van baarzen en karpers Wie wordt kampioen van Nederland? K.N.V.B.-Beker Dc bond van veilingen vergadert Touringcar-verkeer naar Nederl. bedreigd Voetbal Vergoeding aan de Texelsche schapenfokkers Van de „Triton" nog geen bericht De verbouw van voederbieten Vrijwillige inkrimping van melkvee Feijenoord heeft dit jaar krachtige concurrentie! Z.F.C. en Bloemendaal spelen hun eersten degra datie-wedstrijd. Eerste ronde K.N.V.B.-beker. Om het kampioenschap van Nederland Wat zal Bloemendaal doen reserve tweede klasse A H.R.C. III en Hollandia II in het geweer Z.F.C. voor een van haar rechters Jongen in Gouda doet ongelukkigen val vliesontitoir aar Week- dat een acute buik- nT+^ .kln? was ontstaan. doiii;i. nd yan den knaap, die onirrud- geopcreerd werd, is' zorgwekkend- Zondag wordt door den KNVB een aanvang gemaakt met de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland en in verschillende af- deelingen met de promotie-degradatiewed strijden. De strijd om de hoogste voetbaleer van ons land zal gaan tusschen Ajax en Feyenoord, die het Westen vertegenwoordigen, en Go Ahead (Oosten), PSV (Zuiden) en Be Quick (Noorden). Zelden of nooit was een kampioenscompe titie zoo sterk met dergelijke gerenommeerde ploegen bezet! Alle 5 hebben reeds een of meerdere malen den titel van Landskampioen behaald en het aantal afdeelingskampioen- schappen van ieder hunner vormt een belang wekkende rij. Alles wijst er dan ook op, dat deze slot- competitie zeer interessant belooft te worden, waarvan te voren met geen moge lijkheid te zeggen is, wie tenslotte als Kam pioen van Nederland uit de bus te voorschijn zal komen. De eerste wedstrijden zullen er al dadelijk de spanning inbrengen. Het zijn: Be Quick Feyenoord en AjaxGo Ahead! De Groningsche kampioen is de eenige, die er zich op beroemen kan ,dit seizoen ongesla gen te zijn gebleven, d.w.z. tot nu toe, maar o.i. loopt zij een geweldig risico, dat door Van Heel en zijn mannen een einde aan dit fraaie record zal worden gemaakt. Neigen we dus hier tot de meening, dat het een „Westersche" zege zal worden, over, ook in dien anderen wedstrijd, welke in de Hoofdstad plaats zal vinden, staan de kansen van de „provincialen" iet zoo bijzonder gunstig. Ajax moge dan de gewone competitie niet in grootschen vorm beëindigd hebben, vergeten moet niet worden, dat zij verreweg de sterkste van afdeeling 1 was en dat zij het „op haar slofjes" af kon, terwijl tenslotte Go Ahead het kampioenschap niet zoo érg overtuigend gewonnen heeft. Algemeen wordt gevreesd voor het lot van Bloemendaal, dat Zondag op eigen terrein de degradatie-competitie tegen Volewyckers in gaat. Zouden de witten zich handhaven onder aanvoering van hun crack De Bock We wach ten het antwoord, dat zij hier zelf op zullen geven, maar eens rustig af en kunnen hun slechts sterkte toewenschen... In de gaat HRC n opnieuw trachten een einde aan haar seizoen te maken, daar haar slotwedstrijd tegen de reserves van KFC vastgesteld werd. Ajax III moet op het DWV-terrein persé win nen om kampioen van deze afdeeling te worden. Ofschoon Helder II als gevolg van haar wedstrijdenvoorsprong wederom van een vrijen Zondag gaat genieten, zal zij toch in span ning verkeeren over de verrichtingen van HRC III en Hollandia II, haar beide concurrenten, HRC's derde gaat op bezoek bij KFC III en de Hollandianen spelen om 12 uur in Wormer- veer een zeer moeilijken wedstrijd tegen WFC III. De reserves van de Boys uit Alkmaar brengen een bezoek aan West Frisia II. Zondag is het de dag, waarop de groote Zaansche zich voor de eerste maal gaat meten met een tweede-klassekampioen, tot behoud van haar eerste'klasseschap. RFC, de club van Daaf Drok, ongeslagen kampioen, komt in Zaandam, en tusschen haar en de roodwitge- blokten zal het een zeer harde strijd geven. We onderschatten de Rotterdammers geens zins en zijn van meening, dat de eersteklassers al een heel besten v/edstrijd moeten spelen, willen zij een kleine zege bewerkstelligen. N.H.V.B..-ELFTAL. Proefwedstrijden. Zondagmorgen om 10 uur vindt op het Watervogels-terrein een proefwedstrijd plaats tusschen het voorloopig elftal van het district Den Helder en Omstreken en Water vogels 1. Dit belooft een aardige krachtme ting te worden, vooral omdat Watervogels ons juist een ploeg lijkt die wat haar kracht aangaat, een der aangewezen tegenstanders lijkt. anneer het N.H.V.B.-districtsteam voor het eerst uitkomt, kan men nog niet op hecht verband rekenen en uitkomen tegen een derde of tweede klasser kan pas later met vrucht worden ondernomen. Zooals men zich herinneren zal, was de linksbackplaats nog onbezet gelaten. De elf- tal-commissie heeft daar nu toch den Atlas speler Mieldijk opgesteld. De opstelling is nu: De Ruiter (Atlas); M. Schenk (Wieringer waard en Mieldijk, Atlas; Hoebe, Helder 3, Vos, Zeemacht en Henneman, Schoorl; De Boer, Atlas, K. Schenk, Hazeloop en F. Rob allen Wieringerwaard en J. van Es, H.R.C. 4. We hopen dat het weer van dien aard is, dat de commissie niet voor terreinafkeuring komt te staan. Eiken Zondag die men voor het N.H.V.B.-elftal kan vrijmaken - en dat zijn er niet zoo heel veel moet benut wor den. We twijfelen er niet aan of de sipelers dien de eer te beurt is gevallen hun uiter- srte best zullen doen en dat allen aan de uit- noodiging gehoor zullen geven. De wedstrijd wordt geleid door den heer Goudswaard. Het districtselftal van Drechterland sr„-i' Zondagmiddag in Andijk tegen de r'uh van dien naam. Moge de commissie daar meer materiaal aantreffen dan vorig jaar. De geringere kracht van de clubs uit IC kwam daar wel heel sterk aan het licht in Medemhlik. De eerste ronde. Zondag wordt ook een begin gemaakt met de serie wedstrijden om den KNVB-beker. Onder de 256 deelnemende ploegen, (waaronder 32 eerste klassers), bevinden zich de meeste KNVB-ers uit ons district. Opvallend is, dat Helder niet van de partij is dit jaar. De eerste ronde geeft diverse „uitersten", maar het eigenaardige bij cup-voetbal is, dat het zelden tot enorme cijfers komt. De sfeer van de wed strijden is dan ook minder streng dan in die van de competitie. HRCBKC is b.v. zoo'n uiterste: de vraag, wie hier winnen zal, kan door ons onbeant woord blijven. Ook Succes kan het gemakkelijk tot de tweede ronde brengen door een forsche overwinning op de vierde klasser Zilvermeeu wen. Alcmaria ontmoet ook al een vierde klasser, n.1. het Medemblikker MFC. Schagen heeft een prachtigen thuiswedstrijd geloot, n.1. tegen de tweede klasser OSV. We zijn be nieuwd hoe de geelzwarten dét er aan de Loet afbrengen! De Alkmaarsche Boys ontmoeten ten derde male in dit seizoen Beverwijk, waar van wel gewonnen kan worden. West Frisia behoeft met Asendelft niet zoo erg veel moeite te hebben. Aardige partijtjes beloven te worden: DTS Zaanlandia en Nieuwe NiedorpJan Hanzen- kwartier (Amsterdam), omdat het hier tus schen klassegenooten gaat. Oppassen, Noor derlingen, dat jelui niet in de eerste ronde ge wipt worden! N. H. V. B. Eerste klasse D. Hier is het stil, omdat de meeste clubs spe lers afgeleverd hebben aan het districtself tal. Alleen PettenJ.V.C. wordt gespeeld. Weliswaar is Petten buiten gevaar geraakt niettemin gelooven we, dat Geensen c.s. hun taak zoo sportief mogelijk zullen opvatten tegenover de andere bedreigde clubs. Meer dan een gelijk spel zien we er dan ook voor J.V.C niet in. (2 uur.) Tweede klasse E. Oudendijk ontvangt Sporters, terwijl Scha gen 2 op bezoek moet bij O.K.B. We twijfe len er niet aan, of de beide kampioenspre tendenten zijn goed voor de punten. Verder nog Hollandia 4Hem. Tweede klasse F. Voor de zooveelste maal is Succes 2 H.R.C. 5 vastgesteld (12 uur). We houden ons aan de voorspelde S. zege. Watervogels zal opnieuw trachten door 'n overwinning nader tot de tweede plaats te komen. Oude- schild, dat haar ontvangt (2 uur) kan ech ter een lastige sta-in-d-weg zijn. Texel 2Helder 4 i,2 uur) biedt de wit.- hemden een kansje op positieverbetering, al zijn de papieren van de thuisclub op het oog af het best. Derde klasse F. Cocksdorp is kampioen geworden. Intus schen nog onze felicitaties. Verwacht mag worden dat ze het „eererondje" dat ze Zon dag (2 uur) voor eigen publiek tegen Zee macht 2 „rijdt' er goed afbrengt. Atlas 2 zal B.K.C. 3 de les wel lezen in Den Helder (12 uur). J.V.C. 2 heeft goede kans thuis Helder 6 te kloppen (2 uur). Vierde klasse G. Oosterend maakt thuis korte metten met Helder 7 (2 uur). Vierde klasse H. Wieringerwaard 2Dirkshorn 2 zal voor de thuisclub 2 punten opleveren als er maar gespeeld kan worden, waarvoor we erg bang zijn. Oudesluis 2 wint van het be zoekende N. Niedorp 3 (2 uur) terwijl Cal- lantsoog wel eenige moeite zal hebben om Schagen 3 in eigen hol te kloppen (10 u.) Adspiranten. In afd. R. zal HRC a om 10 uur op het Helder-veld de meerdere blijken van Helder b, terwijl Succes a om 10 uur thuis een kans heeft om HRC b ten tweede male te kloppen. In afd. S. is de strijd nog steeds niet be slist al zal Helder c in Julianadorp tegen JVC. a (12.30) een nieuwe stap in de goede richting doen. Wellicht helpen Atlas a en HRC c de witjes door om 10 uur op het veld van A gelijk te spelen. In afd. T twee belangrijke wedstrijden. Helder e tracht zich thuis Oudesluis a van het lijf te houden (11.15). Arie Jippes en zijn kornuiten zullen hun huid echter duur verkoopen! Callantsoog aHRC e (11 uur) verschaft de strandbewoners de gelegenheid een kleine zege thuis' te houden. De heer Valstar prijst de uit- voercontrole op tuinbouwpro ducten. In de handelsbeurs te Utrecht werd he den de algemeene jaarvergadering gehou den der vereeniging „Groep Veilingsvereeni- gingen uit den N.T.B." onder leiding van den heer F. V. Valstar. Deze heette de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom en was voorts van oordeel, dat de tuinbouw nog geen stof tot juichen heeft. Toch mag, meende spr. niet onvermeld blijven de geringe verbetering van de vei- lingomzetten in 1936. De totale omzet onzer veilingen vertoont over het afgeloopen jaar eenige stijging. Nadat die omzet in 1935 was gedaald tot beneden 54 millioen gulden, zien wij voor 1936 een verhooging van een kleine vier millioen. Als deze opleving blijft aanhouden en zich nog verder kan uitbreiden, zal zij op den afzet van tuin bouwproducten een gunstigen invloed gaan uitoefenen, al zal dit den tuinbouw de ver loren welvaart niet terug kunnen geven. Daarvoor zijn de handelsbelemmeringen te groot. De moed om voort te gaan, de wil om de nog tallooze moeilijkheden te boven te komen, moet zich uiten in een zich krachtig aaneensluiten om de belangen van den tuinbouw te dienen. Wij moeten eensgezind blijven strijden tegen alles, wat de ople ving in den tuinbouw tegenhoudt en voor datgene, wat den tuinbouw weer sterk en krachtig kan maken. Voortgaande wijst spr. op een uiterst belangrijke zaak, die haar oplossing heeft gekregen, zooals de verplichte uitvoercontrole op de tuinbouwproducten. Na jarenlange strijd is bereikt, dat de toepassing van de landbouwuitvoerwet bij ex port van tuinbouwgewassen nu wettelijk voorgeschreven is geworden Dat dit besluit genomen is kunnen wor den, en wat onze organisatie betreft met volle instemming is een verblijdend verschijnsel. Onder de factoren, die den afzet van ons product beheerschen, blijft altijd voorop staan: de kwaliteit van het product. Het minderwaardige goed moet door de veilin gen worden teruggehouden. Dit eischt het algemeen belang. Voortgaande zette spr. uiteen, dat voort gegaan moet worden met ordening in het bedrijf. Er moet voor worden gewaakt, dat de scheppende kracht, het maatschappelijk le ven niet door een albestierenden staat wordt opgezogen. Wij kunnen en wij willen niet leven onder een ziellooze bureaucratie, die zooveel verstikt, wat verdient te bloeien. Spr. wil echter niet worden misverstaan. Wij zijn de regeering dankbaar voor wat zij voor den tuinbouw deed en de wijze waarop, dat is geschied. De crisismaatrege len waren noodzakelijk en daarom moeten ze worden aanvaard. Maar er moet toch eindelijk eens een einde komen aan het telen voor de mest vaalt Spr. bedoelt het telen van tuinbouwgewas sen in landbouwbedrijven, terwijl de teelt van landbouwgewassen in die bedrijven toch zeer goed mogeliik en zelfs loonend is, terwijl terzelfder tijd de tuinbouw op de mesthoop wordt gedreven. Dat is economisch ontoelaatbaar. Wij blijven vertrouwen op de toezegging die minister Gelissen in het laatst van November zoo uitdrukkelijk heeft gegeven. Met nadruk heeft deze bewindsman toen gezegd, voor den tuinbouw te zullen doen, wat mogelijk is. En hij zag die mogelijkheid in verband met het vrijkomen van de 28 millioen van de 14 procent van ons betalings cintingent doordat de achterstand van Treu haender en Sonderkonto met 1 Januari 1937 zou zijn ingehaald. De tuinbouw wacht op de inlossing dezer belofte. Met den wensch dat het den Nederland- schen tuinbouw voorspoedig moge gaan be sloot spr. zijn toegejuichte rede. De jaarverslagen kwamen vervolgens in behandeling. Bij de verkiezing van een voorzitter werd de tegenwoordige titularis de heer F. V. Valstar herkozen. Hierna kwamen een aantal agendapunten van huishoudelijken aard aan de orde, die na discussie werden afgedaan. Minister zegt spoedige afwikke ling toe. Op vragen van den heer Vervoorn betref fende uitbetaling van de aan de schapen fokkers op Texel bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij van 1 Augustus 1936 in uitzicht gestelde bedragen antwoordde de minister van landbouw en visscherij Het is den minister bekend, dat 77 van de 372 aanvragers op Texel nog niet heb ben ontvangen het bedrag, hetwelk hun bij zijn beschikking van 1 Augustus 1936 in uitzicht werd gesteld. Ter toelichting moge dienen, dat 372 aan vragers zijn binnengekomen, waarvan 68 werden afgewezen en 227 konden worden toegewezen tot een gezamenlijk bedrag van f 25.160.70, welk bedrag reeds werd uitbe taald. De gelden voor de bovenbedoelde 77 aan vragers zijn nog niet uitbetaald, omdat een nader onderzoek moet worden ingesteld, het geen uiteraard eenigen tijd in beslag neemt. De minister zal bevorderen, dat de uit- keering van bovenbedoelde vragen, voor zoover die zullen blijken uitbetaald te moe ten worden, zoo spoedig mogelijk zal ge schieden. Verzekering der veiligheid van Nederlandsche koopvaardijsche pen. Reeds ongeveer een week geleden heeft de directie van de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" aan haar gezagvoerders in structie gegeven, op het traject Algiers— Genua en komende van Marseille dertig mijl beoosten de Balearen te varen, teneinde het mijnengebied in de Spaansche wateren op veiligen afstand te ontwijken. De maatregel, welke overeenkomstig de beslissing van de regeering is genomen, dat Nederlandsche koopvaardijschepen, welke zich in de buurt van de Spaansche wateren bevinden, draadloos of anderszins de hulp Adres van de A.N.W.B. aan den Minister. Het Dagelij ksch Bestuur van den Ko ninklijken Nederlandschen Toeristenbond ANWB heeft, naar aanleiding \an oe nieuwe voorschriften betreffende auto-ver voer van personen, een adres aan den M nister van Waterstaat gericht van den vol genden inhoud: 0 Op grond van de bepaling in artikel 2 van het „reglement autovervoer personen lui dende: „Onverschillig of het vervoer al dan niet ten deele in het buitenland plaats \indt, wordt een vergunning vereischt voor: a. de uitoefening van een autobusdienst over de wegen: b. de uitvoer van toerwagenntten over de wegen; c. de exploitatie van taxi s over de wegen d. de exploitatie van huurauto's over de wegen; „en wordt een inschrijving vereischt voor de bewerkstelliging van eigen vervoer over de wegen", zal, naar ons door den inspecteur-generaal van het verkeer is medegedeeld, van 20 Maart a.s. af aan buitenlandsche autobus sen en touringcars slechts toegang tot Ne derland worden verleend, indien deze mo torrijtuigen voorzien zijn van een vergun ning van den Rijksinspecteur van het ver keer in het betrokken district, welke ver gunning minstens drie dagen te voren schriftelijk moet zijn aangevraagd, onder opgave van de te rijden route en met ver melding van het aantal autobussen. Uit het buitenland ontvangen berichten „even ons aanleiding, Uwer Excellentie^ aandacht te vestigen op de hoogst bedenke lijke gevolgen, welke deze maatregel ggj hebben voor het bezoek van vreemdeling aan ons land. Ook bij andere dergelijke maatregelen is gebleken, dat het practisefj onmogelijk is, de belanghebbenden in enkele weken tijds bekend te maken met zulk een ingrijpenden maatregel: in de praktijk duurt het vele maanden, eer men van den nieuwen gang van zaken op de hoogte is. piet bestuur wijst er voorts op, dat de vele uit het buitenland voorgenomen reizen par touringcar naar ons land in verband met den bloembollenbloeitijd hierdoor ernstige belemmering zullen ondervinden. Waar ons bij informatie gewezen werd op het feit, dat aan de passagiers' dezer touringcars de mógelijkheid om naar ong land te komen niet werd ontnomen daar zij toch per trein kunnen reizen, zón-der spe- ciale vergunning, meenen wij er Uwe Ex« cellentie's aandacht op te mogen vestigen, dat deze opvatting zeer zeker niet van toe- passing kan zijn op reizen per touringca* (bv ter bezichtiging der bollenvelden)) waarbij men niet meer naar een bepaalde bestemming reist, doch uitsluitend de refg maakt om den autotocht zelf om onder het rijden van het landschap en de kleuren* pracht langs den weg te genieten. De A.N.W.B. verzoekt de formaliteit vam het vragen en uitreiken der vergunning te doen geschieden aan de grens ter plaatse waar deze wordt overschreden. Aangezien hierdoor geen extra-werk veroorzaakt zal worden, doch uitsluitend een verplaatsing van werk, vertrouwt zij, dat in het belang van de algemeen erkende noodzakelijkheid der bevordering van het vreemdelingenver keer naar ons land, deze dreigende belem mering tijdig vóór hare inwerkingtreding zal worden weggenomen. Een afschrift van dit schrijven is toege zonden aan den minister van handel, niji- verheid en scheepvaart. van een Nederlandsch oorlogsschip kunnen inroepen, als zij zich in moeilijkheden be vinden, of geconvoyeerd wenschen te wor den, zal op 17 Maart van kracht worden, wanneer de „Hertog Hendrik" zich aldaar bevinden zal. Van de „Triton" der K.N.S.M., welke met een lading sinaasappelen op weg naar Ne derland, door een gewapenden treiler van de opstandelingen is aangehouden en naar Ceuta is opgebracht, is tot dusver geen en kei bericht ontvangen., Het vermoeden be staat dan ook, dat men den kapitein ver boden heeft te telegrafeeren. Misschien zal, als het schip gelost is, de kapitein gelegenheid krijgen zich met de reederij in verbinding te stellen over den stand van zaken. Zeer vele productieve rassen. De groote beteekenis van den voederbie- tenverbouw voor de veehouderij op het gemengde bedrijf van ons land heeft er toe geleid, aldus de N.R.Crt.. dat het insti tuut voor plantenveredeling te Wageningen voor dit akkerbouwgewas nu al enkele ja ren een wedstrijd uitschrijft, waarbij de rassen, naar het gehalte verdeeld in 5 groepen, vergeleken worden. Dit geschiedde in 1936 op niet minder dan 129 proefvelden waarvan er 49 slaagden, zoodat daarvan het drogestofonderzoek geschiedde, waarbij dit jaar voor 't eerst 'n bepaalde correctie op de cijfers toegepast werd, indien deze abnor maal sterk uiteenliepen. Prof. Broekema vermeldt telkenjare in zijn rassenlijst de opbrengstcijfers, welke aan ieder ras in de opeenvolgende jaren werden toegekend, om dat zoodoende een zuiverder beeld verkregen wordt van de waarde van een ras. Uit de cijfers, die ditmaal over de gemiddelde dro- gestofopbrengst van de rassen, die tot één groep behooren, worden gegeven, blijkt, dat ook de verhoudingen van de opbrengst der groepen uiteenloopen. Dit jaar stond groep 18 met 104 bovenaan; over 1934—'36 kwam groep 16 gemiddeld bovenaan. Ook de split sing van het materiaal volgens de zand- en kleiproefvelden, aangelegd in 1936, gaf weer verschillen te zien; groep 18 nam op de klei de eerste plaats in, gevolgd door groep 16, die op zandgrond echter bovenaan staat Dit ondersteunt de opvatting, dat de bie ten van hoog gehalte beter op de zwaarde re gronden op hun plaats zijn. Uit de cijfers voor 1936 kon worden af geleid, dat de wortelopbrengst en droge- stofopbrengst op klei in den regel hooger zijn dan op zand; ook het drogestofgehalte was in 1936 op klei hooger, in tegenstelling met 1935, toen het gehalte op zand hoo ger was, met uitzondering van groep 12 (met het laagste gehalte). Kwam men in 1935 tot de conclusie dat de loofophrengst op klei belangrijk hooger is dan op zand, dit werd in 1936 niet be vestigd, althans op het beperkt aantal proefvelden, waarvan de loofopbrengst werd bepaald. Uit de proefveldresultaten blijkt, dat de Nederlandsche boer thans de beschikking heeft over een niet onbelangrijk aantal zeer productieve rassen, waarvan er enkele nog iets uitblinken. In groep 18 stonden dit maal de rassen Friso, Rymax en Friesche Rijkmakers Ceres op één lijn. Tot besluit zij nog vermeld, dat thans van de voederbietenrassen het zaad verkrijg baar is van gewaarborgde herkomst en kwa- liteit onder N.A.K.- of rijksplombe, zoodat de Nederlandsche landbouwer in dezen een zekerheid verkregen heeft, die zijn buiten landsche collega's hem in vele landen be nijden kunnen. De Minister antwoordt op de vra gen van den heer Van der Sluis. Op vragen van den heer Van der Slnia no treffende uitbetaling van de vergoeding too- gezegd aan de veehouders, die tot vrijwillige inknmpmg van melkvee waren overgegaan heeft de minister van landbouw en rtssche' rij geantwoord: visscne 1- Het is inderdaad juist, 'dat de vergoe ding, toegezegd aan de veehouders, die tof vrijwillige inkrimping van melkvee waren overgegaan, nog steeds niet is uitgekeerd. In verband met het feit, dat alle ingeko men aanvragen moesten worden gecontro leerd en de opgegeven productiecijfers moesten worden vergeleken met de beschik bare gegevens, heeft de uitbetaling niet zo<J spoedig kunnen plaats vinden als de minis ter wel had gewenscht. 2. Het is den minister niet bekend, dat eerj aantal veehouders uitstel van pacht- of rei» tebetaling heeft gekregen in afwachting van een spoedige uitbetaling van de toegezegde vergoeding. 3. De Minister is gaarne bereid een spoe* dige afhandeling te bevorderen. Hij ver moedt, dat tegen uiterlijk 1 Mei de uitbe taling tegemoet kan worden gezien. Broek in Waterland lokt d$ visschers. In tegenwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden, waaronder vele ver tegenwoordigers van hengelsportvereenigin- gen, heeft de burgemeester van Broek in Waterland, de heer P. J. Peereboom, gis terenmiddag een begin gemaakt met de uit zetting van in totaal vier duizend pond groote karpers en baarzen. In een rede, die de burgemeester ter ge legenheid van deze gebeurtenis tevoren in het gemeentehuis hield, besprak hij eenige redenen, die tot deze uitzetting van karpers en visschen hadden geleid. In de eerste plaats wees spr. er op, dat Broek in Water land bij de hengelaars helaas nog weinig be kendheid geniet, deels door gebrek aan visch deels doordat vroeger het gemeentelijk vischwater aan een vereeniging van beroeps hengelaars was verpacht zoodat de amateurs hengelaars geen gelegenheid tot visschen kregen. Hierin is thans verandering ge bracht. En door nu te zorgen dat er meer vischrijkwater rond Broek in Waterland zal zijn hoopte de burgemeester, dat er ook meer hengelaars naar deze gemeente zullen komen. Wel heeft ook vroeger de Nederlandsche Heide Maatschappij getracht visch uit te zetten, maar dit leverde weinig resultaat op. De gemeente tracht thans door volwassen visschen uit te zetten, die dus in de wate ren rond Broek in YVaterland kuit zullen schieten, betere resultaten te verkrijgen. Om na te gaan of de karpers uit de om geving weg zullen trekken, heeft men eenige visschen van controleplaatjes voorzien. Op het vangen van deze visschen is een premie gesteld, en zoo hoopt men den trek van de karpers te kunnen controle.eren. Na de rede van den burgemeester begaf het gezelschap zich naar een boot om de uitzetting van de eerste partij karpers, on geveer vijftien honderd pond, bij te wonen- In het booze meertje gooide de burge meester de eerste kist met karpers leeg en op 15 Maart zal de heele partij, in totaal vier duizend pond, in de wateren rond Broek zijn uitgezet. Tijdens het sneeuwballen gooien. j.^n 17"jarige jongen uit Gouda heeft al- sneeuwhallpti °.ngeluk opgeloopen bij het Ho Ton n g001en Teneinde sneeuw voor hot Yerzarnelen, wilde hij over een wpd- !n de Spoorstraat bij den over viel i g op den smallen benm en tor n» 66 meter lager loopende wa- hni.to,? Long?n kvvam met zijn buik op de ern^iL hoei.ing terecht, en bekwam ge inwendige verwondingen. vervL»HWeiid naar ket Sint Jozef-paviljoen

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4