Stadsnieuws BesP^r Het nieuwe spaarbankgebouw gereed VOLTANA Een belangrijk besluit voor Den Helder 100*000 zeemijl per onderzeeboot Predikbeurten Zaterdag 13 Maart 1937 Tweede Blad Apotheken W ereldbibliotheek- tentoonstelling Dc Heldersche visschers opgenomen in de Zuiderzee-steunwet Collecte Blinden* 5e Abonnements voorstelling* HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN TELEF. 140 DEN HELDER Marine en wetenschap Ster der Hope* Julianadorp Soiree H.S.V* Winkel firma Hoogenbosch Goedkoop stoken Fa. H. BOOY ZOON Zondag 14 Maart 1937 WIJ KOOPEN Het nieuwe, fraaie Bankgebouw. Voorjaarsvergadering van de H.W.N* Wat al niet door verbouwen kan gebeuren Van hedenavondl 10 uur tot Maandagmorgen ia alleen geopend de apotheek van H J Root lieb, Binnenhaven. Van Maandag 15 Maart tot 22 Maart wordt avond- en Zondag-dienst waargenomen door de firma Smeets-Snel, Weststraat. Maandag a^s van drie tot half zes en van zeven tot half tien, zal in Casino de jaarliik- sche tentoonstelling plaats hebben van de wereldbibliotheek, een tentoonstelling die door ieder, voor wie „het boek" beteekenis in ziin leven heeft, bezocht dient te worden. Er is vreugde in het kamp der Heldersche visschers, die door de afsluiting der Zuider zee gedupeerd zijn en tot op heden tevergeefs gestreden hebben om recht te krijgen. Al sedert eenige jaren heeft de voorzitter der Heldersche visschersvereeniging, de heer C. Bot, den strijd voor de visschers aangebonden en gisteren heeft de Tweede Kamer het recht der visschers erkend en er toe besloten om de visschers benoorden den Afsluitdijk te doen deelen in de Steunwet. Dit besluit is niet alleen voor de betrokkenen een reden tot vreugde, ook voor onze gemeente is het van beteekenis, omdal^ tal van oude visschers tot steuntrekken vervallen waren en nu, middels den regeeringssteun, weer een boterham zul len krijgen. De maatregel geldt voor de visschers, die In 1918 en daarvoor aan de visscherij deel namen. Ook de Texelsche visschers vallen nu onder de steunregeling. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende Inrichting, Plan tage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Ver- eeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het weten schappelijk leven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen ge voelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een weekloon uitbe taald, waardoor zij in staat zijn voor zich c1 de hunnen te zorgen. De Vereeniging beschikt tevens over een internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde be scheiden loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De Ver eeniging hoopt, dat de inwoners van Den Helder met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. De Casindo-directie deelt ons mede, dat de 5e, tevens laatste abonnementsvoorstelling, welke aanvankelijk zou plaats vinden op 13 April, veranderd is en nu op Donderdag 8 April wordt gegeven door het gezelschap Albert van Dalsum. Het op te voeren stuk wordt nader bekend gemaakt. en draag toch de beste maat kleding die er is!! In elke prijsklasse zijn wij 10% lager dan de gewone prijzen, terwijl wij boven dien door onze perfecte maatafdeling een even goede coupe leveren als de duurste zaken in Amsterdam of Den Haag. Werkelijk, laat U door onze lage prijzen niet weerhouden eens een proef te nemen. U zult volkomen tevreden zijn, nüen na jaren veelvuldig dragen nóg. Wist U, dat wij er een eigen coupeur en eigen ateliers op nahouden? Waardeering voor het werk van Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz. Onze Nederlandsche Marine is altijd een „Vredesmarine" geweest. Ook in den tijd van Tromp en De Ruyter. Want in onzen glorietijd ter zee hadden onze zeevoogden geen ander doel dan de zelfstandigheid van ons vrij en onafhankelijk volk te verzekeren tegen de vele belagers. De laatste oorlog van de Hollandsche vloot ligt rondom de slag bij Doggersbank in 1781. De zeeslag bij Kamperduin in 1798 door de Bataafsche vloot zullen we maar buiten be schouwing laten, omdat deze in den Franschen tijd viel. Het laatste actieve optreden van de Marine ligt in 1815, toen, met de Engelschen, de stad Algiers gebombardeerd werd om de Algerijnsche zeeroovers af te straffen. Sinds dien trad de Marine alleen op voor de binnen- landsche rust in Indië, voor bescherming van Nederlandsche belangen in den vreemde en voor vlagvertoon. Met de wetenschap stond onze Marine steeds op goeden voet. Terecht mag in dit verband gewezen worden op het werk der afd. Hydro grafie, dat reeds in het begin der 19e eeuw werd aangepakt. Speciale expedities voor diep zee-onderzoek kennen we uit de Siboga-expe- ditie in 18991900 onder Prof. Max Weber en den (tegenwoordigen Vice-AdmiraalG. F. Tydeman. De „Snellius"-expeditie in 1929 1930, onder Prof. M. van Riel en den Luit. ter zee F. Pinke, verkreeg eveneens groote be kendheid. In de laatste jaren kreeg het werk van Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz internationale be teekenis, trok internationale aandacht en vond internationale navolging, dank zij de Marine die nu reeds voor de 10e maal een onderzee boot beschikbaar stelde voor de wetenschappe lijke waarnemingen. Momenteel maakt Prof. Dr. Vening Meinesz zijn 10e reis met Hr. Ms. „O 16". Op deze reis werd op 30 Januari de 750ste zwaartekracht meting, sedert 1923 verricht, en kon worden vastgesteld, dat de „Marine-professor" reeds 100.000 zeemijl per onderzeeboot aflegde. Deze vruchtbare samenwerking van Marine en wetenschap is van zeer groote beteekenis, niet alleen voor de wetenschap maar ook ter ver hooging van de populariteit van de Koninklijke Marine. Het thans bereikte resultaat was voor het Alg. Nederl. Comité „Onze Marine" aanleiding pogingen in het werk te stellen voor dit zeld zame feit een gedenkteeken te plaatsen en Prof. Dr. Vennig Meinesz in de welverdiende waardeering te betrekken. Dit gelukkige initiatief heeft direct alge- meene instemming ondervonden. De plaatsing van dit gedenkteeken en het aanbieden van een meer persoonlijke herinne ring aan Prof. Dr. Vening Meinesz is gesteld onder auspiciën van een Eere-comité, onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. J. A. Muller, voorzitter van de Rijkscommissie voor graad meting en waterpassing. Voorts hebben in dit Eere-comité zitting willen nemen: Vice-Admi- raal T. L. Kruys, Commandant der Marine te Willemsoord; Vice-Admiraal J. C. F, Hooy- kaas, hoofd van de afd. Hydrografie van het Dep. van Defensie; de Kapt.-Luit. ter zee J. G. van den Berg, Commandant van den Onderzee dienst; Prof. Dr. W. E. Ringer, Rector Magni ficus der Rijks-Uuiversiteit te Utrecht; Prof. Dr. E. van Everdingen, hoofd-directeur van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt; Prof. Dr. K. Oestreich, directeur van het Geographisch Instituut der Rijks-Universiteit te Utrecht; Prof. Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, voorzitter van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap en Prof. Ir. J. A. Gruiterink, voorzitter van het Geologisch Mijnbouwkundig Genoot schap te Delft. Bijdragen worden ingewacht bij het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", gironummer 42883, Den Helder. De handteekeningen van hen die een bijdrage beschikbaar stellen, worden ver zameld in een album welke aan Prof. Dr. Vening Meinesz zal worden aangeboden. Deze kaartjes zijn ook aan ons Bureau, Koningstraat, te verkrijgen. Ons blad stelt zich gaarne beschikbaar tot de in ontvangstname van bijdragen. Men kan deze gireeren op ons gironummer 16066 of bezorgen aan ons Bureau. De bewoners van Den Helder hebben telken male van hun belangstelling doen blijken als het gold een zaak die aan de populariseering van de Marine ten goede kwam. Wij rekenen er gaarne op, dat men zich ook thans van die goede zijde zal laten kennen. Bizondere samenkomsten met licht beelden. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, worden morgen in het gebouw van de Ster der Hope, bizondere samenkomsten met lichtbeelden gehouden, des n.m. 5 uur voor kinderen en des avonds 7.30 uur voor volwassenen. De toegang tot deze samenkomsten is vrij. In een advertentie in dit nummer wordt medegedeeld, dat Donderdag 18 Maart a.s. H.S.V. een soirée organiseert. Voor intro ductie-aanvrage zie men de betreffende adver tentie. Men verzoekt ons nog te willen vermelden, dat de winkel van de fa. Hoogenbosch in de Koningstraat, ontworpen is door den archi tect J. v. d. Leek. oet men met onze ANTHRACIET ad 1.80 per H L., franco thuis NEEMT NOG HEDEN EEN PROEF! Gratis Juliana-spelen verkrijgbaar Tel. 235 en 479 MOLENSTRAAT 143 1 Na maandenlangen gestagen arbeid, is thans, ongeveer 2 maanden later dan oor spronkelijk verwacht werd, het nieuwe gebouw van de Nutsspaarbank, Polderweg no. 1, gereed gekomen. Menigeen zal er wel eens gedacht hebben, wat duurt het lang, want het eigenlijke gebouw staat reeds geruimen tijd overeind en van buiten-af gezien, leek het klaar voor ge bruik. Inderdaad, zoo léék het, maar in werkelijkheid was het niet zoo, omdat evenals aan het exterieur, de grootste zorg werd besteed aan het interieur; en dat vroeg tijd! Maar, nu is het dan zoover en zal het gebouw, zooals wij bereids mededeelden, Dinsdagmiddag officieel geopend worden. Wij hebben dezer dagen een wandeling door het nieuwe gebouw gemaakt, om eens wat indrukken op te doen. De voornaamste is wel deze, dat hier een gebouw is verrezen, dat én wat architectuur én wat uitvoering betreft, een sieraad van de stad genoemd mag worden. Het staat daar fier en toch niet opdringerig, trots en toch niet té trots. We kunnen ons moeilijk indenken; dat die „hoek", welke een jaar geleden nog vrij onooglijk genoemd mocht worden, er fraaier afgekomen kon zijn, dan thans het geval is. Dit nieuwe gebouw domineert thans over het Koningsplein, niet door geweldige afmetingen of door toren achtige hoogten, maar door zijn architecto nisch uiterlijk. Het is een gebouw waar men met onverdeeld genoegen naar kijkt, ook de leek! Het is dan ook met gevoelens van groote waardeering, dat wij hier de namen noemen van hen, naar wier ontwerp en onder wier oppertoezicht, het tot stand is gekomen. Zij zijn de architecten H. A. J. Baanders, Jap Baanders en Joh. A. Peters. Aannemer was de heer G. Groot, alhier. Hoe het gebouw er van binnen uitziet. Als we door de mooie gewelfde deur het gebouw binnenstappen, komen we eerst in de ruime hall, waar kinderwagens van cliënten tijdelijk geplaatst kunnen worden. Via een tourniquet bereiken we dan de groote wacht kamer, waar een eenvoudige, maar gedistin geerde sfeer heerscht. Dat komt door het vele grijze marmer, dat we hier aantreffen: de vloer is geheel van marmer en de wanden gedeeltelijk van het fraaie travertin, een soort marmersteen. Hagelwit is het plafond, zoomede het gedeelte van de wanden boven het marmer. Zeer fraai zijn de ramen in glas en lood, waarop symbolische voorstellingen, het spaarwezen betreffende. Het meubilair is eenvoudig en smaakvol: het vormt als het ware één geheel met het gebouw. Hier staat de bank welke door de leerlingen van de Ambachtsschool vervaardigd werd en daar staan wat moderne stalen meubelen stemmig rond een dito tafeltje gegroepeerd. Dan valt ons oog op de loketten, waarbij de bank het principe, dat iedereen snel en rustig bediend kan worden, doorgevoerd heeft. Er zijn er 5, welke men door een fraai bewerkte deur be reikt: alle 5 zijn gesepareerd, zoodat de eene cliënt niet ziet, wat de andere doet, terwijl de wachtenden door het glas van de deur wel den cliënt, maar niet diens handelingen kunnen zien. Een zeer moderne, eenvoudige klok en een paar publicatiekasten completeeren deze stemmige wachtkamer, welke een sfeer van weldadig aandoende rust ademt. Safe-afdeeling en de kluizen. Ons volgend bezoek geldt de safe-afdeeling, welke door een ijzeren hekwerk (als eerste bescherming tegen bruten, die het op de con tanten van de bank gemunt hebben!) van de wachtkamer gescheiden is. In die safe- afdeeling vinden we 4 knipkamers voor het knippen van coupons enz.men zal hier heusch niet gestoord worden door onbevoegden! Veel indruk maken de kluizen, waarin de be scheiden van anderen en van de bank zelf veilig opgeborgen worden. Zooals het ge- heele bouw dien indruk maakt, zoo is het vooral in deze ruimten: safety first! Een paar geweldig dikke en zware stalen deuren sluiten deze kluizen, één voor de safe-loketten, de ander voor de bescheiden van de bank en gedeeltelijk ingericht als koffer-kluis, herme tisch af. Er zit een kunstig combinatieslot op deze deuren en, alweer een bewijs van de doorgevoerde veiligheid, minstens 2 personen moeten er zijn om de kluizen te kunnen openen: een met de sleutels, de andere met de kennis van de combinatie van het slot. Het kantoor. „Ruim, licht en lucht" ziedaar de drie voornaamste eigenschappen van het kantoor, dat we thans betreden. De slinternieuwe het uitstekend tegen de wanden, welke be- blauwe bureaux met het stalen meubilair doen pleisterd zijn met een glazuurachtige sub stantie en op den warmen vloer, waar Deensch kurk de plaats inneemt van kleed of tapijt. Het moet een genot zijn in deze heldere ruimte te werken! Ofschoon de directeur, de heer A. J. Witsenburg, zich voorstelt te werken temidden van zijn personeel, zoo is toch ook een aparte spreekkamer te zijner beschikking, van waaruit hij de loketten en het kantoor kan overzien. Aan deze ontvangkamer grenst de „machine"-kamer, zoo genoemd, omdat hier de schrijfmachines staan. Deze staan apart om de rustige sfeer van het groote kantoor niet te verbreken. Op de tweede verdieping. op weg waarheen we een gedenkplaat, waarop de herinnering aan de stichting van 't gebouw in eenvoudige letters is vastgelegd, passeeren, vinden we de prachtige bestuurskamer, het pronkstuk van de Bank. Als men die voor het eerst ziet, krijgt men het gevoel alsof men een kamer uit de 17e eeuw binnentreedt: die statige marmeren schouw, de voorname, hooge stoelen suggereeren daartoe. Maar onmiddel lijk daarop ziet men, dat het een en al moderniteit is, die hier spreekt. De stoelen zijn een eigen ontwerp van den heer Peters: zij zijn van eiken en coromandel en met grijs leer overtrokken en hebben een „zit", waarbij het geheele lichaam heerlijk rust. In den „schouw" blijkt een gashaard verborgen te zijn, welke dienst moet doen als alléén dit vertrek verwarmd moet worden. Het zij hier terloops even verteld, dat het gebouw centraal verwarmd wordt. Daar is een fraai bewerkte houten vloer, ramen met glas in lood( heel toepasselijk zijn hierop de symbolieken, welke betrekking hebben op bestuursbeleid), groote practische lampen en een stemmig decorum in rood en zwart. Ja, deze bestuurskamer is zéér fraai... Voorts bevinden zich boven nog de garde robe voor de bestuurderen en 2 ruimten, welke gebruikt worden voor archief en maga zijn; een ervan kan ook nog voor minder be langrijke vergaderingen gebezigd worden. En terislotte is boven dit alles nog een ruime zolder, terwijl we ook met een enkel woord mogen gewagen van de schitterende woning, waarin de conciërge van het gebouw een ideale huisvesting zal vinden. Summa summarum: een uiterst solied ge bouw. tot in details naar de laatste ervaringen opgetrokken. Inderdaad, een sieraad voor onze stad. waarop de bijna 100-jarige Stichting, De Nutsspaarbank, met recht trots kan zijn! Leveranciers en aannemers. Vele leveranciers en aannemers waren bij den bouw en de inrichting betrokken. Voor zoover het plaatsgenooten betreft, laten we hier hun namen volgen: Loodgieterswerk M. Koorn; Natuursteen- werk Firma Simon; Ijzerwerken Firma Smit Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Bevestiging Adelborsten. 's Avonds 6.30 u., de heer C. Korndörffer Lithurgische Jeugddienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Mennen H. Avondmaal s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Voortzetting H. Avondmaal - Dankzegging Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). s Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Mejjnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. N. v.d. Kraats. Afscheidsrede Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meinera Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Dr. H. A. Edelkoort van Amsterdam. 's Avonds half zes, Cand. J. B. Oskamp Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, H. Dienst. 's Avonds 6.30 uur, meditatie over het lijden van Christus. - Past. Th. Moleman Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen oud goudenzilvertegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. DF M©CI»TE FOTO PORTRET - ATELIER JAC Dt BOER' S~) en C. Blom; Schilderwerken E. Coenen; Hang en sluitwerk T. C. Govers; Electrische instal latie B. Puinbroek; Meubelen Bestuurskamer H. R. Ritsema; Kantoormeubelen, stoffeering Frits Coltof; Electrische klokken, O. Bauhuis. Gisteravond heeft in café Sanderse de Voor jaarsvergadering van de Watersportvereeni- ging „H.W.N." plaats gehad. Op deze verga dering werd veel aandacht aan het onderdeel kano-varen besteed. Om de animo voor deze schoone sport te verhoogen, werd besloten om de contributie voor deze afdeeling te verlagen van 12 op 8 per jaar, terwijl het entree geld teruggebracht is van 5 of 2.50. Ver wacht wordt, dat thans velen zich aan zullen melden als lid van de kano-afdeeling. In dit verband is het goed mede te deelen, dat met de Pinksterdagen een vaartocht ge houden zal worden naar het Alkmaarder meer, terwijl het tevens in de bedoeling ligt om, in dien mogelijk, een lezing over kanovaren en kanobouwen te organiseeren. Aan deze lezing zou de schipper van de „Dorus Rijkers", de heer Coen Boet, een causerie willen verbin den over de gevaren van de kust onder Texel. Het is al weer eenigen tijd geleden, dat het oude winkelhuis der firma Egner in de Kei zerstraat door het tegenwoordige gebouw werd vervangen. Maar nu nog ondervindt de firma Glotze, wier winkel grenst aan dit pand, de naweeën van deze verbouwing. Het gebeurde n.1. gisterenmiddag ongeveer half twee, dat het groote winkelruit van laatstge noemde firma plotseling door midden scheur de. Toen wij gisterenavond den heer Glotze over de oorzaak hiervan ondervroegen, deelde hjj ons mede, dat' na de verbouwing van het pand der firma Egner, zijn woning eenigszins aan het verzakken was met het bovenge noemde gevolg. De heer Glotze toonde ons nog hoe de granieten drempel voor zijn deur eveneens een flinke barst vertoonde en het kozijn zelfs naar binnen was gebogen, zoodat de deur voortdurend klemde. Voorwaar, voor de firma geen prettige gevolgen van deze verbouwing. batcekent: VOEDINGSWAARDE UITSTEKEND.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5