Hermann Thimig bezoekt ons land Japan moet China's Brieven, die President Roosevelt bereikten souvereiniteit erkennen Buitengewone kabinetsraad in Duitschland? Aardbeving in San Fransisco Een millioen voet ballers in Rusland Waarom Hermann Thimig tooneelspeler werd. Stakende boeren Engelsch contact met Burgos De „Hongaarsche Mussolinf Geen nieuwe staats- leeningen in Amerika Sato over de buitenlandsche be trekkingen. In het Japansche Hoogerhuis heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Sato, op desbetreffende vragen eenige verklaringen af gelegd over de door hem te volgen politiek. Hij stelde vast, dat de tot dusver nagestreef de buitenlandsche politieke doeleinden in be ginsel gehandhaafd moesten worden, doch dat nieuwe wegen dienden te worden inge slagen. De JapanschChineesche betrekkin gen, aldus de minister, zijn vastgeloopen. SATO. Een accoord is echter mogelijk, wanneer Japan China's rechtsgelijk heid en souvereiniteit erkent en in dezen geest onderhandelingen tus- schen beide landen worden aange gaan. Betere betrekkingen met de Sovjetunie kunnen slechts tot stand komen, wanneer Moskou zich losmaakt van de Komintern of de Komintern in Rusland zelf wordt opge heven. Het geheele Japansche volk wenscht goede betrekkingen met Engeland. De economische tegenstellingen en ernstige spanningen tus- schen beide landen in China maken de ver houding echter moeilijk. Sato eischte samen werking met alle mogendheden die belan gen in China hebben. De Japansche buiten landsche politiek mag geen misvattingen ten aanzien van Japans betrekkingen tegenover China te voorschijn wekken. De begrooting voor 1937. Het Japansche Lagerhuis heeft met groote meerderheid de begrooting voor 1937 goed gekeurd. Deze bedraagt 2.815 milliard yen. Op voorstel van den Minister van Financiën werd het oorspronkelijke voorstel met 223 milloen yen verminderd. De begrooting der nationale verdediging, ten bedrage van 1.409 milliard yen, blijft echter onveranderd, en maakt ongeveer 50 procent uit van het ge heele budget. Alle overige voorstellen, zoo als de bestuurshervorming, de hervorming van de kieswet en van den Rijksdag, zullen naar speciale commissies worden verwezen. Hiermede is het geheele hervormingsplan van het vroegere kabinet Hirota voorloopig van de baan. Nederland en in het bijzonder Amsterdam is vereerd met een be zoek van Hermann Thimig, den grooten Weenschen film- en tooneel speler, Reeds twee maal bezocht hij ons land. Hoe Thimig tooneelspeler geworden is, vinden we in het on derstaande artikel beschreven. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat ons land in den laatsten tijd buitengewoon veelvuldig door buitenlandsche artisten be zocht wordt. Ruim een jaar is het geleden dat de' beroemde Amerikaansche opera-zan geres en filmspeelster Grace Moore haar medewerking verleende bij een uitvoering van het concert gebouworkest onder lei ding van Dr. Willem Mengelberg te Am sterdam. Eenige jaren geleden mochten we in het zelfde concert gebouw de welluiden de stem van den Poolschen zanger Jan Kie- pura vernemen, die dit jaar naar alle waar schijnlijkheid ons land wederom met een bezoek zal veroeren. Ook de Engelsche film speler en Rembrandt-vertolker Charles Laughton en zijn vrouw Elsa Lanchaster, bezochten ons land, Rembrandt op de film. Zooals men weet, moest Laughton in een film de persoon van den beroemden schil der Rembrandt van Rijn vertolken, en om zich geheel in deze rol te kunnen inleven, was een bezoek an ons land noodzakelijk. Herhaalde malen bezocht Laughton het Rijksmuseum te Amsterdam, en de oude wijken van die stad, om een juiste indruk van Rembrandt's tijd te krijgen. Een paar dagen geleden bezocht Adolf Wohlbrück op zijn doorreis naar Engeland ons land, om de premiepe van Pygmalion te Amsterdam te kunnen bijwonen! DE RADIOPRIESTER EN DE PLANNEN VAN ROOSEVELT. De radiopriester Charles E. Coughlin, heeft in zijn gebruikelijke Zondagsche radio- speech eenige woorden gewijd aan de her vormingsplannen van Roosevelt betreffende het federale hooggerechtshof. Hij zeide daar bij de natie te waarschuwen voor een con- stitutioneele crisis, waarbij ,de grondwet wel eens in een museum zou kunnen worden opgeborgen." DE ITALIAANSCHE COURANTEN WORDEN DUURDER. Teneinde het papierverbruik te beperken. De verkoopprijs der Italiaansche dagbla den zal met tien centesimos verhoogd wor den. De bedoeling hiervan is, zoo wordt ge meld, een verdere stijging van den oplaag tegen te gaan. De regeering wenscht n.1. de voor de vervaardiging van het krantenpapier benoodigde cellulose te bewaren voor mili taire doeleinden. EEN EILAND VOOR VEROORDEELDE MISDADIGERS? Een Amerikaansch project tot reclasseering van gestraften. In congreskringen te Washington wordt gesproken over de mogelijkheid van het in gereedheid brengen van 'n afgelegen eiland, dat dienst zou kunnen doen als strafkolonie voor misdadigers, die tot langdurige straffen veroordeeld zijn. Dezen zouden dan met hun gezinnen daarheen kunnen worden overge bracht en als pionniers het land kunnen ont ginnen. Men verwacht hiervan zoowel voor de veroordeelden als voor de gemeenschap gunstiger resultaten dan van langdurige op sluiting. DE „UFA" VLOT. De Russische sleepboot „Ufa" is gister ochtend bij hoog water op eigen kracht vlot gekomen. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen voortgezet. De scheepjes, die Zondag op de Schelde omhoog zijn ge varen, zijn eveneens zonder hulp van sleepbooten vlot gekomen. „BESTE FRANKLIN SCHENK MIJ EEN WIEG". Tien detectives zoeken naar „gifslangen". Het speciale bureau onder leiding van Mr. Smith. Het personeel van het postkan toor van het Witte Huis, heeft men met 25 man moeten uitbrei den, wijl president Roosevelt op het oogenblik dagelijks niet min der dan 6500 brieven ontvangt. Nog slechts weinige jaren geleden ontving niet de president van de Vereenigde Staten de meeste brieven, maar een of andere film ster, b.v. Greta Garbo en daarna Shirley Temple. Doch nadat Roosevelt met zoo'n enorme meerderheid als president is herko zen, komen er per dag ongeveer 7000 brie ven en pakketten op het Witte Huis aan en daartegen kunnen zelfs de meest gevierde filmsterren niet op. Dagelijks leveren de Amerikaansche pos terijen groote zakken brieven bij het post kantoor van het Witte huis af. Wat een der gelijke massa brieven beteekent, kan mis schien het best begrijpelijk gemaakt worden door een kleine berekening. Stelt men het aantal brieven, dat Roosevelt per dag ont vangt op 6500 (meestal zijn 't er meer) en neemt men aan, dat de president voor het lezen van iederen brief niet meer dan 30 seconden noodig zou hebben, dan kan hij per dag toch hoogstens 2880 epistels lezen. Tijd voor eten, slapen en ander werk zou hij dan echter niet hebben. Mr. Smith heeft het moeilijk. Reeds vroeger ontvingen de presidenten van de Vereenigde Staten een groot aantal brieven, wat ook niet verwonderlijk is, wan neer men rekening houdt met het bevolkings cijfer en de uitgestrektheid van het land. Maar zelden was het aantal inkomende post stukken hooger dan 500 per dag. Met dit gemiddelde aantal werd ook reke ning gehouden door Mr. Smith, die als di recteur van het speciale postkantoor van den president direct en indirect voor alle in komende brieven verantwoordelijk is. Hij or ganiseerde indertijd het bureau op 'n wijze, dat een dagelijksche post van 500 brieven gemakkelijk behandeld kon worden. Zelfs indien er 600 700 brieven waren, kon men het werk nog af. De moeilijkheden begon nen eerst, toen de hoeveelheid brieven als een lawine aanzwol. Het correspondentiebureau van den presi dent is in een twaalftal onderafdeelingen gesplitst. Elke speciale afdeeling omvat twee ambtenaren. De 25ste man vliegt de brieven door en zorgt voor de verdeeling. Meestal kan men reeds uit den aanhef op maken, waarom het te doen is. Sommigen schrijven ellelangen brieven, waarin zij geld vragen. Anderen schrijven „Dear sir" en willen zich over het een of ander beklagen De derde groep gebruikt als aanhef „Dear President" en brieven, die op deze wijze aan vangen, houden meestal voorstellen tot ver schillende veranderingen van de grondwet in. Maar er komen ook brieven, die eenvou dig beginnen met „Dear Franklin". Zoo schreef ook een negerin uit de zuidelijke staten, die in een zoo grappig taaltje om een wieg vroeg, dat haar wensch onder luid ge lach van het geheele postkantoor van het Witte Huis werd vervuld. Recepten tegen verkoudheid. Het aantal brieven groeit schrikbarend, indien er iets bijzonders in de Vereenigde Staten is voorgevallen, zij 't de ontvoering van een kind, een dijkdoorbraak of een verkoudheid van den president. In het laat ste geval voelen duizenden personen zich gedwongen, aan den president te schrijven hoe men binnen den kortst mogelijken tijd en met de minste kosten van een verkoud heid af kan komen. Sommigen geven hun raad kosteloos, an deren eischen 5 tot 100 dollar in geval van genezing. Maar dit alles betreft nog slechts een onschuldige correspondentie, die door mr. Smith lachend in het archief wordt ge borgen. 48 uren na den dreigbrief resteerd. gear- Twee soorten brieven worden echter nauwgezet behandeld. De eene groep omvat economische voorstellen. Van dergelijke brie ven laat Roosevelt op zijn minst een uittrek sel maken en door zijn deskundigen onder zoeken. Hij hoopt schijnbaar nog steeds, dat er ergens in Amerika een genie zit, dat nog beter dan hij de economische nooden uit de wereld kan helpen. De andere groep brieven omvat de dreig brieven, die deels door waanzinnigen, deels door fanatici en anarchisten worden geschre ven. De president heeft de beschikking over tien detectives, die tot taak hebben de schrij vers van dergelijke brieven op te sporen. Velen van deze briefschrijvers, die men in het Witte Huis „gifslangen" noemt, zullen verwonderd geweest zijn, wanneer zij reeds 48 uur na het schrijven van hun brief ge arresteerd werden. Overigens wordt iedere brief in het Witte Huis beantwoord. Men kan dit overbodig vinden, maar het is niet in de laatste plaats aan deze correspondentie te danken, dat Roosevelt in de Vereenigde Staten zoo bui tengewoon populair is. De kwestie der bewapening on der de loupe. In politieke kringen te Berlijn gaat het gerucht dat heden een buitengewone kah netsraad zal worden gehouden, on zitterschap van Hitier. Onitrent het doel der besprekingen kon geen enkele aanwi] zing worden verkregen. Men venv^t k wel, dat de kanselier met zijn niedeu®'k" den algemeenen politieken t?est^" r,nitsch studeeren, o.a. de consequenties d land zou moeten trekken uit de her^ apC ning van Engeland, Frankrijk en Italië OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE- Tengevolge van de aanhoudende regens is het peü der groote Hongaarsche rivieren en der zijstroomen van de Donau zeer g stegen. Verscheidene dorpen zijn oxei- stroomd. r„__ Om overstrooming van het dorp yasz berenv te voorkomen, heeft men de dijken tot Tisza moeten doorsteken, waardoor twee honderd boerderijen onder water kwamen te staan. Volgens de tot dusverre uit het geheele land ontvangen berichten zijn door het hooge water vier personen om het leven gekomen. VERMEERDERING VAN HET AANTAL ZONNEVLEKKEN. De sterrekundigen te Pasadena in Califor- nië hebben waargenomen, dat op de zon de hevigste uitbarsting sinds 1900 zich heeft voorgedaan. De zonnevlekken worden groo- ter en nemen snel in aantal toe. AANSLAG OP DEN PROCUREUR-GENE RAAL VAN CALIFORNIë. WRAAK VAN STAKERS? In den nacht op Maandag is een aanslag gepleegd op den procureur-generaal van Californië, Fitts, die slechts licht gewond werd. Men meent, dat deze aanslag in ver band staat met de jongste staking in de Douglas-vliegtuigfabrieken. Fitts was de eerste procureur-generaal in de Ver. Sta ten, die krachtig optrad tegen de „Sit- down" stakers. Hij heeft driehonderd sta kers laten arresteeren onder beschuldiging van samenzwering. NIEUWE STAKING IN DE AUTOMOBIEL INDUSTRIE. Chrysler wil niet toegeven. Uit Detroit wordt gemeld, dat de Chrysler Corporation geweigerd heeft te erkennen, dat de bond van arbeiders in de automo biel-industrie het eenig orgaan is, dat na mens de arbeiders kan onderhandelen en derhalve heeft de bond een staking afge kondigd in de fabrieken van Chrysler, Hud son en Chevrolet te Detroit, waar in totaal 80.000 man werken. MEVR. MOODY-WILLS ALS FILM SPEELSTER? Volgens de „New York Times" zou de bekende Amerikaansche tennisspeelster, me vrouw MoodvWills aan de Twentieth Cen- tury Fox film maatschappij optie hebben gegeven voor eventueele filmischen arbeid. Indien van haar diensten gebruik zou wor den gemaakt, zou dat mevr. Moodv 50.000 dollars opbrengen. Haar amateurschap zou dan afhangen van het feit, of zij aldan niet in films zou optreden met tennis als hoofd motief. HERMANN THIMIG Het is inderdaad zeer van belang, dat deze, buitenlandsche artisten van naam ons land bezoeken, en wel in verband met de Nederlandsche filmindustrie die nog slechts in haar beginstadium verkeert en steeds het oog gericht moet houden op de filmproducten uit het buitenland. Thimig stamt uit een oud too- neelspelersgeslacht. En thans zullen we over eenige dagen de Weensche film- en tooneelspeler Her mann Thimig in Amsterdam kunnen ver wachten. Het is niet de eerste keer, dat hij ons land bezoekt. Reeds 18 jaar geleden be zocht hij Nederland als jonge kracht van het Meininger Hoftheater; men voerde toen „Kabale und Liebe" van Schiller op, waarin Thimig de rol van den hofmaar schalk vervulde. Het was geen succes, maar sinds dien tijd heeft hij revanche geno men. Drie jaar geleden bezocht Thimig ons land voor de tweede maal. Met het gezel schap van Max Reinhardt voerde men toen op Goldini's „Diener zweier Herren", een geestige harlekinade, waarin Thimig de hoofdrol vervulde. Wie hem in deze rol heeft kunnen bewonderen, zal het betreurd hebben, dat hij ons zoo lang op een vol gend bezoek heeft laten wachten. Thimig stamt uit een oud tooneelspelers- geslacht. Zijn vader, Hugo Thimig, is too neelspeler en directeur aan het Burgtheater te Weenen; ook zijn broer Hans en zijn zuster Helene hebben het vak van tooneel speler gekozen. Toch had de oude Hugo Thimig zich dit oorspronkelijk geheel an ders voorgesteld. Hoe dit gegaan is, zullen we Hermann Thimig zelf laten vertellen. Hermann Thimig vertelt. „Waarom ik eigenlijk tooneelspeler ge worden ben, is in een paar woorden te zeg gen. Omdat ik namelijk op mijn zestiende jaar nog niet naar de schouwburg mocht. Mijn vader, die toen reeds directeur van het Burgtheater in Weenen was, had mijn zuster Helena en mij verboden naar het theater te gaan en een voorstelling bij te wonen. Hij was bang, dat wij dan ook de smaak zouden beet krijgen, en wilde ons behoeden voor de gewel dige moeilijkheden, die het vak van tooneelspeler met zich meebrengt. Maar men weet wel, hoe het met de verboden vruchten gesteld is. Wij waren het er samen al lang over eens, dat wij aan het tooneel zouden gaan, en lieten dit denk beeld niet meer varen. Wat bleef den ouden heer anders over, dan het met ons te probeeren? Ik werd op mijn achttiende jaar ter ge legenheid van een weldadigheidsvoorstelling voor de eerste maal het tooneel op ge stuurd. In de zaal voor het publiek waren twee strenge critici aanwezig: Sonnenthal en Hartmann, de twee groote tooneelspc- lers van dien tijd aan het Burgtheater. Met trillende beenen kwam ik het too neel opgeloopen, waar ik in een zeer ern stige rol „goeden avond" moest zeggen. Nauwelijks had ik die woorden geuit, of de zaal brulde van het lachen. Ik speelde mijn rol ten einde, en verwachtte een vernietigende critiek. Sonnenthal kwam van achter coulissen vandaan, omhelsde mij en wenschte mij geluk. Ik vroeg ver wonderd: „Maar men heeft mij toch uit gelachen?" „Domme jongen" lachte Son nenthal „wij hebben ons juist verheugd, omdat je zoo sprekend op je vader gelijkt Je hebt je werk keurig gedaan". Een streng vader. En dan had mijn vader mij nog willen ver bieden, dat ik tooneelspeler werd? Met He lene ging het op dezelfde wijze. Zij mocht in Baden bij Weenen op den wensch van mijn vader voor de eerste maal optreden, maar onder den naam Helene Werner. Onze ouders zaten in een hoekje heelemaal bovenaan op de galerij, om deze schande niet officieel te hoeven meemaken. Een schande, die een triomf werd en ook Helene's lot bezegelde. Onze jongste, onze Hans, mocht tengevolge van deze gebeurtenissen reeds op zijn vierde jaar mee naar den schouwburg, om hem af le schrikken. Vader paedagogiek had een knak gekregen. Misschien was het zóó juis ter. Met het gevolg, dat Hans tooneelspeler werd. Thans is vader zeer over ons tevreden. En mijn arme moeder, die bij iedere première eerst voor vader beefde, en toen achtereen volgens ook nog voor de drie kinderen, heeft nu ook wat meer rust gekregen. Het gebeurt thans vaak, dat we alle vier tezamen op het tooneel staan. Zoo n familie-ensemble is zeer practisch. Voorloopig bent u in de klank- film nog een absolute nul. Bij mijn debuut aan de film was ik reeds lang aan het vaderlijk gezag ontgroeid, maar ook de filmdirecteur was zeer streng tegen mij. „Veel kan ik U niet betalen. Voor loopig bent U hij de klankfilm nog een absolute nul". Met deze woorden vroolijkte hij me op. Koortsachtig wachtte ik den dag af, dat ik hem het tegendeel zou kunnen bewijzen. Van dag tot dag troostte de di recteur mij met de woorden: „Morgen zul je veel te spreken krijgen". Totdat het bleek, dat ik in het geheel niets te zeggen had. Dus mijn filmdebuut was de zwijgen de film. In de eerste klankfilm liet men mij echter des te meer spreken. Ik moet ove rigens zeggen, dat ik mijn hart aan de ge luidsfilm verloren heb. Het werk in het filmatelier is buitengewoon interessant en opwindend." Thans zal dus Herman Thimig wederom een bezoek aan ons land brengen. Hij zal de hoofdrol vervullen in het tooneelstnk „Schneider im Schlosz", waarvan wij de voorstelling met groote belfipgstelling te gemoet zien, De stad San Francisco werd Maandag ochtend vroeg door een aardbeving geteis. terd, welke, naar de politie mededeelde, de hevigste is sinds die van 18 April 1906. De aardschokken duurden twee a drie se conden. Zij hebben groote schade aangericht aan de woonhuizen en winkelzaken. Voor zoover hekend zijn geen gewonden te betreuren. Het autoverkeer op de brug van San Francisco naar Oakland was spoe- dig na de aardbeving zeer druk, daar velen ijlings de stad verlieten. Ook in Sovjet Rusland is voetbal de po pulairste en meest verbreide sport. Het vo rige jaar nog namen aan de voetbalwedstrij den in stad en land niet minder dan 800.000 spelers deel, terwijl dit jaar minstens een millioen spelers het voetbalspel zullen be oefenen. In het tournooi om den Russischen voetbalbeker komen dit jaar 128 elftallen uit, d.w.z. 32 meer dan het vorig jaar. De boeren uit het Provencaalsche gebied bij Marseille hebben gisteren geen groen ten aan Marseille geleverd. Heden zullen zij in het geheel niets op de markt brengen. Deze beweging is op in structie van de boerenorganisatie uitge voerd en heeft ten doel de aandacht van de gemeente en de prefectuur te vestigen op de eischen der boeren, die verklaren niet meer van hun werk te kunnen leven en die een wijziging eischen van de hen be treffende reglementen. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Officieel wordt uit Londen bevestigd, dat zich thans te Burgos de secretaris generaal van de Engelsche ambassade te Hendaye, Pack, en de heer Fraser van de Board of Trade bevinden. Men legt er den nadruk op, dat dit contact tusschen de Engelsche overheid en de regeering van Franco geen erkenning van Franco in zich opsluit. Officieele kringen achten het noodzake lijk ter plaatse kwesties te bespreken betref fende den handel tusschen Engeland en Spanje vooral sedert het opschorten van de compensatiekas. HET VATICAAN ERKENT DE VEROVERING VAN ABESSINIE. Ter gelegenheid van het overhandigen van de gouden roos, welke Z. H. de Paus heeft toegekend aan de Koningin van Italië, zal de apostolische nuntius bij het Quirinaal, Mgr. Borgonigi Duca, twee pontificale brie ven voorlezen, een gericht tot den Koning en Keizer, de ander gericht tot de Koningin en Keizerin. Dit zullen de eerste pauselijke stukken zijn, waarin officieel den Koning van Italië den titel van Keizer van Ethiopië zal worden gegeven. Weliswaar heeft Z. H. de Paus ook in zijn gelukwensch ter gelegenheid van de geboorte van prins Victor Emmanuel, den koning ook keizer genoemd, doch deze ge lukwensch was geen officieel stuk van den Heiligen Stoel. OPNIEUW TROEBELEN IN ALEXAN- DRETTE? Volgens het dagblad „Kurun" werden in Alexandrette onlusten verwekt tegen de Turken na het vertrek van de gedelegeer den van den Volkenbond. Te Boedapest heeft Bela Marton, vroeger secretaris generaal van de nationale een heidspartij, thans vice-president van de ex tremistische rechtsche partij, een rede ge houden voor vierduizend toehoorders, waar in hij de organisatie bepleitte van een na tionale arbeiderscentrale, die rechtstreeks zou concurreeren met de vakbeweging en de sociaal democratsiche pers, Marton werd toegejuicht als „Hongaarsche Mussolini." I Dekking uit de gewone middelen. Naar te Washington bekend gemaakt is, zullen de ontwerpen van de schatkist vóór 15 Maart voor de eerste maal sedert Roose velt aan het bewind is gekomen, geen voor zieningen bevatten omtrent heffing van nieuwe gelden. Voor driehonderd millioen dollar schatkistpapier op korten termijn zal in contanten worden afgelost, terwijl een ronversieleening met een rente van 2Vz zal worden uitgeschreven ter vervanging van een op 15 April vervallende 3 procent afwerpende leening van 500 millioen dollar. JAPANSCHE OPDRACHT VOOR AMERIKA De „Japan Iron Works" heeft bij de Ame rikaansche staalfirma „United Fomedv" .te k u'r? de inrichting voor een pletterij besteld ter waarde van 6 millioen yen en Mesta Machine Co." een pletterij voor 4 millioen yen. Beide pletterijen zullen bij i oöasa worden opgericht. CIANO VOORLOOPIG NIET NAAR BELGRADO. l'a^r.aanleiding van de berichten, die in net buitenland gepubliceerd zijn over een bezoek dat de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken aan Relgrado zou bren- gen, wordt te Rome in welingelichte kringen xerklaard, dat een dergelijke reis voorloo pig niet in het voornemen ligt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8