De zegenrijke arbeid Eerste Kamer Binnenland Het pijl van het IJsselmeer Bioscoop gepeinzen Voetbal Jan Kiepura op de beurs der dameskroniek Export van gecon denseerde melk der centrale voor werk lozenzorg LuchtbeschermingsocfeninQ in Gelderland Tweede Kamer Het Oostelijk elftal gewijzigd Herberekening Indische pensioenen Het vliegtuig in dienst van de medische wereld De Kanfoeng takelt of CMc ZTZïidYe1ve^ro^T* Opzienbarende ontsnapping En& de ham! Sociale Zaken. De werkloos heid. Ouderdomsvoorziening- In den Senaat komt het einde der begroo- tingsdebatten al in 't zicht, hoewel nog „kluiven" als daar zijn de budgets van Bui- lenlandsche Zaken en Onderwijs op „opdie- ning" wachten! Heden verscheen minster Slingenberg achter de groene tafel, ter verdediging van zijn sociaal beleid. Het ligt wel voor de hand, dat de ramp der werkloosheid in het brandpunt der belangstelling stond. Vooral de leden PothuisSmit (S.LL) en Vorrink (S.D.) schilderden in schrille kleuren de gevolgen voor jeugdige en oudere werkloo- zen. De in dit verband besproken plannen tot arbeidstijdverkorting vonden natuurlijk eveneens groote belangstelling, o.a. van de heeren Danz (V.B.), Andriessen (R.K.) en Gelderman (V.B.) Laatstgenoemde raadde ten deze tot voorzichtigheid, doch de ande ren drongen op doortasten aan. Over 't alge meen had men zeer veel waardeering voor de gestie van dezen minister, uitgezonderd dan de heer d'Ansembourg, die verzekerde, dat de nood van het land eerst zal eindi gen, als de N.S.B. aan het roer zal zijn ge komen. Mr. Slingenberg onderstreepte dat hij prin cipieel zeer veel voor werktijdverkorting voelt maar de gevolgen daarvan zullen thans zijn, dat industrieën, welke momenteel weer 'n beetje rendabel zijn, opnieuw in de put geraken, wijl ze de hoogere loonkosten nog niet dragen kunnen. Mr. Werker (V.D.) had uitvoerig gespro ken over de ouderdomsvoorziening, erop wij zend, dat ons land jaarlijks voor dit doel reeds f 59 rnillioen uitgeeft, een respectabel bedrag. Maar hij rekende voor, dat dit slechts 60 pet. der 65-jarigen en ouderen om vat, en de overige 40 „ontsnapt" aan de wet Hieronder zijn er talrijken, die nooit in loondienst geweest zijn en in armoedige om standigheden verkeeren. Voor hen werd im mers nooit „geplakt!" Minister Slingenberg gaf onmiddellijk toe, dat in deze nog veel te doen is. Het nieuwe Kabinet zal de zaak moeten aanpakken, vond hij. Tusschen haakjes deelde hij voorts mede, dat nu spoedig de kantoorbedienden en het hotelpersoneel onder de Arbeidswet zullen worden gebracht. Toen bracht nar. Slingenberg het vermaarde „versehe kadetje", door de heeren Danz en Ter Haar resp. contra en pro aangeroerd, ter sprake. De bewindsman wenschte aan de afschaffing van den nachtarbeid niet ge tornd te zien, doch indien het thans nog loopende onderzoek aantoont, dat vervroe ging van het bezorgverbod geen gevaar op terugkeer van dien nachtarbeid meebrengt, dan zal Z. Exc. zeker gaarne vervroeging bevorderen. Ten deze is een zeer spoedige beslissing te wachten. De heer d'Ansembourg had geklaagd over de wijze, waarop de werkloosheidsverzeke ring tot uitvoering wordt gebracht. Wie niet tot een der „geijkte" politieke organi saties behoort, zou buiten de werkloosheids- kassen worden gesloten. Z. Exc. antwoord de, dat die kassen historisch gegroeid zijn, dat in deze de vakorganisaties als pioniers zijn opgetreden. Een andersgezind^ kan al tijd bij een politiek georienteerde organisa tie .gastvrijheid" verkrijgen, maar dan moet men geen aanstoot geven door politiek vij andige daden. En als de N.S.B. tegen de methode bezwaren heeft, kan zij immers een eigen kas oprichten! De heer Andriessen had gevraagd, of de Regeering de subsidie-percentages niet nog wat kan verhoogen? De minister wees erop, dat die percentages reeds tot 180 pet. gaan. Misschien is in de toekomst verhooging mogelijk, maar thans niet. Mr. Slingenberg brak zijn rede af, om haar morgenochtend te kunnen voortzetten. Dan volgen nog zijn beschouwingen over hetgeen was gezegd ten aanzien van de steunverleening en de werkverschaffing en nog enkele zaken meer. De „goudclausules" zullen nietig worden verklaard. Den Haag, 11 Maart 1937. Monetaire aangelegenheden zijn voor de groote massa meestal volmaakt „terra in cognito", hoewel de vraagstukken rondom onzen gulden de algemeene attentie voor de gecompliceerde muntkwesties wel wat ver levendigd hebben. Zoo weten wij nu allen wel, wat „depreciatie van den gulden" bc- teekent, vooral sinds 26 September jl„ toen ons ruilmiddel plotseling van zijn gouden anker werd losgemaakt. Omtrent de uit eindelijke gevolgen daarvan verkeeren wij nog steeds in het onzekere, maar een der gevolgen is, in elk geval geweest, dat onze Regeering meende goed te doen, stappen te ondernemen tot nietigverklaring van de z.g. goudclausules, dat zijn bepalingen, wel ke den schuldeischer de zekerheid geven, dat hij in ieder geval zijn schuld voldaan krijgt met de volledige tegenwaarde van hetgeen hij verstrekte. Met andere woor den: hier is sprake van dekking tegen de schade ten gevolge van waardevermindering van de munt. Een op zich zelf volkomen redelijke methode. Doch de gevolgen van de devaluatie in ons land zijn niet zoodanig geweest, dat de waarde van den gulden in het binnenland beduidend daalde, zoodat degenen, die via de goudclausules méér geld gingen verlan gen, onevenredig bevoordeeld zouden wor den, aangezien zij nu reëel meer terug zou den ontvangen dan oorspronkelijk bepaald was. De Regeering kwam met een ontwerp van wet, strekkende om goudclausules, voorko mende in binncnlandsche overeenkomsten van geldleening of van vestiging van altijd durende renten, van verhuring of verpach ting of tot vestiging van een zakelijk recht op onroerend goed (hypotheken) nietig te ve'rklaren, tenminste, gerekend die van voor 27 Sept. jl. Men lette wel: een en ander be treft alleen binnenlandsche overeenkomsten, want de in het buitenland wonende schulde naars of schuldeischers ondervinden wél volledig de gevolgen van onzen gedaalden munt, welks ruilwaarde immers in het bui tenland wel degelijk beduidend gedaald is. Het ontwerp werd door de ministers Van Schaik en Oud verdedigd. Mr. Van Schaik sprak het eerst en verklaarde, dat het voor stel uit hoofde van het algemeen belang van publiekrqchtelijkën aard is. Vermeden moet worden aldus ongeveer Z.Exc. dat crediteuren zich onrechtmatig verrijken. Alsnog zal een wijziging worden ingediend, waardoor buiten twijfel wordt gesteld, dat ook hypotheken op erfpacht of vruchtgebruik van onroerend goed onder de wet vallen. Dit strekte ter geruststelling van ir. Bon garts, die op deze lacunen gewezen had. En wat de kwestie aangaande den in het buitenland wonenden crediteur betreft, Z. Exc. wees erop, dat deze in volledig gede- precieerden munt wordt voldaan en dus ook de volle nadeelen ondervindt, zoodaf voor hem nietig verklaring der goudclau sule positief nadeel beteekent. Minister Oud bestreed mr. De Geer, erop wijzend, dat de Regeering zich in deze heeft moeten afvragen, hoe ver zij kon gaan zon der het credietwezen te schokken? Na nauw gezette overweging is de Regeering tot de overtuiging gekomen, dat de ter beurze ge noteerde obligaties terwille van het ver trouwen in ons credietwezen buiten de wet moeten blijven. De minister bracht zwaar geschut in stelling toen hij uitriep, dat, in dien art. 4 zou worden geschrapt, de Regee ring moet overwegen of zij het ontwerp wel kan handhaven. Bij de replieken bleek de heer De Geer wel wat verbaasd over dat ministerieele drei gement, doch om de zaak niet op de spits te drijven zou de afgevaardigde zijn verzet maar opgeven. In verband met den wedstrijd in de kam pioenscompetitie Go Ahead Feijenoord op 21 Maart te Deventer te spelen, moesten do spelers van Go Ahead, welke in het Ooste lijk elftal voor de districtswedstrijden waren gekozen, worden vervangen. Het doel zal dus niet door onzen nationa- len doelverdediger Halle worden bewaakt, doch door Meylink (Tubantia). In de middenlinie zal Roelofs worden ver vangen door Tausch (P.E.C.) terwijl in de voorhoede Gerritsen (Enschede) in de plaats van de Vries zal spelen. Omtrent een eventu eel bedanken van Weber is bij de Oostelijke commissie geen bericht binnengekomen, zoo dat de opstelling van den AGOV V-speler in de achterhoede blijft gehandhaafd. Als nieuwe reserves zijn Janssen (Wage- ningen) Hey (SCH) en dekken (Heracles) ge kozen. Plannen tot verlaging Nog maals het Joodsche werkkamp ter sprake. Naar in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1937 wordt meegedeeld, komt de verhouding van de chemische bestandeden tijdens 't ver zoetingsproces in het water aangetroffen, overeen met hetgeen dienaangaande moest worden verwacht op grond van de samen stelling van het water, met welks afvloei ing naar het IJsselmeer rekening is gehou den. Daar de droogmaking van den N.-O. pol der in verband met de belangen van centra le watervoorziening volkomen toelaatbaar mag worden geacht, bestond geen aanlei ding om ook vertegenwoordigers van indus trie en tuinbouw over de voorgenomen in poldering te raadplegen. Vermindering van deze wateronttrekking kan worden tegemoet gezien, zoodra de aan hangige plannen voor waterleidingen met inrichtingen tot het winnen en transportee ren van water, afkomstig uit IJsselmeer of rivieren, zijn uitgevoerd. De voorgenomen verlaging van het huidi ge peil van het IJsselmeer van 0.13 M. NAP zal eerst kunnen worden uitgevoerd, nadat een aantal werken tot voorziening in de belangen van de militaire inundatie zal zijn gemaakt. Omtrent deze werken is nog overleg met het departement van Defensie gaande, hetwelk naar verwacht mag worden weldra tot overeenstemming zal leiden. Daarna zal spoedig met uitvoering van de DE VLUCHT UIT DE WERKELIJKHEID. „Eén retour Romantiek". Stratosphecr der Een ver land, een andere liefde Afleiding, ontspanning, vermaak, het zijn allemaal andere benamingen voor een zelfde zaak: vergetelheid. Afleiding van zorgen is het vergétcn van de misère. Ont spanning na inspanning is: vergeten van den arbeid. Vermaak na de dagtaak is: niet meer denken aan plichten. De drang naar vergetelheid huis4 in ieder mensch. We kunnen het nog veel mooier zeggen: 't ontvluchten van de werkelijkheid. Het klinkt verheven, maar als we nu eens even doordenken over deze „vlucht" en er ons rekenschap van geven hoe wij allen die vlucht dagelijks ondernemen, dan ko men we tot heel gewone conclusies. De start voor de vlucht uit werkelijkheid. de Er is een oogenblik waarop we starten. Het is het moment, dat wij een kaartje koopen voor de bioscoop, een plaatsbewijs voor een tooneelvoorstelling, een concert- prorrramma. Of neen. het startschot valt nog iets vroe ger. n.1. wanneer we de advertentie-pagina van ons dagblad opslaan en bijzondere aan dacht wij aan de amusements-reclame! Op dat oogenblik wordt de bestemming van onze vlucht bepaald. Natuurlijk hangt de aard van die bestem ming ton nauwste samen met den inhoud van oiwm beurs, zooals met elke reis het geval is! Een schouwburgplaats kan lang niet ie dereen betalen; de bioscoop is voor de meesten wèl bereikbaar en goede concerten sch''oon slechts voor de liefhebbers te worden geneven! En toch. een nog grooter factor bij het bepalen van onre route is dat verlangen-naar-vergetelheid zelf. Hoe groot is dat verlangen? Is het een stom instinct, dat de meeste menschen naar de film drijft? Het hart van het volk heeft ook hier met een zuivere intuïtie gevoeld, dat het zien van een film de radicaalste uit schakeling beteekent van het alledaagsche leven. Als het licht in de bioscoop uitgaat en de eerste figuren bewegen over het witte doek, is het alsof een hand het leven van allen dag wegvaagt. Gevangen in een wereld, die we niet kennen, maar waar we met de onzichtbare draden van het ver langen aan zijn verbonden, vergeten wij den dag van vandaag en morgen. Naar de stratosfeer der roman tiek. Na de nieuws-revue, waarbij we genood zaakt worden nog even met beide beenen op den grond te blijven, stijgen we snel en zeker naar de stratosfeer der romantiek. De filmscènes klemmen ons in hun zeke ren greep, doch laten ons onverhoeds los; de lichten gaan aan en met een geluidloo zen plof vallen wij terug in de realiteit. Het valt niet te ontkennen, dat de groote massa een helder inzicht heeft gehad, toen zij de bioscoop tot haar theater promoveer de/ Degenen, die liever tooneel dan film zien, stijgen niet zoo hoog met het vliegtuig der romantiek; zij genieten anders; de ont roering werkt langer na en slechts lang zaam keeren zij op het landingsterrein terug Dat komt, omdat de tooneelentourage ook veel minder fantastisch is dan de décors, welke de cameraman te voorschijn toovert, of, moeten wij zggen, veel minder wérkelijk? Want wij dénken wel, naar de "wisselende projectie starend, in het land der droomen 'e. 7j'jn:. doch dikwijls bevinden we ons in wèrkelijkheden, die wij nooit in natura aan schouwd hebben! De vreemde werkelijkheid trekt; het dol avontuur lokt; de zon" die in het verre land opstijgt, straalt vroolijker: de maan die ongekende streken belicht, is lieflijker. Als kind keken we door de ramen van vreemde menschen naar binnen en zagen de brandende lamp en den disch en vonden het mooier en rijker dan bij moeder thuis. Als groote menschen turen we door de vensters van de filmwoning naar een ver re werkelijkheid, een andere liefde, die ons begeerlijker lijkt dan ons eigen leven, onTe eigen liefde. Het startschot is gevallen, wij kunnen niet terug. noodige werken, waaronder een nieuwe spuisluis te IJmuiden, kunnen worden be gonnen. De minister is van meening, dat geen vol doende aanleiding bestaat tot het uiten van beduchtheid over de werkzaamheid van de stichting „Joodsche Arbeid" in de Wierin- germeer. De leerlingen zullen na voltooing van hun ne beroepsopleiding of na tusschentijdsche staking van de opleiding onmiddellijk ons land moeten verlaten. De met joodsche stichting gesloten pacht overeenkomst, welke 1 November j.1. afliep is met ingang van dien datum met twee jaren, derhalve tot 1 November 1938 ver lengd. In December j.1. waren 132 personen in het werkdorp opgenomen. Hij geeft op verzoek van het pu bliek een tweetal liederen ten beste. Politieagenten moesten ruim baan maken, toen Jan Kiepura gisteravond in het R.A.I.- gebouw de beurs der dameskroniek betrad. Honderden bezoekers, in hooge mate enthou siast en blijkbaar diep onder den indruk van het feit, dat de groote zanger zich in hun midden bevond, drongen op hem toe en ongetwijfeld zou hij ook op dit stukje hoofd stedelijk grondgebied in een van die penibele situaties zijn geraakt, welke hij in andere steden reeds zoovele malen, al zingende, on der de oogen had gezien, ware het niet, dat de sterke arm hem veilig en wel naar het podium geloodst had. Van deze verhevenheid bracht Kiepura, zijn hoed zwierig op het hoofd geplant, gevolg gevend aan den dringenden wensch van het publiek, een tweetal liederen ten gehoore, welke hem gelegenheid gaven alle registers van zijn stem de revue te laten passeeren en die ook grooten bijval mochten oogsten. Na afloop hiervan volgde nog een bezoek aan de spoorjesstad Lilliput. Het vertrek uit het gebouw geschiedde eveneens onder het geleide van de politie, zoodat Kiepura met dat al over de ontvangst van zijn hoofdstedelijke bewonderaars meer dan te spreken kon zijn. van zaken, welke in de Nederlandsche com- muniqué's is gegeven van de voorwaarden der Engelsche regeering. Dit betoog klemde des te meer omdat tevoren een delegatie der agenten vergezeld van een juridischen raadsman en twee leden van het Lager huis besprekingen hadden gevoerd met het Engelsche departement van Handel. De audiëntie der vijf Engelsche heeren met minister Deckers, waarbij mede aan wezig waren Regeeringscommissaris Lou- wes en de secretaris van den minister ir. Peters, duurde niet minder dan één uur en tien minuten. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot herberekening van de Indische pensioenen: Tegen den principieelen grondslag van dit wetsontwerp ontwikkelden eenige leden ernstige bezwaren. Het oude standpunt toch, volgens hetwelk in pensioen moet worden gezien uitgesteld loon, wordt, aldus de leden, uitgeruild voor de opvatting, dat pensioen dient te worden opgevat als 'n in overleg met de gegadigden door de regeering verleende bijdrage, die 'n redelijk levensonderhoud waarborgt. Tegen deze opvatting worden verschillen de bedenkingen ingebracht. Afgekeurd werd, dat herbereking van de pensioenen aan de orde wordt gesteld, ter wijl over de kosten van het levensonder houd genoegzame gegevens ontbreken. Een neiging tot prijsstijging is thans merkbaar en in deze periode van opgaande conjunc tuur doet het zonderling aan, een korting van 17V2 pet. in de wet vast te leggen en die in sommige gevallen op te voeren tot 20 a 25 pet. Tegenover deze beschouwingen merkten andere leden op, dat een nieuw beginsel in dit wetsontwerp niet is gevolgd, doeh gelijke gedachte in dé wet tot wijziging der pensioenwet voor de spoorwegambtena- naren tot uitdrukking is gebracht. Steeds grooter plaats neemt het vliegtuig in bij het vervoer van zieken. Smirnoff is zooals men weet, Donderdag 5 dezer met een extra vliegtuig, de Koetilang naar Aden vertrokken, om daar een zieke te halen, die zich aan boord van een mail boot uit Indiê bevond. Zaterdag arriveerde de Koetilang te Aden en is Dinsdag weer met den patiënt en zijn familie, vrouw en kind, naar het moeder land vertrokken, waar het toestel gisteren middag te 12 uur arriveerde. De patiënt maakte het goed en is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Gisterenmiddag te half zes maakte prof. Snapper van een extra vliegtuig, de Sperwer met Frijns als bestuurder, gebruik, om een patiënt te Antwerpen te bezoeken. Hij keerde 's avonds weer naar Amster dam terug. De Engelsche agenten protes teeren bij ministers Deckers. Naar het Hsbl. verneemt, heeft de delega tie van Engelsche agenten van Nederland srhe melkproducten in de Woensdag ge houden audiëntie, ministers Deckers mot grooten nadruk gewezen op de groote 011 recht vaardigheid der getroffen regeling ten opzichte van magere condensmelk. Zij schot sten den thans bestaanden toestand als onhoudbaar in meer dan één opzicht en we zen den minister op de onjuiste voorstelling Gisternacht is de Kantoeng een eind in westelijke richting afgedreven en dichter onder de kust opnieuw vastgeraakt. Van den onderstboven drijvenden molen moet de helft van den bovenbouw reeds zijn afgebroken. Men vreest, dat van de Kantoeng, als het zoo voortgaat, niet veel meer zal ovebblijven dan de gehavende ponton. EEN PERSBEZOEK AAN HET WERKKAMP „GOOILAND" TE BUSSUM. Het is van de Centrale voor Werklozen zorg, gesticht op initiatief van den raad van Nederlandsche kerken voor practisch chris nH eeny goede Bedachte geweest, in het ken Ln n, r pr,opaganda-aclie persbezoe- i)P\,«t i1* Yfrkkampen te organiseeren. De beste indrukken toch doet men op aan de bron zelve en zoo heeft het persbezoek dat gister aan het in een aan natuurschoon and" ??gevin* «el°B°n werkkamp „Gooi land te Bussum een der negen werkkam pen, welke de Centrale in stand houdt is gebracht, allen deelnemers, die voor de eer ste maal met het werk dezer instelling ken- nismakem, ongetwijfeld de volle overtuiging geschonken, dat met voortzetting en zoo mogelijk - uitbreiding van defen arbeid zoowel sociale, als geestelijke en zedelijke Wijven011 V3n eCrS,C °rd° ^diend zuilen Met groote kennis van zaken en met een we sprekendheid, welke voortvloeide uit zijn liefde voor de zaak en zijn diep medeleven met het lot van zoo tallooze jonge werkloo zen heeft de gastheer van dezen dag de heer wJif. k' hcstu,Irslid der Centrale voor M erkloozenzorg en gedelegeerde voor bet kamp „Gooiland" de bezoekers v^gelicht een voorlichting, welke werd j door uit de praktijk van bet 1 voortspruitende ervarin™- - 4 - kampleven legen zijn gen van den (011 volle legen zijn zware taak oprrewnssm, i-„ leider, den beer A. Eaasse n kamp liet werkkamp „Gooiland" liiedt outillage betreft, bestaande uit een aantal king gestelde barakken, plaats aan een groep Bommenwerpers, gasmask. enz. In Gelderland zijn gisteren luchtbesch mingsoefeningen gehouden, met het doel 1 luchtbeschermingsorganisaties van ».s aantal Geldersche gemeenten aan de póf tijk te toetsen. IV IA; Bij de veronderstelde nadering van een vliegtuig kwamen de sirenes in werking waarop terstond de hulp politie uitrukte Werd een brand, een gevallen bom 0f aanwezigheid van gewonden geconstateerd dan kwamen de hulpdiensten in Brandende houtstapels stelden brandende' huizen voor. De brandweer rukte uit omhei vuur te blusschen, de geneeskundige dienst kwam met brancards de gewonden halen nadat ze ter plaatse voorloopig verbonden waren en technisch personeel ruimde de puinhoopen op. Veelal werd verondersteld, dat de hulp verleening met gas besmette plaatsen moest geschieden, zoodat de gasmaskers werden opgezet. Des avonds werd een verduisteringsproef ondernomen thet doven en afschermen van de verlichtingen). Tot dit doel lag het ge. heele oefengebied des avonds van 8 tot 10 uur in het donker. Over het algemeen kon geconstateerd worden, dat er langzamerhand verbetering begint te komen, zowel in de materieele uit. rusting als in de geoefendheid van het per. soneel, hoewel het volmaakte nog lang niet bereikt is. De minister van Binnen], Zaken, mr. j( II. de Wilde, woonde de oefeningen op ver. schillende plaatsen bij, terwijl de middag, oefening te Arnhem o.m gadegeslagen werd door den commissaris der Koningin in Gel- derland. De verdachte in de post wisselt vervalsching simuleerde een vei lamming. De held van het proces der vervalschte postwissels, dat in de Amsterdamsche recht, zaal dezer dagen zoo veel opzien baarde, werd reeds maanden in een der Parijsche hospitalen verpleegd. Het blijkt thans ech. ter, dat deze man, de Nederlander A. de Vries, de doktoren en verplegers aardig voor den mal heeft gehouden! Zijn ziekte, welke bestond in een algemeene verlamming, waar door hij armen noch beenen gebruiken kon, heeft hem n.1. niet belet plotseling en on. gezien het ziekenhuis te verlaten! Daar de doctoren van meening waren daï de man niet meer kon ioopen, had men hem in de afd. ongeneeslijken ondergebracht een zaal welke gelijkvloersch ligt en op 'a binnenplaats uitkomt. Gisternacht om half vier is hij uit de zaal ontsnapt en over een drie meter hoogen muur geklommen! Blijkbaar voelde hij niets vóór zijn uitle. vering aan de Nederlandsche Regeering en heeft hij een ander reisje ondernomen! 'n Rijdende tram moet men al tijd rechts inhalen, alléén wanneer rechts niet voldoende weg breedte is, mag men de tram links voorbijrijden. van 84 jongelieden tusschen de 18 en 22 jaar, benevens een twaalftal toezichthouders, z-g. tentchefs, eveneens werkloozen, die laatstge. noemden leeftijd met enkele jaren overschre» den hebben en gewoonlijk gedurende twee kampperioden elke periode duurt negcü weken don kampleider terzijde staan. De jongelieden, die voor hun gepresteer» den arbeid een kleine vergoeding ontvangen, gaan het weekend naar huis, hetgeen niet hef geval is met de tentchefs, die „overblij4 ?en teneinde met den kampleider verschik lende kwesties, welke zich hebben voorert daan, te bespreken en het werk voor da nieuwe week in te deelen. De dagindeeling aan orde en stiptheid wordt streng de hand gehouden is zorg1 vuldig vastgesteld, de arbeid der jonge werk. ozen, welke is gebaseerd op 'n werkweek an boertig uren, wordt in bet werkkamp „Gooiland" gewijd aan het zich bezig hou den met verschillende werkobjectcn in h"* onvolprezen Gooi-reservaat, vverkobjcclen, die huiten de vrije arbeidsmarkt vallen en waarvan genoemd kunnen worden het gra* yen van greppels, het aanleggen van fictspa' den, voorts bosehwerk in zijn groote ver* s<meidenheid, alles bijeengenomen arbeid, waaraan de soeiale grondslag niet ontbreekt. Jongelieden, die, komende van ambachts* .obolen of middelbaar-technische instelbn* n onderwijs, nog nimmer gewerkt hebben' Ieeren hier de arbeidsvreugde kennen. deren, die reeds jaren onder den gccscl ,r werkloosheid gebukt gaan en a's Pf volg daarvan geestelijk „in verval" gerankt waren, keeren na afloop eener kampperk»0 iet nieuwen levensmoed naar huis terug; L aa" ('e in liet kader van de doele'"" n dor Centrale 7.00 onmisbare nazorg. .-oer vo°' aandacht besteed, een na ,d'p, gericht is op het aangrijpen "j m!«. 1 om c,e jongelieden m (le at schappi j aan werk te helpen. 1 Centrale voor Werkloozenzorg wil P<* ''oor het houden van een derde colleo brn° iVan 31 Manrt tot 0 April a.s en l'ft 'J m^ronBpn van anderhalve Ion. dit we* '•'•>7 in stand te houden en zoo "io- ii e]cn.,gszins uit te breiden. Moge ook thans christenheid van Nederland haar pl'cht ion deze verstaan.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2