Binnenland Buitenland Het Ifaliaansche leger in Spanje Ontstemming onder de Amsterdamsche havenarbeiders Rijke armoede Brandje aan boord van de Johan de Witt" Jan Kiepura verkouden Wederom inbraak te Zaandam Auto met zes meisjes studenten te water Ned» sportvliegtuig over den kop geslagen Duitschland stooft Holland een kool Een verboden film en een locomotief: Goedkoope avondretours De moord op den heer Hes Duitsch vrachtschip aangevaren Een protest van de werknemers- bonden. Ia den laatsten tijd verneemt men telkens van grootere drukte in de havens. Inder daad is de vrachtenmarkt veel verbeterd. Schepen, die jarenlang opgelegd moesten worden, zijn weer in de vaart gebracht. Er is veel vraag naar scheepsruimte en de pi ijzen, die bedongen kunnen worden voor de vrachten, bieden de mogelijkheid om tot meer normale verhoudingen te ko men. De kans echter voor de Amsterdamsche havenarbeiders om aan de slag te geraken is niet zeer groot, daar tal van diensten zijn ingekrompen en een van de groote bedrij ven, de N.V. Amsterdamsche havenbedrijf is begonnen menschen van buiten de stad voor werk in de Amsterdamsche haven aan te nemen. Dit bedrijf is met de Kon. Ned. Stoom boot Mij. onlangs aangewezen om het'vroe gere bedrijf van de Kon. Holl. Lloyd voort te zetten. De havenarbeiders dezer vroegere maatschappij, waarbij er zijn met meer dan 20 dienstjaren, werden gepasseerd. Aanvan kelijk heeft de N.V. het Amsterdamsche Ha venbedrijf een 25-tal menschen uit Volen- dam laten komen. Dit aantal is nu met 20 vermeerderd. Te voren waren er reeds een achttal uit Rotterdam met pak en zak in Amsterdam overgekomen. Al deze menschen wordt een vasten werk kring bij dit bedrijf aangeboden. Dit ge beurt met passeering van de honderden Amsterdamsche havenarbeiders, met vol ledige routine en die jarenlang bij de H.A. R. staan ingeschreven. Dat een dergelijke handeling tot ernstige ontstemming onder de havenarbeiders moet leiden, staat wel vast. Ten gevolge van deze door niets gemotiveerde manier van doen wordt de conflictstof onder de honderden havenarbeiders aangevuld en ont staan de mogelijkheden voor de ex tremisten en waarvan deze een han dig gebruik weten te maken, zooals het verleden heeft bewezen. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" en de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders veroordeelen het optreden van de hierboven genoemde bedrijven in min stens even groote mate. Ze hebben hieraan uitdrukking gegeven in een brief aan de Scheepvaartvereen. „Noord" gezonden en waarvan de N.V. „Het Amsterdamsch Ha venbedrijf" lid is. Verder hebben ze het gemeentebestuur uitvoerig ingelicht evenals de gemeentelijke commissie voor werkverruiming. Politie vond in de woning van een „arm" oud vrouwtje f 25000.- Eenige dagen geleden werd de politie te Schiebroek in kennis gesteld van geruch ten, die er liepen over 'n alleenwonend onge huwd, 70-jarig vrouwtje, waarmede iets niet in orde zou zijn. De politie ging eens kij ken, doch toen het vrouwtje zelf achter een gordijntje zich liet zien, heeft ze de bewoon ster verder ongemoeid gelaten. Twee dagen later deelden buren, het vrouwtje woont in de Vondelstraat te Schiebroek, mede, dat er uit de woning een ondragelijke stank kwam. Weer verscheen de politie voor de deur, doch nu werd geen gehoor gegeven en hij pogingen om de deur te openen bleek die gebarricadeerd. Aan de achterzijde van de woning verschafte zij zich daarop toegang. Men vond het vrouwtje te midden van een onbeschrijfelijke rommel in de achterkamer in een kist liggen. Ze was ernstig ziek, zoo dat dr. Albronda overbrenging naar een ziekenhuis gelastte. Daar is ze een half uur na aankomst reeds overleden. In de woning deed de politie merkwaardige ontdekkingen, overal in doosjes, taschjes, kisten vond ze gouden en zilveren munten, vervolgens gou den sieraden en spaarbankboekjes met f 10.000.- er op ingeschreven. In totaal werd voor een waarde van ongeveer f 25.000 ge vonden. Het vrouwtje, dat altijd zeer een zelvig had geleefd en naar men meende in armoedige omstandigheden verkeerde, bleek slechts een paar verre verwanten te héb ben. Die zich haar slechts nauwelijks her innerden. Zaterdagmiddag tegen twee uur is een be- &Jn van brand ontdekt op het motorschip »Johan de Witt" van de maatschappij Ne derland, liggende aan het emplacement te Amsterdam De wachtsman in de machinekamer be merkte een vrij zware rookontwikeling in de machinekamer en in de daaraan grenzen de bakkerij, welke haar oorsprong vond in de ruimte achter het voorschot van de ma chinekamer. Op deze plaats waren arbei ders bezig geweest met afbranden van vei De wachtsman sloeg onmiddellijk alarm en. daar bij het laden en lossen de slangen van de scheepsbrandweer steeds zijn aangekop pcld, kon het personeel direct met het b us- schingswerk beginnen. Tegelijkertijd alar meerde men de Amsterdamsche brandweer, die met materiaal van de hoofdwacht de Ruvterkade en het de Jason spoedig ter plaatse was. Er behoefde echter geen water te worden gegeven: Concert in Amsterdam Is niet doorgegaan. Jan Kiepura, die Zaterdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam zou optreden, is plotseling naar Pa rijs vertrokken, zoodat de vele hon derden die naar den zanger hadden willen gaan luisteren, andere plan nen hebben moeten maken. Omtrent de redenen van dit onverwachte vertrek vernemen wij het volgende: Kiepura heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan Schiphol, waar het betrekkelijk Koud was. De zanger voelde na korten tijd een verkoudheid bekomen, die zich des mor gens zoodanig bleek te hebben ontwikkeld, dat hij den geneesheer, die hem gewoonlijk behandelt, prof. Wikarski te Parijs, opbelde u!*1* raac* vroeg. De geneesheer achtte een rechtstreeks onderzoek noodzakelijk, zoodat iviepura direct met den trein naar Parijs vertrok. Het concert in Amsterdam zal Kiepura nu geven wanneer hij in het najaar weer naar Nederland komt om het liefdadigheidscon cert te geven in Den Haag, waarover af spraken gemaakt zijn met het Prinselijk paar. De prijs slechts iets hooger dan een enkele reis. Naar wij vernemen, zijn de Nederland- sche spoorwegen voornemens over het ge- heele net goedkoope bijzondere dagretours verkrijgbaar te stellen, geldig voor treinen na 18 uur en bovendien op de lijn Amster dam—Rotterdam tusschen bepaalde sta- stions des morgens en des middags in en kele andere treinen. De prijs dezer bijzondere dagretours zal belangrijk lager zijn dan die van de gewone dagretours en slechts iets hooger dan de normale enkele reis-prijs. Tevens bestaat het voornemen om de veertien dagen bij wijze van proef goed koope extra-treinen naar het westen van het land in te leggen, tegen een tarief, niet hooger dan dat der bijzondere dagretours en over afstanden van ten minste 100 k.m. Deze maatregelen zijn aan den minister van Waterstaat ter goedkeuring voorge legd. Ongeveer onder gelijke omstandigheden en volgens dezelfde methode is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Zaandam weder om ingebroken, thans in het kantoor van de American Petroleum Company aan het ein de van den Zuiddijk. De dieven hebben echter ditmaal geen ge luk gehad, want terwijl het geld als het ware voor het grijpen lag, zijn zij blijkbaar ge stoord en hebben zij de vlucht genomen. Zij hadden reeds een flink gat in de brand kast gebrand, zoodat het verder niet veel arbeid zou hebben gekost om het doel te be reiken en in het bezit te komen van onge veer flOCO aan geld. Naar uit het onderzoek door de politie is gebleken, werd het zuurstofapparaat te vo ren ontvreemd van de scheepsbouwwerf van de firma Kamminga aan den Zuiddijk, ter wijl de verdere benoodigde inbrekerswerk tuigen uit de centrale werkplaats aan het Noorder Valdeurspad werden gestolen. Vermoedelijk heeft men zich van een schuitje bediend om de werktuigen naar het operatieterrein te vervoeren. Er wordt niets vermist. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. De Zeister politie vond in samenwerking met ambtenaren van de belasting, bij een bewoner aan de Emmastraat te Zeist, een complete installatie voor het clandestien dis tilleeren van alcohol, welke installatie was berekend op groote hoeveelheden en in de schuur was verstopt, waar ook ongeveer 45 liter alcohol van 40 procent werden aange troffen. Alles werd in beslag genomen, terwijl de bereider en zijn helpers werden gearresteerd die bij het verhoor verklaarden, zes weken met hun verboden bedrijf werkzaam te zijn geweest. Na het verhoor zijn de aangehou den personen op vrije voeten gesteld. Een nadere aanwijzing Bij de Centrale recherche te Rotterdam is een chauffeur gekomen met de mededeeling, dat hij op den avond van den dag, waarop in Den Haag de Haarlemmer Hes in een auto werd vermoord, aan den Abraham van Stolkweg, te Rotterdam, toen hij een paar uur voordat de moord werd gepleegd met zijn vrachtauto in de richting Den Haag reed, aan den kant van den weg een man heeft zien staan, die een zwarte lap voor het oog droeg en voor het overige ook wel voldeed aan het signalement, dat de Haagsche po litie van den verdachte heeft verspreid. Deze man vroeg hem mee te mogen rijden, wat hij echter weigerde. De commissaris van den dienst, bureau Doelwater te Rotterdam, verzoekt hen, die eventueel dezen man heb ben meegenomen naar Den Haag, of die hem hebben zien staan,of die op eenigerlei andere wijze inlichtingen zouden kunnen geven, zich ten spoedigste op zijn bureau te ver voegen. ALLEN GERED. Zes Amsterdamsche meisjes studenten heb ben gisterenavond omstreeks acht uur een hachelijk avontuur beleefd, dat gelukkig goed is afgeloopen. Zij waren met een auto, die bestuurd werd door de 24-jarige Mej. J. H. C. Rutten naar Haarlem gekomen om daar kennissen te bezoeken, die op het Oranjeplein wonen. Door onbekendheid met den weg kwamen zij echter op de Emma- kade terecht, welke aan een zijde dood loopt, terwijl de andere zijde uitkomt op een hoek, waar de Raamsingel in de Leid- schevaart uitmondt. De autobestuurster meende dat de weg daar recht uitliep, met het gevolg, dat de auto juist op den hoek, in den Raamsingel reedt. Het voorste ge deelte verdween geheel onder water. Een agent van politie, die aan de over zijde bij den Stadsschouwburg liep, zag het ongeluk gebeuren. Hij greep een reddings- haak van een brug en wist, geholpen door enkele burgers vier meisjes op den wal te brengen. De beide anderen hadden reeds zwemmende den kant weten te bereiken. Bij een der omwonenden zijn de drenke lingen van droge kleeren voorzien. De auto is later door een garagehouder uit Amster dam op den wal geheschen. Met averij te IJmuiden binnen- geloopen. Hedennacht om een uur is het Duitsche vrachtschip „Reinhart L. M. Russ", komen de van Kopenhagen en Aarhuus en bestemd voor Amsterdam, te IJmuiden met vrij ern stige averij aan den bakboordsboeg boven de "waterlijn binnengeloopen. Het schip is Zondagochtend bij Norderney tijdens dikke mist, in aanvaring gekomen met het Poolsche passagiersschip „Pulaski" van de Gdynia-Amerika linie. Het is niet be kend of de „Pulski" schade heeft opgeloo- pen. De „Reinhart L. M. Russ", welke in timecharter voor de K.N.S.M. vaart, was geladen met stukgoederen. Inzittenden ongedeerd. ...Gistermiddag omstreeks 4 uur is op het vliegveld Haamstede een sportvliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool, afkomstig van IJpenburg, de P.H.A.J.H., type F.K. 46, over den kop geslagen. De beide inzitten den, de piloot Vriezendorp uit Dordrecht en de heer Zoetelief Norman uit Den Haag, bleven ongedeerd. Het ongeval is toe te schrijven aan den drassigen bodem welke een gevolg is van den grooten regenval der laatste dagen. Het vliegtuig bleef bij de landing in den slappen grond steken en maakte daarna een buiteling. De schroef is totaal vernield, de rechtervleugel is beschadigd, evenals de mo torkap. Het toestel zal Maandag worden gedemonteerd, om naar IJpenburg te wor den vervoerd. De heer Schmidt Crans, chef-instructeur van de N.L.S., heeft zich kort na het ge beurde per vliegtuig naar Haamstede be geven, om persoonlijk een onderzoek in te stellen. De bekende Amerikaansche iilmspeelst®r Eleanor Powell in de nieuwste revue film „Tot dansen geboren". Het Nederlandsch-Duitsche han delsverdrag geschonden. „Het eenigen tijd geleden door de Duitsche Regeering ingestelde Invoermonopolie voor tuinbouwproducten stelt voor bepaalde pe rioden heffingen vaat op den invoer van groenten, zg. Uebernahmepreise. De bedoe ling van de instelling dezer heffingen is ge weest om in bepaalde omstandigheden tegen te gaan, dat door de Duitsche importeurs buitensporige winsten worden geincasseerd. In zooverre vormen deze heffingen een maat regel, welke geheel ter beoordeeling der Duitsche instanties ligt. Echter, hiertoe beperkt zich blijkens de ondervinding der laatste maanden, het Duti. sche invoermonopolie niet", luidt de klacht van het Centr. Bur. der Tuinbouwveilingen in Ned. tot onze regeering. „Op Hollandsche zendingen van roode kool drukken nu per 100 Kg. de volgende lasten: invoermonopolieheffing R.M. 2.40 invoerrecht R.M. 2. vracht van N.-Holland naar Duit sche grens R.M. 1. Ausgleichsteuer, Grenzspesen, etc. R.M. 0.30 Totaal R.M. 5.70 100 Kg. De daling van den export van onze sluit- kool naar Duitschland moet dan ook aan de Uebernamepreise worden toegeschreven. Deze heffingen zijn niet meer te beschouwen als een maatregel van zuiver binnenlandsch-Duitschen aard maar als een verzwaring van het in het Nederlandsch-Duitsche handels verdrag overeengekomen invoerrecht. Voor roode- en gele kool is dit in voerrecht op deze wijze meer dan verdubbeld! De hier geschetste gang van zaken achten wij, zegt het Centraal Bureau, dan ook in flagranten strijd met het afgesloten han delsverdrag. Het moet toch aleszins ongeoorloofd wor den beschouwd, dat één der verdrag-slui tende partijen zonder de andere daarin te kennen, zuiver invoer-beperkende maatre gelen gaat nemen boven die, welke in het verdrag uitdrukkelijk zijn overeengekomen! De z.g. „Gemengde Nederlandsch-Duitsche Tuinbouwcommissie" behoort volgens het verdrag geraadpleegd te worden. Indien Duitschland doorgaat met deze heffingen, be teekent zulks een catastrophe voor onzen koolexport naar dit land". Het Centr. Bureau verzoekt de Ned. Re geering tenslotte om een andere regeling, waardoor de invoermogelijkheid voor onze producten in Duitschland en de volledige uitputtingsmogelijkheid der ons toegekende betalingscontingenten wordt verzekerd. Wij vragen ons af of het verzoek om een „nieuwe" regeling niet een verzwakking is van onze houding t.a.v. het Nederl. Duit sche Handelsverdrag. Is via de regeering aandringen op correc tie van de houding van onzen nabuurstaat, resp. naleving van het handelsverdrag door dezen, hier niet veel meer op zijn plaats? SNEEUW IN ENGELAND In Devon viel Zaterdag een twee meier hoog. sneeuwpak van Valencia protesteert te Genève. Telegrafische uiteenzetting van Del Vayo. Alvarez del Vayo, de minister van buiten- i landsche zaken van de regeering te Valen cia, heeft Zaterdag den sePretaris-generaal van den volkenbond een telegram gezonden, dat o.a. als volgt luidt: De verklaringen der Italiaansche officieren en soldaten, die dezer dagen in den sector van Guadalajara krijgsgevangen zijn ge maakt, bevestigen op een niet te weerleg gen wijze de aanwezigheid van geregelde eenheden van het Italiaansche leger uitge zonden om strijd te leveren op Spaansch ge bied, daarmede op flagrante wijze de bepa lingen van art. 10 van het volkenbondspact schendende. Uit deze verklaringen blijkt, dat op 6 Februari en volgende dagen geregelde Italiaansche troepen, van volle uitrusting voorzien, te Cadiz zijn ontscheept van het Italiaansche s.s. „Sicilia" en andere schepen. Deze troepen zijn later doorgezonden naar het front van Guadalajara om gebruikt te worden voor het offensief dat thans aan den gang is en geleid wordt door vier geregelde divisies van het Italiaansche leger. De aan den aanval deelnemende troepen worden door twee speciale brigades aangevuld, één bestaande uit geregelde Duitsche en Ita liaansche troepen, en één bestaande uit vier gemotoriseerde compagnieën Carabinieri en geregelde Duitsche soldaten. ALVAREZ DEL VAYO. Het rapport geeft vervolgens een beschrij ving van de uitrusting en bewapening de zer troepen en vermeldt o.a. dat de lucht macht bestaat uit drie Duitsche en vier Ita liaansche eskaders. Nog twee divisies zijn op komst. Het opperbevel stelt zich voor Ma drid te nemen, terwijl de eskaders een aan val ondernemen op Barcelona en Valencia. Het rapport vermeldt dan de namen der Italiaansche officieren van wie deze mede- deelingen afkomstig zouden zijn. Het tele gram eindigt met den secretaris-generaal van den Volkenbond en de Volkenbonds leden te wijzen op dezen toestand, welke niet zonder invloed kan blijven, op de inter nationale betrekkingen en een bedreiging beteekent voor den vrede. Ook een nota aan Londen. Ook aan de Britsche regeering heeft Va lencia een protestnota gezonden tegen de aanwezigheid van geregelde Italiaansche en Duitsche troepen op het gevechtsterrein in Spanje. Medezeggenschap van artisten. Duitschland's grootste en populairste film maatschappij de Ufa moet het op het oogen- blik hard ontgelden. De maatschappij heeft onlangs een film uitgebracht, „Menschen zonder Vaderland" geheeten, waarin het le ven van de Duitsche vrijscharen in den Balticum na den wereldoorlog wordt geschil derd. Deze voorstelling is niet in overeen stemming te brengen met de waardigheid van den Duitschen soldaat, zeggen de film dictatoren van minister Goebbels en de ge- heele Duitsche pers zegt het na. Zooals men ziet, filmcritiek is dus ook na het desbe treffend verbod van minister Goebbels nog mogelijk! Overigens wordt er in aanslui ting aan deze critieken nog eens op gewe zen, dat mede in verband met de aller nieuwste voorschriften van den rijkspro- pagandaminister, die bepalen, dat er in de raden van beheer van de filmmaatschap pijen ook artisten moeten zitten, een ver andering in de leiding van de Ufa spoedig kan worden verwacht. Duitsche puristen. Niet alleen op filmgebied wil men hervor men, op taalgebied is het al niet anders. Evenals Nederland heeft ook Duitschland zijn „puristen" die over het algemeen nog een graadje „puurder" zijn dan hun Neder- landsche geestverwanten. Zelfs de meest fa natieke Nederlandsche taalzuiveraar zal er niet aan denken het ingeburgerde woord „locomotief" te gaan veranderen In Duitsch land is dit wel het geval en daar maakte men sinds eenigen tijd propaganda voor het weinig schoone woord „Zieh", afgeleid van het werkwoord „ziehen", dat is trekken. Het is intusschen niet waarschijnlijk, dat de taal zuiveraars zullen zegevieren, want van hoo- gerhand is er reeds verzocht, het gebruik van dergelijke kunstwoorden, welke nie mand begrijpt, in de correspondentie met officiëele instellingen weg te laten. De loco motief zal dus wel locomotief blijven hee- ten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3