Von Ribbentrop bij Eden Oe Abessijnen stri den voor onafhanke ijktieid DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Treinontsporing in Oost'Frankrijk Mussolini in Libye krijgsgevangenen De Italiaansche Regen aan het front van Guadalaj ara Auriol gecomplimenteerd BuHenlandsch Overzicht Scherpe critiek op Duitsche Lexicon u1tg drukkerij en uitgeverij v/h C. de boer jr„ koningstraat 78, den helder. telefoon 50 en 412. postgirorekening 16066 65e JAARG- No. 7950 SPANJE Studenten-onlusten in Sofia duren voort Rusland kan eiken aanval weerstaan Amy Mollison wordt weer Amy Johnson heldersche courant MAANDAG 15 MAART 1937 Het antwoord van Italië en Dultschland wordt niet gepubli ceerd. Von Ribbentrop heeft Zaterdag morgen een bezoek gebracht aan Eden en hem een afschrift over handigd van de Duitsche antwoord nota. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat van Ribbentrop Eden de volgende week opnieuw zal bezoeken, want het Duitsche document is zoo uitvoerig, dat de Engelsche minis ter en zijn medewerkers zich daar over nog geen volledig oordeel heb ben kunnen vormen, zoodat het thans tot niet meer dan een voor- loopige bespreking kon komen. Het staat nu wel vast, dat het Duitsche noch liet Italiaansche document worden gepubliceerd; naar het D.N.B. verklaart, omdat dit ook bij vroegere gelegenheden niet het geval is geweest. Van het Italiaan sche stuk is te Londen nog geen afschrift ontvangen. Het D.N.B. wijst er verder op, dat de ver schillende berichten, die te dezer zake in de pers zijn verschenen, den inhoud van de nota's niet juist weergeven. Intusschen zijn de Fransche en Belgische regeeringen door middel van haar diplomatieke vertegen woordigers te Berlijn en te Rome van den inhoud in kennis gesteld. Naar Havas nog uit Parijs meldt, wordt aldaar de Fransche ambassadeur te Londen verwacht. Hij zal zijn regeering in kennis stellen met de eerste reacties in Britsche regeeringskringen op het Duitsche antwoord, dat gistermorgen reeds in den ministerraad door Delbos ter sprake is gebracht. Later gaf men van gezaghebbende zijde te Rome nog de volgende aanwijzingen om trent den inhoud van het Italiaansche me morandum. Italië, zoo zeide men, is bereid te onderhandelen over een nieuw pact voor het Westen, volgens de lijnen van het oude Locarno. Het erkent, dat dit laatste verdrag onmiskenbare diensten heeft bewezen. Bij het opstellen van een eventueel nieuw ver drag moet men rekening houden met be paalde, factoren, die nog niet in 1925 be stonden, zooals de bezetting van het Rijn land. De Italiaansche regeering is van oordeel dat het nieuwe pact eenvoudig zal moeten zijn en snel moet kunnen werken en het moet nauwkeurige verplichtingen be vatten. Ten aanzien van de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied is Italië be reid dezelfde waarborgen te geven als En geland, Frankrijk en Duitschland. Deze aanwijzingen, zoo meldt Havas, zijn niet bedoeld als een samenvatting van de Italiaansche nota en men verheelt niet, dat deze andere punten bevat, waaromtrent men op het oogenblik niets kan zeggen. Klaarblij kelijk zijn ook de betrekkingen tusschen het Fransch-Russische verdrag en een eventueel Westelijk pact in de nota behandeld. Het nieuwe pact moet rekening houden met alle nieuwe omstandigheden, ingetreden in de internationale betrekkingen sinds 1935. Wel licht is het mogelijk deze laatste bijzonder heid te interpreteeren als een aanwijzing, dat men het Fransch-Russische en het toe komstige Locarno-verdrag niet geheel met elkander onverzoenbaar acht, vermits men met het eerste klaarblijkelijk rekening wil houden. Dertien dooden en acht gewonden. Zaterdagmiddag om 13.10 uur is op onge veer dertig k.m. van Bourges, op de lijn Bourges-Montlucon de sneltrein uit Montdo- re ontspoord bij het plaatsje Corquóy. De locomotief, de kolenwagen, een baga gewagen en een passagiersrijtuig liepen uit de rails. Het ongeluk is te wijten aan den hevigen storm welke sinds Zaterdagm. in dit -gebied Woedt. .Tuist toen de trein passeerde viel een boom op de rails. Het was den machinist Riet mogelijk voor het obstakel te stoppen. De eerste drie wagens zijn geheel in elkan der geschoven. Het aantal dooden bedraagt thans dertien. Het ongeluk is veroorzaakt doordat een groote olm door den storm was ontworteld en op de rails geworpen. Men kon*den boom Riet spoedig genoeg verwijderen en de ma chinist schijnt in den storm de knalsigna len welke door een baanwachter op de rails waren gelegd, niet te hebben gehoord. Met een snelheid van 80 km. reed de trein op den boom en sloeg om. Zeven coupés van de eerste wagen werden geheel vernield. Weinig verandering in de froni- lijnen. De rechtsche troepen aan het front van Guadalajara hebben te kampen met den ergsten vijand, regen. De gemotoriseerde af- deelingen blijven in den modder steken. De infanterie kon oprukken ten zuiden van Brihuega en in de vallei van de Rio Hena- res, doch deze aanval kon niet gesteund wor den door de artillerie, tanks en auto's. Na de krijgsverrichtingen van Zaterdag heeft de rechtervleugel van het leger van Franco zich een drievoudig steunpunt verworpen, bestaande uit de rivier de Henares, den spoorweg Madrid-Saragossa en het Hena- reskanaal, dat voor Alcala uitmondt. De laatste gevechten in deze streek waren min der heftig dan die der vorige dagen. Niet temin slaagden de regeeringstroepen er in, den opmarsch der .rechtschen een oogenblik te belemmeren door gebruik te maken van een zwaar gewapenden en gepantserden trein, die tusschen Val de Ancheta en Es- pinosa de Henares stelling koos. De voor hoede der rechtschen trachtte den spoorweg te vernielen om het den trein onmogelijk te maken terug te keeren. Het is nog niet bekend of zij daarin geslaagd zijn. De verdedigingsraad van Madrid heeft gistermiddag het volgende communiqué gepubliceerd; Aan het front van Gudalaja- ra zijn de regeeringstroepen overgegaan tot een aanval op den weg van Gudalajara en Siguenza, gesteund door de luchtmacht, artillerie en tanks. Het dorpje Trijueque is hernomen. Zes kanonnen, twee stukken luchtdoelgeschut en ambulancemateriaal vie len in handen van de regeeringstroepen, die verscheidene Italianen krijgsgevangen maakten. Bovendien liepen twaalf Itali aansche soldaten over. Aan het Jaramafront zijn de opstande lingen overgegaan tot een aanval. Zij daal den af van den Pingarronh euvel en de re geeringstroepen moesten terrein prijsgeven, dat echter in een schitterenden tegenaanval weer werd hernomen. De Duce als beschermer van den Islam. Voor de poort van de stad Derna, is,Mus solini uit zijn auto gestapt om de ritueele huldiging der inboorlingen, bestaande uit de offering van 24 lammeren, in ontvangst te nemen. Te voet ging Mussolini vervolgens vergezeld van maarschalk Balbo, de stad binnen, toegejuicht door de bevolking, die hem, beschermer van het ras en van den godsdienst der Arabieren noemde. In de moskee werd de Duce ontvangen door den Kadi, die omringd was door notabelen. De Kadi las een toespraak voor, waarin hij o.m. zeide, dat 400 millioen Mohammedanen niet ongevoelig zouden blijven voor de bijzondere zorgen, die Mussolini aan den Islam wijdde. ITun dankbaarheid zal gelegenheid hebben zich in materieele bewijzen te toonen. Reeds hebben de Mohammedanen van Li bye hun dankbaarheid bewezen door in Abessinië te strijden aan den kant van het Italiaansche leger. De laatste woorden van den kadi waren: „God bescherme Mussolini en sta hem toe zijn zending uit te voeren en de menschheid vrede en welzijn te bren gen". Na een bezoek aan het fascistische huis begaf Mussolini zich naar het regeeringspa- leis. Des avonds woonde de Duce een Ara bische schouwburgvoorstelling bij. De stad was schitterend verlicht en Mussolini werd van den schouwburg naar het regeerings- paleis begeleid door een grootschen fakkel optocht. De aanstaande redevoering van Mussolini. De rede, die Mussolini op 17 Maart te Tri polis tot de mohammedanen zal richten, wordt met belangstelling tegemoet gezien. Men verzekert, dat de rede middellijk noch onmiddellijk een voor de den Islam be schermende naties verontrustend karakter zal hebben. De duce zal antwoorden op de huldebetuigingen, die hem van verschillen de Mohammedaansche leiders geworden zijn sedert hij den Afrikaanschen bodem heeft betreden en verder zou hij de Italiaan sche politiek ten aanzien van den Islam uit eenzetten. De studententonlusten in Bulgarije duren nog steeds voort. Zaterdagmiddag drongen ruim 500 studenten het_ gebouw van dien openbaren gezondheidsdienst binnen, v an de kozijnen af hielden eenige studenten redevoeringen tegen de hoogleerarrn en de regeering. De politie loste eenige schoten in de lucht en verdreef de studenten uit het cebouw. In de hierbij onstane schermutse ling werden talrijke studenten en politie beambten gekwetst. Ruim zestig studen ten werden gearresteerd. Wegens het eclatante succes der defensieleening. De Fransche ministerraad heeft gister morgen vergaderd en eenstemmig den mi nister van financiën, Vincent Auriol, met het eclatante suces der defensielening ge feliciteerd. AURIOL. Auriol zette vervolgens de redenen uit een die hem ertoe gebracht hebben dit type leening en dezen rentestandaard aan te nemen. De minister van buitenlandsche zaken, Delbos, bracht het Duitsche antwoord ter kennis op de Engelsche vragenlijst inzake een nieuwe overeenkomst van Locarno. Tevens verschafte hij alle inlichtingen over de werking der controlemaatregelen over eenkomstig de besluiten der nietinmengings commissie van Londen. Hij legde president Lebrun een decreet ter onderteekening voor tot toewijzing van de uit de nietinmengings- maatregelen voortvloeiende noodige cre- dieten. Opzienbarende verklaringen van een Italiaansche majoor. De Italiaansche officieren en soldaten, die in den sector van Briguega aan het front van Guadalajara in handen der regeerings troepen zijn gevallen, zijn uit Madrid te ,Va- lencia aangekomen. Zij zijn ondervraagd in tegenwoordigheid van een luitenant-kolonel van den generalen staf, vier Fransche afge vaardigden en twee Belgische parlements leden. De Italiaansche majoor Luciano Antonio Sylvya, oud 40 jaar, verklaarde o.m. dat tachtig duizend man geregelde Italiaansche troepen in Spanje aan land gezet zijn. Hij voegde hieraan toe, dat drie Italiaansche divisies tezamen groot 40.000 man, zich op het oogenblik aan het front van Guadalajara bevinden, onder bevel van generaal Bergon- zoli, die aan het hoofd heeft gestaan van de gemotoriseerde divisie, die Addis Abeba in Mei 1936 binnenrukte. De eerste Italiaan sche divisie aan het front van Guadalajara, bekend staande onder den naam „Littorio", en aangevoerd door generaal Mancini, is 6 Februari te Cadiz aangekomen aan boord van de .Sicilia". Zij werd eerst naar Se- villa gedirigeerd, vervolgens naar Cceres, Al- mazen, Valladolid, Ariza en kwam tenslotte aan op het front van Guadalajara. De majoor verklaarde nog, dat deze divi sie uit Italië was vertrokken met alle noo dige oorlogsmateriaal; talrijke kanonnen van 75 en 170 mm., mitrailleurs, vlammen werpers, gasverspreiders. De delegatie van Fransche en Belgische parlementsleden heeft een communiqué uit gegeven, waarin bijna letterlijk de verkla ringen van den Italiaanschen majoor Syl vya worden weergegeven. Het communiqué voegt hieraan toe: „Wij hebben dus het beslissend en onweer legbaar bewijs voor de bedriegerij der niet- inmengingspolitiek. Wij staan niet tegen over een eenvoudigen burgeroorlog, maar te genover een heldhaftige worsteling van een geheel volk ter verdediging van de onaan tastbaarheid van zijn grondgebied, dat be dreigd wordt door een buitenlandsche inva sie, De fascistische, Duitsche en Italiaansche legers maken zich meester van de strate gische punten in Spanje. Zij beproeven hun oorlogsmateriaal op het gekneusde lichaam van het Spaansche volk, in afwachting er van, dat zij het zullen kunnen gebruiken te; gen alle vredelievende volken van Europa." Oordeel van den Russischen am bassadeur te Londen. In zijn reeds vermelde redevoering heeft de ambassadeur der Sovjet-Unie, Maisky, o.a. nog verklaard: „Ik kan thans met volle verantwoordelijkheid voor elk woord ver klaren, dat wij thans sterk genoeg zijn, om eiken aanval op ons gebied van eenige bui tenlandsche mogendheid of van eenige al liantie te weerstaan en dat kunnen wij al leen doen. Ruslands beide grenzen in het Oosten en in het Westen zijn nagenoeg on aantastbaar gemaakt-.* EEN NIEUW LOCARNO? DUITSCHLAND EN ITALIË ANTWOORDEN OP DE ENGEL SCHE NOTA. We zijn ten opzichte van de herle ving van een nieuw Locarnö altijd vrij sceptisch geweest en het ant woord, dat Italië en Duitschland nu eindelijk gegeven hebben op de En gelsche nota van November, betref fende het openen van onderhandelin gen over een nieuw Locarno, geeft ons nog geen enkele hoop, dat er nu inderdaad een vruchtbare samen werking zal komen tot bevestiging van den vrede in West-Europa. De nota's van Berlijn en Rome zijn nog geheim gebleven en we zullen dus nog eeni ge dagen geduld moeten hebben, voordat er iets van den inhoud naar buiten uit zal lekken. De tegenstellingen tusschen Enge land en Duitschland zijn echter, vooral in den laatsten tijd, te groot geworden, dan dat men iets goeds mag verwachten. Nemen we alleen het standpunt ten opzichte van de koloniën maar. We hebben er de vorige week in een overzicht nog op gewezen dat het standpunt van Engeland en Duitschland hemelsbreed van elkaar verschillen. Enge land voelt er niets voor mandaatgebied aan Duitschland af te staan en Duitschland zal zich nimmer bevredigd gevoelen als het niet in het bezit van zijn koloniaal gebied is ge komen, waarvan het beschouwt dat het door de groote mogendheden geroofd is. Dit vraagstuk heeft. Engeland en Duitschland verder dan ooit van elkaar verwijderd en wil er .van waarachtige toenadering sprake zijn, dan zal hiervoor eerst een oplossing ge zocht en gevonden moeten zijn. De oplossing van dat koloniale probleem heeft Hitier reeds gesteld in zijn voorstellen, die hij in het. voorjaar van het vorig jaar gedaan heeft, toen hij, als een soort pleister op de wonde, die hij geslagen had door zijn eenzijdig opzeggen van het Verdrag van Lo carno. Het is aan deze geschiedenis waaraan de N. Rott. Crt. herinnert en het blad geeft een resumé van de toen door Hitier gedane voorstellen, waaruit blijkt, dat er nog meer moeilijkheden te overwinnen zijn, alvorens Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland, elkaar de broederhand reiken. Wij laten het uittreksel van de N. R. Crt. hier volgen: Hij verklaarde zich toen bereid met Frank rijk en België onderhandelingen te openen over de vorming van een wederzijdsche ge demilitariseerde zone een gedachte, waar van de verwezenlijking na hetgeen sinds dien gebeurvl is,- onmogelijk is geworden voorts ter verzekering van de onschendbaar heid der grenzen in het Westen een non agressie-pact te sluiten met Frankrijk en België, terwijl Engeland en Italië zouden worden uitgenoodigd dit verdrag mede te onderteekenen. Voorts verklaarde Hitier toen dat Duitschland bereid was in den Volken bond terug te keeren en sprak hij de ver wachting uit, dat binnen afzienbaren tijd langs den weg van vriendschappelijke on derhandelingen het probleem van de kolo niale rechtsgelijkheid en het probleem van het losmaken van het Volkenbondsstatuut van hun in het verdrag van Versailles ge- wortelden grondslag zouden worden opge lost een punt dat al weer ten deele door latere feiten achterhaald is. Tot zoover het uittreksel over de Duitsche voorstellen. De nota, die Engeland in November zond, nopens de voorbereidingen voor de bespre king van een nieuw Locarno-pact, werd ge dragen door de gedachte van een weder zijdsche garantie. Het Engelsche standpunt heeft echter sindsdien wel eenige wijziging ondergaan en uit de redevoeringen die de Engelsche minister van Buitenlandsche za ken, Eden nadien heeft gehouden is duide lijk gebleken dat Engeland alleen bijstand zal verleenen als het zijn eigen belangen in gevaar acht. Wij hebben daar al eerder op gewezen De N.R.Crt. zegt aan het slot van zijn be schouwing: Waar tenslotte de gedachte van den we- derzijdschen militairen bijstand van Enge land is uitgegaan, zullen velen ook daar, gezien ook de mentaliteitsverandering, de antwoorden onbevredigend achten. Maar of tenslotte de Engelsche regeering bereid zal zijn het antwoord van Duitschland en Italië te zien als een uiting van den wensch een stap verder te komen op den weg ter beves tiging van de Europeesche veiligheid en een basis voor het openen der onderhandelingen, zal er geheel van afhangen of Engeland be reid is Frankrijk's bondgenooten in Oost- Europa te doen vallen onder die vitale be langen, waarvoor het de wapens op zou ne men. Verontwaardiging in Oostenrijk over bepaalde passages. Op bijzonder scherpe wijze wordt door de Weensche bladen critiek uitgeoefend op sommige artikelen in de nieuwe uitgave van „Mayers Konversations Lexicon". Vol gens het Neu Wiener Tageblatt" geeft de encvclopaedie een valschen datum op voor den dood van Dollfuss en een onjuisten naam van den moordenaar waarvan een socialist wordt gemaakt. Voorts wordt be weerd, dat de orde der broeders van Barm hartigheid zich heeft doen kennen door ver dorven zeden. Het genoemde blad keert zich tegen de geheele wetenschap van.het nationaal socialistische Duitschland en schrijft: „Vroeger schitterde Duitschland door de nauwkeurigheid van zijn encyclopaedieën. Dat alles ia niet meer. Waarheid en nauw keurigheid hebben plaats gemaakt voor pro paganda en dreigen in Duitschland de waarde der wetenschap te ruineeren". Het blad eischt. een streng verbod van de ency- clopaedie in Oostenrijk. De Neue Freie Presse kenmerkt,, hoewel het blad in Duitschland toegelaten is, de houding der encyclopaedie als een buiten gewoon ernstige en voor normale geesten onbegrijpelijke ontsporing. De Broeders van Barmhartig heid" krijgen genoegdoening. Door tusschenkomst van haar advocaat heeft de „orde van de broeders van barm hartigheid" bereikt dat het artikel in de „Mayer Konversations Lexicon" waarin de moreele reputatie van de orde wordt Aange tast gerectificeerd zal worden. Erkend zal worden, dat de orde bestaat sedert 1537 en in Duitschland 29 en in Oostenrijk 15 zie kenhuizen onderhoudt. De moord op Dollfuss en Mayers Konversations Lexicon. De Reichspost schrijft, dat niettegenstaan de de rectificatie over de broeders van barmhartigheid in de Mayers Konversations Lexicon, het werk toch onbruikbaar blijft zoolang de onjuistheden over den moord op Dollfuss niet zijn rechtgezet. Breuk tusschen beroemd gend echtpaar. vlie- De beroemde aviatrice Amy Mollison heeft oen verzoek tot echtscheiding ingediend te gen haar echtgenoot James Mollison, dien zij beschuldigt van echtbreuk en ontvluch ting van het huiselijk leven; Een onderhoud met den Negus. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van Havas heeft Haile Selassie ver klaard, dat zij in Abessinië al hun hoop op dep Volkenbond blijven stellen, want, hoewel zij groote teleurstellingen hebben moeten aanvaarden, weigeren zij te geloo- ven in de volledige vernietiging der begin selen, waarvan het handvest de uitting is. Als dat het lijden van zijn volk zou kunnen verkorten, zou de Negus echter bereid zijn elke door Frankrijk en Engeland vporge- stelde oplossing te aanvaarden, mits die op het recht steunt. Ten aanzien van den dood van Ras Desta verklaarde de Negus, dat deze niet moet worden beschouwd als het teeken van het einde van den tegenstand van het volk. De ze tegenstand is werkelijk nationaal en al gemeen én is van grooter omvang dan en kele haarden van tegenstand tegen den aanvaller. De aanslag op Graziani bewijst wel, dat zelfs in Addis Abeba de aanvaller niet veilig is. In de hoofdstad is de oppo sitie nog verdekt, doch op enkele kilometers afstand van de stad toont zij zich openlijk. De correspondent van Havas stelde den Negus enkele vragen over de wijze waarop deze tegenstand is georganiseerd, waarop de Negus antwoordde: „De meest elemen taire voorzichtigheid en de ondervinding in het verleden opgedaan, leggen mij de ver plichting op, ten aanzien van dit punt de grootste reserve in acht te nemen. Ik moet mij hoeden voor elk woord. dat het leven zou kunnen kosten aan duizenden van mijn onderdanen." De Negus herinner de hier aan hetgeen geschiedde toen hij het bestaan onthulde van de regeering te Gore. De Negus voegde hieraan toe, dat de Vol kenbond Abessinië nog kan redden. Men moet intusschen niet vergeten dat het Abessijnsche volk lijdt en strijdt voor zijn onafhankelijkheid. De dag zal komen, dat Engeland en Frankrijk de eerbiediging van hun belangen zullen moeten verzekeren. In afwachting hiervan zal de strijd worden voortgezet in het kader van den Volkenbond Abessinië zal vertegenwoordigd zijn op komende vergadering van den bond en zal zich gelukkig achten te kunnen stemmen voor toelating tot den hond van Egypte, dat tot nu toe een vriend van Abessinië is geweest. Tenslotte verklaarde de Negus naar Eu ropa te zijn eekomen om zijn land te ver dedigen. Zoodra de omstandigheden het toe laten, zal de Negus zich naar Frankrijk hegeven,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1