Texel DE WEEK: Brief voor Indië Nou gat-eieren L. ELTE cMkL&ri Laat mij maar loopen Visscherij T3vuld met slagroom 10 cent per stuk lanketbakkerij Uit het politierapport Uitvoering Gymnastiek- vereeniging „Texel Ambtsjubileum C* Jonker Tcxels Fanfarecorps IN FEITEN EN FANTASIEËN Beste Piet, Schreef ik in een van miin voh« dat de Lente op komst was, thans 10 voor het officieele entrée van de Lente is de winter eerst goed "in^tS" vracht sneeuw van je welste. On mnn „i.m la* het wel 3 decimeter hoog-, We hebben de „lee weer van zolder opgehaald, die natuurlnk vanwege de Indische term van 5 iaar diw onder de roest zat, maar nu zijn deijzers weer zoo glad als een aal J Afgeloopen Zondag ben 'ik naar de Holland Zwitserland wedstrijd geweest. Kerel ik moet je zeggen, ik had in geen tiental *ren een internationale wedstrijd gezien maar voetbal is wel vooruit gegaan, hoor! We heb ben een ploeg waar we mee voor den dae kunnen komen. Ook Bakhuis vond ik beland met de B. P. M. op de kazerne Goebeng kwam spelen en we hem nog wel eens op het Zee macht-terrein zagen. Ook ben ik kort geleden naar een gewonen competitie-wedstrijd ge weest, maar Piet ik kan je zeggen, dat ik bijna tranen in de oogen had van ergernis zoo weinig sportief als dat Hollandsche publiek geworden is. Van de tegenpartij deugt niets meer. Ze worden uitgescholden. Het meest sarde ik me op toen iemand per ongeluk een ander tegen zijn gezicht sloeg en er werd geroepen „Goed zoo". Dat is toch heel wat anders als in den tijd toen nog niet iedereen voetbal speelde en de adelborsten nog in de tweede klasse NVB waren. Toen had je weinig publiek, maar je speelde voor je plezier. We zijn hier danig verontwaardigd over het aanhouden van de Triton en de Serooskerk. Hadden we toch maar een kruiser hier in het land, dan konden we die erheen sturen, nu moeten we wachten tot de „Java" bij de hand is. Zoolang wordt Hr. Ms. „Hertog Hendrik" in Straat Gibraltar gedirigeerd. Het is een tegenvaller voor de menschen, die hier hun mannen en zoontjes op de thuisvarende Java hadden zitten. Voor hen is het te hopen, dat het niet van al te langen duur zal zijn, maar het is anders een aangename afwisseling op de vrij eentonige thuisreis. Verder wordt Schout bjj nacht Olivier nog ee s genoemd als hoofd van het bureau voor 'hternationale contróle aan de Spaansche zeegrenzen. Admiraal de Graaf heeft bedankt. Nu, de schout bij nacht zal dan een wel heel wat grooter scheepsmacht ter beschikking Krijgen als destijds het eskader. Maar het doet je Hollandsche hart toch goed dat er Neder landers voor dergelijke posten gezocht worden. Gok toen admiraal De Graaf in Dantzig be noemd werd. In de antwoord-memorie over de defensiebegrooting is het feit ter sprake ge komen, dat de regeering een deel van de vloot- reserve hier naar Holland wil laten komen. Nu de miliciens binnenkort 22 maand onder dienst blijven is er oefengelegenheid noodig, op nieuw modern materiaal. Dan kom je nooit meer per particuliere gelegenheid in Holland kerel, en is er steeds een plaatsje voor je besproken op de Nieuwedieper Lloyd. Ik hoorde dat de luitenant ter zee Velderman adjudant wordt van den commandant der Marine te Willemsoord, schrijf me eens een paar plaatsingen in Indië, want daar ben je hier nooit van op de hoogte. Je hebt zeker Zondagnacht weer naar de radio zitten luisteren om den wedstrijd Holland Zwitserland te hooren. Nu kerel, nu ik er zelf bij geweest ben, kan ik je zeggen dat er door de radio veel meer spanning in zit, dan wanneer je er naar zit te kijken. En koud jol, een sneeuwjacht van jewelste, ik was blij dat ik thuis was, maar het was weer één van die vele zaken die je je in Indië idealiseert, en wel zoo erg, dat het dan per slot een tegenvaller wordt als je het hier meemaakt. Maar toch is het iets wat je zoo nu en dan eens mee moet maken en er was goed voetbal te zien. Nu hoop ik toch dat het met de sneeuw afgeloopen is. Je weet hoe of dat in een groote stad kan zijn tegen dat de dooi invalt. Vooral voor ons regelmatige werkers, die steeds op ons fietsje zitten. lederen avond natte voeten, natte jekker en effectief goeie zin in de borrel als je thuis komt. Nu, daar hadden we in de Oost ook last van, wat jij Saluut Piet, voor deze week. HENK. Van Den Haag naar Tokio In onze stad bevindt zich momenteel een Groningsch trio, de heer Immel, zijn zeven tienjarige dochter en een wandelkameraad, dat er geweldige plannen op na houdt. Het stelt zich n.1. voor, als de financiën het per- mitteeren, om van Den Haag naar... Tokio te loopen, om daar de Olympische Spelen in 1940 te kunnen bijwonen. De heer Immel is een groote propagandist voor de wandelsport, wien het dan ook niet zint, dat deze mooie sport niet op het programma van de O. S. voorkomt. Dat moet anders worden, zoo rede neert hij. In afwachting van den grooten tocht maakt het trio te voet een wandeling door ons land, die reeds geruimen tijd duurt. Al wandelende maken zij propaganda voor hun sport en bie den zij kaarten, waarop hun beeltenissen, aan. Met de gelden, die zij zoo binnen krijgen (de kaarten worden niet verkocht, ieder, die met het doel sympathiseert, geeft naar be lieven) hopen zij Japan te halen! Hier in Den Helder maken deze drie men schen een goeden indruk. Zij zijn al door ver schillende autoriteiten ontvangen, zoo b.v. vanmorgen nog door admiraal Kruys en zij vinden hier veel medewerking. Met medewer king van de marine was het b.v. mogelijk een aantal trainingsmarschen hier ter stede te organiseeren, waarvan de eerste morgenoch tend plaats vindt. Start des morgens 7 uur van de „Schorpioen", deelname vrij. Afstand ongeveer 25 km, terug in de stad ongeveer 10 uur 's morgens. De „Tokio-loopers" zullen van de partij zijn en het is wel aardig, Mej. Immel, die in 1935 den 400 km-marsch rond het IJsselmeer gewonnen heeft, aan het werk te zien. Zij loopt constant 7 km per uur, met een stap, die zij blijkbaar alléén verstaat. In onze gemeente, waar de wandelsport toch ook niet impopulair is, zal het trio ook van particulieren veel medewerking ondervinden, veronderstellen we. was per Er is schijnbaar te IJmuiden een ander oordeel over de loggers dan verleden jaar uit den treure werd verkondigd. Toen heette het, dat het gelijktijdig binnenvallen der loggers zeer schadelijk werkte op de vischprijzen, waardoor de trawlers geen goede besommin gen konden maken. Zelfs heette het, dat de handel had te klagen omdat er een te onge regelde aanvoer van visch was; de eene dag veel aanvoer en de andere dag geen visch aan de markt. Maar de loggers hebben zich daaraan niet gestoord en zijn blijven binnenvallen wanneer het hen goed dacht. Thans verneemt men in het geheel die vroegere klacht niet meer, integendeel, wor den de aanvoeren van de loggers thans be schouwd als gunstig voor den handel, want dan is er tenminste goede hoeveelheid visch, die men nog wel wat uitgebreider zou wen- schen. Ook de kustbooten, die zich door de loggers gehandicapt zagen, hoort men niet meer klagen. De oorzaak van de toen ongunstige omstan digheden in het visscherijbedrijf moet dus wel elders gevonden worden. Nu toch schrijft men de goede besommin gen, die de kustbooten maken, toe aan de opleving in het visscherijbedrijf. En men weet het waneer het onszelf goed gaat, gunnen we allicht een ander ook wat. Werden verleden jaar verschillende dier kustbooten uit» de vaart genomen, omdat de visschery niet loonend was, nu schijnt daar van nog geen sprake te zijn. Dat is een verheugend verschijnsel, wani zeker krijgen daardoor veel meer handen Werk, want er is geen bedrijf, waarvan zoo- veel afstuift dan van het visscherijbedrijf. Het officieele overzicht der zeevisscherij over Januari wijst dan ook in de richting van verbetering in het bedrijf. Enkele cijfers wil len we er uit nemen ter staving daarvan. Zoo werd in Januari van dit jaar aange voerd 4.049.363 kg visch tegen in Januari van het vorige jaar 3.024.141. De opbrengsten waren resp. 656.935 en 574.087. Het reisgemiddelde der trawlers dag resp. 197 en 187. Voor de motortrawlers waren deze cijfers resp. 187 en 167. Voor de motorloggers resp. 93 en 67. Voor de kleine trawlvisscherij echter wa ren deze cijfers resp. 114 en 128. Maar voor de uitgebreide visscherij komen dus betere cijfers voor. Daarom kan men te IJmuiden dan ook spreken van opleving in de visscherij. Loos alarm. Er werd bij het Hoofdbureau aangifte ge daan, dat er brand zou zijn uitgebroken in een perceel in de Wilhelminastraat. Bij nader onderzoek bleek evenwel, dat het hier ging om een rookende kachel. Vischdieven. Eveneens werd aangifte gedaan, dat uit de boet van een bewoner der Hoogstraat een hoeveelheid visch ontvreemd was. Een onder zoek wordt ingesteld. Art. 250bis. Een persoon, die reeds bjj herhaling door de politie was aangehouden, werd gisteren in bewaring gesteld, wegens het feit, dat hij zich had schuldig gemaakt aan art. 250bis van het W. v. S. (zedenmisdrijf). Uw Grootmoeder leende de vanoud» zoo beroemde en beproefde Akker's Kloosterbalsem reeds als het meest betrouwbare middel, dat in geen enkel huisgezin mag ontbreken* Wat goed is, blijft goed en dagelijks nog bewijst Akker's Kloosterbalsent onschatbare diensten als wondmid-' del, als wrijfmiddel en huidmiddel Zorg er voor altijd een pot Klooster balsem in huis te hebben, die komt elk oogenblik van pas. Niet voor niets noemt men Akker's Kloosterbalsem vanouds: „de koning der balsems". Als Ge Uw voet verstuikt, doordat Ge zijl uitgegleden, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlpt Als die kwajongen weer aan 't stoeien is geweest en thuis komt vol schrammen en builen, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlpt Als Ge niet overeind kunt komen, door die venijnige steken van 't spit in Uw ragt doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlpt 1 Als Uw handen ge- Sprongen en vol kloven zijn, zoodat 't bloed eruit loopt, of als Uw huid weer schraal wordt, doe er dan wat Kloosterbalsem op, dat hèlpt I Als Ge door Uw beroep in weer en wind moet loopen en daardoor wintervoeten krijgt, doe er dan eens wat Akkers" Kloosterbalsem op, dat hèlpt) Als de oude dag U parten speelt, en de spieren niet meer willen zooals Gij dal wenscht, doe er dan eens wat Akker's Kloosterbalsem op, dat hèlpt 1 Per doos 35 cent. Potten van 62'/s cent, i 1.04 en 1 1.82. Hoe grooter pot, hoe voordeeligerl Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten., Gezien de zeer beperktee plaatsruimte, die Raadszaal en Burgemeesterkamer voor be langstellenden bieden, zal er wegens plaats gebrek geen toegang aan niet-genoodigden kunnen worden verleend. Aangezien echter bij velen op het eiland de wensch zal opkomen den jubileerenden secretaris te complimen teeren, zal daartoe gelegenheid worden ge boden Dinsdag 16 Maart a.s. ten Raadhuize van 12.151.15 uur. Wij twijfelen niet of velen zullen dien dag den heer Jonker van hun belangstelling wil len doen blijken. V* 25 jaar gemeentesecretaris. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal op Dinsdag 16 Maart aanstaande de heer C. Jon ker zijn zilveren ambtsjubileum als secretaris van Texel vieren. Bij het opmaken van een plan, dezen dag te vieren, is ten volle reke ning gehouden met het verzoek van den jubilaris van dezen dag niet te veel drukte te maken. Zoo wordt thans slechts Dinsdag- De jubiïeerende gemeente-secretaris, de heer C. JONKER. morgen een buitengewone Raadsvergadering belegd, die om elf uur zal aanvangen en waarin de heer Jonker zal worden gehuldigd. die zal worden bij- Overgroote belangstelling en een uitstekend geslaagden avond. De groote zaal van den heer Pen liep gister avond geheel vol; zoo groot was zelfs de be langstelling voor de uitgestelde uitvoering van de Texelsche Gymnastiek-Vereeniging, dat men velen, die niet intijds voor plaatsen hadden gezorgd, heeft moeten teleurstellen. De bijeenkomst werd geopend door den heer Kiljan, die o.m. mededeelde, dat de ziekte van den heer J. Moerbeek de plannen van het bestuur, om deze uitvoering in Januari te geven, geheel in de war heeft gestuurd. Ge lukkig herstelde de heer Moerbeek van zijn ziekte, doch hij vond de kracht nog niet terug om de leiding van de verschillende afdeelingen weder op zich te nemen. Het bestuur heeft zich toen gewend tot den heer Van Loo te Den Helder, die direct bereid werd gevonden om te helpen, vooral met de leiding der Dames-afd. Hierna werd met afwerking van het uitge breide programma een aanvang gemaakt. Het orchest, bestaande uit 11 personen, voldeed uitnemend bij de begeleiding der verschillende oefeningen. Het programma begon met een keurige serie vrije oefeningen voor dames, on middellijk gevolgd door Bondsoefeningen voor heeren. Er werd buitengewoon snel afgewerkt, maar toch bleek 't programma zoo overladen, dat men hier en daar wat moest bekorten. We zullen niet ieder nummer afzonderlijk be spreken, doch enkele noemen, die ons 't meest opvielen. Er werd oor de heeren o.a. keurig gewerkt op de ringen, maar toch nog beter na de pauze op de brug. Voor de pauze was het meest opvallend nummer het keurig matrozen-ballet. De heer Van Loo bleek vooral daarbij een uiterst geroutineerd leider. Keurig wist hij de samenwerking met het orchestje en de 'uitvoerenden samen te brengen. Geen enkel nummer verder, dat dan ook niet vol komen tot zijn recht kwam. Na de pauze werkten de heeren op het rek. daarna volgde een dans voor de dames met verlichte knotsen, de keurige begeleiding van de muziek en de voortreffelijke uitvoering van deze oefening in twee groepen maakte dit tot een der mooiste nummers van het programma. Aan 't slot volgde een zeer mooi ballet voor dames. Oude en Nieuwe Tijd. Na opstelling van de slotgroep voerde eerst gegeven en bood hem als blijk van waardee ring een fraaie fauteuil aan. De heer Van Loo dankte voor dit prettig aandenken. De gymnasten bracht daarna den heer Van Loo een spontane hulde. Vervolgens voerde nog even de heer Jb. Roeper het woord, die den leider van de hoofd- afdeeling, den heer C. Mets, een couranten hanger als blijk van waardeering aanbood. Na dat de heer Mets hiervoor enkele woorden van dank had gesproken, sloot de heer Kiljan met een dankwoord aan alle medewerkers aan dezen prettigen avond. Een gezellig bal volgde. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok Waal. v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10 en n.m- 7 uur, Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Koog, n.m. 7.30 u., Ds. v. 'tHooft Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur, Dr. Vis. Avondmaal Den Hoorn, v.m. 10 uur, Avondmaal Geref. Kerk. Den Burg, (Geb. Fanfare) v.m. 10 uur, Ds. v. d. Leer Voorbreiding H. Avondm. n.m. 3 uur, Cand. Wouda Oosterend, v.m. 10 uur, Cand. Wouda Voorbereiding H. Avondm. n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk 'H.V.) Oosterend, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur, Ds. Hildering uiteraard door de zit- gewoond door tenaren, behalve dan tende Raad, zullen van elders overkomen o.a. de heeren E. G. Gaarlandt, burgemeester van Gouda en W. B. Oort. beiden oud-burge meester van Texel, en voorts de heeren G. A. Hajenius, oud-burgemeester van Goes en J. Ruibing. gemeentesecretaris van Zutphen, bei den oud-secretaris van Texel. hulde aan den heer Van Loo. Ook wees hjj op het aandeel, dat de heer Moerbeek nog in de voorbereiding dezer uitvoering heeft ge had. Hierna richtte mej. Koorn het woord tot den heer Van Loo. Spreekster dankte voor de leiding, die de kranige directeur van O.K.K. van Den Helder aan de Dames-afdeeling had BURGERLIJKE STAND van 6 tot en met 12 Maart 1937. ONDERTROUWD: Jacob Jan Scliaatsen- berg en Marretje Barhorst. Klaas Lap en Jo- hanna Gerarda Kikkert. GETROUWD: Leendert Roeper en Anneke van Lenten. OVERLEDEN: Barend Dirk Pereboom, 60 jaar. Geert Jan Boon, 67 jaar, gehuwd met Welmoed de Vries. POLITIE. Gevonden: 1 zwarte wollen das, 1 grijze jas, 1 rozenkrans. Het bestuur zeer tevreden over de geldinzameling. In een circulaire werd dezer dagen van de burgérij een bedrag gevraagd voor aankoop van instrumenten voor Texels Fanfarecorps. Het resultaat heeft de verwachtingen evenwel overtroffen, er is n.1. 342.70 ingekomen. Men verzocht ons den dank van de leden van het corps over te brengen; door de ruime giften in deze benarde tijden blijkt duidelijk, dat het Texels Fanfarecorps nog steeds bjj velen in de gunst staat. Over de school. Tentoonstelling Comeniusschool... tentoon stelling School 5 aan den „Prelleweg"... ten toonstelling Tuindorpschool..., en zoo ga je maar door. Daar moest je vroeger mee aangekomen zijn, of zelfs maar een jaar of 10, 12 geleden. Stel voor, dat er op 'n oudercommissie het voorstel ten tapijte gebracht was een huis vlijt, trekbol- of andere expositie te houden. Dan had men er op kunnen rekenen, dat er vragen gesteld waren, die op beleefde, doch besliste wijze naar de verstandelijke vermo gens van den vragensteller zouden hebben ge ïnformeerd. Maar gelukkig is de paedagogie opgescho ten als een paddestoel in April, met als gevolg dat de lagere school zoo langzamerhand is gaan worden niet langer een oord van ver schrikking, maar een paradijs. Een plaats waar het kind, nog steeds het middelpunt dezer eeuw, des morgens monter hupp'lend henentijgt en waar het des middags om half vier uitkomt, slechts met spijt, dat de school uren dan reeds om zijn. Men wordt er weemoedig van... want het komt tenslotte neer op het feit, dat men 12 jaar te vroeg geboren is. Op 12 jaar na... en men had dit alles zélf kunnen meemaken. En droevig gaan onze gedachten terug naar den tijd, dat de school een asyl was, waarin men het rekenen, de Nederlandsche taal, en het schrijven leerde. En waar de onderwijzers op geen stukken na alle paedagogen waren, maar veelal bulderende zuurpruimen, mannen met baarden, die óns niet begrepen, óns, die zoo gaarne begrepen wilden worden. Welk een tijd... welke bandjirs van regels daalden op onze onschuldige hoofden terneer, men liet ons cijferen dat het je op 't laatst duizelde, en aan tiendeelige breuken amateuren tot dol- wordens toe. En uitgezonderd de uitverkorenen der klas vonden we het allemaal op die lagere school lang niet prettig, omdat je er tenslotte maar behandeld werd als een nummer en niet als een mensch. En mensch voel je je tenslotte toch al bij je 10e. Overigens... niets dan lof voor deze ten toonstellingen. Daar is een prachtig contact tusschen onderwijzend personeel en de leer lingen, en wel een dusdanig, dat, toen eenige weken geleden een onderwijzer aan een der scholen in onze gemeente naar een andere school in een andere plaats overging, een groot deel van zijn jongens zat te snotteren als meisjes... Zoo was het vroeger niet. Wel andersom. W ij juichten meestal als de meester op non- actief ging of een vrijen dag nam. Maer zóó is het toch beter! Veel beter! Den Hoorn. Naar men ons mededeelt heeft de heer P. B. Ritteco bedankt als Bestuurslid van „Meoi Texel", Den Hoorn. Ook heeft de heer Rit teco zijrt functie als Directeur van het Fan farecorps „D.E.K." aldaar neergelegd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7