De Jaarbeurs De wereld teerf zijn reserves op Buitenland opent heden haar poorten De gouverneur generaal maakt een tocht met de „De Ruyter' Het hart rechts Nederland - Zwitserland 2 -1 Om de heropening der kerken in Mexico Nieuwe onrust in Britsch- Indië OPTIMISTISCHE VERWACHTIN GEN VAN DEN HEER GRAADT VAN ROGGEN. Vanmorgen is de zes en dertigste Neder- landsche jaarbeurs geopend. Gedurende de afgeloopen week is er in het uit drie gedeelten bestaande groote jaarbeursge bouw en op het aangrenzende Vreeburg hard gewerkt. In grooter getale dan ooit te voren zijn er op het plein tijdelijke ten toonstellingsgebouwen, waar vooral de groep bouwmaterialen en wegenbouw en 't gaspaviljoen opvallen, opgetrokken. Hot aantal deelnemers aan deze zes-en- dertigate Nederlandsche Jaarbeurs is groo ter dan ooit. Er was dan ook voor den secretaris-gene raal van de Kon. Nederlandsche Jaarbeurs den heer W. Graadt van Roggen, die zelfs in de moeilijkste crisisperiode den moed niet verloor, gisteren bij de ontvangst der journalisten, die een voor-bezoek aan de Jaarbeurs brachten, alle aanleiding opti mistisch te zijn. „De nacht is voorbij en de zon steeg reeds boven den horizon aldus ving de heer Graadt van Roggen zijn rede aan. Het is licht geworden, waar, 'n half jaar gele den, in een lichter wo rdenden nevel nog slechts lichtpunten, lichtplekken te on derscheiden waren. Of deze morgen tot een stralenden dag zal opbloeien of dat de lucht weer zal betrekken daarover loo- pen de meeningen der economische weer- profeten uiteen. Maar ochtend is het geworden eindelijk! Er is opleving in het Nederlandsche za kenleven en waar zij nog niet is, wordt zij v e r w a c h t. Twee factoren deden hun invloed gelden: de verbetering van de wereldconjunctuur Indië niet te vergeten en de deprecia tie van den gulden. De sterke opleving bijna overal elders in de wereld legde voor ons land de basis voor het herstel: den grooten stoot aan de snelle opleving gaf de depreciatie van den gulden op een gunstig oogenblik. Spr. wees er vervolgens op, dat reeds vóór September 103(1 ten onzent een op- waartsche beweging was ingetreden, het geen hij met de cijfers van de uitvoersta- tistiek aantoonde. Na de depreciatie van den gulden kwam evenwel de groote ople ving. De mogelijkheid daarvoor schreef hij toe aan de „aanpassing", welke in ons land voor de depreciatie zoowel in het parti culiere bedrijfsleven als in de staatshuis houding heeft plaats gehad. Na er op ge wezen te hebben, dat het definitief econo misch herstel in ons land staat en valt met de algemeene wereldconjunctuur, herinner de spr. aan de verre van vertrouwen wek kende gebeurtenissen op buitenlandsch po litiek terrein. Ook de vrede op handelspo litiek gebied laat nog steeds op zich wach ten. Voor een internationale valuta-stabilisa tie is nog geen afdoende waarborg gevon den; in belangrijke gebieden spant een op militaire weerbaarheid gerichte economi sche politiek nog altijd het autarkische paard achter den wagen. En een zeer, zeer zwakke plek blijft de afhankelijkheid van veel en velerlei industrieele bedrijvig heid van den internationalen, in- fernalen bewapeningswedloop. Voor de opleving in Nederland zijn deze spanningen een donkere achter grond en een waarschuwing tegen voorbarig optimisme. Het economisch herstel wordt niet in alle onderdeelen van het bedrijfsleven even sterk gevoeld. Krachtig heeft het zich ge manifesteerd in de diamant-industrie, de steenkolenmijnen, de metaalindustrie en scheepsbouw, de textielnijverheid, den land bouw en de visscherij. In alle andere be- drijfsklassen verbeterde de toestand ma tig, in enkele takken van bedrijf aarde werk-, leder-, voedings- en genotmiddelen industrie nam de werkloosheid zelfs nog iets toe. De bedrijfstakken, waarin blijkens de werkloosheidcijfers het herstel krachtig tot uiting kwam, zijn tevens de industriegroepen, waarin de uitvoercij- fers het sterkst zijn gestegen. De eco nomische opleving in Nederland draagt dan ook zeer xiitgesproken de signatuur van den export. Voor de industrie, wel ke meer uitsluitend voor de binnenland- sche markt werkt, is de conjunctuur in veel mindere mate gunstig. Verwacht mag echter worden, dat de gunstige invloed zich spoedig ook in andere takken van bedrijf zal doen gevoelen. Uitvoerig ging spr. de taak van het jaarbeursinstituut in verband met den export na. Eenerzijds moet de buitenland- sche kooper weten op de Nederlandsche jaarbeurs datgene te vinden, wat hij zoekt anderzijds moet Nederland zorgen door collectieve deelneming aan daarvoor in aanmerking komende buitenlandsche jaar beurzen overal ter wereld de Nederland sche handelsvlag te toonen. Het jaarbeursbestuur wil de z.g. Nederlandsche secties op de groote. internationale jaarbeurzen tevens dienstig maken aan een al gemeene nationale propaganda voor Nederland als industrieland als landbouwland, als toeristen!and en als koloniaal rijlc. Een Nederlandsche sectie zou dan opge bouwd moeten worden uit Vier afdeelingen een afdeeling welke een overzicht geeft van de Nederlandsche export-industrie, een afdeeling speciaal aan het agrarisch be drijfsleven gewijd, een afdeeling, waarin een doeltreffende propaganda gemaakt wordt voor het vreemdelingenverkeer in Nederland en een groep, waarin de handels producten van de overzeesche gewesten zouden kunnen worden getoond. De grootste jaarbeurs tot dusver. De 36-ste Nederlandsche jaarbeurs opent met 1779 deelnemers en met een verhuur de oppervlakte expositieruimte groot 15000 vierkante meter. Deze voorjaarsbeurs is de grootste, welke tot ditmaal gehouden werd. Sedert de voorjaarsbeurs 1935 is het aantal deelnemers met 134 en de uit breiding van expositieruimte met circa 600 vierkante meter gestegen. De bestaande groepeniadeeling is in hoofdlijnen ge handhaafd. De gouverneur-generaal van Ned. Indië maakte gistermorgen voor de eerste maal kennis met den nieuwen kruiser „de Ruy ter", waarmede hij een korte tocht maakte. De gouverneur-generaal, mevrouw van Starkenborgh, de oudste freule van Star- kenborgh, beide adjudanten van den land voogd en de heer Kiveron, algemeen secre taris, arriveerden gistermorgen even over acht, te Tandjong-Priok waar een eere compagnie stond opgesteld. Nadat de gou verneur-generaal de compagnie had geïn specteerd. en het Wilhelmus was gespeeld, begaf het gezelschap, benevens de comman dant van de zeemacht, alle leden van den Raad van Ned.-Indië en de plaatselijke mi litaire commandant zich in een sloep van de „de Ruyter" en in de admiraalssloep naar den kruiser. Deze koos, onmiddellijk toen het gezelschap aan boord was, het ruime sop. Te ongeveer elf uur keerde de „de Ruyter" terug naar de ligplaats. VERBODEN VERVOER VAN MARGARINE De landbouwers A. S. J. G., H. S. en L. R. alle drie afkomstig uit Teteringen had den uit België gesmokkelde, ongebanderol- leerde margarine vervoerd. Wegens dit feit waren zij door de Rotter- damsche rechtbank veroordeeld tot ieder 5 maanden gevangenisstraf, van welke von nissen de advocaat-generaal in hooger be roep bevestiging had geëischt. Het hof te 's-Gravenhage deed gister morgen uitspraak in deze zaak en veroor deelde G. tot 5 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. S. en R. werden ieder tot 5 maanden on voorwaardelijk veroordeeld. Een lezer schrijft aan de N. R. Crt. Dezer dagen vermeldde uw blad het geval van iemand die het hart niet op de juiste plaats droeg, namelijk in plaats van aan den linkerkant aan de rechterzijde. Toen in den loop van de vorige week de eerste klasse van een openbare lagere school in Amsterdam aan een geneeskun dig onderzoek werd onderworpen (men doet dat hier driemaal gedurende den leertijd, n.1. in de eerste, derde en zesde klasse; de laatste keer ook met het oog op de beroepskeuze) bleek een der meis jes, een zesjarige dikkerd, in hetzelfde ge val te verkeeren, als waarover u reeds schreef. Ook zij draagt het hart aan den verkeerden kant, maar de onderzoekende dokter verklaarde, dat dit overigens niets te beteekenen had, dat ze verder gezond was en er net zoo oud mee kon worden alsdat ze links-hartig was. Hij meende dat het kleine beetje scheefloopen dat hij con stateerde wel kon worden toegeschreven aan de verkeerdhartigheid". U ziet, ook dichterbij dan in Amerika doet zich een dergelijk geval voor. DE DRIE Mll 45. EEN VOOR ALLEN EN ALLEN VOOR ééN. Direct nadat le père Bonacieux zijn leed had geklaagd was de goede man door die naren van den kardinaal in hechtenis ge nomen. d'Artagnan, die in het verdwijnen van Madame Bonacieux, zooals men weet lin nenjuffrouw aan het Louvre. een samen zwering van den kardinaal tegen de door dezen gehate Koningin van Frankrijk ver moedt, werpt zich op als beschermer der ongelukkige vorstin en laat zijn vrienden, de drie musketiers, zweren hem in dit pogen te steunen. 4*. DE MUIZENVAL. Teneinde op de hoogte te raken met de vrienden van Bonacieux richten de ge rechtsdienaars in het thans verlaten bene denhuis een z.g. muizenval in. Oogen- schijnlijk wordt niets aan het huis veran derd, maar ieder, die de klopper op de huisdeur laat vallen en om toegang ver zoekt, wofflt in verhoor genomen. d'Artag nan, nieuwsgierig naar het motief van het optreden der politie, licht een tegel uit de vloer van zijn boven de huiskamer gele gen vertrek en kan zoodoende, terwijl zijn knecht Planchet de wacht houdt, woordelijk de ondervragingen volgen, die steeds neer komen op de vraag: Waar ging mevrouw Bonacieux dikwijls heen en met welke per sonen ging zij om? WOENSDAG 10 MAART 1986. Hilversum I. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en <.80 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken", 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie over het Ziekenfondswezen (Gr.pl.), „Gemengde Berichten", (Gr.pl.), en gramofoon. 11.30 „Hoe staat het Internationaal met de veertigurige werkweek", causerie. 12.00—1.45 VARA-Groot-orkest en gram.pl. 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „Orvitropia" en solist. 6.15 Ramblers en gramofoonplaten. 7.00 Zang. 7.30 „Humanisme en mystiek", causerie. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Oratorium-uitzending, m.m.v. Residentie orkest, Toonkunstkoor, jongenskoor en so listen. 11.00 Berichten ANP. 11.05 „Huwelijksverhoudingen", causerie. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwjjsfondg voor Je Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek Gramofoonplaten) 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium, sopraan en alt. 12.00 Berichten. 12.14 Gramofoonplaten. I.00 Kwintetconcert. 2.30 Postzegelpraatje. 3.00 Fluit en piano. 3 454.45 Het Haarlemsch Piano-kwartet. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Causerie over het binnen-aanvaringsre- glement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 „De taak van het Ned. Chr. Gymn. Ver. bond", lezing. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 Voor jonge menschen. 9.30 Vervolg concert. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Schaakcursus. 10.15 NCRV-Orkest (vervolg), m.m.v. solis ten. II.0011.30 Gramofoonpl. Hierna: Schrift lezing. Het Maartsche stadion lag wintersch Gedoken in de Maartsche sneeuw Dn daarin heerschte weer krachtdadig De Nederlandsche Voetbal-leeuiv. Hij deed vervaarlijk groote sprongen, Hij ging ten aanval, keer op keer, En stelde zich, zoo we gewoon zijn, Aan alle kanten ferm te weer! Hij speelde lustig sneeuwval-voetbal, En had bepaald het leeuwendeel, Geleid door een bekwamen temmer, Den onvolprezen Puck van Heel! Alleen en dat was een bezwaartje, Hij werd goedmoedig en te gul, Een dl te huisTijk voetbal-leeuwtje, Bij den bereikten stand: 00! De wedstrijd werd wel „glad" gewonnen, Tenminste, wat betreft hel veld, Madr met het spel van onze spelers Was 't in het laatst niet glad gesteld! Het werd 2—1! De Zwitsers schoten Als snelle gemzen langs hun pad, En één moment, vlak voor het einde, Was 't Zwitsersch spel ons haast te glad!! Dit moeten we voorlaan vermijden, Want anders raakt het nog eens mis, Ga nooit de voetbalhuid verdeelcn, Vóórdat de beer geschoten is! Maar, met dat al, we zijn weer binnen, We bleven stevig op de been, Een groet aan onze snelle knapen, 'f Is: HOLLAND-ZWITSERLAND: 2—H! Maart 1937. KROES (Nadruk verboden). Tweeduizend katholieken hebben Zondag een optocht gehouden door de straten van Cordoba, waarbij zij heropening der kerken eischten. Troepen hebben door de straten ge patrouilleerd. Wanordelijkheden deden zich niet voor. De autoriteiten van Orizaba hebben twee kerken uitgeleverd aan een commissie, be slaande uit tien katholieke notabelen, die voor deze kerken verantwoordelijk zullen zijn. Volgens de wet blijven de kerken na tionaal eigendom onder beheer van het mi nisterie van financiën. Passieve tegenstand der katholie ken. De katholieken in Mexico hebben besloten een passieven tegenstand te voeren tegen de anii-godsdienstige politiek der regeering, en zullen, zoolang de kerken gesloten blijven, hun kinderen wegnemen van de leekenscho- len, geen theaters bezoeken of openbare bij eenkomsten bijwonen en slechts het strikt noodzakelijke koopen. Thans brengt de bewapening een Stijgende welvaart. Na ons de zondvloed I De haussebeweging die zich tegen het einde van de afgeloopen week op de beurs te Amsterdam heeft ont wikkeld, was geen op zichzelf staand verschijnsel, want ook in de andere financieele centra liepen de koersen in een snel tempo naar boven. De prijsstijging op de productenmarkten in verband met de omvangrijke be wapeningsprogramma's heeft vizioe- nen opgewekt omtrent een vrij lang durige bloeiperiode. En indien rekening wordt gehouden met de ongelooflijk groote hoeveelheden metalen en diverse andere grondstoffen, die voor de ten uitvoerlegging van genoemde program ma's gedurende een reeks van jaren benoo- digd zullen zijn, dan ligt het als het ware voor de hand, dat het verbruik nog gerui- men tijd zeer groot zal blijven en de pro ducenten alle krachten zuilen moeten in spannen om aan de vraag te voldoen. Dit zal gepaard gaan met een uitbreiding van de industrieele bedrijvigheid in vrijwel alle dee- len der wereld met een overeenkomstige ver mindering van de werkloosheid en een sterk toenemende koopkracht van de volkeren, die natuurlijk weer zal leiden tot een groote Traag naar consumptie-artikelen en andere levensbehoeften voor dagelijksch gebruik. Onder dergelijke omstandigheden behoeft het dan ook geen verwondering te baren, dat de toekomst hoopvol wordt beoordeeld, en de beurs heeft dan ook amper gelegenheid om zich bezig te houden met nu eens de ecne en dan weer de andere fondsensoort waar van de meritis door toevallige omstandig heden in het bijzonder worden belicht. Natuurlijk kan men zich afvragen wat er er zal gebeuren, indien aan de huidige bewapeningsrage, en alles wat daarmede samenhangt, een einde is gekomen of indien een catastro fe alle tegenwoordige berekeningen mocht doen falen, doch dit is een kwestie van later orde. Op het oogenblik heeft de beurs ruim schoots de beschikking over factoren die in voordeeligen zin kunnen worden gcin'erpre- teerd, en van de gelegenheid om daarvan gebruik te maken wordt dan ook ten volle geprofiteerd. NATIONALISEERING VAN DE AMERIKAANSCHE OORLOGSINDUSTRIE. De bekende Amerikaansche senator Gerald P. Nye, voorzitter van de munitiecommissie van den Senaat, heeft onthuld, dat deze com missie plannen opstelt om deze week wet gevende maatregelen in het congres ter ta fel te brengen, waarbij de bouw van oor logsschepen en andere bewapeningen aan den staat zou worden getrokken. ITALIË EISCHT BUFFALO BILL OP. Hij was een Italiaan „vol fas- cistischen moed." Het blad „Resto Carlino" zet in zijn edilie van Zondag j.1. uiteen, dat de roemruchte Rilffnlo BiII, die volgens de meest versprei de opvatting als William F. Co.lv, in 1816 in owa geboren was. in werkelijkheid een Iln haan is geweest, Giovanni Tambini gehee ten en omstreeks 1810 geboren in Barbiga rezo. Hij was een man, aldus het blad vol fascistischen moed en durf." Een Hindoemeisje zou mei geweld tot de Mohammedaansche gods dienst zijn bekeerd. Tnuf" .<1e noordwestelijke grens van Britsch- 18 het, n°K steeds onrustig en thans *emeld. dat de „Fakir van Ipi", de. heïït nn V00r de Islam- zii" actie hervat hoi tt' a 00rzaak Vfln den twist is nog altijd 1e,s'e' dat volgens haar geloofs- Mnhnm ontvoerd en met geweld tot den Mohammedaanschen godsdienst „bekeerd" tot L „n u.reest da' fle Britsche autoriteiten overgaan 6 maa,reSelen zullen moeten VOED S ELS TAKING IN EEN REVUE THEATER IN POLEN. "Sf; a'''islen en personeel van een «takino- h ,P Wi 1 na zijn een voedsel- heelnn jonnen uit protest tegen een srhr.ii, i au'oriteiten, volgens hetwelk de kendenbl'rf,moet worden gesloten. De sta denden hebben het thater bezet

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2