Jan Kiepura in Nederland De roulette-tafel in de rechtzaal Distributie gehakt in blik Noordholland in de sneeuw Candidaten voor de R.S.A.P» Brieven, waarop gewacht werd Mussert uitgedaagd Doodclijk ongeluk in mijn te Heerlen Een interview met den hotelier zanger. Met den trein van 9.11 is Jan Kiepura gis termorgen in de Hoofdstad aangekomen. Sinds de huwelijksreis van H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard en hun verblijf in Krynica is de Poolsche zan ger in Nederland wellicht even vaak ge noemd als de eigenaar van het hotel, waar het vorstelijk paar den eersten tijd in het wintersportplaatsje logeerde, als om zijn muzendiensten Het ligt dan ook voor de hand, dat toen wij in het Amstelhotel de gelegenheid had den even een praatje met hem te maken, wij in de eerste plaats onze vragen tot den hotelexploitant richtten. Ja, zei Jan Kiepura, het is eigenlijk heel merkwaardig gegaan. Ik wast er ni. zelf niets van, voordat op een gegeven mor gen in December een journalist bij mij in het hotel kwam, die mij dringend wilde spreken. Weet u wel, zei deze persman, die om u de waarheid te zeggen, eerst een beetje „verdachten" indruk op mij maakte dat over een paar weken de heele wereld over uw hotel zal spreken, omdat H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard daar eenigen tijd incognito zullen komen doorbrengen? Maar denkt u er vooral aan, dat hierover niets gepubliceerd wordt, want dan gaat het bezoek niet door. U begrijpt, dat ik mij hieraan, al was het alleen uit eigenbelang, streng gehouden heb, en toen er een paar weken voorbij gegaan waren, was ik dit geheele gesprek al zoo ongeveer ver geten, toen ik plotseling in de krant las, dat de aankondiging van het vorstelijk be zoek inderdaad juist was geweest. Jan Kiepura zingt voor de prinses. U hebt in Krynica een concert gegeven voor onze Prinses. Kunt u ons iets daar over vertellen? Een concert was het eigenlijk niet, hoe wel ik natuurlijk wel gezongen heb. Dat kwam echter zoo van zelf. Er heerschte een uiterst opgewekte en vroolijke stemming in het hotel. Er werd een bal masqué gege ven, er werd gelachen, gedanst, gezongen, en toen het geheele gezelschap zoo aan het zingen was, heb ik meegezongen, Toen hielden de anderen hun mond en zoo is het dan gekomen, dat ik in Krynica solo heb gezongen voor de Prinses en den Prins. Mijn vrouw, Martha Eggert. heeft toen ook eenige liederen ten gehoore gebracht. U ziet wel, dat van een eigenlijk concert niet kan worden gesproken. Een concert voor het Hoi? Bestaan er nog plannen voor een con cert in Nederland voor het Hof? Die plannen zijn er inderdaad. Maar vooreerst zullen zij wel niet kunnen wor den uitgevoerd. Om te beginnen is de Prin ses op het oogenblik nog niet in het land teruggekeerd en dan ben ik de eerstvol gende maanden zeer druk bezet met film werk. Het zal dus wel niet voor September of October a.s. zijn, dat ik voor H.M. de Ko ningin en het Kroonprinselijk paar hier een concert zal kunnen geven. JAN KIEPURA. Jan Kiepura en de straatzanger. We hebben wel eens gelezen, dat u van tijd tot tijd den straatzangers concurrentie aandoet. Bent u voornemens om ook hier in Amsterdam op een gegeven oogenblik bijvoorbeeld op het Museumplein uit uw auto te stappen en dan voor een toege stroomde menigte een openluchtsolo te ge ven? Het lijkt wel een samenzwering tegen mij. Overal vragen zij me of ik niet buiten voor het publiek, dat niet in de zaal aan wezig kon zijn, zou willen zingen. Maar na tuurlijk, ik ben in de eerste plaats zanger en als er nu werkelijk veel menschen bijeen zijn, op straat, of waar dan ook, en zij wil len, dat ik zingen zal, ja als zij dat dan wer kelijk ernstig willen en mij anders niet la ten gaan, dan dan zing ik natuurlijk en dan ben ik blij over het enthousiasme van de menschen. Maar de politie vindt het niet altijd prettig. Een inspecteur heeft zelfs al eens tegen mij gezegd, dat hij mij erger vindt dan een misdadiger, want daar had hij nooit zoo veel mee te stellen. De Neder landers gaan echter in het buitenland voor zoo rustig en bedaard door, dat ik mij nau welijks kan voorstellen, dat er hier een menigte bijeen zou kunnen komen, die mij zou dwingen eenige liederen te laten hoo- ren. Maar schrijft u dit alles nu niet in de krant, want anders zou het kunnen, dat ik mij vergistte en toch op straat zou moeten gaan zingen. En zulk mooi weer is het op het oogenblik nu niet bepaald. Tweede Kamerverkiezingen. De R.S.A.P. heeft besloten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen o.a. dé volgende candidaten voor te stellen: Lijstaanvoerder: H. Sneevliet, Amster dam; verder: B. Appel, Alkmaar, Tr. de HaanZwagerman, Hoorn. Gelegenheid tot het geven van hazardspel ontdekt. In den avond van 28 October deed de Haagsche politie een inval in een perceel aan de Balistraat no. 70 te 's-Gravenhage waar men een groepje bezoekers aantrof die bezig waren met een soort roulettespel Tegen den exploitant, den 44-jarigen E. C R. werd proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 254 bis wetb. van straf recht (het geven van gelegenheid tot ha zardspel) hetgeen leidde tot de justitiëeie vervolging, welke gister voor de rechtbank te 's Gravenhage werd berecht, onder presi dium van den vice-president Mr. Haga. Ver dediger is Mr. Parfumeur. Een aantal bezoekers van het speelhuis waren als getuigen gedagvaard. In de recht zaal was als corpus delictie de groote, in beslag genomen roulette-tafel met toebehoo- ren opgesteld. Verdachte zeide, dat er een bridgeclub ge vestigd was geweest, vóór hij in het bewuste perceel kwam. Hij heeft daar o.a. de speel tafel overgenomen, hoewel hij geen geld had. Met de fina'ncieele aangelegenheden be moeide hij zich niet, doch hij fungeerde voor de nieuwe club sinds een tiental dagen als croupier. De huur van de kamers had hij „in opdracht" aangegaan. De president achtte dit „dom". Verdachte vertelde verder, dat hij als croupier een deel van de overigens zeer ge ringe winst zou krijgen. Hij werd „mister Brown" genoemd. Ook de bezoekers werden met Engelsche namen aangesproken, zooals Mr. Smith, Mr. Peter enz. President: „Werd het spel dus in Engel sche sfeer gespeeld?" Verdachte: „Neen, in Fransche sfeer." De president toont den verdachte een kleine draaischijf. Verdachte zegt dat dit voorwerp niet tot den inventaris behoorde. Het was vermoedelijk het eigendom van een der bezoekers. Er gebeurt aldus ver dachte zooveel op dit gebied in Den Haag. Bij Perry worden dergelijke speel schijf j es bij dozijnen verkocht". President: Waarmee hebt u de speeltafel enz. betaald? Verdachte: Met geld. Pres.: Van wien? Verd.: Van een ander. Omtrent de toelating der spelers verklaar de verdachte nog, dat deze slechts geschied de voor bekenden en eventueele introducé's. Men stelde dezen dan voor op de gebruike lijke wijze met „aangenomen". Pres.: Is de ambtenaresse van de gemeen tepolitie ook op die wijze toegelaten? Verd.: Haar toelating was het gevolg van een plichtsverzuim van Mej. van der W., die de bezoekers beneden binnenliet. Nog vertelde verdachte dat gespeeld werd met z.g. peentjes en fiches. Het was z.i. het eerlijkste spel van de wereld. Pres.: Eigenlijk was het een soort van liefdadigheid. De officier van justitie, Mr. Rouffaer, hield een zeer kort requisitoir. Naar de meening van spreker was voldoende bewe zen, dat hier gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Spr. eischte twee maanden gevangenisstraf, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen speeltafel. Mr. Parfumeur, als verdediger het woord DE DRIE MUSKETIERS 51. PLANCHET BRENGT VERSLAG UIT. Thuis gekomen kwam Planchet hem reeds op de trap tegemoet en vertelde, dat Athos gevangen genomen was. De politie had hem verwisseld met d'Artagnan en daarom was Athos goedschiks meegegaan om zijn kame raad de gelegenheid te geven, tijd te win nen. Kapitein De Tréville was op dat mo ment juist in het Louvre, waar zijn com pagnie de wacht had betrokken. Er bleef d'Artagnan dus weinig andere over, dan weer naar het Louvre terug te keeren, om den kapitein het voorgevallene mede te dee- len. Toen hij in de nabijheid van de pont Neuf kwam, was hij niet weinig verrast Aramis voor zich uit te zien gaan. En wie had zijn vriend in den arm? Mevrouw Bo- nacieux! Door jalouzie gekweld liep hij het tweetal voorbij, draaide zich toen plotse ling om en versperde hen den weg. 52. MYLORD! „Wat wenscht U mijnheer?" vroeg de be geleider van mevrouw Bonacieux. Onmiddellijk wist d'Artagnan door den vreemden tongval, dat hii niet met Aramis' te doen had. Toen de vreemde musketier echter een poging deed den rustverstoorder met een handbeweging op zij te schuiven, sprong deze een schrede achteruit en trok zijn degen. Gelijktijdig trok echter ook de vreemde den degen uit de schede. „Om 's hemels wil, mylord!" riep mevrouw Bonacieux verschrikt. „Mylord?!", riep d'Artagnan verbaasd. „Pardon mijnheer, maar bent U dan...?" „Ja, het is de Hertog van Buckingham!" fluisterde mevrouw Bonacieux. „Ik vraag Uwe Genade duizend maal om vergeving! Vergeef mij en zeg hoe ik U van dienst kan zijn." „Volg ons op twintig pas naar het Louvre en als iemand ons bespiedt, dood hem dan!" antwoordde de hertog en d'Artagnan ge hoorzaamde onmiddellijk. ZATERDAG 18 MAART 1937. Hilversum I. VARA-Uitzending. 10.0020 v.m. en 7.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-Groot-orkest (gr.pl.) en Gramo- foonmuziek. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gevar. programma (gramofoonplaten). 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Het Nieuwe Boedapester Strijkkwartet. 4.30 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel m.m.v. soliste. 6.30 „Filmland". 7.00 Terschellingsche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herh. SOS-Ber., Nieuwsber. ANP, VARA- Varia. 8.15 Accordeonmuziek. 8.30 VARA-Groot-orkest m.m.v. solisten. 9.00 Declamatie. 9.15 Vervolg concert. 9.50 Toespraak. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg concert. 11.00 Berichten. 11.05 Orgelspel. 11.20—12.00 De Ramblers. Hilversum H. KRO-Uitzending. g.00— 9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 De KRO-Melodisten. 4.45 Gramofoonplaten. 5.05 Vervolg KRO-Melodisten. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele Aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing met muzik. omlijsting. 8.30 Russisch orkest „Slawa" m.m.v. soli 9.10 Gramofoonplaten. 10.00 Declamatie en concert, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonplaten. verkrijgend, zeide geen gelegenheid te heb ben gehad in den korten tijd van voorberei ding om aan te toonen, dat roulette geen hazardspel is en dat van winst maken bij het onderhavige spel nagenoeg geen sprake was. Dit neemt niet weg, dat er een vaste club van roulettespelers in Den Haag. bestaat, die nu eens hier dan weer daar hun spel spelen. Maar deze verdachte, die uitsluitend als croupier optrad is niet de bron van het kwaad. De politie heeft daarnaar verder niet ge zocht. Zij heeft niet eens onderzocht, van wien de speeltafel was, doch nam zonder meer genoegen met de mededeelingen van verdachte, dat hij die had „overgenomen". In andere zaken hecht de politie aan zoo danige overneming geen waarde. Het spel is in de dagvaarding zoodanig omschreven dat het als een handleiding kan gelden, maar daarmee is niet aangetoond, dat R. de man was, die de gelegenheid tot het spel gaf. Dit was niet de verdachte. Daarom zal vrijspraak moeten volgen. De rechtbank zal 25 Maart uitspraak doen. Oneerlijk brievenbesteller staat terecht. Voor de Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren de 56-jarige brievenbesteller K. uit Zwanenburg, geim. Haarlemmermeer, te recht gestaan, die zich geruimen tijd brieven en postpakketten welke hij moest bezorgen, had toegeëigend. De man werd reeds lang verdacht van on eerlijkheid, daar de posterijen meermalen klachten ontving over brieven, die nooit de geadresseerden bereikten, In September van het vorige jaar besloot een arbeider in den Houtrakpolder, die reeds eenmaal door de handelingen van den postbode was gedu peerd, een valstrik te spannen. In overleg met de politie verzond hij een brief, met tien gulden, aan zijn vrouw in Doornspijk. Bij een onderzoek daarna in de woning van K. ingesteld, vond men niet alleen den be- wusten brief met het bankbiljet, maar ook een aantal andere brieven en een postpakket, welke geopend waren geweest. In de kachel lag een verscheurde briefkaart, welke eenige dagen tevoren, door een inwoner van Zwa nenburg, was verzonden. De verdachte, die drie en dertig jaar bij de posterijen in dienst was geweest, verklaar de dat hij uitsluitend uit nieuwsgierigheid de brieven had geopend. De Officier van Justitie Mr. A. R. Andrin- ga, vond de feiten zeer ernstig en eischte twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 25 Maart. Ook beschikbaarstelling zgn. stille armen. voor De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den betreffende de distributie van varkens gehakt in blik. De Minister deelt in dit rondschrijven me de dat van verschillende zijden aangedron gen is op de beschikbaarstelling van gehakt in blik ook voor de zgn. stille armen, die op geenerlei wijze steun van Rijks- of ge meentewegen ontvangen en die evenmin zijn aan te merken als ondersteunden vol gens de armenwet. Bij den Minister bestaan daartegen geen bezwaren. Derhalve kan dit product aan bedoelde personen tegen den geldenden prijs worden verstrekt en wel op denzelfden voet als liet geval is ten aanzien van de onder steunde of tewerkgestelde werkloozen en armlastigen. De distributie behoort echter ook voor deze categorie van personen van het ee meentebestuur uit te gaan. Daarbij zullen de noodige gegevens nm trent zgn stille armen op de heste re door bemiddeling van kerkelijke en particu liere instellingen van weldadigheid en r gen n 6nraad kunncn worden verkre- Een nauwkeurig onderzoek der gevallen waarin op deze wijze hulp in natura zouden De vlakte en een toren, Die zwart met witte transen Rijst in de grauwe luchten, Waar kleine vlokjes dansen. De vlakte en een toren: Noord-Holland is herboren! En 't sneeuwen wiegekleed Hangt blank en breed. De vlakte en een molen, Die wit met zwarte armen Zijn koude ledematen Door draaien tracht te warmen. De vlakte en een molen: Noord-Holland streng bevolen Door wind en winterwil, Wordt wit en stil. De vlakte en een brugje, Met wit vernis bestreken, Over het kleine slootje, Zoo bros of het zal breken De vlakte en het brugje Een kinderdroom-gehuchtje, Noord-Holland's speelgoedland Is mooi aan kant! De witte brug zal breken, De zwarte wiek blijft steken, De toren-zwart weer bleeken En zonder sneeuwtrans staan, Maar 't blanke beeld blijft spreken Tot wie ééns heeft gekeken Naar 't sprookjesachtig teeken, En voor geen dooi vergaan! kunnen worden verstrekt, is noodzakelijk alvorens door het gemeentebestuur een be slissing terzake wordt genomen. De minister deelt ten slotte nog mede, dat de voor dit doel benoodige blikken aan de gemeenten, tegen den prijs van f 0. 31 per bus zullen worden geleverd. Een debat op komst. Het partijbestuur van de R.S.A.P. heeft naar aanleiding van het persbericht, dat de heer Mussert besloten had als lijstaanvoer der voor de N.S.B., bij de komende Kamer verkiezingen op te treden en eventueel in de Kamer zitting te nemen, den heer Mus sert uitgedaagd tot een openbare debatver gadering met gelijke spreektijdverdeeling met den lijstaanvoerder van de R.S.A.P. en wel onder het onderwerp: „Fascisme of Socialisme j lig.t jj11 de bedoeling van het bestuur i itiT de ver8adering in Amsterdam of Utrecht te doen plaats vinden. Een soortgelijk verzoek werd gericht tot den heer Arnold Meijer te Oisterwijk, den leider van Zwart Front. Mijnwerker verongelukt. VV oensdagavond heeft ln de ondergrond- -cie werken van de Oranje Nassaumijn 2 gehaderlen 6611 d00deli''k ongeluk plaats De 29-jarige meester-houwer Fr. Pijls was, in strijd met de voorschriften, op een op- laa ooi gaan staan, waarmede tevens een p an weid vervoerd. Tijdens het transport me de plank met de schachtbetimmering in aaniaking zijn gekomen en daardoor gebroken zijn, met het gevolg, dat P. door e stukken van de plank tegen de schacht- be immering werd gedrukt. Hij werd doo- e ij gewond. Het slachtoffer was onge huwd en woonachtig in Heerlen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8