmen. Tot lid van den Raad van Commissarissen van de N.V. T.E.M. zal naar met algemeene stemmen besloten wordt, gestemd worden op den heer C. J. de Lugt (aftr.). Tot vertegenwoordiger der gemeente op de in 1937 te houden algemeene ledenvergade ring van de N.V. T.E.M., wordt met 11 stem men benoemd de heer S. de Waardt en tot diens plaatsvervanger de heer J. Henkes met 11 stemmen. De Voorzitter sluit hierop de deuren. Na heropening der vergadering is aan de orde kennisgeving worden aangenomen. Luchtbescherming. Een adres van de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming, waarin wordt verzocht voor een minimum-bedrag van 10.per jaar toe te treden als begunstiger der vereeniging. aau ee„ °eJh"rJ3:"1" heeft feIezen' dat eed- beetje vermoeiender, voorloopig nog zonder de de contributie voor de gemeente Wie gespannen tent staan we in het zonnetje met f af» fCr„ wlllen. goedkeuren dan de armen gekruist voor het lichaam en op- ,iaf °P Voorzitter antwoordt, zwaaien: één... twee. één... twee, totdat een nfdend meer mwoners telt en niet nood- enkel zweetdruppeltje langzaam zijn tocht Tn anl' naar beneden aanvangt. Voor de liefhebbers 1 e vliét nTr komen de handstandjes weer op de proppen en voor m^atrocmi t „een p an slingeren om de beurt de helft van het totaal Tevei in Jüaml3" v?or van Woensdag 3 Maart. Jaarverslag. De Voorzitter biedt bij de opening der vergadering een overzicht aan van den toe stand der gemeente over het afgeloopen jaar, waarmede de leden door applaus hun instem ming betuigen. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden I aa' naar die te Den Burg. De heer Parlevliet juicht de overplaat sing toe, waartoe vervolgens zonder hoofde- Benoeming Hoofd O.L. Oosterend. School te Met 13 stemmen wordt benoemd de heer F. J. Schmit te 's-Gravenhage, no. 1 van de voordracht. Overplaatsing onderwijzeres. De agenda wordt aangevuld met het ver zoek van mej. M. Brouwer om overplaatsing als onderwijzeres van de O.L. School te De rijk punt vormt. 6 graden helling is voorloo pig de order en de achterpompkamer kan be ginnen met overpompen van brandstof van bak- naar stuurboord. Langzaam schuift de luchtbel in de waterpastoestellen naar links, 1 graad, anderhalf, vóór een beetje uitwerking moeten tientallen tonnen verplaatst worden. De gymnastiek wordt langzaam aan een aantal beenen keurig de lucht in, armen bui gen en strekken, niet al te vaak, en we kun nen voor vandaag inleggen. De gemoederen zijn vandaag druk in be roering: wanneer passeeren we den Keer kring? Gelukkig; dat feest beleven we al op den eersten Platvoet en zoodoende heeft de toko vanavond druk werk: Indisch „katje" is ingegaan, van vandaag af stikken we in ons geld. Texel in een gevorderd stadium van voorbe reiding verkeeren; overleg is gepleegd met den Commandant van Hr. Ms. Vliegkamp De Mok. Binnenkort zal een oefening kunnen worden gehouden. Nu enkele vooraanstaande personen in de gemeente niet bereid zijn be vonden de leiding op zich te nemen, zal spre ker zich er mede belasten. Het voorstel van B. en W. om voor 10. per jaar als begunstiger toe te treden, wordt zonder stemming aangenomen. lijke stemming besloten wordt met ingang van den datum door B. en W. te bepalen. Stembureaux. Met algemeene stemmen worden benoemd voor stembureau I tot lid de heer J. C. Koijer en tot plaatsverv. lid de heer S. de Waard- voor stembureau II tot plaatsverv. lid de heer de Lugt, tot lid van het 6e stembureau de heer S. Zuidema en voor het le stembureau tot lid de heer F. J. Schmit en tot plaatsverv lid de heer Jn. van der Vis. Aanleg r(js«raat op den Brink te De Koog. B. en W. vragen een crediet van f 2425 voor het aanleggen van een rjjstraat op den Brink te De Koog, te bestrijden uit de op brengst van verkocht bouwterrein De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de hierop be- heuaaf ^rootinS«wijziging voor Herziening jaarwedde Keu rlugs vee arts en verhooging keurloonen. Aangezien de werkzaamheden van den keu ringsveearts zich sterk uitgebreid hebben stellen B. en W„ ingaande 1 April 1937 voor' zijn jaarwedde te verhoogen van f 2000t0{ f 2600.waaronder begrepen f 500.vtoor gebruik van eigen auto en f 100.— voor eigen, kantoor, eigen kantoorinventaris, telefoon, verlichting en verwarming van het kantoor. Op verzoek van den heer Dogger doet de Voorzitter voorlezing van het door de slagers ingediende bezwaarschrift tegen ver- hooging der keurloonen. De heer Parlevliet heeft bewondering voor hetgeen de heer Noordijk in verschillende functies presteert, doch gelet op de zware lasten der slagers, wil spreker de weddever- hoo ging beperken tot f 300.alles inbe grepen. Namens de beide, andere leden van sprekers fractie stelt hij voor het keuringstarief voor paarden f 0.25 lager en voor vette kalveren f 0.50 hooger dan B. en W. hebben genoemd; voor ingevoerd vleesch kan het recht ver hoogd worden tot 1 cent per kg. Een en ander geeft een lagere opbrengst van f 420.doch aangezien B. en W. met hun voorstel een overschot hebben van f 100.zijn bij de door spreker persoonlijk voorgestelde lagere wedde de kosten niettemin gedekt. De heer Dros noemt de door B. en W. voorgestelde verhooging gemotiveerd, ook ver geleken met de salarieering van andere amb tenaren. De dienst levert een zoodanig over schot op, dat de verhooging der keuringsrech ten niet zoo sterk behoeft te zijn als B. en W, voorstellen. Bij den heer Bruin komt, bij alle waar deering voor den arbeid van den heer Noor- dijk, de vraag naar voren of het wel juist is in dezen tijd salarisverhooging toe te kennen. Besluit men daartoe, dan moet men ook de consequenties van verhooging der keurloonen aanvaarden; trouwens vergeleken bij elders zijn deze hier laag. De Voorzitter zegt, dat er steeds een matige winst gemaakt is, hetgeen de wet toe laat; ook is de dienst steeds als een éénheid gezien; de autoriteiten vatten het eveneens zoo op. De bedoelde winst is reeds in de begroo ting voor 1937 verwerkt, zoodat voldoende dekkingsmiddelen ontbreken als bij toekenning der weddeverhooging de keuringsrechten min der sterk verhoogd worden dan B. en W, voorstellen. De voorgestelde maatregelen met betrek king tot de dood geboren lammeren hebben ten doel aan de distructie te ontkomen. Indirect worden de keurloonen op de consu menten verhaald. Trouwens bij elke verlaging van lasten gaan de slagers ook niet steeds over tot verlaging der vleeschprijzen. Vergeleken bij de andere eilanden zijn de keurloonen hier niet hoog. De opbrengst zou toelaten het keurloon voor een koe met f 0.25 te verlagen, als van het ingevoerde vleesch het recht verhoogd wordt van ]/2 cent tot 1 cent per kg. De voordracht van B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van den keuringsveearts wordt hierop met 12 stemmen aangenomen. Tegen de heer Parlevliet. Het amendement van de heeren Parlevliet c.s. tot minder sterke verhooging der keur loonen wordt verworpen met 10 stemmen. Vóór de heeren Parlevliet, De Lugt en Dros. Het amendement, ingediend door den heer Dros om het keurloon voor ingevoerd vleesch te bepalen op 1 ct. per kg, wordt ver worpen met 7 stemmen; vóór stemmen de heeren Dogger, Epe, Henkes, De Waard, Le- ber en Dros. De voordracht van B. en W. tot verhooging der keurloonen wordt vervolgens zonder hoof delijke stemming aangenomen, onder aantee- kening, dat de heeren Parlevliet, De Lugt en Dros geacht willen worden tegen te hebben gestemd. Rekening-courant met de N.V, Robaver. De voordracht van B. en W. tot het aan gaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging, wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Wijziging bouwverordening. B. en W. stellen voor enkele wijzigingen aan te brengen in de bouwverordening, ten einde beter te kunnen optreden met betrek king tot het oprichten van kleine houten ge timmerten, zulks mede in verband met de kiosken te De Koog. De voordracht wordt zonder stemming aan genomen. De Waal. OXDERHANDSCHE VERKOOP. Het woonhuis van Mej. Wed. M. Roeper, met tuin en garage is onderhands verkocht aan den heer K. Mantje Cz. VISSCHERIJ OP HARING, SPROT OF MAKREEL. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat bij de visscherij op haring, sprot of makreel de bepaling inzake de minimum- maaswijdte van trawl- en snurrevaadnetten niet behoeft te worden nageleefd, indien: a. de betrokken reeder vóór den aanvang der reis aan de Nederlandsche Visscherijcentrale heeft medegedeeld, dat het vaartuig in kwes tie zal deelnemen aan de visscherij op haring, sprot of makreel; b. met dit vaartuig na afloop der reis geen tong, schartong, tongschar, schar en schol van een afmeting kleiner dan 23 cm, geen wijting van een afmeting kleiner dan 24 cm, geen schelvisch van een afmeting kleiner dan en geen kabeljouw van een afmeting klei ner dan 31 cm wordt aangevoerd. Indien men zich echter derhalve tegen een uchtrechterlijke vervolging wil vrijwaren zal men goed doen er zorg voor te dragen, dat bij de uitoefening van de visscherij op haring, sprot of makreel met netten, welke niet aan voorschriften omtrent de minimummaas- wijd e voldoen, deze beide voorwaarden wor den vervuld. Onder de afmeting van een visch zal voor ae toepassing van deze bepaling worden ver staan de lengte gemeten van de punt van den tot het einde van dea staartvin. In tukken gesneden visschen of visschen welke o-o» tf" Z'Jn van koP of staart, zullen worden geacht van kleinere afmeting te zijn dan on- Hoi-iriu 8 vast£es'e'd, tenzij die stukken qfzon- ge"leten grooter zijn dan de sub b ge noemde afmetingen. "^dedeeling, bedoeld onder a, zal vóór aanvaTnS der reis schriftelijk moeten ge- 'f t,en' 11 sPoedgevallen zal met een tele- n0m'.le rnededeeling genoegen worden ge- unr it V rïfcze hinnen 24 uur schriftelijk wordt bevestigd. (Adv.) Haven van Nieuwediep Ar^kreil.uit Harlingen en vertrokken naaf Londen, het Engelsche m.s. „Fauvette".

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6