Blum richt zich tot het volk DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER gevaar Het bloedbad in Addis Abeba Weinig actie aan het front De toestand in Hongarije Het controle-plan in Monarchistische Program der Brifsche Labour-party demonstratie te Weenen Builenlandsch Overzichi UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 6Se JAARG- No. 7944 SPANJE Opnieuw Italiaansche troepen naar Spanje? De maatregelen van de Fransche regeering HELDERSCHE COURANT MAANDAG 8 MAART 1937 Duurzame oplossing der monetaire situatie. - Kapitaal- terugkeer verwacht, - Geen schaamte over de sociale maatregelen. Ministerpresident Leon Blum heeft Zaterdagavond een redevoe ring uitgesproken, welke over alle Fransche zenders werd verspreid. De eerste mfinister verduidelijkte in zijn toespraak eenige punten der Zaterdag na den ministerraad aan de persvertegenwoordigers verstrekte mededeeling. Hij wees in de eer ste plaats op de volkomen solidari teit der regeering en zette vervol gens uiteen, dat het doel der maat regelen, waartoe gisteren besloten is, is een duurzame oplossing van de situatie, welke men vaak in en buiten Frankrijk in sombere kleuren heeft afgeschilderd, doch die ern stige aandacht vraagt. De regeering heeft gedacht en denkt nog steeds, dat een eenmaal geconsolideerd economisch herstel een financieel herstel zal teweegbrengen. Ernstige geruchten zijn in omloop gebracht en men vroeg zich af of de frank, ondanks de monetaire aanpas sing van October jl. het zou kunnen „hou den" en of de regeering niet haar toevlucht zou moeten zoeken tot een nieuwe devalua tie van den frank dan wel tot een strikte deviezencontrole. Het probleem van het geld en dat van de schatkist zijn nauw met elkander verbonden. Een optreden der re- gcering in dezen zou dus slechts doeltref fend kunnen zijn, indien het gelijktijdig op beiderlei gebied zou geschieden. In dezen geest moet men de maatregelen opvatten, welke in het gisteren gepubliceerde com muniqué zijn aangekondigd. De schatkistbehoeften zijn bij het begin van het begrootingsjaar geschat op 36 mil liard, daar komen nog bij 4 milliard van de spoorwegleening, welke te Londen moet worden afgelost, dus in het geheel 40 mil liard. Daarvan gaan 8 milliard af, die reeds van 1 Januari af zijn betaald. Blijft dus 32 milliard. De regeering acht het mogelijk dit bedrag terug te brengen op 26 milliard. Wij wilden de situatie voor de schatkist baseeren op onbetwistbaar soliede en stabiele wijze. Daar het cijfer, dat ik heb genoemd, aldus Blum, voor de helft ongeveer over eenkomt met de buitengewone credie- ten voor de bewapening, hebben wij besloten deze credieten te dekken met een groote weerbaarheidsleening. De verlegenheid van de schatkist behoeft geenszins ongerustheid te wekken. De lee ning zal in de onderscheidene muntsoorten van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver- eenigde Staten zoowel waarborg als keuze geven. De leening zal steeds kunnen worden ontvangen, daar waar de betaling het voor- deeligst zal zijn. Zij die hun kapitaal over de grens hebben gebracht, zullen dus geen voorwendsel meer kunnen zoeken om niet op deze leening in te schrijven. Zij zijn gevrij waard tegen alle. tegenwoordige en toekom stige risico's, waarvan zij geprobeerd heb ben zich te onttrekken. De regeering ver wacht derhalve een terugkeer van uitge voerd kapitaal onder welken vorm ook dat thans buiten de grenzen in omloop is. Deze kapitaalsterugkeer wijzigt in een slag de omstandigheden op de valutamarkt. De goudhandel weer toegestaan. Om dezen terugkeer volkomen te maken, heeft de regeering den invoer en den handel in goud weer vrijgegeven. Voor het beheer van het egalisatiefonds heeft de regeering zich de medewerking verzekerd van des kundigen, die in binnen- en buitenland een grooten naam hebben. Getrouw aan driemogendheden- overeenkomst. Ten slotte heeft Blum nogmaals in cate gorische bewoordingen zijn vaste voornemen herhaald aan de driemogendhedenovereen- komst naar letter en geest trouw te blijven, d.w.z. af te zien van controle en dwang. Zonder eenige schaamte, aldus vervolgde Blum, kunnen wij terugzien op den weg, welke wij sedert negen maanden begaan. Het oeconomisch herstel is bereikt en het gaat slechts om dit te verlengen eli te sta- biliseercn. Tenslotte zeide Blum: misschien heb ik het recht het land er aan te herinne ren, dat een regeering, welke het land aan spoort tot. deze krachtinspanning zich zijn vertrouwen niet onwaardig is. Duitschland kan niet betalen. De subcommissie der non-interventie- commisie heeft, naar Reuter verneemt, in haar eergisteren gehouden bijeenkomst be sloten, Zaterdag 13 Maart voor te stellen als datum, waarop het controleplan in werking moet treden. Heden zal de plenai re commissie dit voorstel in behandeling nemen. De kwestie van de betaling van het Duit- sche aandeel in de kosten van uitvoering van het controleplan, zijnde zestien pro cent, is nog steeds niet geregeld. Duitschland is tot dusver slechts bereid gebleken, een klein deel in buitenlandsche deviezen en de rest in marken te betalen. Dit brengt het geheele plan in gevaar, daar Engeland slechts wil betalen, indien ook de vier andere groote mogend heden een zelfde percentage betalen, en Frankrijk, Italië en Rusland reeds eerder een soortgelijke hou ding hebben aangenomen. De Duitsche gedelegeerde zal thans zijn regeering om nieuwe instructies vragen. Wat de controle ter zee betreft, heeft Portugal zijn bezwaren tegen het gebruik van Lissabon en Madeira door Russische schepen voor het inschepen der waarnemers laten varen Zoowel de subcommissie als de plenaire commissie zullen hedenochtend opnieuw vergaderen. GROOTE CAFÉ BRAND IN TOKIO. Zeven kellnerinnen en een kok vonden den dood. Eergisternacht is brand uitgebroken in een •afé in de hoofdstraat van Tokio, de Ginza. Zeven kellnerinnen en een kok kwamen in de vlammen om. Eerste verslag van een ooggetuige. 1500 inboorlingen tegelijk alge- slacht. De Parijsche correspondent van de News Chronicle heeft aan zijn blad een verslag gezonden van het bloedbad, dat te Addis- Abeba aangericht is na den aanslag op Gras- ziani, dat hij het eerste ooggetuigeverslag noemt, dat officieele kringen te Parijs be reikt heeft en dat afkomstig is van een Franschman. Deze schrijft in zijn verslag, dat onmiddel lijk na den aanslag de zwarthemden, hande lend op officieele orders, het district omsin gelden en de 1500 inboorlingen, die zich daar binnen bevonden, afmaakten. De hoofdstad en haar omgeving gingen toen over in een staat van beleg. Vliegtuigen snorden er overheen en tanks en gemotori seerde machinegeweren patrouilleerden over alle wegen, iedereen neerschietend, dien zij tegenkwamen. Van de legatie, aldus het verslag, hoorden we voortdurend geweervuur, zoo nu en dan onderbroken door het scherpe geratel van machinegeweren. Bereden zwarthemden en Italiaansche ar beiders snelden door de straten, handgra naten werpend, moordend, en de hutten der inboorlingen met flambouwen in brand ste kend. Tientallen bewoners waren niet in staat fait hun brandende hutten te ontsnappen en kwamen in de vlammen om. De verwarring was onbeschrijfelijk. Herhaaldelijk drongen opgewonden zwart hemden door op het terrein van de legati.' cn vernielden en plunderden enkele van de hutten in het park, waarin de bedienden van de legatie woonden, van wie velen daar jaren lang dienst deden. Bodard (de Fransche gezant, die als con sul optreedt), protesteerde ernstig bij de au toriteiten, die toen een eind maakten aan deze invallen. In plaats van de enkel bang-geworden Askari's zonden de Italianen toen afdeelin- gen Askari's, bersaglieri en carabinieri. De schrijver merkt dan nog op, dat de Italianen het bloedbad trachtten te recht vaardigen, door staande te houden, dat de aanslag niet op zichzelf stond, maar het teelten was voor een algemeenen opstand. Hij acht dit onbewezen en ook meer dan twijfelachtig, gezien de onmogelijkheid van welslagen te Addis-Abeba. De Italianen hebben terstond alle leden van de partij Jong-Abcssinië gearresteerd, wier aantat tusschcn de 150 en 200 bedraagt De meestcn van hen zijn in Frankrijk opge voed. Zij vertegenwoordigen de bloem van de Abessijnsche verlichte intellectueelen, die voor den oorlog met den negus samen werkten voor de modemisatie van het land. De schrijver acht het waarschijnlijk dat slechts een handvol, dat op dat oogenblik toevallig in de stad was, in leven gebleven is De striktste censuur wordt gehandhaafd, niet slechts op telegrammen, maar ook op particuliere brieven. Iedereen, die met den trein meegaat, wordt onderzocht of hij brie ven hij zich hoeft. De eenige vrije verbin ding is de diplomatentasch. Aan de journa listen is het verboden, eonig bericht over het bloedbad te verzenden. DE WEG NAAR VALENCIA NIET LANGER ONDER HET VUUR DER OPSTANDELINGEN. Er heerscht de laatste 24 uur vrij wel rust op de fronten, waar behou dens kleine gevechten en plaatselijke kanonnades geen groote aanvallen plaats vinden. Als voornaamste resultaat van de ononderbroken aanvallen der regee- ringstroepen in de laatste week, kan worden genoemd het niet-weerspro- ken ieit, dat de weg tusschen Madrid en Valencia niet langer onder het vuur der opstandelingen ligt. De belegering van Oviedo Uit Gijon wordt gemeld, dat na een ré- geeringsoffensief van veertien dagen de rechtschen, die in den sector van Asturie geleidelijk omsingeld werden, verwoede aanvallen heben ondernomen op den berg Verruga, een strategische stelling, welker bezet de verbinding met Oviedo vormt. Van af dezen berg beletten de militietroepcn de aankomst van versterkingen in Oviedo. De rechtsche operatie begon vroeg in den mor gen met een intensief artillerievuur. Vervol gens rukten de opstandelingen op naar den berg. Zij werden echter weldra gestuit door het mitrailleurvuur der loyalen. Tenslotte moesten zij halt houden en dekking zoeken( waarbij zij zich verschansten in slechte stel lingen, waar zij blijven tot de nacht hen in staat zal stellen terug te trekken. Treilers in gevecht met kruiser Uit officieele regeeringsbron wordt ge meld, dat twee bewapende treilers, varen de onder de vlag der Baskische regeering, aan de kust den opstandelingenkruiser „Canaria" hebben ontmoet, welke een han delsvaartuig escorteerde naar de haven van Pasajes bij San Sebastian. Na een hevig ge vecht. waaraan de kustbatterijen deelna men, slaagden de twee treilers jr in zich meester te maken van het door den kruiser geëscorteerde vaartuig. Eén der treilers hield het gevecht twee uren vol, terwijl de andere den buit naar de haven bracht. Men veronderstelt, dat de „Canaria" door een bom getroffen is, te oordeelen naar den rook welke op de brug van den kruiser bemerkbaar was, toen hij gedwongen was verder zeewaarts te gaan. „Leve Habsburg". Onder auspiciën van de Legimis- tische Liga van Oostenrijksche sol daten is gisterochtend te Weenen 'n groote monarchistische demonstratie gehouden. Op de eere-tribune van 't Renz-circus, waar de demonstralie werd gehouden, hadden twee leden van de regeering plaats genomen, nl. vice-kanselier Hulgerth en onder staatssecretaris Roth. De Voorzitter van de Liga, Steiner, heeft commentaar geleverd op de jongste rede van bondskanselier Schuschnigg. Hij eisch- te voor het volk het recht op zich uit te spreken over het grondbeginsel van de res tauratie, o.a. zeide hij: „Indien het Vaderlandsche front de uit drukking van den wil van het volk is, dan zal eens de dag komen, waarop dit front 't signaal zal geven voor den terugkeer der Habsburgers". De vergadering juichte luide den naam „Otto von Habsburg" toe. Na de bijeen komst werd een optocht gevormd, welke onder het roepen van „Leve Habsburg" dooi de straten trok. Een twaalftal nationaal-socialisten, die getracht hadden de vergadering in het Renz circus te hinderen, door het werpen van stikbommen, werden gegrepen cn aan de politic overgeleverd, zonder dat hun opzet had kunnen slagen. Vier legercorpsen worden gevormd. Mevrouw Tabouis schrijft in de „Oeuvre": Er hebben zich nieuwe moeilijkheden voorgedaan in de niet-inmcngingscommis- sie, om, ten aanzien van de controle op de Portugeesche havens, waartegen Portugal zich verzet. Aan den anderen kant schijnt de Italiaansche inmenging nieuwe kracht te zullen gaan krijgen. In fascistische kringen wordt druk gesproken over een nieuw ex peditiecorps, dat tegen het eind van Maart gereed zou moeten zijn. Men beweert, dat vier legercorpsen, elk van drie divisies, in voorbereiding zijn. De bronnen, waaruit deze inlichtingen verkre gen zijn, zijn dezelfde als die, waaruit wij drie maanden geleden vernomen hadden. Bij mislukking ernstige gevol gen te verwachten. De wijziging in de Fransche fi- nancieele politiek, die nog betrek kelijk onverwacht is gekomen, kan voor het land tot een zegen' zijn, maar ook de oorzaak zijn tot ern stige gevolgen voor het binnenland. Dat hangt geheel af van het al of niet slagen van het experiment. Daar is anders wel een radicale omkeer in de Fransche financ. politiek gekomen. De N.R.Ct. wijst er op dat nauwelijks 'n week geleden aan het adres van den Fransche ka pitalisten en beleggers nog allerlei onvrien delijkheden werden gezegd, terwijl zij thans op de vriendelijkste en meest aanlokkelij ke voorwaarden werden uitgenoodigd, deel te nemen in een nieuwe leening van den Franschen staat. De maatregelen van de Fransche regeering hebben voor alles ten doel het vertrouwen op financieel en monetair terrein te herwinnen Daar om heeft men, wat de monetaire politiek betreft, besloten geen de viezencontrole in te stellen, den vrij en handel in goud toe te staan en den franc te verdedigen,, waar toe een speciale commissie is aange steld. Tenslotte heeft men de lee ning voor de nationale defensie zoo aanlokkelijk mogelijk gemaakt, door aan de beleggers de keuze te laten van de valuta, waarin de obligatiën gesteld zullen zijn. De N.R. Crt. schrijft naar aanleiding van deze maatregelen o.m.: Een radicaler wijziging in de Fransche financieele politiek is moeilijk denkbaar en men krijgt den indruk dat de uiterste noodzaak hiervoor verantwoordelijk is. De re geering heeft geld noodig en zij tracht dit te verkrijgen door het nemen van maatregelen, waardoor de beleggers niet langer afwijzend zullen staan. Daartoe is zij zelfs bereid een deel van de openbare werken, die op het begrootingspro- gramma voorkwamen, te laten val len en terug te keeren tot een op conservatieve grondslagen rustend financieel beleid. Dan immers is er, aldus vele Fransche uitingen-geen reden meer, die aan den te rugkeer van het gevluchte kapitaal in den weg staat. Het blad schrijft echter: Voor het herstel van het vertrouwen ech ter, waarop de Fransche regeering hoopt en waartoe naar haar meening alle aanlei ding aanwezig is, lijkt ons dit niet voldoen de. Want het gaat niet alleen om de maatregelen voor een herstel van het ven- trouwen zijn niet minder de bedoelingen en de plannen voor de toekomst van belang. Do vraag waarop het antwoord voor allea beslissend is, moet zoo gesteld worden, meent het blad: hebben de volksfront poli tiek en de jongste redevoeringen van de lei dende figuren uit de Fransche regeering, op den belegger een blijvenden indruk ge maakt? Is dat het geval, dan zullen de jong ste maatregelen het vertrouwen niet kunnen doen terugkeeren; beoordeelt men daarente gen de situatie met de Fransche bewegelijk heid en gaat men uit van de thans gespro ken woorden, terwijl tegelijkertijd de dreige menten van eenige weken geleden worden vergeten, dan is de kans op welslagen groot. Het blad wijst dan nog op het groote ge vaar van het mislukken van de defensie- lcening, waardoor voor het binnenland een zeer ernstige toestand zou ontstaan. Men begrijpt, dat in dit licht bezien de komende dagen van groote spanning zijn. dat 60.000 strijders uitgezonden waren, welk bericht voor honderd procent is bevestigd. Wij voegen hieraan toe, dat te Rome zekere kringen er niet volkomen zeker van zijn, dat deze voorbereidingen voor Spanje be stemd ziin. Sommigen vragen zich af, of zij niet alleen maar bestemd zijn om als steun te dienen voor de ideologische propa ganda van Mussolini, hetzij in Afrika hetzij elders. Situatie nog niet geheel dui delijk. Uit de berichten in de Hongaarsche bladen valt nog moeilijk te onder scheiden oi Hongarije werkelijk aan den vooravond van 'n uiterst recht sche beweging stond, of dat de re geering, die haar voorzorgsmaatre gelen nam, een complot heeit ont maskerd, dat nog niet volledig ge organiseerd was. Verscheidene bladen melden, dat het de leiders der oppositie waren, o.a. Tibor Eek- hardt van de agrariërs, en Rassay van de liberalen, die den minister-president de eer ste gegevens over de aangelegenheid brach ten. Het eigenlijke karakter hiervan is ech ter nog onbekend en een deel der pers ver heft hiertegen zijn stem. Naar gemeld wordt. DARANYI. zal de eerste minister Daranvi a.s. Woens dag antwoorden op de interpellatie en bij die gelegenheid een overzicht van de zaak geven. De door de autoriteiten genomen maatregelen zijn niet bekend gemaakt. Men gelooft echter, dat Hetenyi, de directeur van de politieke afdeeling en adjunct hoofdcom missaris van politie, zijn chef, Ferenczy, in zijn aftreden zal volgen. Welke sancties zullen genomen worden tegen uiterst rechts? In Hongaarsche politieke kringen vraagt men zich af, welke sancties genomen zullen worden tegen de partijen van uiterst echts. Zelfs vraagt men zich af of sancties genomen zullen worden. Sommigen zijn van meening. dat het zeer moeilijk zal zijn de organisatoren te vervolgen. In een vergadering te Gyor verklaarde oud-minister-president Friedrich van de Christen-geunifieerde partij, dat het thans tijd is om in te grijpen.Kanunnik Ernst, van dezelfde partij, verklaarde dat Hon garije niets te wachten heeft van een groote mogendheid, welke het steeds voor haar eigen politiek zal gebruiken. Hongarije mag geen inmengen in zijn binnenlandsche aangelegenheden dulden. De leer der com munisten verwerpt de kanunnik, doch hij wantrouwt eveneens het programma van de anti-communisten welke tracht de wereld onder een even twijfelachtige hegemonie te brengen. Nieuwe minister van binnen landsche zaken? Volgens de Prester Lloyd verwacht men in nolitieke kringen met groote stelligheid, dat minister-president Daranyi in den loop van de volgende week het ministerie van binnenlandsche zaken, dat hij tot nu toe ad interim heeft waargenomen, aan een anderen bewindsman zal toevertrouwen. Het ligt in het voornemen een minister van binnenlandsche zaken te benoemen, die ook het vertrouwen der oppositie geniet. Particuliere eigendom zal worden onteigend. Loonsverbetering, kortere arbeidsduur en betaalde vacantie als programpunt. De nationale executieve raad der Labour- partij publiceert een verklaring, waarin zij een uiteenzetting geeft van het program eener eventueele Labourregeering. Het voorziet in een positieve vredespolitiek. Alle particuliere eigendom zal worden ont eigend ten nutte van het algemeen. Het kleine grondbezit zal blijven bestaan. De Bank van Engeland zou een openbaar lichaam worden. Men kondigt voorts de na tionalisatie aan van de verkeersmiddelen, de steenkolenindustrie en de gas- en electrici- teitsondernemingen. Het program belooft de arbeidersklasse loonsverbetering, betaalde vacantie en ver mindering van den arbeidsduur. Voor de noodlijdende gebieden zullen de middelen voor directe hulpverleening worden bestu deerd. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek en die der landsverdediging vermeldt het program: „De arbeidersregeering zal geen moeite sparen om een einde te maken aan den tegenwoordigen ruineuzen bewapenings wedloop. Zij zal streven naar een algemeene ontwapening langs den weg van internati onale overeenkomsten. Er zal een ministerie van nationale verdediging in het leven wor den geroepen, waarin drie verdedigingsdien sten zullen worden samengesteld ter vergroo ting van hun doeltreffendheid. Bij het parie meent zal een wet worden ingediend strek kende tot het controleeren van de fabrieken van oorlogsmateriaal.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1