VOOR DE VROUWEN b ldj Uit onze omgeving hui p"-r~h n 1 i 1 1 1 1 stp 534 ANNA PAULOWNA Treiler gekanteld. Zaterdagmorgen geraakte een groot* ler, geladen met ongeveer 10 ton kin* nieel, die op weg was van T eenwoVn Rotterdam op den berm naast den" "v" Ewljcksvaartweg. Het gevaarte kantelde en kwam met truck en al 0n z'n »ii n De bestuurder en andere inzittenden he' kwamen geen letsel en ook?J bracht het er goed af voertuig Terwijl Maarten Smit pogingen aan- wendde om den treiler weer op den weg te zetten, werd een groot deel van de vracht die ook met geleden had, omdatdeklasl' dozen was verpakt, overgeladen op c vrachtauto van den heer Ambuul De rest ging weer op den treiler - en kon /n weg vervolgen. *n Jubllieum S.D.A.P.-afdeellng. Met den wensch, dat men uit de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der af- deeling van de S.D.A.P. nieuwe kracht zou putten, om den ouden strijd voort te zetten, verklaarde de heer J. Oltmans Zaterdag avond de feestelijke bijeenkomst in Veer- burg voor geopend, nadat hij alle medewer kenden en afgevaardigden uit de omgeving reeds in het bijzonder had verwelkomd. De uit een bezwijming weder ontwaakte „Stem des Volks liet als eerste ter opluis tering haar geluid hooren. En 't was een frisch geluid, vooral voor de pauze, al maak te men dan even bij het tweede nummer „Russische Vesper" een flater. De toevoe ging van jong bloed heeft goed gewerkt, Mr. Drilsma, advocaat te Haarlem, hield een rede en daar de inhoud daarvan natuur lijk in verhand stond met de gelegenheid waarvoor zij werd uitgesproken, handelde deze over: Hoe 't was, hoe de beweging groeide en een blik in de toekomst. Hoe was 't? Treurig, vooral op t platte land. Loonen, lager dan de steun van thans, heel lange werkdagen, geen ontwikkeling en van alles wat 't leven kan veraangena men en mooier kan maken, waren de ar beiders verstoken. Dan maar er waren eindelooze moeilijkheden te overwinnen voor het besef kwam, dat er verandering .ko men moest komt het licht van het so cialisme. Niet maar op een enkele plaats, maar als een golf komt het over de wereld en al denkt men vaak dat 't anders was op 't platteland groeide de beweging het eerst op. Later streefde de stad, waar men onder veer gunstiger factoren strijdt, het platteland voorbij. De groei heeft strijd ge kost, maar ging, ondanks tegenwerking en splijtzwam, door. Toch is men nog maar aan het begin: groote massa's moeten nog politiek geschoold worden. Maar met de overtuiging, dat men de drager is van de nieuwe cultuur, van de nieuwe maatschap pij. waarin voor den nieuwen mensch vrede, vrijheid en welvaart zal zijn, gaat de partij niet vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Cees Bakker (bekend van de creatie Wak ker en Tropenduit), vertelde nu de verga- gadering, hoe hij, enkel door toepassing van spreekwoorden, de reis van Amsterdam naar Anna Paulowna had gemaakt. „De balk in het oog van een ander" had hem over een sloot geholpen, een „in duigen ge vallen plan" niet „Het Plan" en „op laag water gezochte spijkershadden hem aan het materiaal geholpen om over een groot meer te varen, waarbij „een hooge boom, die veel wind" ving meehielp. Onderweg werd de honger gestild met „gebakken zoete broodjes", enz., enz. De vroolijke stemming van het publiek verminderde niet met de schets van Nono: Quite. maar veranderde in een zeer ernstige bij het uitstekend voorge dragen fragment uit „Allerzielen". Ook met een volgend fragment, uit dit stuk van Heijermans, na de pauze gegeven, had de heer Bakker groot succes. Natuurlijk werd ook aan het wel en wee van de afdeeling in de afgeloopen vijf-en- twintig jaar aandacht geschonken. Het was de heer K. Keuris, die daarvan een overzicht gaf. De ligging bij Den Helder was de aanlei ding, dat van daaruit door Michels, Verste gen en anderen de stoot werd gegeven tot de oprichting van een afdeeling der S.D.A.P. op 10 Februari 1912 in het café van den heer B. van Zandwijk aan de Zandvaart. Van de 29 oprichters zijn er nog 5 over, die onafge broken lid zijn gebleven van de afdeeling. n.1. L. Rlaauboer, H. Busé, J. Lanser, B. Looij en T. .longejan. In een jaar tijds groeide de afdeeling tot 181 leden, maar na den watersnood kon men vrijwel van voren aan beginnen, want toen waren er nog maar 30. Weer kwam er groei en vrij constant is dan de laatste ja ren het ledental op 150—170 te stellen. Veel werk is verzet, mooie momenten zijn beleefd, maar ook tegenslagen zijn do afdeeling niet bespaard. D. Koorn (de eerste voorzitter) en C. Smit scheidden zich af en namen kiezers mee, zoodat de uitslagen bij de gemeente raadsverkiezingen altijd veel ongunstiger wa ren dan bij de verkiezingen voor Prov. Sta ten of Tweede Kamer. In 1010 kwam de eer ste man in den raad (D. Koorn), na invoering der evenredige vertegenwoordiging bezette de partij drie zetels van de elf en heeft die nu nog. In 1931 werd een van de fractie, K. Keuris, wehouder en deze werd in 193a met algemeene stemmen wederom aangewezen voor die functie. Een plaatselijke erkenning van de beteekenis der partij, en spr. wekte aan het eind van z'n overzicht op, paraat te blijven bij de komende verkiezingen, alle krachten in te spannen om de Soc.-Demo- cratie die plaats te geven in Nederland, die haar toekomt. Het partijbestuur, de afdeelingen Oude- sluis en Wieringerwaard zonden schriftelip< of telegrafisch gelukwonschen. Mondeling feliciteerden: de heer Oden voor afd. Wie- ringen, D. Dekker voor de afd. van de V ara, die mede namens den Modernen I.andarbei- dersbond en „De Stem des Volks", als sym bool van vernieuwing een nieuwe partijvlag aanbood („minder rood dan het oude_ vaan del"). Voorts spraken nog: de heer J. ueK- ker voor den Mod. Landarbeiders, de heer G. Meuleveld voor den Bond van Personeel in Overheidsdienst, die aan het vele werK van .1. v. Campen herinnerde, de heer van der Vaart, voor het Gewestelijk Bestuur en de afd. Den Helder, de heer Hoep voor de afd van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en dn dames Swierts en Borst resp. namens Zangvereeniging en Vrouwenclub. Velen boden bloemen aan en een mooie mand daarvan werd vereerd aan den heer Keuris, die 24 jaar bestuurslid is. Ho!?6 Oltmans dankte alle afgevaardig den, die het woord voerden. De „stem" liet zien nog eens hooren en na het slotwoord Pnif u voorzitler werd de bijeenkomst om na f een met het zingen van de Internatio nale gesloten. OUDERAVOND SCHOOL I. Een zeer groot aantal ouders had gehoqr gegeven aan de uilnoodiging tot bijwoning van den Ouderavond van School I, een feit, a* ï1 ™orz'tter der oudercommissie ^e heer J. Baken, met blijdschap constateer Na vaststelling der notulen, deed de heer Mot verschillende mededeelingen. Het aantal deelnemers aan de tandverzorging was te- ruggeloopen, wat spr. ten zeerste betreurde. hok de autobusdienst, aan de school verbon den en waarvan ook gebruik gemaakt wordt door leerlingen van een andere school, flo reert met en zelfs opheffing er van moet worden overwogen, ais er niet spoedig finan cieel geholpen wordt. Dit jaar zal een elf tal van school I deelnemen aan het school- yoetbaltournooi, dat in de Paaschvacantie in Den Helder gehouden wordt. (De jongens trainen al geducht!) De belangrijkste kwestie, die de heer Mol behandelde, was die betreffende de eventu- eele aanstelling van een kweekeling met akte. In het op 1 April beginnende cursus jaar moet men, ondanks de sterke bezetting der laagste drie leerjaren, de eerste klas combineeren met een gedeelte van de tweede, aldus een toestand scheppend, die verre van ideaal is. De eerste klas heeft beslist een onderwijzeres voor zich alleen noodig. Dat nu zou bereikt worden door de aanstelling van een kweekeling (e) met akte. Maar hoe daar voor aan de benoodigde gelden te komen? Wat in Breezand en in den Oostpolder kan, moet ook hier kunnen, meende de heer Mol. Uit de discussie bleek, dat de ouders una niem van meening waren, dat getracht moet worden de benoodigde duiten bijeen te bren gen.De oudercommissie zal in samenwerking met het hoofd der school de zaak ter hand nemen. In de nu volgende pauze hadden de ou ders gelegenheid de door de meisjesleerlingen vervaardigde handwerken, die in een der lo kalen tentoongesteld waren, te bezichtigen. Na de pauze werden de onderwijzeressen ge complimenteerd met de resultaten, die be reikt werden. Het woord was nu aan den heer Kramer, die sprak daarna over: „Het nut van een epidioscoop bij het onderwijs." De aanwezigen genoten volop van het ge- bodene en leefden als kinderen mee. Men was het zeker met den heer Kramer eens, dat een epidiascoop een prachtig leermid del is en zeker allerwegen gebruikt zou wor den, als men over de noodige gelden be schikte. Na woorden van dank volgde sluiting. WIERINCEN VERVOER ARBEIDERS WERKVERSCHAF FING Ingaande 29 Maart a.s. geldt voor het vervoer van arbeiders naar en van de werk verschaffing weer de z.g. „zomerregeling", en wel tot en met 13 November d.a.v. De nieuwe regeling is als volgt: De arbeiders dit dagelijks meer dan 2 X 20 km. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen dienen in den regel geheel voor rekening van de Over heid te worden vervoerd per autobus, tram of trein. De arbeiders die dagelijks 2 X een af- van 15 tot 20 km. naar en van de werkver schaffing hebben af te leggen, ontvangen een vergoeding van f 1.- (een gulden) per man en per week. De arbeiders die dagelijksch 2X een af stand van 10 tot 15 km. naar en van de werkverschaffing hebben af te leggen, ont vangen 50 cent (vijftig cent) per man en per week. Voor afstanden welke minder dan 2X 10 km. bedragen, wordt geen vergoeding gege ven. BOUWVERGUNNINGEN Bouwvergunning is verleend aan den heer J. J. Bosker, tot het oprichten van een ga rage achter zijn woning in de Elftstraat. Aan den heer G. Lont Jz. tot. het bouwen van een woonhuis in de Kerksteeg te Den Oever. BURGERLIJKE STAND 27 Febr.—12 Maart 1937 Geboren: Egbert Frouwinus, zoon van K. Klein en A. Stevens; Roelofje, zoon van R. Mast en I. Bus; Klaas, zoon van J. Greijda- nus en van J. Gcidanus; Johannes, zoon van Th. E. Conijn en A. Poppen; Tine Maartje, dochter van G. Omis en ,T. E. Bakker; ruin tje, dochter van N. D. Lont en A. Keijzer; Bonne, zoon van S. ten Kate en R. Westra. Ondertrouwd: F„ Stobbe en J. Westerbeke. Gehuwd: Simon Wilms en A. C. Brinkman Overleden: Evert Kuit, m. 44 jaar, zonder beroep; M. ten Bokkel, m. 54 jaar, echtg. v. C. Tijsen; M. Mulder, vr. 71 jaar zonder be roep; te Alkmaar J. Bontes, vr. 54 jaar echt- genoote van J. A. Siesling. HET WRAK VAN DE „KANTOENG". Nadere bijzonderheden over het boren der gaten. De „Daily Telegraph" meldt nog nader over het plan om do .Kantoemg tot zinken te brengen, dat. de havenmeester van To- wey, Collins, het zijn plicht geacht heeft om, gezien het feit, dat er juist thans druk ver keer in de haven heerscht, deze vrij te houden en een veilige toegang te waa'-borr Ken Collins is van meening, dat nu de tin baggermolen veertig gaten in, den ponton heeft, hij volkomen breken zal bij het eer ste zware weer, dat zich zal voordoen Over wegende, dat wellicht nog pogingen in het werk gesteld zullen worden om de „lvan- toeng" te bergen, heeft Collins bij wijze van voorzorg een nauwkeurig plan opgesteld van de gaten, die in den ponton zijn ge boord. Mocht men bergingspogingen willen ondernemen, dan is het een kleinigheid de gaten weer te dichten. HET ALGEMEEN KIESRECHT IN RUSLAND Beperkende bepalingen opge heven. Overeenkomstig de nieuwe Russische grondwet is een decreet van het Presidium van het Centraal uitvoerend comité gepubli ceerd, dat de afschaffing beoogt van het on derzoek dat kan leiden tot ontzegging van bet kiesrecht der onderdanen van de Sovjet Unie in verband met sociale afkomst, mato- rieele positie en vroegere activiteit alsmede de ontbinding van de centrale kiescommis sie van het Centraal uitvoerend comité der Sovjet-Unie. AMELLA EARTHEART STELT HAAR VERTREK UIT, De aviatrice Amelia F.artheart, die een vlucht rond de wereld wil maken, heeft in verband met een storm, die boven de Stille Zuidzee woedt, haar vertrek uitgesteld. JURKEN VOOR KERKELIJKE PLECHTIGHEDEN. Het maken of laten maken van jurkpn voor kerkelijke plechtigheden zijn voor 'n moeder van de hoogste beteekenis. In de katholieke kerk wordt het communiejurk je reeds door jonge meisjes gedragen en de oudere zusjes zullen vanzelf ook nieuwe jurken, overeenkomstig de eischen der plechtige gebeurtenis krijgen. In de Her vormde kerken behoort de bevestiging als lidmaat der kerk tot de groote plechtig heid, die de gemeente met diepen eerbied vervult. De leeftijd hiervoor is meestal 18 20 jaar of ouder. Vroeger jaren werd voor deze japonnetjes steeds zwarte stof verwerkt, doch thans ziet men ook stem mige kleuren. Wordt echter zwart bij be paalde kerkgemeenschappen voorgeschre ven, dan is het toch steeds mogelijk hier aan later een vroolijker cachet te geven door lichte garnituren, een vest e.d. Alhoe wel de bevestiging tegen Paschen geschiedt en men dan in den regel niet meer tot liet aanschaffen van zwart fluweel overgaat, is zulks hier wèl het geval. Als contrasteeren- de werking wordt ivoorkleurige kant of chiffon aangebracht. Maroquin, mat crêpe, wollen georgette zijn zooals zoovele an dere zeer geschikte weefsels. Veel plooien, vooral aan de voorzijde worden voor deze modellen verwerkt. Voor jongere meisjes, die gevormd wor den, kiest men ivoorkleur of zachte tinten rose, blauw en groen, terwijl het bloemen- kransje en de sluier voor het kerkelijke bruidje niet achterwege blijven evenmin als een cape-je, dat goede diensten bewijst. Verder worden een sierlijk bewerkt tasch- je en mooi zakdoekje niet vergeten, klei nigheden, die steeds als een herinnering aan dezen grooten dag bewaard worden. Worden dunne stoffen als organdie of ba tist gekozen, dan is een lange witte wollen mantel onmisbaar b.v. met cape en kraag. De mouwen moeten wijd zijn om de kin deren voldoende bewegingsvrijheid te ge ven, Practisch zijn wollen stoffen met een kleine cape, terwijl men desgewenscht iets meer stof koopt en het geheel, wanneer het een zomer gedragen is, laat verven. De beide eerste jurken zijn donker en de linker is gegarneerd met plissé's van sa tijn, plooien gedeeltelijk opgestikt, terwijl het model ernaast een diepe binnenwaart- sche, deels opgestikte plooi heeft. Het rech ter communiejurkje is van wollen stof met breede pas en nervures, heeft eveneens plooien aan den rok. Korte pofmouwtjes en lange zijden handschoenen. Model 2 heeft een vest en schootje met plissé's, af gewerkt en garneering van paarlen knoop jes. ONS STRIJKPATROO'L STP 534. Illllh^ GROOTVADERS WIEG. Op een Zondagmiddag waren Greta en haar man op bezoek bij hare ouders, alwaar ook de andere getrouwde broers en zus ters waren. „Moeder, mag ik grootvaders wieg heb ben, die op zolder staat?" Iedereen was paf en keek Greta, die haar eerste baby verwachtte, aan, stom van verbazing. Groot vaders wieg, dat ouderwetsche houten ding! /IN llit^^iliilili^i^llMl^!^ /IN miuf" liiiiii HUI l,|jlMIM lll|l l_ iiiiiiiiiniiiiil 11 IIIIJl lillllllll llii!!illl!HIII IIIUI !\l >1 Dit motief is zeer geschikt voor rand aan japon of tafellaken. Op ieder vel bevinden zich 9 motieven. Het is te bestellen bij het Practisch Modeblad, postbus 36, Den Haag. giro 203203 en kost f 0.18 per vel. Vermeldt steeds duidelijk het nummer en de ge- wenschte kleur: blauw voor lichte stoffen, geel voor donkere stoffen. Het oordeel hierover der aanwezigen was zeer verschillend, doch de herinnering aan die wieg kwam bij allen boven en lachend deden de broers en zusters elkan der verhalen, hoe heerlijk hij toch geweest was om mede te spelen. Soms met hun drieën of vieren achter elkander gezeten, verbeeldden zij zich midden op zee te zijn, op de wilde baren en steeds werden dan schipbreuken en noodlandingen geimiteerd. Heerlijke herinneringen' aan grootvaders wieg, die alleen maar als erfstuk een plaats op zolder had gekregen, doch nimmer door moeder gebruikt was voor het oorspronke lijke doel. Soliede handwerk van grootvaders va der, beschilderd met rozen, had de oude getrouwe grootvader en al zijn zusters en broers als zuigeling een rustplaats gege ven. Later had grootvader als oudste hem mee gekregen en ook zijn dochters en zoons hadden er hun eerste rustplaats in gevonden en zich wellicht meermalen on bewust in slaap gewiegd. Toen was de wieg overgegaan als oud familiestuk op Greta's WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? Jeugdig kleedende modellen. De tijd der winter- uitverkoopen ligt weer achter ons, doch me nige zuinige huisvrouw kan zich thans geluk kig achten op goed- koope wijze coupons gekocht te hebben, waardoor het mogelijk is voor een aanmerke lijk lager bedrag ja ponnen of blouses te maken of kleedingstuk- ken te moderniseeren. Veelal is dit laatste vooral mogelijk van winterjaponnen, die ons reeds lang goede dien sten bewezen hebben, doch wanneer de dagen langer worden en het voorjaarsgevoel zich weer doet gevoelen, gaan vervelen. De don kere japon boven links kan b.v. een geheel an der aanzien krygen, in dien er schouderstuk ken, mouwen, ceintuur, en halsgarnituur van fluweel op gezet worden. Ook een imprimé bovenstuk kleedt aardig. Zeer zuinig knipt de blouse boven rechts, waar van de zijkanten stukken afvallen voor het aansluitende doel. Op een bestaande rok kan een lange kanten casaque gedragen worden met wijde pofmouwen, terwijl de imprimézij- den blouse (rechts beneden) bijzonder moeder, doch werd op zolder gedeponeerd, omdat wiegen nu eenmaal niet modern waren en het verkeerd was, dat de klein tjes zich aan de wiegelende beweging ge wenden. De „moderne" moeders vergaten echter hoe vaak ook zij het kind, wanneer het huilde, in hare armen „wiegende" in slaap kregen!! Enfin hoe het ook zij, Greta had graag grootvaders wieg en thans werd haar door de getrouwde zusters en schoonzusters nog maals onder het oog gebracht hoe ongezond wiegen toch zyn kan. „Kinderen moeten rust en nog eens rust hebben en heel stil liggen, willen het geen overgevoelige ner- veuse babij's worden!" zei een uiterst „verstandige" schoonzuster. De debatten werden voortgezet en het slot was, dat moeder vond, dat Greta den huisdokter, die reeds lange jaren in de familie was, maar eerst eens moest vragen, hoe hij er over dacht. Zoo gezegd, zoo gedaan, Gretha ging naar Dr. K. en deze moest hartelijk lachen. „Wel, wel," zeide hij, de moderne moeders laten kinderen van enkele maanden tegen woordig reeds gymnastische oefeningen doen, wat kan er dan eigenlijk tegen zijn, dat een baby zich bij zijn trappelen ook eens onschuldig heen en weer wiegt?" Greta triomfeerde en grootvaders wieg kreeg een eereplaats in haar kamer, nadat hij eerst duchtig met zeep was schoonge maakt. Het meest typische was, dat ieder de heldere blauwe wieg met de beschilder de rozen, de initialen van grootvader, als mede het ingesneden jaartal, 1856, bewon derde en erkende, dat het een prachtstuk was. Thans is de jongste spruit der familie Greta reeds zoover, dat hij zich optrekt aan de houten kanten van grootvaders wieg en het uitgiert van pret, wanneer hij zichzelf zachtkens heen en weer schom melt. Alle zorgen zijn voorbarig geweest, het is een heel rustig en allerminst nerveus kind, dat zijn jonge leventje genoegelijk doorbrengt in zijn „over"grootvaders wieg. Menig japonnetje wordt geheel en al opgefleurd door een aardig garnituur. Het is dan ook inderdaad bijzonder prettig, dat garnituren, jabots, corsages zich zoo blijven handhaven, want ze zijn echt vrou welijk en buitengewoon flatteus. Heel fijn blijft zijden georgette, dat b.v. op zwarte, en donkerblauwe japonnen volstrekt niet altijd van wit of crème behoeft te zijn. Op zwart staan zachte tinten, groen, rose, zalm en bleu heel mooi, terwijl deze dri© laatste kleuren het ook heel goed doen op( donkerblauw. Het eerste garnituur bestaande uit 'n kraag je met klein strikje en jabot heeft een ver siering van hand- of machinaal borduur sel, terwijl rechts een garnituur is, dat meer tot zijn recht komt door het verwer ken van zijden piqué's. Links beneden is van effen en gekleurd batist gemaakt, terwijl de aardige inge haalde jabot met een klein hoofdje is af- gewekt en met kleine nopjes geborduurd) is. Geheel rechts een aardige corsage. aardig is in kunstzijde, voile of crêpe de Chine. Het kleine lapje met het moesje, dat leent zich inderdaad nog voor een jurkje om met een truitje of flanellen blouse ge dragen te worden. De heele kunst om er met bescheiden middelen toch goed gekleed uit te zien is slechts overleggen en nog eens overleggen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7