Radiorede van President Lebrun Opmarsch naar Guadaiajara gestaakt Een nieuw Locarno Britsche marine begrooting ingediend DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Fuehrer ontvangt den Nederlandschen gezant MussoHni's Afrika reis Een beroep op het Fransche volk SPANJE Amerika protesteert te Berlijn Buitenlandsch Overzie/U Tumult in Belgischen Senaat u1tg drukkerij en uitgeverij v/h C. de boer jr„ koningstraat 78, den helder. telefoon 50 en 412. postgirorekening 16066 65e JAARG- No. 7948 V R IJ D A G Het succes der leening zal Frankrijks prestige verhoogen Diplomatiek spel heldersche courant 12 MAART 1937 Gisterenavond om zeven uur heeft de pre sident van de Fransche republiek, de heer Lebrun, voor de microfoon het woord gericht tot het Fransche volk en een beroep gedaan ten gunste van de leening voor de landsver dediging. President Lebrun zeide o.m.: het hoofd van den Staat doet een beroep op allen. Ik vraag u naar de mate uwer middelen in te schrijven op de leening voor de nationale verdediging. In een gemeenschap als de onze is men, zoowel in goede als in slechte dagen, allen solidair, van den nederigste tot den machtigste. Deze solidariteit is nimmer te kort geschoten. Wij hebben geheele en vol komen broederschap gekend, toen het land en rijn eer werden bedreigd Wij hebben met gemeenschappelijke bezieling de schitteren de lauweren der overwinning gedeeld. Wij vonden ons als broeders van hetzelfde va derland terug bij het werk voor den her bouw der verwoeste gebieden, welker won derlijke hergeboorte niet genoeg kan worden geprezen. Ook sedert dien, met name in 1926, toen Ravmond Poincaré een beroep op de natie heeft gedaan, hebben wij den ernstig ge- schokten financieelen toestand hersteld. De krachtsinspanning, welke thans moet wor den verricht, is geringer, doch niet minder vitaal. Het is de plicht van allen er aan mede te werken, afzijdigheid zou onder de huidige omstandigheden nadeelig zijn en niet te rechtvaardigen. De waarborgen der leening. „Welke waarborgen kan men eischen voor de leening, welke de regeering zich voorstelt aan te gaan?" In de eerste plaats is het noodig, dat de uitgaven volledig ge rechtvaardigd zijn. Is dat niet het geval? aldus de president. De tegenwoordige finan- cieele toestand is niet alleen het gevolg van de economische crisis, welke reeds verschei dene jaren heerscht. Zij wordt niet alleen veroorzaakt door de te zware schulden, welke deze oorlog op ons heeft doen drukken. Zij wordt ook ver oorzaakt door uitgaven, welke ons land zich opnieuw moet getroosten om het hoofd te bieden aan de behoeften van zijn verde diging, De naties om ons heen wedijveren in het zich opleggen van opofferingen en krachtsinspanningen ten einde zich te wa penen. Moeten wij daartegenover onver schillig blijven en niet op hetzelfde plan blijven? Ik kan uw aller gedachten ten de zen opzichte. Wij moeten dus onze bewapening te land, ter zee en in de lucht ver sterken. Het program werd opgesteld en het zal stelselmatig worden ten uitvoer gelegd. De verwezenlijking van dit plan, gevoegd bij de bestaan de versterkingen, vormen een muur onder bescherming waarvan het land in vrede zijn arbeid rustig en waar dig zal kunnen voortzetten in af wachting, dat de volken in de be weging van collectieve wijsheid ten slotte er in zullen toestemmen, te rug te komen tot een vertrouwelij ker en gezonder houding. Opofferingen voor dergelijke doeleinden vinden slechts hun rechtvaardiging, indien Duitschland wil zich niet iso- leeren. De Fuehrer en rijkskanselier heeft den nieuwen Nederlandschen gezant te Berlijn Mr. c. Ridder van Rappard, ontvangen, die zijn geloofsbrieven overhandigde. De gezant bracht verder de persoonlijke Wenschen van H. M. de Koningin voor het hoofd van het Duitsche rijk en het Duitsche volk over en wees vervolgens op de nood zakelijkheid de bestaande vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide buurstaten Duitschland en Nederland op alle gebied uit breiden, in het bijzonder wat betreft de economische samenwerking. De Fuehrer dankte voor de persoonlijke wenschen van H. M. de Koningin. Hij wenschte Haar en het Nederlandsche volk eveneens het beste en verklaarde verder dat het Duitsche volk, niettegenstaande de over al bestaande moeilijkheden op economisch ffebied, steeds tracht zich niet te isoleeren, doch in rust en wederzijdsch vertrouwen de uitwisseling van goederen met andere landen te ontwikkelen. Juist in dit opzicht Is Nederland geroe pen een van de voornaamste plaatsen in te nemen in de Duitsche handelsbetrekkingen tnet het buitenland. LEBRUN. de andere uitgaven op de begrooting in overeenstemming zijn met de zuinigheid. De regeering heeft zoo juist haar vastbera den wil betoond de begrooting in evenwicht te herstellen door het verbod van nieuwe uitgaven en de verdere bevordering van het oeconomisch leven. De technische voorwaarden der leening houden een zekere veiligheid in. De minis ter-president en de minister van financien hebben enkele dagen geleden bijzonderheden over de leening medegedeeld. President I.ebrun herhaalt dan de voor waarden voor de nieuwe leening. De plicht en het belang gaan samen om U aan te raden op ruime schaal aan het beroep te beantwoorden. Ten slotte vroeg de president de motieven van oneenigheden te vergeten en de harts tochten te "bedwingen. „Ik doe plechtig een beroep op U een tijdvak aan te vangen van vrede onder de burgers, een tiidvak, dat reeds genoemd is „het bestand der tentoon stelling" waarin Frankrijk de zorg moet heb ben den gasten een vredig onthaal te berei den." Liet succes van de leening zal voor een groot deel bijdragen tot verhooging van het prestige van Frankrijk in de wereld. „Waarde medeburgers, aldus besloot de president, ik verzoek U met aandrang er aan deel te nemen in volkomen loyaliteit en volledig vertrouwen". Het spervuur te hevig. De geweldige stoot van de Franco troepen in de richting van de stad Guadaiajara is, na een aanvanke lijk zeer groot succes, vastgeloopen op het moorddadig spervuyr der re- geeringstroepen. Ook een tegenaanval der volks- fronters in den driehoek Boihuega- Valdearenas-Trijusque heeft de aan vallers genoopt hun opmarsch te staken. Aan den linkeroever van Jarama werd gis teren en vanochtend hevig gevochten. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. In de universiteitswijk hebben de Volks fronttroepen een van de belangrijkste nesten van tegenstand vernietigd. Reeds eenige dagen waren bij bezig met het aanleggen van een mijngang; heden werd daarin een lading dynamiet tot ontploffing gebracht. De troepen bezetten onmiddellijk den gesla gen trechter, waarin zij de lijken van 140 tegenstanders vonden. Het hoofdkwartier te Madrid deelt mede, dat uit de inlichtingen welke de Italiaan- sche krijgsgevangenen hebben verstrekt, op gemaakt kon worden, hoe de Italiaansche divisies, waarvan materieel en personeel, tot het hoogste commando, van Italiaansche nationaliteit zijn, zijn samengesteld. Het hoofdkwartier voegt hieraan toe, dat het deelnemen van Italië aan den strijd van groot belang is. Gebleken is dat verscheidene divisies, uitstekend georganiseerd, zich in Spanje bevonden. Het oppercommando over de Italiaansche troepen wordt uitgeoefend door generaal Manzini; de divisies worden gecommandeerd dor de generaals Bergon- zoli, Nuvoloni en Coppi. Deze divisies be- hooren allen tot de zwarthemden-orgamsa- tie, behalve een, welke tot het geregelde le ger behoort. Omtrent de gevangenen zeide de gene raal: Het zijn in den oorlog geharde solda ten die den veldtocht in Abessinië hebben meegemaakt. 100 bommenwerpers in actie. De ongelooflijke snelheid waarmede de op marsch van Franco's troepen, die met het modernste materiaal zijn uitgerust is ver- loopen, schrijft Un. Press in hooge mate toe aan de uitstekende voorbereiding van de aanvallen door het luchtwapen. Ruim honderd bombardementsvliegtuigen moeten door Franco op het Guadalajara-front in ac tie zijn gebracht. Volgens binnengekomen berichten, wer den reeds honderden tonnen sterk explosie ve bommen op de troepenconcentraties van de regeeringstroepen neergeworpen. Jachtvliegtuigen van de witten waagden zich tot ver in het achterland van den vijand en wierpen daar vlugschriften uit, waarin de bevolking wordt aangespoord zich bij de nationale beweging aan te sluiten. Op de vlugschriften was o.a. te lezen: „De interna tionalen hebben zich aan de Komintern ver kocht". en „De rooden staan in Moskou's soldij". Heden wordt het Duitsche ant woord te Londen overhandigd. Reuter meent te weten, dat het antwoord van Duitschland op de Britsche nota ten aanzien van het Verdrag van Locarno waar schijnlijk heden zal worden overhandigd. De indruk, welke men algemeen in politieke kringen krijgt, schijnt niet dat het antwoord tegemoet zal komen aan de verwezenlijking der onderhandelingen met het oog op een pact voor het Westen. In half officieele kringen zegt men, dat een pact voor het Westen uitsluitend een pact voor het Westen moet zijn en dat Duitschland geen voorbehouden dient te maken, indien Europa er in zou slagen zich te ontdoen van het militaire beginsel in Europa en pogingen in het werk zou stel len ten aanzien van behoorlijke vredesvoor waarden. Veel schijnt thans af te hangen van wat Duitschland behoorlijke waarborgen noemt. De Duitsche voorbehouden zullen waar schijnlijk zoodanig zijn, dat hoewel Hitier op verschillende manieren Belgie, Nederland en Zwitserland waarborgen heeft gegeven, Frankrijk en Groot Brittannie niet bereid schijnen te zijn België te ontslaan van de waarborgen, welke bij het Verdrag van Locarno op zich had genomen. Tegen voor Amerika beleedigen- de artikelen in de bladen. Cordell Huil, de minister van buitenland- sche zaken, heeft, volgens Reuter, den am bassadeur der Vereenigde Staten te Berlijn, Dodd, opdracht gegeven krachtig bij den rijks-minister van buitenlandsche zaken te protesteeren, naar aanleiding van de onlangs in de Duitsche pers gepubliceerde artikelen over de Ver. Staten. Dodd zal verklaren, dat de regeering der Ver. Staten ten hoogste verwonderd is over de woedende aanvallen in de Duitsche bla den over het incident betreffende den bur gemeester van New York. De aandacht van Huil werd op deze pers campagne gevestigd door mevr. Stephen Wise, de vrouw van den bekenden rabbijn, presidente der vrouwenafdeeling van het Amerikaansche Joodsche congres, waar La Guardia het woord voerde. De verhouding tusschen Duitsch land en Engeland. We hebben in ons overzicht van gisteren gewezen op de nieuwe groepeeringen, die zich in en buiten Europa steeds sterker gaan afteekenen en die, behalve een goede zijde ook dezen gevaarlijken kant hebben, dat de twee groepen die zich vormen zich scherper tegenover elkaar kunnen gaan stellen, waar door het gevaar van een explosie wordt ver groot. Engeland, dat zich de laatste jaren geroepen voelt als vredesapostel op te treden, zij het dan een vredesa postel, die tot de tanden gewapend is zoekt ook Duitschland in zijn plan nen te betrekken. Het zou inderdaad voor Europa een zegen zijn als Duitschland tot een Westelijk Lo- camo toetrad, omdat daardoor de spanning Duitschland-Engeland Frankrijk, belangrijk zou verminde ren. Maar of het zoo ver zal komen? Duitschland kan het niet verkrop pen dat Engeland zoo weinig oor heeft voor zijn koloniale wenschen. Zoo schreef de N. R. Crt. gisteren o.m.: Het geluk van Duitschland schijnt zich te keeren. Tot dusverre bleek de tijd steeds een welkome medewerker, maar het gaat er nu uitzien, alsof de tijd ten nadeele van Duitsch land zal gaan werken. De versterking van de Engelsche weermacht, de wijziging van de Engelsche houding in het algemeen en ten aanzien van het koloniale vraagstuk in het bijzonder, dit alles moet voor Hitier, die zich altijd van samenwerking met Engeland veel had voorgesteld, allerminst aangenaam zijn. V. Ribbentrop moge tijdens zijn kort ver blijf in Duitschland de Duitsche koloniale wenschen nog eens in het publiek onder streept hebben, schrijft het blad, hij vindt bij zijn terugkeer een Engeland, dat minder dan ooit van plan is hierin te treden. Het blad wijst dan nog eens uitvoeriger op het Engelsche standpunt, dat onze lezers ken nen. Duitschland heeft waarlijk niet veel te verwachten van Engeland in koloniaal opzicht en dit kan, we schreven het eerder nog oorzaak zijn van tal van moeilijkheden, omdat er iets redelijks zit in den Duitschen wensch. Engeland's belangstelling gat voor het oogenblik vooral naar een Westelijk pact uit Het heeft er Duitschland reeds aan herin nerd, dat het nog geen antwoord heeft ge geven op de Engelsche nota van 19 Novem ber j.1. ter zake van het openen van onder handelingen over een veiligheidspact voor het Westen, dat het Locarno-pact zou kun nen vervangen. En het moet gezegd worden, dat in dit opzicht de kansen op overeen stemming, schoon niet groot, toch gunsti ger zijn, dan in het kol. vraagstuk. Duitschland zou, naar men meent te weten het antwoord op de Engelsche nota spoedig overhandigen en von Ribbentrop zal zeker met de voornaamste gedachten bekend zijn. Dit antwoord zal stellig niet geheel afwij zend zijn, want Duitschland heeft er te veel belang bij te trachten inderdaad een sa menwerking met Engeland tot stand te bren gen. Engeland heeft de last van de leiding on der zeer moeilijke omstandigheden op zich genomen. Zijn verantwoordelijkheid is zeer groot, want hoe het er in de komende jaren uit zal zien, zal in sterke mate van zijn beslissingen afhangen. De verantwoordelijkheid, of Duitsch land tot een explosie zal komen, be rust niet enkel bij dat land. Zij be rust ook bij hen, die na den wereld oorlog verdragen hebben gedicteerd welke thans vrij algemeen als mis grepen worden beschouwd ook al zouden die verdragen vermoedelijk nog veel draconischer zijn geweest, indien de overwonnenen overwin naars waren geworden. Dit is een waarheid die sterker tot het ge weten van Europa moest gaan spreken, voor dat het te laat is. Italië's dictator Mussolini zal een bezoek brengen aan de Italiaansche kolonie aan de overzijde der Middellandsche Zee, Libye. De Duce heeft zich daartoe aan boord begeven van de Italiaansche kruiser „Pola". Ondanks het slechte weer verloopt de reis vlot. Het schip wordt hedenochtend te To- brouk verwacht. Maarschalk Balbo, de gou verneur van Libye is daar gisteren per vlieg tuig aangekomen om Mussolini te ontvan gen. Mussolini staat in een voortdurend con tact met Rome. Gisteren heeft hij met ad miraal Cavagnari alle verblijven van den kruiser bezichtigd. Maarschalk Balbo vestigt in een bood schap aan de Arabische bevolking van Li bye de aandacht op de beteekenis van het bezoek van Mussolini voor de Arabieren. Door zijn overwinning op den „Leeuw van Juda" heeft Mussolini de macht van Rome en daarmede van alle volkeren aan de Mid dellandsche Zee versterkt en nieuw aanzien geschonken. Als beschermer van den Islam voert hij zijn koloniale politiek met vaste hand, van welke politiek de materieele en moreele ontwikkeling van de bevolking het voornaamste doel is. BOUWPROGRAMMA VAN 80 OORLOGSBODEMS. Sir Samuel Hoare heeft in het Lagerhuis de marine-begrooting in gediend. Hij zeide hierbij o.a.: „Ik vraag u dit jaar de uitgaven voor de marine toe te staan, welke in totaal honderd millioen pond ster ling bedragen. Het bouwprogramma omvat tachtig oorlogsbodems". Te zamen met de schepen, welke ver leden jaar op stapel zijn gezet zul len derhalve einde van dit jaar 148 nieuwe oorlogsschepen op de helling staan, waarvan vijf slagschepen vier vliegtuigmoederschepen en zeventien kruisers. Dit is een redelijk pro gramma. Aangezien eenige jaren niets is gedaan, is men thans ver plicht in twee of drie jaar samen te vatten hetgeen normaal in tien jaar gedaan moest worden. In de toekomst kan geen rivaliteit meer bestaan tusschen de Amerikaansche en Britsche vloot en evenmin zal een bewape ningswedloop ter zee bestaan tusschen En geland en Duitschland De minister voegde hieraan toe, dat de marine van meening is, dat de beste vorm van verdediging een ver- metelen aanval is. In de huidige omstan digheden is het voor een moderne marine van essentieel belang te beschikken over oen sterke luchtmacht, de zee- en lucht macht vullen elkaar aan. Sprekende over den bouw van nieuwe HOARE. kruisers zeide Hoare dat het gevaar van aanvallen uit de lucht grondig bestudeerd is en een tegenactie is ontworpen. Het doel hiervan is de vloot in het alge meen en de kruisers in het bijzonder het minst aantrekkelijke doelwit te maken voor een vijandelijke luchtmacht. Ten aanzien van de toekomst van de be wapening ter zee, zeide Sir Samuel dat er alle reden- is om te hopen dat-het verdrag van Londen van 1936 door een voldoend aantal mogendheden zal worden aangenomen om Engeland toe te staan 't te ratificeeren. Hoare verklaarde verder dat volgens de inlichtingen, welke hij heeft ontvangen het program kan en zal worden uitgevoerd en dat, wanneer de schepen gereed zullen zijn, ook het personeel gereed zal zijn om deze schepen te bemannen. Tenslotte zeide Hoare nog dat Groot-Brit- tannie een vloot moet hebben, sterk genoeg om het hoofd te bieden aan de verantwoor delijkheid van het rijk op het Oostelijk en Westelijk halfrond, want indien de over- zeesche verbindingslijnen van het Britsche imperium zouden zijn doorgesneden, dan zou dit het einde van het rijk beteekenen. Het eerste eskader zal langs de kust van Tripoli worden gestationneerd. De „Pola" die gelijk bekend, wordt geës corteerd door de kruisers „Gorizia", „Zara" en „Fiumc" ontmoette voor Syracuse de kruisers „Trento" „Triesto" en „Bolzano". Dit eerste eskader staat onder bevel van admiraal Umberto Bucci. Gistermiddag zijn ten Zuiden van het schiereiland manoeuvres tegen het tweede eskader, dat onder bevel staat van de Ro meo Berjotti, begonnen. Het tweede eskader bestaat uit lichte kruisers, verkenners, duikbooten en water vliegtuigen. OBSTRUCTIE DER REXISTEN. De Belgische Senaat heeft volgens Belga gistermiddag beraadslaagd over het wets ontwerp, waarbij tusschentijdsche verkiezin gen worden verboden in geval het „niet toe vallige" vacatures betreft. Senator Gillon bracht rapport uit, waarbij hij concludeerde, dat het wenschelijk is het wetsontwerp aan te nemen. De rexistische senatoren interrumpeerden onophoudelijk. Hun systematische obstructie bracht eenige opwinding teweeg. Aan het eind van zijn uiteenzet ting werd Gillon langdurig toege juicht door de meerderheid van den senaat, hetgeen den rexistischen se nator graaf Degrünne dermate ont stemde, dat hij den liberalen senator Catteau, die naast de bank der rexis tische senatoren zijn plaats heeft, 'n oorvijg gaf. Dit was het sein tot een vechtpartij, zooals men in den Senaat nog nim mer heeft aanschouwd. De liberale en socialistische senatoren schaarden zich om Catteau. Sommige sena toren sprongen op de lessenaars. Er wer den vuistslagen gewisseld. De deurwaarders konden niets uitrichten. De president is de situatie niet meer meester en hij schorst de vergadering. Desondanks houdt het kabaal aan. Men hoort graaf Degrünne de woor den toeroepen: „noble crapule". De openbare en perstribunes worden ont ruimd, terwijl aan het tumult nog geen ein de komt. Wanneer de vergadering ten slotte wordt hervat, deelt de president mede, dat de in cidenten zijn bijgelegd, daar de liberale se natoren hun voorstellen hebben ingetrokken en graaf Degrünne zijn spijt betuigd heeft over zijn optreden. De Senaat zet dan zijn beraadslagingen over het wetsontwerp voort en brengt mi nister-president Van Zeeland bij diens bin nentreden in de zaal een langdurige en har telijke ovatie. Minister-president Van Zeeland heeft in den Senaat het woord gevoerd om te ver zekeren, dat hij zich bij de tusschentijdsche verkiezing te Brussel candidaat zal laten stellen buiten iedere partij en buiten iedere beinvloeding. Wetsontwerp aangenomen. De Senaat heeft daarna met 114 tegen 16 stemmen, bij twee onthoudingen, het wets ontwerp aangenomen, krachtens hetwelk tusschentijdsche verkiezingen in geval de vacature „niet toevallig" is, verboden zul len zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1